Landinrichting helpt recreatie ontwikkelen Basisschoolleerling enthousiast over gebruik computers Valkenisse komt met plan voor woningbouw op terrein Thomassen We zien in hen zeker geen zielige hulpeloze bedelaars Ondernemers Domburg willen manager als nieuwe burgemeester SloopZWN-kantoor in Axel begonnen Ruim 500 handtekeningen tegen woonwagenlokaties Liesbeth List vreest haar kwetsbaarheid PZC/Streek MEER WALCHERS BOS BELANGRIJK ARTSENGEZIN VERTREKT NAAR GHANA Op bezoek Bedrijfsvolleybal in Middelburg Thema-avond over homosexualiteit cursus PROTEST WIJKBEWONERS HULST Niet officieel zelfverdediging MIDDELBURG Jeu de boules - Het internationale toernooi van de jeu de boulesclub is vastgesteld op zaterdag 11 juni aan staande op het Molenwater in Middel burg. Andere activiteiten van Pétan- que Middelburg zijn het Charles van Damme-toernooi, een triplettewed- strijd en een tête-è-tête-toernooi. De vergadering werd besloten met een spelletje bingo. BRIEF AAN VERTROUWENSCOMMISSIE DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 KOUDEKERKE - Een nieuwe landin richting op Walcheren biedt voor de recreatie 'prima aanknopingspunten' om een aantal voor die recreatie drin gend gewenste ontwikkelingen tot stand te helpen brengen. „Ze kan voorzieningen scheppen, die voor de recreatiesector de komende dertig tot veertig jaar van groot belang zijn", hield recreatie-ondernemer A. J. Pou- wer als adviserend lid van de Wal- cherse landinrichtingscommissie woensdagmiddag een groot aantal bij recreatie en toerisme betrokken on dernemers voor. Hij was een van de initiatiefnemers De leerlingen van de Houtuyn aan het werk met de computer. VLISSINGEN - De leerlingen van de openbare basisschool De Houtuyn in Vlissingen zijn erg enthousiast over het experiment met het gebruik van computers. Dat bleek woensdag uit het evaluatierapport van het compu terproject, dat De Houtuyn anderhalf jaar geleden met drie andere Vlis- singse basis-instellingen is gestart. De nieuwe leerweg die de vier openba re scholen zijn ingeslagen vervangt voor een deel de diaprojector en het schoolbord. Niet dat de leerlingen non stop achter het computerscherm zit ten. Het is eerder een verlengstuk van het onderwijssysteem. „Je moet het niet overschatten. De computer is één van de hulpmiddelen. Maar het belang ervan is door ons experiment wel aan getoond", aldus R. Sinke, directeur van De Houtuyn. De drie homecomputers die de ge meente heeft bekostigd voor De Hou tuyn, heeft de school zelf aangevuld met twee exemplaren. Sinke: „Met een redelijk aantal computers zetje zoden aan de dijk. Daar kan je mee werken. Met één computer begin je op onze school niets". Na honderden program ma's bekeken te hebben bleken er zo'n vijf tot zes geschikt te zijn voor het ba sisonderwijs. De aansluiting op het leerprogramma van de school was moeilijk te vinden. Het overgrote deel van het aanbod vond Sinke educatief onverantwoord. Met de woorden 'Hallo Esther, hoe gaat het ermee' begroet de geïn strueerde computer de leerlinge met die naam. De op hun leeftijd aangepas te software doet het goed bij de basis- schooljeugd. Gemotiveerd en met vooruitschietende resultaten wordt'er bij elkaar veertig uur per week achter het onderwijzende oog gewerkt. „De computer maakt het mogelijk de indi viduele leerling te begeleiden. Voor ie der afzonderlijk kan je het juiste oefen programma afstellen op een bepaald tempo". Volgens Sinke is het tevens een voordeel dat de leerling heel kri tisch leert kijken en daardoor het ab stracte en logische denken ontwikkelt. „Ze leren doordenken tot in de perfec tie. Overal moetje logisch over naden ken. De leraar begrijpt je wanneer je een zin onduidelijk opschrijft, maar de computer niet". De bedoeling van de onderwijsmarkt over computers is volgens P. de Nooij- er, onderwijsmedewerker van de ge meente Vlissingen, andere openbare scholen in Vlissingen en eventueel in Middelburg warm te maken voor deze nieuwe ontwikkeling. „We zijn onze tijd ver vooruit. Het ministerie van onderwijs wil in 1990 beginnen met een computerproject in het basison derwijs. Er komt dan één computer per zestig leerlingen". De project werkgroep hoopt dat per 1 augustus vier andere Vlissingse openbare ba sisscholen van computers worden voorzien. Het is haar streven dat uit eindelijk alle openbare scholen in de Scheldestad worden voorzien van het eigentijdse onderwijsmiddel. KOUDEKERKE De gemeente Val kenisse wil op het voormalig terrein Thomassen in Koudekerke 35 tot 50 woningen neerzetten. Er is een princi pe-verkoopovereenkomst gesloten. Voor er tot de bouw wordt overge gaan, moet echter eerst zestig kubieke meter verontreinigde grond worden verwijderd. Burgemeester en wethouders denken aan de bouw van tien woningwetwo ningen, elf premie A-koopwoningen en verder woningen in de vrije sector. Val kenisse heeft voor dit jaar een contin gent toegewezen gekregen voor de bouw van achttien woningwethuizen. Dit wordt in dit plan niet geheel benut, omdat er rekening wordt gehouden met sociale woningbouw de komende jaren aan de Tramstraat en de Bea- trixlaan. De commissie volkshuisves ting en ruimtelijke ordening wordt woensdag een standpunt gevraagd over deze toekomstige woningbouw in Valkenisse. Het college van b en w vraagt de com missie tevens advies over een plan dat is ingediend door bouw- en ontwikke lingsmaatschappij Woonveste in Mier- lo. Zij heeft een plan ingediend voor de bouw van acht vrijstaande woningen op het voormalige zomerhuisjester rein Leijnse in Zoutelande. Het terrein heeft een oppervlakte van ongeveer zeshonderd vierkante meter. De maat schappij had eerder een plan gelan ceerd voor de bouw van zestien huizen op het perceel. Tegen dit voornemen Tijdens de jaarvergadering in manege van De Gouwe Rijders in Serooskerke kondigde voorzitter Jan Wolthuis aan zich volgend jaar niet meer herkies baar te stellen. van en inleiders tijdens een bijeen komst in hotel Westduin, waar de re creatieve belangen van een ruilverka velingsproject in de streek aan de orde kwamen. Pouwer zag in het bijzonder drie tereinen. waar de landinrichting de recreatie stimulansen kan geven. In de eerste plaats noemde hij daarbij de mogelijkheid voor vooral de kam- peerbedrijven om te moderniseren en de kwaliteit te verbeteren door ruime re plaatsen tot stand te brengen. Een voorlopige inventarisatie leert - zo zei hij - dat alleen daarvoor tussen de 50 en 70 hectare nodig is; „Dan kan de achterstand op Walcheren, door de rem op de uitbreiding in het verleden, worden ingehaald. Het gaat dan nog niet om grote uitbreiding of de komst van nieuwe bedrijven". Hij meende dat aan die behoefte aan grond tegemoet kan worden gekomen in het toedelings- en toewijzingsbe leid. Daarbij bepleitte Pouwer dat de landbouwregelingen voor bedrijfsver- plaatsing ook op de recreatie van toe passing zouden moeten zijn. Van belang voor de variëteit en de aan vulling van het landschappelijk pak ket vond Pouwer de aanleg van ver schillende bosgebieden (275 hectare volgens de plannen) op verschillende plaatsen aansluitend aan de kust strook. Hij sprak van "een zeer gering ruimtebeslag" op het totaal van de op pervlakte en deelde niet de bedenkin gen van landbouwkant op dit stuk van zaken. "Vanuit recreatief landschap pelijk oogpunt zou 1000 hectare of meer goed verdedigbaar zijn", hield hij de bezoekers voor. Evenals verschillende andere inlei ders, onder andere consulent open luchtrecreatie P.E. Post en consulent bos- en landschapsbouw ir W. H. van der Hoofd, bepleitte hij ook meer va riatie bij kleinschaliger recreatievoor zieningen. In dit opzicht werden van verschillende kanten genoemd de aan leg van een net van fiets-, ruiter- en wandelpaden. Post noemde in dit op zicht ook de mogelijkheid van een ka noroute. Zowel Pouwer als Post gaven aan, dat de uitbouw van recreatievoorzienin gen zorgvuldig moet gebeuren. Bei den zagen binnen het verband van een toekomstige verkaveling mogelijkhe den om knelpunten in de recreatie op te lossen. Ir. Post wees er in dit ver band nog op, dat het rijk driekwart van de openbare voorzieningen bin nen het project betaalt. Arie en Maria Kraaijeveld vertellen de leerlingen van groep zeven en acht van De Stelle over het land waar ze gaan werken: Ghana. TERNEUZEN - Bakao en Mien - de Ghanese woorden voor één en twee stonden woensdag op het boord van de groepen zeven en acht van de christelijke basisschool de Stelle in Terneuzen. De onderwijzer was ge kleed in bonte doeken en slippers. Het handwerklokaal van de school was voor een paar uurtjes omgetoverd in een Ghanees dorp, compleet met dorpshoofd en boeren. Aanleiding voor de Afrikaanse sfeer was het be zoek van het echtpaar Kraaijeveld uit Rotterdam. Arie Kraaijeveld ver trekt over een maand voor vier jaar met zijn gezin naar Ghana. Kraaije veld is arts, zijn vrouw verpleegkun dige. Beiden gaan voor de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk in een ziekenhuis werken in Agogo ten noorden van de hoofdstad Accra in het Westafrikaanse land. „Eigenlijk leefde het idee om in het buitenland te werken al heel lang bij ons. We zijn er nu enkele jaren mee be zig. Na mijn examen heb ik twee jaar lang stage gelopen in verschillende ziekenhuizen in Nederland. Zo kreeg ik de vereiste scholing in specialisaties als chirurgie, gynaecologie en interne geneeskunde. Ik ga in Agogo wel als algemeen arts werken, maar voor het werk in de ontwikkelingslanden moet je toch ook enigszins bekwaam zijn in de diverse specialisaties", vertelt Arie Kraaijeveld. Sinds vorige zomer woont het echtpaar met zijn vier kin deren in het Zendingscentrum van de Hervormde Kerk in Oestgeest. Hun huis in Rotterdam is verhuurd. In Oestgeest hebben ze ook kennis ge maakt met taal en cultuur van hun nieuwe woonplaats. We hebben in het zendingshuis met mensen gespro ken die al in Ghana hebben gewerkt. Verder hebben we natuurlijk de basis begrippen van de landstaal geleerd." Voor een laatste scholing volgden ze in Amsterdam in het Tropeninstituut een tropencursus. Het echtpaar is deze week op bezoek in Zeeuwsch-Vlaanderen omdat de clas sis IJzendijke van de hervormde kerk met Ghana als zendingsland verbon den is. Het echtpaar vertelde deze week op verschillende basisscholen en de scholengemeenschap Zeldenrust in Terneuzen met video's, wat gebruiks artikelen en traditionele kleding over hun toekomstig werk in Afrika. „Ik werk part-time in het ziekenhuis. Daarnaast geef ik onze kinderen'les in het Nederlands en andere vakken. Ze bezoeken een school naast het zieken huis", vertelt Arie. „Ook ons huis staat op het terrein van het ziekenhuis. On ze kinderen verheugen zich op Ghana. Natuurlijk zal het even wennen zijn, maar ik denk dat ze het daar ook naar hun zin zullen hebben." Arie en Maria Kraaijeveld benadruk ken dat ze de mensen in Ghana zeker niet als hulpeloze zielige bedelaars zien. „De tijd dat men dacht dat met het zenden van een Europese arts de problemen in Afrika opgelost zijn, is voorbij. De problemen zijn zo complex dat er een grotere aanpak nodig is. Ons werk is dan ook maar een kleine bij drage. Maar we gaan er ook naar toe om zelf ervaring op te doen. We willen straks als we in Ghana zijn ook over Nederland en zijn inwoners vertellen. Met brieven en tekeningen hopen we T zo de kinderen van de twee landen wat SVnLLnpnMUOTnm ii ttt u klas: 1 Oostkapelle I 12-22, 2 LW1 dichter bij elkaar te brengen. „We hou- DaUwendaele 112-19,4 Jong Ambo den in ieder geval contact met onze VBC Bijou Lederwaren 12-11,6 MP! achterban hier in Nederland. Over 7DeWellingel2-9,8Astrowlll2-i twee jaar komen we met vakantie naar kerke II 12-5, 10 Scheldemond 13- Nederland, misschien komen we dan klas: 1 Herstaco 1112-21,2 Oostkapi ook weer langs Zeeuwsch-Vlaande- 203 Marathorn 12-18, 4 LW II12- _„n rooskerke III 12-12, 6 t Zand II12-1 Duo II13-11,8 Zonneveld II12-7,9 daele II12-7,10 DVC De Abdij II1: MIDDELBURG - In de eerste k ren van het Middelburgse bedri leybal speelde Serooskerke 11 (15-9, 11-15 en 6-4) gelijk tegen Leynse. 't Zand I zegevierde t (15-10, 15-7 en 15-11) over Streekschool en Amnesty Intei nal klopte Kruitmolen/Dauwe eveneens met 3-0 (15-8, 15-11 ei Premier Middelburg liep een derlaag op tegen Oostkapelle i 7-15 en 7-15) PZEM blijft de ongeslagen leidi eerste klas dames. De koplopf met 3-0 (15-4,15-7 en 15-5) vanD Abdij en scoorde de dertiendi winning op rij. Serooskerke b drie punten tweede dank zij een 11, 15-6 en 15-8) op Middelbur; Astrow I verloor met 1-2 (12-li en 4-1) van Herstaco I. De overige uitslagen zijn, heren, klas: Maco I - VPS 13-1, Hoechst I 0-3; derde klas: 't Zand n - Installat; Goes 1-2, Hoechst II - LW 0-3; viei SSGM - Gieterij Middelburg 0-3, PZC 0-3; vijfde klas: Kruitmolen vliedt 1-3, Klarenbeek - PGV 3-0, Ml Pantalon II 3-0; zesde klas: De burgh - MSVS 3-0, SV Duo n - Brand; Provincie II - Amor II0-3. Dames, tweede klas: De Wellinge - LI Scheldemond - MPSO 2-2; derde kl staco II - LW II3-0, Marathorn - Sej ke III1-1, SV Duo II - DVC De AbdJ De stand, heren, eerste klas: 1 Tecoi 2 Serooskerke I 14-20, 3 Young Bi komst 13-18,4 Amnesty Internatioi 5 Tony Leynse 13-15, 6 Premier Mid| 14-13,7 GM Sietske 13-12,8 Dauwen: 10,9 'tZand 13-8,10 Smash/Streekst| 6, 11 Oostkapelle 14-5; tweede Hoechst 112-20,2 PGV 112-16,3 De P| I 11-15, 4 Lijnbach 12-12, 5 Amorl[ Stegink 12-11, 7 Herder/Serooskerl 10,8 Maco 112-9,9 VPS 112-8,10 De 11-5; derde klas: 1 SV Duo 11-18,2 P 12-16,3 't Zand II12-14,4 SSW12-14, latiebedrijf Goes 12-14, 6 LVV 12-1; delburg Zuid 11-12,8 Hoechst II12- chiney 12-5,10 Provincie 12-2; vierd: Zuiderduin 12-22,2 Astrow 12-19,3 Machinefabriek 11-17,4 Gieterij Mii 12-16, 5 MPSO 12-9, 6 De Wellinge PZC 12-8,8 WBVM 12-7,9 Mammoet 10 SSGM 12-1; vijfde klas: 1 MDGO Oostkapelle II 12-20, 3 Klarenbeek Frans Gillissen 11-11, 5 Kruitmolen De Pantalon II12-8, 7 Riagg 11-8, vliedt 12-8, 9 PGV II 12-7, 10 Maco zesde klas: 1 VPS II12-21,2 SV Duo 3 Provincie II 12-15, 4 Amor II 12-1! kamp/Dauwendaele II 11-12, 6 VT ren 11-12, 7 De Waayenburgh 12-9, weer 12-7,9 MSVS 12-5,10 Radio Hol 2. Dames, eerste klas: 1 PZEM 13-26, kerke 113-23,3 Tonny Leynse 12-16, 112-13,5 't Zand 112-12,6 Zonnevelc| Herstaco 112-9,8 DVC De Abdij 11! bestond destijds in de commissie een aantal bezwaren, omdat een dergelijke bebouwing te intensief werd geacht en bovendien werd gevreesd dat dit nade lige gevolgen voor de toekomstige toe wijzing van woningcontingenten door de provincie zou hebben. De provincie heeft inmiddels laten weten dat die consequenties wel mee zullen vallen, maar heeft geen garanties kunnen ge ven. Verder staat op de agenda van de com missie onder meer het bestemmings plan Beatrixlaan in Koudekerke, be stemming van de voormalige school gebouwen De Uitwijk en De Wip en bezwaren tegen het weigeren van bouwvergunningen. De openbare ver gadering begint om 19.30 uur in het ge meentehuis in Koudekerke. DOMBURG - De gezamenlijke Dom- burgse ondernemersorganisaties wil len een nieuwe burgemeester met ma nagementkwaliteiten. De nieuwe eer ste burger van Domburg moet bovendien een persoon zijn, die spe ciale belangstelling heeft voor het toeristisch en recreatief beleid en hij moet op dat terrein een 'stuwende kracht' kunnen zijn. Dat schrijven vijf organisaties in een brief aan de vertrouwenscommissie uit de raad, die een profielschets opstelt voor de AXEL - De afdeling Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Nederlandse Vereniging Tot Integratie van Homosexualiteit (COC) houdt donderdag 3 maart een thema-avond over homosexualiteit en geloof. Tijdens de thema-avond in De Halle gaan ds D. de Best van de gereformeer de kerk in Terneuzen en pastoor J. Voeten uit Sluiskil nader in op homo sexualiteit en geloof. Aan de orde ko men hoe gaat de kerk om met homose xualiteit, wat betekent het voor een gelovige om homosexueel te zijn. De avond wordt geleid door COC-be- stuurslid Ronald Meijer. Ook ouders van homosexuele jongeren zijn voor de avond uitgenodigd. De bijeenkomst, die voor iedereen toegankelijk is, be gint om 20.00 uur. invulling van de burgemeestersvaca ture. De briefis ondertekend door vertegen woordigers van de beide VW's van Oostkapelle en Domburg, door men sen van de twee middenstandsvereni gingen en door de voorzitter van de Stichting Badplaatsbelangen Dom burg. De organisaties spreken over een nieuwe burgemeester, die in overleg in staat is: 'Een helder en voorwaarde- scheppend beleid te formuleren voor alle bij het toerisme betrokken zijnde plaatselijke belanghebbenden.' De ondernemers schrijven: „In feite pleiten wij voor een manager die, ener zijds met oog en hart voor de bestaan de waarden, anderzijds door het leg gen en onderhouden van contacten met andere overheden en door ver standelijke kwaliteiten, een stek dament kan creëren voor een keling naar het jaar 2000 enj Niets zal deze burgemeester! mogen zijn, om het op deze uj stand gekomen produkt 'Bal Domburg' daar waar nodig, nol lijk en belangrijk te promoten! De ondernemers spreken vertil brief de hoop uit, dat de comiTl wensen van de organisaties infe fielschets zal opnemen, en wel commissieleden veel wijsheid! hun werkzaamheden. Zoals f vergadert de commissie vj week dinsdag met de Zeeuw» missaris van de koningin, dr tien, over de invulling van de v» die is ontstaan nadat burgemej A. D. H. Diepenhorst, in janiJ het Utrechtse Maartensdijk vel AXEL - De sloop van het oude ZWN-kantoor aan de Kinderdijk in Axel is woensdag begonnen. Volgende week vrijdag zal er niets meer van het gebouw te zien zijn, verwacht een woordvoerder van het Breskense sloopbedrijf dat het karwei uitvoert. Overlast voor de omgeving leveren de werkzaamheden niet op. „We kunnen overal gemakkelijk bij en er hoeven geen extra veiligheidsmaatregelen te wor- den genomen. Bovendien is er ruimte genoeg voor de wagens. Het verkeer kan JV&tClll 110 DCSIllt dus gewoon van de Kinderdijk gebruik blijven maken". HULST - Ruim 500 bewoners van de wijk Moerschans in Hulst hebben de protestbrief ondertekend tegen de mogelijke aanwijzing van twee woon wagenlokaties in hun wijk. Omdat burgemeester F. A. W. Jacobs weiger de de handtekeningen in ontvangst te nemen heeft de belangenwerkgroep Moerschans ze naar de gemeenteraad opgestuurd. In de brief, die de werkgroep eerder de ze maand zonder de handtekeningen naar college en raad had gestuurd, worden de bezwaren toegelicht. Van de nagestreefde integratie komt niets terecht, wanneer aan de Poorterslaan en de Zoutestraat woonwagencentra komen. Integendeel, er zal sprake zijn van concentratie, zo voorspelt de werkgroep. In een vergadering werden verder nog andere bezwaren naar voren gebracht: waardevermindering van de huizen, verpaupering van de buurt, verdwij nen van het openbaar groen en de na bijheid van scholengemeenschap De Rietvliet. De werkgroep heeft aange kondigd alle juridische middelen te ge bruiken om vestiging van twee woon wagencentra in Moerschans te voorko men. Overigens moet de gemeenteraad nog beslissen over de lokaties van de woonwagencentra. Het huidige cen trum De Rape wordt opgeheven. Op drie nieuwe lokaties moeten 32 stand plaatsen komen. De besprekingen in het college en de raad zijn tot dusverre in volledige beslotenheid verlopen. Toch zijn drie lokaties uitgelekt. Het zou gaan om de twee plaatsen in de wijk Moerschans en één aan de Oude Drijdijck. Burgemeester Jacobs wilde de hand tekeningenlijst van de werkgroep niet in ontvangst nemen, omdat de aanwij zing van woonwagenlokaties nog niet ofticiqel is, aldus een woordvoerster van de gemeente. De discussies in col lege en raad vinden achter gesloten deuren plaats, de bevolking neemt daaraan nog niet deel, zo is de redene ring. „Wij ervaren deze afwijzing als een nieuw bewijs dat b en w de mening van een groot gedeelte van de Hulster be volking wenst te negeren", aldus de reactie van de belangenwerkgroep Moerschans, „Wij kwalificeren dit als onbehoorlijk bestuur en vinden dat de gemeenteraad b en w daarvoor ter ver antwoording dient te roepen." TERNEUZEN - Het vrouwengezond heidscentrum Katelijne in Terneuzen begint 26 maart een cursus zelfverde diging voor vrouwen. Katelijne geeft deze cursus in het kader van het the ma sexueel geweld waaraan het vrou wengezondheidscentrum deze winter aandacht besteedt. De cursus wordt gehouden in de sportschool Delta in het winkelcentrum Serlippens. Za terdag 5 maart is er 's ochtends om 10.30 uur een introductiebijeenkomst. „Wij willen deze winter het thema se xueel geweld van verschillende kan ten belichten. Zo hebben we eerst een themadag gehouden met verschillen de sprekers. Op dit moment loopt nog de cursus assertiviteit. Deze cursus moet vrouwen ook weerbaarder ma ken. Deze cursus is op de mondelijke verdediging gericht. Veel vrouwen durven namelijk niet voor hun eigen mening uit te komen. Met de cursus zelfverdediging willen we vrouwen le ren ook lichamelijker sterker te wor den", legt medewerkster Marianne Langeveld van Katelijne uit. De cur sus wordt door een gediplomeerde sportinstructeur gegeven. Bij voldoen de belangstelling wordt de cursus op genomen in het pakket van de sport school. De cursus bestaat uit twaalf lessen. MIDDELBURG, SCHOUWBURG Soloprogramma van Liesbeth List met muzikale begeleiding van Rob van Dijk. Hoewel er meestal toch maar een of twee recensenten in de zaal zullen zitten, begint Liesbeth List's eerste soloprogramma met een veeg uit de pan aan hun adres. Cynisch citeert ze uit een (denk beeldige?) recensie de "knullige ge baartjes", de "mist, waarin ze ver dwijnt". Lezen jullie dan geen krant, vraagt ze het publiek. "Ik verwachtte maximaal een lege zaal." Natuurlijk is dat een aardig gebaar naar de volle zaal, maar het demonstreert ook, hoe kwetsbaar Liesbeth List zich voelt. En terecht, want ze heeft met veel van haar haar liedjes zeker niet gekozen voor easy-listening. Van de tijd van Shaffy Chantant is haar voorkeur overgebleven voor het "zinvolle lied", voor de literaire teksten. Zo zingt zij over het "pseudo pseudo" van onze tijd, met geladen zinnen als "ik ben een leu gen die de waarheid zegt". Die is raak, daar kan je lang over naden ken. Jammer genoeg krijg je daar niet veel tijd voor, want de liedjes volgen elkaar snel op en er is helaas weinig lijn in het programma. Het volgende lied kan alweer zo'n wee moedig lied zijn over een liefde, die toch niet werd wat er van gedroomd was. Hoewel, weemoedig is niet direct de basis-stemming; die is eerder strijd baar. Op zoek naar "de eigen tan denborstel", naar "ik ben weer ik", en dan tenslotte "Verdwijn m| noorderzon!". In die hoek hor: de liedjes over De Nieuwe (Aids) en het heel mooie lied zoon was een terrorist". Da; Liesbeth List op haar best "de| beth van altijd" met haar do: ingehouden stem. Daar kan helemaal bij thuisvoelen. E| zwelt dan op naar heel fel, na; de die niet meer wordt verb: En daar moet je dan wel in m| dat deed de zaal ook. Wat ik als moeilijk ervaar, is hf den van de ware Liesbeth. echt, en wat is "pseudo" in| emanciperende teksten? Zo zi een fraai lied over het geld (of] citeit) verdienen aan het cl dom. Mijndert Leerling moet geloven, maar Robert Long goed. Het is een scherpe teksl een uitdagende presentatie;) beth gaat er languit voor op d< gel. Maar ondertussen rinkej voor haar de kassa dank; christendom. Hoe zit dat nou lijk? Voor mij blijft de mijmerend: beth het boeiendst. Zoals liedje over haar jeugd op Vliell bijvoorbeeld in de sketch] "dingetje". Daarin wordt de pi leefstijl op de hak genomen die vlotte babbelaars, die "top-ervaringen" hebben, ma; eens weten hoe de mensen ei| ten. Ondanks het matige act| lent blijft de clou van het verl ("Besta ik eigenlijk wel?") lan| gen. Uit de reacties van het publi: een toegift wist "los te peul bleek wel, dat Liesbeth List[ van niets te vrezen had en (kwetsbaar of niet) moet vooi met het uitproberen van alle lijkheden van haar stem en v| Nederlandstalige luisterlied Willem

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 34