ouden race an Gennip een mirakel Goud Van Gennip is bewijs van wederzijds vertrouwen Het is grandioos... on voorstelbaar' Dramatische rit ^èii Karin Kania PZC/ sport LAMROL OP DE MOO METER Ontwikkeling wereldrecord Oostduitse coach over Van Gennip: „Dit is goed" Eigen gang \oldriest OMSTREDEN, VERGUISDE EN THUISGEBLEVEN COACH KLOOSTERBOER uwen Bekroning Belevenis Vrienden Paniek iDERDAG 25 FEBRUARI 1988 (Door Harry Hesseling) Cj .LGARY Wat geen sterveling voor mogelijk had gehouden, kreeg een 3-jarige Nederlandse dinsdagnacht tot ieders verbijstering voor elkaar. - 1 het stuntwerk en alle records in de olympische schaatstempel verbleek- Tn bij een supperrace van Yvonne van Gennip. Ze reed regelrecht en in icordtijd op de 3000 meter (4.11,94) naar het goud. onne van Gennip liet de voortden- :rde DDR-trein, die volgens het oorboekje alleen zou stoppen om ndenvol eremetaal in te laden, met Io enorme dreun ontsporen. Haar gehoorde en perfecte drie kilome- (op een klein misslagje na) was aet minder dan een mirakel en de Eratste sensatie onder Calgary's ïaatsdak. 'Ongelooflijk", zo klonk het herhaal- |lijk uit haar eigen mond en Neder- aiders op de tribune knepen zich in I arm om te controleren of ze niet loomden. Maandag, voor de 500 me- porde Van Gennip in het voorbij- Ban Bonnie Blair even in de zij. „Ie- jreen denkt dat die Oostduitse mei- |n niet te verslaan zijn", voegde ze I Amerikaanse sprintster toe. Boe jij het nu, dan probeer ik het |irgenavond". Het leek als een uit- Igend grapje bedoeld, maar werd I pure realiteit. Inderdaad, onge- sfcflijk. Hoe vaak had het haar niet fcen gezeten, met weer een griepje, Bi gebroken pols in de afgelopen zo- fcr en in december leek alles don- Irder dan ooit toen ze een voet-ope-, at ie moest ondergaan, in maand lang gingen de wedstrij door zonder Yvonne van Gennip. pakte zo gauw het kon de flets en pte zich weer in conditie. Een emde, eigenlijk absurde weg in olympisch jaar, maar aan het ein- van die rit schitterde voor de dlachse Haarlemse wel het goud. zaam op gaan voorbereiden die nu wel aan te spreken". Zondag putte ze inspiratie uit een kerkdienst in het olympisch dorp. Van Gennip, die katholiek is: „Voor de mis van negen uur was ik te laat. Ik ben later naar een gemengde dienst geweest, heel leuk met een go spelgroep. Samen met een Ameri kaanse kunstrijdster zat ik in de kerk. Zo'n kerkdienst is erg belang rijk voor me, dan word ik er op ge wezen dat er nog belangrijkere din gen in de wereld zijn". Zeer vereerd nam ze ook een handtekening in ont vangst van de atleet Edwin Moses. „Hij is één van mijn favorieten, de ander is Bernard Hinault. Dat vind ik zo'n vreemde man. Die ging altijd zijn eigen gang en daar houd ik van". Ze zonderde zich, toen het moment waarop het moest gebeuren, steeds meer af van de rest van de ploeg. Ze meed recepties en andere ontvang sten. „Op zich heb ik daar al een he kel aan, maar ik word er ook zo moe van en ik sliep de laatste dagen niet zo best. Maar ik heb me bewust wat afzijdig gehouden". Een keer of vier consulteerde Van Gennip haar ver trouwensman Tjaart Kloosterboer. „Hij was op vakantie in Oostenrijk en ik heb hem daar ook nog even ge beld. Ik heb vertrouwen in hem, ik wist dat het goed zat met zijn sche ma's en hij hielp me weer op weg. Op een lullige manier is hij er uit gezet en daarom alleen al wilde ik bewijzen dat hij een ontzettend goede trainer is. Ik zou het fijn vinden als hij terug kwam als ijstrainer. Maar hij kon via de telefoon alleen maar leuke woor den spreken. Hij zei, je moet het nu alleen doen". Egbert van 't Oever, die sprintster Christine Aaftink een speciaal ver- t leek doldriest, zoals Yvonne van nnip op pad ging. Was de instor- g van Karin Kania, die met al Jar routine boven haar macht pep en dramatisch de tocht beëin- de, dan geen waarschuwing ge est? En was ze zo zeker van haar k? „Nee, maar het was de enige gelijkheid om bij de eerste drie te Imen. In het verleden vertrok ik k te langzaam en moest ik in de tste rondjes te veel goedmaken, dat ging dan net niet. Nu was het of niks. Vantevoren had ik al haal de bezemwagen er al maar bij, dan kunnen jullie me het ijs tillen. Leek ik op de fi niet zo kapot? Nou ik voelde het in mijn benen hoor, en vooral adem. Die was heel droog". de Oostduitse tempo-jagers, die haar over de baan gingen, had ch bitter weinig aangetrokken, van Ehrig's wereldrecord ben :t geschrokken. Ik wilde heie niet naar haar en de anderen alleen naar mezelf en alles uit lichaam halen wat er in zat. Al toen ik Kania zo zag, dacht ik die moetje pakken. Je hebt in- reserves, die je anders niet Na ons laatste verblijf in ben ik me er mentaal lang- Yvonne van Gennip ondersteund door Egbert van 't Oever na haar gouden rit. vaardigd bord liet bedienen voor de rondetijden, stoort zich niet aan be moeienissen van zijn collega Kloos terboer. „Egbert laat me lekker m'n eigen gang gaan en daar ben ik hem dankbaar voor. Dat geeft een plezie rige rust". De coach, die langs de kant al snel het schema veranderde van 4.16 naar 4.12, sprak plechtig: „Een coach is geen dienstknecht, maar wel dienstbaar aan een sporter. Mijn aandeel is niet belangrijk". En over de relatie met Kloosterboer: „Als je kat en hond met elkaar bent, haal je nooit goud". Ook Van 't Oever stond perplex toen Van Gennip in recordtempo door bleef gaan en uiteindelijk de laatste, relatief zwakste ronde van Andrea Ehrig, de gouden buit binnen haalde. „Ik had er in dat laatste rondje echt geen idee van dat ik goud en het we reldrecord zou pakken. Ik ging uit van zilver", vertelde Van Gennip, voor wie pas na het afscheid van de illustere DDR-top grote triomfen werden verwacht. „Dat ik ze nu heb verslagen, terwijl ze er nog bij zijn, dat maakt me ontzettend blij. Dat vind ik nog het belangrijkste", rea geerde ze met een gelukzalige lach. Op techniek had ze de onverslaan baar geachte concurrentie onderuit gehaald. „Zij hebben meer kracht, maar indoor komt mijn techniek be ter tot zijn recht", oordeelde Van Gennip. Maar of ze zondag, als de 5000 meter het slotonderdeel vormt, nog eens zo fantastisch kan uitha len, wordt door haar betwijfeld. On danks dat ze het wereldrecord op die afstand bezit. „Conditioneel ben ik na die operatie niet zo sterk als vorig jaar toen ik dat record reed. En ik moet nog zien of ik tijdig van deze inspanning her steld ben. Deze 3000 meter was vol gens mij m'n enige kans". 4.52,0 Ans Schut (Ned) Grenoble 02/02/69 4.50,4 Ans Schut (Ned) Davos 09 02/69 4.50,3 Ans Schut (Ned) Inzeil 23/02/69 4.46,5 Stien Kaiser (Ned) Davos 16 01/71 4.44,69 Tamara Koeznezova (Sov) Medeo 12 01/75 4.40,85 Nancy Swider (VSt) Inzeil 13/03/76 4.40,59 Galina Stepanskaja (Sov) Medeo 16/03/76 4.31,00 Galina Stepanskaja (Sov) Medeo 23/03/76. 4.21,70 Gabi Schönbrunn (ODl) Medeo 28/03/81 4.20,91 Andrea Schone (ODl) Medeo 23/03/84 4.18,02 Karin Kania (ODl) Medeo 21/03/86 4.16,85 Yvonne van Gennip Ned) Heerenveen 19/03/87 4.16,76 Gabi Zange-Schönbrunn (ODl) Calgary 05/12/87 4.11,94 Yvonne van Gennip (Ned) Calgary 23/02/88 HEERENVEEN (GPD) „Tjaart Kloosterboer, moet nu ongeveer in Heerenveen op de tafel staan", riep Mart Smeets, op het moment dat Yvonne van Gennip dinsdagnacht in Calgary het goud op de 3000 meter veroverde. Kloosterboer stond niet op de tafel, maar hij en zijn vrouw slaakten wel de nodige vreugdekre ten na Yvonne's optreden. Het oogap peltje van een omstreden, verguisde, bezeten, thuisgebleven coach hielp Nederland aan het Calgary-goud. „Hier word je zo ontzettend blij van", reageert Kloosterboer een dag na de gouden race. „Dit is het bewijs van ons wederzijds vertrouwen". „We stonden niet op de tafel. We lagen in bed naar de televisie te kijken. Ik ben er helemaal ondersteboven van. Ik wist dat ze een medaille kon pakken, maar toen ze in de buurt van het goud kwam heb ik alleen maar geschreeuwd „Het kan, het kan, het kan". Toen ze op het ereschavot stond en het Wilhel mus werd gespeeld, kreeg ik de tranen in mijn ogen", aldus beschrijft Kloos terboer zijn drie kilometer-nacht. Tjaart Kloosterboer is een omstreden figuur in de Nederlandse schaatswe reld. Het verwijt: „Hij kan zelf amper op de schaatsen staan" doet de Gro ninger af met de woorden, „laat ze maar eens een ronde met mij schaat sen. Trouwens, Yvonne heeft een fan tastische techniek. Hoe zou dat nou komen?". Een deel van de kernploeg gruwelt bij de gedachte aan Klooster boers trainingen. Yvonne van Gennip zweert bij de Kloosterboer-methode. Na afloop van haar succesvolle optre den zei de Haarlemse: „Tjaart is op een lullige manier uit de ploeg gezet en daarom alleen al wilde ik bewijzen dat CALGARY (ANP) - Een uitstekende ontwikkeling voor het damesschaat- sen. Zo reageerde de Oostduitse trai ner Rainer Mund op de twee nederla gen van zijn team. Na de overwinning van de Amerikaan se Bonnie Blair veroverde Yvonne van Gennip uit Haarlem de gouden me dailles op de 3000 meter. De wereldre cordhoudsters uit de overslaanbaar geachte DDR-ploeg moest op beide nummers genoegen nemen met zilver en brons. „Wij hadden natuurlijk op goud gehoopt, maar dit zien we heus niet als een ramp. We geven niets weg, maar met zilver en brons kunnen we ook tevreden zijn. ARLEM (GPD) - „Zag je dat?... die lering. Dat heb ik eerder op de injd niet gezien." Reina en Jan Van inip beleven klokslag vijf uur in Worgen de olympische gouden rit [hun dochter Yvonne opnieuw, a waanzinnige schaatsnacht zit er lille kan je het nog niet voorstel- "Islaakt Reina van Gennip vlak na spelen van het Wilhelmus een pe zucht. „Hier hadden we echt uit op gerekend. Eventueel een ;en medaille, maar goud...! ||het eind van de middag zit Jan ennip wat bleekjes achter de bar t restaurant van het kunstijs- |complex in Haarlem. Hij is zo- stjals jurylid aktief geweest tijdens laaie kortebaan-kampioenschap- ti, maar is eigenlijk al met een heel lepe wedstrijd bezig. Die van zijn |Kter op de drie kilometer in Calga- [tadio, de krant... iedereen heeft de Hie Van Gennip de afgelopen da- knaderd. Of ze er bij mogen zijn, [ét moment vast te leggen. „Ieder- i Benkt maar dat Yvonne straks de ffen van de hemel rijdt", zegt Jan lennip dan. „Maar ik verwacht er ioveel van na al die troubles die had hebben. Nee hoor, ik hoef al [elangstelling niet om mij heen." lsbreuk in augustus, de enkel- |ure in november en het operatief ijderen van een fistel, eveneens e enkel, in december, deden ook l ergste vrezen. Zou Yvonne er H voor zijn? Reina van Gennip is lid dels een paar uurtjes in bed ge- „Maar ik heb niet geslapen vertelt ze later in de nacht, n de zenuwen nestelen Reina en ich even voor twee middernacht °r (ie buis. Ehrig en Kania maken er W eerste rit een waar spektakel n' at doet het ergste vrezen. „Het 1S ren compleet gekkenhuis. We za- 1 fcht met kromme tenen", zegt Jan [1 (Gennip later opgelucht. „Maar we die Kania in elkaar zagen n... die 4.18 kon Yvonne ook wel Ze had van de week nog gezegd: tot de bodem. Ze zullen me van i moeten dragen', ebeurt het ongelooflijke: het is tien voor half drie. Yvonne pakt goud, verslaat in een solide opgebouwde ra ce* en een magnifieke slotronde van 34.8 de drie onklopbaar geachte Oost duitse dames. De telefoon rinkelt. De eerste felicitatie... „Grandioos, on voorstelbaar",... stamelen beiden. „Het is de bekroning van een stuk werk", zegt Jan van Gennip dan, „vooral van mijn vrouw. Want als het thuisfront er niet achter staat. We hebben de laatste tijd heel wat te ver duren gehad". Van Gennip wordt tel kens onderbroken. De telefoon rinkelt onophoudelijk. Radio-verslaggever Jorrit Jorritsma vanuit Calgary. Hil versum... of ze zin hebben om naar de ontbijtshow van Koos Postema te ko men. De NOS zal om 5.45 uur aanwezig zijn om het vertrek vanuit Haarlem te filmen. „Krankzinnig", merkt Jan van Gennip op. Tussen de vele telefoongesprekken door worden beurtelings radio en TV hard en zacht gezet, om toch vooral niets te missen. De gouden rit op Duitsland 1. Jan en Reina genieten voor de zoveelste keer. Dan 3.15 uur: weer gaat de telefoon. Yvonne vanuit Calgary. Ze wordt uit bundig gefeliciteerd. Op het televisie scherm volgt inmiddels de ene rit de andere op. „Sneller dan Zange", klinkt de stem van Mart Smeets. Reina van Gennip kijkt verschrikt op, terwijl Jan opmerkt dat het „nog altijd mis kan gaan". Bij de volgende doorkomst noteert de Russin Bojko 2.02, dit gevaar is gewe- hij een goede trainer is". „Wat een meid, hè", is de reactie van Klooster boer. „Ken jij iemand die zoiets voor jou zou doen. Yvonne is zo trouw als een deur. Daar ben ik trots op". ken. Inmiddels worden ontspannen anecdotes opgerakelt. Dat in een lan delijk ochtendblad te lezen stond dat de schaatsen van Yvonne tijdens haar verblijf in Butte niet deugden bijvoor beeld. Gelachen wordt er ook. Zeker als Yvonne op de TV vertelt hoe ze vlak voor haar rit nog even nieuwe ve ters in haar schaatsschoenen had ge daan, omdat de andere op springen stonden. „Dat is nou typisch Yvonne", merkt moeder Reina op. „Yvonne wist dat ze onder haar oude wereldrecord van 4.16,85 moest rijden om een medaille te halen. Na de eerste rit tussen Kania en Ehrig wist ik dat het kon. Vrijdagavond heeft Yvonne mij nog gebeld. Ik merkte aan haar dat ze dieper kon gaan dan anders. Daarom had ik er wel vertrouwen in. Nee, die snelle opening beangstigde mij niet. Zoals Kania wegging, dat kon niet. Die reed niet zoals ze nor maal doet. Yvonne opende ook als een speer, maar wel in haar normale doen. Ik had een tijd van 4.14 in het hoofd. Na twee ronden wist ik dat het zilver kon worden. Dat het goud werd is na tuurlijk fantastisch. Inderdaad, ik heb haar telefonisch gesproken. Nee, wat ze zei vertel ik niet. Wat tussen vrienden wordt gezegd, daar praat je niet over". Het Olympisch jaar leek voor Van Gennip al in een vroeg stadium een rampjaar te worden. Griep, een gebro ken pols en een voet-operatie nota be ne in december, waren de hindernissen op Van Gennip's pad naar Calgary. Kloosterboer stond voortdurend klaar om de Olympische route weer te effe nen. De trainingsschema's die Kloos terboer na de voet-operatie voor zijn pupil opstelde, komen weer uit de la. „Na die operatie was Yvonne hele maal in paniek. De familie Van Gen nip heeft mij toen gevraagd de zaak op te pakken. Vanaf dat moment ben ik weer de dagelijkse training gaan doen. Ik was er van overtuigd dat tweeëneenhalve maand voldoende waren om weer in vorm te komen voor Calgary. De NK in Alkmaar was de graadmeter. Uitgerekend de drie kilometer is de enige afstand die ze daar voluit reed. Bewust. Die rit ging als een trein. Dat was voor mij het sein dat het goed zat". Zijn pupil behoort op de 5000 meter op nieuw tot de favorieten. „Vanavond bel ik met Yvonne. Gisteren was mooi. Nu moet de knop om. Vanavond gaan we samen de vijf kilometer bespreken. Ook op die afstand heb ik wel vertrou wen in haar medaillekansen." Nog drie ritten. „Het lijkt me toch zo'n belevenis om het Wilhelmus te horen spelen", verheugt Jan van Gennip zich op de dingen die komen gaan. „Weet je... dat ik gedroomd heb dat dit eens zou gebeuren. Rys en Choi betre den het ijs voor de laatste rit. Nog even wordt gespannen naar de beeld buis gekeken: „Kijken hoe ze opent. Je weet het bij haar nooit", wil moeder Van Gennip even kwijt. „Kijk, het gaat al trager". Het goud is binnen. „En dat telt", voegt Jan er aan toe. Het wachten is nu op de huldiging. Het mooiste moment in het leven van een sportman- of vrouw. Jan en Reina van Gennip, inmiddels netjes uitgedost omdat ze over ruim een uur naar de ontbijtshow van Koos Postema moe ten, gaan er nog eens extra goed voor zitten. 'Yvonne, Yvonne, Yvonne... Oh, wat is ze mooi... en zo'n goeie hebben wij nog niet gehad... De Nederlanders in het Olympic Oval in Calgary laten zich niet onbetuigd en Reina en Jan genie ten dan ook met volle teugen als het Wilhelmus klinkt. Burgemeester Schmitz en de zes Haarlemse wethouders toonden zich gistermorgen 'beretrots' op de presta tie van Yvonne van Gennip. Ze schrij ven dat in een telegram aan de Haar lemse in Calgary en ook aan de ouders van Van Gennip is een gelukstele gram gestuurd. In opdracht van B en W gingen op het stadhuis twee vlag gen in top, de nationale driekleur en de Haarlemse vlag. Bij huize Van Gennip is het gisteren de hele dag een komen en gaan geweest van mensen die bloemen en andere at tenties kwamen bezorgen. (Door Harry Hesseling CALGARY - Rainer Mund was er al bang voor geweest. „Het zijn de grootste vriendinnen, maar als ze tegen elkaar rijden, gaan ze door tot ze er bij neervallen", sprak de Oostduitse coach onlangs. En dat gebeurde op een voor Karin Kania verschrikkelijke manier. Ze zwalk te de laatste 700 meter over het ijs en verloor alle controle over haar ledematen. Stuurloos en leegge- knepen als een spons bereikte de Oostduitse schaatsvorstin de eind streep en een kwartier lang lag ze volkomen weg van de wereld op het middentterrein. De tienvoudi ge wereldkampioene was geveld en hoe. Het zag er zelfs vrij ernstig uit toen Karin Kania zo lang bleef liggen zonder een vin te verroeren. Helpers bogen zich over haar heen, de Oost duitse arts week geen moment van haar zijde. Pas later, toen ze na en kele wankele passen weer op eigen benen kon staan en zelfs de schaat sen onderbond om nog een paar rondjes te rijden, haalde de DDR- équipe opgelucht adem. Onmiddellijk werd een geruststel lend bericht uitgegeven: „Karin Kania mankeert niets. Ze zal goed hersteld zijn voor de volgende wed strijden". Hoe kon een zeer ervaren rijdster als Kania dit overkomen? Twee tot anderhalf uur voor de ka pitale openingsrit tegen Andrea Eh rig bracht ze door op een stoeltje in het nog lege stadion. „Ben je zenuw achtig?" vroeg Eric Heiden haar in het voorbijgaan. „Een beetje", klonk het zacht en ze aanschouwde geamuseerd de repetitie van een mannenkoor op het middenterrein. Op diezelfde plek zouden zich later de afschuwelijkste momenten van haar imposante schaatsloopbaan afspelen. Kania had zich na de 500 meter nim mer zo optimistisch gevoeld. De su persnelle ronde na het eerste rechte stuk had haar er van overtuigd dat aan de vorm niets haperde. Het ver trouwen in haar eigen niet geringe capaciteiten bleek ze echter te heb ben overschat. Rainer Mund: „In de ochtendtraining hebben we uitge test wat voor ons mogelijk was. We kwamen uit op 4.12. Dat wilde Ka rin ook rijden, maar ze ging veel te hard weg. Dat krijg je als ze in zo'n duel, waarvan alles afhangt, elkaar opjagen. Ik was daarom ook hele maal niet gelukkig met die loting. Voor Karin bleek de belasting te groot, maar ze heeft twee dagen om te herstellen. Dat lijkt me voldoen de". Andrea Ehrig, die aanvankelijk Ka rin Kania bij zich vandaan zag snel len, maar wel goed afgewogen het (verwachte) wereldrecord vestigde, wees ook op de nadelige loting. „We raken altijd in de grootste proble men als we tegen elkaar moeten. We gaan dan verkrampt rijden. Natuur lijk is Karin veel te snel vertrokken, dat beseft ze inmiddels zelf als geen ander. Over mijn eigen prestatie voelde ik me erg voldaan. Die acht te ik buitengewoon hoog en ik had niet verwacht, dat Yvonne er nog onder zou komen. Maar het is een goede zaak voor het schaatsen dat de DDR meer concurrentie heeft", vertelde Ehrig. Rainer Mund, die Kania en Ehrig tegelijk coachte, had wel zijn twij fels. „Ik heb steeds volledig reke ning met Yvonne gehouden, on danks die blessure", verklaarde hij. Als een van de eersten felici teerde Mund Van Gennip en zijn Nederlandse collega Van 't Oever. Mund: „Ik kan alleen maar de diep ste bewondering hebben voor zo'n prestatie. Wat kun je daar verder nog aan doen? Alleen je gelukwen sen overbrengen". Karin Kania, favoriete voor de afstand, valt volkomen uitgeput op het ijs na haar teleurstellende race. CALGARY - De uitslag van de 3000 meter dames: l.Van Gennip (Ned) 4.11,94 (wereldrecord), 2. Ehrig (Odl) 4.12,09, 3. Zange (Odl) 4 16 92 4 Kania (Odl) 4.18,80,5. Rys (Pol) 4.22,59,6. Bojko (Sov) 4.22,90,7. Hashimoto (Jap) en Lapóe- ga (Sov) 4.23,29, 9. Toemanova (Sov) 4.24,07, 10. Krohn (Zwe) 4.25,06, 11. Goldman (Vst) 4.25,26, 12. Mischke (Wdl) 4.26,30, 13. Elena Belci (Ita) 4.27,21, 14. Nemeth-Hunyadi (Oost 4.27,56, 15. Loignon (Can) 4.28,55, 16. Stam (Ned) 4.28,92, 17. Hang (Nkol 4.29,16, 18. Seki (Jap) 4.29,77,19. Doctor (Vst) 4.29,93, 20. Bader (Vst) 4.30,09,21. Qing (Chi) 4.30,19,22. Kim (Zko) 4.30,60. 23. Sung (Nko) 4.31,05, 24. Van Helden (Fra) 4.32,34, 25. Nystedt (Noo) 4.35,35 26. Coté (Can) 4.35,74, 27. Dumont (Fra) 4.28,03, 28. Choi (Zko) 4.42,26. Paul (Ned) werd met een tijd van 4.29,53 gediskwalificeerd. Grenier (Can) startte niet wegens griep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 23