Basisschoolleerling enthousiast over gebruik computers Liesbeth List vreest haar kwetsbaarheid Boete voor rijden zonder rijbewijs ESSO SELF SERVICE STATION BASKENSBURG I Van alles gratis. NieuweTijgerTrends-catalogus. Esso Diesel Plus Garantie. Betaalgemak met CreditCards. Openingstijden. r Autowascoupon. Suikerspincoupon. 1 Flensjescoupon. 't Is Esso die't doet. tSsJ PZC/streek KANTONRECHTER MIDDELBURG EXPERIMENT DE HOUTUYN Valdimarsson exiwséertm Vlissingen Overmacht ^ÊÊKÈÈ^ DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 MIDDELBURG Gevonden voorwerpen in de Jeu de boules - Het intern toernooi van de jeu de boule vastgesteld op zaterdag 11 jt staande op het Molenwater in burg. Andere activiteiten van que Middelburg zijn het Chai Damme-toernooi, een triple strijd en een téte-è-téte-toert vergadering werd besloten j spelletje bingo. OOST-SOUBURG Het is bijna zover. Esso Self Service Station Baskens burg wordt feestelijk ge opend. Vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 februari is het dan ook groot feest bij het gloednieuwe sta tion, voorzien van alle brandstoffen, inclusief Eurosuper en LPG. Tevens beschikt het station over een uitgebreide shop en 'n supermoderne wasautomaat. Groot feest voor u, want wat is er allemaal aan de hand... Wie tijdens de openingsdagen langskomt, krijgt overheerlijke „Ferrero Rocher'-bonbons in luxe verpakking. Daarnaast kimt u van 26/2 t/m 4/3 gratis uw auto laten wassen, waarbij tevens de onderzijde van uw auto grondig ge reinigd wordt. Maar ook de kinderen worden niet vergeten. Want op zaterdag 2 7 februari kunnen zij gratis van flensjes en suikerspinnen smullen. U kunt de coupons uitknippen of kaartjes op ons station halen. Vergeet dan ook niet meteen zo'n tijger poster en tijgersticker mee te nemen. In de zojuist verschenen nieuwe Tijgeflrends- catalogus staan maar liefst 140 fantastische cadeaus. Van handdoeken en badjassen tot super moderne audio-en video-apparatuur. U kunt ze sparen met de TijgerTrends-zegels. Esso garandeert dat Diesel Plus bedrijfszeker blijft tot -20C. Vraag naar het garantieformulier en de folder „Wintertips voor probleemloos diesel rijden". Natuurlijk kunt u bij ons terecht met verschil lende CreditCards, o.a.Eurocard,Travel Card,Esso Card Nederland en Esso Card Europe. Bovendien beschikken wij over een lokale kredietpas. Heeft u nog geen kaart? Wij vertellen u hoe u er één op zak krijgt. Het station is dagelijks geopend van 7.0C 21.00 uur. Zaterdag van 8.00 tot 21.00 uur e. zondag van 9.00 tot 21.00 uur. h Deze bon is goed voor 1 x gratis wassen in oi nieuwe wasautomaat. Geldig van 26/2 t/n 4/3 1988. [- Met deze bon kunnen kinderen op zaterd p 2 7 februari a.s. - van 10.00 tot 17.00 uur - graj een overheerlijke suikerspin te pakken krijgen L_ Met deze bon kunnen u en de kinderen op zate v dag 27 februari a.s. - van 10.00 tot 17.00 uut| een overheerlijke portie flensjes krijgen. EXPLOITANT AJ.G.NEDERSTIGT/PRES.ROOSEVELTLAAN 731,4383 NG VUSSINGEN.TEL. 01184-14926. De leerlingen van de Houtuyn aan het werk met de computer. VLISSINGEN - De leerlingen van de openbare basisschool De Houtuyn in Vlissingen zijn erg enthousiast over het experiment met het gebruik van computers. Dat bleek woensdag uit het evaluatierapport van het compu terproject, dat De Houtuyn anderhalf VLISSINGEN Stefan Axel Valdi- marsson is de laatste in een rij van zes jonge kunstenaars die dit wintersei zoen exposeert in de gemeentelijke galerie Bellamy 19 in Vlissingen. Zijn expositie wordt zaterdag in de ten toonstellingsruimte van het Stedelijk Museum aan het Bellamypark offi cieel geopend. 'Zes jonge kunstenaars' is een initia tief van de Culturele Raad Vlissingen. Zij moeten een kans krijgen om zich op de markt te kunnen bewegen, is de achterliggende gedachte. Dat is, aldus de organiserende sectie beeldende kunst van de Culturele Raad, des te meer noodzakelijk, omdat de beelden de kunstenaarsregeling is afgeschaft. Met name de jonge, niet gevestigde ar tiesten hebben daardoor minder de ge legenheid te experimenteren. Zij moe ten de kost verdienen. Valdimarsson is een beeldend kunstenaar die, is de Vlissingse Culturele Raad van me ning, een steuntje in de rug verdient. Hij is afkomstig uit IJsland en werkt sinds twee jaar in Nederland. Zijn ate lier bevindt zich in Rotterdam. Valdimarsson geeft geen begeleidende teksten bij zijn werk. De doeken van zijn hand - acryl-schilderijen en teke ningen van een forse omvang - moeten voor zich spreken. De beelden hebben een abstracte vorm, maar roepen, zo staat in de uitnodiging voor de exposi tie, associaties op met golfbewegin gen, instrumenten, de boeg van een schip en gezichten. De opening van tentoonstelling van de jonge kunste naar Valdimarsson is zaterdag om 15.00 uur. Het evenement wordt opge luisterd door een gelegenheidsgroep die bestaat uit Ed Bakker (gitaar), Wim Lavooy (drums), Gerard van Wil- ligin (synthesizer) en Nico Kraaieveld (bas). MIDDELBURG, SCHOUWBURG Soloprogramma van Liesbeth List met muzikale begeleiding van Rob van Dijk. Hoewel er meestal toch maar een of twee recensenten in de zaal zullen zitten, begint Liesbeth List's eerste soloprogramma met een veeg uit de pan aan hun adres. Cynisch citeert ze uit een (denk beeldige?) recensie de "knullige ge baartjes", de "mist, waarin ze ver dwijnt". Lezen jullie dan geen krant, vraagt ze het publiek. "Ik verwachtte maximaal een lege zaal." Natuurlijk is dat een aardig gebaar naar de volle zaal, maar het demonstreert ook, hoe kwetsbaar Liesbeth List zich voelt. En terecht, want ze heeft met veel van haar haar liedjes zeker niet gekozen voor easy-listening. Van de tijd van Shaffy Chantant is haar voorkeur overgebleven voor het "zinvolle lied", voor de literaire teksten. Zo zingt zij over het "pseudo pseudo" van onze tijd, met geladen zinnen als "ik ben een leu gen die de waarheid zegt". Die is raak, daar kan je lang over naden ken. Jammer genoeg krijg je daar niet veel tijd voor, want de liedjes volgen elkaar snel op en er is helaas weinig lijn in het programma. Het volgende lied kan alweer zo'n wee moedig lied zijn over een liefde, die toch niet werd wat er van gedroomd was. Hoewel, weemoedig is niet direct de basis-stemming; die is eerder strijd baar. Op zoek naar "de eigen tan denborstel", naar "ik ben weer ik", en dan tenslotte "Verdwijn met de noorderzon!". In die hoek horen ook de liedjes over De Nieuwe Pest (Aids) en het heel mooie lied "Mijn zoon was een terrorist". Daarin is Liesbeth List op haar best "de Lies beth van altijd" met haar donkere, ingehouden stem. Daar kan je je zo helemaal bij thuisvoelen. En die zwelt dan op naar- heel fel, naar woe de die niet meer wordt verborgen. En daar moet je dan wel in mee, en dat deed de zaal ook. Wat ik als moeilijk ervaar, is het vin den van de ware Liesbeth. Wat is echt, en wat is "pseudo" in haar emanciperende teksten? Zo zingt ze een fraai lied over het geld (of publi citeit) verdienen aan het christen dom. Mijndert Leerling moet er aan geloven, maar Robert Long net zo goed. Het is een scherpe tekst, met een uitdagende presentatie; Lies beth gaat er languit voor op de vleu gel. Maar ondertussen rinkelt ook voor haar de kassa dankzij het christendom. Hoe zit dat nou eigen lijk? Voor mij blijft de mijmerende Lies beth het boeiendst. Zoals in het liedje over haar jeugd op Vlieland of bijvoorbeeld in de sketch over "dingetje". Daarin wordt de pseudo- leefstijl op de hak genomen van al die vlotte babbelaars, die allerlei "top-ervaringen" hebben, maar niet eens weten hoe de mensen erbij he ten. Ondanks het matige acteerta lent blijft de clou van het verhaaltje ("Besta ik eigenlijk wel?") lang han gen. Uit de reacties van het publiek, dat een toegift wist "los te peuteren" bleek wel, dat Liesbeth List daar van niets te vrezen had en dat ze (kwetsbaar of niet) moet voortgaan met het uitproberen van alle moge lijkheden van haar stem en van het Nederlandstalige luisterlied. Willem Nijssen MIDDELBURG - De Middelburgse kantonrechter mr B. J. R. P. Verhoe ven heeft woensdag de 21-jarige W. W. D. O. uit de Zeeuwse hoofdstad ver oordeeld tot een boete van totaal 290 gulden wegens het rijden zonder rij bewijs en het opgeven van een valse naam. Volgens het proces verbaal had O. destijds verklaard de auto stiekem van zijn vriendin meegenomen te heb ben. Dat hij toen een valse naam had opgegeven weet hij aan zijn nerveuze toestand van dat moment. Dat O. in zijn nervositeit een valse uitheemse naam had opgegeven vond mr Verhoeven maar een vreemde zaak. „Een valse naam opgeven ge beurt meestal nogal koelbloedig. Ie mand die écht nerveus is geeft logi scherwijs zijn eigen naam op. En de naam die u heeft opgegeven is nu niet direct een van de makkelijkste". Omdat officier van justitie mr H. Oppe in het verweer van O. nauwelijks enige verzachtende omstandigheid kon be speuren zag hij geen reden om van zijn eis af te wijken. Hij vorderde dan ook een boete van 195 gulden voor het rij den zonder rijbewijs en 95 gulden voor het opgeven van een valse naam. Toen de 41-jarige Vlissinger E. W. Z. op 15 juli van het vorige jaar over de Sin gel in zijn woonplaats reed, functio neerden de remlichten van zijn aan hangwagen niet. Voor de politie was dat reden genoeg om hem staande te houden. Daarop volgde een bekeuring van vijftig gulden en Z. wilde die hand je contantje betalen. Dat ging niet en daarom stopte hij de bekeuring in zijn portemonnee om die vervolgens te ver geten. Groot was dan ook zijn verba zing toen hij een schikking van 65 gul den kreeg toegestuurd. Daarmee was hij het niet eens en dus kwam de zaak voor. „Dat was gewoon geen stijl", vond hij op de zitting. „Ik maak met die politie mannen een zaakje af en later verho gen ze dat bedrag". Voor mr Oppe was dat verweer in ieder geval geen aanlei ding om van het zittingstarief af te wij ken en hij vorderde een boete van 75 gulden. Mr Verhoeven hield het op een misverstand tussen de politie en Z. en veroordeelde hem tot het oorspronke lijke bedrag: vijftig gulden. De 49-jarige P. van E. uit Axel werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot een boete van 145 gulden omdat zijn auto niet APK was gekeurd en 130 gul den vanwege een stel slechte banden. In juli vorig jaar constateerde de poli tie op de Provinciale weg 7 bij Kortge- ne dat de rechter voorband van zijn au to was afgesleten, de rechter achter band een scheur vertoonde en de auto bovendien niet was gekeurd. Op 30 maart van het vorige jaar had hij met een snelheid van 150 kilome ter per uur over de Rijksweg A58 gere den, terwijl daar maar 100 is toege staan. Op de zitting beriep Van E. zich op overmacht. Hij had een lekke voor band gehad en die vervangen door zijn reserveband. Dat de auto niet was ge keurd was voornamelijk gebeurd op advies van zijn garage, die hem had aangeraden de auto maar in te ruilen in plaats van te laten keuren. Voor wat betreft de achterband kon hij niet méér aanvoeren, dan dat de banden vrijwel nieuw waren. „Overmacht Nou, nee", vond de offi cier. „Oók een reserveband moet aan de wettelijke eisen voldoen en zo lang u met een auto op de weg rijdt is dat uw verantwoording. Bovendien beslist een garage niet of u met een ongekeur de auto op de weg mag rijden". Hij vond dan ook dat er in dit geval geen sprake was van overmacht en dat alles aan Van E, zelf was te wijten. De 42-jarige J. B. uit Koudekerke werd conform de eis veroordeeld tot een boete van 240 gulden wegens te hard rijden. periode van 1 tm 15 februari zijn bij de gemeentepolitie in Middelburg de na volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: bril, chromokleurig montuur, in suède etui; integraal helm, wit; babyschoentje; gouden zegelring met zwarte steen met inscriptie; kluissleutel; paar bruine dameshandschoe nen; portemonneetje, wit met inhoud; auto sleutel, mer Ford; bruin lederen tas met in houd; kinderregenpak, orarye; bankbiljet a 10,-; bankbiljet k 25,- en bankbiljet van 5,-; sleutelbos met 4 sleutels; geelgouden halskettinkje plus hangertje met diaman tje; paar blauwe glacée dameshandschoe nen; grijze sleuteletui met 2 autosleutels; kinderwantje, blauw, gewatteerd; blauwe regenbroek, jongensmaat; damesregen-, mantel, AGA-Sport, donkerrood; banden spanningmeter; grijze speciekuip; heren handschoen, bruin glacée; bril, chroom montuur, dubbel focus, 3 sleutels aan ring; platenbon. Dieren: Sint-Bernhardshond. Tijdens de jaarvergadering in van De Gouwe Rijders in Sero kondigde voorzitter Jan Woltl zich volgend jaar niet meer! baar te stellen. Secretaris Kee en algemeen bestuurslid Jo di die dit jaar aftredend maar kiesbaar waren, zijn beiden hun functie benoemd. De meester zal dit jaar worden gf leerd door het trio Piet de Ruft ginald Quick en Bauke Vleesli NCVB -De NCVB afdeling Oi burg houdt vandaag, donderdi ledenvergadering. Als gast avond bij ons, mevr. Sande-del Kamperland. Zij spreekt over no Taso. Onze landelijke actie, houden we een pakjesavond t project en worden de jaarvi voorgelezen. We beginnen oi uur in Zaal Rehoboth. jaar geleden met drie andere Vlis singse basis-instellingen is gestart. De nieuwe leerweg die de vier openba re scholen zijn ingeslagen vervangt voor een deel de diaprojector en het schoolbord. Niet dat de leerlingen non stop achter het computerscherm zit ten. Het is eerder een verlengstuk van het onderwijssysteem. „Je moet het niet overschatten. De computer is één van de hulpmiddelen. Maar het belang ervan is door ons experiment wel aan getoond", aldus R. Sinke, directeur van De Houtuyn. De drie homecomputers die de ge meente heeft bekostigd voor De Hou tuyn, heeft de school zelf aangevuld met twee exemplaren. Sinke: „Met een redelijk aantal computers zetje zoden aan de dijk. Daar kan je mee werken. Met één computer begin je op onze school niets". Na honderden program ma's bekeken te hebben bleken er zo'n vijf tot zes geschikt te zijn voor het ba sisonderwijs. De aansluiting op het leerprogramma van de school was moeilijk te vinden. Het overgrote deel van het aanbod vond Sinke educatief onverantwoord. Met de woorden 'Hallo Esther, hoe gaat het ermee' begroet de geïn strueerde computer de leerlinge met die naam. De op hun leeftijd aangepas te software doet het goed bij de basis- schooljeugd. Gemotiveerd en met vooruitschietende resultaten wordt er bij elkaar veertig uur per week achter het onderwijzende oog gewerkt. „De computer maakt het mogelijk de indi viduele leerling te begeleiden. Voor ie der afzonderlijk kan je het juiste oefen programma afstellen op een bepaald tempo". Volgens Sinke is het tevens een voordeel dat de leerling heel kri tisch leert kijken en daardoor het ab stracte en logische denken ontwikkelt. „Ze leren doordenken tot in de perfec tie. Overal moetje logisch over naden ken. De leraar begrijpt je wanneer je een zin onduidelijk opschrijft, maar de computer niet". De bedoeling van de onderwijsmarkt over computers is volgens P. de Nooij- er, onderwijsmedewerker van de ge meente Vlissingen, andere openbare scholen in Vlissingen en eventueel in Middelburg warm te maken voor deze nieuwe ontwikkeling. „We zijn onze tijd ver vooruit. Het ministerie van onderwijs wil in 1990 beginnen met een computerproject in het basison derwijs. Er komt dan één computer per zestig leerlingen". De project werkgroep hoopt dat per 1 augustus vier andere Vlissingse openbare ba sisscholen van computers worden voorzien. Het is haar streven dat uit eindelijk alle openbare scholen in de Scheldestad worden voorzien van het eigentijdse onderwijsmiddel. «fi ff; -station Baskensburg voor geopend. - n( cÊ or ie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 22