Parlementair onderzoek onregelmatigheden Mol Koningin en monteur Onrust in delen Sovjet-Unie Van Gennip rijdt nieuw wereldrecord ^róiiw mét ftoïioï> bank kreeg bijstand Amal zet dorp af bij zoeken naar Higgins <r 'CIALE ZAKEN ONTZIEN NUCLÉAIR A FVALSCHAN DAAL 'Dure' gelijke behandeling [nemend buiig |1e jaargang no. 46 lensdag 24 februari 1988 HAAG (ANP) - De CDA-fractie in de Senaat vindt dat het nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid moet wor- ontzien bij de bezuinigingsoperatie die minister Ruding tinciën) voor volgend jaar voor ogen staat. „Het lijkt ons n evenredige verdeling wanneer Sociale Zaken en Werkge- enheid 3,5 miljard gulden moet bezuinigen op een totaal 16,5 miljard", aldus CDA-senator Franssen. ft wegraven lormonen {Toeristen [Dicht \Boos Wermeule lBonnie Blair Koopkracht Intern onderzoek amniddag zonnige perioden. Tempe- atuur 4 of 5 graden. Aan de kust rachtige noordenwind. Vooral van- iddag nemen de buien af. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN DA wil op erk niet ezuinigen Inssen zei bij de behandeling van ft begroting in de Eerste Kamer dat Jfractie zich afvraagt of het in de nu fttane situatie geen voorkeur ver- Rt de accenten wat te verleggen. Bel mee- als tegenvallers zouden r de drie hoofddoelstellingen van beleid (minder werklozen, geen ho- lastendruk, lager financieringste- moeten worden verdeeld. |Er heeft zich opnieuw een ge- mal van levend begraven van IPalestijnen door Israëlische \soldaten voorgedaan. PAGINA 3 IHet verbod op het gebruik van mormonen in de veehouderij is tdoorhet Europese Hof van Jus- Ititle in Luxemburg nietig ver klaard. PAGINA 5 |öe lagere dollarkoers heeft er- moor gezorgd dat vorig jaar Ieen recordaantal toeristen de Verenigde Staten bezocht. PAGINA 7 |De opleiding fysiotherapie in I Vlissingen moet met ingang Iran het nieuwe schooljaar worden gesloten. PAGINA 9 Minister Smit-Kroes pikt geld i voor overdracht van water staatswerken, aldus een boze I dijkgraaf de Jager van het wa- Iterschap Noord- en Zuid-Beve- land. PAGINA 11 I John Vermeule jaagt op de I Olympische limiet, zijn Portu gese trainingsstage moet hem dichter bij Seoul brengen. PAGINA 18 IWei Amerikaanse schaatsleed Calgary is in één klap verge- yen, Bonnie Blair, de schaats- Ikabouter met de verwoestende yprint behaalde goud. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 |en5 I Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13 14 en 15 Sport: 17,18 en 19 Hij vroeg de minister of daar waar het werkgelegenheidsbeleid in de weg wordt gestaan door geldgebrek er ook ten aanzien van het financieringste kort wat water in de wijn gedaan mag worden. „Gewijzigde omstandighe den kunnen tot een gewijzigde aanpak noodzaken", aldus Franssen. Hij verwees daarbij naar de verslech terde economische omstandigheden door internationale ontwikkelingen, sinds de totstandkoming van de be groting 1988. Volgens Franssen hoeft ook discussie over besteding van de WIR-geiden niet te worden uitgeslo ten. Hij vroeg zich af of de ruim één miljard gulden voor specifiek werkgelegen heidsbeleid wel voldoende is. De CDA- woordvoerder pleitte verder voor een verlaagd btw-tarief voor arbeidsinten sieve diensten en andere maatregelen om de factor arbeid te ontlasten. Hij nam ook enige afstand van de vurige VVD-wens om de belastingen te verla gen. „Wij kunnen ons niet aan de in druk onttrekken dat koopkracht maatregelen als belastingverlichting minder tot loonmatiging bijdragen dan verwacht of gehoopt." Franssen hekelde de in zijif ogen over dreven aandacht voor de koopkracht en prees de critici op dit punt: prof. Oort en drs. Kalma (PvdA) in zijn gis teren verschenen boek „Socialisme op sterk water". Ten aanzien van de financiële conse quenties van rechterlijke uitspraken over gelijke behandeling in de sociale zekerheid zei Franssen dat het CDA vóór gelijke behandeling blijft, maar dat de consequenties niet tot echte on billijkheden voor gezinnen met één in komen mogen leiden. De VVD liet zich niet uit over toekom stige bezuinigingsmaatregelen. NEWPORT PAGNELL - De Britse kroonprins Charles bekijkt een mini-uitvoering van een Aston Martin V8 Volan te, die hij voor zijn zoontjes William en Harry cadeau kreeg tijdens een bezoek aan de autofabriek. Het 'speeltje' is ongeveer half zo groot als de volwassen wagen, rijdt uiteraard echt en alles zit erop en eraan. BRUSSEL (ANP) - Een 19 man sterke speciale onderzoekscommissie van de Belgische kamer van volksvertegen woordigers gaat een onderzoek instel len naar eventuele onregelmatighe den bij de behandeling van nucleair afval in het studiecentrum voor kern energie (SCK) te Mol. Dat is dinsdag in principe besloten door de vaste kamercommissie voor het bedrijfsleven. De plenaire vergade ring van de kamer moet er nog mee ak koord gaan. Maar de algemene ver wachting is dat de speciale commissie medio maart aan de slag kan. Zij moet, zo is in principe afgesproken, drie MAASTRICHT - Koningin Beatrix bezocht dinsdag in Maastricht instellingen voor Primaire Beroepsgerichte Volwasseneneducatie. Hier spreekt de koningin met een leerling-automonteur rechtsen zijnleraar (midden). maanden nadat zij met haar werk is begonnen, een rapport afleveren. De commissie moet nagaan of er bij het SCK in Mol gefraudeerd is en, zo ja, wat de oorzaken en gevolgen van die fraude zijn geweest. De commissie moet echter in het bijzonder onderzoe ken of er een schending van het non proliferatieverdrag (het verdrag tot niet-verspreiding van kernwapens) heeft plaatsgevonden. Naar eventuele frauduleuze handelin gen bij het SCK te Mol zijn inmiddels al heel wat onderzoeken gestart. Er is een intern onderzoek in het SCK zelf geweest en verder hebben de Belgi sche staatssecretaris voor energieza ken, Firmin Aerts, en het gerecht te Turnhout zich met de zaak bezigge houden. Maar alles bij elkaar heeft dat nog niet veel licht in de duisternis gebracht. Ook het Europees Parlement laat zich niet onbetuigd. Een commissie van het parlement onderneemt eveneens een poging om duidelijkheid te verkrij gen over wat er nu precies met het nu cleaire afval is gebeurd. In die onder zoekscommissie is inmiddels nog al wat commotie ontstaan. Eerst zijn maandag twee EG-commissarissen die door de commissie waren uitgeno digd, niet komen opdagen. Dinsdag verscheen ook de voorzitter van de raad van bestuur van het SCK, Ivo van Vaerenbergh, niet. Maandag zouden de EG-commissaris sen Stanley Clinton Davis, in de EG- commissie onder meer belast met nu cleaire veiligheid, en Nic Mosar, die energiezaken en Euratom in zijn porte feuille heeft, de Europarlementscom missie komen inlichten. Maar ze lieten verstek gaan omdat ze hun dossiers in zake het SCK-Transnuklear-schan- daal nog niet rond hebben. De Brit Alex Sherlock, die de commis sie voorzit, wil zich hierover bij EG- commissievoorzitter Jacques Delors beklagen. MOSKOU (ANP/UPI/RTR) - De golf van nationalistische onrust in de Sov jetunie van Centraal-Azië tot de drie Oostzee-staten heeft nu ook de de twee zuidelijkste van de vijftien deel republieken bereikt, Armenië en Azerbaidjan. Toneel van zulke onrust waren in de afgelopen jaren al Moldavië, Estland, Letland en Litouwen en Kazachstan en Kirgizië, terwijl de onder Stalin naar Oezbekistan gedeporteerde Krimtataren vorig jaar zelfs in het hart van Moskou kwamen betogen voor terugkeer naar hun .stamland'. Maar - kort nadat Sovjetleider Michail Goratsjov er vorige week toe opriep dat de partij zich op het hoogste ni veau moet beraden over het nationali teitenprobleem in het land - begonnen vier dagen van betogingen in Armenië en van Armeniërs in Azerbaidjan tot- teruggave van het autonome gebied Nagorno-Karabakj in Azerbaidjan aan Armenië. Dit gebied werd onder Stalin toegevoegd aan Azerbaidjan. De direc te aanleiding om de straat op te gaan scheen verzet onder de bevolking te gen de opening van een fabriek van synthetische rubber vlak bij de Ar meense hoofdstad Yerevan, maar er werden ook direct al leuzen meege voerd zoals „Eén volk, één republiek". De onrust en vooral het nationalisti sche karakter ervan werden dinsdag - voor het eerst - bevestigd door het Sovjetpersbureau TASS: „een deel van de Armeense bevolking, levend in het autonome gebied Nagorno-Kara bakj in Azerbaidjan heeft in de afgelo pen tijd de eis gesteld dat het gebied wordt opgenomen in Armenië. De eis tot teruggave werd dinsdag af gewezen door het centrale comité van de partij in Moskou. „Volgens het co mité strijden zulke eisen met de belan gen van de arbeiders in Azerbaidjan CALGARY - Yvonne van Gen- nip heeft vannacht op de Olym pische Winterspelen in Calgary voor een regelrechte sensatie ge zorgd door een nieuw wereldre cord te schaatsen op de 3000 me ter. De Nederlandse kwam uit op 4.11,94. Dat was maar liefst meer dan vijf seconden sneller dan de tijd van Gabi Zange, die in december 4.16,76 reed. In de openingsrit verbeterde Zanges landgenote Andrea Ehrig die tijd al en reed 4.12,09. Van Gen- nip deed het onmogelijk geach te: nog sneller schaatsen. De Haarlemse, die een seizoen vol tegenslagen achter de rug heeft, bouwde haar rit zeer zorg vuldig op. Ze bleef in de vierde rit tegen de Oostenrijkse Nemeth steeds enkele honderden van een seconde boven de tijd van Ehrig en kon op dat hoge niveau blij ven. Met zeshonderdste van een seconde begon ze aan de laatste ronde van een race die niet hele maal vlekkeloos verlies. Met een enorm sterke eindsprint steven de ze af op het nieuwe wereldre cord. In de openingsrit was Karin Ka- nia gangmaakster geweest. Ze joeg het tempo zo hoog op dat het haar zelf noodlottig werd. In de eerste kilometer dook ze met een vier seconden onder het be staande wereldrecord, maar in de voorlaatste ronde betaalde ze de tol voor haar dadendrang. Een misslag, gevolg van uitput ting, was het resultaat. Haar landgenote Andrea Ehrig, die zich optrok aan Kania zonder zich tot die te snelle opening te laten verleiden, stevende zo af op de toptijd van 4.12,09. Kania zak te na haar 4.18,80 uitgeput in el kaar. Gabi Zange, die in decem ber in Calgary met 4.16,76 een wereldrecord vestigde, leek als enige de mogelijkheid te hebben om Ehrig te bedreigen. Ze miste in Sarah Doctor echter een „haas", zoals Kania was, en bleef vanaf het begin vier seconden onder de prille wereldrecordtijd. Tot aan de finish bleef dat ver schil in stand: 4.16.92 was haar eindtijd. Daarna kwam het sen sationele optreden van de Neder landse Yvonné van Gennip. De stand na vier ritten: 1. Van Gen nip (Ned) 4.1l',94; 2. Ehrig (Odl) 4.12,09: 3. Zange (Odl) 4.16, 92; 4. Ka nia (Odl) 4.18,80; 5. Nemeth (Oos) 4.27.56; 6. Stam (Ned) 4.28,92; 7. Nat- sue (Jap) 4.29,77;. 8. Doctor (Vst) 4.29,93 en in Armenië en schaden zij de inter etnische betrekkingen", zo meldde TASS nadat de Moskouse dissident Aleksander Ogorodnikov verklaarde dat er in de Armeense hoofdstad Jere van 120.000 mensen de straat waren opgegaan om te protesteren tegen het besluit van het centrale comité. Het comité zond twee politburoleden, Georgi Razoemovski en Pjotr Demits- jev, naar Armenië „om de nationalisti sche agitatie te bespreken", zo meldde het partijblad Izvestia. De Armeense partijleider Karen Demirtsjian ver scheen op de televisie om tot kalmte te manen. Yvonne van Gennip ROZENBURG (ANP) - Een team van de sociale recherche Rozenburg en de rijkspolitie Zuid-Holland heeft een 46-ja- rige inwoonster van Rozen burg aangehouden wegens steunfraude. De vrouw, J.C.G., had ruim een jaar lang een bij standsuitkering van in totaal ongeveer 18.000 gulden ont vangen, terwijl zij een bedrag van 600.000 gulden achter de hand had bij een bank in Lu xemburg. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie werd vermoed dat de vrouw over kapitaal be schikte. Dat werd gesterkt door het feit dat ze bij een Ne derlandse bank over een kluis je beschikte. Nadat het kluisje op rechterlijk bevel was ge opend, bleken daar bewijzen in te zitten dat ze over dat bedrag bij een bank in Luxemburg be schikte. De woordvoerder wil de niet zeggen bij welke bank de vrouw het kluisje had. Afgezien van het feit dat de vrouw haar misstap aan de rechter zal moeten uitleggen, heeft de sociale dienst van Ro zenburg al laten weten dat de door haar reeds geïnde uitke ringen moeten worden terug betaald. V'.-iife'" TT et vaderlandse stelsel JTlvan sociale zekerheid staat op het punt enkele zware klappen op te lopen. Jaren achtereen heeft Ne derland zich bij de toekenning van so ciale uitkeringen niet zorgvuldig ge houden aan de gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Daarmee handelde de overheid in strijd met in ternationale verdragen, waaraan ons land zich heeft gebonden. En van die nalatigheid wordt nu een hoge achter stallige rekening gepresenteerd. Een serie gerechtelijke uitspraken heeft vrouwen, aan wie een uitkering werd geweigerd, in hoogste instantie in het gelijk gesteld. Het gevolg daarvan zal zijn dat nog eens duizenden vrouwen (en ook mannen) aanspraak kunnen maken op het recht op een bepaalde uitkering. De 'strop' daarvan voor het rijk en de sociale fondsen kan volgens de somberste voorspellingen oplopen tot eenmalig een bedrag van 7 miljard gulden en daarnaast nog eens 2 mil jard gulden per jaar. Schrik dus alom in Den Haag, de laatste dagen. Want bij alle andere tegenvallers waarmee minister Rudings schatkist op het ogenblik wordt geconfronteerd komen deze becijferingen hard aan. Ze bren gen minister De Koning en staatsse cretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid in een uiterst lastig parket. In de snoeironde, die het kabi net voorbereidt, zal volgens beiden de sociale zekerheid niet buiten schot kunnen blijven. Tenminste: de twee bewindslieden doen hun best om dat op alle mogelijke manieren naar bui ten duidelijk te maken. Toch doet de paniek over deze hoge extra uitgaven tamelijk gekun steld aan. Discriminatie in de sociale zekerheid is een verschijnsel waarmee het departement vroeg of laat tegen de lamp moest lopen. Staatssecretaris De Graaf heeft veel te lang allerlei aan spraken op basis van gelijke behande ling van mannen en vrouwen afgehou den. Hij wist dat hij daarmee bewust grote risico's nam. Zo koos hij voor een slepende juridische strijd met werklo ze vrouwen die - in het oude stelsel van sociale zekerheid - aanspraak maak ten op een wwv-uitkering, doorgaans na een half jaar werkloosheid alleen aan werkloze kostwinners toegekend. De Graaf verloor verschillende van de ze zaken, maar hij weigert nog steeds vrouwen die ervoor in aanmerking ko men met terugwerkende kracht die wwv-uitkering ook inderdaad uit te betalen. Bij de toepassing van andere sociale regelingen blijkt de staatsse cretaris op het punt van de gelijke be handeling van mannen en vrouwen eveneens zo zijn eigen normen te han teren. Maar hij komt daarmee nu toch in de problemen. Er tekent zich een pa troon van beroepsuitspraken in dit soort juridische gevechten af, waarbij volhouders onder de uitkeringsge rechtigden aan het langste eind trek ken. Bevoordeling van mannen tegen over vrouwen is een verschijnsel waar in Nederland achterloopt bij omringende Europese landen. Voor De Graaf is die wetenschap het sein om de rekening maar eens op te maken. Van politieke massage is deze ma noeuvre natuurlijk niet vreemd. In het vorige kabinet-Lubbers heeft deze zelfde staatssecretaris een ingrijpende wijziging van het stelsel van sociale ze kerheid uitgewerkt en in de praktijk doorgevoerd. Daarmee heeft hij veel op zijn kop gezet en vooral onder men sen die leven van een uitkering veel grote onzekerheid teweeg gebracht. Achteraf blijkt die stelselwijziging op, een aantal belangrijke punten toch nog financieel verkeerd uit te pakken. En dus moet er in de ogen van De Graaf iets 'gebeuren'. Maar van het CDA ligt er nog zoiets als een verkie zingsbelofte dat er in de huidige kabi netsperiode 'rust' zou heersen in de so ciale zekerheid. De vraag is alleen of het CDA die belofte overeind kan hou den. De Koning en De Graaf vinden van niet. Ze zien zoveel problemen op zich afkomen, dat ze opnieuw aan het repareren willen. In gewone-mensen taal betekent dit: korten op uitkerin gen over de hele Unie. VoorspeUingen over hoge navorderingen van uitke ringstrekkers die jaren achtereen ten onrechte zijn gediscrimineerd helpen een somber beeld schetsen over de stand van zaken in sociaal-zekerheid- land. Het beeld namelijk dat gelijke behandeling alleen kan worden be taald met inleveren over de hele linie. Maar voordat het die kant weer opgaat moet een beter onderbouwde argu mentatie boven tafel komen dan die van opgespaarde tegenvallers. vdM. TYRUS (UPI) - De Libanese shi'itische Amal-militie heeft dinsdag een dorp je in het zuiden van Libanon omsin geld waar zich mogelijk de ontvoerde Amerikaanse VN-officier William Higgins bevindt. Volgens een functionaris van Amal gaat het om het dorpje Jibshit ten noordoosten van de havenstad Tyrus. De militie heeft de toegangswegen tot het dorp afgezet en controleert al het verkeer dat in en uitgaat. Jibshit geldt als een bolwerk van de pro-Iraanse Hezbollah-beweging, die achter de ontvoering van Higgins op 17 februari zou zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1