Verkeèrschaos dow mist Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? 1.25 Moskou trekt nog deze maand raketten terug Hinder bijstand erkloze jongeren PREI EN SPEKLAPJES vandaag Duizenden kopen kaartjes in Duitsland ANPASSING WETTEN NODIG Medisch team in Etiopië vrijgelaten VOOR RATIFICATIE INF-VERDRAG tv-domin^e doet boete Doordenderen in potdichte mist Twee Nederlandse vrouwen komen om bij brand in Bulgaars hotel Kouder jaargang no. 45 23 februari 1988 Speklapjes, zonder zwoerd, QQ kilo 939 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geweld Politie Vredestocht Verpleeghuizen Shultz DEN HAAG (GPD/ANP) - Rechterlijke uitspraken over de ge lijke behandeling van mannen en vrouwen in de sociale zeker heid kunnen de overheid en de sociale fondsen in het meest sombere geval jaarlijks structureel twee miljard extra gaan kosten en in het eerste jaar eenmalig zeven miljard. Dat staat in een nota die staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) maandag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Beroep PZC Eén van de vernielde auto's die gisteren in dichte mist betrokken raakte bij een kettingotsing op de A-2 (Utrecht- Amsterdam). DRIEBERGEN (ANP) - De ochtend spits in combinatie met dichte mist heeft maandag het leven gekost aan de 28-jarige hoofdagent A. Huijgen uit Amsterdam. Hij wilde bij Ab coude hulp verlenen bij enkele ver ongelukte auto's toen een vrachtau to op deze wagens inreed. Verder raakten 32 mensen gewond, van wie acht ernstig. De vele ongelukken waren volgens de Verkeerscentrale in Driebergen vooral te wijten aan de te hoge snel heid bij te weinig zicht en een te ge ringe afstand. Totaal waren 421 voertuigen bij de verschillende on gelukken in het land betrokken. De collega van de verongelukte hoofdagent werd ernstig gewond, maar verkeert volgens de Amster damse nolitie niet in levensgevaar. Bij de Verkeerscentrale werden 19 fi les gemeld met een geschatte totale lengte van 150 kilometer. De langste file ontstond op de weg Utrecht-Am sterdam met een lengte van ruim 20 kilometer. De autosnelweg tussen Weert en Eindhoven was gisteren door een kettingbotsing enkele uren ge stremd. Bij de botsing waren zestig auto's betrokken. DEN HAAG (GPD) Duizenden Ne derlandse supporters hebben de af gelopen weken buiten de KNVB om in West-Duitsland kaartjes gekocht voor de wedstrijden die het Neder lands elftal speelt tijdens het Euro pees kampioenschap voetbal in ju ni van dit jaar. Buiten het vorige week door de KNVB gepresenteer de registratie- en pasjessysteem om hebben met name bewoners uit de regio Arnhem en Nijmegen in Keu len, Gelsenkirchen en Düsseldorf verkoopkantoren bijna leegge- kocht. Deze Westduitse verkoopkantoren zijn door de KNVB niet op de hoogte gesteld van de pasjesregeling, zo be vestigde Jan Huijbregts, secretaris van het KNVB-EK-bureau. Volgens de Westduitse voetbalbond en het EK-organisatiebureau kunnen Ne derlandse supporters straks zonder speciaal pasje van de KNVB gewoon de wedstrijden bezoeken. Want con troleren of iemand uit Nederland komt, is onbegonnen werk voor de Duitse organisatoren van de Euro pese kampioenschappen. Zij zou den zich met oranje of rood-wit- blauwe dassen moeten tooien om duidelijk te maken dat zij Nederlan ders zijn. Daarnaast weten de Westduitse voetbalorganisaties niets van de plannen van de KNVB om aan de Nederlandse voetbalsupporters plaatskaartjes te verkopen met een speciaal pasje. Een woordvoerder van de Duitse voetbalbond zei giste ren dat de bond niets te maken heeft met de organisatie van de Europese kampioenschappen en dus ook niet met de vraag onder welke voorwaar den Nederlandse voetbalsupporters de stadions in mogen. De organisa tie is in handen van een speciaal co mité, maar een woordvoerder daar van wist evenmin iets te vertellen over de pasjesregeling van de KNVB. (Van onze correspondent) WASHINGTON Opnieuw is een van de grote sterren onder Amerika's tv-dominees in op spraak gekomen. De flam boyante dominee Jimmy Swaggart trad af na berichten dat hij met een prostituee in een motelkamer zou zijn gesig naleerd. Swaggart maakte zelf zijn be sluit bekend in zijn imposante kerkgebouw in Baton Rouge, Louisana. Hij hield een 20 mi nuten durende rede waarin hij met gebroken stem, soms bijna huilend, vertelde dat hij gedu rende een 'nog onbepaald lan ge tijd' niet meer zal preken. Zonder in details te treden, zei Swaggart: ,,Ik ben niet van plan mijn zonde te verbergen. Wat er is gebeurd is geen ver gissing, geen leugen. Het was een zonde". Hij vroeg daarna om vergeving. Niet alleen aan alle aanwezige gelovigen maar ook aan zijn achter hem op het podium zittende vrouw, zoon, en schoondochter. Wat Swaggarts bekentenis voor de gelovigen zo schrij nend maakt, is dat hij in zijn door miljoenen bekeken tv- preken als geen ander heeft ge pleit voor het behoud van de oude normen. Hij gold zelfs als een echte fatsoensrakker. Swaggart staat aan het hoofd van een electronisch religieus imperium, World Ministries, dat jaarlijks 150 miljoen dollar aan donaties ontvangt. World Ministries zendt naar 143 lan den, en heeft 1200 mensen in dienst. Opklaringen en enkele buien, mogelijk met hagel of sneeuw. Maximum tempe ratuur rond 5 graden. Meest krachtige noordwesten wind. TJl en van de gevaarlijkste j J_Jvij anden van het verkeer - potdichte mist - is gisteren op de auto(snel)wegen weer eens schromelijk onder schat. Na de verademing van een week krokusvakantie zonder lange files in de ochtend- en avondspits, was het op de eerste massale werkdag meteen raak. Op verschillende plaatsen in het land onstond een grote puinhoop, toen kettingbotsingen doden, veel gewon den, enorme materiële schade en uren lange ernstige ontregeling van het ver keer veroorzaakten. Het seizoen van de ochtendmist is plotseling aange broken. Te weinig automobilisten zijn gewend of bereid daaraan hun rijge drag aan te passen. Ergo: er doen zich van het ene op het andere moment le vensgevaarlijke situaties op de wegen voor, die te laat worden herkend. Vrachtwagens en personenauto's den deren daar dan als blindgangers op in. En de gevolgen van dat alles zijn ramp zalig. Ieder jaar opnieuw eist de mist in het verkeer op de Nederlandse wegen een hoge tol. Iedere keer opnieuw is er even een schrikeffect. Maar nog steeds trekken automobilisten, wanneer zij in de mist belanden, uit die ervaringen geen lering. Wat de Politieverkeers- centrale in Driebergen gisteren deed verzuchten: „Het was weer hetzelfde liedje: te hard gereden en te weinig af stand houden van elkaar op de weg". Eind 1986 werd het Europese jaar voor de verkeersveiligheid afgeslo ten. Een jaar waarin in Nederland - wrang genoeg - voor het eerst sinds lange tijd het aantal verkeersslachtof fers weer toenam. Met het doel belang stelling te wekken voor verbetering van de veiligheid op het Europese we gennet zijn toen allerlei activiteiten ondernomen om de weggebruiker vooral te doordringen van zijn/haar verantwoordelijkheid tegenover de ander in het verkeer. Nu is de waarde van dat soort Europese 'aandachtsja ren' altijd betrekkelijk. Het is moeilijk om achteraf te meten of er zoiets als een verdieping van de bewustwording van het beoogde probleem is bereikt. Vaak blijft het nuttig effect steken in een goed bedoelde poging. Het idee voor een Europees verkeersveilig- heidsjaar was destijds afkomstig van de Fransen. Die hadden er alle reden toe, want afgelopen zomer-jawel, een half jaar later - waren de oerdriften van de Franse automobilisten bij het aanbreken van de vakantiepiek voor menige buitenlander hét schrikbeeld op de autoroutes naar de zon. Bij dat soort extreme situaties (een massale uittocht, potdichte mist) blijkt steeds weer dat rijgedrag de graad van ver keersveiligheid in hoge mate bepaalt. Wetenschappelijke instituten, die zich bezig houden met vraagstukken op dit terrein, stellen dan ook bij herhaling en met grote nadruk vast dat 'de mens' in het geheel van maatregelen in het belang van een veiliger verkeer een verwaarloosde factor is. Aan adviezen in de richting van de weggebruiker om bijvoorbeeld bij potdichte mist een aantal voor de hand liggende maatregelen te nemen overigens geen gebrek. Veüig Verkeer Nederland heeft gepoogd de standaar- dregels erin te hameren. Bij mist groot licht voeren. Bij mist langzamer rij den. Bij mist speciale mistachterlich- ten inschakelen. Bij mist meer afstand houden met je voorligger. Het is alle maal te vanzelfsprekend om er nog over te praten. Maar toch blijkt tel kens opnieuw dat duizenden wegge bruikers zich liever begeven in het gro te gokspel van de roekeloosheid dan hun rijstijl afstemmen op de bijzonde re omstandigheden. Voor het ministe rie van verkeer en waterstaat toch mis schien eens aanleiding om na te gaan of het beleid aanpassing verdient. De verwaarloosde factor 'mens' in het vraagstuk van de verkeersveiligheid zou wel eens een meer directe benade ring kunnen vereisen dan vrijblijvende adviezen. Waarom geen verplichte snelheidsbeperking in gevaarlijke om standigheden op de wegen? Waarom geen scherpere wettelijke voorschrif ten voor de verlichting van auto's bij dichte mist? Een van de gevaarlijkste vijanden van het wegverkeer vraagt om harder tegenwicht dan nu veelal wordt geleverd. vdM. DEN HAAG/SOFIA (ANP) - Bij een brand in een hotel in Borovec, een ski-oord in Bulgarije, zijn maandag ochtend twee Nederlandse vrouwen om het leven gekomen. Dat heeft een woordvoerder van de Schade Alarm Service in Arnhem bevestigd. Twee Nederlanders raakten gewond bij de brand, die in totaal aan vier mensen het leven zou hebben gekost. In het hotel logeerden ongeveer 200 gasten. Daarvan zijn er 28 met verwon dingen in ziekenhuizen opgenomen. De identiteit van de twee uit Neder land afkomstige slachtoffers is nog niet bekendgemaakt omdat de familie nog niet is ingelicht, aldus W. Smeets, tweede man op de ambassade van Ne derland in Sofia. In hotel Mussala verbleven in totaal tien Nederlandse gasten. Zes van hen zijn ongedeerd. Naar in Sofia verluidde zullen zij vandaag naar Nederland te rugkeren. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding. - N HAAG (ANP) - Ministers en staatssecretarissen mo- bij aanschaf van een nieuwe dienstwagen niet boven 15.000 gulden gaan. Bovendien is de nieuwe regeling r dienstauto's gebaseerd op de kilometerprijs. Het ka- et heeft maandag besloten tot deze constructie in ats van het omstreden voorstel van minister Smit (ver- r en waterstaat) tot verhoging van het huidige maxi- mbedrag (rond 65.000 gulden) tot boven de 100.000 gul- grens van 75.000 gulden geldt zowel voor het kopen als het leasen van wagens, aldus premier Lubbers op een persconferentie na afloop van de ministerraad. Volgens Lubbers ligt er na alle ophef van de afgelopen weken over de nieuwe dienstwagens nu een ordelijk voorstel op tafel. De Tweede Kamer stemt vandaag over een PvdA-motie die het kabinet aanspoort af te zien van verhoging van de ma ximumbedragen, zoals vervat in het aanvankelijke voor stel van Smit. Volgens een toelichting van Verkeer en Waterstaat kent de nieuwe regeling zes kilometrages: tien-, twintig-, dertig-, veertig-, vijftig- en zestigduizend en meer. De normen zijn zo vastgesteld dat bij een hoger kilometrage een ruimere auto kan worden aangeschaft. Strop' uitkeringen nogelijk 7 miljard De Israëlische justitie is tegen het gebruik van geweld door soldaten als vorm van straf. PAGINA 3 De omvang van het politie korps in Nederland moet de komende jaren met ongeveer twee procent worden terugge bracht. PAGINA 5 Burgemeester Chr. Rutten van Middelburg wil van de fiets tocht van 120 Nederlandse prominenten door Israël een 'vredestocht' maken. PAGINA 9 De Zeeuwse verpleeghuizen kunnen een minimale basis zorg garanderen, maar door onderbezetting en een hoge werkdruk wordt de directe zorg een nijpend probleem. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 16 Sport: 17,18 en 19 Onderonsje tussen partijleider Michail Gorbatsjov en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz (l) na aankomst van de Amerikaanse minister in Moskou. k MOSKOU (REUTER) - De Sovjetunie begint nog deze maand met het terug trekken van kernraketten voor de kortere afstand uit Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije. Dat heeft de Sov jet-minister van defensie, Dmitri Ya- zov, maandag meegedeeld. De terug trekking komt nog voordat het INF- verdrag voor afschaffing van middel- lange-afstandsraketten is bekrach tigd door de Amerikaanse Senaat. Op een ceremonie ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van het le ger verklaarde Yazov dat de Sovjetu nie als teken van goede wil in februari begint met het ontmantelen en terug halen van haar SS-12-raketten. Mos kou wacht met het vernietigen van de raketten totdat de Senaat het INF- verdrag ratificeert. De SS-12 heeft een bereik van onge veer achthonderd kilometer. De raket valt onder het INF-verdrag dat geldt voor raketten met een bereik van on geveer 500 tot 5500 kilometer. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken George Shultz heeft zich maandag positief uitgelaten over zijn gesprekken met de Sovjet-leiders in Moskou. Hij liet weten dat er vooruit gang is geboekt op het gebied van de beperking van lange-afstandswa- pens. Tevens zei Shultz ervan over tuigd te zijn dat Moskou van plan is zijn troepen snel uit Afghanistan te rug te trekken. De Amerikaanse be windsman kondigde aan dat zijn ambtgenoot Edoeard Sjevardnadze op 22 en 23 maart een tegenbezoek brengt aan Washington. Na gesprekken met partijleider Gor batsjov en minister Sjevardnadze ver klaarde Shultz op een persconferentie dat er enkele stappen zijn gezet in de richting van een verdrag voor strategi sche wapens. De delegaties van beide landen bij het START-overleg in Ge neve krijgen opdracht documenten voor een verdrag voor te bereiden. De ze documenten moeten klaar zijn voor dat Sjevardnadze volgende maand in Washington aankomt. Ook Sjevardnadze gaf een gunstig beeld van de gesprekken met zijn Amerikaanse ambtgenoot. „Er zijn geen problemen tussen beide landen die niet kunnen worden opgelost", zo zei hij. N HAAG (ANP) - Werkloze jongeren van 18,19 of 20 jaar komen vanf 1 juli jaar in beginsel uitsluitend in aanmerking voor een bijstandsuitkering op 'is van de thuiswonenden-norm. Het kabinet is maandag akkoord gegaan 4 dit voorstel van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegen- d). De maatregel was al aangekondigd bij de begroting van sociale zaken 1 dit jaar. De maatregel geldt alleen voor nieuwe gevallen, hogere uitkering voor alleenstaanden wil De Graaf voortaan alleen nog toe- men als de jongeren de mogelijkheid ontbreekt om bij de ouders te wonen j voorbeeld als zij in het buitenland wonen of zijn overleden); als de betrokke- 111 het kader van de jeugdhulpverlening reeds buiten gezinsverband was ge- latst of als hij of zij op de ingangsdatum van de bijstandsuitkering tenminste maanden het gezin uit is. (Advertentie) Nu al staat vast dat het stelsel van so ciale zekerheid op belangrijke punten zal moeten worden herzien. Binnen twee maanden wil het kabinet over de zaak knopen doorhakken, zo zei pre mier Lubbers maandag na afloop van een kabinetsvergadering. De Graaf wil volgende maand met een nota komen over mogelijke aanpas sing van uitkeringswetten. Daarover moet dan een apart debat in de Twee de Kamer volgen. Uitkeringen die tot nu toe ongewijzigd bleven, zoals de Al gemene Weduwen- en Wezenwet, zul len ook moeten worden aangepast. Zo bestaat de mogelijkheid de gelijke be handeling vorm te geven door de rech-. ten van mannen te verlagen ten gunste van de vrouwen, of andersom. BRUSSEL (ANP) - Het team van de in ternationale hulporganisatie Artsen Zondere Grenzen dat vorige week in Etiopië werd ontvoerd, is vrij. De Nederlandse verpleger Roland Raaijmakers, de twee Belgische art sen en drie Ieren verkeren in goede ge zondheid. De Nederlander en Belgen worden zo snel mogelijk naar Brussel overgebracht. Dat heeft een woord voerder van Artsen Zonder Grenzen in Brussel maandag bevestigd. Het team werd vorige week donderdag ontvoerd door het Tigrayse Bevrij dingsfront (TPLF). Het medisch team was gestationeerd in Idiga Hamus in Noord-Tigray, in een gebied dat wordt beheerst door de Etiopische regering. De afgelopen dagen is in dit gebied he vig gevochten tussen Etiopische rege ringstroepen en het TPLF. Premier Lubbers meent dat achter standen in gelijke behandeling tussen mannen en vrouwen versneld moeten worden opgeheven. Waar de Neder landse wetgeving voorsprongen kent ten opzichte van de Europese richtlij nen, zullen die ook op korte termijn on gedaan moeten worden gemaakt, al dus Lubbers. De financiële tegenvaller voor de schatkist, waarvan de exacte omvang moeilijk is te becijferen, dreigt als ge volg van recente uitspraken van de "Centrale Raad van Beroep in Utrecht en diverse regionale Raden van Be roep, waar uitkeringsgerechtigden en uitkeringsinstanties juridische me ningsverschillen uitvechten. Procedu res rond de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW) en de Algeme ne Ouderdomswet (AOW) lijken verregaande gevolgen te krijgen. In al le gevallen blijkt vrouwen ten onrech te een uitkering geheel of gedeeltelijk te zijn geweigerd. Zo zou een groot aantal gehuwde vrouwen alsnog recht moeten krijgen op een AAW-uitkering. Wanneer die uitkeringen ook daad werkelijk met terugwerkende kracht verstrekt moeten worden, kost dat éénmalig maximaal zeven miljard ex tra, aldus de nota van De Graaf. In alle daaropvolgende jaren zou de sociale zekerheid maximaal twee miljard per jaar duurder uitvallen. De schade kan echter ook beperkt blijven tot eenma lig bijna 3,8 miljard meer uitgaven en blijvend één miljard. Tot nu toe werd er vanuit dat die jaarlijkse tegenval ler circa één miljard zou bedragen. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1