Sjevardnadze optimistisch over nieuw raket-akkoord Verrassend bezoek van Kohl aan Oostenrijk Vliegtuigen weer bijna in botsing Vassiliou president van Cyprus Verpleger in Ethiopië ontvoerd JF DODEN IN BEZETTE GEBIEDEN Actie tegen handel in drugs Spanje: 1000 aanhoudingen innige perioden e jaargang no. 44 ar dag 22 februari 1988 VS HOUDEN NOG SLAG OM DE ARM Meningsverschil toping doetinge liZALEM (AFP/RTR/DPA) - Een Amerikaanse regeringsfunctionaris heeft zaterdag be kingen gevoerd met Palestijnse leiders in de door Israël bezette gebieden van de Gaza- ok en de Westelijke Jordaanoever. De Israëlische radio berichtte zondag dat Vat Clevarius obeerd had de Palestijnen te bewegen tot het voeren van gesprekken met de Amerikaanse ister van buitenlandse zaken George Shultz, die vanaf donderdag in Israël is. ëris een PLO-woordvoerder heeft r A rafat zich bereid verklaard zich el op te stellen aangaande bespre- In tussen Shultz en Palestijnen. Sober vorig jaar weigerden Pale- in de bezette gebieden Shultz ruzalem te ontmoeten. Dumdum-kogels rachtproef Brekebeen Uljarden ernafval Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. mke westelijke wind, die vanmid- 1 'jets toeneemt. Droog weer en j» wolkenvelden flinke zonnige pe rnn. Temperatuur 8 graden. NICOSIA (AFP-RTR) - De 56-jarige George Vassiliou wordt de nieuwe president van Cyprus. Hij won zon dag de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen met 51,63 procent van de stemmen, zo blijkt uit de eind uitslag die door het ministerie van binnenlandse zaken werd bekendge maakt. De enige andere kandidaat, de conser vatief Glafkos Clerides, behaalde 48,37 procent van de stemmen. Hij erkende kort voor de bekendmaking van het definitieve resultaat zijn nederlaag en feliciteerde Vassiliou met zijn overwin ning. De benoeming van Vassiliou zal op 28 februari ingaan, de datum waarop het mandaat van het huidige staatshoofd, Spyros Kyprianou, afloopt. Kypria- nou was de grote verliezer van de in twee rondes gehouden verkiezingen. Hij eindigde vorige week zondag als derde, achter Vassiliou en Clerides. MADRID (RTR) - De Spaanse politie heeft bekendgemaakt dat zij zaterdag bij een landelijke actie tegen de han del in verdovende middelen meer dan 1.000 verdachten heeft aangehouden. Er werd beslag gelegd op ongeveer 10 kilo cocaïne, bijna 2 kilo heroïne en 50 kilo hasjiesj en op honderden karabij nen en messen. Van de 1.026 aange houden mensen zijn ongeveer 800 ter beschikking gesteld van justitie. De Spaanse politie heeft het afgelopen jaar een reeks onverwachte acties te gen de narcoticahandel uitgevoerd. Nederlandse deelnemers aan de 10.000 kilometer uitgeteld. Leo Visser, goed voor brons, zocht na zijn race een bank op om uit te rusten, Gerard Kemkers (inzet) gleed ongelukkig onderuit. CALGARY - Leo Visser heeft op Olympische Spelen in Calgary een bronzen medaille behaald op de 10.000 me ter. Het goud was voor de Zweed Tommy Gustafson, die met 13.48.20 een nieuw wereldrecord reed. De Oostenrij ker Michael Hadschieff veroverde het zilver. Ondanks het eremetaal van Visser heerste er een mi neurstemming in het Oranjekamp. Zaterdag beleefde Hein Vergeer een regelrechte afgang op de 1500 meter. Te lang hebben hij en coach Henk Gemser de realiteit genégeerd, waardoor een groot sportman nu uiterst on eervol van het internationale podium verdween. Te leurstelling was er vooral ook over Gerard Kemkers, die op de tien kilometer ten val kwam, in een adembene- dende achtervolging zijn achterstand op tegenstander Mozin goedmaakte en zelfs nog op een vijfde tijd afste vende. De conclusie dat eremetaal door zijn vingers glipte was dan ook gerechtvaardigd. (zie ook pagina 9) ken van de openingstijden van benzinestations in de nachtelijke uren. Het gaat volgens de winkeliers niet om de nachtelijke uren maar om de weekeinden. Volgens hen wordt er bij de benzinestations jaarlijks voor 450 miljoen gulden aan sigaretten omgezet. De winkeliers vinden dat deze concurrentie-vervalsing niet door de staatssecretaris mag worden gelegaliseerd. Op dit moment zijn de tankstations binnen de bebouwde kom gebonden aan de winkelsluitingswet. Ze mogen na zes uur geen spullen meer verkopen, die in een winkel verkrijg baar zijn. Op grote schaal gebeurt dit echter wel. Tanksta tions langs de snelwegen zijn vrijgesteld van de sluitings verplichting. HAAG (GPDi - Een meerderheid van de 3000 sigaren- ilfprs heeft zondag zijn winkel enkele uren open ge ul protest tegen het plan van staatsecretaris Even- |ji economische zaken om de verkoop van sigaretten mre tabakswaren bij benzinestations op zondag te ■ren. De winkeliers zijn woedend omdat zij zich wel en houden aan de winkelsluitingswet en daardoor op ag dicht moeten zijn. »n staatssecretaris Evenhuis begrip heeft voor de eljan de winkeliers, moeten de winkeliers volgens Mch eerst de onderhandelingen afwachten die hij met de Bovag en de sociale partners over het beper- MOSKOU (RTR/DPA/AFP/UPI) - De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, en zijn Sovjetambtgenoot, Edoeard Sjevard nadze, hebben zondag „goede vooruit gang" geboekt bij hun besprekingen in Moskou. Dit verklaarde de Ameri kaanse woordvoerder, Charles Red man, zondagavond na afloop van de tweede gespreksronde tussen de twee bewindslieden. Ook Sovjetwoordvoerder Gennadi Gerasimov maakte gewag van een „goede en zakelijke sfeer". Shultz en Sjevardnadze spraken drie uur met el kaar alvorens een begin te maken aan hun derde gespreksronde. Geen van beide woordvoerders wilde in bijzonderheden treden over de in houd van de gesprekken die de weg moeten banen voor een vierde topont moeting tussen de Amerikaanse presi dent, Ronald Reagan, en Sovjetleider Michail Gorbatsjov. Op de vraag of al een datum voor de voorgenomen top is vastgesteld zei Redman dat deze waarschijnlijk eind mei of begin juni zal plaatsvinden. Redman zei dat beide partijen naar een akkoord over de halvering van de strategische kernarsenalen blijven streven, maar dat dit geen absolute voorwaarde voor het doorgaan van de topontmoeting is. Sjevardnadze verklaarde voor het be gin van zijn besprekingen met Shultz dat er een „goede kans" op een ak koord over de strategische kernraket ten bestaat, maar Amerikaanse func tionarissen zeiden nog geen doorbraak te verwachten gezien de meningsver schillen. Moskou wil dat de Verenigde Staten en de Sovjetunie het eerst eens worden over de uitleg van het ABM-verdrag uit 1972 dat volgens de Sovjetunie proeven in het kader van het SDI-pro- gramma voor een defensiesysteem in de ruimte verbiedt. De Verenigde Sta ten bestrijden deze opvatting. Volgens het officiële Sovjetnieuws agentschap TASS sprak Sjevardnad ze zijn bezorgdheid uit over de door de NAVO nagestreefde modernisering van de kernraketten voor de korte af stand om tegenwicht te bieden aan het conventionele overwicht dat de Sov jetunie in Europa heeft na de onderte kening van het akkoord over de mid- dellange-afstandsraketten. Brand discotheek - Een onbekende man heeft zaterdag vroeg in de avond een fles met brandende benzine een discotheek aan de Couwenburg in Rotterdam binnengegooid. De disco theek, gelegen onder een spoorwegvia duct, brandde gedeeltelijk uit, aldus een politiewoordvoerder zondag. Het treinverkeer werd een kwartier stilgelegd. Volgens de politie waren in de discotheek nog geen bezoekers aan wezig. Een barman, die de brandende vloeistof over zich heen kreeg is met brandwonden in een ziekenhuis opge nomen. WENEN (DPA) - De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft zondag een als „louter privé" bestempeld bezoek gebracht aan de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Kohl heeft er besprekingen gevoerd met de Oostenrijkse vice-kanse- lier en minister van buitenlandse zaken Alois Mock, zo is officieel meege deeld. Volgens een woordvoerder van Mock spraken Kohl en Mock over de ontwik kelingen binnen de Europese Gemeen schap na de recente top in Brussel en over de toenadering van Oostenrijk tot de EG. De woordvoerder liet op geen enkele wijze blijken dat beide po litici mogelijk ook gesproken hebben over de wegens zijn oorlogsverleden in opspraak geraakte Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim. Behalve de EG zijn in het onderhoud tevens de betrekkingen tussen Oost en West aan de orde geweest, aldus de woordvoerder. Bovendien is gespro ken over de Europese Democratische Unie (EDU), het samenwerkingsver band van conservatieve partijen in West-Europa. Mock is voorzitter van de EDU. In een zaterdag verschenen vraagge sprek met de conservatieve krant Die Presse heeft algemeen secretaris Hel mut Kukacka van de conservatieve Oostenrijkse Volkspartij gezegd dat de ÖVP althans op dit moment als een man achter de president moet gaan staan. Waldheim zelf zou echter „zijn tekorten aan geloofwaardigheid door een informatiestrategie moeten aan zuiveren", aldus Kukacka. Aan het be gin van de zomer zou dan de ÖVP de balans moeten opmaken en beslissen of het zin heeft Waldheim te blijven steunen, of „een zekere afstand" in acht moet nemen. De partijsecretaris wees er op dat ook vice-bondskanselier en partijleider Alois Mock er belang bij heeft dat de partij geen schade oploopt. Hij zei dat Waldheim ook verantwoording draagt voor de partij die hem als kandidaat naar voren heeft geschoven, ook al was hij geen lid van de ÖVP. In Wenen hebben zondag meer dan 2.000 mensen gedemonstreerd tegen Waldheim. De betogers veegden de vloer aan met Waldheims opmerking, als zou zijn aftreden „chaos" in het land veroorzaken. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een Belgisch me disch team van de organisatie Artsen zonder Grenzen is vorige week donderdag in Ethiopië ontvoerd door guerrillastrij ders van het bevrijdingsleger voor de provincie Tigre (TPLF). Bij de ontvoerden is ook de 32- jarige Nederlandse verpleger Roland Raaymakers uit Amster dam. Volgens direkteur Roelof Padt van Artsen zonder Grenzen in Amsterdam heeft de TPLF de ontvoering nog niet bevestigd. De artsen zouden 'voor hun eigen veiligheid' zijn meegenomen, aangezien in Tigre sinds enige weken heftig slag wordt geleverd tussen regeringstroepen en re bellen. Het team bestaat behalve uit Raaymakers uit de Belgische artsen Germaine Henquet en Mi chel Moreau, een Ierse arts van de hulporganisatie 'Concern' en twee Ierse zusters van de katho lieke missie. Volgens directeur Reginald Mo reels van Artsen Zonder Grenzen in Brussel verkeren de zes in goe de gezondheid. Zij zouden vol gens Moreels zijn ontvoerd om dat het bevrijdingsleger dat strijdt tegen het linkse bewind in Ethiopië dringend medische hulp nodig heeft. Via Londen en Khartoem is door de artsenorganisatie contact ge zocht met vertegenwoordigers van de TPLF. Ook de katholieke bisschop van Adigrat zou bemid deld hebben tussen de hulporga nisatie en de rebellen. Het medische team werkt in Ti gre en in Wollo in het kader van een speciaal hulpprogramma van de Belgische afdeling van Artsen Zonder Grenzen, dat daar al drie jaar actief is. Poolse ijshockeyer Jaros- |r Morawieck is de eerste \elnemer aan de Winterspe- in Calgary, die is betrapt op ft gebruik van verboden sti mulerende middelen. PAGINA 9 11 de tweede klas van het za- I 'rdagvoetbal blijft Kloetinge Te stoute plannen etaleren. De 1 evelandse ploeg versloeg pploper Zwart Wit '28. PAGINA 15 fadio, tv, kunst: 2 finnen- en buitenland: I provincie: 5 en 7 fPort: 9,10,11,12,13,14, 116 15 ïultz wil gesprek 'alestijnse leiders bezette gebieden zijn het afgelo- te gebieden en voor onderhandelingen politie, Haim Bar Lev, heeft gezegd dat "ekeinde vijf Palestijnen bij de- aties in de bezette gebieden men. Zondag zijn op de Weste- ;Jordaanoever drie mensen door lische militairen doodgeschoten, 8 Nablus en één nabij Ramallah. rdag vielen twee dodelijke slacht- «nemers menen dat Shultz zal pro- n de onderling verdeelde Israëli- ders ertoe te bewegen akkoord met Amerikaanse voorstellen lestijns zelfbestuur in de bezet- over de definitieve status van deze ge bieden. De PLO heeft zondag officieel tegengesproken dat Yasir Arafat reeds zeven mensen zou hebben aangewezen voor besprekingen met Shultz. Berich ten hierover zouden zijn verschenen in een Palestijnse krant. Volgens het Palestijnse informatiebu reau WAF A is het bezoek van Shultz bedoeld om de Palestijnse volksop stand te onderdrukken met Ameri kaanse plannen die tegen ons volk zijn gericht. Uit politiebron is vernomen dat in en rond Jeruzalem honderden extra agenten zijn ingezet. Vandaag zullen daaraan nog ongeveer 1.000 agenten worden toegevoegd. De minister van het bezoek van Shultz geen verande ring zal brengen in de wijze waarop de Israëlische autoriteiten de Palestijnse opstand menen te moeten bestrijden. Het militaire opppercommando in Tel Aviv heeft zondag tegengesproken dat het Israëlische leger bij het bestrijden van de opstand in de bezette gebieden gebruik maakt van explosieve 'dum dum-kogels'. De voorzitter van de Britse Labourpartij Neil Kinnock toonde vorige week tijdens een bezoek aan Israël-een dergelijke kogel, die hij gekregen zou hebben van Palestijnen in de Gaza-strook. Acid van den Heuvel staat bij Were 'Hoofdpersoon' weer p|or een krachtproef: het inte resseert mij echt niet wat ie mand in zijn slaapkamer uit- 'lóert. PAGINA 2 LONDEN (RTR) - Een Britse luchtverkeerslei der is zondag geschorst nadat twee vliegtuigen, met in totaal meer dan 200 passagiers aan boord, bijna in botsing waren gekomen boven de Britse kust. Dat heeft de Britse dienst voor de burgerluchtvaart zon dag meegedeeld. Het was de tweede keer deze maand dat boven Groot-Brittannië twee toestellen rakelings langs elkaar gingen. Het incident betrof ditmaal een vliegtuig van British Caledonian, dat op weg was naar Amsterdam, en een toestel van de Ame rikaanse maatschappij Pan Am, dat van Oslo op weg was naar de Lon- dense luchthaven Heathrow. Volgens een woordvoer der van British Caledo nian was het zicht goed, toen de Britse gezag voerder het toestel van Pan Am plotseling in zijn richting zag komen. Twee weken geleden wa ren ongeveer 500 luch treizigers bijna bij een botsing in de lucht be trokken. Naar aanlei ding daarvan zijn twee verkeersleiders ge schorst. Pe brekebenen zorgen voor on gekende drukte op de gips- vljichten: voor het eerst moes ten mensen worden geweigerd. PAGINA 3 ilijke behandeling van man- in en vrouwen in de sociale Ikerheid wordt mogelijk een Iiljardenzaak. PAGINA 3 inwoners van Borssele wij- massaal de vestiging van een opslaggebouw voor kern ei >al af zo blijkt uit een enque- te PAGINA 5 HOENDERLOO/MUNCHEN (ANP/DPA) - Door een ver keersongeluk in het zuiden van de Bondsrepubliek - bij Memmingen op de A96 - zijn zaterdag een echtpaar en hun dochter uit Hoenderloo en twee Westduitsers om het leven gekomen. De auto van de Nederlanders reed op de Autobahn tegen een Westduitse wagen die met een ander voertuig in botsing was gekomen. Een zoontje van de mensen uit Hoenderloo raakte zwaar gewond, evenals twee Duitsers die bij het onge luk waren betrokken. Het was volgens de politie ter plaatse druk en glad door sneeuwval. De Nederlandse slachtoffers zijn de 32-jarige H. Hane- kamp, zijn 33-jarige echtgenote en hun 7-jarig dochter tje. Het gewonde jongetje is ongeveer driejaar, aldus de politie in Apeldoorn. Sjevardnadze

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1