Meer troepen in Jeruzalem electra Groot alarm geslagen om radioactief nepvat Honderden miljoenen extra nodig voor EG REKREAVAK '88 halve prijs zeelandhallen I BRISTOL 'anDijke vandaag BESLUIT SMIT-KROES Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! h; [cderlandse studente na sténen gooien opgepakt H/EEK-UIT \NEEK-IN COMPUTERS Aan een touwtje naar EK-voetbal Wolkenvelden 1@ jaargang no. 43 rdag 20 februari 1988 AUTOVERHUUR Jitkeringen )rukte ïeslag Wind DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat heeft vrijdag in een brief aan onder meer de Federatie van Schippersbonden geschreven dat zij alsnog het verplicht vaarbewijs voor de beroeps-binnenvaart invoert. Lijnbach lampen gratis ophangen RADSON Stralingsmeter NIEUW PROBLEEM VOOR KABINET Extra heffing 22 t/m 24 februari 1988. Openingstijden10.00-17.00 uur ikke westelijke wind. Tempera- l 8 graden. Wolkenvelden en Lis korte zonnige perioden. Geen \slag. Personenbusjes Kleine en grote bestelwagens Gesloten en open aanhangwagens Kampeerauto's, caravans en vouwwagens Speciale tarieven voor langere termijn huren Hoek Rijksweg - Ringbaan West I 01100 - 1 14 40 I GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN (Van onze correspondent) AVIV De 23-jarige Nederlandse studente Emma lit Amsterdam is gisteren in Ramallah op de bezette lijke Jordaanoever door de Israëlische grenspolitie akt en na ondervraging vrijgelaten, i Paul zei na haar vrijlating, dat zij had deelgenomen Sen demonstratie van Palestijnse vrouwen na afloop en moskeedienst in Ramallah. Ze nam foto's van de mstratie en wierp ook stenen naar de Israëlische sol- De studente werd opgepakt door soldaten van de politie en naar het plaatselijke politiebureau ge- |t. „Daar werden mijn paspoort en camera afgenomen en werd ik gedurende ongeveer een half uur ondervraagd. Er werd mij gezegd dat ik mij als misdadiger had gedragen en dat ik me gelukkig mocht prijzen dat ik geen Palestijnse was. Anders, zo werd me gezegd, zou ik door het leger in de gevangenis zijn gestopt". Aldus Emma Paul. Zij maakte deel uit van een studentendelegatie uit acht verschillende Europese landen die afgelopen week een be zoek bracht aan Palestijnse kampen en dorpen in de bezet te gebieden. Op de vraag waarom ze stenen had gegooid naar Israëlische soldaten antwoordde ze: „Omdat ik pro- Palestijns ben". i PZC be vakbonden zijn fel tegen de llannen van minister De Ko ning om opnieuw te snoeien in de uitkeringen. PAGINA 3 De wintersportgebieden kun nen de groeiende drukte in de krokusvakantie bijna niet neer verwerken. PAGINA 7 Zeeuwse vissers hebben hun angsten in Zeebrugge aan de val gebracht: de partij is bij de jgrens in beslag genomen. PAGINA 9 De televisie en de wind beheer sen de olympische winterspe len in Calgary. PAGINA 33 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financieel, economie: 6 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 33, 34 en 35 Okke Jager is razend over misstanden in de samenleving De memoires van Louis Paul Boon Rafelig werk van J. J. Peereboom Prachtig werk van Edgard Degas grauw ten toongesteld Stilistische ex plosies van Frank Stella Om roep Zeeland in aantocht. PAGINA 19, 20, 21 en 23 PK-woede van de vissers be teugeld Tot uw dienst: de si- garenspeciaalzaak Auto handel in het nauw Omgaan met kernafval Wilde' tand artsen grijpen hun kans Het droeve blessureverhaal van Johan le Conté. PAGINA 27, 28, 29 en 31 Vaarbewijs binnenvaart nu verplicht (Advertentie) IBM en Tulip Personal Computers. Doordachte software toepassingen voor Uw bedrijf of instelling. Service dicht bij huis. Tel 01184 - 11611/15610 ma t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. AUTOMATISERING De minister had eerder op de dag hier over overlegd met vertegenwoordigers van de Koninklijke Schippersvereni ging Schuttevaer, het Centraal Bu reau voor de Rijn en Binnenvaart, de Algemene Schippersvereniging in Rotterdam, de Federatie van Schip persbonden en de Onafhankelijke Ne derlandse Schippersvakbond. Tijdens dat gesprek hadden de belan genorganisaties de wenselijkheid van het verplicht stellen van een vaarbe wijs voor de beroepsvaart nader gemo tiveerd. Smit-Kroes had tijdens het gesprek toegezegd op korte termijn haar standpunt te bepalen. Enkele uren la ter al stelde de minister in de brief dat zij de verplichtstelling van het vaarbe wijs voor de beroepsvaart in zijn al gemeenheid niet kan onderschrijven. „Omdat echter de gehele beroeps groep unaniem verzoekt tot invoering van de grootvaarbewijsverplichting over te gaan, ben ik tot de conclusie gekomen aan dit verzoek thans ge hoor te moeten geven", aldus de mi nister in de brief. Tien dagen geleden werd vanuit de Tweede Kamer nog aangedrongen op het verplicht stellen van een vaarbe wijs voor de beroeps-binnenvaart. Smit-Kroes overwoog toen de invoe ring van het verplicht hebben van een vaarbewijs los te laten. Er zou te veel administratieve rompslomp mee zijn gemoeid, terwijl de kosten voor de overheid te veel zouden oplopen. JERUZALEM (DPA/AFP) - De Israëli sche autoriteiten hebben in Jeruza lem een grote politiemacht samenge trokken omdat gevreesd wordt dat het volgende week tijdens het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Schultz aan Israël tot ongeregeldheden zal ko men. Meer dan 1.500 politie-agenten uit het gehele land, het hoogste aantal sinds de bezetting van het oostelijk stadsdeel in 1967, waren vrijdag in de stad bijeengebracht. De Israëlische vrees is vooral aange wakkerd door de verspreiding van vlugschriften waarin 'Volkscomités' de Palestijnse bevolking op de bezette Westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook oproepen haar verzet tegen de Israëlische bezetting de komende week op te voeren. De Verenigde Staten zijn vrijdag uit een bijeenkomst van de commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties in Genève gelopen, toen de voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Yasir Arafat, het woord nam. Alle andere delegaties uit het Westen hoorden de rede aan. Arafat viel er de Israëlische politiek in de bezette ge bieden aan. „Elke nieuwe dag verzint de Israëlische regering wreder, onder drukkender en misdadiger middelen en methoden," aldus Arafat tot de (Slot zie pagina 5 kolom 1 Ibij besteding boven 100,-) Harmonieus in Sfeerlicht Goes, Lange Vorststraat 89, tel. 01100-16070. Zierikzee, Dam 23, tel. 01100-12119. (Advertentie, Een Israëlische soldaat (r) weerhield gisteren op de bezette Westelijke Jordaan oever een collega (l) van het mishandelen van een geboeide Palestijnse arres tant, die na gewelddadige demonstraties werd opgepakt. Advertentie Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste. konventionele CV-ketel. De ER Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92.7wo (o.w Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel. Vraag dokumentatie bij: Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100 12420 Alleenvertegenwoordiging voor Z W Ned. Levering uitsluitend via de installateur spaart u energie De brandweer laadt de 'gevaarlijke' ton in een politiebusje. GOES - Een nagemaakt afval vat voor radioactief materiaal heeft vrijdagmorgen voor consternatie gezorgd in Zeeland en West-Bra bant. Het vat, dat slechts met schoon zand was gevuld, was 's morgens vroeg door een automobi list ontdekt in de berm van de oprit die de Sloeweg met rijksweg A58 verbindt. Hij nam de ton mee maar liet het na nader onderzoek op een parkeerplaats bij Roosendaal achter. Daarna waarschuwde hij de politie. Die houdt het erop dat iemand een grap heeft willen uithalen door een oliedrum geel te verven en van een sticker te voorzien waaruit kan wor den afgeleid dat de inhoud uit hoog radioactief materiaal bestaat. Ook wordt de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat het vat aan de oprit is ge plaatst door actievoerders die tegen de vestiging van een opslagplaats voor radioactief afval bij de Borssel- se kerncentrale zijn. De vinder van de ton, die 42-jarige P. Westerbeke uit Borssele, dacht aan vankelijk dat hij met een verloren vat olie afkomstig van een vracht wagen te doen had. Hij wist de zware ton in zijn auto te krijgen. Pas op de parkeerplaats Kapelberg aan rijks weg A17 even voorbij Roosendaal las hij de sticker bovenop het vat. Daaruit viel af te leiden dat de con tainer Kobalt 57 bevatte met een stralingswaarde van 20 Curie. Wes terbeke zette zijn vondst op de par keerplaats uit zijn auto en reed door naar zijn werk in Ridderkerk. Daar vandaan stelde hij de rijkspolitie in Borsele telefonisch op de hoogte. Vanuit Heinkenszand werd onmid dellijk de politie van Roosendaal gealarmeerd. Die benaderde het vat met het respect dat de sticker afdwong. De parkeerplaats werd voor het verkeer afgesloten en ook op de rijksweg werd het verkeer korte tijd tegengehouden. De Roosendaalse brandweer kwam met een stralingsmeter en stelde vast dat geen bijzondere radioacti viteit te meten viel. Ook bleek het vat niet te lekken. Daarop werd be sloten de ton te vervoeren naar de bunker van de opgeheven organisa tie Bescherming Bevolking. Des kundigen van de regionale inspec ties voor de milieuhygiëne in Zee land en Noord-Brabant, van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne, van het mi nisterie van volksgezondheid, ruim telijke ordening en milieubeheer en van de kerncentrale Borssele wer den opgetrommeld en naar Roosen daal gedirigeerd. Al snel werd duidelijk dat het vat al leen maar enige gelijkenis vertoon de met een container voor radioac tief afval. Het bleek te gaan om een oliedrum, die oorspronkelijk rood was geweest en met een kwast geef was geverfd. De kleur week af van die waarmee echte vaten voor radioactief afval zijn gespoten. Bo vendien was de ton met zijn inhoud van 200 liter twee keer zo groot als een originele afvalcontainer. De sticker moet nagemaakt zijn, want ook die was groter dan de zelfklevers waarmee vaten met nucleair afval worden gemerkt. Niettemin werd het vat met de nodige omzichtig heid geopend. De inhoud bleek uit zand te bestaan. De Roosendaalse politie heeft het onderzoek naar de herkomst van het vat overgedragen aan de rijks politie in Borsele. Die zal nu probe ren na te gaan wie de ton aan de op rit van de rijksweg heeft geplaatst. Zowel in de gemeente Borsele als in Roosendaal werd de vondst van het vat achteraf overigens als een goe de oefening met de gebruikelijke alarmeringsregelingen be schouwd. Zie ook pagina 9) (Van onze correspondent) BRUSSEL De Europese Gemeen schap gaat Nederland de komende vijf jaar 2,2 miljard gulden meer kos ten dan het ministerie van financiën in de Miljoenennota voor 1988 had ge raamd. Dat is het gevolg van de be sluiten over de Europese financiën, die de EG-regeringsleiders vorige week op hun Brusselse topconferen tie hebben genomen. Aanstaande maandag zal het kabi- net-Lubbers zich buigen over de gevol gen hiervan voor de begroting voor dit jaar. In 1988 zal de Gemeenschap Ne derland op een extra last van 128 mil joen gulden komen te staan. Dat komt bij de al grote financiële problemen waarmee het kabinet momenteel wordt geconfronteerd. Het kabinet zal echter niet aan deze extra Europese last kunnen ontko men. De Brusselse besluiten staan im mers vast. Het ministerie van finan ciën moest bij het opstellen van de be groting voor 1988 uitgaan van de voorstellen die toen op tafel lagen voor een nieuwe contributieregeling voor de twaalf EG-lidstaten. In de moeiza me onderhandelingen van de laatste maanden is daaraan nog flink gesleu teld met het hierboven vermelde ge volg. Tot dit jaar droegen de EG-lidstaten 1,4 procent van hun btw-inkomsten aan de EG af. Daar komt met ingang van 1988 een extra heffing bovenop, die afhankelijk is van het bruto natio naal produkt van de lidstaten. Daar door gaan de rijke landen meer en de armere wat minder betalen. Vorig jaar droeg Nederland ongeveer 3,2 miljard gulden aan btw-inkomsten et Europees Kampioen schap voetbal, komen- af. Dit jaar al zal de gecombineerde btw-/bnp-grondslag ons land 4,2 mil jard gulden gaan kosten. In 1992 zal dat zijn opgelopen tot iets meer dan 51 miljard gulden. Het ministerie van financiën had in de Miljoenennota echter rekening gehou den met een bedrag van circa 4,4 mil jard in 1992, een flink stuk te laag dus. Die rekening krijgt het kabinet maan dag van minister Ruding gepresen teerd. Intussen hebben twee socialisti sche leden van het Europese Parle ment, H. d'Ancona en P. Dankert, zoals gemeld in een brief aan de vaste kamercommissie voor sociale zaken en werkgelegenheid van de Tweede Kamer geschreven, dat Nederland on voldoende gebruik maakt van de Eu ropese subsidieregelingen. Zo zou Ne derland 104 miljoen aan EG-subsidie uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) hebben verspeeld. de zomer in West-Duitsland, wordt voor de KNVB de proef op de som om vast te stellen hoeveel greep er is te krijgen op het gedrag van het Nederlandse sup porterslegioen. Deze week is een stel sel van veiligheidsmaatregelen ont vouwd, waarin de distributie van toe gangskaarten voor de belangrijkste wedstrijden in de EK-eindronde als sleutel wordt gehanteerd. De verde ling van de in totaal 52.000 voor Neder land beschikbare kaarten is geheel in handen van de KNVB. Aan de toewij zing van de plaatsbewijzen voor de toppers waarin de Oranjeploeg uit komt is een pasjesregeling gehangen. En het systeem dat bij de verkoop van de kaarten wordt toegepast is toege sneden op groepsvervoer per bus naar de Duitse stadions. Bovendien krijgt de voetbalbond eenmalig inzage in de dossiers van het Openbaar Ministerie om te kunnen nagaan of zich onder de aanvragers van toegangskaarten gere gistreerde voetbalvandalen bevinden. Op grond daarvan kan dan 'nee' wor den verkocht. Het pakket van maatre gelen, dat de publieke belangstelling voor het EK-voetbal beheerst en moet reguleren, ziet er nogal strak en door tastend uit. Er is de KNVB dit keer al les aan gelegen de Nederlandse sup porters aan een touwtje te houden. Uiteraard kleven er aan deze opzet allerlei bezwaren. De scherpe voorselectie bij de toekenning van een kaartje voor een EK-duel werkt in ze ker opzicht verstarrend. Gegadigden hebben geen gelijke kansen. Het zal niet zo eenvoudig zijn om op eigen ge legenheid naar een Westduits stadion te gaan en daar een wedstrijd bij te wo nen, zoals in 1974 op grote schaal ge beurde. De KNVB wordt een soort touroperator in voetbaltoerisme: sup porters moeten er veelal in bussen heen. In hoever dat provocerend kan werken op het voetballegioen uit an dere landen, zal de praktijk moeten le ren. En dan is er de registratie van de bezoekers: iedere koper van een kaar tje komt in de administratie, hij/zij krijgt een nummer dat vergaande op sporende waarde heeft. Aan het vaste voornemen om tijdens het Europees kampioenschap voetbal geweld in de stadions tot hoge prijs te voorkomen is veel ondergeschikt gemaakt. Toch is daar alles voor te zeggen. Ondanks de protesten van veel voetballiefhebbers, die op voorhand al een kaartje aan hun neus voorbij zien gaan. Er is jarenlang geroepen dat er nu eindelijk eens een doeltreffend beleid voor de bestrijding van het voetbalvandalisme van de grond moest komen. Een harde kern van relschoppers, die zich onder de op rechte supporters mengde, heeft kans gezien het betaald voetbal te omgeven met een bedreigend en gevaarlijk sfeertje. Onevenredig hoge inzet van politiemensen, complete afbraak van bussen en treinen, vernielingen in bin nensteden: het waren de zwarte kan ten geworden van ooit bijzonder popu laire sportgebeurtenissen, die veel ge meentebesturen langzamerhand maar liever aan hun deur voorbij zagen gaan. Voor een pittig tegenoffensief was dus langzamerhand alle aanlei ding. Dat de KNVB juist de EK-eindron- de aangrijpt voor de invoering van een nieuw systeem van drastische voorzorgen met het oog op mogelijke ongeregeldheden is daarom niet-meer dan logisch. Er staat voor Nederland enorm veel op het spel. De reputatie van gerespecteerd en kanshebbend voetballand is komende zomer meer dan ooit in het geding. Na de beruchte 'Bom in de Kuip', waarmee op 28 okto ber vorig jaar de voetbalwedstrijd Ne- derland-Cyprus werd verknald kan ons land zich op Europees en wijder in ternationaal voetbalniveau helemaal niets meer permitteren. Dat het Ne derlands elftal nog de kans kreeg om deze wedstrijd later over te spelen was niet meer dan een geluk bij een onge luk. Het bewuste incident heeft de KNVB in ieder geval geïnspireerd om met iets opvallends voor de dag te ko men: een uiterst strikte vorm van pre ventie bij de toewijzing van toegangs kaarten en scherpe controle op de be zoekers. Voor het eerst is er sprake van een serieuze aanpak van de kwaal die het Nederlandse voetbal nu al jaren achtereen kapot dreigt te maken. Of de harde, hier en daar misschien on sympathiek overkomende maatrege len resultaat zullen hebben is vooraf moeilijk te zeggen. Ze moeten in ieder geval een faire kans krijgen om hun nut te bewijzen. Er wordt heel kritisch naar het Nederlandse optreden tegen geweld op het voetbalveld gekeken. De toekomst van het vaderlandse voetbal hangt daar mede sterk van af. Het EK-voetbal is voor de KNVB in dit opzicht een zwaar examen. vdM. (Advertentie) mw B ml m. nvlon trim/vriietiidsschoen met siièriinp >s vakbeurs voor ontwerp, inrichting en onderhoud van rekreatieparken, campings, sportparken en jachthavens anthony fokkerstraat - goes Q 01100-21020 Advertentie) nylon trim/vrijetijdsschoen met suèdine versterkt. In grijs/lichtgrijs en grijs/zwart Maten 28 t/m 46 Adviesprijs 39.95 alléén vandaag slechts Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1