Nijpels: Randstadweg voor zakelijk verkeer Monument voor Drees Moskou ontmantelt in DDR eerste raketten ITUATIE VOOR SCHATKIST ie PZC vandaag Extra politie patrouilleert ito de straten van Litouwen 1 AANLEG APARTE BAAN 10 Banketfabriek De Hoop failliet Uitzendbureau celbewaking HAAG (GPD) De uitgaven voor defensie mogen niet meer groeien. Ook de post ontwik- tigssamenwerking zou moeten worden bevroren. Op die manier moet een deel van de finan- problemen van het kabinet worden opgelost. Dit schrijft minister Ruding (financiën) in Ibrief aan zijn collega's. jmenhang ied riminaliteit lacht Jitlevering Werklozen W einig verandering e jaargang no. 41 iderdag 18 februari 1988 EEN WATERBED VOOR UW KOMFORTABELE NACHTRUST!! ""JsWW (ANP) - Het Friese dorp Deersum is in principe onafhankelijk van de energievoorziening door het Elektriciteitsbedrijf van Friesland. Woensdag het dorp de grootste biogasinstallatie van het noor- 'ekÊtficieus in gebruik genomen. De machine moet het 140 tellende plaatsje in combinatie met een windmo- energie voorzien. in noodgevallen zal het provinciale elektriciteitsbe drijf in de stroomvoorziening van het dorp bijspringen. De Stichting Energievoorziening Deersum werkte vanaf 1978 aan de totstandkoming van de biogasinstallatie voor het dorpje. De molen en de biogasmachine kosten samen 1,3 miljoen gulden. Het geld voor het energieproject werd uit subsidies van de rijksoverheid, de provincie Friesland, de gemeente Boarnsterhim en de Nederlandse Energie Ont- wikkelings Maatschappij (NEOM) gehaald. Per jaar kan de nieuwe biogasinstallatie 4000 kuub mest verwerken. uding wil kosten efensie bevriezen brief somt Ruding een groot aan- ogelijkheden op om de financiële lemen, die zijn ontstaan door de dollar, op te lossen. Totaal is er egenvaller voor de schatkist van liljard gulden. Daarvan wil Ru- ten minste 6,5 miljard gulden te- ;ien te krijgen door nieuwe bezui- igen. ing zal het met deze voorstellen r aan de stok krijgen met zijn de- ;-collega Van Eekelen (VVD), die een groei van twee procent van egroting wil, zoals afgesproken in egeerakkoord. Die groei wordt gens dit jaar ook niet gehaald, het niet doorgaan van de plaat- van kruisraketten, wil Van Eeke- :hter extra geld voor verbetering le conventionele bewapening, zo- inks en vliegtuigen, jgenoten van Van Eekelen geven ninister echter weinig kans in zijn 1 tegen Ruding. Zij zijn weliswaar 3lij met de voorstellen van de mi- r van financiën, maar zien wel in le problemen inmiddels zo groot ;eworden, dat defensie en ontwik- gssamenwerking niet buiten kunnen blijven. :t regeerakkoord is afgesproken Pbeze twee departementen bij de |inigingen zouden worden ont- maar in noodsituaties niet bui- >eschouwing zouden blijven. Ie- :n is ervan overtuigd dat die (situatie nu is ingetreden, ft uitdrukkelijk vast dat bezuini- :n op deze twee terreinen uitdruk- J)e Nederlandse televisiekijker Ierkiest zijn bed boven de Win- frspelen in Calgary. PAGINA 2 Pe criminaliteit van de 'witte I oorden' wordt te licht be- l traft. PAGINA 3 le jacht betekent in Zuid-Afri- a een bijdrage aan een ver- ntwoord wildbeheer en na- uurbehoud. PAGINA 4 'witserland heeft Licio Gelli, 'Mer van de vrijmetselaarslo- 'e P2 aan Italië uitgeleverd. PAGINA 5 et aantal werklozen in Zee rad is in januari sterk geste en. PAGINA 9 ilveren Jan Ykema aast op en nieuwe stunt op de 1000 ieter PAGINA 19 le spelers van de voetbalver eniging Hoek kiezen voor het eld. PAGINA 21 ladio, tv, kunst: 2 finnen- en buitenland: 3 n 5 Opinie en achtergrond: 4 financieel, economie: 7 tunst en cultuur: 9 tovincie: 11,13 en 15 Port: 17,19 en 21 kelijk net elkaar samenhangen. De VVD hecht nadrukkelijk aan de groei van de defensie-uitgaven, terwijl het CDA juist de ontwikkelingssamenwer king een extra warm hart toedraagt. Om te voorkomen dat een van beide aan het langste eind trekt, is al in de formatie-besprekingen voor dit kabi- Ruding net afgesproken dat bezuinigingen op deze terreinen in samenhang met el kaar zouden worden bezien. Een belangrijk deel van de bezuinigin gen wil Ruding halen bij de sociale ze kerheid. Hij vindt dat daar nog min stens 2,5 miljard gulden kan worden bezuinigd. De rest van de bezuinigin gen wil hij vinden door alle ministers opnieuw voor vele honderden miljoe nen te laten bloeden. In Den Haag wordt nogal somber ge reageerd op de nieuwe bezuinigings plannen. De WD vindt dat het hard nodig is, ook al omdat de liberalen geld willen vrijmaken voor de in het regeer akkoord afgesproken lastenverlich ting voor de burgers. In het CDA ligt het echter veel moeilijker. Minister Ruding staat aan de kant van de VVD, maar de overige CD A-ministers voelen er maar weinig voor opnieuw te moe ten bezuinigen. Premier Lubbers staat daar ergens tussenin. Vooral de verdeeldheid in het CDA le vert de premier de nodige hoofdbre kens op. Aan de ene kant staat minis ter Ruding en aan de andere kant CDA-fractievoorzitter Bert de Vries. Deze laatste vindt dat de grens van de bezuinigingen wel zo'n beetje is be reikt. De sociale gevolgen van de be zuinigingen beginnen hem te zwaar te worden. Leo Visser (rechts met blote armen) staat Gerard Kemkers (midden) bij, die zojuist zijn vijf kilometer uitgeput voltooide. Links coach Henk Gemser. CALGARY - De zilveren medaille, die Leo Visser woensdagavond in Calgary veroverde op de vijf kilo meter schaatsen, was uiteindelijk niet meer dan een troostprijs. Lan ge tijd had de Haastrechter uitzicht op het olympisch goud tot het mo ment waarop Tbmmy Gustafson zijn illusies wreed verstoorde. De Zweed reed drie-tiende van een se conde sneller dan Visser. Dat was ook het verschil tussen goud en zil ver. Het optreden van Gustafson hield ook in dat Gerard Kemkers niet met zilver, maar met brons genoegen moest nemen. Kemkers vertoefde lange tijd op de tweede plaats ach ter Visser, die in de tweede rit een nieuw Nederlands record op de klokken had gebracht: 6.44,98. Het gros van de favorieten reed zich stuk op op de tijd, die Visser realiseerde. Geir Karlstad, de Noorse wereldre cordhouder, slaagde er niet in ere metaal te grijpen. De lange afstand specialist hield nog wel enige tijd ge lijke tred met Visser en Kemkers, maar sneuvelde in de slotronden. In zijn spoor slaagden ook favorieten als Falk-Larssen, Silk en Flaim en de Russische afvaardiging er niet in 'een plaats op het podium te be machtigen. Dat lukte Tommy Gustafson wel. De Zweed, die enkele weken geleden met overmacht de Europese titel greep in Den Haag, ging de laatste ronde in met achterstand op Visser, maar sprintte in de laatste meters naar het goud in een nieuwe olympi sche recordtijd: 6.44,63. DEN HAAG (GPD) Minister Nijpels (ruimtelijke ordening) wil een door gaande route in de Randstad, die spe ciaal bestemd is voor doorgaand za kelijk verkeer. Op deze weg zouden al leen Rotterdam, Den Haag, Schiphol en Amsterdam moeten worden aange sloten. Dit blijkt uit een concept van DEN HAAG (ANP) - Kunstenaar Eric Claus naast het ontwerp voor het momnument ter ere van Willem Drees, waarmee de gemeenteraad van Den Haag gisteren enthousiast is akkoord gegaan. Staand op een bijhorende rode cir kel zullen de mensen dan „vanuit een socialistisch gevoel naar hem kijken", aldus de kunstenaar. Claus is met zijn ontwerp zo dicht moge lijk bij een verkiezingsbord geble ven. Ook de rode stip van 12 meter doorsnede is geënt op de verkiezin gen. Het eerbetoon aan Drees zal nog dit jaar in ijzer en brons op de Groen markt in Den Haag verschijnen: eerst was gedacht aan een plaats bij de woning van de nu 101-jarige Drees, maar gekozen werd voor een plaats op de scheiding tussen het dorp en het Binnenhof. Dit wegens de verdiensten van Drees voor zowel Den Haag als voor het land, aldus wethouder Verduyn-Lunel van cul tuur. Claus maakte een open ontwerp, waar de mensen onderdoor kunnen lopen. Het momunent is ruim 4 me ter hoog, de 50 centimeter dikke buste van Drees meet 2 meter en 20 centimeter. De uitgebeelde Drees is ongeveer 60 jaar oud. Het momument kost circa honderd duizend gulden. Dat is exclusief de kosten voor de in „felrode rode bak stenen gelegde stip". de vierde Nota ruimtelijke ordening, die volgende maand zal worden ge presenteerd. De plannen van Nijpels, die nog in de ministerraad moeten worden behan deld, zijn gedeeltelijk in strijd met de inmiddels door de Tweede Kamer aan vaarde voorstellen van zijn collega Smit-Kroes (verkeer). Nijpels wil na melijk op deze route elektronisch tol- heffen, terwijl minister Smit die tolhef fing juist wil richten op het woon- werk-verkeer. Nijpels wil overigens geen nieuwe weg aanleggen, maar de bestaande rijks wegen (16, 13 en 4) verbreden, met aparte banen voor het doorgaande verkeer. Deze banen zouden wel ge^ scheiden moeten worden van de be staande weg, om hinder van het overi ge verkeer te voorkomen. Ook Nijpels' voorstellen voor de zoge heten 'hoge-snelheids-spoorlijn' spo ren niet met de plannen van Smit- Kroes. De minister van verkeer wil namelijk geen afzonderlijke lijn aanleggen, maar de snelle trein over het bestaan de spoor van Breda naar Amsterdam laten rijden. Nijpels vindt dat er een aparte lijn moet komen via Rotterdam en Schiphol naar Amsterdam, maar niet via Den Haag. De vierde Nota ruimtelijke ordening bevat overigens veel meer voorstellen dan alleen op het gebied van verkeer en vervoer. Ook op het gebied van het wonen, het milieu en de steden bevat de nota uitgebreide voorstellen. Doel van de voorstellen is Nederland een betere internationale concurrentiepo sitie te geven. Het kabinet zal vermoedelijk volgende week een eerste bespreking aan de no ta wijden. Naar verwachting zal één vergadering echter veel te weinig zijn om deze omvangrijke problematiek te behandelen. Vooral van de kant van minister Smit is nogal wat verzet te verwachten. Nijpels wil de nota op 17 maart naar de Tweede Kamer sturen. MOSKOU (RTR) - Wes terse journalisten die maandag en dinsdag een door Moskou geor ganiseerd bezoek heb ben gebracht aan de Sovjetrussische repu bliek Litouwen hebben geen melding gemaakt van massale demonstra ties, ter herdenking van het feit dat Litouwen zich 16 februari 1918 on afhankelijk verklaarde. De autoriteiten in de Li touwse hoofdstad Vil nius hadden echter wel speciale veiligheids maatregelen getroffen. In Straatsburg maakte een groep Litouwse ban nelingen dinsdag mel ding van een „nationa listische betoging" bui ten de kathedraal van Kaunus, de stad die tus sen 1920 en 1940 de hoofdstad van Litouwen is geweest. De betoging zou door leden van de oproerpolitie uiteen zijn geslagen. De Litouwers herdach ten de onafhankelijk heid die zeventig jaar ge leden onder Duitse be zetting werd uitgeroepen. De Sovjet unie lijfde Litouwen in 1940 bij haar grondge bied in. Dissidente ball- lingen hadden tot groot scheepse protesten op geroepen. Regeringsfunctionaris sen in de hoofdstad Vil nius omschreven de dis sidenten als een handje vol „extremisten er (Advertentie) OOST-BERLIJN (UPI) - De Sovjetunie heeft een begin ge maakt met de ontmanteling van haar kernraketten voor de kortere afstand (SRINF) in de DDR. Dit hebben de Oost- duitse media woensdag gemeld. Volgens de kranten wor den de SS-12 raketten, met een bereik van 800 kilometer, voortijdig teruggetrokken. De Oostduitse partijleider Erich Honecker kondigde vori ge maand al aan dat de kernraketten vroegtijdig zouden worden teruggetrokken uit de DDR en Tsjechoslowakije. Zij zullen „in de nabije toekomst" worden teruggehaald, aldus Honecker tijdens het bezoek van de Griekse premier Andreas Papandreou aan Oost-Berlijn. In het INF-verdrag dat in december in Washington werd ondertekend door president Reagan en partijleider Gor- batsjov is voorzien in de vernietiging van alle op land gesta tioneerde kernraketten met een bereik van 500-6000 kilo meter. Het verdrag is nog niet geratificeerd. Oostduitse journalisten waren dinsdag op de Russische ra ketbasis ten noorden van Berlijn getuige van de ontmante ling van de SS-12 raketten, die in onderdelen naar de Sov jetunie worden afgevoerd. De SS-12's werden in de DDR en Tsjechoslowakije gesta tioneerd, nadat de Navo had besloten op de plaatsing van Russsische SS-20 raketten te reageren met het opstellen van Pershing-2-raketten en kruisvluchtwapens in West- Europa. T LAATSTE M0DENIEUWS nationalisten", die geer steun zouden hebber onder de 3,5 miljoen in woners tellende Sovjet republiek. Niettemin pa trouilleerden zowel maandag als dinsdag meer agenten dan ge woonlijk in de straten. Zij werden bijgestaan door leden van „burger milities". Bekende dissidenten als mevrouw Nijole Sandu- naite hadden huisarrest gekregen. Het officiële Sovjetrussische pers agentschap Tass maak te dinsdag melding van de arrestatie van enkele „extremisten" in Vilnius en Kaunas wegens „an ti-sociale en straat- schennende" activitei ten. Er zijn nogal wat vraagte kens te plaatsen bij de nieuwste vorm van uitzend- werk: celbewaking in politie bureaus. Een eerste groep gemeentelijke politiekorpsen heeft in middels bewakers van een particulier beveiligingsbedrijf ingehuurd voor de bewaking en verzorging van arrestan ten. En het ziet ernaar uit dat binnen kort nog meer contracten zullen wor den afgesloten. Weer een stap verder dus in het langzamerhand populaire proces van privatisering van over heidstaken. De eerste ervaringen met de uitbesteding van dit werk aan be wakingsfirma's worden opgedaan ter wijl binnen het politie-apparaat de dis cussie in volle gang is over de vraag wat er in de toekomst moet gebeuren met allerlei zogeheten 'oneigenlijke ta ken', zeg maar: oninteressant, tijdro vend en duur politiewerk. Aan het 'echte werk' komt de politie steeds minder toe, omdat dit soort routine de dagelijkse gang van zaken teveel be heerst. Voor uitbreiding van de politie korpsen is geen geld. Van de ene tus senoplossing (arrestanten in politie cellen bij gebrek aan ruimte in de huizen van bewaring) koersen justitie en politie daarom naar de andere noodgreep (celbewaking en -verzor ging overhevelen naar het bedrijfsle ven). De nu gevonden methode wordt op het departement van justitie en in de Tweede Kamer nogal toegejuicht. Maar is dat eigenlijk niet een beetje voorbarig? De min of meer spontane ontwikke ling in het aantrekken van deze 'politiehulpen' mag dan taakverlich ting en besparing opleveren, - er kle ven toch ook bezwaren aan die niet zo maar even weggewuifd kunnen wor den. Om te beginnen is daar de kwestie van de opleiding. Zijn op afroep be schikbare krachten voldoende ge schoold en getraind voor dit soort werk? De inzet van de particuliere be wakers tot nu toe komt uit de sfeer van de winkelsurveillance, beveiligings personeel dus dat zich bezighoudt met de bestrijding van de kleine criminali teit. Maar zegt deze 'aanloop' voldoen de en welke maatstaven worden bij de opleiding aangelegd? Verder is er het probleem van de rechtstreekse verant woordelijkheid. Die moet en kan niet anders dan bij de betrokken politielei ding liggen. Tenslotte gaat het om ar restanten van de overheid. Uitbeste ding van het werk dat ten behoeve van deze arrestanten moet worden gedaan kan en mag nooit naar buitenstaan ders worden overgeheveld. Juist in dat schemergebied van de vraag wie aan sprakelijk is voor het uitbestede werk kan van alles misgaan, wanneer daar over twijfel bestaat of strakke regels ontbreken. En dan is er in het alge meen het probleem van de bevoegdhe den van de particuliere beveiligings diensten, Op papier liggen de beper kingen vast. Particuliere bewakers hebben geen opsporingsbevoegdheid en mogen geen wapens dragen. In de praktijk bestaan daarover geen mis verstanden. Maar die mogen ook niet ontstaan. En het risico is met de invoe ring van het verschijnsel 'uitzend-be- waarder' niet alleen maar denkbeel dig. Naar de burger toe moet volstrekt helder blijven wat wel en wat niet tot de taak van de politie behoort en waar de grens ligt. Dat de politie meer en meer in beslag genomen wordt door allerlei administratieve, technische en huishoudelijke rompslomp is een in omvang groeiend probleem. Het kabi net zegt dat het daarvoor oog heeft. En minister Korthals Altes van justitie doet bij iedere nieuwe bezuinigings ronde verwoede pogingen om de poli tie buiten bereik te houden. Tenslotte kreeg de bestrijding van de criminali teit op Prinsjesdag vorig jaar niet voor niets hoge voorrang in de Troonrede. Maar in de praktijk worden politie korpsen nog steeds op rantsoen gezet, is het politiebudget uiterst krap en hebben massale acties van politie mensen enkele maanden geleden nog eens duidelijk gemaakt dat de onte vredenheid binnen de korpsen groot is. In dat soort van penibele omstan digheden is de verleiding groot om goedkope oplossingen te zoeken voor taken die onevenredig veel geld en mankracht opslokken. Inschakeling van particuliere beveiligingsbedrijven voor bewaking en verzorging van ar restanten in politiecellen ligt in die sfeer. Toch is het een waagstuk, waar over de meningen nog sterk verdeeld zijn. En dan is het voorlopig oppassen met experimenten van deze snit, zeker wanneer ze niet met waterdichte garanties zijn omgeven. vdM. BUDEL (ANP) - De banketfabriek De Hoop in het Brabantse Budel is woensdag failliet verklaard. De rechtbank in Den Bosch heeft de fail lissementsaanvraag van eigenaar Koster gehonoreerd. De stakende werknemers hebben de bezetting op geheven, zo heeft een woordvoerder van de Voedingsbond FNV meege deeld. Het is nog onduidelijk of het faillisse ment daadwerkelijk betekent dat de' fabriek - waar krakelingen worden ge maakt - dicht gaat en de 28 werkne mers worden, ontslagen. Volgens de Voedingsbond heeft zich al een gega digde voor overname aangediend. if 1 (keuvelden, na de ochtend af en toe hte regen. Middagtemperatuur 7 iden. Een matige tot vrij krachtige nd uit west tot noordwest. Zuidweg 20A. Zonnemoire. 01112 -1318 In Zonnemaire staat die U alles over water deskundig personeel klaar bedden kunnen vertellen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1