kleinties Bush lijkt te winnen in New Hampshire IR A-lid krijgt voor moord levenslang Brandt Corstius en Kopland winnen beiden P.C. Hooftprijs Coalitie blijft voorlopig aan in Oostenrijk Brits onderzoek naar betrokkenheid Waldheim bij moord commando's andaag PARTICULIER EXPERIMENT GESLAAGD WALDHEIM ZWARE BELASTING De diepe crisis van Oostenrijk Het onbereikbare derde tv-net Meer wind jle jaargang no. 40 oensdag 17 februari 1988 Islam Aanslag Hasjiesj Alcohol Duits Strop Rijkaard Karlstad DEN HAAG (GPD) Vier gemeenten hebben particuliere bewakingsdiensten ingeschakeld voor het toezicht op arrestanten in politiecellen. Nog eens 20 politiekorpsen zijn hierover in onderhandeling met zulke organisaties. De politiebonden vrezen een sluipende privatisering en voeren aan dat deze bewakers niet de benodigde opleiding hebben genoten. Met deze stap willen de korpsen de handen vrij krijgen voor andere taken. Stichting Wisselend bewolkt en een enkele bui. \liddagtemperatuur 7 graden. Een krachtige tot harde noordwestenwind, \n de avond afnemend. kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen Ol 150-944571 Middelburg Oil80-81000 Hulst 01140-140581 Vlissingen 01184-84000 Axel 01155-202(1 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-153801 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN PZC De Islamitische Omroep Stich ting wil het scheve beeld van de islam in Nederland bijscha ven. PAGINA 2 PLO-leider Arafat dreigt met wraak na de aanslag op een schip. PAGINA 3 Een 28-jarige Middelburger zit in Noord-Afrika in een cel in verband met de smokkel van hasjiesj. PAGINA 9 Het aantal alcoholrijders in West-Zeeuwsch-Vlaanderen is vorig jaar fors toegenomen. PAGINA 9 De ZVU begint met een cursus Duits voor ondernemers aan Zeeuwse kust. PAGINA 12 De Amerikaanse televisie maatschappij ABC staat een flinke financiële strop te wach ten als de zwakke prestaties van het Amerikaanse ijshoc- keyteam aanhouden. Dat bete kent minder kijkers en minder reclame-inkomsten. PAGINA 15 Feyenoord wil Frank Rijkaard tot het einde van dit seizoen op huurbasis overnemen van Sporting Lissabon. PAGINA 16 Geir Karlstad, één van de fa vorieten op de 5000 meter schaatsen, heeft nogal eens te kampen met astma-aanvallen. PAGINA 17 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel, economie: 7 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 15,16 en 17 Senator Bob Dole probeert in een winkelcentrum in New Hampshire nog wat stemmen erbij te krijgen. Van onze correspondent! MANCHESTER - Vice- president George Bush heeft de voorverkiezin gen in New Hampshire, de zogenaamde 'prima ry', volgens computer voorspellingen die door de televisie-stations ABC en CBS werden uit gezonden, gewonnen. Eerder voorspelden pei lingen al dat de strijd in New Hampshire bij de Republikeinen een nek- aan-nek-race zou zijn tussen George Bush en senator Bob Dole. De eerste berichten van de stembureaus wezen er gisteren op, dat er sprake is van een hoge opkomst. Eén stembu reau had gisteravond een definitieve uitslag: die in het nietige berg dorpje Dixville Notch. Daar bleken 11 mensen voor Bush te hebben ge stemd, en 6 voor Dole. De Democraten wisten in totaal zeven stemmgn te vergaren. De laatste peilingen maakten gisteren duide lijk, dat het bij de Demo craten wel vast staat, wie de voorverkiezing van New Hampshire gaat winnen. Dat is gou verneur Mike Dukakis van de buurstaat Massa chusetts. Het was gisteravond nog zeer de vraag, wie, behal ve Dukakis, als grote kanshebber voor de De mocratische partij naar de volgende voorverkie zingen zal gaan. Want bij de strijd om de tweede en derde plaats liggen senator Paul Si mon en Afgevaardigde Richard Gephardt in de peilingen nog steeds praktisch gelijk. Met na me Simon moet als twee de eindigen, wil hij een kans op de nominatie be houden; Gephardt won al in Iowa. Celbewaking door veiligheidsdienst De Tweede-Kamerleden M. Smits (CDA) en H. Dijkstal (VVD), belden lid van de vaste commissie voor de poli tie, spreken van een positieve ontwik keling. Voorwaarde is volgens hen wel dat de bewakers goed zijn opgeleid en de uiteindelijke verantwoordelijkheid altijd bij de politieleiding blijft liggen. Ook de voorzitter van de commissie voor justitie in de Tweede Kamer, de PvdA'er Aad Kosto, is niet tegen parti culiere bewaking van gevangenen. Hij wijst erop dat er weinig te doen is te gen contracten tussen politiekorpsen en particuliere bewakingsdiensten. Zijn partijgenoot P. Stoffelen, fractie woordvoerder voor politiezaken, zegt dat „na de dood van Hans Kok in een politiecel, hebben we met z'n allen ge leerd hoe belangrijk de opleiding van arrestantenbewaarders is. Dit con tract leidt ertoe dat die opleidingsei sen ontdoken worden". Stoffelen sprak van een nieuwe stap naar priva tisering van het beroep van gevangen bewaarder. „Ik vind dat een heel slech te zaak". Het ministerie van justitie juicht het van harte toe dat particuliere bewa kingsdiensten worden ingeschakeld bij de bewaking van gevangenen in po litiecellen. Volgens een woordvoerder kunnen de politiemensen zo beter toe komen aan het uitoefenen van hun ei gen taken. Volgens directeur Schinuis van de Ne derlandse Veiligheids Dienst (NVD) LONDEN (RTR) - Een in de Verenigde Staten ge boren lid van het verbo den Noordierse Repu blikeinse Leger (IRA) is dinsdag tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Volgens de rech ter is de man schuldig bevonden aan moord op een Britse politieagent, dertien jaar geleden. De 40-jarige William Quinn is de eerste Ame rikaan die wegens een misdrijf aan de Britse autoriteiten is uitgele verd. Hij zou in februari 1975 in de Britse hoofd stad een 21-jarige agent-in-burger hebben doodgeschoten, toen de ze twee dienstdoende collega's te hulp wilde komen die Quinn bij een routine-controle tot staan hadden gebracht. De veroordeelde heeft de beschuldiging tegenge sproken. Na de moord op agent Tibbie vluchtte de Ame rikaan naar Ierland, waar hij een jaar heeft vastgezeten wegens be trokkenheid als IRA-lid bij een geheel andere zaak. In 1981 keerde hij naar de VS terug. Het heeft vijf jaar geduurd voor de Amerikaanse autoriteiten hem uitle verden. kan binnenkort 100 man bij de bewa king van arrestanten worden ingezet. De uitbesteding van de bewaking kan volgens hem een besparing van 10 a 15 procent opleveren. De NVD heeft 148 politiekorpsen aangeschreven en haar diensten aangeboden. In Helmond, Arnhem, Lelystad en Hil versum werken in totaal 30 particulie re bewakers. Een experiment in Hil versum, dat al drie jaar met de NVD samenwerkt, heeft volgens de particu liere bewakers uitgewezen dat het pri ma gaat. De Hilversumse commissaris P. van der Molen is enthousiast. Hij zegt dat de bedrijfsvoering van zijn korps efficiënter wordt. „Als een van de vijf bewakers zich ziek meldt, kan ik hem laten vervangen". De politievakbonden zijn niet erg te vreden over het feit dat particuliere bewakers hun taken overnemen. „Ar restantenbewaking is te gevoelig om zomaar uit handen te geven", aldus voorzitter Koffeman van de Christelij ke Politiebond. Zijn collega Van der Linden van de Algemene Politiebond vindt dat celbewaking een overheids taak is die niet zomaar uitbesteed kan worden. „Op particulieren heb je geen invloed, ambtenaren kun je eventueel straffen en ontslaan", zegt hij in een eerste reactie. Hij waarschuwt voor een 'sluipende privatisering van poli tietaken, die al enige jaren gaande is'. De voorzitter van het coördinerend politieberaad, commissaris T. de Vries, vindt dat er veel meer politieta ken uitbesteed kunnen worden, zo lang ze maar onder verantwoordelijk heid van de politie blijven plaatsvin den. Ook kunnen taken worden door berekend. Bij dat laatste kan worden gedacht aan bewaking bij voetbalsta dions. (Zie ook pagina 13) DEN HAAG (GPD) De columnist Hugo Brandt Corstius krijgt de P.C. Hooftprijs 'nieuwe stijl' in de cate gorie essay, dichter Rutger Kopland krijgt dezelfde prijs in de categorie Poëzie. Secretaris A. Meinderts van do Stichting die deze literaire prijs uitreikt weigerde dinsdagavond na dere mededelingen te doen omtrent de motivatie voor de toekenning of wie zitting hebben in de jury. Nog niet bekend is wie de prijs voor de derde categorie, jeugdliteratuur, krijgt. Aan de nieuwe P.C. Hooftprijs is een geldbedrag van 25.000 gulden ver bonden. Omdat het geen staatsprijs roeer is, zal hij niet door minister Brinkman (WVC) worden overhan digd. Beide prijzen worden uitge reikt op 30 september in het Letter kundig Museum in Den Haag. Vroe ger gebeurde dat op het Muiderslot. Driejaar geleden onstond beroering rond de staatsprijs toen minister Brinkman weigerde haar toe te ken den aan de columnist Hugo Brandt Dorstius. Volgens de minister ver diende Brandt Corstius de prijs niet omdat deze in zijn columns 'het kwetsen tot instrument' had ge maakt. Een stroom van protesten te gen het besluit resulteerde in het op heffen van de P.C. Hooftprijs als staatsprijs. Brandt Corstius reageerde in 1985 op het weigeren van Brinkman met te zeggen dat deze „de oorlog had ver klaard aan de literatuur". In een eer ste reactie op de het winnen van de prijs, die op 30 september wordt uit gereikt, liet Kopland dinsdagmid dag weten erg blij maar ook ver baasd te zijn. In de huidige stichting, opgericht in 1987, zitten vertegenwoordigers van de Nederlandse Maatschappij voor Letterkunde, de PEN-club en de Vereniging van Letterkundigen. De daaruit benoemde, nog onbekende jury heeft beide laureaten voorge dragen. De schrijfster Hella Haasse was in 1983 de laatste die de P.C. Hooftprijs als staatsprijs ontving. Het eraan verbonden bedrag was toen 10.000 gulden. Brandt Corstius (53) schrijft onder eigen naam een column in NRC- Handelsblad en onder de naam Piet Grijs in Vrij Nederland. Hij publi ceerde eerder ook onder de namen Battus, Jan Eter, Raoul Chatkis en Stoker. Hij studeerde wiskunde en algemene taalwetenschap in Am sterdam en was redacteur van het blad Propria Cures. Tot zijn bekend ste werken behoren Algebraische taalkunde (1974), De Encyclopedie (1978) en Opperlandse Taal- en Let terkunde (1981). Voor dit laatste werk kreeg hij de Multatuliprijs. Rutger Kopland (58), pseudoniem van Rutger Hendrik van den Hoofd akker, is hoogleraar in de biologi sche psychiatrie aan de universiteit in Groningen en debuteerde met zijn poëzie in 1964 in de bladen Tira de en Hollands Maandblad. Tot zijn belangrijkste bundels horen 'Onder het vee' (1966), 'Alles op de fiets' (1969), 'Wie wat vindt heeft slecht ge zocht' (1972), 'Al die mooie beloften' (1978) en 'Een lege plek om te blij ven' (1975). Zijn jongste bundel is 'Voor het verdwijnt en daarna'. Als dichter neemt Kopland steeds meer de plaats in van de buiten staander die, wars van goedkope sentimentalteit, de werkelijkheid probeert te analyseren. RIO DE JANEIRO <ANP i Een jonge deelneemster aan het carnaval in Rio de Janeiro lag gisteren uitgeteld tussen haar plastic fruit na een nacht van feestvieren. Van de traditionele samba-parade, die op de laatste car navalsdag -dinsdag - langs haar heen rolde, had zij geen notie mee. (Van onze correspondent) WENEN De beide grote coalitiepar tijen in Oostenrijk, de socialistische SPö en de conservatieve ÖVP willen hun coalitie voorlopig voortzetten. Ook al vormt de affaire-Waldheim een zware belasting. Kanselier Vranitzky ontzenuwde dins dag op een persconferentie geruchten dat de meningsverschillen tussen zijn socialisten en de conservatieven van vice-kanselier Mock de regering in ge vaar brengen. „Ondanks de moeilijke discussie willen we ons werk voortzet ten. Daarover heb ik met Mock een ak koord bereikt", zei Vranitzky na de mi nisterraadsvergadering. Wel herhaal de hij zijn dreigement af te zullen treden indien de discussie rond Wald- heim nog lang aanhoudt. De toespraak van de president was naar de mening van de kanselier veel te mager. Vranitzky zei dat het allang niet meer gaat om een bepaalde episo de in de Tweede Wereldoorlog maar veel meer om de principiële manier waarop het staatshoofd met een voor hem onaangename situatie in het rei ne moet komen. Het is volgens hem nu een affaire geworden die het hele land aangaat. Vice-kanselier Mock toonde zich opti mistisch over de kansen dat de coalitie de crisis overleeft. Een voorwaarde is dat men elkaar respecteert, zei hij. Mock zag niets in vervroegde verkie zingen. Kurt Waldheim onthield zich van elk commentaar en ook zijn woordvoerder was niet te bereiken. Waldheim liet slechts meedelen dat hij Der Spiegel aanklaagt wegens belediging omdat het blad een vervalst telegram had af gedrukt waarin de president zwaar wordt belast. Met een koppigheid en een arrogantie die aan het onvoorstelbare grenzen heeft Kurt Waldheim zijn persoonlijk functioneren als president uitgeroepen tot staatsbe lang-nummer-één van Oostenrijk. Blind en doof voor de wezenlijke in houd van de steeds heftiger kritiek op de manier waarop hij zijn oorlogsverle den bewust heeft verdonkeremaand, heeft hij teruggeslagen. Met een televi sietoespraak die bol stond van een vreemde mengeling van eigengereid heid en zelfbeklag. En aan het eind er van had hij niet meer dan een goedko pe truc om de problemen rond zijn per soon op te lossen: wanneer iedereen in Oostenrijk nu eens begint met zijn mond te houden over de 'valse en on gegronde beschuldigingen' gaat het rumoer, ook in het buitenland, vanzelf over. Waldheims optreden voor de te levisie is een bittere teleurstelling ge worden voor iedereen die nog had ver wacht in Wenen een president aan te treffen die in ieder geval de consequen tie zou durven en willen trekken voor het probleemgebied dat hij van zich zelf heeft gemaakt. Maar hij denkt kennelijk nog steeds op dezelfde ma nier over zijn 'plicht' als veertig jaar geleden. Wanneer de binnenlandse po litieke en de internationale druk om op te stappen met de dag groter wordt zegt hij met het uur heftiger: „Ik blijf'. De Oostenrijkse nazi-jager Simon Wie- senthal had aan één snijdende opmer king over die houding genoeg: „De man heeft nog steeds niets geleerd". Met dat al zakt Oostenrijk steeds verder in een diepe crisis, die het land en de politiek langzamerhand ernstig beginnen te bedreigen. Bin nenkort (op 12 maart) is het vijftig jaar geleden dat Seyss-Inquart Oostenrijk via de 'Anschluss' tot onderdeel van het Groot-Duitse rijk verklaarde. Aan de rol die het land in de tweede wereld oorlog heeft gespeeld is in Oostenrijk nooit veel aandacht besteed. Pas sinds de verkiezing van Waldheim tot presi dent in juni 1986 is er een beweging te signaleren, die ruimte laat voor kri tisch zelfonderzoek. Maar de president zelf blokkeert het proces om de Oos tenrijkers openlijk met dat verleden te laten afrekenen. Hij gaat ervan uit dat hij, door te wijken voor druk, het land in rampspoed zal achterlaten. Maar het risico daarop groeit juist wanneer hij nog langer aanblijft. De zaak-Wald- heim begint meer en meer de zaak- Oostenrijk te worden. En het beklem mendst van al is dat juist Waldheim zelf de sleutel voor de oplossing ervan in handen heeft. Een kabinetscrisis laat Waldheim nog steeds in de Hof- burg van Wenen échter. De grondwet garandeert de president een positie, zo sterk dat het haast ondoenlijk is hem af te zetten. Oostenrijks tragiek in de ze onmogelijke kwestie is dat de presi dent van dit moment persoonlijk pres tige boven het belang van zijn land zet. Tot gisteren ten koste van vrijwel al les. En juist dat maakt hem volstrekt onhoudbaar in het ambt, waarin hij zich nu opsluit. In een nog niet zo heel grijs verleden beheersten wouden van televisie antennes overal in Nederland de da ken van de huizen. Iedereen regelde voor de kijkkast de eigen ontvangst. De komst van centrale antennesyste men maakte een eind aan dat romme lige beeld. In nieuwbouwwijken werd deelname aan die centrale ontvang stinrichtingen doorgaans verplicht. Geleidelijk aan komt de televisiekij ker nu op de kabel: vooral in de stede lijke gebieden (ook in Zeeland) is het grotere televisie-aanbod en de betere beeldkwaliteit in aantocht. Jazeker, in aantocht. En dus in veel gevallen weer net te laat. Het regent namelijk op het ogenblik klachten over de ontvangst van het nieuwe televisienet Nederland 3. Anderhalve maand voordat dit net - waarop destijds maar weinigen echt zaten te wachten - officieel in de lucht komt, biedt het nieuwe tv-kanaal in deze weken van de Olympische Win terspelen in Calgary voor duizenden mensen hoogst interessante maratho nuitzendingen. Maar velen proberen tevergeefs om die beelden op de buis te krijgen. Óf het kabelnet is nog niet aangesloten, óf het centrale antenne systeem is verouderd en wordt niet meer aangepast. 'Hilversum' heeft uit zendingen, waarop menigeen nu wel zit te wachten, op een net gezet dat in veel gevallen (nog> onbereikbaar is. Het is alles bij elkaar een gestuntel dat de kijker niet voor mogelijk had ge houden. En het beroerdste is nog dat die kijker van dat gebrek aan service volledig afhankelijk is. Eigen keus heeft ie namelijk niet meer. vdM. Rutger Kopland (Van onze correspondent) LONDEN Het onderzoek naar de dood van zes gevangen Britse commando's, die in 1944 door Duitse bezettings troepen in Griekenland werden geëxecuteerd, wordt her opend. Dit is een rechtstreeks gevolg van een conclusie in het rapport dat de internationale commissie van historici heeft uitgebracht over het oorlogsverleden van Kurt Waldheim. Uit het rapport blijkt dat de toenmalige Wehr- macht-officier Waldheim waarschijnlijk betrokken is ge weest bij het verhoor van de opgepakte Britten voordat ze werden doodgeschoten. Hij zou niets hebben ondernomen om hun executie te voorkomen. Premier Thatcher heeft het Lagerhuis laten weten de be schuldiging dat Waldheim mogelijk betrokken is geweest bij de dood van de commando's, ernstig op te vatten. Maar ze stelt tegelijkertijd dat het onderzoek, dat in 1986 door het Britse ministerie van defensie en het departement van buitenlandse zaken is uitgevoerd naar de doodsoorzaak geen verband heeft aangetoond met de nu uiterst omstre den Oostenrijkse president. De heropening van het onderzoek betekent dat beide de partementen opnieuw al het bewijsmateriaal over het op pakken, het verhoor en tenslotte de executie van de zes Britten, zal moeten doornemen. Tenminste voor zover dat nu beschikbaar is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1