we Jens Mey bekroont goed seizoen Russische langlaufers gebaat bij verbanning Müller herstelt traditie in ere 'leeker geeft sprintploeg vrije teugel Calgery op tv Verdeling medailles PZC/sport Verdriet Snelste start van Fokitsjev GEHEIME TRAINING IN SIBERIE VOL RENDEMENT Kleinigheden vaak bepalend voor succes WINST OP ONDERDEEL RODELEN Actiegroep vreest verspreiding Aids twijfelaars door HARM KUIPERS SDAG 16 FEBRUARI 1988 15 ■WKW Irois toont Jan Ykema rechtszijn zilveren medaille aan prins Willem Alexander linksen staatsecretaris Dees §i idden). ederlandse ploeg uiclit voor Ykema (Door Harry Hesseling lALGARY - Op het sfeerloze puitenijs van Sarajevo aakten de Nederlandse ^haatsers vier jaar terug Onmiddellijk in mineur. De erste tegenvallende resul- kten bepaalden de stem ming, die er met de dag lechter op werd. Omge- leerd heeft de knallende print, waarmee 'zilveren' an Ykema in Calgary het fchaatstoernooi zo gran- lioos opende, de Oranje- ploeg een geweldige menta- oppepper gegeven. Leo lisser en Gerard Kemkers tonden vooraan toen Jan jkema zijn vreugdesprong b ven het cijfer twee maak- en kunnen nu zelf in een Blezierige sfeer aan de slag. feter hadden voor de Nederlandse Ihaatskolonie de Winterspelen let kunnen beginnen. Brons zou al tachtig zijn geweest, voor het goud likte het schitterende nieuwe na- Jjr.ale record van Ykema niet ver Inoeg. In afstand uitgedrukt, bleef j Fries 4,22 meter achter Uwe-Jens ley en hij had dertien centimeter lorsprong op Akira Kuroiwa, de Iste schaatser die in de gevreesde (nnenbaan moest finishen. blonde Oostduitser, klein van bstuur en in tegenstelling tot veel Ihaatsende landgenoten beschik- ïnd over een gave techniek, liet lor de tiende maal in dit seizoen In nieuw wereldrecord het levens- Iht zien. Maar zijn trainer Achim ranke voorspelde dat de winnende 1,45 van Mey spoedig voor verbete- pg vatbaar is. ,,De grote druk aaraan geen enkele rijder hier ont- pmt, heeft een nadelige invloed op tijden. Zonder die spanning kan fct nog een stuk sneller. De meeste lereldrecords vallen tijdens minder fclangrijke wedstrijden", is Fran k's opvatting. ter lager in Heerenveen gereali seerd, leek de lastigste opgave door de immense bochten-problematiek. Diverse prominente sprinters, on der wie de Russen, Japanners, Ca nadezen en Amerikanen beproef den tijdens hun langdurige verblijf in Calgary de ijsvloer in verschil lende wedstrijdjes, maar slaagden er ook toen niet in het wereldrecord om zeep te brengen. Precies 82 slagen gebruikte Mey in zijn gouden rit Ykema drie meer en na honderd meter werd voor de Oostduitser 9,76 seconde geregi streerd. De spontane uitspatting van de Nederlander op het erepo dium, vlak voor de ogen van IOC- president Samaranch, kreeg in Ca nadese kranten meer aandacht dan de ingetogen blijdschap van Mey. Een forse kleurenfoto van Ykema's luchtsprong, waaronder het podium bijna bezweek, kreeg in een promi nent dagblad uit Calgary een voor aanstaande plaats. s twijfelaars, die veronderstelden bt het in Calgary met de records let zo'n vaart zou lopen, moeten na ft eerste schaatsnummer tot in fer zijn gekomen. De 36,55 van lick Thometz, weliswaar 1100 me- Het verdriet van de Amerikaan Dan Jansen overheerste in de tv-re- portage van ABC. De Amerikaanse maatschappij covert geheel met ei gen materieel en een gigantische staf de Winterspelen en reserveert de beelden voor eigen gebruik. Voor andere landen, waaronder Ne derland, registreren de camera's van de Canadese televisie (CTV) de Olympische wedstrijden. Een commentator van ABC meldde voor de 500 meter het overlijden van Dan Janssen's 27-jarige zuster Jane. Toen de wereldkampioen in de eer ste bocht onderuit ging en de wereld voor hem instortte, lieten de Ameri kaanse camera's hem en zijn Cana dese vriendin Nalali Grenier geen CALGARY (ANP) - Niemand van 's werelds beste schaatssprinters had zondag een betere start dan Sergej Fokitsjev. De Olympische kam pioen van 1984 legde althans de eer ste honderd meter af in 9,72 secon den. Jan Ykema, opende in 9,85 se conden. Uwe-Jens Mey, de winnaar van het Olympisch goud, klokte on danks een schijnbare hapering 9,76. De snelste rijders: Mey 9,76-36,45 Ykema 9,85-36,76 A. Kuroiwa 9,93 - 36,77 Fokitsjev 9,72-36,82 Bae 9,92-36,90 Zelezovski 9,76-36,94 moment meer los om hun droefenis en ontreddering vast te leggen. Uitgezonderd een verslaggeefster van een krant uit zijn woonplaats Milwaukee wilde Dan Jansen nie mand te woord staan. De vrouw werd prompt belaagd door een hor de verslaggevers, waarop ze op een stoel klom en via een recorder de paar zinnen liet horen, die Dan Jan sen even eerder tot haar had uitge sproken. De valse start had hem al uit zijn evenwicht gebracht, want dat overkwam hem hoogst zelden. Zijn gedachten dwaalden af, waar door de val zuiver een geestelijke oorzaak had. Dan Jansen, die opgroeide met drie broers en vijf zusters, behoorde na het behalen van de wereldtitel tot de olympische favorieten. Eerder moest hij ettelijke tegenslagen over winnen. Aan het slot van het seizoen 1985-1986 trapte hij in Inzeil in een stuk glas en werden zijn enkelban den doorgesneden. Het herstel duurde lang en vorig jaar kreeg hij de ziekte van Pfeiffer. Om die reden kon hij niet als donor fungeren voor een ruggemerg-transplantatie ten behoeve van zijn toen reeds zieke zuster. Vlak voor het WK verzamelden alle gezinsleden, die een nauwe band met elkaar hebben, zich bij het ziek bed omdat Jane Jansen er zeer slecht aan toe was. De 22-jarige Dan Jansen wilde stoppen met schaat sen, zijn familie haalde hem echter over zich niet terug te trekken voor de belangrijkste wedstrijden in zijn carrière. Enkele broers en zusters zaten op de tribune toen Dan Jansen, enige uren na het overlijdensbericht aan de start stond. Hoe tragisch de omstan digheden ook voor hem zijn, pas donderdag, na de 1000 meter keert Dan Jansen naar huis terug. De uitslag van de 500 meter heren: 1. Mey (OD1) 36,45 (wereldrecord), 2. Ykema (Ned) 36,76 (Ned. record), 3. Akira Kuroi wa (Jap) 36,77, 4. Fokitsjev (Sov) 36,82, 5. Ki Tae Bae (ZdK) 36,90, 6. Zelezovski (Sov) 36,94,7. Thibault (Can) 36,96,8. Tho metz (VSt) 37,16. 9. Kanehama (Jap) 37,25,10. Rönning(Noo) 37,31,11. Yasushi Kuroiwa (Jap) 37,34,12. Makovetski (Sov) 37,35,13. Hamaya (Jap) 37,38,14. Boucher (Can) 37,47, 15. Henriksen (Vst) 37,50, 16. Boelsma (Ned) 37,52, 17. Turcotte (Can) 37,60,18. Johansson (Zwelen Hagen (Noo) 37,69,20. Oberhuber (WD1) 37,73, 21. Hoff mann (OD1) 37,75, 22. Pierce (VSt) 37,76, 23. Richmond (Aus) 37,77, 24. Vergeer (Ned) 37,80, 25. Dominik (Pol) 37,83, 26. Hadschieff (Oos) 37,90, 27. Streb (WD1) 38,03, 28. Adeberg (ODD 38,11, 29. Trem- blay (Can) 38,34, 30. Magnusson (Zwe) 38,60, 31. Nicouleau (Fra) 38,63, 32. Bengtsson (Zwe) 38,66, 33. Van Helden (Fra) 38,05, 34. Eminger (Oos) 39,70, 35. Merdovic (Joe) 56,21 (val), 36. Goeljajev (Sov) 62,86 (val), Jansen (VSt) niet over de finish gekomen. tLGARY (ANP) - Uwe Jens Mey, winnaar van de eerste gouden jedaille tijdens het schaatstoer- Toi de Olympische Winterspelen 1 Calgary, werd geboren op 13 de- Imber 1963 in Warschau. Hij is fijgezel. In de officiële lijsten in pnada wordt hij ten onrechte |ns-Uwe genoemd. Mey verbeter- het wereldrecord op de 500 me- |r tot 36,45. s beste officieuze tijd op de 500 me- bleef in het bezit van de Ameri can Nick Thometz, die op 6 maart |8" in Medeo 36,23 seconden no- jerde. Een prestatie die overigens for de USI nooit als wereldrecord is erkend. Mey, lid van SC Dynamo uit Oost-Berlijn ging het Olympisch seizoen in met nationale records van 36,70 (500 meter) en 1.13,61 (1000 me ter). Na een matige opening van het seizoen leek hij sinds medio januari onverslaanbaar. Vorige week ein digde Mey tijdens de wereldtitel strijd in West Allis achter de Ameri kaan Dan Jansen als tweede. Mey begon met het hardrijden op de schaats, toen hij twaalf jaar was. Bij de wereldkampioenschappen sprint van de afgelopen jaren bereikte hij de volgende resultaten: 1986 vijfde, 1987 vierde, 1988 tweede. Bij de Olympische winterspelen van vier jaar geleden eindigde hij op de 500 meter als achtste. De op 13 december 1963 in de Poolse hoofdstad Warschau geboren, maar later naar Oostduitsland verhuisde Jens-Uwe Mey, bekroonde met de gouden medaille op de sprint een voortreffelijk voorseizoen. De 1,80 meter lange, 78 kilogram zware sportstudent uit Oost-Berlijn, was het hele seizoen al de snelste. Hij startte zijn schaatsloopbaan in 1976, elf jaar later leverden de vele inspanningen het gewenste resul taat. Hij veroverde in 1987 de Oost- duitse titel op de 500 meter, werd vierde bij de wereldtitelstrijd op de 500 en vijfde op de dubbele afstand. ■^LGARY (GPD) - Eppie Bleeker, de debuterende I'ach van de nationale sprinters, heeft er met zijn be- I idering voor gezorgd dat Jan Ykema volledig is opge- I oeid. „Iedere sporter heeft het recht zich voor te be- piden zoals hij zelf graag wil", vindt de oud-schaatser, e de levenslustige Ykema veel meer zijn gang laat an dan het geval was toen Henk Gemser de sprinters een gecombineerde ploeg onder zijn hoede had. an Ykema kan het beste zelf beoordelen wat voor hem t verschil is tussen de methode van Henk Gemser en !e van mij. Als hij zegt zich bij mijn aanpak wel te voe- *1' kan ik daar alleen maar erg blij mee zijn", zegt aeker, die een zeer persoonlijke werkwijze hanteert. oor iedereen is de voorbereiding verschillend en die 'Jheid durf ik ze wel te geven. Ik denk dat ze die vrij heid ook best aankunnen en na dit resultaat zal ik dat zeker niet veranderen. Jan zou zich er niet happy bij voelen als ik hem aan de ketting ging leggen". Bleeker heeft er ook alle begrip voor dat zijn rijders soms willen afwijken van het voorgeschreven pro gramma. Daar maakt hij geen punt van. Bleeker: „Als we bijvoorbeeld afspreken 's morgens om negen uur op het ijs te staan en iemand voelt zich gelukkiger een uurtje later te komen, schik me daar in. Voor de een ben ik er om negen uur, voor de ander om tien uur. Het komt vaak voor dat we niet allemaal tegelijk trainen. De rijders mogen van mij best improviseren, de trainer moet zich dan maar aanpassen. Als er goede tijden worden gereden sterkt dat je slechts in je opvattin gen". De enerverende ouverture van het olympisch schaats toernooi en de zilveren 500 me ter-race van Jan Ykema waren gisteren vanzelfsprekend het ge sprek van de dag. Zoals alge meen was voorspeld, werd de uit slag ten dele al bepaald bij de lo ting. Ofschoon Ykema's medaille volledig verdiend is en het niets aan zijn prestatie afdoet, had hij wel het geluk te kunnen starten in de binnenbaan. Door de hoge snelheden hadden de meeste rij ders problemen in de laatste bin- nenbocht. De hoogste snelheid op een 500 meter wordt juist ge haald op de kruising. Die schaat sers die ogenschijnlijk zonder al te veel problemen de binnen- bocht doorkwamen, konden dui delijk minder hard afzetten. Hierdoor werd snelheid verloren en moest na de bocht opnieuw worden versneld. Op zich zijn dat maar hele kleine verschillen, maar het tikt meteen door in de honderdsten van seconden. De aankondiging dat diskwalifi catie zal volgen als in de verkeer de baan zou worden gereden, is onredelijk. Het zou wel redelijk zijn als elke rijder één keer in de binnenbaan en één keer in de buitenbaan had kunnen rijden. Nu was het alles of niets voor de rijders omdat er geen herkan sing in de andere baan mogelijk was. Vooral de langere en zwaardere rijders hadden meer last van de laatste binnenbocht dan de lich tere rijders. Bij een grotere en zwaardere rijder licht het li chaamszwaartepunt wat hoger. Eerder heeft hij dan meer moeite met het nemen van een krappe bocht. Ykema heeft ook laten zien dat het succes in de sport soms door kleinigheden kan worden beslist. Hij had de starter vooraf aan het werk gezien en gemerkt dat deze nogal coulant was. Een pikstart was dus te riskeren en dit pakte goed uit, ofschoon hij overigens niet de enige was die dit lukte. Zeker bij een 500 meter waar elke honderdste telt moet van elk de tail gebruik worden gemaakt. Uiteindelijk was het verschil tus sen zilver en brons ook éénhon derdste seconde. Hoe is het mogelijk dat een aan tal favorieten tegen alle ver wachtingen in minder goed pres teerden? Ten dele is de loting van de baan hieraan debet. Een fac tor waar zeker rekening mee moet worden gehouden is de in vloed van het tijdsverschil op het lichaam. Net als wij een bepaald ritme hebben, hebben ook aller lei processen in ons lichaam een dag-nacht-ritme. Er zijn op de dag bepaalde periodes waarop we optimaal kunnen presteren. Er zijn echter ook momenten waarop dit zeker niet het geval is. Bij reizen naar oost of west ko men we het probleem tegen dat er tijdsverschil bestaat met ons eigen land. Bij het reizen naar Calgary is het ter plaatse acht uur vroeger dan bij ons. Het duurt vaak één tot twee weken voor het lichaam aan de plaatse lijke tijd is aangepast. De sporter merkt dat doordat hij 's ochtends voor dag en dauw wakker wordt en niet meer kan inslapen. Als het in Calgary vier uur in de ochtend is is het voor ons lichaam al bijna middag en op dat tijdstip hoort niet te wor den geslapen. Er ontstaat daar door de eerste dagen een tekort aan slaap. Wordt daarbij wel hard getraind, dan ontstaat ge makkelijk overbelasting en min der goed presteren. Vooral het zenuwstelsel is gevoelig voor de ze ritmeproblemen. En juist bij de 500 meter is een goed functio neren van dit zenuwstelsel essen tieel. Het tegenvallende optreden van Goeljajev heeft misschien nog een andere oorzaak. Zoals be kend was hij de veelbesproken man in verband met het doorge ven van anabole-pillen. Alle commotie zal hem ook niet ont gaan zijn. Spanning in de omge ving is nu juist iets dat weer na delig op een aantal belangrijke processen in het lijf kan werken. Hierdoor is optimaal presteren niet mogelijk. De geweldige opsteker in het Ne derlandse kamp kan weieens voor meer succes gaan zorgen, want het succes van de een inspi reert vaak de ander. Misschien is door de medaille van Ykema ook het meningsverschil over het dragen van de vlag door hem tij dens de opening weggenomen. Dergelijke ogenschijnlijke futili teiten kunnen, zeker in olympi sche sfeer, gemakkelijk tot con flicten uitgroeien. Dit is zeker het geval als successen uitblijven. In een sfeer van succes is iedereen vaak wat soepeler en wordt ge makkelijk over dit soort zaken heengestapt. CALGARY (SID) De huidige we reld- en Europese kampioenen Ekate- rina Gordejeva en Serge Grinkov uit de Sovjetunie heben goede vooruit zichten op het Olympisch goud. Zij leiden bij het paarrijden in de Stam pede Corral na de korte kuer. Hun landgenoten Elena Valova en Oleg Vasiljev, de gouden medaille-win naars van Sarajevo, zijn tweede. Zij worden gevolgd door het Amrikaanse paar Jill Watson/Peter Oppegard. Van de vijftien deelnemende paren de monstreerden de 16-jarige Ekaterina en haar zes jaar oudere partner hun technische verworvenheden het best. Zij kregen daarvoor een waardering tussen de 5,7 en 5,9. De stand na het korte programma: I. Gordejeva/Grinkov (Sov) 0.4 pnt, 2. Valo- vaVasiljev (Sovl 0,8 pnt, 3. WatsonOppe- gard (Vst) 1,2 pnt, 4. Waehsman/Waggoner (Vst) 1,6 pnt, 5. Benning/Johnston (Can) 2,0 pnt, 6. Selezneva/Makarov (Sov) 2,4 pnt, 7. Bresseur/Eisler (Can) 2,8 pnt, 8. Hough/La- dret (Can) 3,2 pnt, 9. Knapova/Novotny (Tsj 33,6 pntt, 10. Seybold/Seybold (Vst) 4,0 pnt, II. Schwartz/Koenig (Odl) 4,4 pnt, 12. Pea- ke/Naylor (Gbr) 4,8 pnt, 13. GrohMaletz (Wdl) 5,2 pnt, 14. Cushley/Cushley (Gbr) 5,6 pnt, 15. Zhibin Wei (Chi) 6,0 pnt. De vrije kür is dinsdagavond. De Rus Prokoerov op weg naar het olympisch goud. CALGARY (ANP) - 'Calgary AIDS' vreest een verspreiding van de ge vreesde ziekte. De actiegroep wijst via posters in trams en bussen, adver tenties in de kranten en met het ver strekken van gratis condooms op de gevaren. Zelfs in het Olympisch dorp van de sporters hangen automaten met voorbehoedmiddelen voor 'veilig vrijen'. Desondanks zal binnenkort de 100e AIDS-lijder in de provincie Alberta en de 50e in Galgary worden geregi streerd. De cijfers voor het ogenblik zijn 97 en 47. Volgens Calgary AIDS' zijn de gevaren bij de Olympische Win terspelen extra groot, omdat de sfeer zo goed is. Overal in de stad is het een vrolijke boel, waardoor de mensen minder aan de gevaren denken. DINSDAG 16 FEBRUARI 06.00-09.00 Did 2: Ontbijtprogramma. 07.00-08.30 Ned 2: Ontbijtshow. 13.15-13.45 Did 2: Hoogtepunten. 17.00-17.40 Ned 2: Samenvatting. 17.50-18.50 Did 2: Rodelen voor dames, ijs hockey: Zweden-Polen en skién: slaom com binatie voor heren le run. 18.20-20.30 Ned 3: Slaom combinatie heren le run. 19.25-21.45 Did 2: Skiën: slaom combinatie heren 2e run. 20.00-22.22 Ned 2: Slaom combinatie heren le run, rodelen dames, slaom combinatie, heren 2e run. 20.30-22.22 Ned 3: Programma Nederland 2. 22.10-00.35 Did 2: IJshockey: Canada-Zwit serland. 22.22-22.30 Ned 3: Restant slaom combina tie heren 2e run. 23.20-05.15 Ned 2: IJshockey: samenvatting van Zweden-Polen en Canada-Zwitserland en kunstrijden: vrije kür paren. 23.20-05.15 Ned 3: Programma Nederland 2. 23.35-23.45 SCH: Calgary live. 01.55-05.00 Did 2: Kunstrijden op de schaats voorparen en ijshockey: Finland-Frankrijk. WOENSDAG 17 FEBRUARI 06 00-09.00 Did 2: Ontbijtprogramma. 07.00-08.30 Ned 2: Ontbijtshow. CALGARY (DPA) - De medailleverde ling per land ziet er na de tweede wed strijddag van de Olympische Winter spelen in Calgary als volgt uit: goud zilver brons Sovjetunie 2 2 1 O-Duitsland 2 0 0 Zwitserland 110 Finland 10 1 Tsj.Slowakije 0 11 W-Duitsland 0 10 Nederland 0 10 Japan 0 0 1 Noorwegen 0 0 1 Frankrijk 0 0 1 CALGARY (DPA) - De geheime trai ning in Siberië heeft voor de skilopers uit de Sovjetunie maandag zijn rende ment bewezen. Een dag nadat de Rus sische dames de gouden en zilveren medaille wonnen bij de tien-kilome terwedstrijd, eindigden Alexej Pro- koerorov en zijn landgenoot Vladimir Smirnov als eerste en tweede bij de langlauf-strijd over dertig kilometer. De Sovjetrussische skilopers hadden zich de afgelopen maanden niet laten zien bij internationale wedstrijden. Zij gaven er de voorkeur aan zich in Sibe rië in alle stilte voor te bereiden op het belangrijkste evenement van het sei zoen. Het gebrek aan competitie bleek niet nadelig. De 23-jarige Prokoerorov bleek bovendien zijn ski's met de juis te was te hebben behandeld voor het zware, voor het grootste deel uit kunst sneeuw bestaande traject. Hoewel vele deelnemers klaagden over de kwaliteit van de loipes, beweerde de sportleraar uit Valdimir nergens last van te heb ben gehad. Slechts zijn landgenoot Smirnov, die pas als 78e aan de start verscheen, be naderde de tijd van Prokoerorov (1.30.08,3). Smirnov was negen secon den minder snel. De winnaar ging 45 seconden voor de nummer drie, de Noor Vegard Ulvang, over de finish. Jens Müller op weg naar het goud op de rodelbaan. De Zweed Gunde Svan, tweevoudig Olympisch kampioen van Sarajevo, eindigde als tiende met ruim drie mi nuten achterstand. Het eerste internationale succes van Alexej Prokoerorov was direct de be langrijkste overwinning in zijn carriè re. De skiloper uit de Sovjetunie werd maandag Olympisch kampioen in de wedstrijePover 30 kilometer. Voordien was de 23-jarige sportleraar uit Valdi mir nooit het snelste geweest bij inter nationale wedstrijden. De 1,77 meter lange en 72 kilogram wegende skiloper werd dit seizoen tweede op de 30 kilo meter van Kavolvo (Sov), negende op de 15 kilometer van Davos en elfde op de 30 kilometer van Castelrotto. In het wereldbekerklassement eindigde hij vorig seizoen als zesde. Prokoerorov maakt sinds 1982 deel uit van de natio nale selectie. De uitslag is: 1. Prokoerorov (Sov) 1 uur. 24 minuten 26,3 seconden, 2. Smirnov (Sov) 1.24.35.1, 3. Ulvang (Noo) 1.25.11,6, 4. Devia- tarov (Sov) 1.25.31,3, 5. Vanzutta (Ita) 1.25.37.2, 6. Mikkelsplass (Noo) 1.25.44,6, 7. Polvara (Ita) 1.26.02,7, 8. Albarello (Ita) 1.26.59.6, 9. Kirvesniemi (Fin) 1.26.59,6, 10. Svan (Zwe) 1.27.30,8, 11. Mogren (Noo) 1.27.55.7, 12. Boerlakov (Sov) 1.28.00,4. 13. Guidon (Zwi) 1.28.05,9, 14. Harvey (Can) 1.28.21,7, 15. Ottosson (Zwe) 1.28.51.7. CALGARY (SID/AFP/RTR) - Oost- Duitsland heeft de Olympische heer schappij in het solo-rodelen voor he ren weer overgenomen. Nadat het goud sinds 1972 (Sapporo) achtereen volgens bij Scheidl, Günther en Glass - allen uit de DDR - terecht was geko men brak de Italiaan Hildgartner in Sarajevo de traditie. Toen schoot er zelfs geen medaille voor een Oostduit ser over. Jens Müller heeft een en ander maan dag in Calgary rechtgezet. De 22-jarige militair uit Torgau, die vorig jaar twee de werd in de wereldtitelstrijd, gleed in de vier manches het snelst naar bene den met als tijden 46,301 - 46,444 - 46,439 en 46,367. Daarmee kwam hij uit op een totaaltijd van 3.05,548. Na drie manches had Müller een voorsprong van 0,29 seconden op de Sovjetrus Joe- ri Sjartsjenko en van 0,31 seconden op zijn landgenoot Thomas Jacob. In de laatste manche, waarin de wisselvalli ge wind de snelheden nogal beïnvloed de, zorgde de Westduitser Georg Hackl voor een grote verrassing. Hij ging zo snel naar beneden, dat hij zo waar nog op de tweede plaats eindig de, op 0,368 van de ongenaakbare Mül ler. Sjartsjenko zakte naar het brons, Jacob viel door de sprong van Hackl buiten de medailles. De gouden plak van Müller betekende al de tweede voor Oost-Duitsland tij dens de nog maar net begonnen Olym pische Winterspelen. Op de eerste dag werd Jens-Uwe Mey kampioen op de 500 meter schaatsen. „Ik heb er in de training naar toegewerkt, dat ik hier mijn piek zou beleven", aldus de over gelukkige Müller. „Maar je hebt toch altijd een beetje geluk nodig. Het gaat tenslotte om onderdelen van secon den." De Olympische kampioen solo-rode len Jens Müller werd op 6 juli 1965 in Torgau in de DDR geboren. Hij is stu dent lichamelijke opvoeding en dient momenteel in het leger als 'Feldwebel' in Oberhof. Müller, die 1,75 meter lang is en 77 kilo weegt, werd in 1984 wereld kampioen bij de junioren. Een jaar la ter greep hij de derde plaats in de we reldtitelstrijd voor senioren. In 1986 werd Müller, die op 13-jarige leeftijd met het rodelen in aanraking kwam, tweede in het Europees kampioen schap en vorig jaar werd hij tweede in de wereldtitelstrijd. De voor de Nederlandse Antillen uit komende Bart Carpentier Alting, woonachtig in Wassenaar, eindigde als 36e en laatste. Zijn totaaltijd bedroeg 3 minuten en 29,913 seconden. Daarmee bleef hij ruim 24 seconden achter win naar Müller. De uitslag van de eenzitter rodelen heren is: I. Müller (Odl) 3.05,548, 2. Hackl (Wdl) 3.05,916, 3. Sjartsjenko (Sov) 3.06,274, 4. Ja cob (Odl) 3.06,358, 5. Walter (Odl) 3.06,933, 6. Danilin (Sov) 3.07,098, 7. Schettel (Wdl) 3.07,371, 8. Raffl (Ita) 3.07,525, 9. Mayregger (Oos) 3.07,619, 10. Hildgartner (Ita) 3.07,696, II. Prock (Oos) 3.07,735, 12. Masley (Vst) 3.07,943, 13. Burghartswieser (Wdl) 3.08,186, 14. Kennedy (Vst) 3.08.472,15. Rugger (Oos) 3.08,621.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 15