Ministerieel carnaval Kok reageert verbaasd op 'transfer' van Pont naar de overheid Tachtigduizend dossiers over ex-Nazi's gestolen Gewonden Druzen op bij demonstratie Golan-hoogvlakte KROKUS- SHOW Meubelfabriek Oisterwijk NG opent kantoor in Amsterdam de ri«v vandaag AF FAIRE-WALDHEIM BEU Lutobom doodt :den van PLO lp Cyprus P2C/sp«irt President Cossiga ontslaat premier van Italië niet heroïne gevonden Verheugd Tweede Schuld WENEN (RTR) - De Oostenrijkse kanselier Franz Vranitzky heeft zondag met aftreden gedreigd, omdat de controverse rond president Kurt Waldheim zijn regering van andere zaken afhoudt. In een uiterst kritische televisierede zei Vranitzky dat de president maar een 'mager begin' heeft gemaakt in zijn reactie op het schadelijke rapport van geschiedkundigen over Waldheims oorlogsverleden. Entertainer Ereloge Val kabinet Finalewedstrijd Kom nu naar onze toon zalen voor een fleurige Krokus-show. Met tal van nieuwe modellen, traditio neel èn modern van lijn. Bormann Zonnig ,31e jaargang no. 38 jlaandag 15 februari 1988 Landbouwminister Braks is verheugd over het akkoord op de EG-top. PAGINA 3 De raadsfracties in Axel willen een punt zetten achter de affai- re-Apers. PAGINA 5 Ajax 2 haalde de kwartfinale van het KNVB-bekertoernooi. Het eerste elftal gaat het kar wei nu afmaken. PAGINA 10 V ranitzky dreigt af te treden Bettine Vriesekoop greep op nieuw naast de Top Twaalf ti tel. „Mijn eigen stomme schuld", meende ze. PAGINA 12 Het tennis mist een entertainer is de conclusie na het Rotter dam tennistoernooi, dat ein digde in een zege voor Stefan Edberg. PAGINA 14 Frank Rijkaard keek vanuit de ereloge naar zijn nieuwe club Sporting Lissabon, omdat hij zelf nog niet speelgerech tigd is. Waar de ex-Ajacied het meest aan moest wennen was de clubkleur groen, na jaren rood en wit. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 16 PCOSIA (RTR/DPA/AFP) - Drie Pa- Istijnen zijn zondag in de Cyprioti- Ihe havenstad Limassol bij een bo- lontploffing in hun auto om het le- p gekomen. Volgens de politie zijn mannen het slachtoffer geworden p een aanslag. De Palestijnen wa in lid van de guerrillabeweging 'El Ptah' van de PLO. p zegsman van de PLO op Cyprus pschuldigde Israël ervan achter de pslag te zitten. Jeruzalem wil op de- manier verhinderen dat een schip let Palestijnen richting Israël ver- jekt, aldus de zegsman. Het schip, laarmee 135 verbannen Palestijnen |rug willen keren naar de door Israël pzette gebieden, moet vandaag uit de |riekse haven Piraeus vertrekken en 1 onderweg Larnaca op Cyprus aan- pen. e drie Palestijnse slachtoffers van de Pmontploffing werden beschouwd M naaste medewerkers van PLO-lei- F Arafat. In Cypriotische kringen |ordt het niet uitgesloten geacht dat aanslag een Israëlische vergel- pgsactie is voor de Palestijnse op land in de bezette gebieden. De kanselier zei het te betwijfelen of de president er ooit in zal slagen zijn ge loofwaardigheid te herwinnen. Hij merkte verder op dat Waldheim niet serieus is omgesprongen met de waar heid. De president en allen die hem steunen moeten zich bovendien reali seren dat er in binnen- en in buiten land verzet is tegen Waldheim en dat de huidige moeilijkheden niet mogen worden toegeschreven aan een 'inter nationale joodse samenzwering'. Volgens Vranitzky is de regering van socialisten en conservatieven zestig procent van haar werktijd bezig met de zaak-Waldheim. De kanselier vroeg zich af of hij zijn werk nog wel kan voortzetten als er geen verandering komt in die situatie. In het centrum van Wenen hebben zondag volgens de politie duizend, maar volgens de organisatoren 5.000 tot 6.000 mensen gedemonstreerd en in spreekkoren het aftreden van Wald heim, geëist. De betogers trokken naar de Hofburg, het vroegere paleis van de Habsburg- se monarchie, waarin nu het bureau van de president is gevestigd. Zij droegen spandoeken mee met de leus 'Go Kurti go'. Duizenden ballonnen kiezen het luchtruim tijdens de opening van de Winterspelen in Calgary. CALGARY (ANP) - In de smeltkroes van culturen en volkeren in het McMahon-stadion te Calgary had den klompendansers en houten kla zen hun plaats. De openingsceremonie van de Olym pische Winterspelen in Calgary, vormde zaterdag een kleurrijk spek takel met indianen, cowboys, moun- ties, snelle paarden, straaljagers en opgeblazen dinosaurussen. Op verzoek van Juan Antonio Sama ranch verklaarde Jeanne Sauvé, gou verneur-generaal van Canada en fei telijk plaatsvervangster van konin gin Elisabeth, de 15e Olympische Winterspelen voor geopend. Nadat acht Canadese oud-kampioenen, on der wie Gaetan Boucher, de Olympi sche vlag hadden binnen gedragen, sprak Pierre Harvey de Olympische eed uit. De skiloper en wielrenner werd uitverkoren, omdat hij enige Canadees was met participaties aan winter- en zomerspelen. De skiër Ken Read en de schaatster Cathy Priestner hadden het voor recht de 18.000 kilometer lange tocht van het Olympisch vuur tot een ein de te mogen brengen. Zij zorgden voor het emotionele hoogtepunt van de opning. Het twaalfj arige-j arige kunstrijtalent Robyn Perry bracht met de toorts het Olympisch vuur tot ontbranding, waarna de oorlogs drums van de indianen konden ver stommen. (Zie pagina's 9 en 11) Op de vraag of hij bereid is af te tre den, zei Vranitzky: „Ja, dat is juist". De kanselier wilde opnieuw niet openlijk om het aftreden van Wald heim vragen. Volgens hem zou zo'n stap, gezien Waldheims huidige op stelling, eerder leiden tot de val van het kabinet dan tot het vertrek van de president. Vranitzky bevestigde het gerucht dat Waldheim vorige week heeft gedreigd gebruik te maken van zijn grondwette lijke recht om de regering te ontbin den, indien de regering het rapport over het onderzoek naar Waldheims oorlogsverleden - dat door hem zelf op gang is gebracht - zou aanvaarden. Een woordvoerder van de president had eerder ontkend dat Waldheim met ontbinding van het kabinet had ge dreigd. Waldheim uitte zijn dreige ment gedurende een emotionele bij eenkomst 'die niet werd gekenmerkt door vriendschap' van Vranitzky, Waldheim en vice-kanselier Alois Mock. Vranitzky heeft het dreigement naast zich neergelegd omdat anders de in druk zou kunnen worden gewekt dat de regering alleen een rapport zou wil len aanvaarden waarin Waldheims verleden wordt 'witgewassen'. ROME (RTR/DPA/AFP) - De Italiaan se president Francesco Cossiga wil dat premier Giovanni Goria die on langs zijn ontslag aanbood, voorlopig verder regeert. Na twee dagen van overleg met alle po litieke partijen verklaarde de presi dent zaterdagavond dat hij het ont slag van de premier niet heeft aan vaard. Hij zou Goria de raad hebben gegeven in het parlement de vertrou wenskwestie te stellen, wat Goria al enkele keren tijdens de begrotingsde batten heeft gedaan. MAASTRICHT (ANP)-Ministers Rudolf de Korte (l), en Hans van den Broek (m) vierden zaterdag met de gouver neur van Limburg Sjeng Cremers carnaval in het stadhuis van Maastricht. De bewindslieden werden beëdigd als wachten voor het nieuwe wachthuisje op het Vrijthof in Maastricht. DEN HAAG (GPD) - Oud-FNV-voor- zitter Kok is 'verrast en verbaasd' over het vertrek van zijn opvolger Hans Pont naar het ministerie van binnenlandse zaken. „Tweeëneenhalf jaar als FNV-voorzitter is niet lang. Hij gaat wel erg snel weg en roept nogal wat vragen op door de aard van zijn overstap", aldus Kok, nu fractie leider van de PvdA. Kok sprak van een 'opvallende trans fer' van een man die eerst de tegen stander van de minister van binnen landse zaken was tijdens cao-onder handelingen en nu als directeur-gene raal personeel de rechterhand van mi nister Van Dijk wordt. Die overstap ligt volgens Kok 'niet voor de hand'. De wens van Pont om tot september voorzitter van de FNV te mogen blij ven, bevreemdt Kok. De Federatie- raad van de FNV moet volgens hem nu de afweging maken of Pont, die al een contract met de overheid heeft, in overleg of conflict met de overheid nog het gezicht van de vakcentrale kan zijn. „Als je een transfer naar een ande re belangrijke club hebt getekend, dan ligt het niet voor de hand datje de fina lewedstrijd nog voor je oude club speelt", aldus Kok. De Federatieraad vergadert vandaag over de ontstane situatie. De voorzitters van de bij de FNV aan gesloten bonden menen dat Pont zijn voorzitterschap eerder dan 1 oktober dient neer te leggen. Pont had er bij zijn nieuwe werkgever op aangedron gen enkele maanden respijt te krijgen om zijn opvolging goed te regelen. Abvakabo-voorzitter Van der Scheur zal tijdens de vergadering van de Fe deratieraad formeel aandringen op een zo snel mogelijk vertrek van Pont. (Van onze correspondent TEL A VIV - Tientallen burgers en vijf Israëlische politiemensen raakten gisteren gewond tijdens hevige onlus ten op de Golan-hoogvlakte. Met na me in het dorp Majdel Shams demon- Advertentie). Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43.01640-65641. toonaangevend in eiken. streerde de üruzen-bevolking tegen de inlijving van de Golan-hoogvlakte door Israël, zes jaar geleden. De ste nen en molotovcocktails gooiende Druzen verklaarden zich ook solidair met de onder Israëlische bezetting le vende Palestijnen. De politie gebruik te traansgasgranaten om de orde te herstellen en verrichtte tientallen ar restaties. De Golan-hoogvlakte waar zo'n 6000 Druzen wonen werd tijdens de Zes daagse Oorlog van 1967 door het Israë lische leger op Syrië veroverd en tij dens het bewind van premier Mena- chim Begin bij de staat Israël ingelijfd. In tegenstelling tot hun binnen Israëls oude grenzen wonende sektegenoten hebben de Golan-Druzen het Israëli sche bewind nooit geaccepteerd. De anti-Israëlische rellen gisteren in Majdel Shams gingen dan ook ge paard met pro-Syrische nationale lie deren terwijl Druzen aan de Syrische kant van de grens de demonstranten luid schreeuwend aanmoedigden. Het Israëlische ministerie van binnen landse zaken kondigde gisteren aan dat voor het eerst sinds 20 jaar een groep Druzen familieleden in Syrië mocht bezoeken. Op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook werd de situatie door de Israëlische voorlichting „betrekke lijk rustig" genoemd. Volgens Pale stijnse bronnen kwam het echter op tal van plaatsen weer tot gewelddadi ge confrontaties tussen de opstandige Palestijnen en het Israëlische leger. In Ramallah raakten daarbij drie kinde ren uit het Al Amari-vluchtelingen- kamp gewond als gevolg van rubber kogels. In de stad Nabloes waar op vrijdag twee Palestijnen waren doodgescho ten werden twee jongeren in het zie kenhuis opgenomen nadat zij - vol gens Palestijnse bronnen - door Israë lische soldaten met knuppels waren geslagen. Het Rafidya- en Al Ittihad- ziekenhuis in Nabloes meldden giste ren, sinds 30 januari 230 gewonden te hebben behandeld, waaronder 53 slachtoffers als gevolg van kogelwon- den. Het leger is inmiddels een onderzoek begonnen naar de toedracht van een ernstig incident in het dorpje Salem bij Nabloes waar vier Palestijnse jon geren na geslagen te zijn levend wer den begraven door een militaire bull dozer. Dorpsbewoners hebben de jon geren gered nadat de soldaten waren verdwenen. WEST-BERLIJN (AFP) - Een woord voerder van de Amerikaanse militai re vertegenwoordiging in West-Ber- lijn heeft zondag bevestigd dat vanaf 1980 ongeveer 80.000 dossiers uit het door de Amerikanen beheerde 'Berlin Document Center' (BDC) zijn verdwe nen. Sommige dossiers hadden be trekking op hooggeplaatste nazi functionarissen. De 'Berliner Morgenpost'meldde de verdwijning zondag in de eerste afle vering van een serie. Bij het BDC be rusten de dossiers van alle leden van Hitiers nazi-partij. Zij bevatten in een aantal gevallen bezwarende fei- ten over de betrokkenen. De Amerika- VOOF IllCCL Qdll nen zullen hun volle medewerking - verlenen aan het onderzoek dat de 2 mui ara aan Westduitse justitie is begonnen, aldus ge prijzen' zijn verkocht en nu in de brandkasten liggen van 'rijke particu lieren die wonen van Berlijn tot Los Angeles'. Een 'streng georganiseerde bende' zou zich hebben toegelegd op het chanteren van 'vooraanstaande personen' die hun oorlogsverleden wil len verbergen. Volgens het blad zou de Westduitse justitie het vermoeden hebbeft dat een adjunct-directeur en enkele me dewerkers van het centrum de daders zijn. de woordvoerder. Volgens de Westduitse politie zijn min stens 80.000 soms zeer geheime en zeer belastende dossiers gestolen door mensen die daarmee ex-nazi's zouden 'hebben gechanteerd of die van de be trokkenen geld kregen om de docu menten te laten verdwijnen. De dos siers kwamen na de oorlog onder Ame rikaans beheer en het was de bedoe ling dat ze pas vrijgegeven zouden worden als de meeste nazi's overleden zouden zijn. Nu blijkt, zo schrijft de 'Berliner Mor- genpost', dat bij voorbeeld van het 'dossier Martin Bormann', een van Hitiers naaste medewerkers, die bij het proces in Neurenberg bij verstek ter dood werd veroordeeld, alleen nog een kopie te bestaan en documenten die afkomstig zijn uit Hitiers rijkskan selarij zouden tegen 'afschuwelijk ho- BANGKOK AFP/UPI) - De Thaise po litie heeft een partij van 1280 kilo he roïne bestemd voor de Verenigde Sta ten in beslag genomen. De waarde van de drugs op de Amerikaanse markt wordt geschat op meer dan 2 miljard gulden. Het is de grootste partij heroïne ooit in Thailand, en wellicht zelfs in de we reld, in beslag genomen. De vangst kan er toe leiden dat de prijs voor he roïne in New York zal gaan stijgen, zo verklaarde een woordvoerder. De drugs waren verborgen in balen rub ber. De politie was door een informant over de zending getipt. „Anders waren wij er nooit achter gekomen, de geur van rubber is zo sterk dat onze speur honden niets zouden hebben gero ken". Een Amerikaanse woordvoerder zei verheugd te zijn met de drugsvangst. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. Zwakke zuid tot zuidoostelijke wind. Temperatuur 8 graden. Geen neer slag. Overwegend zonnig. IlSTERDAM (ANP) - Het African National Congres K'C) opent 1 maart een kantoor aan de Amsterdamse jinsengracht. De kosten voor de exploitatie worden ge- agen door een aantal anti-apartheidsorganisaties, ker- llijke instanties en de gemeente Amsterdam, nsterdam betaalt 'enkele tienduizenden guldens' voor Isvestingskosten. De vertegenwoordiger van het ANC voor de Benelux, G. Motsepe, maakte dit zaterdag in Am sterdam bekend. Het ANC moet nog een vertegenwoordi ger voor Nederland aanwijzen, aldus Motsepe. De activitei ten van de vertegenwoordiger zullen voornamelijk bestaan uit het geven van informatie over de situatie in Zuidafrika. Daarnaast moet hij ook de belangen vertegenwoordigen van Zuidafrikaanse vluchtelingen. Verder moet het ANC alert zijn op acties van de Zuidafrikaanse overheid in Ne derland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1