Roep om aftreden Waldheim luider Bijbelcitaten tegen dure ministersauto's NIEUWS UIT ZUID-ENGELAND JU DE CELLEN IN GEBRUIK Van Eekelen niet naar Israël Schelde-mensen Realiteitszin HAAG (GPD) Minister Korthals Altes (Justitie) voelt het plan celruimten, die nu voor andere doelen worden |bi uikt, hun oude functie terug te geven. De jeugdinrichting jlen Berg in Amersfoort kan tijdelijk als huis van bewaring list doen. De minister geeft aan dit plan, afkomstig van de gbond Abvakabo, de voorkeur boven het plaatsen van twee etineerden in één cel. Overwerk Stakingsrecht Afvalopslag Imago Olympische Winterspelen vrijdagkrant Motie Zevenslaper boxspring p ringen jaargang no. 36 12 februari 1988 |0FTERMEER (ANP) - Op gemeentelijk en landelijk ni- i moeten afspraken worden gemaakt om de groeien- ■e tegenstellingen tussen scholen te voorkomen. Geble- is dat afspraken op gemeentelijk niveau tussen bolbesturen van verschillende geloofsrichtingen mo- Ijk zijn- Ie dienen weerspiegeld te worden in overleg op lande- 1 niveau. Dit is een van de conclusies van het overleg donderdag van de onderwijswethouders van de vier gro te steden met staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs). De deelnemers aan het overleg wezen erop dat het ont staan van de zogenoemde zwarte en witte scholen - dat zijn scholen met hoofdzakelijk buitenlandse (veelal Turk se en Marokkaanse), en Nederlandse kinderen - kan wor den voorkomen door bij voorbeeld het aanwijzen van „schoolwijken". Dit wil zeggen dat ouders hun kinderen naar een school moeten sturen die is gevestigd in de wijk waarin zij wonen. „Maar dit kan alleen maar in een stad waar een behoorlijke spreiding van minderheden is, zoals in Amsterdam", aldus een woordvoerder van Onderwijs en Wetenschappen. „In Den Haag bij voorbeeld, waar een sterke concentratie is van buitenlanders, zou dit niet goed werken", zo lichtte hij toe. De staatssecretaris en de wethouders kwamen verder overeen dat op korte termijn begonnen moet worden met voorlichting voor de ouders van buitenlandse kinderen. „Buitenlandse ouders moeten over dezelfde informatie kunnen beschikken als Nederlandse ouders. Zij moeten erop gewezen worden dat ze hun kinderen niet naar die school bij hen naast de deur hoeven te brengen, maar net als Nederlandse ouders op de flets kunnen stappen om hun kinderen naar een school iets verderop te brengen," aldus de woordvoerder. In de voorlichting zal met name het principe van de vrijheid van schoolkeuze voor alle ou ders worden benadrukt. wee in één cel aat niet door nu nog betaalt aan deze beveiliging be loopt volgens de bewindsman 14 mil joen gulden en zal de komende twee jaar stijgen naar 25 a 30 miljoen. bvindsman zei dit gisteren tijdens Jeg met de vaste kamercommissie |>r Justitie over het celtekort. In af- Titing van de voltooiing van de |W te bouwen huizen van bewaring, 11990 gereed moeten zijn, levert lering van het plan volgens Kor- Altes 165 plaatsen op. Het acute rt van 300 a 400 cellen kan hier- I op korte termijn minder nijpend len, omdat het plan binnen een I iaar te realiseren is. Het plaatsen |twee gevangenen in één cel kost elfde (7,5 miljoen), maar levert Ier cellen op. I ïinister meldde de Kamer dat het [ag van 7,5 miljoen gulden ten las- n de begroting van zijn departe- t zal komen. Korthals Altes ver- t het een en ander te kunnen fi leren uit het geld dat vrijkomt, als eveiligingskosten van de Neder- se luchthavens niet meer door De VVD-fractie in de Tweede Kamer meent dat spoed moet worden betracht met het wette lijk vastleggen van een sta kingsrecht voor ambtenaren. PAGINA 5 De vestiging van een complex voor verwerking en opslag van radio-actief afval bij Borssele mag niet worden beschouwd als rechtvaardiging voor de produktie van nieuw radio-ac tief afval. PAGINA 9 Gedeputeerde J.B .Ventevogel is een voorstander van het op starten van een imago-onder- wek met als thema: 'Hoe denkt Den Haag over ons'?. PAGINA 11 /v Met ingang A jï. van morgen y'Q&'V 'zaterdag) Vl Tt zullen de /MN Olympische Spelen twee weken lang in het teken staan van de wintersporten, voor de schaatsliefhebbers zal het nachtwerk worden want de meeste wedstrijden worden midden in de nacht gehouden. PAGINA 25, 26, 27 en 29 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 30 en 31 PAGINA 17,18,19, 20, 21, 22 en 23 Justitie hoeven worden betaald. Een wijziging van de Luchtvaartwet dient de weg vrij te maken naar het afwente len van de beveiligingskosten op de luchthavens. Het bedrag dat Justitie DEN HAAG (ANP) - Minister Van Ee kelen van defensie ziet af van zijn voornemen in maart een bezoek aan Israël te brengen. Een woordvoerder van zijn ministerie bevestigde don derdag dat de politiek van Israël in de door dat land bezette gebieden de re den hiervoor is. Het ministerie wilde verder niet in gaan op dat motief. Ook werden geen mededelingen gedaan over eventuele voorwaarden waaraan Israël moet vol doen wil Van Eekelen op zijn besluit terugkomen. Mocht de wijziging van de Luchtvaart wet nog vóór september worden aan vaard - Korthals Altes hoopt daarop - dan kan het Abvakabo-plan worden uitgevoerd. Maar dan moet nog een oplossing worden gevonden voor de aanpak van het structurele overwerk van gevangenispersoneel. De minister ziet een oplossing voor dat probleem in een verandering van de regels in de huizen van bewaring. Het geld dat nu wordt uitgegeven aan de betaling van overuren kan volgens de minister be steed worden aan het creëeren van nieuwe formatieplaatsen. Daarmee kan bok het ziekteverzuim onder ge vangenispersoneel dalen, zo veronder stelt Korthals Altes. Vrijlaten op borgtocht wordt door een kamermeerderheid gesteund, zij het dat met name verkrachters en drugshandelaren daarvoor niet in aanmerking mogen komen. Ook moet de hoogte van de borgsom worden toegesneden op het inkomen van de verdachte. BREDA Spandoek bij de ingang van gevangenis De Boschpoort in Breda, waar het personeel een werkonderbre king hield. DEN HAAG Een constructiebedrijf heeft in de strijd tegen ontvoerders een nieuw wapen gelanceerd. De 'anti-kidnapauto' is voorzien van ver schillende snufjes, waaronder een speciale vergrendeling fotoDaarmee zijn alle deuren af te sluiten en dat kan gebeuren door iedere inzittende vanaf alle zitplaatsen. De wagen bevat verder een intercomsysteem waar doormet gesloten deuren en ramen toch met de buitenwereld kan worden gecommuniceerd. Van onze correspondenten) BRUSSEL Op de Europese topconferentie in Brussel is gisteren geen enkele vooruit gang geboekt. Het overleg van de regeringsleiders van de twaalf zat volgens minister van buitenlandse zaken Van den Broek "muurvast". Van echte onderhandelingen is tot nu toe geen sprake geweest. De regering schefs beperkten zich gisteren tot het herhalen van hun al bekende stand punten over de financiële problemen van de Gemeenschap. De opvattingen over hoe de overpro- duktie in de Europese landbouw moet worden aangepakt, liggen nog steeds ver uiteen. Pas als men het daarover eens is, kunnen de andere hete hangij zers aan de orde komen. Nederland en Groot-Brittannie hou den strak vast aan de lijn, waarbij al leen over meer geld voor de EG gespro ken kan worden, als eerst harde garan ties op tafel komen dat de landbou wuitgaven worden teruggedrongen. Vooral de Franse premier Jacques Chirac nam standpunten in die voor de Nederlandse en Britse regering on aanvaardbaar zijn. In Nederlandse di plomatieke kring verbaasde men zich over de stellingname van de Frans man. DEN HAAG (GPD) Irritaties en bijbelcitaten; niets is de Tweede Kamer te veel als het gaat om de kostprijs van de ministeriële dienstwagen. Sinds de bewindslie den vorige week toestemming kre gen zich in het vervolg te laten rij den met een wagen van maximaal 106.000 gulden - zo'n 40.000 meer dan de huidige bolides - is het ru moer niet van de lucht. CDA en PvdA eisen dat het kabinet het be sluit terugdraait. Minister Smit-Kroes (Verkeer) is verantwoordelijk voor de vorige week door haar vervanger Nijpels getekende regeling. „De kluif van de week", zoals Smit- Kroes het uitdrukte, is wat haar be treft een kwestie van emancipatie van de bewindslieden: „Ik heb geen zin om kinderjuffrouw te spelen en de andere ministers voor te schrij ven wat ze mogen doen". De rege ling is bedoeld om er „verstandig ge bruik van te maken" en schrijft niet voor dat alle ministers zich zo'n dure wagen moeten aanschaffen. „Kijkt U nu eerst eens wat het gedrag is van de bewindslieden", riep zij op, maar de CDA-er Eversdijk wist het al: „dat gedrag had niet gemogen en moet niet kunnen". De PvdA diende een motie in waar in eenvoudig werd gevraagd het be sluit te „heroverwegen". Die motie komt over anderhalve week, na de parlementaire krokusvakantie, in stemming. Eversdijk kondigde aan dat zijn fractie dan om heropening van het debat over de kwestie zal vragen. Tenminste, wanneer het kabinet het besluit in de tussentijd niet heeft ingetrokken. Want het bijbelboek Prediker bevat niet voor niets het woord:„Het kromme kan nu eenmaal niet recht zijn", zo wist Eversdijk. Het schoot coalitiegenoot VVD in het verkeerde keelgat. VVD-woord- voerster Jorritsma beklom het spreekgestoelte met de mededede- ling „geen behoefte te hebben een mooi sociaal gezicht te trekken" en verweet Eversdijk „mooi te praten voor de camera". De christen-demo craten zouden zelfs „misbruik ma ken van de begrotingsbehande ling", die verder overigens weinig schokkend was. „Het is een kwestie van mentaliteit", verdedigde Evers dijk zich nog, maar Jorritsma sloot al af: „Ik word hier echt niet goed van". Premier Lubbers heeft inmid dels besloten voorlopig maar niet rond te gaan rijden in een spiksplin ternieuwe en kostbare wagen. WENEN (AP/RTR) - Enkele duizenden demonstranten hebben donderdag avond een optocht gehouden naar het operagebouw in Wenen, waar het Opernball werd gehouden, de belang rijkste sociale gebeurtenis van het jaar in de Oostenrijkse hoofdstad.* Minstens drie mensen raakten ge wond toen het tot een treffen kwam met de politie en er werden zeker twee arrestaties verricht. De politie had alle betogingen op de avond van het Opernball verboden. De straten rond het gebouw werden door zo'n 1.600 man aan oproerpolitie hermetisch afgesloten en tevens wer den barricades opgeworpen om de be togers op een afstand te houden. De politie werd bestokt met rookbom men, voetzoekers en flessen. Volgens de politie waren omstreeks 2.500 de monstranten op de been. De organisa toren van de protestmars repten over zeker 4.500 deelnemers. De betogers droegen borden met zich mee met tek sten als „De aarde sterft en haar moor denaars dansen" en „Wanneer stapt Waldheim op?". Heinz Fischer, vooraanstaand parle mentslid van de Oostenrijkse SPÖ, wil dat Waldheim tot aftreden wordt ge dwongen. De socialistische SPÖ en haar coalitiepartner, de conservatieve ÖVP, moeten hierbij volgens Fischer samen het intiatief nemen. Waldheim heeft donderdag aangekon digd dat hij in de komende dagen met een verklaring zal komen voor de tv. „Ja, ik geef toe, ik wilde overleven", zegt hij in een vraaggesprek met het vandaag, vrijdag, verschijnende Weense blad „Die Presse. „Ik heb het diepste respect voor allen die verzet boden, maar vraag begrip voor de hon derdduizenden die dat niet deden.". Waldheim herhaalt dat hij niet wil af treden. „Dit zou een ernstige onder mijning van de democratische princi pes vormen. Ondanks een „campagne in de media van ongekende omvang" buig ik voor geen enkele druk. Advertentie) Het personeel van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde heeft al jaren lang zien aankomen wat bin nenkort bij dit bedrijf gaat gebeuren: een forse afslanking van het bestand aan arbeidsplaatsen, waarbij gedwongen ontslagen niet te vermij den zijn. Alleen dat besef van de har de werkelijkheid, gecombineerd met een duidelijk gevoel van solidariteit tegenover elkaar verklaart de vrij gro te steun die de KMS-werknemers heb ben gegeven aan het principe-akkoord van het afgelopen weekend tussen vakbonden en directie. Al ver voordat de directie van het bedrijf eerst met va ge aankondigingen en later met een plan tot reorganisatie naar buiten kwam, was het binnen de onderne ming duidelijk dat het niet goed ging: overcapaciteit over vrijwel de gehele linie en onvoldoende uitzicht op verbe tering. De dreiging dat er een klap moest vallen hing eigenlijk al sinds kort nadat de Schelde zelfstandig, maar gehavend aan het RSV- debacle was ontsnapt, als een on weersbui boven het bedrijf. Er was dus weinig keus. Werknemers en vakbon den stonden voor voldongen feiten. Het nu bereikte compromis is daarom zuur, maar het getuigt er tegelijk van dat mensen die straks hun baan verlie zen en mensen die kunnen blijven heb ben begrepen dat zij verplichtingen aan elkaar hadden. Het sociaal plan, dat 14 miljoen gulden kost, had een ho ge prijs voor de werknemers zelf. En die wordt betaald. Was het dus aan de ene kant een kwestie van schikken in het on vermijdelijke, in de onderhandelingen met de directie over de oorspronkelij ke versie van het reorganisatieplan hebben de vakbonden toch niet maar uitsluitend veren behoeven te laten. Zo hebben ze bereikt dat de reparatie- werf Scheldepoort en het aluminium- produktiebedrijf Scheldebouw niet - zoals de directie aanvankelijk wilde - in aparte bv's werden ondergebracht met gevaar voor een soort van 'sterf huisconstructie'. Veiliggesteld is ver der de capaciteit van de bedrijfsschool op het huidige niveau, een belangrijk winstpunt voor de toekomst. En bo vendien is het aantal gedwongen ont slagen (aanvankelijk 480, nu 320 - 380) beduidend beperkt. Toch is deze twee de terugval in omvang sinds 1983, die de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Zeeland meemaakt, op nieuw een gevoelige aderlating voor de werkgelegenheid. Het personeelsbe stand bij deze onderneming, die lang toonaangevend is geweest voor het industriële klimaat in deze provin cie, is in een korte reeks van rampzali ge jaren met een derde deel terugge bracht. Zoiets komt hard aan. Derge lijke slopende processen, waarin de werknemers lang in onzekerheid wor den gehouden, doen de onderneming als geheel ook geen goed. Daarom is het constructief dat directie en vak bonden hun uiterste best hebben ge daan om er samen uit te komen. Grote re schade voor De Schelde kon door zo'n opstelling aan weerskanten wor den vermeden. Voor het antwoord op de vraag hoe het nu verder moet met de Schelde is die uitgangspositie trouwens ook van vitale betekenis. De directie heeft op 8 december vorig jaar bij de aan kondiging van de reorganisatie haar visie gegeven op de kansen op overle ving van het bedrijf. De vakbonden hebben daarop tamelijk zware kritiek. Zij vinden dat er onvoldoende initia tieven zijn ontwikkeld om met De Schelde andere, nieuwe wegen in te slaan. Zoals de zaken er op het ogen blik voorstaan is het bedrijf sterk af hankelijk van overheidsopdrachten. Als marinewerf beschikt De Schelde met de bouw van de zogeheten M-fre- gatten wel tot 1994 over een vaste por tefeuille aan werk. Maar er is daarmee tegelijk sprake van een duidelijke een zijdigheid. In de markt voor kernener gie zit op termijn voor het bedrijf ook niet het vooruitzicht dat daar een aan tal jaren geleden nog bestond. Kort om, De Schelde zal zich op de innova tie, de vernieuwing van het produktie- pakket moeten richten, zal ook de hoge verwachtingen die er zijn voor de export in daden moeten proberen om te zetten. De inschikkelijkheid, die het personeel heeft getoond door het ak koord over de reorganisatie te accep teren, legt de leiding van het bedrijf niet geringe verplichtingen op. Twee dreunen voor de werkgelegenheid in zo korte tijd is echt genoeg om te ver werken. vdM. (Advertentie) We hebben nu al de eerste Engelse narcissen van de koude grond in de aanbieding. Narcissen, 2 bossen van 10 stuks Verkrijgbaar in alle AH-winkels met een bloemenafdeling. Zolang de voorraad strekt dagelijks van 10-17 uur maandag 8 t/m vrijdag 12 februari ook van 19 - 22 uur toegang f 15,— 's avonds f 12,50 gratis pendeldienst: volg borden P RAI AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-stations (OJC^ ll(o)[ni(oi(^ inicoXêPIK \%(oj Stenevate 2 Heinkenszand «wy v i 01106-1482 Voor iedereen die vrijdagavond L comfortabel wil koopavond slapen Keiend bewolkt en een enkele bui. limum temperatuur rond 5 gra- I De noordwestenwind is meest vrij thtig-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1