kleintjes amer tegen peperdure iuto's voor ministers Waterstanden niet alarmerend Geen kabinetscrisis door zaak-Waldheim VVD voor bajesboot in haven Amsterdam Beenblessure minister ie PZC vandaag Klinstroof in Spanningsveld New York WADE ENGELAND VALT MEE Weer storing telefoonverkeer tijdens tv-spel De aftocht uit Afghanistan LAATSTE RESTANTEN HALVE PRIJS! V |e jaargang no. 34 snsdag 10 februari 1988 |BILT (GPD) Het KNMI is dinsdag overspoeld door tele- itjes van ongeruste Nederlanders die vreesden in eigen d door een orkaan getroffen te zullen worden. „We hebben aderden mensen aan de lijn gehad, van wie sommigen zelfs traat niet meer opdurfden", zegt meteoroloog Klepper. De lirkundige constateert dat alleen Ierland een windkracht te jwerken heeft gekregen die het karakter van een orkaan eg. Nederland moest het doen met zeer zware storm. Belasting Verliezer Tekort Vervuiling Woedend en 7 Meegevallen AFTREDEN NIET VERWACHT Spanning Yfnemende storm PROVINCIA HAAG (ANP) - De >de Kamer neemt fi genoegen met het ™it van minister ■Kroes (verkeer en ■staat) dat leden het kabinet een lere dienstauto |n aanschaffen. ■Kroes besloot on- dat het bedrag dat iters en staatsse cretarissen mogen be steden aan hun auto mag worden opgetrok ken van zestigduizend gulden naar ruim een ton. Het CDA-kamerlid Eversdijk zei dinsdag bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat dit „on verstandig" te vinden. „Ik wil de zaak niet op blazen. Maar het zou van grote wijsheid getuigen als het besluit wordt terugge draaid". Eerder al liet de PvdA weten dat het rijden in duurdere auto's niet past in het beleid van so berheid dat het kabinet voorstaat. aniek door erichten ver storm De restanten van de hulpbrug naar Neeltje Jans boven een ruwe Noordzee, gezien vanaf de damaanzet van de stormvloedkering bij Burghsluis. lens de KNMI-meteoroloog legden Iele telefoontjes een grote druk op fewone werkzaamheden in de weer- |er. „Iedereen wil dan toch zelf de irkundige spreken. Tot kinderen die vroegen of ze nog wel naar jol konden gaan". De onrust onder ft publiek zou onder meer zijn aange leerd door de 'sensationeel' ge- nde weerpraatjes die gisteren ie- frLur op de radio te horen waren, lebben zich door de harde wind ernstige ongevallen voorgedaan. Ie rijksweg van Reuver naar Tege- I aakte dinsdagavond rond half ze- fn een auto door rukwinden van de De auto botste tegen een boom. laast de bestuurster gezeten L. sen-Hendrix (49) uit Reuver werd door vrijwel op slag gedood. Haar er in de auto gezeten 54-iariee Minister Ruding wil dat de EG-landen elkaar informatie verschaffen over rente-op brengsten die Europeanen bij banken en spaarinstéllingen over de grens krijgen. PAGINA 3 Vice-president George Bush is de grote verliezer geworden in lowa, de eerste belangrijke voorronde van de Amerikaan se presidentsverkiezingen. PAGINA 5 Verpleegtehuizen kampen met een structureel personeelste kort van ongeveer twintig pro cent. PAGINA 7 in het Deltagebied zijn de on derwaterbodems van de Wes- terschelde, het Haringvliet en bet Hollandsch Diep het ergst vervuild. PAGINA 11 Docenten van het ZIKV zijn woedend weggelopen uit het overleg met de Middelburgse wethouder Schoenmakers over de toekomst van de instel ling, die volgend jaar door de gemeente wordt overgenomen. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 6 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 17 schoonzus T. Meusen moest ernstig gewond in het ziekenhuis van Venlo worden opgenomen. Op de autoweg tussen Almere en Lely stad kantelde dinsdagavond tengevol ge van de stormachtige wind een vrachtauto. De vier personenvoertui gen reden op de vrachtauto en elkaar in. Door het ongeval werden vier men sen gewond van wie twee ernstig. Onze correspondent in Londen meldt dat de kracht van de storm in Enge land is meegevallen. De storm begon in Ierland en de zuidwestkust van En geland. Voortgejaagd door de wind beukten enorme zeëen op de kust en werden landinwaarts huizen bescha digd, bomen ontworteld en elektrici teitsvoorzieningen ontwricht. Ver keersongelukken als gevolg van harde windstoten, kostten aan drie mensen het leven. Na de felle kritiek van oktober, toen de boze elementen iedereen verrasten, hebben de Engelse weerkundigen nu hun uiterste best gedaan om het nu eens echt bij het rechte eind te hebben en iedereen tijdig van de ontwikkelin gen op de hoogte te stellen. Het meteo rologische hoofdkwartier in Bracknell verkeerde in opperste staat van pa raatheid. Alle beschikbare krachten werden ingezet om de natie toch maar vooral zo goed mogelijk te informeren. ZIERIKZEE/VLISSINGEN - De verwachtingen voor de waterstanden in Zeeland waren gisteravond zeer geruststellend. Daarom hoefde rijkswa terstaat de procedure voor sluiting van de stormvloedkering in de Ooster- schelde niet in werking te stellen. De schuiven gaan volgens het draaiboek pas naar beneden bij een waterhoogte van drie meter boven NAP. Wel werd rekening gehouden met de noodzaak dat de weg over de pijlerdam in de afgelopen nacht voor alle verkeer zou moeten worden gesloten. Tot ruim na middernacht had het stormweer in Zeeland nog geen spectacu laire vormen aangenomen. Er kwamen dan ook geen meldingen van noe menswaardige ongelukken of schade in de provincie. De veerboten op de Westerschelde bleven normaal in de vaart. Ook de andere scheepvaart on dervond geen problemen. Het KNMI in Zierikzee hield het tot gisteravond laat op de verwachting van een 'kleine' windkracht tien in de loop van de nacht. (Zie ook pagina 9 en 13) Dit leidde tot een soort van angstige spanning vooraf. Het naderende on heil kreeg daarom onder meer de om schrijving 'Highnoon Hurricane'. Orkaankracht had de wind echter al leen in felle uitschieters. De wind veegde soms toch hele vrachtwagen combinaties van de weg en ontwortel de grote aantallen bomen. Overal on dervond het verkeer stagnatie door omgevallen bomen die wegen ver sperden. (Van onze correspondent) WENEN De zaak-Waldheim zal hoogst waarschijnlijk niet tot een ka binetscrisis in Oostenrijk leiden. De socialistische kanselier Franz Vra- nitzky zei dinsdag op een persconfe rentie dat het opzeggen van de coali tie met de conservatieve Oostenrijkse Volkspartij van vice-kanselier Alois Mock niets oplost. „Nieuwe verkiezingen leveren een nieuw parlement op en geen nieuwe president", zei de kanselier die wel dui delijk maakte hoogst ongelukkig te zijn met de situatie die is ontstaan na de publicatie van het rapport over het oorlogsverleden van Waldheim. Ook Mock stelde dat het werk van het kabinet niet wordt belast. De conser vatieve politicus schaarde zich echter achter de president. Het is nog niet in te schatten in hoeverre de gevoelens van de Oostenrijkers hun weerslag zul len vinden in de houding van beide grote partijen. Vooral binnen de socia listische SPö worden steeds meer stemmen gehoord die het vertrek van Waldheim eisen. Vranitsky zei niets te weten van een poging om Waldheim ervan te overtui gen dat aftreden in het belang van het land is. Ten aanzien van het feit dat de president geen woord had besteed aan de morele schuld die uit het slotrap- port van de commissie blijkt, zei Vra- nitzky dat reacties op die aspecten een zeer persoonlijke zaak zijn. Hij ver wees ernaar dat zijn partij afstand had genomen van Waldheim en dat hij het eens is met oud-kanselier Kreisky, dat Waldheim een belasting voor het land vormt. „We zullen het zeker moeilijk krijgen, maar ik ben vol vertrouwen want we verkopen een goed produkt. Dit Oostenrijk bestaat niet alleen uit de problemen rond de president. Ik heb ook net als vele anderen mijn emo ties, maar de slechtste keus zou een zelfverloochening zijn of een zelf geko zen isolement. De Groenen en de jonge socialisten ei sen het aftreden van Waldheim. Ook Simon Wiesenthal, die Waldheim tot nu toe min of meer in bescherming heeft genomen, stelde nu dat de presi dent moet aftreden. „Het symbool van een democratie is de president en de grondslag van een democratie is de waarheid, dus moet de president deze waarheid symboliseren en niet met haar in conflict komen. Ik had ver wacht dat hij het rapport, waardoor hij uit de sfeer van directe oorlogs misdadigers is gekomen, zou benut ten om af te treden zonder gezichts verlies. Hij heeft mij teleurgesteld". (Zie ook pagina 4). AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdams Medisch Cen trum (AMC) en de Amster damse Centrale Dokters- dienst zullen zich vandaag, woensdag, beraden op ge rechtelijke stappen om een einde te maken aan tv-spel- letjes waarbij kijkers wor den opgeroepen telefonisch te reageren. Dinsdagavond ontstond een storing in het telefoonverkeer toen in het programma De A tot Z spelshow van de TROS pre- sentratrice Linda de Mol kijkers vroeg te bellen. Bij het AMC was vijf minuten geen telefoonverkeer mogelijk en het semafoonsysteem om dokters op te roepen in de hoofdstad raakte ontregeld. NEW YORK - Uit de Colnaghi Art Gal lery in New York zijn minstens elf schilderijen van oude meesters gesto len. Het zou gaan om de grootste kunstroof in de Verenigde Staten. Er verdwenen schilderijen van Angelico, Carracci, Pacino da Bonaquida. Catla- mara, Dughet, Chardin, Castiglione, Nicola van Houbraken en Willem Kalf. Vranitzky distantieerde zich duidelijk van Waldheim. Hij onderstreepte dat hij altijd tegen de kandidatuur van Waldheim was geweest. „Maar er be staat een spanningsveld tussen per soonlijke politieke opvattingen en re geringsverantwoordelijkheid. Het is onze eerste verantwoording verder te werken voor ons land, want we hebben een opdracht van de kiezers. Als Wald heim een probleem is, los ik dat niet op door een kabinetscrisis". DEN HAAG (GPD) - De WD-fractie in de Tweede Kamer vindt dat het cel lentekort tijdelijk opgevangen moet worden door een 'bajesboot'. De over heid zou een Engelse transportschip met een capaciteit van 250 hutten kunnen charteren voor ongeveer 5 a 7 miljoen gulden per jaar. De justitie- woordvoerder van de VVD, mr. A. Korthals, heeft dinsdagavond beves tigd dat zijn partij met dit plan komt. De boot zou in de Amsterdamse haven moeten liggen. De PvdA ziet in het plan een mogelijkheid om „onaange name maatregelen" als het delen van cellen door twee gevangenen te voor komen. Het CDA noemt het plan „vol slagen onaanhaalbaar" vanwege de extra kosten. De kamercommissie voor justitie praat morgen, donder dag, met het kabinet over het cellente kort. Alle fracties zijn ernstig veront rust over de vertragingen bij de bouw van vier nieuwe gevangenissen, zo bleek dinsdagavond. Algemeen wordt de Rijksgebouwendienst, die onder WD-minister Nijpels valt, verant woordelijk gehouden. Ook minister van justitie Korthals Al- ,tes liet merken zich te „ergeren". „Ik ben klant van de Rijksgebouwen dienst, en heb te maken met levertij den. Uitstel kan ergernis opleveren, en dat is bij mij niet minder dan bij de Ka merleden", aldus Korthals Altes. Aan de langdurige twijfel over de werkelijke be doelingen van de Sovjets met de onmogelijke bezet tingsoorlog in Afghanistan begint een eind te komen. De Russi sche partijleider Gorbatsjov heeft een datum genoemd (15 mei aanstaande) voor een definitief begin met de volle dige terugtrekking van de rode troe pen uit dat land. Toen 'Gorbi' begin december voor zijn topontmoeting met de Amerikaanse president Ro nald Reagan in Washington was, wilde hij zich nog niet vastleggen op beloftes over een naderende opheffing van de militaire aanwezigheid in Afghanis tan. De condities voor een aftocht met zo min mogelijk gezichtsverlies voor het Kremlin waren op dat moment nog niet aanvaardbaar. Sindsdien is er schot gekomen in de vredesbesprekin gen tussen Pakistan en Afghanistan onder de hoede van de VN-bemidde- laar Diego Cordovez. Binnen enkele weken verwacht deze pendeldiplo maat met een speciale opdracht zijn missie zelfs te kunnen afronden. En daarbij gaat het volgens de laatste be richten dan niet alleen over de details van de terugtrekking van de Sovjet troepen, maar ook over de samenstel ling van een interim-regering in de Af ghaanse hoofdstad Kabul, zonder be moeienis van de Sovjet-Unie. Alles bij een een flinke stap vooruit naar de af loop van een slepende uitputtingsslag, die alleen nog maar veel mensenlevens en veel geld kostte. Het is van het begin van de rode invasie af, op 27 december 1979, nu al weer acht jaar geleden, voor de Russen een uitzichtloze operatie ge weest. Het Kremlin besloot het zuidelijke buurland binnen te vallen om de Afghaanse volksrevolutie te hel pen verdedigen. Maar deze 'broeder hulp' en de installatie van een bewind met communistische marionetten bleek al snel een fatale vergissing. Gor- batsjovs voorganger Brezjnev stuurde de troepen een land binnen, zo onher bergzaam dat militaire successen al leen al door de geografische omstan digheden illusies bleken. Bovendien stuitten de Russische soldaten er op' een weliswaar verdeeld, maar bijzon der hardnekkig en gaandeweg tot de tanden bewapend verzet. De Verenig de Staten en Groot-Brittannië lever den de Afghaanse vrijheidsstrijders modern materiaal, vooral om de Rus sische luchtmacht te weerstaan. Het Sovjet-leger in Afghanistan wordt op het ogenblik geschat op een sterkte van 115.000 man. In het begin werd de ze verre strijd tegen de vijanden van het communisme aan het thuisfront in Moskou verheerlijkt. Maar de gesneu velde 'helden van de revolutie' en de gedemoraliseerde militairen die de laatste jaren nog het geluk hebben te rug te keren naar de Sovjet-Unie, wor den allang doodgezwegen. Afghanis tan zelf is na acht jaar bezetting een uitgemergeld en ontvolkt land. Vol gens ruwe berekeningen zijn in deze smerige oorlog meer dan een miljoen mensen gedood. Een derde deel van de bevolking (vijf miljoen inwoners) is naar het naburige Pakistan gevlucht of zwerft in eigen land doelloos en dak loos rond. De Russische bezetting van Afghanistan heeft alle partijen in het conflict alleen maar ellende bezorgd. De oprechtheid van veel vredesini tiatieven vanuit het Kremlin is in het westen vaak afgemeten aan het brute Russische optreden in Afghanis tan. De militaire onderdrukking paste daarom ook steeds slechter in de zelf verzekerde 'glasnost'-politiek van Gorbatsjov. Zelf noemde hij de tot rampzalige proporties uitgegroeide kwestie 'een bloedende wond'. Maar hoe graag de partijleider deze hinder nis Afghanistan ook wilde opruimen, - hij had in het Kremlin te maken met een weerbarstige militaire top die veel prestige in deze bezetting had geïnves teerd. Terugtrekking van de troepen uit Afghanistan heeft voor de Sovjet- Unie risico's. De grote gok om nog lan ger te blijven doormodderen in dit land en tegelijk als een vredesapostel met een dubbel gezicht door de inter nationale samenleving te gaan, is voor Gorbatsjov op termijn nog veel riskan ter. Vandaar dat hij na tal van eerdere, zonder resultaat gebleven aankondi gingen nu een datum en condities heeft bepaald waarop de militaire af tocht uit Afghanistan zal worden ge blazen. Of er na deze ontruiming weer een chaos in het door verdeelde isla- mistische fundamentalisten beheerste land zal ontstaan, - Gorbatsjov zegt dat hij er zich verre van zal houden, dat het hem om het even is hoe deze zuiderbuur zich tegenover het Krem lin wil opstellen en dat er internationa le garanties moeten komen voor niet- inmenging in dit land. Het zijn verras sende toezeggingen in de periode van voorbereiding van Gorbatsjovs vol gende topontmoeting met de Ameri kaanse president Reagan, ditmaal in Moskou. Kennelijk is Afghanistan ook binnen de Russische grenzen ijkpunt geworden voor de eigen vredespoli tiek. vdM Advertentie SCHOEN MODE VD.REEPE DEN HAAG - Als gevolg van een wintersportongelukje moest minister Smit-Kroes tijdens het kamerdebat over haar begroting haar zere been op een stoel laten rusten. DE SCHOENWINKEL VOOR DE BETERE MERKEN jaapegaaistr. 8 - goes - tel, 30796 Wisselend bewolkt en buien die verge- jeld kunnen gaan van hagel en on- 'vlie Ieer. Westzuidwestelijke wind 9 tot 10, !r I I'nemend 7 tot 8. Her: I mo I kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen 01150-944571 Middelburg 01180-81000 Hulst 01140-140581 Vlissingen 01184-84000 Axel 01155-20201 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-153801

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1