ie PZC AUTO Sovjet-troepen 15 mei weg,uit Afghanistan Watersnood Van Eekelen: geen blaam paspoortzaak PREI EN RUNDERTARTAAR nnnn OOSTENRIJKSE PRESIDENT BLIJFT AAN vandaag VANDAAG INDE KRANT President in rol van leugenaar ware storm Ie jaargang no. 33 Hsdag 9 februari 1988 Voorzichtiger Windhoos Tunnels WENEN De Oostenrijkse president Kurt Waldheim draagt geen persoonlijk schuld aan oorlogsmisdaden, wel wist hij heel veel over de gruwelen die zich tijdens de Tweede Wereld oorlog op de Balkan afspeelden. Dat is de voornaamste conclu sie van het rapport over Waldheims verleden, dat een commis sie van internationale deskundigen maandagavond overhan digde aan de Oostenrijkse regering. Bestedingen Nederland 3 Afvalverbranding Landbouw Scherpe kritiek Op de hoogte m "C ft BEDRkJFS d Prei, Rundertartaar, 1 IQ 100 gram 4£§J.aJ.*/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. iaar bewolkt en buien. Middagtem- Iratuur 10 graden. Storm, later op de \g zware storm uit west tot zuidwest. PROVINCIALE ZEEUWS ware storm op komst LISSINGEN Nederland moet §ch opmaken voor een flinke storm, jjandaag (dinsdag) zijn daar de eer voortekenen al van te merken, komende nacht zal er volgens oorspellingen van het KNMI wind- facht 10 staan en ook woensdag is nog sprake van zware storm. I'oensdag draait de wind van west- uid-west naar west-noord-west en Sat kan een verhoging van de water tanden geven. Die valt overigens giet samen met springtij, want dat leed zich afgelopen zondag voor. Ie storm komt van een depressie die |ch maandag nog boven de Atlanti- fche Oceaan bevond. Het centrum Ban de depressie ligt vandaag boven Belfast met een dieptepunt van 950 hillibar. Het luchtdrukverschil tus- Ln Noord- en Zuidwest-Ierland hopt tot 37 millibar, dat is volgens Weerkundigen erg veel. Harry Otten van Meteoconsult in Wageningen spreekt van een superstorm. Hij sprak maandag de vrees uit dat de storm zo zwaar zal worden dat in Ier land 'geen boom meer blijft staan'. Zeeuwse medewerkers van het KNMI zijn wat voorzichtiger dan hun ex-KNMI-collega Otten. Weliswaar komt er volgens A. W. Donkers, hoofd van het KNMI in Zierikzee, in derdaad een zware storm en kan het woensdag 'behoorlijk tekeer gaan', maar hij waagt zich toch niet aan de sensationele uitspraken van zijn col lega Otten. Donkers: „Ik kan het wel begrijpen. Otten heeft een particu lier weerbureau, die moet zelf aan de weg timmeren en de mensen benade ren". Collega Han Meilink van het KNMI in De Bilt voorspelde gister avond tijdens het acht-uurjournaal op de televisie een storm van wind kracht 10 met uitschieters tot 11. Windkracht 10 betekent windsnelhe den van negentig tot iets boven de honderd kilometer per uur. Het KNMI in Zierikzee heeft een aan tal 'klanten' die dagelijks een of meer keren van een weerbericht worden voorzien. Daarnaast is rijkswater staat een goede klant van de weer kundigen. Rijkswaterstaat houdt met het sluiten van de schuiven in de stormvloedkering rekening met de gegevens van het KNMI. Voor het af sluiten van de weg over de pijlerdam heeft rijkswaterstaat een eigen waar nemingssysteem. Ter plaatse wordt bekeken of het nog verantwoord is verkeer over de weg toe te laten. Een woordvoerder van rijkswater staat vertelde maandagmiddag dat geen speciale maatregelen zijn geno men met het oog op de naderende storm. „Wij gaan af op de voorspellin gen van het KNMI en als het nodig is roepen we wat extra mensen op. Het heeft wel meer gewaaid deze winter, voor ons is er voorlopig niets nieuws onder de zon. Als er veel wind staat zijn we gewoon wat alerter". Een windhoos trof maandagmorgen de Vlaamse gemeenten Bredene en Oudenburg (tussen Brugge en Oos tende) en richtte veel schade aan. Van tientallen huizen zijn de daken afgerukt, bomen werden ontworteld en kassen vernield. In één van die kassen was een hydrocultuur-instal latie in gebruik en de vernietiging daarvan alleen al betekent een scha depost van bijna een miljoen gul den. Slachtoffers vielen er niet.De totale schade loopt in de miljoenen. De kracht van de windhoos was zo sterk dat stukken van schuren tien tallen meters werden weggeslin gerd. Minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat verwacht dat zij het geld voor de bouw voor vier tunnels binnen enke le maanden van particuliere beleggers kan krijgen. PAGINA 3 Waldheim wist af van gruweldaden (Van onze correspondent) De president liet voor de aanbieding al omstreden is. Terwijl de socialisten Minister Smit. I Na de terugval aan het begin van de jaren tachtig zijn de to tale consumptieve bestedingen \in Nederland zich duidelijk I aan het herstellen. PAGINA 5 Een goede ontvangst van de j nieuwe televisiezender Neder- I land 3 kan met name proble men opleveren voor kijkers die zijn aangesloten op centrale antennes. PAGINA 9 Volgens de stichting Natuur en Milieu te Utrecht is verbran ding van gevaarlijk chemisch afval op zee overbodig. PAGINA 11 I In de loop van dit jaar zullen beslissingen worden genomen over de toekomstige opzet van de landbouwvoorlichting. PAGINA 12 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 14 Sport: 15 weten niet af te zullen treden, wat de inhoud van het rapport ook zou zijn. Waldheim verklaarde gisteravond voor de televisie blij te zijn dat het rap port geen bewijzen aan het licht heeft gebracht over directe betrokkenheid bij oorlogsmisdaden.In zijn eerste reactie op het rapport, waarin hem een morele verantwoordelijkheid wordt aangewreven, omdat hij op de hoogte was van oorlogsmisdaden, zei Wald heim: „Kennis is geen misdaad." Op de vraag of hij consequenties aan het rapport zou verbinden, antwoord de Waldheim: „Ik beschouw het als mijn plicht al mijn kennis en ervaring ten dienste van mijn land te stellen. Ik zal dat blijven doen." Het Oostenrijkse kabinet buigt zich vandaag, dinsdag, over de inhoud. Uit eerste reacties van de socialistische kanselier Vranitzky en de conservatie ve vice-kanselier Mock, werd duidelijk dat vooral de vraag over de morele ver antwoordelijkheid van Waldheim zeer veel waarde hechten aan dit aspect, vindt de conservatieve OVP dat de commissie hier buiten haar boekje is gegaan. Volgens OVP-voorzitter en vi ce-kanselier Alois Mock was de op dracht aan de commissie te onderzoe ken of Waldheim een persoonlijke ver antwoordelijkheid voor oorlogsmisdaden heeft gehad of niet. Het antwoord is volgens hem negatief. „Het was niet de taak van de commis sie een moreel oordeel uit te spreken. Dat is uitsluitend het recht van de Oostenrijkse bevolking", zei Mock. Vranitzky zei dat Oostenrijk nog zwa re tijden tegemoet gaat, maar sprak te gelijkertijd de hoop uit dat men ge meenschappelijk uit de problemen komt. Uit het buitenland werd direct scherpe kritiek geuit op het feit dat de commis sie wel liet doorschemeren dat Wald heim een morele verantwoordelijk heid heeft gedragen, maar dat deze kri tiek niet in de conclusies is terug te vinden. Over de morele kant van de zaak zei de vice-voorzitter van de commisisie, de Westduitser Manfred Messerschmidt: „De president zal niet gelukkig zijn met dit rapport. Waldheim bevindt zich in een dwangposite, die voort komt uit het feit dat hij in het begin bepaalde verklaringen over niet-we- ten heeft afgelegd, en zo voor zichzelf een val heeft opgesteld, waarin hij zelf is gevallen. Het zal heel moeilijk zijn daar weer uit te komen". Commissie-voorzitter Kurze zei dat Waldheim heel veel heeft geweten. „Hij was buitengewoon goed geïnfor meerd, zat op een centrale post en de man heeft nagedacht, maar een oor logsmisdadiger is hij niet". Regeringskringen in Wenen interpre teerden het rapport zo dat nu vast staat dat Waldheim in 1947 ten onrech te door Joegoslavië op de lijst van oor logsmisdadigers is gezet. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken be staat er geen aanleiding meer voor het inreisverbod in de VS. De Amerikanen hebben Waldheim wegens zijn oorlogs verleden op de zogenaamde 'watchlist' gezet, hetgeen inhoudt dat hij de VS niet in komt. (Zie ook pagina 4) Advertentie II, 1 ■AAI 4 t/m 13 febr. WENEN—De Zwitser Hans-Rudolf Kurz, voorzitter van de commissie, overhandigt het rapport aan kanselièr Vranitzky (m). Rechts vice-kanselier Mock. MOSKOU (TASS/GPD) - Sovjetpartij leider Michail Gorbatsjov heeft maandag aangekondigd dat er op 15 mei zal worden begonnen met een vol ledige terugtrekking van de Russi sche troepen uit Afghanistan, als er tijdens de onderhandemingen bij de Verenigde Naties in Genève uiterlijk 15 maart een akkoord wordt bereikt tussen het communistische bewind in Kabul en Pakistan, dat ook onderhan delt namens het Afghaanse verzet. In zijn verklaring zei Gorbatsjov dat „aan alles te oordelen, nu bepaalde voorwaarden zijn ontstaan voor een regeling van het militaire conflict in Afghanistan."„De kans is groot," zei Gorbatsjov, verwijzend naar de ko mende nieuwe onderhandelingsronde in Genève, „dat deze ronde de laatste wordt." Om technische redenen zal die terug trekking uiteraard wat tijd vergen, zei Gorbatsjov, die vervolgens de datum van 15 mei noemde. „Worden de ak koorden eerder ondertekend," zei Gor batsjov, „dan zal de terugtrekking van de troepen dienovereenkomstig eer der beginnen." Hij zei dat Moskou het met Kabul eens was geworden om zon odig in het begin naar verhouding meer troepen terug te trekken. De Amerikaanse regering ziet de Rus sische aankondiging als een positieve ontwikkeling. Zowel het Witte Huis als het State Department hebben zich po sitief uitgelaten over de aankondiging van Gorbatsjov. söüfl Een zevenjarig meisje houdt haar hondje droog. RIO DE JANEIRO (AP) - Door over stromingen en aardverschuivin gen zijn in het zuidoosten van Bra zilië minstens 131 doden gevallen en zijn 6.000 mensen dakloos ge raakt. Het leger is maandag ingezet bij het zoeken naar mogelijke over levenden. Een woordvoerder zei dat een elite korps van 80 man naar Petropolis was gestuurd, de stad die het zwaarst is getroffen door de over vloedige regenval van de afgelopen zes dagen. Alleen in Petropolis zijn bijna 2.000 mensen dakloos geworden door de overstromingen en modderver- schuivingen. Ook vielen in de stad, 70 kilometer ten noorden van Rio de Janeiro, 104 doden. Brandweer, politie en vrijwilligers zijn al sinds vrijdag in de weer om de puinhopen te doorzoeken. Er wer den nog 12 mensen levend onder de puinhopen van hun huizen vandaan gehaald. Door de regenval traden de rivieren Quitandinha en Bingen buiten hun oevers. Auto's en bussen werden meegesleept en tientallen huizen stortten in. De meeste daklozen vielen onder bewoners van krotten en hutten, maar ook deugdelijke middenklas sewoningen bezweken onder het na tuurgeweld. In Duque de Caxias, een straatarm district in het laagland ten noorden van Rio de Janeiro vielen nog eens 10 doden en minstens 3.000 raakten dakloos. In andere steden en dor pen vielen zeker 17 doden. Gevreesd wordt dat het dodencij fer nog met tientallen zal toene men, als alle vermisten zijn gebor gen. DEN HAAG (GPD) Minister van defensie Van Eekelen vindt dat hem geen blaam treft in zake de chaotische in voering van het nieuwe paspoort. „Het is wel heel makkelijk iemand de schuld te geven die weg is", zo zei Van Eeke len maandagavond in de tv-rubriek Den Haag Vandaag. In het vorige kabinet was Van Eekelen als staatssecretaris van Buitenlandse zaken ver antwoordelijk voor de paspoort-kwestie. Bij het debat over de tot standkoming van de nieuwe pas, vorige week in de Tweede Kamer, kraakte de oppositie Van Eekelens beleid. Minister Van Eekelen (Advertentie) De woordvoerders van het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse za ken hielden echter enige slagen om de arm. Gorbatsjov heeft een akkoord tussen de regering van Afghanistan en de regering van Pakistan als voor waarde genoemd voor de terugtrek king van de Russische troepen. Vol gens de woordvoerder van buitenland se zaken Redman moeten niet alleen de regeringen van Pakistan en Afgha nistan, maar ook de Afghaanse vluch telingen een dergelijk akkoord goed keuren. Het Witte Huis ziet een akkoord over Afghanistan als een belangrijke ver betering in het klimaat tussen oos t/en west die de kansen op een ak koord over offensieve nucleaire kern wapens zal vergoten. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo Van Eekelen verweet de oppositie „ontzettend makkelijk prijsschie ten". Hij wees erop dat diverse béwindslieden betrokken zijn geweest bij de nieuwe pas. De mi nister verzette zich ook tegen de kritiek die in politiek Den Haag de kop opsteekt dat hij op elke post brokken maakt. Bij de parlemen taire enquete naar de on dergang van RSV werd hem verweten niet zui nig genoeg te zijn ge weest bij het plaatsen van orders. Later kreeg hij ook kritiek omdat de W alrus-onderzeeboten duurder uitvielen. Het eindrapport naar het oorlogsverleden van de Oostenrijkse president zal en mag ook niet het einde zijn van de nu al twee jaar slepende 'affaire-Waldheim'. Want nog voordat de tekst van het 200 pagina's tellende document geheel is gepubli ceerd staat al vast dat er heel veel on opgehelderd blijft over de verwerpelij ke handel en wandel van deze voorma lige officier van de Duitse Wehrmacht bij de barbaarse terreur in de Balkan in de periode tussen 1942 en 1944. De internationale commissie van krijgs historici, die in opdracht van de Oos tenrijkse regering een onderzoek heeft ingesteld naar de beschuldigingen te gen het staatshoofd van dit land, heeft bij haar speurwerk te kampen gehad met zware handicaps. Ze was vanuit Wenen gebonden aan tamelijk ver gaande beperkingen, ze heeft daar door niet in volledige onafhankelijk heid kunnen werken en ze heeft vooral in Joegoslavië zelf waar Waldheims eventuele betrokkenheid bij nazimis daden moest worden nageplozen van officiële zijde nauwelijks enige hulp gekregen. Niettemin is het oor deel van de commissie over Waldheim vernietigend. Bewijs voor rechtstreek se betrokkenheid van de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties (VN) en de huidige bondspresi dent van Oostenrijk bij oorlogsmisda den, heeft de commissie niet kunnen vaststellen. Maar ze heeft Waldheim wel moreel schuldig bevonden, omdat hij op de hoogte was van wat er gebeur de en omdat hij niets heeft onderno men om de in zijn omgeving gepleegde misdrijven te voorkomen. Waldheim komt uit het onderzoek naar voren als het schoolvoor beeld van die voormalige Duitse Wehr- machtfiguren, die hoge intellegentie en geheugenverlies als de geschiktste combinatie voor succes in een na-oor- logse carrière beschouwden. Daarbij bedienden zij zich volgens een perfect scenario van de 'wir haben es nicht ge- wusst'-filosofïe en namen op lastige momenten hun toevlucht tot imperti nente leugens. In december 1980, toen Waldheim nog in het VN-gebouw in New York resideerde, schreef hij aan een Amerikaans Congreslid dat hij in de Tweede Wereldoorlog diende bij de ruiterij van een verkenningseenheid, aan het Oostfront gewond raakte en vervolgens (ongeschikt voor verdere militaire dienst) zijn studie rechten in Wenen weer oppakte. De periode in de Balkan heeft hij verzwegen tot de be wijzen van zijn aanwezigheid daar zich tegen hem opstapelden. Het rapport van de onderzoekscommissie nagelt Waldheim vast als een president van een land in de rol van notoire leuge naar. Of om de woorden van de Belgi sche historicus in het gezelschap te ci teren: "Ons bleek dat er grote verschil len zitten tussen wat Waldheim zei zich te herinneren en de feiten die wij vaststelden". Meer dan veertig jaar na dato blijkt het, mede als gevolg van al lerlei ontoegankelijkheden naar de bronnen van wat zich nu precies in het Joegoslavische Kozara heeft afge speeld, erg moeilijk om Waldheims ge dragingen te reconstrueren. Maar zijn laakbare gedraai rondom het schaarse wèl opgediepte belastende feitenma teriaal typeren hem des te scherper. Ondanks alle eerdere beweringen van Waldheim zelf en ondanks de zwijgende steun die het merendeel van de bevolking hem totnogtoe heeft ge gund, is Oostenrijk politiek in een cri sis beland. De eerste reactie van de president zelf bevestigt zijn halsstar righeid in deze hele affaire nog eens: „Weten is geen misdaad". Maar de gro te regeringscoalitie van christen-de mocraten (Waldheims partij) en socia listen in Wenen is met de uitkomst van dit rapport toch in grote problemen geraakt. Waldheim heeft, sinds hij in 1986 als president zijn intrek nam in de Hofburg, zichzelf vrijwel volledig gei- "soleerd. Voor de gehele westelijke we reld is hij zoiets als een ongewenst per soon en de Verenigde Staten hebben hem de toegang tot dit land ontzegd. In deze onmogelijke internationale po sitie sleurt hij zijn land mee. En hij wil maar niet beseffen dat hij als president Oostenrijk zo de slechtst denkbare dienst bewijst. De grote vraag waar het de komende weken en maanden voor de Alpenrepubliek om draait is, hoe lang de geblameerde Kurt Wald heim het nog zal bestaan om het strui kelblok van zijn eigen ambities te blij ven. Kennelijk laat niet alleen zijn ge heugen hem in de steek, maar ook zijn zicht op de toekomst van Oostenrijk als moderne natie in Europa, die het in internationale afzondering nog wel eens moeilijk zou kunnen krijgen. vdM. DEN HAAG (GPD) Jaarlijks raken zo'n 7000 mensen gewond bij een be zoek aan het zwembad, soms ernstig en soms met dodelijke afloop. Ondanks de Wet op de hygiëne en vei ligheid in zwembaden gebeuren er nog teveel ongelukken, aldus de Neder landse Vereniging van Zwembadme dewerkers. De cijfers liggen volgens de vereniging waarschijnlijk nog hoger, maar niet alle ongevallen worden ge meld uit angst voor negatieve publici teit. De vereniging pleit daarom voor een intensievere controle op de veilig heid in en rondom de zwembaden als mede een betere opleiding van de zweminstructeurs. dagelijks van 10-17-uur maandag 8 t/m vrijdag 12 februari ook van 19 - 22 uur toegang f 15,- 's avonds f 12,50 gratis pendeldienst: volg borden P RAI AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bi| NS-stations t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1