Geen acties bonden in beroeps goederenvervoer Bemanningen van de mijnenjagers terug idustriewerknemerè zijn voor raivoenng van prestatieloon Rellen in bezette gebieden Israël eisen vijf doden bij begrafenis Traangasgranaten NANCIERING ZWAKKE PLEK AKKOORD Volleyballers van Oranje naar Seoul Italië schrapt drie nullen lire Weduwe Franco (87) overleden SÜNGEN - Directie en vakbonden hebben toch een principe-akkoord gesloten over de pnisatie bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Ondanks de sombere verwachtin- raarmee de bonden zaterdag de laatste ronde van het overleg ingingen, hebben beide tijen overeenstemming bereikt over de voorwaarden waaraan bij de reorganisatie voldaan t vorden. froom Rechts Iwarandes Garnalen lissingen Aparte bv's FNV-ERS TEGEN CAO-AKKOORD 'eil wind [jaargang no. 32 idag 8 februari 1988 NU AL 49 SLACHTOFFERS Uitgaansverbod Ontslagen Sovjetunie - in de jociaal plan vraagt irijs van KMS'ers rleg dreigde eind vorige week te stranden. Bonden en direc- gen vrijdagavond uit elkaar veel hoop op een akkoord. Na me onderhandelingen konden meningsverschillen zaterdag weg ert t worden. - van de belangrijkste geschilpun- Bmde de opzet van een sociaal ti voor de werknemers die ontsla- moeten worden. En dat sociaal zou wel eens de achilleshiel kun- vormen van de overeenkomst tus- pfflectie en bonden. Béhelde-werknemers moeten vol- s het akkoord maximaal vier jaar 1,5 procent van hun jaarsalaris in- :e| om hun ontslagen collega's .fatsoenlijke afvloeiingsregeling ezorgen. De bonden zullen de on- delingsresultaten deze week n leden voorleggen. Ze achten uitgesloten dat er vooral flinke loskomt op de voorgestelde mersbijdrage. „Dat zal", voor- districtsbestuurder Wil Wau- tis "an de Industriebond FNV za- .agavond op een persconferentie, n heel hard punt worden". Ht my Huisman geniet van het jtveldige succes van de lïaundmixshow: S ms denk ik bcj steeds dat ik droom. PAGINA 2 B$6-leider Hans van Mierlo hgalt uit naar de WD: de libe rale partij wordt rechtser dan j ooit. PAGINA 3 Amerikaanse senaat stelt voorwaarden aan de goedkeu- jip van het INF-akkoord: er oeten garanties voor de in- fpretatie van het verdrag ko- PAGINA 3 garnalenvissers vrezen Jor de toekomst: ze zijn bang I djp ze hun vergunning zullen njt raken. PAGINA 5 PZC/sport bnieuw is Nederland opge- «Mrikt door rellen rond de (dstrijden in het betaald voetbal. Bij de topper Ajax- P|V werd PSV-doelman lang- dèrig bekogeld met vuurwerk M eieren. PSV nam wraak op 52e supporters en vloerde ix met 1-0. PAGINA 9 lofdklasser Vlissingen is na winterstop slecht uit de 'rtblokken gekomen. In unsum verloor de ploeg van 'iner Kees Vermunt met 1-0 i Limburgia. PAGINA 11 'dio, tv, kunst: 2 Innen- en buitenland: 3 |ovincie: 5 en 7 'ort: 9,10,11,12,13,14,15 16 Het aantal arbeidsplaatsen dat bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde verdwijnt, bedraagt ruim 500. Het aan tal gedwongen ontslagen kan beperkt worden tot 320-380. In het directiepian werd aanvankelijk uitgegaan van 480 ontslagen. De vestiging van De Schelde in Ter- neuzen (nu 125 werknemers) wordt ge handhaafd. De personeelsomvang van de Schelde Terneuzen wordt terugge bracht naar 30. Ongeveer 60 werkne mers van de Terneuzense vestiging worden overgenomen door SICON. De Schelde Terneuzen krijgt twee jaar de tijd om te bewijzen dat het bedrijfle vensvatbaarheid heeft. De scheepsreparatiewerf Schelde- poort en Scheldebouw Middelburg (aluminiumprodukten) worden niet (Slot zie pagina 7 kolom 7) UTRECHT (ANP) - De Vervoersbon- den FNV en CNV zullen geen acties voeren in het beroepsgoederenver- voer. Leden van de FNV-bond toon den zich zaterdag en zondag op regio nale bijeenkomsten wel kwaad over het eindbod van de werkgevers in de cao-onderhandelingen. Hun CNV-col- lega's gingen zaterdag akkoord met het resultaat. Volgens een FNV-bondswoordvoerder is gesproken over wegblokkades maar omdat de rechter die in 1985 verbood, zal de bond daar niet aan meewerken. Voor andere vormen van actie, zoals stakingen op bedrijven, ziet de Ver- voersbond FNV te weinig draagvlak. Ook het feit dat de christelijke ver- voersbond zaterdag besloot het eind bod van de werkgevers, weliswaar morrend, te accepteren, heeft meege speeld, aldus de bondswoordvoerder zondagavond. In de onderhandelingen voor een nieu we cao wilden de werkgevers niet meer bieden dan 1 procent loonsverhoging en één tot twee extra vakantiedagen. De bonden wilden onder meer 4 pro cent meer loon. Van de 886 opgekomen leden van de Vervoersbond FNV stem de 43 procent tegen het eindbod van de werkgevers en 29 procent voor. Een kwart van de aanwezigen onthield zich van stemming. Ook de CNV-bond zal niet in actie ko men. De kaderleden van de bond wa ren het eerder niet eens of het op tafel liggende cao-pakket moest worden ge slikt. Bestuurder J. Wienen noemde dat pakket zaterdag „te weinig om ge lukkig mee te zijn, maar te veel om ac tie tegen te voeren". De Vervoersbond CNV gaat er wel op toezien dat de werkgevers in het weg vervoer zich dit jaar aan een aantal ge dane toezeggingen houden. Die toe zeggingen behelsen onder meer betere werktijden. Een reeks verslechterin gen die de werkgevers in petto hadden (zoals verlaging van allerlei toeslagen) zijn van tafel. Reden waarom de christelijke bondsleden toch akkoord zijn gegaan met het pakket, aldus Wie nen. ROME (RTR) - Het kabinet van Italië heeft afgelopen zaterdag een wetsontwerp goedgekeurd voor de introductie van een nieuwe lire die duizend maal zoveel waar is als de huidige munteenheid. Met het schrappen van drie nullen van de waarde van de lire wil het kabinet het monetaire bééld van Italië oppoetsen en het de consumenten en de boekhouders makkelijker maken. Het is de tweede maal in de afgelopen twee jaar dat er een dergelijk wetsont werp is ingediend. In juli 1986 kon het voorstel niet in het parlement worden behandeld doordat er een politieke crisis uitbrak die aanleiding was tot ver vroegde verkiezingen een jaar daarna. De hele procedure voor het invoeren van een nieuwe lire moest opnieuw worden gevoerd. De Italiaanse minister van financiën, Giuliano Amato, verklaarde dat een nieu we lire een logisch gevolg is van de verbetering van het economische klimaat in Italië. Hij wees op de inflatie, die op het ogenblik ongeveer vijf procent bedraagt tegen zestien procent in 1982. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. SCHIPHOL Hofmeester Edwin van Maren (21) was het enige beman ningslid dat kwetsuren overhield aan de trip naar de Golf. Hij verstuikte een voet toen hij aan het slaapwandelen was en werd zodoende na aan komst per rolstoel vervoerd, omgeven door kussende stewardessen. SCHIPHOL (ANP) - Het avontuur in de Perzische Golf zit er voor de bemanningen van de mijnenjagers Maassluis en Hellevoetsluis op. De 104 opvarenden van deze schepen, die 17 september koers zetten naar het Golfgebied, hebben zondag morgen op Schiphol weer voet op Nederlandse bodem gezet. De commandant zeemacht, vice- admiraal J. D. W. van Renesse, ging tijdens het welkomstceremoniëel in op het feit dat de jagers geen enkele mijn hebben gevonden. „Dat is de halve waarheid. U hebt aangetoond dat er geen mijnen waren en dat is voor de internationale scheepvaart een zeer geruststellende gedachte", aldus de vice-admiraal. Hij sprak van een „unieke opdracht" waarbij de Nederlanders zich „professionals hebben getoond." Op voorstel van minister Van Eeke- len (Defensie) is de bemanningsle den een herinneringsmédaille Inter nationale Vredesmacht toegekend. Deze heeft de vorm van een gesp ge kregen en werd de opvarenden op Schiphol uitgereikt. Het enige wa penfeit van deze reis komt op naam van deskundigen uit de bemanning van de Hellevoetsluis. Dezen maak ten een niet geëxplodeerde granaat onschadelijk die op een aangeval len Noorse tanker was gevonden. Hoewel de kans dat mijnen gevon den zouden worden bij het begin van de reis al zeer klein werd geacht, leidde het uitblijven van de vondst van deze slechts één meter grote ex plosieven uiteindelijk wel tot het wegebben van de spanning, erken de de commandant van de Helle voetsluis, luitenant f;er zee Milten burg. Direct na ontvangst op Schiphol werden de opvarenden naar de ma rinekazerne in Amsterdam ge bracht, waar de hereniging met fa milieleden plaats vond. tot zwaar bewolkt en enkele i, sommige met hagel. Middag- 'eratuur 7 graden, een harde tot I nachtige westenwind. SUM (GPD) - Tachtig procent van de werknemers ustrie is voor het opnieuw invoeren van prestatie- de bedrijven. Dat blijkt uit een onderzoek dat de iebond FNV onder zijn leden heeft gehouden. Be dewerker Han Noten maakte de resultaten giste- Wend in het Vara-programma 'Zondageditie'. iffi Noten denkt 70 procent van de werknemers er in oj) vooruit te gaan als prestatiebeloning wordt inge- dANoten: 'De Nederlandse beroepsbevolking ken merkt zich door het feit dat iedereen denkt dat hij meer presteert dan zijn buurman.' In de praktijk gaat volgens Noten slechts 10 tot 20 procent van de werknemers erop vooruit bij de invoering van pres- tatieloon. Hij gaf toe dat de FNV moeite heeft met prestatie- loon. In de jaren zestig is deze vorm van beloning juist on der druk van de bonden afgeschaft. Als de leden het willen zal de bond moeilijk anders kunnen dan hen in hun wensen te steunen, aldus Noten die duidelijk maakte dat deze steun niet van harte gegeven zou worden. AMSTERDAM - Een jaar geleden durfde niemand er nog van te dro men: het Nederlands volleybalteam naar de Olympische Spelen in Seoul. Niettemin is het realiteit geworden. Dankzij een 3-0-zege op China in het pré-olympische toernooi in Amster dam plaatste Nederland zich direct voor de zomerspelen. Onder de Amerikaanse coach Arie Selinger ontwikkelde het oranje team zich razendsnel. De spelers ge troosten zich de laatste maanden grote opofferingen en waren bijna dag in dag uit bezig met volleybal. Zelden trainde een Nederlandse sportgroep zo intensief als de selectie van Selinger. Deze bikkelharde voorbereiding had wel succes. Rivalen als Griekenland werden betrekkelijk moeiteloos opzij gezet en in de finale werd China voortdurend aan banden gelegd: 15- 8,15-9 en 15-9. Voor de volleybalsport in Nederland betekent dit succes on getwijfeld een enorme stimulans. Op de foto vieren de Nederlandse spelers feest na de beslissende derde set- (Zie ook pagina 9) (Van onze 'correspon dent KAAPSTAD/JOHAN- NESBURG - De Zuid- afrikaanse politie heeft zaterdag traangasgra naten afgeschoten bij de begrafenis van Sikelo Dhlomo, een jonge zwar te activist die twee we ken geleden in Soweto werd vermoord. Na de kerkdienst kwam het tot een confrontatie tus sen dansende en zingen de jongeren (foto) en eenheden van de mas saal aanwezige politie. De politie had zware be perkende maatregelen voor de begrafenis afge kondigd. Zo mochten maar 200 begrafenisgan- gers bij de kerkdienst in Soweto aanwezig zijn en moesten de geestelijken zich onthouden van poli tieke uitspraken. De pers werd door de politie tegengehouden. Slechts een paar zwarte journa listen slaagden erin om de begrafenis bij te wo nen. Sikelo Dhlomo werd twee weken geleden met een kogel in het hoofd in Soweto aangetroffen, nadat hij vier dagen er voor nog door de Zuid- afrikaanse veiligheids politie was ondervraagd. De 18-jarige activist had vorig jaar in een aantal televisiedocumentaires verklaard door de politie te zijn gemarteld. Dit wordt door de politie ontkend. Zuidafrika heeft een vi sum geweigerd aan de balling-dichter Breyten Breytenbach. Deze had vanuit zijn ballingsoord Parijs toestemming ge vraagd om naar Kaap stad te komen voor het in ontvangst nemen van een eredoctoraat,toege kend door de voormalige kleurlingenuniversiteit UWC. MADRID (DPA/REUTER) - Car men Polo de Franco, de weduwe van de vroegere Spaanse dicta tor Francisco Franco, is zater dag na een lang ziekbed in Ma drid overleden. Zij is 87 jaar ge worden. Dona Carmen, zoals zij bekend stond, leidde sinds de dood van Franco in 1975 een teruggetrok ken bestaan. De uit een aristo cratische familie uit Asturië af komstige Cramen Polo trouwde in 1923 met Franco, die het land later 37 jaar lang zou regeren. Na de dood van de generalissimo verliet zij het Pardo-paleis en nam ze haar intrek in een appar tement in de sjieke Salamanca- wijk in de Spaanse hoofdstad. De afgelopen jaren liet zij zich maar zelden in het openbaar zien. Af en toe nam zij deel aan bijeen komsten van de extreemrechtse „Fuerza Nueva", terwijl zij ook jaarlijks op de sterfdag van haar man een krans op zijn graf in de „Vallei de Gevallenen" bij Ma drid legde. De Franco's hadden één dochter, die eveneens Car men heet en getrouwd is met de chirurg Cirstobal Martinez-Bor- diu. JERUZALEM (RTR) - Gewelddadigheden op de door Israël bezette Gaza- strook en de westelijke Jordaanoever hebben het afgelopen weekeinde aan vijf mensen het leven gekost. Het officiële aantal slachtoffers van de strijd tussen Palestijnen en Iraëlische militairen is daarmee op 49 gekomen. De Israëlische minister van defensie Yitzhak Rabin en de stafchef van het leger Dan Shomron hebben zondag het kabinet verslag uitgebracht over de situatie. Zowel op de westelijke Jor daanoever als de Gaza-strook zijn de afgelopen dagen pamfletten verspreid door het clandestien opererende „Ver enigde Leiderschap van de Opstand". Hierin werd opgeroepen tot een alge mene staking, waaraan volgens getui gen in groten getale gehoor is gegeven. Drie Palestijnse jongeren stierven zon dag bij hevige rellen in het dorp Beit Ummar, op de westelijke Jordaanoe, ver. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder vindt een onderzoek plaats naar de toedracht van de ge beurtenis. Bewoners van Beit Ummar hebben verklaard dat Israëlische sol daten zonder enige voorafgaande waarschuwing het vuur op de protes terende menigte openden. De protesten in de bezette gebieden zijn dit weekeinde fel opgelaaid, na ge ruchten volgens welke militante jood se kolonisten aanvallen zouden heb ben gepleegd op bewoners in het dorp Beit Ummar. In Hebron hebben rechts-militante joden dit weekeinde talloze wagens vernield. Dit zou zijn gebeurd uit vergelding voor een aan val op Israëlische voertuigen op de westelijke Jordaanoever, waarbij twee kolonisten zwaar gewond raakten. Op de westelijke Jordaanoever zijn zondag Israëliërs van Arabische af komst in actie gekomen voor hun Pa lestijnse „buren" in Tulkarem, die vrij wel zonder voedsel zitten. In die stad geldt sinds woensdag een uitgaansver bod. Israëlische regeringsfunctiona rissen tonen zich in toenemende mate bezorgd over de groeiende solidariteit in de bezette gebieden tussen de 700.000 Israëliërs van Arabische af komst en de ongeveer 1,5 miljoen Pale stijnen. Richard Murphy, speciale afgezant van de Verenigde Staten voor het Mid den-Oosten, heeft dit weekeinde be sprekingen gevoerd met leiders in Sy rië. Murphy drong daarbij aan op uit voering van een Amerikaans initiatief voor een internationale vredesconfe rentie. In Damascus is door de officiële Syrische pers veel kritiek geleverd op de intenties van de Amerikaanse afge zant, die geen krachtige oplossing voor de problematiek zou nastreven. Murphy wordt dinsdag in Israël ver wacht. Daar zal hij waarschijnlijk aan dringen op vervroegd Palestijns zelf bestuur in de bezette gebieden en op spoedig door Israël met Jordanië te starten onderhandelingen over de uit eindelijke status van deze gebieden. Sovjetrussische republiek Oekraine zijn de afgelopen tijd bijna 80.000 amb tenaren ontslagen. Dat is zaterdag be richt door een lokale partijkrant. Het massale ontslag is een gevolg van een campagne, die erop is gericht de bu reaucratie in het gebied te „stroomlij nen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1