Snuffelt li ook al tussen de Kleintjes? SPRUITEN EN VARKENSSCHNITZEL. Verwarring rond eigen bijdrage voor specialist Plenca: meer stukken over belastende Waldheim IMIIIRIOI ZIEKTE MAAKT TWEEDE SLACHTOFFER de riil vandaag Miljoen aan valse dollars op Schiphol Weer veto VS in Veiligheidsraad Het verwarrende Verwij s-geelt je' Winderig 231e jaargang no. 27 i3 Dinsdag 2 februari 1988 Besmetting Rellen Hervormingen Bloemen Duidelijkheid Verplicht Schaken Spruiten, net± 750 gram Varkensschnitzel gepaneerd, 1 /IQ 100 gram 169±PKs 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. OP DAG VAN INVOERING RUNDERGEHAKT Kilo WITLOF 500 gram Nu en dan zon en droog. Middagtem per atuur 6 graden. Een krachtige, langs de kust naar hard toenemende Zuidenwind. tspi DEN HAAG/MIDDELBURG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft maandag in een brief aan het dagelijks provinciebestuur en de Tweede Kamer bekend J|Haakt dat ze voor een vaste Westerschelde-ocverver- ilbinding (WOV) een jaarlijkse rijksbijdrage van maximaal 30 miljoen gulden, gedurende een periode van 25 jaar, be schikbaar stelt. De minister verbindt aan haar toezegging Sj jvel de voorwaarde dat eerst aan de door de stuurgroep eck-WOV opgestelde eisen moet worden voldaan. ïh^Rwee maatschappijen die een bouwplan voor een WOV hebben gepresenteerd, reageerden, ondanks dat het be drag vier miljoen gulden lager uitvalt dan ze hadden ge vraagd, niet afwijzend. Beiden vonden het positief dat de minister nu toch aan de totstandkoming van een WOV wil meewerken. Gedeputeerde Barbé, tevens voorzitter van de stuurgroep WOV, was eenzelfde mening toegedaan. Hij zei dat het nu vooral een kwestie was de zaak financieel rond te maken. Verder opperde hij opnieuw de mogelijkheid dat de minis ter zal worden gevraagd een onderhandelaar aan te wijzen. (Zie, ook pagina 9) Mazelen-epidemie in omvang DEN HAAG/VLISSINGEN Het aantal gevallen van mazelen in ons land neemt nog steeds toe. slln Zeeland, en dan met name op Tholen en in bepaalde gebieden van Walcheren, is dat eveneens het geval, zo heeft geneeskundig inspecteur S. Lelie moeten constateren. Hij meent dan ook dat er in deze provincie gesproken kan worden van een epidemie. Of er net als in 1978, een polio epidemie op zal volgen, blijft volgens de deskundigen onzeker. Er zijn acties begonnen om mensen alsnog te bewegen hun kinderen in te laten enten. Vorige week was er al sprake van een run op de GGD in Rot- ^Riam. In de Maasstad overleed afge lopen weekeinde een tweede kind, een vijtjarig jongetje, aan mazelen. Van de Nederlandse bevolking is 92 procent gevaccineerd. De overige acht procent is daar tegen uit geloofsovertuiging of een antroposofische levenswandel. Ook dokter Lelie noemt confessionele PZC redenen als achtergrond voor het niet laten inenten, maar er is tevens een ca tegorie die dit uit 'slordigheid' heeft nagelaten. Uit deze groep komen voor al aanvragen om alsnog gevaccineerd te worden. Volgens professor J. Huisman, werk zaam bij de Rotterdamse GGD, zijn twee sterfgevallen vlak achter elkaar puur toeval. „Normaal is het zeldzaam dat kinderen aan mazelen sterven. Pas wanneer het om grote aantallen gaat, treden er ook relatief meer complica ties op", aldus Huisman. Een woordvoerder van de Amsterdam se GG en GD zegt dat in de hoofdstad zeker geen sprake is van een epidemie. Geschat wordt dat er in de hoofdstad drieduizend kinderen ongevaccineerd rondlopen. Rond Rotterdam is de si tuatie veel ernstiger. Met name in Twee Palestijnse betogers zijn gedood bij rellen op de westelij ke Jordaanoever. PAGINA 3 De hervormingen in de Sovjet unie zijn nog maar een begin, zo meent Max van der Stoel. PAGINA 4 De Parijse haute-coüture zegt het met bloemen. PAGINA 6 De vakbonden willen snel dui delijkheid over de reorganisa tie bij De Schelde. PAGINA 9 Wethouders Apers wil in de Axelse politiek blijven: Ik ben het verplicht aan de kiezers en aan Koewacht. PAGINA 11 Jan Timman kwalificeert zich na zege voor kwartfinale van het kandidatentoernooi scha ken. PAGINA 15 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financieel en economie: 7 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 14 en 15 Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. randgemeenten als Ridderkerk en Ca- pelle aan de IJssel waart het virus rond. Hier wonen veel mensen die om religieuze redenen hun kinderen niet in laten enten. Huisman: „Wanneer één kind uit een klas besmet is met het virus, gaat het binnen de kortste keren als een strovuur verder. De ziekte is buitengewoon besmettelijk, daarom blijft inenting noodzakelijk". Van zorgwekkende explosies van ma zelen op Zeeuwse scholen of in gezin nen is volgens dokter Lelie geen spra ke. Hij onderschrijft intussen het ad vies van prof Huisman, dat alsnog inenten het verstandigste is. Er komen bij de geneeskundige dien sten in het land veel telefoontjes bin nen van ongeruste mensen die alsnog ingeënt willen worden. In Zeeland (Slot zie pagina 3 kolom 7) HELSINKI (AFPIDPAIREUTER) - Leden van een stem bureau in Helsinki maken de bussen leeg om het resul taat van de presidentsverkiezingen te kunnen vaststel len. De huidige Finse president Mauno Koivisto bleek de zondag en maandag gehouden verkiezingen te hebben gewonnen. Om direct te worden herkozen had de 64-ja- rige Koivisto 50 procent van de stemmen moeten beha len. Hij bleef echter bij 48 procent steken, waardoor het woord is aan een college van kiesmannen. Deze 301 kiesmannen komen op 15 februari bijeen om alsnog te bepalen, wie de komende zes jaar president van Finland is. Het geldt als vrijwel zeker, dat de so ciaal-democraat Koivisto dan wel een ruime meerder heid behaalt. UTRECHT (ANP) - Het 'specialisten geeltje' heeft maandag - op de dag van invoering - overal in het land meteen geleid tot een enorme chaos, zo meldt de VNZ, de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen. Verwarring is SCHIPHOL (ANP) - De Dienst Lucht vaart van de rijkspolitie op Schiphol heeft vorige week twee Nederlanders en twee Belgen aangehouden die in het bezit waren van één miljoen aan Amerikaanse valse dollarbiljetten. De vier arrestanten zijn K.J.C.R. van der V. uit Zwalm (België), V.J.E.E. uit Brakel (België), M. van H. uit Zaam- slag en G.T. uit Purmerend. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie hadden zij de valse dollar biljetten in coupures van honderd dol lar bij zich. De vier, die maandag aan de officier van justitie in Haarlem zijn voorgeleid, willen over deze valse dol larbiljetten niets zeggen. Het onder zoek wordt voorlopig voortgezet. Of er meer aanhoudingen zullen ko men hangt van dit onderzoek af, aldus de woordvoerder van de rijkspolitie. NEW YORK (REUTER) - De Verenig de Staten hebben maandag hun veto uitgesproken over een voorstel in de Veiligheidsraad om Israëls „ijzeren vuist-politiek" jegens Palestijnse de monstranten aan banden te leggen. Alle andere landen in de raad stem den vóór de ontwerpresolutie, die was ingediend door zes niet-gebonden staten. Het was voor de tweede maal in twee weken dat de VS een VN-resolutie met kritiek op Israël blokkeerden. (Zie ook pagina 3) troef omdat het publiek onvoldoende is geïnformeerd over het feit dat zie kenfondspatiënten voor een bezoek aan de specialist voortaan 25 gulden zelf moeten betalen. Bij de specialis tenvereniging LSV was maandag van 7pp lsi yj extra deining niets te bespeuren. lllllU maar groter maken, omdat aan iedere ziekenhuisopname formeel een specia listisch consult vooraf gaat, waarvoor wel de regeling geldt. Het ministerie van WVC plaatst van daag alsnog een advertentie in de kranten om het publiek in te lichten, zo bleek maandag. De VNZ was niet bij machte om de eigen voorlichtingsma chine eerder op gang te brengen: het VNZ-blad komt pas in de loop van deze week uit en de folders liggen nog bij de drukker, omdat pas vorige week don derdag definitief zeker werd dat de nieuwe regeling doorgaat. De VNZ is over de tekst van die adver tentie niet helemaal tevreden, omdat er in staat dat het geeltje alleen ver schuldigd is „voor specialistische hulp waarvoor u niet wordt opgenomen in het ziekenhuis". Deze zinssnede zal de verwarring volgens de VNZ alleen Het „specialistengeeltje" heeft in Zeeland nauwelijks tot ernstige pro blemen geleid, al zegt een woordvoer ster van de patiëntenvereniging 'Sa men Beter' „dat het na één dag te vroeg is om de balans op te maken". De Zeeuwse specialisten, die in over grote meerderheid geen contract meer hebben met het ziekenfonds, innen de f 25,- voor een verwijskaart contant of sturen een rekening. In sommige ge vallen hoefde er maandag (nog) niet te worden betaald. Van centrale afspra ken of inning van het geld door de zie kenhuizen is geen sprake. Bij het Zie kenfonds Midden en Noord Zeeland in Middelburg informeerde slechts een enkeling naar de nieuwe regeling. DEN HAAG (ANP) - De cabaretière Corry Vonk is in de nacht van za terdag op zondag overleden. Ze werd 87 jaar. Corry Vonk is maan dagmiddag overeenkomstig haar wens in stilte in Dieren gecre meerd. Dit hebben de executeurs testementair maandag meege deeld. Cornelia Diederika Vonk, die was getrouwd met Wim Kan, kreeg in 1982 een beroerte. Een jaar later stierf Wim Kan. De laatste jaren van haar leven woonde ze in een huis in de bossen bij Rheden. (Zie ook pagina 2) Gisteren is in de gezond heidszorg een nieuwe portie verwarring gezaaid: de invoering van het omstre den 'specialistengeeltje' of 'verwijsgeeltje'. Iedere ziekenfondspa tiënt, die vanaf 1 februari met een ver wijskaart van de huisarts naar een me disch specialist wordt gestuurd, moet een eigen bijdrage van 25 gulden beta len. Het gaat hier om een bezuinigings maatregel van staatssecretaris Dees (volksgezondheid). De bewindsman wil op deze manier 100 miljoen gulden besparen op de kosten van de zieken fondsen. Politiek gezien moet van de nieuwe regeling ook zoiets uitgaan als een lesje in kostenbewustzijn onder ziekenfondsverzekerenden. Maar wie nog gelooft dat er van beide doelstel lingen onder de gegeven omstandighe den ook maar iets terechtkomt, moet toch wel over een onverwoestbaar op timisme beschikken. Het 'geeltje' van staatssecretaris Dees wordt namelijk ingevoerd zonder dat er sprake is van enige gezonde voorbereiding, zonder dat de direct betrokkenen (ziekenhui zen, medisch specialisten en zieken fondsverzekerden) weten waar ze aan toe zijn, zelfs zonder dat redelijke po gingen in die richting zijn onderno men. Er is de afgelopen maanden veel verzet gerezen tegen de invoering er van. Vier organisaties hebben nog een, kort geding aangespannen tegen Dees. Maar het heeft allemaal niet ge holpen. De bewindsman koos voor de chaos en gokt erop dat het allemaal wel niet zo'n vaart zal lopen. Het bezuinigingskabinet-Lubbers 2 begint er een sport van te maken om dwars tegen alle waarschuwingen in maatregelen van kracht te verkla ren, waarvan tevoren vaststaat dat er flinke ongelukken mee kunnen gebeu ren. Minister Deetman van onderwijs heeft zich daaraan bezondigd, toen zijn nieuwe opzet van de studiefinan ciering in een puinhoop veranderde. In de Tweede Kamer is hij daarvoor gron dig afgedroogd. Maar van dat voor beeld heeft de regeerploeg kennelijk weinig geleerd. Staatssecretaris Dees haalt met de invoering van de eigen bijdrage bij verwijzing naar een me disch specialist heel bewust eenzelfde soort moeilijkheden over zich heen. Bovendien stapelt hij de problemen met deze nieuwe bezuiniging bovenop de gevolgen van het conflict tussen zie kenfondsen en medisch specialisten. Sinds 1 juli vorig jaar heeft ongeveer tachtig procent van de medisch spe cialisten geen contract meer met de ziekenfondsen: de meeste fondsverze- kerden moeten daarom de rekening van de specialist eerst gewoon betalen en vervolgens declareren bij hun zie kenfonds. Dees maakt het nu allemaal nog ingewikkelder en ondoorzichtiger. Hij heeft een houding van: 'iedereen zoekt het maar uit, wat ervan komt komt er maar van, als ik mijn bezuini ging maar binnenhaal'. Dat hij met de-' ze stijl van besturen het verzet alleen maar aanwakkert en uiteindelijk de brokken van een dergelijke maatregel naast de deur van zijn departement laat vallen, deert hem kennelijk niet. at alles valt de staatssecretaris ernstig kwalijk te nemen. Nie mand zal willen ontkennen dat in de gezondheidszorg de kosten uit de pan gerezen zijn. De noodzaak van bespa ren en bezuinigen wordt dan ook breed onderschreven. Alleen mag van de ver antwoordelijke bewindsman worden verwacht dat hij een helder beleid voert. Een beleid, dat uitvoerbaar is, dat iedereen begrijpt en dat op zijn minst enig uitzicht op beoogd resul taat biedt. Op al deze punten gaat de nieuwe regeling met het 'verwijsgeel tje' mank. Ziekenhuizen, specialisten en ziekenfondsen zitten met de han den in het haar. Er zijn allerlei onopge loste problemen met de inning van de eigen bijdrage. Het gevolg is dat uni formiteit ontbreekt. Iedereen moet zelf maar wat improviseren. Over wat' te doen bij wanbetaling bestaan uit sluitend raadsels. Aan gedegen voor lichting in de richting van het publiek over de werking van de regeling is niets gedaan. Het ministerie van WVC en de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) liggen daarover met elkaar overhoop. Erger nog: ze zijn nauwelijks in staat om de regeling uit te leggen. Alles bijeen een staaltje van non-beleid, dat slechts rijp is voor de bestuurlijke schroothoop. vdM In verschillende plaatsen, zoals hier in Amsterdam, worden kinderen alsnog gevaccineerd. (Advertentie) (Van onze correspondent BONN De Joegoslavische historicus, professor Plenca, zegt nog meer belastend materiaal te hebben over het oor logsverleden van de Oostenrijkse president Kurt Wald heim. In een interview voor de Westduitse televisie gaf Plenca gisteravond ook zijn erewoord dat het door het weekblad Der Spiegel afgedrukte telegram, waarin Wald heim opdracht geeft meer dan 4200 gevangenen af te voe ren, echt is. De historicus zei in Belgrado onder meer, dat hij niet bereid is het document in handen te geven van de media of de in ternationale onderzoekscommissie, die in opdracht van de Oostenrijkse regering het verleden van de 69-jarige Wald heim onderzoekt. Wel is hij bereid het te laten zien aan het Westduitse lid van de commissie, professor Messersch- midt, die naar Joegoslavië is afgereisd. Plenca: „Als getuige en historicus zal ik het alleen ter be schikking stellen van justitie. Als Waldheim gelooft dat hij geen oorlogsmisdadiger is, dan moet hij deze zwaar belas tende documenten met bewijzen weerleggen en een gerech telijk onderzoek verlangen. Ik wil uitsluitend met Joego slavische rechters samenwerken voor zo ver het om dit do cument gaat en het is niet het enige stuk. Er bestaan nog zwaarwegender stukken". Waldheims woordvoerder Christian bleef ook maandag avond bij zijn bewering dat het nu opgedoken telegram een vervalsing is. Naar zijn mening is het de taak van de inter nationale commissie om het stuk op zijn echtheid te onder zoeken en er eventuele conclusies uit te trekken. Het com missielid Messerschmidt sloot niet uit, dat door deze nieu we ontwikkelingen het eindrapport van de commissie later uitkomt. De bedoeling is dat de conclusies volgende week maandag aan de Oostenrijkse kanselier Vranitzky worden overhandigd. En wat dacht u hiervan? Gildeweg 6, Vlissingen. Aanbiedingen gelden t/m woensdag 3 februari a.s..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1