Nazivriend zwarte weduwe in Denemarken opgespoord Angola beschuldigd van chemische oorlogvoering Giro 50500 Bank70.7070529 Acties wegvervoer in voorbereiding Nog geen licht zaak van verdwenen baby vandaag Door politie achtervolgde man komt om Campagne milieudefensie tegen groei autoverkeer Nicaragua laat Amerikaan vrij HEVIG TREFFEN OP WESTOEVER Lepra. Een kwestie van gevoel. Stormachtige wind 231e jaargang no. 26 Maandag 1 februari 1988 Telefoonchaos Wegenbelasting Pellenaars Koeman Leo Visser Ja, maar ook van geld. Want lepra is te genézen. De volledige behandeling van één patiënt kost per jaar ongeveer 300 gulden. De medicamenten om hem te genezen kosten 60 gulden. De NSL is de nationale instantie die zich inzet om de nood onder de 15 miljoen lijders aan deze afschuwelijke ziekte te lenigen. Laat lepra ons allemaal een zorg zijn. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding PUBLIEK WORDT ONTZIEN Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. Vanochtend regen, daarna opklarin gen, maar in de avond enkele buien. Middagtemperatuur 8 graden. Een stormachtige wind uit zuid tot zuid- (west. In het laatste jaar van de oorlog diende Sonderführer Christophersen volgens Wiesenthal in Auschwitz-Birkenau, het grootste vernietigingskamp van de nazi's, waar drie miljoen mensen zijn omgebracht. Christophersen is een bewonderaar van Rudolf Hess DEN HAAG (GPD) Nazi-jager Si mon Wiesenthal heeft de Deense rege ring gevraagd om uitlevering aan West-Duitsland van de Duitse oor logsmisdadiger Thies Christopher sen, die onder meer biologische proe ven zou hebben gedaan op mensen. Christophersen (70) werd dit weekein de ontdekt in een woning in Kollund, in Zuid-Jutland, slechts enkele kilo meters van de Duitse grens. Hij blijkt daar al zeven jaar te wonen en zich be zig te houden met neo-nazistische acti viteiten, die zich over heel West-Euro pa uitstrekken. Hij onderhoudt nauwe contacten met de weduwe van oud- NSB-leider Rost van Tonningen, bij genaamd de Zwarte Weduwe. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG Het Angolese regeringsleger is er dit weekend van beschuldigd dat het internationaal verboden chemische wapens heeft ge bruikt in de oorlog tegen de bevrij dingsbeweging Unita. Volgens Uni- ta-leider dr. Jonas Savimbi is er in het Jamba-hoofdkwartier van de bewe ging, ergens in zuid-oost-Angola, een speciaal kamp ingericht om de slacht offers van deze chemische wapens te behandelen. Aangenomen wordt dat de chemische wapens afkomstig zijn uit Rusland. ROTTERDAM (ANP) - Een 26-jarige Rotterdammer is in de nacht van za terdag op zondag verongelukt toen hij met zijn auto trachtte de politie van zich af te schudden. Dit heeft de poli tie van Rotterdam zondag meege deeld. Politiemensen in een surveillance-au to zagen de vermoedelijk zeer dronken man slingerend en weifelend rijden over het Vasteland in Rotterdam. De politie probeerde via het geven van een stopteken de auto tot stilstand te brengen. De man reageerde daar ech ter niet op en trachtte op een bepaald moment zelfs de politie-auto van de weg te drukken. De laatste poging om de politie van zich af te schudden werd de man fa taal. Met hoge snelheid reed hij een op rit naar de Kralingse Zoom op, die uit sluitend bestemd is voor bussen. De auto belandde in de kuil, die moet voorkomen dat personenauto's van de busbaan gebruik maken en sloeg over de kop. De man overleed ter plaatse. De politie-auto kon de kuil nog net ontwijken en kwam tot stilstand tegen een vangrail. De twee agenten raakten gewond aan gezicht en benen, aldus de politiewoordvoerder. Het bekend worden van het inzetten van chemische wapens door de MPLA-troepen in hun pogingen om de opmars van Unita in zuid-Angola te gen te houden, viel nagenoeg samen de onderhandelingen tussen de Angolese regering en de Amerikaanse staatsse cretaris voor Afrikaanse zaken, dr. Chester Crocker. Deze onderhandelin gen werden ook bijgewoond door een vooraanstaande lid van het Cubaanse politbureau, Jorge Risquet. Na afloop van de gesprekken kon in de hoofd stad Luanda worden vernomen, dat de Angolese regering hoopt, dat ook Zuidafrika nu aan onderhandelingen over een vredesregeling zal deelne men. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha liet er vrijdag in Windhoek niet de min ste twijfel over bestaan, dat hij weinig verwacht van de gesprekken van Croc ker in Luanda: „De Amerikanen ver liezen steeds meer invloed in deze re gio, vooral omdat ze doorgaan met hun politiek van sancties tegen Zuid afrika". Botha maakte deze opmerking bij het vertrek van de premier van de West- duitse deelstaat Beieren, dr. Fransz Joseph Strauss, die na een verblijf van elf dagen naar West-Duitsland te rugkeerde. Volgens Botha is het dui delijk dat het initiatief voor een con structieve bijdrage voor het oplossen van de problemen in Zuidelijk Afrika is overgenomen door de Westeurope- se landen, met name door Groot Brit- tannnië en West-Duitsland. SCHIEDAM (ANP) - De Vereniging Milieude fensie voerf komend na jaar een campagne te gen de sterke toename van met name het parti culiere autoverkeer. De campagne bestaat onder andere uit verzet tegen de verhoging van de snelheidslimiet tot 120 kilometer per uur op snelwegen en uit een lob by ,,op alle niveaus" voor het openbaar ver voer. Milieudefensie-voorzit ter P. Lammers zei zater dag tijdens de jaarverga dering van zijn vereni ging in Schiedam, dat thans in het verkeer „grenzen worden over schreden, die een radica le opstelling van Milieu defensie nodig maken". Milieudefensie is druk doende met de universi teiten van Amsterdam, Groningen en Delft een zogenoemd trend breukscenario op te stel len. Er wordt onderzoek gedaan naar een flexibel en efficiënt vervoerssys teem zonder grote be perkingen aan de mobi liteit, maar dat wel reke ning houdt met het milieu. De tweede grote cam pagne die dit jaar wordt gevoerd, de „actie schoonstroom", heeft een veel milder karak ter. Deze actie houdt ver band met het door Mi lieudefensie beleden plan „electriciteit zon der kernenergie". (Advertentie) De Kamer wil van de minister opheldering over de telefoon chaosdie ontstond rond de 'Soundmix-show' PAGINA 3 De transportwerkgevers zien niets in de kabinetsplannen de wegenbelasting te verhogen. PAGINA 3 Op 74-jarige leeftijd is zaterdag in Breda oud-ploegleider Kees Pellenaars overleden. In de ja ren vijftig veroorzaakte hij met renners als Wim van Est en Wout Wagtmans een ware Tour-koorts in Nederland. PAGINA 9 Ronald Koeman zal nog ten minste vier jaar in dienst van PSV blijven. PAGINA 9 Vlak voor de Olympische Win terspelen mochten Leo Visser en Gerard Kemkers niet tot op de bodem gaan van hun coach Henk Gemser. Maar op de 10.000 meter deden zij het ten slotte toch. Visser was de sterk ste op die afstand en greep de Nederlandse schaatstitel. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Wibautstraal 135,1097 DN Amsterdam, tel. 020-938973 vredesplan niet (Van onze correspondent) TEL AVIV Het Israëlische kabinet is ervan overtuigd dat de Verenigde Staten met het nieuwe vredesinitiatief geen schade zal berokkenen aan de belangen van de joodse staat. Tijdens de wekelijkse ministerraad in Jeruzalem werd zondag het als tussentijdse oplossing bedoelde Amerikaans-Egyptische plan dat moet leiden tot autonomie voor de Palestijnen in bezet gebied, niet direct afgewezen. Maar premier Sjamir en vice- premier Peres waren zeer sceptisch over de vraag of koning Hussein van Jordanië een internationale vredesconferentie \^il inwisselen tegen onder Israëlisch toezicht gesteld zelfbe stuur voor de Palestijnen van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Het doodgewaande vredesproces in het Midden Oosten kwam eind vorig week plotseling tot leven doordat de Verenigde Staten de passieve houding tèn aanzien van het Palestijnse vraag stuk liet varen. Het was echter de ver dienste van de Egyptische president Hosni Mubarak die tijdens diens be zoek aan Washington met zijn vredes plan president Reagan en minister van buitenlandse zaken Schulz ervan Wist te doordringen dat de Palestijnse opstand in door Israël bezet gebied ^Slechts met politieke daadkracht is is te beteugelen. zal naar een defenitieve oplossing moeten worden gezocht dat de status van het bezette gebied en die van zijn Palestijnse bevolking zal bepalen. Als het plan slaagt zijn vredesbesprekin gen onder toezicht van een Ameri kaans-Russische delegatie niet uitge sloten, zo zou het Witte Huis volgens de Israëlische krant Jeruzalem Post hebben geopperd. Dat de Palestijnen niet zitten de te wachten op een koning die voor een groot deel hun zaken regelt, is nog da gelijks in bezet gebied te merken. De rebellie tegen Israël en het gevecht om onahankelijkheid leefde het afgelopen weekeinde weer overal op. Ten minste acht Palestijnen raakten gewond toen de veiligheidstroepen het vuur op de demonstranten opende. In Nablus op de Westoever en voor omliggende Palestijnse vluchtelin genkampen gold zondag de hele dag een uitgaansverbod. Volgens de richtlijnen in de Camp Da- yid Akkoorden (die leidde tot het Is- Ïaëlisch-Egyptisch vredesverdrag) wil 'Amerika proberen de betrokken par ijen te winnen voor autonomie in be- ■et gebied gedurende vier jaar. Daarna AN SALVADOR, MANAGUA (UPI) - De Sandinistische regering heeft za terdag de Amerikaanse piloot James Jordan Denby vrijgelaten. Denby zat $inds begin december vast in Nicara gua en was beschuldigd van hulp aan tie contras. De vrijlating komt enkele dagen voor let Amerikaanse Congress moet stem men over president Reagans verzoek ,1e contras nieuwe steun te verlenen. DEN HAAG (GPD) Kaderleden van de Vervoersbond FNV hebben afgelo pen weekeinde het laatste aanbod voor een cao van de werkgeversorga nisatie afgewezen. Aanstaande zater dag zal tijdens ledenvergaderingen worden besloten over vormen van ac tie om de werkgevers onder druk te zetten. Bondsbestuurder Van den Berg denkt voorlopig nog aan 'zach tere' vormen van actie, waarbij het publiek, anders dan eind 1985 toen er ook een cao-conflict was en blokka de-acties uitbraken, zo veel mogelijk zal worden ontzien. De verwachting is dat vanaf midden februari acties van vrachtwagenchauf feurs zijn te verwachten in met name het noorden van het land, de regio Rot terdam en in Limburg. Daar is de ac tiebereidheid het grootst, aldus be stuurder Van den Berg. De kaderleden van de Vervoersbond FNV vinden het laatste aanbod van de werkgevers voltrekt onvoldoende. Dit aanbod hield onder meer in een stij ging van de lonen met 1%, extra vakantiedagen en een dag extra voor chauffeurs met een leeftijd tot en met 39 jaar. De looneisen van de bonden liggen echter enkele procenten hoger, terwijl ook onder meer langere vakan ties, betere cabines en een betere rege ling voor wachttijden (aan de grens etc.) op het verlanglijstje staan. Bij de Vervoersbond CNV liggen de meningen nog verdeeld. Afgelopen weekeinde hebben de kaderleden van de christelijke bond het al dan niet ac cepteren van het eindbod van de werkgevers verschoven naar een le denvergadering later deze maand. GRATHEM (ANP) - Over het lot van het zoontje van het echtpaar B. uit Keipen (gemeente Grathem) dat een dag na zijn geboorte op 1 november 1983 spoorloos verdween, tast de poli- ,ie nog steeds in het duister. De 39-ja- rige moeder, J.B., legt zeer tegenstrij- lige verklaringen af. Zo zegt zij ener- 3 :ijds de baby in een zak meegenomen 'I ,e hebben naar haar werk en hem daar >ij de vuilniszakken te hebben gezet, j ;n anderzijds de baby te hebben weg- fegeven. 5 3ewijzen voor de verhalen zijn tot nu ;oe niet gevonden, zo deelde de Roer- nondse officier van justitie, mevrouw j nr. E. van der Bijl, zaterdag. Vast staat in elk geval dat het spoor- oos verdwenen kind op 1 november 1983 is geboren. Bij de bevalling is geen arts of vroedvrouw aanwezig ge weest. De echtgenoot van de vrouw, de (10-jarige T.B., was wel bij de bevalling. Hij heeft nog dia's van zijn pasgeboren zoontje gemaakt, die bij een huiszoe king zijn gevonden. Ook zijn krantek nipsels aangetroffen met berichten over het weggeven van kinderen aan anderen. Die zouden kunnen wijzen in de richting van het tweede verhaal van de vrouw, aldus de officier. De vrouw ontving van haaqman in ruil voor het zoekmaken van de baby een bedeltje voor haar armbaiid, voorzien van de letters V.Z. (verloren zoon) en de geboortedatum 1 november 1983. Van de geboorte is geen aangifte ge daan bij de burgerlijke stand. Dat deze zaak pas nu aan het licht is gekomen, houdt verband met een ze dendelict, waarvan J.B. verdacht wordt. Aan de vrouw die daarbij be trokken was, zou hij het verhaal heb ben verteld. Zij vertelde het vervol gens aan de politie. Ook deze zeden zaak is nog in onderzoek. GRONINGEN (ANP) - De politie heeft zaterdagavond een einde gemaakt aan een korte blokkade van de Evenemen tenhal in Groningen, kort voor het begin van het optreden aldaar van de Israëlische zang- en dansgroep Shalom 88. Een zestigtal demonstranten blokkeerde onder het roepen van leuzen als „zionisme is racisme, zionisme is fascisme" de ingang van de Evenementenhal in een poging bezoekers van het concert te verhinderen naar binnen te gaan. De de monstranten wilden zo hun „solidariteit met de Palestijnse strijd" betuigen. De zang- en dansgroep Shalom 88 is op- toernee in Nederland ten behoeve van het in Israel geves tigde centrum Beth Halochem voor invalide Israëlische mi litairen. je PZC DEN HAAG - Tussen de buien door luisterden konin gin Beatrix en prins Claus za terdagochtend naar de tradi tionele muzikale hulde door e marechaussee ter gelegen heid van de verjaardag van de vorstin. De wacht voor pa leis Huis Ten Bosch had het de hele druk druk met het aannemen van bloemen voor de koningin. verwerpt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1