anDijke togier van ttterloo verleden ie PZC vandaag v W/EEK-UIT \NEEK-IN Aflosbemanniiig Verpleging patiënten thuis wordt vergoed Waldheim direct betrokken bij deportaties van joden Gijzelaars Bayrut in leven zegt geestelijke Winnaar Sound Mix Show HULPDIENSTEN ONBEREIKBAAR Koningin morgen vijftig Een halve eeuw met Beatrix Buiig |1 e jaargang no. 25 terdag 30 januari 1988 BANDEN, ACCU'S EN UITLATEN Wiegel 13» Privacy Hogeschool Recordjaar DEN HAAG (ANP) - De telefonische jurering van de populaire televisieshow de Soundmix Show van de KRO heeft vrijdag avond tot een telefonische chaos geleid. Vanaf tien uur tot ver na elf uur was telefoonverkeer in heel Nederland vrijwel on mogelijk. Ook alarmnummers van politie, brandweer en am bulance waren onbereikbaar. Rond middernacht was nog niet duidelijk of dat tot zeer ernstige gevolgen heeft geleid. Ingrijpen Gewaarschuwd Voordeel BAYRUT (RTR/DPA) - Alle buitenlandse gijzelaars in Li banon zijn in leven en goede gezondheid. Dit heeft een vooraanstaande shi'itische geestelijke in Libanon vrijdag verklaard. VOLGENS JOEGOSLAVISCHE DOCUMENTEN COMPUTERS Lijnbach Wisselend bewolkt. Af en toe buien, mogelijk met hagel. Krachtige tot harde wind uit zuidwest tot west. hliddagtemperatuur omstreeks 6 graden. Tevens uw juiste adres voor auto-onderhoud. Hoek Rijksweg - Ringbaan West I 01100 - 1 14 40 I GOES LVERSUM (ANP) - Rogier van Ot- •loo, chef-dirigent van het Metropo- orkest is vrijdag op 46-jarige leef- i overleden. Hij was al geruime tijd :k. gier van Otterloo was sinds 1 sep- nber 1980 chef-dirigent van het Me- ipole-orkest. Met name voor het Me- ipole schreef hij tal van composities arrangementen. Van Otterloo ver gde verder vele radio- en televisie- iendingen, maakte een aantal pla- en filmmuziek, waaronder die voor ildaat van Oranje. In 1971 werd hij derscheiden met een Edison. Vier sr later kreeg hij de Gouden Harp li Conamus. memoriam op pagina 21. I Ex-VVD-leider Hans Wiegel heeft zijn partij opgeroepen het kabinetsbeleid tot een succes te brengen om zo met nieuw elan de verkiezingen tegemoet te gaan. PAGINA 3 Automobilisten hoeven niet bang te zijn dat de overheid hun gangen kan nagaan wan neer elektronische tolheffing is ingevoerd. PAGINA 5 De Hogeschool Zeeland kan nog dit jaar beginnen met de nieuwbouw in Vlissingen. PAGINA 11 De havens van Terneuzen en Sas van Gent hebben een re cordjaar achter de rug. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,13,15,16 en 17 Sport: 35 Zeeuwse actie tegen de Spaanse Armada Vuur en vechtlust van Gerrit Komrij in 'Lof der Simpelheid' Op de bres voor het behoud van top stukken in de boekdrukkunst Poëzie in de Letterkundige Kroniek: Anker, Vlek, Hame link en Berghuis Films uit de Sovjet-ijskast Arrangeervirtuoos Rogier van Otterloo. PAGINA 19, 20 en 21 Herinnerig aan de waters nood: het beertje van Beatrix Het tomeloze succes van de beurslijn en andere 06-num- mers Gedegen voorberei ding is het handelsmerk van koningin Beatrix De boer op: het driemanschap Kuyper loopt warm voor de varkens houderij Een leger van advi seurs levert de Amerikaanse presidentskandidaten De Win nende Formule Volleybalgoeroe Arie Selin- ger met Nederland op weg naar Seoul. PAGINA 27, 29, 31 en 33. AALSMEER - Marechaussee Jos van den Brom won gister avond met 21 procent van de stemmen van de publieksjury de Sound Mix Show. Als John Den ver was hij de favoriet van tv-kij- kend Nederland dat massaal het telefoonverkeer in het land gedurende meer dan een uur plat legde. Tv-show verlamt telefoonverkeer Over de juiste omvang van de overbe lasting van het net kon de ?TT-woord voerder vrijdagavond nog geen mede deling doen. De PTT had de ontrege ling van het telefoonverkeer door de P/lfjipJt telefonische jurering niet voorzien, al- 11IIIVIV dus de woordvoerder. „Het is voor het eerst dat we dit doen. We zullen moe ten bezien of deze zaak voor herhaling vatbaar is." een uur uit. „Een onverantwoorde si tuatie," aldus de zeer boze woordvoer der van het AMC. De politie in Den Haag stuurde zoveel mogelijk mensen de straat op. De bu reaus waren bijna verlaten. Op die ma nier zouden er toch zoveel mogelijk po litiemensen voor het publiek aan spreekbaar blijven, aldus de woord voerder van de Haagse politie. In Gel derland werden uit voorzorg meteen alle onbemande groepbureaus van de rijkspolitie opnieuw bemand met per soneel, omdat de meldkamers door de storing onbereikbaar waren. Dit bemanningslid neemt afscheid van zijn vrouw en kinderen in een mari nekazerne in Amsterdam. Toch was de PTT vrijdagmiddag nog voor deze gevolgen gewaarschuwd. Dat gebeurde door het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. „Maar er werd ons verzekerd dat er niets aan de hand was. Ze waren op al les voorbereid." Het telefoon- en sema- foonverkeer van het AMC lag er bijna In Amsterdam moesten zeker vier mensen met een taxi naar het AMC worden gebracht. Ze arriveerden on der beroerde omstandigheden, aldus de woordvoerder. In Den Haag renden mensen in paniek de straat op om een passerende automobilist te bewegen iemand naar het ziekenhuis te bren gen. Politiekorpsen in het hele land rea geerden verantwaardigd. „We werden volledig geblokkeerd in ons werk," al dus de woordvoerder van de rijkspoli tie in Groningen. „Het is dan gewoon hopen dat het rustig blijft." Nog tijdens de uitzending probeerden de centrale post van het ambulance vervoer in Friesland en de brandweer alarmcentrale in Leeuwarden de KRO te bewegen om in te grijpen. In het te lexbericht aan de KRO werd de PTT aansprakelijk gesteld voor de „blun der". Omstreeks kwart over elf werd (Slot zie pagina 3 kolom 7) SCHIPHOL (ANP) - Om in de Perzische Golf de taken aan boord van de mijnenjagers Maassluis en Hellevoetsluis te gaan overnemen zijn vrij dagavond laat de 120 bemanningsleden van de Haarlem en Dordrecht van Schiphol naar Dubai vertrokken. Om het afscheid wat te verzachten wachtte de mannen in de kantine van de luchtvaartmaatschappij die hun reis verzorgde een maaltijd van snert. Zonder familie. Daarvan was al eerder in de marinekazerne in Amsterdam afscheid genomen. Op 7 februari zit de taak voor de bemanningen van de Maassluis en de Hellevoetsluis erop. Dan arriveren zij op Schiphol na 3,5 maand in de Per zische Golf te hebben gediend. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix viert morgen, zon dag, haar vijftigste verjaardag DEN HAAG (GPD) - De particuliere ziektekostenverzekeraars en twee derde van de ziekenfondsen gaan de kosten van de aanvullende thuisver pleging (de aanvullende thuiszorg) vergoeden. De voorzieningen die daarvoor nodig zijn, de wijze van aan vragen, de nieuwe polisvoorwaarden en de tarieven worden over anderhal ve week bekendgemaakt. Dat onthul de gistermiddag mevrouw Veder- Smit, voorzitter van de Nationale Kruisvereniging, bij de opening van een nieuw kruisgebouw in Harder wijk. Steeds meer mensen kiezen ervoor om thuis te blijven als ze erg ziek zijn. Zij worden liever verzorgd door wijkver pleging of gezinszorg dan naar een zie kenhuis of verpleeghuis te gaan. Voor de verzekeraars is deze thuisverple ging in veel gevallen - zo'n driekwart van de patiënten -goedkoper, maar toch was er nog steeds geen akkoord over de vergoeding van aanvullende thuisverpleging. De nieuwe afspraken betekenen een forse besparing op de totale 'uitgaven voor de volksgezond heid. dat zijn mensen die thuis willen ster ven, is dit een reuzenvoordeel. Zij kun nen nu op bekwame ondersteuning re kenen. Ze hoeven dat niet in een zie kenhuis, soms in eenzaamheid, te on dergaan". Tot nog toe was het niet voor veel mensen weggelegd om thuis te wor- zorg. Zie ook pagina 11). Tijdens de bijeenkomst in Harderwijk bleek uit de woorden van de voorzitter van de Nationale Kruisvereniging, me vrouw Veder-Smit, dat de overeen stemming met de verzekeraars vrijwel rond is. „Voor een grote groep patiën ten, vooral voor de terminale groep, „Volgens de informatie die ik heb zijn alle gijzelaars in leven. Ze zijn in goede gezondheid", verklaarde sheikh Mo hammed Mehdi Shamseddine tegen over het televisie-persbureau Visnews. Shamseddine is plaatsvervangend hoofd van de Libanese Hoge Shi'iti sche Raad en heeft grote invloed onder de shi'itische bevolkingsgroep van meer dan een miljoen menseen. De gij- BONN - De Joegoslavische hoogle raar Plenca heeft voor de Joegoslavi sche televisie documenten getoond die zeer belastend zijn voor de Oos tenrijkse president Kurt Waldheim. De stukken zijn volgens Plenca vol doende om de hele verdediging van Waldheim te ontkrachten en tonen aan dat Waldheim direct betrokken was bij de deportatie van 60.000 Joego- slaven. Het document is een officiële brief van de Kroatische staat, die nauw samenwerkte met de nazi's. In de brief van 7 juli 1942 wordt Kurt Waldheim genoemd als één van de drie officieren die contact onderhielden met 12 speciale Kroatische comman do's. Volgens Plenca hadden deze 12 de opgave de nazi's te helpen bij zuive ringen en de deportatie van 60.000 Joe- goslaven, onder wie 23.000 kinderen. Plenca stelt dat Waldheim actief was betrokken bij de deportaties, vooral omdat de moordenaars van de Kroati sche Ustaci (die nauw samenwerkte met de nazi's) niets konden doen zon der medeweten en of toestemming van de Duitsers. Inmiddels beschikt ook het Westduit- se weekblad Der Spiegel over een do cument dat wijst op de betrokkenheid van Waldheim bij de deportatie van duizenden Joegoslaven. Dat verklaar de de nazi-jager Simon Wiesenthal vrijdagmorgen in een telefonisch ge sprek met onze correspondent in Bonn. Het zou gaan om een bericht van een Ustaci-overste die beweert dat Waldheim transportmiddelen heeft gevorderd voor het vervoer van enkele duizenden vrouwen en kinderen naar concentratiekampen. Der Spiegel wilde het bericht slechts ten dele bevestigen. De verantwoor delijke redacteur zei dat er gewerkt wordt aan een artikel waarin „Wald heim niet langer tot de categorie mee lopers wordt gerekend maar tot de da derskring". Daarbij baseeert het blad zich onder meer op de zware beschul digingen van de Joegoslaaf Plenca. Wiesenthal zei overigens twijfels te hebben over de waarde van het docu ment. „Maar dat heb ik vooral omdat het gekocht is". Der Spiegel zou onge veer 50.000 dollar hebben betaald. O'Hara joggingbroeken in 50/50 kwaliteit. Div. aktuele kleuren, alléén vandaag bij BRISTOL schoenen en vriietijdskleding den verpleegd. Slechts weinigen kon den dat betalen of waren ervoor ver zekerd. Dat wordt nu dus anders: de particuliere verzekeraars en de mees te ziekenfondsen vergoeden binnen kort de kosten van aanvullende thuis- zelaaars worden vastgehouden in de zuidelijke buitenwijken van Bayrut, zei de geestelijke. „Ik heb geen aanwij zingen dat een van hen dood zou zijn". Ook de Anglicaanse gezant Terry Wai- te, van wie eens de dood werd gemeld, „is volgens mijn informatie in leven en goede gezondheid", aldus Shamseddi ne. De geestelijke wilde niets zeggen over een mogelijke termijn waarop de 25 westerse gijzelaars in Libanon zou den kunnen vrij komen. Maar hij sprak van „tastbare hoop". (Advertentie) T T et wordt op paleis Huis ^*5Ï XT ten Bosch morgen uit sluitend een feest in de huiselijke kring, de vijftigste verjaardag van koningin Beatrix. Toch zullen velen in het land zich de 31ste januari 1938, nu een halve eeuw geleden, in herinnering roepen toen Nederland uitbundig feestte rond de geboorte van de eerste dochter van prinses Juliana en prins Bernhard. Want de vorstin mag dan haar verjaar dag als een strikt particuliere aangele genheid beschouwen, zij kan er van verzekerd zijn dat er gevoelsmatig juist op dit soort dagen een sterke wis selwerking bestaat tussen het Oranje huis en de Nederlandse bevolking. De laatste keer dat er sprake was van een massaal meeleven met het wel en wee binnen het koninklijk gezin deed zich afgelopen zomer voor: in de periode toen koningin Beatrix herstelde van een ziekte, waarbij verschijnselen van hersenvliesontsteking optraden. In middels is de vorstin weer volop in touw met haar drukke baan als staats hoofd. Er staan buitenlandse staatsbe zoeken op het programma: belangrij ke gebeurtenissen waarmee Neder land zich buiten de grenzen presenteert. Kortom, de morgen jarige koningin is doorlopend inspirerend bezig op een eigentijdse en tegelijk zeer oorspronkelijke manier. Een ma nier, die Nederland in de voorbije hal ve eeuw heeft zien ontstaan, zien func tioneren en leren waarderen. Elders in deze krant wordt een portret getekend van het koningschap 'nieuwe stijl', dat Beatrix in de voorbije acht jaar heeft geïntroduceerd. Een vorm en inhoud, die bewondering afdwingen en tot de verbeelding spreken. De generatie die met koningin Bea trix in het na-oorlogse Nederland is opgegroeid heeft kunnen vaststellen dat de constitutionele monarchie in een democratische rechtsstaat ook vandaag de dag springlevende beteke nis heeft, wanneer de hoogste verte genwoordigster daarvan zich deze tot in de diepste vezels bewust is. De hui dige vorstin is in feite bezig om de toe gevoegde waarde ervan steeds verder te verfijnen. Zij zet daarmee een tradi tie voort, die zij van haar moeder heeft overgenomen. Problemen niet uit de weg, een brede belangstelling aan de dag leggen, onomwonden stelling dur ven te nemen. Min of meer symbolisch voor de nauwe betrokkenheid bij alles wat er om ons heen gebeurt is de jaar lijkse radiotoespraak die de koningin op de middag van eerste kerstdag houdt. De ene keer staat die in het te ken van ieders verantwoordelijkheid voor de vrede, de andere keer - vorige maand bijvoorbeeld - ligt daarin het accent op de solidariteit met de miljoe nen daklozen in de wereld. De toespra ken zijn steeds opnieuw herkennings punten van wat de koningin beweegt, waar zij staat en waarmee zij de men sen om haar heen wil confronteren. Juist op zo'n feest als Kerstmis is er on der brede lagen van de bevolking grote belangstelling voor zoiets inspire- rends. Zonder daar nu nadrukkelijk bij stil te staan ook in dit geval een kwes tie van gevoelsmatige wisselwerking tussen koningin en volk. De relatie tussen koningshuis en burgerij is in Nederland zo na tuurlijk, dat er in feite geen echte drempels in de wederzijdse omgang zijn. En juist doordat daar zoveel van zelfsprekends inzit is er in het alge meen ook voldoende begrip voor wen sen die verband houden met een af scherming tegen ongezonde belangstelling. De particuliere levens sfeer is in de Nederlandse samenleving een min of meer heilig gegeven. Het is dan ook niet meer dan logisch dat de burger het koninklijk gezin dit privé-belang ook van harte gunt. Meer openheid en informatie over het koningshuis hebben daartoe bijgedra gen. Vooral de laatste jaren is er wat dat betreft sprake van een proces, waarin een veel evenwichtiger afwe ging van alle belangen valt te signale ren dan vroeger het geval was. Uiter aard wordt de nodige omzichtigheid gehanteerd met allerlei procedures, die te maken hebben met de ministeriële verantwoordelijkheid voor het doen en laten van het staats hoofd en de andere leden van het Ko ninklijk Huis. Maar openhartigheid in de voorlichting is meer regel dan uit zondering geworden. Dat is winst. De afstand tussen de bevolking en de ko ningin (en haar gezin) wordt er steeds kleiner door. Daar gaat het tenslotte om bij eigentijds koningschap. De po pulariteit, de sympathie en de gene genheid die de morgen jarige koningin Beatrix in Nederland geniet is in de voorbije halve eeuw te danken ge weest aan juist die open verstandhou ding. vdM. Advertentie IBM eo Tulip Personal Computers. Doordachte software toepassingen voor Uw bedrijf of instelling. Service dicht bij htas. Tel. 01184 - 11611/15610 ma t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. AUTOMATISERING Middelburg Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180-29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur ONoemouwn \v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1