""*^35 Actie Afrika Nu brengt enorme bedrag op van zeventig miljoen Banendag Zuidafrikaan die getuigde van martelingen vermoord ^Meubelfabriek Oisterwijk sr-" LEKKER ZITTEN AMBTENAREN VOORSPELLEN Sovj etatoomspion Fuchs overleden WVC neemt geen extra maatregelen tegen mazelen VVD: feest na 40 jaar tumult 17.00 uur. J Onbestendig |3le jaargang no. 24 29 januari 1988 Spaarrente Geeltje Kernenergie Wethouder Vlissingen vrijdagkrant DEN HAAG (GPD) Het hoogste ambtelijke adviescollege van het kabinet op economisch gebied voorspelt extra tegen vallers in de komende twee jaren van ongeveer 8,5 miljard gul den. De tegenvallers voor de overheid zijn het gevolg van da lende inkomsten (onder meer uit aardgas) en grotere uitgaven door de hoger blijvende werkloosheidscijfers. Mogelijkheden HOLLANDS BLOED STOORT BOTHA Beroep Kerken Hollands bloed i 3E ZEELANDHALLEN 130 JANUARI m Eerst regenachtiglater op de dag op klaringen en een enkele bui. Maximum temperatuur 6 graden. PROVINCIAL |ES' HAAG (GPD) De nationale in- melingsactie 'Afrika Nu' die dit Ijeekeinde afloopt, heeft ruim 48,5 liljoen gulden opgebracht. De ver pachting is dat er uit nog niet afge- Lde lokale activiteiten een kleine 2 Liljoen gulden zal binnenkomen. Ilaarnaast moet er ook nog 20 miljoen lilden bijgeteld worden van het mi- iisterie van ontwikkelingssamenwer- ing zodat een totaalbedrag bereikt rordt van circa 70 miljoen gulden, lien resultaat dat niemand had ver recht", geeft Afrika Nu-woordvoerder ircel Vergeer ronduit toe. „De meest kssimistische gedachte was 10 mil joen, terwijl de meest optimistische gedachte 20 miljoen gulden was. Dit resultaat heeft alle verwachtingen ge broken". 'Afrika Nu', een gezamenlijk project van het Nederlandse Rode Kruis, de stichting Oecumenische Hulp, de NO VIB, Mensen in Nood, Unicef, Artsen Zonder Grenzen, Terres des Hommes, Tear Fund en de gezamenlijke Neder landse omroepen, kan daarom terug zien op een uiterst geslaagde actie. Een actie die weliswaar geen record hoogte bereikte zoals indertijd 'Een voor Afrika' met een resultaat van 102 miljoen gulden waarvan de overheid toen 30 miljoen gulden mee financier de. Maar toen was er sprake van een re gelrechte ramp. Nu dreigde er een ramp. Inmiddels is er door de acht ver antwoordelijke instanties een verde ling gemaakt van de 'Afrika Nu' gel den. Binnen een halfjaar zal al het geld al zijn besteed aan de diverse projec ten. Vanaf 1 april zal er dan ook met een een financiële verantwoording op tafel liggen waaruit duidelijk wordt op welke wijze de besteding heeft plaats gehad. Vast staat reeds dat het groot ste deel van de Nederlandse miljoenen terecht komt in Ethiopië waar de hulp nog steeds het hardst nodig is. Maar ook Mocambique staat dit keer hoog op de lijst. Klaus Fuchs. OOST-BERLIJN (RTR) - De Oostduit- se fysicus Klaus Fuchs, die in 1950 in Groot-Brittannië in de gevangenis werd gezet wegens atoomspionage voor de Sovjetunie, is donderdag op 76-jarige leeftijd overleden. Fuchs had drie jaar lang gespioneerd bij het Britse atoomonderzoekcen trum in Harwell bij Oxford toen hij in 1949 werd ontmaskerd. De Duitse communist was begin jaren dertig on der dwang van de nazis naar Groot- Brittannië uitgeweken. Fuchs kreeg 14 jaar gevangenisstraf. In 1959 werd hij echter naar de DDR uitgewezen. Hij werkte er als academi cus en kwam aan het hoofd te staan van het Oostduitse nucleaire onder zoeksinstituut. In 1979 ging hij met pensioen. VLEUTEN (ANP) - In de nacht van woensdag op donderdag zijn bij een inbraak in het gemeentehuis te Vleu- ten-de Meern ongeveer duizend blan co rijbewijzen, een geldkist en een aantal gemeentestempels gestolen. Dit heeft een woordvoerder van de po litie donderdag bekendgemaakt. Twee weken geleden zijn bij een in braak in het gemeentehuis in Leimui- den 800 oningevulde paspoorten en 600 blanco rijbewijzen en bijbehoren de stempels gestolen. De rentegegevens van verre weg de meeste particuliere spaarders zullen door de ban ken pas in 1989 aan de fiscus worden opgegeven. PAGINA 3 De regeling waarmee staatsse cretaris Dees op 1 februari het specialistengeeltje invoert is niet onrechtmatig. PAGINA 5 Het gebruik van kernenergie voor de opwekking van elektri citeit is vorig jaar verder toe genomen. PAGINA 7 Acht van de vijftien Axelse ge meenteraadsleden hebben het vertrouwen in VVD-wethouder Apers opgezegd door een motie van wantrouwen te ondersteu nen. PAGINA 17 Voetbaltrainer Jo Jansen uit Breda heeft toch voor de VC Vlissingen gekozen, de 50-jari- ge oefenmeester heeft een con tract met een looptijd van één jaar getekend. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 17, 19, 21, 22 en 23 Sport: 24 en 25 PAGINA 9,10,11,13,14 en 15 T egen valler van bijna 8,5 miljard Gisteravond heeft het adviescollege, de Centrale Economische Commissie (CEC), het definitieve advies samenge steld, waarover het kabinet vandaag voor het eerst zal praten. Het kabinet vroeg de CEC om advies, nadat de vrees ontstond dat de doel stellingen van het kabinet voor 1990 niet haalbaar zouden zijn. Enkele we ken geleden leek de waardedaling van de Amerikaanse dollar onstuitbaar en werd niet uitgesloten dat de munt tot anderhalve gulden zou zakken. Voor de Nederlandse economie zou dat rampzalige gevolgen kunnen hebben in de vorm van een halvering van de exporten van het bedrijfsleven en een nog verdere vermindering van de op brengsten van het aardgas voor de schatkist. Dat pessimisme is inmiddels verdwe nen, zo verluidt in ambtelijke kring. Ondanks de verwachte tegenvallers van rond de 8,5 miljard in de komende twee jaar, ziet de CEC nog mogelijkhe den de drie regeringsdoelstellingen terugbrengen van het financieringste lers verbod bier in blik - De Ierse regering wil vanaf 1 februari bier in blik verbieden. Het land volgt daar mee Denemarken dat reeds in 1986 overging tot het stopzetten van drank verkoop in blik. Milieudefensie en Konsumentencontact die het blikver- bod donderdag bekend maakten, jui chen de maatregel toe en hopen dat ook Nederland het Ierse en Deense voorbeeld zullen volgen. kort tot 5,25 procent van het nationaal inkomen, terugdringen van de werk loosheid tot 500.000 en minstens een stabilisering van de collectieve lasten druk zo veel mogelijk te realiseren. Daartoe zal het kabinet de komende weken beslissingen moeten nemen over extra bezuinigingen. In politieke kringen wordt gesproken over extra bezuinigingen in de orde van grootte van 6 miljard gulden. PvdA-fractie- voorzitter Kok heeft inmiddels ge zegd nog voor het paasreces, dat eind maart begint, van de regering te wil len vernemen of er een bijstelling van het regeerakkoord nodig is nu een aantal doelstellingen niet haalbaar lijkt. Na afloop van de demonstratie van binnenvaartschippers donderdag op het Binnenhof kwam het tot een handge meen met de politie, toen de schippers met scheepskettingen het kruispunt Koninginnegracht!Korte Voorhout wilden blokkeren. DEN-HAAG - Honderden binnen schippers hebben donderdagmid dag op het Binnenhof gedemon streerd tegen het beleid van minis ter N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Een delegatie van de schippers overhandigde het PvdA- kamerlid F. Castricum, voorzitter van de vaste kamercommissie van verkeer en waterstaat, een petitie waarin zij de minister verantwoor delijk stellen voor de huidige on rust in de binnenvaartwereld. Bo vendien drongen de schippers aan op een hoorzitting van de kamer commissie. De schippers waren met bussen uit de verschillende havensteden naar Den Haag gekomen. Donderdagoch tend omstreeks elf uur vertrok bij de schippersbeurs aan de Rosegracht ook een bus met schippers uit Ter- neuzen. Ze verzamelden op het Ma lieveld. Daarna ging het in optocht - er werden spandoeken meegevoerd - Slot zie pagina 21 kolom 1) UTRECHT (ANP) - De Geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksgezond heid vindt extra maatregelen tegen de mazelenepidemie, die sinds enkele weken woedt, niet nodig. Dat heeft het ministerie van WVC donderdag bekend gemaakt. De kinderziekte mazelen heeft de kop opgestoken bij kinderen die niet zijn ingeënt. In totaal zouden enkele duizenden kinderen de ziekte onder de leden heb ben. Mazelen kan gevaarlijke compli caties hebben zoals longontsteking en hersenvliesontsteking. Niettemin acht de inspectie extra maatregelen onnodig. Ieder kind dat om de een of andere reden als baby niet is ingeënt kan alsnog een inenting halen: tot en met het twaalfde jaar in het kader van het Rijksvaccinatiepro gramma, daarna op kosten van het zie kenfonds. Boven de leeftijd van 18 jaar is inenting volgens de inspectie niet meer nodig, omdat vrijwel iedereen die ouder is dan 18 jaar vroeger mazelen heeft gehad en dus beschermd is. Achttien-plussers die geen mazelen hebben gehad en niet gevaccineerd zijn kunnen zich, als zij absolute zeker heid willen hebben, op eigen kosten alsnog laten inenten. JOHANNESBURG/DEN HAAG (ANP) - Een jonge zwarte Zuidafrikaan, die vorig jaar in interviews voor de Ne derlandse televisie de Zuidafrikaan- se politie ervan beschuldigde kinde ren te martelen, is onder onduidelijke omstandigheden doodgeschoten. Af gelopen zondag werd zijn lijk op straat gevonden. Het slachtoffer is de 18-jarige Sicelo Godfrey Dlomo. De jongeman getuigde in maart van het vorig jaar tegenover tejevisieploe- gen van VARA en IKON van mishan deling en detentie die zwarte kinderen in Zuidafrika moeten ondergaan. Kort na de tv-opnamen ging Sicelo naar een conferentie in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare, waar de detentie van kinderen werd besproken. Ook tij dens de conferentie legde hij een ver klaring af over de praktijken van de Zuidaffikaanse politie. Bij terugkeer in zijn land werd Sicelo herhaaldelijk opgepakt en verhoord over de verkla ringen die hij ook tegenover Ameri kaanse media had afgelegd. Vier da gen voor zijn dood is hij nog een keer meegenomen voor verhoor. Zwarte activisten die interviews geven aan de media lopen in Zuidafrika een grote kans te worden opgepakt, mis handeld en zelfs te worden vermoord. Anti-apartheidsorganisaties verden ken de Zuidafrikaanse veiligheidstroe pen van betrokkenheid bij deze ge welddaden. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken deed een beroep op de po litie de dood van de jongen op te helde ren. Minister Adriaan Vlok van open bare orde zei woensdag dat de politie opdracht heeft gekregen de moorde naars van Sicelo op te sporen. De Zuidafrikaanse minister vap bui tenlandse zaken, Roelof Botha, zoals alle Boeren van Hollandse afkomst, heeft donderdag op speciale wijze aan gegeven hoe slecht de betrekkingen tussen Pretoria en Den Haag op het ogenblik zijn. Op een persconferentie in Windhoek in Namibia, waar Botha de Beierse premier Franz-Josef Strauss, ontving zei de minister: „Het maakt mij niet uit of bloed van gekleurde mensen door mijn aderen stroomt. Wat mij stoort is mijn Hollandse bloed". De kleinste regeringspar tij van het ogenblik - de WD - viert vandaag feest. Veertig jaar geleden, kort na de bevrijding werd ze opge richt. De WD kwam voort uit een sa mensmelting van de Partij van de Vrij heid (de voortzetting van de vroegere Liberale Staatspartij, hoofdstroom van het vooroorlogs liberalisme) onder aanvoering van Stikker en van een co mité dat een liberale volkspartij voor bereidde, met als voorman de Rotter damse burgemeester Oud, vrijzinnig democraat en harde doordouwer. In het Turfschip van Breda zal de Volks partij voor Vrijheid en Democratie vandaag terugkijken op veertig tu- multeuze jaren, proberen zich als een toonbeeld van eensgezindheid en daadkracht te profileren en lijnen naar de toekomst uitzetten. Tenminste, dat mag worden verwacht nu de WD als feestredenaar Hans Wiegel uit het ho ge noorden heeft gehaald. De man die eind '70/begin '80 als een politiek na tuurtalent de VVD tot de tweede partij van Nederland opstootte. Maar beiden - Wiegels toenmalig optreden en het succes voor de partij - zijn geschiede nis. Want de WD is op het moment van dit jubileum heel wat minder spraakmakend en overtuigend bezig. Ze is de laatste tijd zelfs zo ijverig doende geweest om de rust in de eigen gelederen te herstellen, dat ze steeds minder opvalt. Of de dag vandaag daarin verandering zal brengen? De WD kan die kans eenvoudigweg niet laten liggen. Er is namelijk veertig jaar na de op richting nogal wat te repareren aan beeldvorming, uitstraling en elan van de partij. Twee jaar geleden ston den nog bijna 90.000 leden ingeschre ven; op het ogenblik zijn het er minder dan 78.000. Het Groningse Documen tatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen heeft ter gelegenheid van het jubileum van vandaag de historie van de WD beschreven en dat is bepaald geen 'glansverhaal' geworden. De his toricus drs. Ruud A. Koole schetste het portret van een partij, waarin de interne ruzies bijna zonder uitzonde ring over personen gingen, waarin de politieke positie werd bepaald door de houding van de confessionelen en waarin iedere nieuwe leider aankon digde de club naar het politieke mid den te zullen loodsen. Een echte Volks partij is de WD nooit geweest, ten minste niet in de zin dat de kiezers een dwarsdoorsnede van de bevolking vormden. Koole herinnert eraan dat de WD ook in de periode van de stem bussuccessen altijd een partij van de middenklasse is gebleven. Wiegel en Nijpels, die met hun rechttoe-recht- aan-stijl van politiek anders wilden en suggereerden, hebben aan dat karak ter van de WD weinig kunnen veran deren. In de tijd van de 'oude reuzen' (Oud, Van Riel, Toxopeus) voelde een zeer grote meerderheid van de WD- aanhang zichzelf als rechts van het midden en dat is in de voorbije veertig jaar steeds zo gebleven. De aantrek kingskracht onder de kiezers en de in vloed die daar voor de WD van afhing werd in hoge mate bepaald door de fi guur van de leider. En dat het er op het ogenblik twee zijn (Voorhoeve en De Korte) bevordert de duidelijkheid be paald niet. De WD zal dus van het imago van stuurloosheid moeten afkomen, wil het weer wat worden. De reeks 'af faires' van de laatste jaren zal voor goed onder het stof moeten verdwij nen, wil de eenheid zich weer kunnen manifesteren. En de WD zal duidelijk positie moeten kiezen. Wiegel heeft in zijn glorietijd veel profijt getrokken van de polarisatie tegen de PvdA. Daarmee wist hij het CDA tot een langdurige regeringssamenwerking te bewegen. Maar dezelfde WD heeft sindsdien wel volledig vastgebakken' gezeten aan de confessionelen, wordt er op het ogenblik zelfs door over heerst. Vandaar dat in de 'kelder' van de partij het verlangen heerst om het CDA ook eens in de oppositie te ma noeuvreren. Jarenlang worden over die mogelijkheid al vertrouwelijke ge sprekken gevoerd met vertegenwoor digers van PvdA en D'66, het zoge naamde Des Indes-beraad. Steeds worden verwachtingen gewekt. Maar voortdurend pakt het toch weer an ders uit. De pas verschenen disccussie- nota Liberaal Bestek '90 (met als on dertitel: ,Een kansrijke toekomst - verantwoorde vrijheid') is voor vor ming van een kabinet met de socialis ten nu niet bepaald gesneden koek. Het wordt daarom tijd dat de WD hel derheid schept. Veertig jaar na de op richting is ze daar hard aan toe. vdM. MAASTRICHT (ANP) - Jaarlijks gaan in Neder land ten minste honderd miljoen gulden aan niet gebruikte medicijnen verloren. Tot die con clusie zijn de apotheker R. Oostwegel en de arts J. Benders, beiden uit Maastricht, gekomen op grond van een ingesteld oriënterend onderzoek. Hun bevindingen heb ben zij donderdag be kendgemaakt. Per apo theek. zo is de onderzoe kers gebleken, wordt elk jaar een hoeveelheid me dicijnen ter vernietiging aangeboden ter waarde van gemiddeld 100.000 gulden. Met inbegrip van apotheekhoudende artsen en ziekenhuizen komen ze uit op een to taal bedrag van honderd miljoen gulden dat aan ongebruikte medicijnen wordt ingeleverd. Dit bedrag is volgens Oostwegel beslist aan de lage kant. „Hoeveel me dicijnen worden immers niet ingeleverd en ver dwijnen via het toilet?" Apotheker Oostwegel en arts Benders dringen aan op een meer diep gaand wetenschappelijk onderzoek waarvan de resultaten volgens hen wellicht nog veel hogere bedragen aan verspilde medicijnen zullen ople veren. (Advertentie) Bezoekers van de banendag bij de bloemenveiling Westland. NAALDWIJK (GPD)-De bloemenveiling Westland in Honselersdijk heeft gisteren samen met het arbeidsbureau in Naaldwijk de eerste van een se rie banendagen gehouden. Op deze manier probeert de veiling aan 250 nieuwe personeelsleden te komen, waar ze om zit te springen. Door de toe nemende aanvoer van bloemen en planten is vooral de behoefte aan uitde- lers groot. Met bussen werden geïnteresseerden naar de veiling vervoerd. Voor dag en dauw, om duidelijk te maken welke consequenties het aange boden werk heeft. De zithoeken bij Meubelfabriek Oisterwijk bieden u de per fecte combinatie van kwaliteit en zitcomfort Kom nu naar de toonzaal en maak uw keuze voor een zithoek, waar u lang plezier van zult hebben. Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43.01640-65641.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1