Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Duidelijke aanwijzingen in ontvoeringszaak Heijn ZUURKOOL EN ROOKWORST 0.98 MIRO Lucifer oorzaak metro-brand Londen vandaag Reagan doet beroep op Congres ctie gehandicapten voor agere instap treinen NS de rLl TWEE MENSEN GEWOND Publiek pikt graantje mee van bankoverval Suriname op pad met democratie V.' \cinhoudend wisselvallig e jaargang no. 21 26 januari 1988 ile-plan Gratis innenschippers Hiaten ROTTERDAM (ANP) - In een bij de Rotterdamse marinewerf RDM in dok liggende onderzeeboot heeft maandagavond brand gewoed. De brand ontstond volgens een woordvoerder van de Rotterdamse brandweer na een explosie aan boord van het vaartuig. Volgens de marinewoordvoerder zijn twee mari nemensen licht gewond geraakt. Zij zijn door EHBO-perso- neel van de werf behandeld. De twee mannen waren verdoofd door de explosie. V Wijnzuurkool,£Q pak 500 gram Verse 250 gram JLm+J+J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Toeschouwer SPEKLAPPEN ZONDER ZWOERD Kilo PREI Kilo wisselend bewolkt en enkele buien, Iegelijk met hagel of onweer. Middag- Imperatuur 7 graden. Een vrij krach- ge wind, draaiend van zuidwest naar I est. (Van onze correspondent JoNDEN Een weggeworpen brandende lucifer is in (ovember van het vorig jaar vermoedelijk de oorzaak leweest van de zware brand in het ondergrondse sta- lon van Kings Cross. Bij de brand kwamen 31 mensen |m het leven. De lucifer viel in een dikke laag stof en luil, direct onder het stavlak van een van de roltrap- len in het station. lit is de indruk van verschillende brandexperts, die ie- |er hun eigen onderzoek hebben ingesteld. Volgende week maandag begint het officiële onderzoek naar de oorzaak van het drama, dat in de avond van 18 novem ber grote paniek veroorzaakte in een van Londens druk ste ondergrondse stations. Inmiddels is een felle controverse ontstaan over de toe passing van een bepaalde brandbestendige verf, die in het ondergrondse station was aangebracht en juist ge leid zou hebben tot extra vuur- en rookontwikkeling. Het gevolg daarvan is dat advocaten van zowel de verf- fabrikant als de Londense ondergrondse nu voorberei dingen treffen voor een omvangrijk juridisch gevecht. et plan van minister Smit- roes van verkeer en water- -taat om de files in de Rand- iad te bestrijden is onvoldoen- PAGINA 5 Defensie wil dienstplichtigen onbeperkt gratis laten reizen gedurende hun hele diensttijd. PAGINA 5 e Nederlandse binnenschip- ers trekken donderdag mas- aal naar Den Haag om er te rotesteren tegen het 'wanbe leid' van minister Smit-Kroes. PAGINA 9 Zeeuwen die beroepshalve in aanraking komen met kinder mishandeling, weten vaak niet waar ze terecht moeten, aldus de RIAGG. PAGINA 11 Het Nederlands Olympisch Co mité wees gisteren de schaats ploeg aan die naar de Spelen in Calgary zal afreizen, Ria Visser behoort niet tot het ge zelschap van elf mannen en vrouwen, Hein Vergeer kreeg wel een startbewijs. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia:6 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 14 Sport: 15 Explosie op duikboot bij RDM Het marinepersoneel was de batterij- en van de 66 meter lange onderzeeboot uit de Zwaardvis-klasse aan het laden. Het vaartuig is sinds enige weken bij RDM en ligt geheel boven water in een WASHINGTON (AP) - President Ro nald Reagan heeft maandag in zijn be- leidsrede tegenover het Congres ge zegd dat de Verenigde Staten „sterk, welvarend en in een staat van vrede" zijn en hij vroeg van het Congres om zijn laatste jaar als president het bes te van de acht te maken. In zijn laatste „State of the Union" die hij mondeling aan het Congres geeft, zei Reagan: „dit kan niet het laatste jaar van alles zijn." De president beloofde de economie sterk te houden, de vrede te handha ven, de maatschappelijke problemen te lijf te gaan (met name de problemen in het onderwijs) en de democratie overal ter wereld te bevorderen. Zonder enige cijfers te noemen heeft Reagan ook een beroep op het Congres gedaan om meer steun te geven aan de Contra's in Nicaragua. droogdok aan de Nieuwe Waterweg. Bij het laden ontstaat altijd knalgas, aldus de woordvoerder, en daarom wordt de onderzeeboot goed geventi leerd. Door een nog onbekende oor zaak is een vonk ontstaan bij gas dat zich in een klein kombuis bij een offi- cierenverblijf had verzameld. De woordvoerder verwacht niet dat er een omvangrijke schade is ontstaan, mede omdat de brandweer de brand snel onder controle had en zich geen gevoelige apparatuur in de buurt van de brand bevond. Bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM) zijn op dit moment twee onderzeeboten in aanbouw. Het gaat om onderzeeboten in de Walrus klasse, waarvan de RDM er in op dracht van de Nederlandse marine zes zal bouwen. Op 14 augustus 1986 liep de eerste van serie Walrus onderzeeboten door brand, waarvan de oorzaak nooit exact kon worden vastgesteld, ernsti ge schade op. Het ging toen, zo maakte staatssecretaris Van Houwelingen van Defensie bijna een jaar later (juli 1987) bekend, om een schade van ma ximaal 225 miljoen gulden. De bouw van de serie liep hierdoor ernstige vertraging op. BRUINISSE Een drijvende kraan hapt een deel uit een dikke oliekoek in het water van de Oosterschelde. Pas maandag kon daadwerkelijk worden begonnen met het opruimen van de stookolie uit de VT Vlaardin- gen, het tankschip dat zondagmiddag nabij de Kram mersluizen in aanvaring kwam met de Belgische coas ter Rapide IV en daarbij 100 ton ruwe stookolie ver loor. Opnieuw wordt het leven van honderden vogels in Zee land bedreigd, kort nadat een eerdere olievervuiling langs de Zeeuwse en Zuidhollandse kust al vele honder den vogels het leven kostte. Het schoonmaken vergt aanzienlijk meer moeite dan rijkswaterstaat aanvankelijk heeft voorzien. De lage temperatuur van het water vervormte de olie tot een taaie massa, die niet kan worden opgezogen. De kosten van de schoonmaakactie worden geraamd op meer dan vier ton. (zie verder de pagina's 9 en 11) HAARLEM (GPD) - Het recherche team dat zich bezig houdt met de ont voeringszaak van Ahold-topman Ger- rit Jan Heijn, heeft enkele 'zeer inte ressante' tips gekregen, die 'duidelijke aanwijzingen over de da ders geven'. Op basis hiervan is een speciaal opsporingsproject gestart. De informatie is vorige week binnen gekomen. Politiewoordvoerder Anne Geelof maakte dit gisteren bekend. Hij waar schuwde echter voor een te groot opti misme. Al eerder zijn rechercheprojec ten begonnen naar aanleiding van tips waarvan het beleidsteam een 'warm gevoel' had gekregen, maar tot nu toe hebben de naspeuringen geen enkel resultaat opgeleverd. Geelof wil niet zeggen hoeveel opsporingsprojecten inmiddels zijn opgezet en afgeblazen. Ondanks de nieuwe en kennelijk ster ke aanwijzingen is het rechercheteam in omvang teruggebracht. Vanaf nu werken er nog ongeveer 40 recher cheurs aan de zaak. Dat zijn 20 man minder dan het aantal dat de afgelo pen weken een ontknoping probeerde te bewerkstelligen. Van de ongeveer 10.000 tips die de poli tie kreeg na de oproep aan het Neder landse volk om te helpen de ontvoer ders te vinden, zijn momenteel de meeste verwerkt. Enkele honderden moeten nog worden nagetrokken. Daarvoor is 40 man voldoende. Half fe bruari wordt opnieuw de balans opge maakt. Het is niet uitgesloten dat het recherchebijstandsteam dan wordt ontbonden. RECHT (GPD) - De 'erlandse Spoorwe- i maakt de treinen r morgen met de vi- van gisteren. Dit is mening van de Ge- dicaptenraad. De d is boos op de NS, dat die zich niet aan aakte afspraken zou ben gehouden. Inzet het conflict is de chte toegankelijk- d van treinen voor Jeren en lichamelijk andicapten door het 'e hoogteverschil sen treinvloer en per- lgens vice-voorzitter an Koster van de Ge- ndicaptenraad, is er met de NS afgesproken dat de raad betrokken zou worden bij bouw plannen voor nieuw ma terieel, opdat rond de eeuwwisseling een voor iedereen toegankelijke vorm van openbaar ver voer mogelijk wordt. In 1987 stelde de Gehan dicaptenraad de NS voor de vloeren in de nieuwe stoptreinen van het type SM 90 te verlagen-. Deze treinstellen moeten in de jaren '90 de oude stop treinen uit de jaren '60 vervangen. In de plan nen van de NS worden de vloeren wel lager dan bij de bestaande treinstel len, maar de raad is daar nog niet tevreden mee. Zij vroeg een ingenieurs bureau alternatieve plannen te ontwikkelen. De NS heeft de raad ech ter twee weken geleden laten weten dat de alter natieven te duur zijn. Om hun ongenoegen te tonen is gisteren op een groot aantal stations in Nederland actie ge voerd door de Gehandi captenraad en zeven an dere organisaties die zich solidair hebben verklaard. Er zijn hand tekeningen verzameld voor 'de lage-vloeren- trein', die op 1 februari aan NS-directeur Ploe ger zullen worden over handigd. AMSTERDAM (ANP) - Het pu bliek op straat heeft maandag een graantje meegepikt van een bankoverval op een filiaal van de Verenigde Spaarbank in Am- sterdam-zuidoost. Kogels vlogen dwars door de deur een ruimte in, waar twee vrouwen en een kind zich op dat moment bevonden. Omdat het kind begon te gillen dacht de di recteur van het filiaal dat er wat mee was gebeurd en deed daar om de deur naar de beveiligde ruimte achter de loketten voor de overvallers open. Deze begonnen daar alles bijeen te graaien wat onder hun bereik was. Met een buit van enkele tienduizenden guldens verlieten zij de bank. Op straat verloren zij een casset te. De cassette lag nog niet op straat of een aantal mensen dook er boven op, haalde geld eruit en vertrok daarmee. oor het eerst sinds acht jaar was het gisteren echt feest in Suriname. Feest rondom de plechtige installatie van een burger president, de alom gerespecteerde za kenman Ramsewak Shankar. Deze nieuwe eerste burger van Suriname krijgt op basis van de 'verse' Grondwet vergaande politieke bevoegdheden en is belast met de uitvoerende macht in het land. Een bestuurlijk stelsel, tot op zekere hoogte te vergelijken met dat in de Verenigde Staten en/of Frankrijk. Tegelijk met de nieuwe president trad de vroegere premier Henck Arron, lei der van de grote creoolse partij NPS, aan in de kwaliteit van vice-president en voorzitter van het burger-kabinet, dat vandaag in samenstelling bekend zal worden. Volgens de regels van Suri- names nieuwe democratie legden bei den de eed af ten overstaan van voor zitter Jaggernath Lachmon van het nieuwe parlement (de Nationale As semblee), dat twee maanden geleden via de stembus is samengesteld. Verte genwoordigers van meer dan dertig landen woonden dit officiële begin van het herstel van de democratie in Suriname bijNa een militair avontuur van acht jaar waren daar voor de Suri- namers zelf en voor de afwachtende buitenwereld opnieuw de bekende ge zichten, die het politieke beeld van Su riname jarenlang hebben bepaald. Alsof er maar nauwelijks iets was ver anderd. J. soort van lakmoesproef naar het democratisch gehalte voor de toe komst van Suriname geworden. Im mers: het ging hier om een wisseling van de wacht op het hoogste politieke niveau. De militair Bouterse droeg na een periode van veel tegenwind al thans officieel de meeste van zijn be voegdheden over aan een burger-pre sident Shankar, die breed vertrouwen heeft gekregen. Toen dezelfde Bouter se op 25 november vorig jaar bij de ver kiezingen met zijn nieuwbakken poli tieke partij een verpletterende neder laag had geleden tegenover het Front van de drie oude politieke partijen, was er veel twijfel of hij de uitslag wel zou respecteren. De Surinamers had den zo hun ervaringen met het wispel turig optreden van de 'bevelhebber'. Sinds gisteren is er het vertrouwen dat de nieuwe democratische structuren in ieder geval een kans krijgen om hun werking te bewijzen. En dat is voor de bevolking van dit in tal van opzichten lam geslagen land een belangrijke stap vooruit. De vraag, hoe grote vin ger het militair gezag in het burgerlijk bestuur wil houden zal voor een niet onaanzienlijk deel afhangen van de manier waarop de politici van nu om gaan met de macht. In het verleden hebben ze daarin niet zo'n gelukkige hand gehad. Maar het leergeld dat Su riname in de periode-Bouterse daar voor heeft moeten betalen, is niet ge ring geweest. 'oor Surinames toekomstige ver houding tot Nederland was het gisteren ook een waardevolle dag. Het kabinet-Lubbers had oud-minister De Gaay Fortman als zijn vertegenwoor diger naar Paramaribo gestuurd. Een man met het vermogen bruggen te slaan. En zo iemand is hard nodig voor herstel van de betrekkingen tussen beide landen, die tot het nulpunt zijn gedaald sinds de militairen in 1982 ge nadeloos afrekenden met een grote groep gerespecteerde burgers van Su riname. Hoewel Bouterse sinds de op schorting van de ontwikkelingshulp aan zijn land een diepe wrok koestert tegen Nederland, is een goede relatie met 'Den Haag' voor het nieuwe bur gerlijke bestuur in Paramaribo van vi taal belang. Niet alleen om de in een verdrag geregelde hulp vanuit Den Haag weer op gang te krijgen. Vooral ook omdat Suriname internationaal wordt gemeten naar de maat van zijn betrekkingen met Nederland. Terug keer van de democratie en respect voor de mensenrechten in Suriname zijn geen Nederlandse uitvindingen, als het erom gaat dit land te toetsen op zijn plaats in de wereld. Gisteren zijn de pionnen voor de toekomstverwach tingen van Suriname uitgezet. Vrome woorden moeten nu in duidelijke da den worden omgezet. vdM. (Advertentie) PARAMARIBO (ANP) Na de plechtige beëdiging en voor de aanvang van de militaire parade in Paramaribo wuiven president R. Shankar (m) en vice-president H. Arron naar de verzamelde bevolking. Links legerleider Desi Bouterse. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. huismerk rookworst,! QQ ais I (Van onze correspondent) PARAMARIBO De plechtige instal latie gisteren van Ramsewak Shan kar tot president van Suriname was wat Assembleevoorzitter Lachmon betreft niet louter een binnenlandse aangelegenheid. „U bent getuige van onze wil en vastbeslotenheid om onze problemen op eigen wijze op te los sen", zei hij vooral tegen de buiten landse delegaties in zijn felicitatiere de. De Verenigde Staten hebben direct na de beëdiging van Shankar bekendge maakt de ontwikkelingshulp aan Suri name te zullen hervatten. Het gaat om een bedrag van 500.000 dollar (onge veer 950.000 gulden) dat de Ameri kaanse regering na decembermoorden in 1982 bevroor. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington zei maandag dat het geld wordt vrijgemaakt nu de demo cratie in Suriname is hersteld. Ademloos keken 3000 Surinamers vanaf tribunes naar het speelveld van het indoorstadion, waar de Assemblee als een klasje had plaatsgenomen. Tussen twee Surinaamse vlaggen in zat voorzitter Lachmon, en achter de Assembleeleden zaten de ministers van de demissionaire regering-Wijden- bosch en legerleider Bouterse. Bouterse beperkte zich tot de rol van toeschouwer, maar Wijdenbosch moest volgens het protocol de akte on dertekenen, waarin de machtsover- dacht van waarnemend president Ramdat Misier aan Shankar en Arron bezegeld werd. Shankar noemde in zijn inauguratiere de de verkiezingsoverwinning van het Front voor Democratie en Ontwikke ling 'een demonstratie van ons ge meenschappelijk geloof in de rechts staat'. Zonder direct Brunswijk te noe men, vond hij geweld als middel tot het oplossen van geschillen 'geen ruimte hebben in een parlementaire democratie', daarmee ook in het mid den latend of hij de acties van het Na tionaal Leger onder 'geweld' wilde rangschikken. Na het 'driewerf hoera voor de presi dent' kon één man het niet meer hou den. „Weg met Bouta", riep hij aan sluitend. De legerleider glimlachte. En wat dacht u hiervan? Gildeweg 6, Vlissingen. Aanbiedingen gelden t/m woensdag 27 januari a.s..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1