Afkoelingsperiode half jaar voor bezet gebied Nederland nog dwars in EG-raad landbouw PZC IA AANVARING 100 TON OLIE IN WATER Halfweg in de kou Leslie Manigat president Haïti BON VREDESPLAN EGYPTISCHE PRESIDENT Jongetje met twee gezichten geboren Opnieuw regen ple jaargang no. 20 /laandag 25 januari 1988 Plekje Tribunaal Spionage sport Ton Harmsen FC Antwerp Marathon Zaden Arafat zJ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zwakke veranderlijke wind. Vanmid dag enige tijd krachtig uit west. Van morgen regen. Vanmiddag mogelijk enkele opklaringen. Temperatuur 10 graden. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIA JaL D'ILLIEZ AFP) - Een toeristenbus uit Nederland die (aterdag op de weg van Val d'Illiez naar Crosets in het luidoosten van Zwitserland in de sneeuw was blijven ste len, is in een ravijn van 200 meter diep gevallen toen de Ihauffeur de bus met behulp van passagiers probeerde los e duwen. De bus was dwars over de weg komen te staan en had het lerkeer geblokkeerd. De chauffeur vroeg aan 54 van de 57 passagiers uit te stappen om te helpen duwen. Dat bleef zonder resultaat. Korte tijd later ging de bus zonder bestuurder - mogelijk als gevolg van de trillingen van de motor - toch rijden. Het voertuig ramde enkele auto's en stortte vervolgens in het ravijn, waar sparren de val braken. De drie passagiers die in de bus waren blijven zitten werden slechts licht gewond en naar een ziekenhuis gebracht. lieramp bedreigt e Oosterschelde JjRUINISSE - Een olieramp bedreigt de Oosterschelde. Met name Keeten, Mastgat en Zijpe jopen gevaar. Oorzaak: een aanvaring tussen twee tankschepen nabij de Krammersluizen, laardoor zondagmiddag ongeveer 100 ton zware olie het water instroomde. Vooral door een iunstige windrichting bleef ruime verspreiding van de olie uit. lijkswaterstaat heeft groot alarm ge lagen Twee kleine oliebestrijdings- lchepen, twee vacuumwagens en an jer speciaal materiaal zijn ingezet ■oor het verwijderen van de olie. Van Jebruik van de stormvloedkering Oos- Irschelde is voorshands afgezien, lijkswaterstaat hoopt de stroperige (lie in de omgeving van de Krammer- luizen te kunnen vasthouden. Dit loet voorkomen dat het unieke Oos- Irschelde-milieu op grote schaal Jordt aangetast. In de omgeving van eramp bevinden zich verschillende Ichorgebieden, die dienen als hoogwa- Irvluchtplaats voor vogels. Luchtver- lenning door de kustwacht toonde ]andat deze schorren nog olievrij zijn. n de loop van maandag arriveert het |ationale bestrijdingsschip Smal Agt er plaatse. Dit vaartuig zal zich vooral pncentreren op het verwijderen van jentueel verspreide olieconcentra- !s. tramp voltrok zich zondagmiddag i omstreeks drie uur. Na schutting lanuit het Krammer/Volkerakmeer loer een aantal schepen uit het slui- Incomplex de Oosterschelde op. laaronder de met 2400 ton stookolie fladen tanker VT Vlaardingen, van Verenigde Tankrederijen uit Rot- Irdam. Op hetzelfde moment nader- Joop Scheltens speurt naar schoonheid voor Ontdek je Plekje: Je moet de twintigste eeuw geen kans geven. PAGIA 2 Het ouder entribunaal haalt fel uit naar de overheid: de nieu we armoede is een groot on recht. PAGINA 3 Russische lasers hebben scha de aangericht aan Amerikaan se spionagesatéllieten. PAGINA 4 I I I.U.I'» reten Het Ajax-publiek heeft het hoofd van voorzitter Ton Harmsen geëist. Tijdens de wedstrijd Ajax-Sparta (4-0) waren er voortdurend spreek koren tegen Harmsen en voor Cruijff. PAGINA 9 In de Belgische voetbalcompe titie zorgde KV Mechelen, de ploeg van trainer Aad de Mos, voor een verrassing door lei der FC Antwerp te verslaan. De spelers van oefenmeester Georg Kessler waren geen schim van zichzelf PAGINA 10 Het marathonschaatsen in Ne derland snakt naar nieuw bloed. De dienst wordt steeds uitgemaakt door Richard van Kempen en Yep Kramer. Het wachten is op een nieuwe ster: een nieuweling, Hein Vergeer °f befaamde buitenlanders. PAGINA 11 Radio, tv, kunt: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 de vanaf de Oosterschelde (Zijpe) de Belgische coaster Rapide IV uit Kalm- thout, met aan boord een lading van 1025 ton stookolie. Vlakbij de voorha ven van het sluizencomplex liep de Rapide plotseling door nog onbeken de oorzaak uit het roer. Het stuurloze schip ramde midscheeps de VT Vlaar dingen, waarvan één compartiment lek raakte. Daarin bevond zich 100 ton ruwe stookolie (het compartiment was voor de helft geladen), die in de Ooster schelde belandde. De Rapide IV liep een licht beschadigde boeg op. Conform de alarmplannen trok rijks waterstaat, directie Zeeland, meteen na de ramp alle registers open. Geluk bij een ongeluk was de windrichting: zuidwest, krimpend naar zuid en met afnemende windkracht van vijf naar vier. De wind dreef de grote plas olie naar de havendam van de jachtensluis die deel uitmaakt van het Krammersluizencomplex. De olie verspreidde zich over een lengte van enkele honderden meters langs de dam en is vanaf land vrij gemakkelijk bereikbaar. Vanuit 's-Heerenhoek werden twee grote vacuumwagens, met krachtige pompen, van Martens Cleaning naar de onheilsplek gedirigeerd. Kort na 20.00 uur moest vanaf de dam het op- (Slot zie pagina 7 kolom 7 HALFWEG (GPD/ANP) - Een mede werker van het gasvoorzieningschap Zuid-Kennemerland toont, terwijl de regen neergutst, de plaats waar zon dag in Halfweg (halverwege Amster dam en Haarlem) een gaslek ontstond. Een groot aantal inwoners van Half weg zat daardoor gisteren uren in de kou. Gemeente, brandweer en rijkspolitie riepen extra personeel op om veilig heidsvoorzieningen te treffen. Huis aan huis werd de mensen gevraagd kranen te sluiten en zo weinig mogelijk gas te gebruiken, terwijl in kerken van de kansel werd meegedeeld wat er aan de hand was. Directies van bedrijven werden opgespoord om te voorkomen dat daar ongelukken gebeurden. Technici slaagden er kort na het mid daguur in de plaats van het lek op te sporen, waarna de gasvoorziening ge leidelijk werd hersteld. Het lek is ont staan doordat een afsluiter volledig van de gasleiding scheurde. Ook een ernaast gelegen waterleiding begaf het. NAZARETH/TEL AVIV (RTR/AFP) - Rabin, hoeveel Palestijnen heb je deze maand vermoord', luidt de tekst op een bord van een van de 10.000 vooral Arabi sche inwoners van Israel, die zaterdagmiddag meede den aan een protestmars in Nazareth. Ongeveer 40.000 mensen namen deel aan de betoging die Vrede Nu, een progressieve beweging van joden en Arabie ren, zaterdagavond hield in Tel Aviv. Spandoeken met leuzen als 'Stop Israëlische apart heid nu' en 'Wij willen vrede tussen Israëliërs en Pa lestijnen' hingen boven het Koningsplein in Tel Aviv, waar de betogers bijeenkwamen. Tientallen politie mannen keken toe maar grepen niet in. Op een plakkaat was David afgebeeld die een steen naar Goliath gooit. Stenen zijn het belangrijkste wa pen van de Palestijnen geweest tegen Israëlische sol daten tijdens de rellen die op 9 december begonnen. Organisatoren spraken van de grootste demontratie die ooit is gehouden sinds Israël in 1967 de Gaza- strook en de westelijke Jordaanoever bezette. Enkele honderden mensen deden zaterdag in Amster dam mee aan een betoging tegen het Israëlische op treden. Het kantoor van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al aan het Rokin in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag doelwit geweest van onbekende actievoerders. Voor het kantoor wer den autobanden en een jerrycan in brand gestoken en de gevel werd met stenen bekogeld. Een enkele ruit sneuvelde, maar het pand werd verder niet be schadigd. CAIRO/JERUZALEM (DPA/AFP/ RTR/UPI) - De Egyptische president, Hosni Mubarak, vertrekt vandaag, maandag, voor een reis naar West-Eu ropa en de Verenigde Staten met een plan om een eind te maken aan de strijd tussen Israel en de Palestijnen. Mubarak streeft daarbij naar een in ternationale vredesconferentie over het Midden-Oosten op korte termijn. Mubarak, die vandaag in Bonn arri veert en aansluitend naar Londen, Washington, Parijs en Rome en Rabat (Marokko) reist, ontvouwde zijn plan zaterdag voor de Egyptische radio en televisie. Hij stelde voor dat Israëliërs en Palestijnen gedurende een halfjaar De Zweedse schaatsenrijder Tomas Gustafson deed in het afgelopen weekeinde in Den Haag de wereld ver steld staan. Tijdens de Europese kampioenschappen toonde hij zich letterlijk onverslaanbaar: hij zegevierde op alle afstanden 50015005.000 en 10.000 meterI. Nooit was de sprint een sterk onderdeel van deze specialist van de lange afstanden en daarom verbaasde hij nog het meest met zijn triomf op de 500 meter. Voor Leo Vis ser en Gerard Kemkers was het al snel een onmogelijke inhaal-race. Niettemin bezorgden zij Nederland grote successen door op de tweede en derde plaats beslag te. leggen. Bovendien bloeide de in versukkeling geraakte Hein Vergeer met name op de 1500 meter weer zo op, dat zijn start op de Olympische Winterspelen nu al zeker is. Op de foto worden Leo Visser, Tomas Gustafson en Ge rard Kemkers (vlnr) gehuldigd. (Zie ook pagina's 9 en 11) alle geweld in de door Israel bezette ge bieden staken. Mubarak vindt dat snel een internationale vredesconferentie moet worden gehouden om het vre desproces te redden. Tijdens de afkoelingsperiode wil Mu barak; - dat de bouw van joodse nederzettin gen op de bezette westelijke Jordaan oever en in de Gazastrook wordt be vroren; - de politieke rechten en fundamente le vrijheden van de Palestijnen wor den geëerbiedigd; - de veiligheid en bescherming van de Palestijnen wordt gegarandeerd door middel van een passend internatio naal mechanisme"; - vooruitgang wordt geboekt op weg naar een internationale vredesconfe rentie met het doel een alomvattende vredesregeling te bereiken. Daarin moet worden vastgelegd dat alle sta ten in het gebied het recht hebben in vrede te leven en dat de Palestijnen hun zelfbeschikkingsrecht dienen te kunnen uitoefenen. Mubarak heeft het plan volgens waar nemers tijdens een rondreis, begin ja nuari, met verscheidene Arabische Golfstaten en met PLO-leider Arafat besproken. Verscheidene Palestijnse leiders in de bezette gebieden hebben hun steun uitgesproken aan het initia tief. Maar van radicale zijde werd kri tiek geuit op het plan. PLO-leider Arafat heeft in een inter view bij VARA's Achter het Nieuws het Israëlische optreden vergeleken met dat van de Nazi's tegenover de jo den. „Zij doen het zelfde tegenover on ze kinderen en tegen ons volk," zei Arafat. Hij beschuldigde Israel er van de aantallen doden en gewonden on juist voor te stellen. De rellen zouden de afgelopen weken niet aan 39 Pale stijnen het leven hebben gejost, maar aan 85. Daarnaast zouden er nog dui zenden gewonden in ziekenhuizen lig gen. Op een speciale bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga in Tunis heeft Arafat de afgelopen dagen steun ge zocht voor de Palestijnse opstand in de bezette gebieden. Veel meer dan verbale steun werd hem echter niet toegezegd. MIAMI (UPI/AP) - In het Jackson Me morial Hospital in Miami (Florida) is zaterdag een jongetje met twee ge zichten maar slechts één hoofd gebo ren. De baby, een zeldzame variant van 'de Siamese tweeling' is het vier de kind van een moeder, wier drie eer ste kinderen allen normaal zijn. De twee gezichten, beide met ogen, neus en mond, kijken verschillende kanten op, aldus dr. Charles Bauer van de kraamafdeling van het ziekenhuis. Er is één luchtpijp. Hoewel de baby één stel hersenen heeft, is er maar weinig hersenweefsel en geen hersenstam. Het jongetje kwam tjovendien met een open rugge tje ter wereld. Van onze correspondent BRUSSEL- Nederland en Groot-Brit- tannië hebben zondag verhinderd dat de EG-landbouwministers het volle dig eens kenden worden over een pak ket met voorstellen voor de sanering van het Europese landbouwbeleid. De twee landen waren het op twee hoofd punten van het pakket niet met de an dere tien landen. Toch zeggen waarnemers dat de twaalf landbouwministers in het voor bije weekeinde het grootste deel van de problemen hebben opgelost. Vol gens de Westduitse minister Ignaz Kiechle, voorzitter van het beraad, is „een enorme stap voorwaarts" ge daan. Kiechle zei dat de extra EG-top- conferentie van 11 en 12 februari nu in elk geval niet meer op landbouwpro blemen hoeft vast te lopen. Voor alle hoofdpunten van het pakket blijkt een meerderheid te vinden te zijn. Maar omdat de Europese Com missie, het dagelijks EG-bestuur, aan de kant van Nederland en Groot-Brit- tannië staat zijn die nu nog niet defini tief uitgesproken. De ministerraad kan alleen bij unanimiteit van een voorstel van de commissie afwijken en dat is door de Nederlands-Britse hou ding op dit moment niet mogelijk. Het landbouwvraagstuk draait om de bepeperking van de overproduktie van vooral graan en oliehoudende za den. Een meerderheid is ervoor om maatregelen te nemen als de graian- produktie boven 180 miljoen ton per jaar uitkomt. Londen en Den Haag vinden dat, met Europees landbouw commissaris Andriessen, te veel. Zij willen al bij 158 miljoen ton maatrege len nemen. Ook liggen Nederland en Groot-Brit- tannië dwars waar het gaat om de om vang van de maatregel om de produk- tie van oliehoudende zaden te beper ken. De meerderheid is gezwicht voor het Duitse voorstel om bij elk procent produktie-overschrijding de prijzen met 0,4 procent te verlagen. Maar de Commissie en de twee andere landen willen dan een verlaging van minstens een half procent en liever zelfs een heel procent. Alleen als de sanering van de land bouw, die nu nog tweederde van alle EG-uitgaven opslokt, effectief wordt aangepakt, kunnen de twaalf het eens worden over een geheel nieuwe finan ciering van de Gemeenschap. Dan zul len de rijkere landen meer moeten gaan betalen dan de armere. Advertentie De Israëlische premier Shamir is te genstander van een internationale conferentie. Zijn coalitiepartner, mi nister van buitenlandse zaken Peres van de Arbeiderspartij, heeft er geen' bezwaar tegen. PORT-AU-PRINCE (AFP) - Leslie Ma nigat, een academicus van 57 jaar, is met 50.29 procent van de stemmen of ficieel tot president van Haïti geko zen. De Voorlopige Kiesraad in Port- au-Prince heeft dit zondag als resul taat van de verkiezingen van 17 ja nuari bekendgemaakt. Manigat gold als kandidaat van het Haïtiaanse leger en de regerende junta onder leiding van generaal Henri Nam- phy. De generaal, die na het verdrijven van Baby Doe aan de macht kwam, heeft beloofd het bewind over twee we ken over te dragen aan een burgerrege ring. Een meerderheid van de presi dentskandidaten en buitenlandse waarnemers noemden de verkiezingen van 17 januari een duidelijke farce, waarbij publiekelijk met stemmen werd geknoeid. HEBTUDE KRANT WEER GELEEND BIJ DE BUREN? JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND^ De eerste maand ontvang ik de krant voor 13,25. Pas daarna betaal ik: Permaand: 24,35 Per kwartaal: 70,65 Per jaar: f 270,- I Naam Adres Postcode Plaats I Stuur deze bon in gesloten envelop (zonder postzegel) op naar PZC, Antwoordnummer 2, 4330 VB Middelburg 25/1/88 23Q*t*airf«ng rua Snufêek U ook al tussen de Kleintjes? Benzineprijs stijgt verder <luM(srcB».vri nl 1-rmtkrilk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1