Z o- V Veel ongelukken door sneeuwval Samenwerking Parijs en Bonn verder verstevigd Visser stapt op bij Industriebond FNV de Spaanse slof etectra |es ton voor imilie van lachtoffer imp Herald vandaag 1/1/EEK-UIT 'NNEEK-IN 0% 3 O O» Erasmusprijs voor Ledoux I II II Ie anDijke Zeeland en de dreigende achterstand 7 enkele buien jaargang no. 19 Irdag 23 januari 1988 tar Wars oods verval oekomst oping IQ CQ V;< REGEERAKKOORD NIET GEHEEL HAALBAAR DEN HAAG (GPD) Het kabinet zal in maart nadere voorstellen doen om de werkloosheid verder terug te dringen. Bovendien zal het dan bekijken of er extra bezuinigingen nodig zijn om de daling van het financieringstekort 'op stroom' te houden. „Daarbij zal zoveel mogelijk worden vastgehouden aan de doelstellingen van het regeerakkoord", aldus premier Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad. RADEN ECONOMIE EN DEFENSIE SMALLE MARGE VOOR FUNCTIONEREN Kritiek Eiken wandlamp met India-zijden kap, iopklaringen nog enkele regen- itte sneeuwbuien. Matige noord en wind later draaiend naar zuid- Temperatuur 5 graden. BANDEN. ACCU S EN UITLATEN Tevens uw juiste adres voor auto-onderhoud. Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 I GOES jjDEN (RTR) - Het Britse (jggerechtshof heeft vrijdag jaald dat de familie van een Ihtoffer van de ramp met de Irboot Herald of Free Enter- Ie, die vorig jaar in maart |r de Belgische kust verging, pond (bijna zes ton) ftgt als schadevergoeding, «hoge bedrag, dat als een pre ient wordt gezien voor ko- fnde gevallen, gaat naar een ■in waarvan de vader bij de lp om het leven kwam. fePZC e Verenigde Staten houden in 7! nieuw voorstel voor de limtewapens vast aan de mo- flijkheidvan het Star-Wars- iisteem. PAGINA 3 joodse Maimonides-ly- fum in Amsterdam mag Aram rucker als leerling weigeren, meent de Hoge Raad. PAGINA 5 wee gewapende mannen heb- tn bij een overval op een bank n Philippine vermoedelijk en- de duizenden guldens buitge- makt. PAGINA 9 e toekomst voor de boer ligt nde plantaardige sector. PAGINA 11 e dopingaffaire rond de (kaatser Goeljajev eist een mte slachtoffer: een Russi sche sportarts is uit zijn functie uitheven. PAGINA 31 adio, t.v., kunst: 2 innen- en buitenland: 3 n5 inancieel, economie:7 ovincie: 9,11,12,13 en 15 port: 31 e Alliance Frangaise strijdt :egen het Angelsaksische virus Reisverhalen van Bas Heijne nde Letterkundige Kroniek e schrijver A. Alberts worstel- emet boeiende historische ge- evens en verloor Ard Pos- huma brengt met omzichtig vertaalwerk Martinus Nijhoff in het Duits Honderd jaar htional Geographic: het ven ier op de kleurrijke wereld mint het nog steeds van de pul- plectuur Faye Dunaivay speelt een aan alcohol ver slaafde sloerie. PAGINA 17, 19, 21 en 23. ~"aterbouwer ir Frank Spaar- aren: schakel tussen model- huw en praktijk, scharnier lussen overheid en bedrijf Krakkemikkige accommoda tie bedreigt het toerisme in Zee land Schaatser Leo Visser !®i! er dit weekeinde vol tegen aan Sportman Arjaan de Schipper over ongeluk, revali datie en onbegrip. PAGINA 25, 27, 29 en 31. Advertentie orting en meer op de gehele winter ollectieü! O _l HJ O CE 3 CG 2 O a CE h- cn v- *«77» AMSTELVEEN Passerende automobilisten wierpen vrijdagmiddag op de A9 een blik in een geslipte auto die in een sloot was beland. De bestuurder bleek zich al in veiligheid te hebben gebracht. DEN HAAG (ANP) - Zware sneeuwval heeft vrijdag in het gehele land voor veel ongelukken in het verkeer ge zorgd. Voor zover tegen het eind van de middag bekend kwamen drie men sen om het leven. Er ontstond veel blikschade. De dodelijke ongelukken deden zich voor in Ter Aar (ZH) en Deurne (NB) en Zevenbergschenhoek (NB). In Ter Aar verongelukte de 62-jarige A. W. van Tol uit Langeraar. De man stond ach ter een geparkeerde auto in de berm toen hij werd aangereden door een au to die voor een tegenligger moest rem men en toen doorgleed. In Deurne x kwam de 50-jarige G. Verkoelen - Van der Zwaan uit Helenaveen om, door dat de auto waarin zij meereed door de gladheid slipte en tegen een boom bot ste. Een tweejarig meisje uit Zevenberg- schen Hoek is vrijdag door een trein ongeluk bij Zevenbergen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde tij dens een hevige sneeuwbui. Haar moe der, de 30-jarige M. C. B., reed in haar auto een met lichten beveiligde over weg op en kwam in aanraking met de trein Roosendaal-Rotterdam. De vrouw raakte zwaar gewond. Tot vier uur 's middags werden bij de alarm centrale van de rijkspolitie in Drieber gen totaal 67 ongevallen op de snelwe gen gemeld, waarbij ongeveer 183 voertuigen waren betrokken. Om streeks vijf uur waren de directe gevol gen van de sneeuwval grotendeels on der de knie, aldus een woordvoerder. In Staphorst raakten op de provincia le weg als gevolg van de gladheid vijf mensen gewond, van wie drie ernstig, doordat twee auto's frontaal met el kaar in botsing kwamen. In de stad Utrecht vonden 23 aanrijdingen plaats, waarbij een gewonde viel. In Zaanstad werden 15 ongelukken ge teld. Op Schiphol moesten sneeuwploegen in actie komen om start- en landings banen voor het luchtverkeer sneeuw vrij te houden. Ook in Zeeland sneeuwde het 's mid dags enige tijd. Op Schouwen-Duive- land leidde dat tot enkele slippartijen, waarbij onder meer een vrachtwagen kantelde. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Kabinet: meer doen aan werkloosheid Lubbers verwacht overigens niet dat alle doelstellingen van het regeerak koord (werkloosheid onder half mil joen, financieringstekort naar 5,25 pro cent en gelijkblijven lastendruk) in 1990 helemaal gehaald zullen worden. In antwoord op vragen van PvdA-frac- tievoorzitter Kok, schrijft Lubbers tot de overtuiging gekomen te zijn dat nieuwe initiatieven op het gebied van de arbeidsmarkt noodzakelijk zijn. Hij doelde daarbij op grotere inspannin gen van werknemers, werkgevers en overheid om onvervulbare vacatures toch weer bezet te krijgen. Daarvoor zijn maatregelen nodig op het gebied van onderwij s-en scholing. Lubbers zei de indruk te hebben dat werkgevers en werknemers op dit punt langzaam naar elkaar toegroeien. „Ik denk dat de tijd rijp is om aanvullende AMSTERDAM (ANP) - De Erasmusprijs voor het jaar 1988 is toegekend aan Jacques Ledoux, curator van de Koninklijke Cinematheek in Brussel. De Erasmusprijs wordt jaarlijks uitgereikt en bestaat uit een geldbedrag van 200.000 gulden. De helft van dit bedrag moet, in overleg met het bestuur van de stichting, worden besteed aan een project van Europese betekenis op cultureel-, sociaal- of sociaal-wetenschappelijk terrrein. Volgens de Stichting krijgt Le doux de prijs voor zijn werk aan de Europese filmarchieven, waarin hij een leidende rol speelde. De 64-jarige Belg begon in 1947 als assistent van André Thirifays bij de Brusselse Cinematheek. voorstellen te doen", zei hij na afloop van de ministerraad Het wachten is echter op nieuwe cijfers van het Centraal Planbureau. „Dit zal het de regering mogelijk maken ook haar eigen beleid in meerjarenper spectief beter te evalueren", aldus Lubbers in zijn brief aan de Kamer. „Het kabinet is op een aantal deelter reinen beslissingen aan het voorberei den. Een totaalkader kan pas ont staan in de komende maanden (op zijn vroegst in maart). PvdA-fractieleider Kok spreekt in een reactie op Lubbers' brief zijn gram uit over het uitblijven van een krachtiger werkgelegenheidsbeleid. „Dat gebrek aan daadkracht heeft alles te maken met de volstrekt tegenstrijdige uitla tingen die ministers de afgelopen we ken over dit onderwerp hebben ge daan. Er is geen sprake van eenheid van optreden bij het kabinet". PARIJS - President Mitterrand (links) en bondskanselier Kohl kijken naar het zojuist door hen ondertekende document waarin de nauwere samenwerking tussen Parijs en Bonn wordt geregeld. PARIJS (RTR/DPA/AFP) - Frankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland heb ben vrijdag hun samenwerking op het gebied van defensie en economie ge formaliseerd. President Mitterrand en bondskanselier Kohl zetten in de salon van het Elysee hun handteke ning onder de akkoorden voor het op richten van een gemeenschappelijke raad voor veiligheid en defensie en voor een economisch-financiële raad. co O O AMSTERDAM (ANP/GPD) - De voorzitter van de Indus triebond FNV, D. Visser, is bij de komende verkiezingen voor het bondsbestuur niet meer beschikbaar voor de functie van voorzitter of bestuurslid. „Ik ben wel bereid eventueel een andere functie in de bond te aanvaarden", zo heeft Visser de leden van de bondsraad en het personeel van de Industriebond per brief meegedeeld. Visser zei dinsdag na afloop van de bondsraad - waar hij de vertrouwenskwestie met slechts 40 tegen 39 stemmen won - nog voor elke functie binnen de bond beschikbaar te zijn. De bondsvoorzitter ziet bij nader inzien van af van een nieuwe termijn in het bestuur vanwege de „buitengewoon smalle marge voor mijn functioneren" en „de laster die op dit moment over mij wordt uitgestort in de pers". Deze laster, zo schrijft Visser, „doet zowel de bond, mij per soonlijk en mijn gezin veel schade". „De conclusie moet daarom zijn dat ik mijn persoonlijke belangen onderge schikt maak aan die van de bond". Het weekblad De Tijd maakte deze week melding van het 'sterke gerucht' dat Visser in 1984 de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) zou hebben gevraagd de antecedenten van de toenmalige beleidsmedewerker R. Vreeman (nu beoogd voorzitter van de Vervoersbond FNV) na te gaan. Vreeman zou een bedreiging zijn geweest voor Vissers voor zitterschap. De Industriebond FNV heeft het weekbladver- haal met kracht ontkend. Dat geldt ook voor de suggestie als zou de stemming in de bondsraad over de vertrouwenskwestie onjuist zijn verlo pen door twee tegenstemmen niet mee te tellen. De Indus triebond FNV bevestigde vrijdag dat twee stemmen ongel dig zijn verklaard omdat ze niet aan de voorschriften volde den. „De aantijging dat de uitslag op een twijfelachtigte manier tot stand is gekomen, wijzen wij volstrekt van de hand," aldus een verklaring. Visser was vrijdag „voor niemand" bereikbaar om zijn be sluit nader toe te lichten. FNV-voorzitter Hans Pont vindt dat Visser het enig juiste besluit heeft genomen. De FNV- voorzitter denkt niet dat de affaire rond Visser schade zal opleveren voor de vakcentrale. „Als een bestuur uiteen valt, is dat natuurlijk altijd schadelijk, maar de beweging zelf, die sinds 1906 bestaat, lijdt geen schade". De plechtigheid had een extra histori sche dimensie. Op de dag af 25 jaar ge leden bekrachtigden president De Gaulle en bondskanselier Adenauer in dezelfde salon het Frans-Duitse vriendschapsverdrag. De doelstelling van de gisteren opge richte defensieraad is tweeledig. De raad wordt op politiek gebied belast met de uitwerking van een gemeen schappelijk defensieconcept en het versterken van het gezamenlijk over leg over ontwapeningszaken. Op het technisch vlak zal hij zich bezighou den met het organiseren van gemeng de militaire eenheden, gezamenlijke oefeningen en gemeenschappelijke wapenprojecten. De toekomstige Frans-Duitse brigade wordt gestatio neerd in de buurt van Stuttgart in het zuiden van de Bondsrepubliek en zal onder leiding staan van een Franse ge neraal. De gemeenschappelijke economisch- financiële raad, het andere facet van de Frans-Duitse samenwerking, zal vier keer per jaar samenkomen om het economische en monetaire beleid van beide landen op elkaar af te stemmen. In een verklaring zeiden Kohl en Mit terrand ervan overtuigd te zijn dat de Europese eenheid onvolledig zal blij ven als veiligheid en defensie daar geen onderdeel van uitmaken. De mili taire samenwerking tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek doet volgens hen niets af aan hun solidariteit met de Europese Gemeenschap en de NAVO. Bristolpr. plléén vandaag bij BRISTOL Groot-Brittannië en Italië staan even wel kritisch tegenover de Frans-Duit se as. Zij zijn bang dat de nieuwe Frans-Duitse militaire structuren de NAVO zullen verzwakken en een wig zullen drijven tussen de Europese schoenen en vrijetijdskleding Middelburg Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180-29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur bondgenoten en de Verenigde Staten. Toch zijn het de Verenigde Staten die de militaire samenwerking tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek het meest hebben toegejuicht. Londen lijkt weinig gelukkig te zijn met de „ge meenschappelijke strategie" van de Bondsrepubliek en Frankrijk, dat niet in de militaire structuur van de NAVO zit. (Advertentie) soepele suède 'Spaanse' slof in diverse kleuren. Komfortabel met imitatie-bont gevoerd. Het waren sombere tek sten, die donderdag en vrijdag de kolommen van deze krant vulden: een snelle groei van het aantal werklo zen in Zeeland en de aanstaande op heffing van de school voor fysiothera pie te Vlissingen. Het zijn evenzovele signalen dat Zeeland langzaam maar onverbiddelijk (weer) in een achter standssituatie terecht dreigt te komen ten opzichte van andere delen van Ne derland. Als geen andere provincie in Nederland is Zeeland gedurende een langdurige periode - globaal van 1800 tot 1950 - achtergesteld bij overig Ne derland. Ver weg van het centrum, waar het allemaal gebeurde, moeilijk bereikbaar door het vele water, dun bevolkt en overwegend agrarisch ge richt, was Zeeland economisch gezien een weinig interessante provincie. Al tijd gingen er meer mensen weg dan er zich vestigden. Zeeland was, met uit zondering misschien van een korte pe riode tegen het eind van de vorige eeuw, op zichzelf aangewezen. Voor jongeren was er geen toekomst. Anno 1988 steekt Zeeland met een werkloosheidspercentage van 10,6 nog altijd gunstig af bij het lande lijk gemiddelde van 14,3 procent. Maar schijn bedriegt, want wie de jongste cijfers aan een nadere beschouwing onderwerpt komt tot de alarmerende conclusie dat de situatie op de Zeeuw se arbeidsmarkt snel verslechtert ten opzichte van wat in de rest van Neder land gebeurt. Een toeneming van ruim zeven procent in Zeeland tegenover tweeëneenhalf procent landelijk, bete kent een verhouding van bijna 1 op 3 ten nadele van deze provincie. Dat was de situatie in de afgelopen maand. De vraag is of dit incidenteel of structu reel is. Voor zover nu in de toekomst kan worden gekeken, ziet het er naar uit dat sprake is van een structureel, probleem. Met andere woorden: de ko mende maanden zal de werkloosheid in Zeeland verder stijgen. Binnen de kleinschalige Zeeuwse economie vol trekken zich ontwikkelingen, die het ergste doen vrezen. Het verlies van honderden banen bij De Schelde in Vlissingen is er één van. Van een geheel andere orde is de op heffing van de opleiding voor fysio therapie in Vlissingen, hoewel ook hierbij arbeidsplaatsen in het geding zijn. Het op termijn sluiten van deze school - al dit j aar worden geen nieuwe leerlingen meer aangenomen - bete kent een verschraling van het onder wijspakket in Zeeland. Studenten uit Zeeland die een opleiding fysiothera pie willen volgen, moeten straks bui ten de provincie terecht, zoals al zove le andere jonge Zeeuwen, die alleen maar buiten Zeeland een studie kun nen volgen. Slechts weinigen van hen komen terug; beter gezegd: slechts weinigen kunnen terugkomen, omdat het aantal banen in Zeeland nu een maal niet voor het opscheppen ligt. Bij een stijgende werkloosheid wordt het probleem nog schrijnender. De school voor fysiotherapie in Vlissingen is nu duidelijk het slachtoffer van de bezui nigingsdrift van minister Deetman van onderwijs, die zich gesterkt weet door het advies van de HBO-raad. Het zou overdreven zijn te stellen dat het de verkeerde weg opgaat met Zeeland. Zó ver en zó erg is het niet. Niettemin zijn er duidelijke sig nalen dat het aantal bedreigingen toe neemt. Er is geen enkele reden om eu- foristisch te zijn over de toekomst van deze provincie. Politici, vakbonden, werknemers, middenstanders, zij allen zijn de laatste tijd geconfronteerd met toenemende problemen. De oplossing van deze problemen is niet altijd een. zaak van Zeeland alleen. In te veel ge vallen speelt Den Haag een beslissen de rol. Goede contacten - sommigen spreken van lobby - met de Haagse po litiek zijn daarom van levensbelang. Hoezeer 'lobbyen' ook wordt geasso cieerd met vriendjes-politiek, in de praktijk blijkt dat het onderhouden van goede contacten grote waarde kan hebben. Dat geldt niet alleen voor poli tici, maar evenzeer voor werkgevers en werknemers. Als zij elkaar kunnen vin den onder de noemer van het Zeeuwse belang, kan in elk geval honderd pro cent tegenspel worden geleverd als Den Haag weer eens een bedreiging vormt. Dim Advertentie Gratis lampen ophangen (bij besteding boven 100,-) Harmonieus in Sfeeriicht Goes: Lange Vorststraat 89, tel. 01100-16070. Zierikzee, Dam 23, tel. 01110-12119.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1