kleintjes Aboriginals protesteren tegen feest Visser handhaaft zich nipt in industriebond Officier eist vijf jaar tegen ex-kapo De R. de PZC vandaag Sleutel parkeermeters zoek I Tunnel VOORSTEL KORTHALS ALTES I Stage Contra's bereid tot gesprek met Sandinisten Derde nuloptie van Sjevardnadze koel onthaald bij Navo Met tussenpozen droog he jaargang no. 16 oensdag 20 januari 1988 DEN HAAG (GPD) Minister Korthals Altes is bereid om ver dachten op hoge borgtocht vrij te laten om zo meer cellen in de huizen van bewaring vrij te krijgen voor veroordeelden. De minister zei dinsdag het uit te sluiten dat alle verdachten kun nen worden opgesloten. Politiebureau \0mroep I verloren. \Tandarts MISDADEN IN KAMP OMMEN MEERDERHEID VAN EEN STEM Vertrouwen |öe bouw van een WOV-tunnel |op de bodem van de Wester- Iscftelde bespaart tientallen wniljoenen guldens en maakt de feestelijke tracés ook weer mo gelijk. luismannen foping I Opinie en achtergrond: 4 •Financiën, economie: 7 ■Provincie: 9,11,12 en 13 lSport: 15 Slot zie pagina 3 kolom 7) kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen 01150-944571 Middelburg 01180-81000 Hulst 01140-140581 Vlissingen 01184-84000 Axel 01155-2020 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-15380 BRUSSEL (RTR) - Een voorstel van Sovjetminister van buiten landse zaken Sjevardnadze om te komen tot een totale afschaf fing van de tactische kernwa pens met een bereik tot 500 kilo meter (SNF) - „derde nuloptie" -, is door de Sovjetunie bedoeld als een poging de Duitse Bonds republiek los te maken van de bondgenoten binnen de Navo. Deze mening werd dinsdag in Brussel verkondigd door diplo maten van het Atlantisch Ge nootschap. Sjevardnadze deed zijn voorstel dinsdag aan het eind van zijn bezoek aan Bonn. „Het is een niet al te subtiele ma nier om een wig te drijven in de Navo", zo bestempelde een di plomaat Sjevardnadzes voorstel. De Bondsrepubliek is tegen een volledige afschaffing van de SNF-wapens. Wel wil de regering in Bonn onderhandelen over een reductie van deze wapens, een standpunt dat binnen de NAVO niet wordt gedeeld. Volgens de bondgenoten maakt de Bondsrepubliek zich door haar opstelling kwetsbaar voor een „diplomatiek offensief' van het Warschaupact. Een groot deel van de dag is het be wolkt en er vallen buien. Pas later van middag komt de zon er soms door. Ma tige zuidenwind. Maximum tempera tuur rond 7 graden. de met zijn sleutel ge middeld vijf automaten per dag leeggehaald. De buit bedraagt volgens de politie nu al zeker 5000 gulden, terwijl al voor zo'n 50.000 gulden scha de is aangericht. Het is onbekend hoe de man of vrouw aan de sleutel korrit. Het leegha len van de parkeerauto maten gebeurt normaal gesproken door de ge meente Groningen, die ook voor de strop op draait. Met de sleutel kan de onbekende ge makkelijk de geldcas- settes uit de automaat halen. Deze maakt de dader dan ter plekke open. Vermoedelijk gaat hij overdag of 's avonds te werk. Verdachten GRONINGEN (ANP) - De politie van Gronin gen is naarstig op zoek naar de onbekende man of vrouw die in het bezit is van de sleutel tot zo'n 900 parkeerautomaten in die stad. Groningen telt naar schatting 1600 parkeermeters, die voor de rest van een ander ty pe zijn. De afgelopen 10 dagen heeft de onbeken- vrij op hoge SYDNEY (AP) Enkele Aboriginals, afstammelingen van de oorspronkelij ke bewoners van Australië, toonden gisteren hun vlag in de haven van Syd ney. Zij deden dit uit protest tegen de feestelijkheden ter gelegenheid van het feit dat tweehonderd jaar blanken zich in dit werelddeel begonnen te vesti gen. Een politieboot, links, probeerde de demonstranten op afstand te houden. De demonstratie werd gadegeslagen door vele duizenden toeschouwers, die naar de haven waren gekomen om de binnenkomst van een aantal grote zeilschepen te zien. In het kader van dezelfde feestelijkheden hadden de zeilschepen deelgenomen aan een race van Hobart naar Sydney. borgtocht (Van onze correspondent) WASHINGTON Terwijl leiders van de Contra's gisteren hebben gezegd vanaf volgende week met de Sandi- nistische regering van Nicaragua te willen onderhandelen, heeft presi dent Reagan toch opdracht gegeven de wapenleveranties aan de Contra's te hervatten. Aan die leveranties werd vorige week een eind gemaakt met het oog op de conferentie van vijf Midden-Ameri kaanse presidenten in Costa Rica, waarbij zij hun vredesakkoord voor de regio van enkele maanden eerder eva lueerden. Tijdens die conferentie beloofde de president van Nicaragua, Daniel Orte ga, onder meer direct te zullen onder handelen met de Contra's, een eind te maken aan de noodtoestand in zijn land, en politieke gevangenen op vrije voeten te zetten. De leiders van de Contra's lieten giste ren tijdens een persconferentie in Mia mi weten, de uitnodiging van Ortega te willen aanvaarden, en aan directe onderhandelingen te willen beginnen. Die gesprekken kunnen, wat de Con tra's betreft, op 26 of 27 januari begin nen, zo werd bekendgemaakt. De Con tra-leiders maakten echter tegelijk duidelijk, sceptisch te zijn. Wordt iemand tegen wie een vooron derzoek loopt toch in hechtenis geno men, dan zal hij of zij alleen in een cel worden geplaatst. Om het celtekort te rug te dringen, komt de minister deze week met voorstellen voor andere mo gelijkheden dan vrijheidsbeneming. Wanneer de coalitie vasthoudt aan twee-in-een-cel, dan zullen de bonden hun leden oproepen tot acties. Het ge vangenispersoneel in Vught en Breda bereidt intussen al acties voor. De bonden van gevangenispersoneel (AbvaKabo, CFO, CMHA en AC) heb ben dinsdag een aantal alternatieven aangedragen tijdens spoedoverleg met de bewindsman en staatssecreta ris Korte-Van Hemel over het voorne men twee gevangenen in één cel te zet ten. Volgens de bonden heeft Korthals Altes toegezegd deze „constructieve suggesties" te zullen meenemen in zijn deze week te versturen nota aan de Tweede Kamer. Het plan tot twee-in een-cel wordt gesteund door de rege ringspartijen CDA en VVD. De bonden noemen dit 'een onzalig plan'. Als an dere mogelijkheid meer celruimte vrij te krijgen, noemen de bonden het op leggen van hoge geldboetes. De bonden staan achter het idee van Korthals Altes om cellen op politie bureaus dezelfde status te geven als die in een huis van bewaring, iets waartegen de rechterlijke macht zich verzet. Voorts pleiten zij voor een spe ciaal bureau waar 'vraag en aanbod' kunnen worden gecoördineerd. Dan zou kunnen worden voorkomen dat echte 'zware jongens' (de A- en B-cate- gorie) moeten worden vrijgelaten om dat hun cel wordt bezet door iemand uit de C-categorie, de lichtere geval len die voor de eerste keer en niet we gens geweldpleging zijn veroordeeld. Bestuurder H. Vermeulen van de Ab vaKabo zei dat ook capaciteit in ge bouwen van andere overheidsdiensten kan worden benut. Hij noemde de in richting van de kinderbescherming Op de Berg in Amersfoort, waar 60 cel len beschikbaar zouden zijn. Korthals Altes denkt het cellentekort in 1990 via nieuwbouw te hebben opgelost. De bonden wijzen de ambitieuze nieuwbouwplannen van de bewinds man af, onder meer omdat geheel voor bij wordt gegaan aan het bestaande te kort aan gevangenispersoneel. Door de bezuinigingen is volgens de bonden het aantal bewaarders te sterk afgeno men. Overigens zijn de bonden wel van mening dat de lopende nieuwbouw in versneld tempo moet worden voltooid. De Coornhertliga, die ijvert voor her vorming van het Nederlands straf recht, plaatst vraagtekens bij het vrijlaten op borgtocht van verdach ten. De liga wijst erop dat de wet dit weliswaar niet verbiedt, maar dat rechters en officieren van justitie hiervan bewust geen gebruik maken. Rijke mensen zouden wel een borg tocht kunnen betalen en zo een voor lopige hechtenis ontlopen, aldus de li ga. I Het omroeparchief voldoet Inief. per jaar gaat ongeveer I duizend uur aan materiaal PAGINA 2 I Een meerderheid van de Twee wie Kamer wijst een extra pre- Umie voor de tandarts af: de las- Itenverzwaring voor de laagste I:inkomensgroepen is te hoog. PAGINA 3 :<rJ 4#w-Ji DEN HAAG (GPD) De weduwe van Joop den Uyl, Liesbeth, met haar dochter Saskia, waren dinsdag in een loge van de Tweede Kamer aan wezig tijdens de herden king van de overleden ex-leider van de PvdA. Kamervoorzitter Dick Dolman heeft Den Uyl herdacht als „de vader van het Huis". „Een vechter als Joop den Uyl is er geen tweede onder ons. Niemand heeft de na-oorlogse politiek zo doorleefd en in menig opzicht bestempeld". Den Uyl, die op de mid dag voor Kerst op 68-ja- rige leeftijd overleed, was acht jaar kamerlid, veertien jaar fractie voorzitter van de PvdA, twee jaar minister en ruim vier jaar premier. Dolman roemde Den Uyl als iemand die „voor niets te lui, te goed of te trots" was. Premier Lubbers her dacht de overleden nes tor van de Nederlandse politiek als iemand die- ook in het persoonlijke vlak zeer betrokken was bij zijn medewerkers en collega's. „Als er iemand getroffen werd door per soonlijk leed, kon hij ontzettend van de kook raken". Lubbers zei het als „een voorrecht" te hebben ervaren als mi nister van economische zaken van 1973 tot 1977 zitting te hebben gehad in het kabinet-Den Uyl. Opnieuw uitstel Fokker - Er is op nieuw uitstel in de aflevering van de eerste Fokker-100. Het toestel zou 29 januari aan Swissair, de eerste maat schappij die een order voor dit nieuwe Fokker-produkt plaatste, worden af geleverd. Oorspronkelijk zou de eerste Fokker-100 vorig jaar al aan Swissair worden overgedragen. De eerste van de acht door Swissair be stelde Fokker- 100-vliegtuigen zal nu op 25 februari aan de luchtvaartmaat schappij worden overgedragen, zo heeft een woordvoerder van Fokker la ter meegedeeld. AMSTERDAM (GPD) Dick Visser heeft zich op het nippertje, maar voor alsnog slechts voorlopig, kunnen handhaven als voorzitter van de In- dustriebond-FNV. De bondsraad gaf hem gisteren het vertrouwen met 40 tegen 39 stemmen. Tegelijkertijd werd echter besloten tot vervroegde bestuursverkiezingen die mogelijk nog voor de zomer zullen worden ge houden. Ondertussen zijn cao-coördinator Jan Schermer en penningmeester Aalko van der Veen uit het hoofdbestuur ver trokken. Hun functies zullen tot aan de verkiezingen worden waargenomen door de overblijvende vijf bestuursle den. In het hoofdbestuur van de Industrie bond (met ruim 200.000 leden de een na grootste organisatie binnen de vak centrale FNV) bestond al geruime tijd een diepgaand conflict. Eens was men het weliswaar over de doelstelling dat de bond meer zou moeten betekenen en doen voor de leden. Over de uitwer king verschilden de meningen echter sterk. Schermer en Van der Veen stonden een snelle en grondige verandering in de organisatie voor. Visser gaf de voor keur aan een kalmer overgang naar een nieuwe situatie. Schermer en Van der Veen verlangden ook een veel be drijfsmatiger opzet van de bond, waar in Visser en zijn medestanders in het hoofdbestuur zich minder kon vinden. Naast de zakelijke conflicten beston den ook persoonlijke tegenstellingen; Schermer en Van der Veen zouden wei nig vertrouwen hebben in het functio neren van Visser als voorzitter. Zelf wilde Visser daar gisteravond na af loop van de bondsraad niet op ingaan. De bondsraad heeft het bondsbestuur er in de vergadering flink van langs ge geven, zei Visser na afloop. Het hele be stuur kreeg het verwijt dat het de con flicten had moeten voorkomen en in ie der geval niet naar buiten had moeten laten uitlekken. De positie van voor zitter Visser werd daarbij in de bonds raad nadrukkelijk in het geding ge bracht. De voorzitter vroeg daarop een vertrouwensstemming. „Mijn persoon mag geen hinderpaal zijn voor het functioneren van het bestuur", zo zei hij na afloop. Hij redde zijn nek met 1 stem (40 tegen 39), juist voldoende om althans tot aan de vervroegde be stuursverkiezingen op zijn post te blij ven. IChina wil in het Jaar van het \Zwijn-1995 - de lepra volledig ^hebben uitgeroeid. PAGINA 4 WNerklozen moeten stage lopen lom zo ervaring op te doen en Ihun kansen op de arbeids- Imarkt te vergroten. PAGINA 5 PAGINA 9 De Zeeuwse huismannen zien bet helemaal zitten, zo blijkt uit pen onderzoek: onze taak is plezierig. PAGINA 11 Anabole steroïden in de sport: Roping of geen doping? PAGINA 15 Radio, tv, kunst: 2 IBinnen- en buitenland: 3 |en5 [thai Altes DEN HAAG (GPD) - De officier van justitie in Den Haag heeft dinsdag na een meer dan zeven uur durende zitting een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vijf jaar geëist tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Rien de R„ de voormalige Oberkapo in het kamp Erika in Ommen. In zijn eis hield de officier rekening met de conclusie van prof. Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie, die De R. voor zijn barbaars optreden in het kamp verminderd toerekeningsvat baar vond. De 68-jarige De R. werd on der meer de dood van de j oodse gevan gene Salomon Roet, zware mishande ling van joodse en niet-joodse gevangenen en het verlenen van hulp aan de vijand ten laste gelegd. De kleine man uit het Westlandse Monster, hooguit 1.65 meter groot, zat er in de beklaagdenbank hulpeloos bij barstte met regelmaat in huilen uit en beriep zich op geheugenverlies. Hij gaf toe mensen geschopt en geslagen te hebben, maar kon zich geen namen of details herinneren. De R. werd juni 1942 overgebracht naar het kamp Erika om het restant van een straf van drie jaar uit te zitten wegens diefstal van en handel in distri butiebonnen. Voor die tijd zat hij ge vangen in Breda en Amersfoort, maar daar was hij niet te handhaven. Mede gevangenen die De R. haatten, hadden hem bijna gelyncht. De eerste dagen van zijn detentie in Ommen waren volgens De R. afschu welijk. Hij werd door de kampleiding verdacht van het beramen van een vluchtpoging en ingedeeld bij de Straf Kompagnie (SK). „Ik werd vogelvrij verklaard en tegen de vogelvrijen mocht iedereen aanpissen. Ik werd ge slagen en gestompt. De volgende dag moest ik met een schop een boom van 1.80 meter uitgraven. Zeven dagen en nachten ben ik daarmee bezig ge weest. Eten kreeg ik niet, alleen drin ken. Na die periode werd ik tot Kapo benoemd. Ik kon dat niet weigeren. De kampleiding had mij murw geslagen", aldus De R. Bij het Openbaar Ministerie zijn 83 ge tuigenverklaringen binnengekomen over De R„ die volgens rechtbankpre sident mr. S. Kootte door de tientallen getuigen is betiteld als 'beestmens, sa dist, beul, boef, barbaar, onmens' en 'slechter dan een Duitser'. Maar vol gens de officier van justitie is de titel 'De beul van Ommen' niet terecht. Daarvoor was De R. in de hiërarchie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1