Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? ieuwe pas vijf jaar geldig P Militaire opstand in Argentinië mislukt Miljoenen oplichting door nep- diamantair Italiaan wil de grootste I 'm Belgische onderneming PREI EN CORDON BLEUSTICKS 69 MIRO vandaag F Werd ook u de afgelopen week geconfronteerd met een J forse premieverhoging? I I I I Van Dijk heeft malaria imengaan :derlands- [dische ganisaties Zorgeloos verzekerd bij VGZ. nieuw onbestendig |e jaargang no. 15 dag 19 januari 1988 1 uurwapens flappen Jeugdtheater fascist ONGELUK NIET UITGESLOTEN DEN HAAG - De Roemeense ertscarrier Borcea is de veroorza ker van de ernstige olievervuiling op de Nederlandse en Belgi sche kust, die de afgelopen elf dagen aan duizenden vogels het leven heeft gekost. De schoonmaakwerkzaamheden op de stranden hebben tot dusver ruim een miljoen gulden gekost. Verhoor Brandstofolie OVERWINNING PRESIDENT ALFONSIN Helikopter Winst HANDEL AANDELEN GENERALE9 GESTOPT Prei, Cordon bleusticks, 1 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BRAADWORST Kilo RODE OF WITTE KOOL Kilo Dan is het nu tijd de VGZ te bellen voor meer informatie over uw ziektekostenverzekering. Gratis 06-0199 van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 20.00 uur. met wolkenvelden. Maximum iperatuur rond 6 graden. De ielijke wind neemt overdag toe tot chtig of hard. PROVINCIAL IMG (ANP) Staatssecretaris Van der Linden (bui- Idse zakenblijft bij zijn eerder ingenomen standpunt I nieuw in te voeren paspoort vijfjaar geldig moet e wens van de Tweede Kamer de geldigheidsduur te I op een periode van tien jaar legt hij naast zich neer. Ientiflcerende waarde van het reisdocument vermin- lerfc bij een langere geldigheidsduur"was zijn argu- lm vast te houden aan een termijn van vijfjaar. Het van de staatssecretaris staat in een brief aan de Ie Kamer. ten tot twaalf jaar kunnen op het nieuwe paspoort van één der ouders worden bijgeschreven. Voor het nieuwe model paspoort heft het rijk voor jongeren tot 16 jaar geen leges. In het nieuwe systeem kan de aanvrager kiezen tus sen een paspoort, te weten een paspoortkaart met visum boekje (kosten gemeentelijke leges 15 gulden, in totaal 80,50 guldenof uitsluitend een paspoortkaart (kosten ge meentelijke leges 15 gulden, in totaal 75,50 gulden). De prijs van het nieuwe paspoort is daarmee iets lager dan de prijs die men nu betaalt (gemiddeld 81 gulden). De paspoort kaart is bestemd voor reizen naar de landen waarvoor geen visum vereist is. MM STERDAM (ANP) inses Margriet viert indaag haar 45e ver- ar dag. fePZC ie politie moet een ruimere be- oegdheid krijgen om het uurwapen te gebruiken, zo dviseert een commissie minis- ?r Korthals Altes. PAGINA 3 )e akkerbouwers hebben vo lg jaar zware financiële klap- m gekregen, maar minister Iraks is niet van plan met geld ver de brug te komen. PAGINA 5 lis de Stichting Theaterbu- eau Uit in Zeeland binnen mar budget moet blijven, dan ml het aantal theaterproduk- jes in de Middelburgse Ichouwburg worden gehal- teerd. PAGINA 9 farpov dreigt Kasparov voor pe rechter te slepen omdat de wereldkampioen hem een 'in tellectuele fascist' heeft ge doemd. PAGINA 15 ladio, tv, kunst: 2 linnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 hria: 6 'inanciën, economie: 7 'rovincie: 9,11,12 en 13 Sport: 15 Roemeens schip dader olielozing (Van onze Haagse redacteur Het 66.000 ton metende en 250 meter lange schip heeft tijdens de tocht van Zelzate naar het Noorse Narvik door nog onbekende oorzaak een scheur van zeven bij twee meter opgelopen vanwaaruit de olie het zeewater is in gestroomd. De Nederlandse justitie weet nog niet zeker of er sprake is ge weest van een ongeluk of opzet, maar gaat er vooralsnog van uit dat de olie lozing een ongeluk was. Opzettelijke lozingen van deze omvang kunnen een boete van enkele tienduizenden gul dens of een gevangenisstraf van maxi maal twee jaar tot gevolg hebben. Het is ook nog niet bekend op welke plek de olie precies is verloren. De Bor cea voer via het Kanaal van Gent naar Terneuzen en de Westerschelde de Noordzee op. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en mr W. Hendriks, officier van justitie belast met Noordzeeza ken, maakten maandag in Den Haag bekend dat het onderzoek naar de juis te toedracht van de ramp nog wordt voortgezet. „Pas als het onderzoek is afgerond zal blijken of er sprake is van een strafbaar feit", deelde Hendriks mee. Op het ogenblik bevindt zich een Ne derlands team, bestaande uit mensen van verkeer en waterstaat en opspo ringsambtenaren van justitie, in het Noorse Haugesund, waar de Borcea aan de ketting ligt, om de kapitein van het schip te verhoren. Verwacht wordt dat het team morgen, woensdag, alle gegevens op een rij heeft. Volgens deskundigen van Rijkswater staat is het heel goed mogelijk dat de gezagvoerder op de brug van de Bor cea niet gemerkt heeft dat er een scheur in de huid van het schip was ontstaan waaruit de olie naar buiten stroomde. Het schip heeft een opper vlakte van twee voetbalvelden en de scheur kan zich wel tweehonderd me ter voor de brug hebben voorgedaan, aldus deskundige P. Bergmeijer, hoofd afdeling maritieme milieuzaken van het Directoraat-generaal scheepvaart en maritieme zaken (DGSM). In totaal heeft de ertscarrier 350 ton zware stookolie verloren. Alle olie is op de stranden terechtgekomen. Het ging overigens niet om lading, maar om brandstofolie die het schip gebruikte voor zijn eigen voortstuwing. Officier van justitie Hendriks zei dat de eigenaar van het rampschip, een Roemeens staatsbedrijf, door de Ne derlandse autoriteiten strafrechtelijk vervolgd kan worden als uit het onder zoek blijkt dat de olielozing zich in de Nederlandse territoriale wateren heeft voorgedaan. Als deze daarbuiten heeft plaatsgevonden zijn de Roemeense autoriteiten hiervoor de aangewezen instantie. Het schip is verzekerd bij de Britse maatschappij West of England. (Zie ook pagina 9) BUENOS AIRES (AP) Na het bekend worden van de opstand van luitenant - kolonel Aldo Rico en zijn volgelin gen bewaakten gisteren regeringsgetrouwe troepen de overheidsgebouwen in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. (Van onze correspondent) BUENOS AIRES Na hevige ge vechten hebben regeringsgetrouwe troepen in Argentinië maandag avond een einde gemaakt aan de op stand van de ultra-rechtse luite nant - kolonel Aldo Rico. De gang van zaken rond de afloop van de revolte was gisteravond nog niet duidelijk. Woordvoerders van het ministerie van defensie in Bue nos Aires beweerden dat Rico zich had overgegeven. Uit andere bron werd echter gemeld dat kort voor het einde van de gevechten een heli kopter was opgestegen vanuit de kazerne van het noordelijke stadje Monte Caseros waar Rico zijn hoofd kwartier had gevestigd. Mogelijk was Rico aan boord. De rebellen hadden alle toegangs wegen tot Monte Caseros afgeslo ten. Gistermorgen bliezen ze drie bruggen op om de door het leger in gezette tanks en pantserwagens uit de buurt te houden. Rico bevond zich in eerste instantie persoonlijk aan de frontlijn. Maar toen de meest vooruitgeschoven stellingen van zijn naar schatting honderd medestanders bezweken onder de grote overmacht, trok hij zich terug naar de kazerne in het stadje zelf. Daar vandaan zou even later een helikopter zijn opgestegen, waarschijnlijk richting Brazilië. Mogelijk is ook dat Rico naar een andere kazerne op Argentijns grondgebied is gevlogen met de be doeling om van daaruit zijn rebel lie voort te zetten. Minstens zes regimenten, tot in alle uithoeken van het land, hadden zich het afgelopen weekeinde solidair verklaard met de opstand van de ul tra-rechtse kolonel. De opstand van een regiment in Tucuman, 1600 kilo meter ten noordwesten van Buenos Aires, duurde gisteravond nog voort Het opperbevel van het leger in Bue nos Aires maakte melding van twee zwaargewonde officieren aan rege ringszijde. Onder de rebellen zijn mogelijk enkele doden gevallen. Rico probeerde met zijn actie een einde te maken aan de pogingen om hem te berechten vanwege zijn voor aanstaande rol bij de muiterij van vorig jaar april. Tijdens die Paas-op- stand werd uiteindelijk een amnes tie afgedwongen voor honderden of ficieren die werden beschuldigd van ernstige schendingen van de men senrechten tijdens de militaire dik- tatuur van de jaren zeventig. (Zie ook pagina 4) DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk van binnenlandse zaken is opgeno men in het Havenziekenhuis te Rot terdam. Na terugkomst van een vakantie in Midden-Afrika bleek hij een van de ergste vormen van mala ria, malaria tropica, te hebben. Gezien het feit dat de minister vorig jaar enkele maanden vanwege een hartoperatie in het ziekenhuis opgeno men is geweest, worden alle mogelijke voorzorgen genomen. Verwacht wordt dat de minister enkele weken in het ziekenhuis zal moeten verblijven. UTRECHT (ANP) - Zonder dat er één diamant aan te pas kwam, heeft een nep-diamantair een groot aantal in vesteerders waarschijnlijk voor en kele miljoenen benadeeld. De man, H. K. (40) uit Breukelen, is maandag door de politie aangehouden op verden king van oplichting. Een groep rechercheurs heeft in sa menwerking met de Centrale Recher che Informatiedienst de zaak sinds eind vorig jaar onderzocht, na een tip van een journalist. De pseudo-diamantair was toen al een jaar bezig met zijn praktijken en had een villa en twee luxe personenauto's gekocht. De Utrechtse politie sprak maandagavond van een „voor Neder land unieke forse oplichting". De 55-ja- rige A. B. uit Vinkeveen is maandag aangehouden op verdenking van me deplichtigheid. In de woningen van de verdachten en in twee bankfilialen in Breukelen en Zeist is een deel van de administratie in beslag genomen. De banken staan overigens boven verdenking, aldus een politiewoordvoerder. K. gaf zich uit voor zichthouder van de grootste diamanthandel ter wereld, de Zuidafrikaanse De Beers Company. Rond deze functie bouwde hij een val se BV, met voorlichtingsfolders en te lefoontoestellen maar zonder ooit één diamant te hebben getoond. Hij nodig de kapitaalkrachtige mensen uit te in vesteren in zijn bedrijf. Volgens de po litie gaat om bedragen van 25.000 gul den tot enkele tonnen per investeer der. De investeerders zouden kunnen re kenen op een minimale winst op jaar basis van meer dan dertig procent. De De politie vermoedt dat het aantal be nadeelden de veertig zal overtreffen. Ongeveer zeven benadeelden hebben inmiddels aangifte gedaan. De politie vermoedt dat een aantal van hen al het geïnvesteerde geld kwijt is. „K. heeft zich steeds in kringen bewogen waarin hij op een intelligente manier heel veel vertrouwen om zich heen wist te bou wen", zo verklaarde een politiewoord voerder. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Italiaanse indus trieel Carlo de Benedetti wil de con trole over de Generale Maatschappij van België, de grootste holding van het land. De grote baas van het Olivet ti-concern bezit al 18,6 procent van de Generale-aandelen, maar maandag liet hij weten nog eens 15 procent te willen hebben. Daarmee zou De Benedetti de volledi- feltLEN (ANP) - Ruim 25 van de Is 10 in ons land bestaande organi ses van Indische Nederlanders zijn een samenwerkingsver- 0 aangegaan in de vereniging Cen- e van Samenwerkende Indische [anisatie (CENSIO). jieuwe organisatie, waarvan C.M. pEysma uit Voorburg voorzitter r-%t Den Haag als vestigings- |ts Meek verwacht dat op korte Pijn vrijwel alle comités en vereni- 1 van Indische Nederlanders en IJndiëgangers aangesloten zullen |tój Censio. Met inbegrip van de Fe en de derde generatie telt de Ische gemeenschap ruim één mil- leden. De Borcea, de veroorzaker van de olieramp, in de Hervikfjord op weg naar het dok in het Noorse Haegesund. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo 100 g Advertentie En wat dacht u hieran? Gildeweg 6, Vlissingen. ge controle over de machtigste finan ciële en industriële onderneming van België verwerven. De handel in aande len Generale werd maandag onmid dellijk stopgezet. De Benedetti heeft de afgelopen we ken zonder zich bekend te maken al tienduizenden aandelen van de Gene rale laten kopen. De Raad van Bestuur van de Generale wapende zich hier maandag onmiddellijk tegen door 15,9 miljoen aandelen met een totale waar de van vijf miljard gulden uit te zetten bij 'bevriende en samenwerkende' fi nanciële instellingen, zoals enkele door de generale gecontroleerde verze keringsmaatschappen. Daardoor wordt het belang van De Be nedetti verkleind. In Brussel wordt ge zegd dat wie 25 procent van de Genera le aandelen heeft de holding contro leert. Minister van financiën Eyskens zei daarom te hebben gevraagd om de handel in Generale-aandelen op de beurs en via de banken voor 48 uur te schorsen. Dat is een ongebruikelijke stap, „maar het is een probleem als de Generale, die honderden andere on dernemingen in ons land controleert in alle economische en financiële sec toren, in buitenlandse handen komt". Eyskens greep ook in omdat hij onre gelmatigheden in de aandelenhandel voorzag. Volgens de minister heeft De Benedetti „stiekem, als een dief in de nacht" gehandeld, terwijl juist was aangenomen dat hij tot de groep 'be vriende aandeelhouders' hoorde. (Zie ook pagina 4) (Advertentie) Aanbiedingen gelden t/m woensdag 20 januari a.s.. •47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1