IERLAND gemoedelijkheid en onbedorven landschap Lit OQTISmQ vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant 8 denksport 9 aan tafel 11 auto wonen 12 uit 13 kunst en krant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT [en haast gemoedelijk danny boy redactie Walstraatpromenade 56-60 PZC-bijlagen 4381 EG Vlissingen advertentie en administratie: opening kantoren: hersenwerk met schaken, dammen, bridgen en de wekelijkse puzzel; de oplossing en de winnaars van de kerstpuzzel de goedkoopste categorie wijn, de tafelwijn, dreigt te verdwijnen; bakkers strijden om de beste zeeuwse bolus een nieuw systeem van kentekenregistratie moet fraude tegengaan; handige tips voor doe-het-zelvers de wekelijkse uit-agenda en het programma van de zeeuwse bioscopen met een selectie uit het nieuwe film-aanbod een nieuwe aflevering van kunst en krant en het overzicht van de exposities in de omgeving vrijdagkrant tie.l portvissers en de de Êstzoekers waren de n die een nog primitief fakantiegenoegen op het ontdekten. Het was een Kg 25 geleden en er waren al vaste klanten dat een reisbureau zich kon gaan liseren in de verkoop van land-avontuur. „Vorig jn er meer dan 30.000 landers naar Ierland de trek zit er goed in", en nu bij BBI Shamrock het bureau dat allang eer het enige adres voor nge schare d-gangers is. In een e van het Iers Nationaal u voor Toerisme staan al :httien namen vermeld isorganisaties die de weg naar -en op- het eiland die horizonnen nog groen lldierustzoekersen 1 n die een actieve vakantie beleven in een nog 'pte natuur, is het aantal I demogelijkheden iels legio. De ïouse-rondreizen, de Juto-arrangementen, de |aar erg populair geworden ouse-vakanties in een ruig lhap.de Icruise-trektochten over Itemerenen de Itische Shannon, de luxe [lows, de fietsvakanties, de lis-reizen, op een paard de min, de golf-vakanties: Ie moderne [tieganger die geen Itranden behoeft, is er Edat in Ierland niét kan. rwathier altijd blijft dat I rust en de ruimte"zegt Kilia in haar Itenkantoor in het Jlijke universiteitsstadje fcy, waar de toeristen zich tochtige straatjes Ingen. b hebben tenminste nog Jlde westen", beaamt een Ikaan die zojuist is gekeerd van een reis door Jidere wereld van Imara, de verlaten treek waar de bergtoppen, Inen, de heidemoerassen, Igezichten op de oceaan, de laheggen en de historische [lijfselen zich aaneenrijgen li schouwspel van woeste Inheid,- en van talloze lijkheden voor de Itieganger die wel eens van luwige gedoe en gejaag af h. „Paardrijden, louses, fietsvakantie, met '0t naar de Keltische op de Aran-eilanden, een Ierse volksmuziek hier hoek, alles kan", icht AnnMilia; „hetenige e in Ierland niet hebben is i. Vindt u het een lar?". s meer Nederlanders In van niet. Na een korte pal, veroorzaakt door de P gestegen prijzen, kwam 'derlandse bezoek vorig I weer flink boven de De devaluatie van het )ond, maar vooral ook de lerde vliegtarieven, n een Ierland-vakantie edelijk betaalbaar. „Net I dg jaar hebben we weer 1 middelde prijsverlaging jna vijf procent", zegt ij BBI Shamrock, de een de grootste Ierland-verkoper onder al die reisbureaus die de volstrekt aparte wereld van dit eiland ontdekt hebben. Om een indruk te geven: bij BBI betaalt men in het geval van een tweepersoons vliegreis met autohuur voor acht dagen in het laagseizoen 706 gulden per persoon. In het hoogseizoen (juli, augustus) is dat 896 gulden. In beide gevallen gaat het wel om de goedkopere midweek-vluchten. De goedkoopste Ierland-ganger is trouwens de KLM-dochter NLM, die op Aldergrove in het vanwege de oorlog minder aanlokkelijke Noord-Ierland vliegt. Maar in een huurauto is de mooie vakantievrede van de Ierse Republiek niet veraf. De trektocht per auto is de vlotste manier om dit land van de uitgestrekte stilte te verkennen. Met de 'rambler ticket' kan men ook onbeperkt gebruik maken van het openbaar vervoer: acht dagen lang bijv. voor een bedrag onder de 200 gulden. Maar hoe mooi het land achter het treinraampje op de lange reis naar het westen ook voorbij glij dt, het is soms een heel gehannes met trein en bus. De treinen rijden op de schaarse lange afstandslijnen maar een paar keer per dag, zodat de onwetende reiziger ongekend lange wachttijden kan maken in de stationsgebouwen, - waarschijnlijk de enige openbare gelegenheden in het land van de pubs waar het niét gezellig is. Op dit eiland van de ongewisse mogelijkheden moet de treinreiziger vooral geen haast hebben. Het is een gegeven waar nog wel mee te leven valt in dit land met zijn gemoedelijke bewoners en zijn besef dat de tijd pas mooi is wanneer men de tijd ook neemt. De toerist die per bus wil reizen, is echter iemand die het ongeluk over zichzelf afroept. Op toch grote en belangrijke routes rijdt ook de bus vaak maar één of twee keer per dag, soms ineens ook helemaal niet, soms ook naar een heel ander dorp dan was verwacht. In het aan de rand van het eindeloze veen gelegen dorpje Oughterard verscheen op de dag dat ik verder moest, de bus niet op het afgesproken uur. Er verstreek een uur, het begon te regenen, zodat ik het onvergetelijke 'a nice rainy day' weer eens door vriendelijke monden kreeg toegeroepen. Een oude man die het voor me zou uitzoeken, verdween in een bloedrood kruidenierswinkeltje, dat toen ik hem na kwartier volgde ook een duister kroegje bleek te bevatten waarin de oude man bij een glas Guinness al druk aan het overleggen was. Andere dorpelingen verschenen om hun kelen te smeren en om onduidelijke telefoongesprekken over die bus te voeren: kwam er op woensdag eigenlijk wel een bus?... Toen ik eindelijk de volgende middag voortstoof op de lange, doodstille weg naar het volgende stadje, Clifden, kon zelfs de chauffeur me niet vertellen waarom zijn collega niet verschenen was. „Misschien waren de remmen kapot", zei hij Golfen op een van de terreinen aan de Ierse westkust.Iedereen welkom' met een vage glimlach, „geniet nu maar van het landschap". We reden door Connemara. Door zo'n eenzaamheid van soppige bruine landen met wonderlijk mooie bergtoppen was de reiziger nog nooit voortgetrokken. Soms stond er een turfsteker of een ezel langs de weg. Dan was het land weer alleen met zijn dromen. Achter de chauffeur zat een man die in het Gaelic, de oude taal, een droevig soort liederen zong. „Nog een lied", vroegen twee opgeschoten jonge mannen wanneer het even stil was. Al gauw zongen ze zelf ook met zachte stemmen over gevoelige slag in een dunbevolkt land te zijn waar de natuur nog ongerept is. Men heeft de zuidkant van de stad de rug nog niet toegekeerd of men bevindt zich al in de wonderlij k mooie en stille wereld van de uitgestrekte Wicklow-bergen. De touringcars die door een van de hoofddalen voorttrekken, zijn allemaal op weg naar de indrukwekkende resten van de meer dan duizend jaar oude monnikenstad Glendalough. Overal in dit land met zijn tragische historie geven de hoge ronde torens, de Keltische kruizen, de forten en de andere oudheden trouwens Al even ten zuiden van de drukke hoofdstad Dublin: de stilte en de onbedorven natuur van de de Wicklow Mountains. Ook voor de wandelaar een paradijs. gebeurtenissen. Na een uurtje rijden werd even aangelegd bij een eenzaam huis, dat scheef stond in de westenwind: een winkeltje met ingebouwde kroeg. Vakantie in Ierland was een prachtig avontuur. Maar met de auto, of de fiets, gaat het een stuk gemakkelijker. De rust en de ruimte, het onbedorven landschap, en het gemoedelijke levenstempo vormen belangrijke elementen voor het vakantie-avontuur in Ierland. Van het stedeschoon moet men geen hoge verwachtingen hebben. Dublin, de rommelige hoofdstad die duizend jaar geleden door de Vikingen werd gesticht, heeft een paar mooie winkelstraten en enkele imposante musea. Wie na één of twee dagen weer verder wil, ontdekt echter op een schilderachtige bekoring aan het landschap. „Het verleden blijft hier altijd meetellen. Ik wou dat veel Ierse mannen wat meer aan de toekomst dachten", zei een jonge mode-inkoopster die me een lift gaf naar Cork. „Bel me morgen, dan laat ik de stad zien", zei ze bij het afscheid, want de Ierse hartelijkheid is van alle tijden. Cork, de tweede stad van het land, is een uitgesproken lelijke plaats. Maar voor veel reizigers gaat het vanuit Cork verder naar het toeristisch buitengewoon aantrekkelijke zuidwesten. De tocht over de Ring of Kerry met zijn adembenemende vergezichten is een 'must' voor elke Ierland-ganger. Veel minder druk bezocht, maar even mooi, is Dingle, het schiereiland waarin de tijd heeft stilgestaan. De toeristen die hier hun tijd doorbrengen, doen er eigenlijk nog hetzelfde als de monniken die er in een soort bijenkorven van grijze stenen woonden: - zich terugtrekken ver van het gewoel van de wereld. „In Connemara is het nog eenzamer en primitiever'zei een priester die met twee boeken en een kip onder zijn armen de kroeg bij het haventje van Dingle was binnengekomen. Eenzaam en ruig is hét daar zeker. Maar voor de moderne vakantieganger hoeft, als hij dat wil, ook in het laatste wilde westen het woord primitief niet te bestaan. Het landschap is er woest en ledig gebleven. Maar gekomen zijn de luxe hotels, de bungalowparken, de guesthouses, - en de duizenden toeristen die hun hart ophalen aan de wilde schoonheid die hen omringt. Clifden is de kleine hoofdstad van de streek die alweer 100 meter vanaf de hoofdstraat met de hotels en de souvenirwinkeltjes, net zo primitief-mooi is als eeuwen geleden. Maar wie als enige mens in de wereld over de smalle weggetjes langs rotsen en baaien voortgaat, kan zomaar ineens op het luxe gras terechtkomen van de Connemara Golfclub. „Alle toeristen zijn hier welkom, iedereen mag hier komen spelen", zei voorzitter Foyle, toen ik hem complimenteerde met zijn naar de rand van de oceaan schitterend weggolvende terrein. In Oughterard, het dorpje waar de weg naar het wilde westen van Europa begint, had ik hetzelfde meegemaakt. Op de fiets ging het langs het eindeloze Corrib-meer, waarin men de zalmen zag zwemmen, en ineens was er tussen de bomen weer zo'n prachtig golfterrein. „Iedereen, Ier, Amerikaan of Nederlander, mag hier komen spelen", verzekerde men in het clubhuis. Toen die dag de bus niet was komen opdagen, keerde ik 's avonds met mijn gastheer Martin English terug in het clubhuis. De leden stonden in kleine groepjes bij de bar, en nadat English na zijn tweede Guinness in een diepe stilte het mooie lied Danny Boy had laten horen, steeg er tot diep in de nacht uit al die groepjes het ene lied na het andere op. „De dagen moeten mooi zijn", zei English peinzend toen we terugliepen naar zijn guesthouse. Wit maanlicht viel op de weg die naar het woeste hart van Connemara leidde, vanuit de donkere eikebomen bij het meer klonk het geroep van de uilen, en English vertelde over de paradijselijke vismogelijkheden op het Lough Corrib, het meer met zijn 365 eilandjes. „Gezelligheid kent in Ierland geen tijd", voegde hij er na een tijdje aan toe, en ik vond het niet raar dat ik aan die woorden moest terugdenken toen ik de volgende dag in de bus met de zingende passagiers richting Clifden stoof. ARYJASSIES Enkele adressen: Iers Nationaal Bu reau voor Toerisme, Leidsestraat 32, Amsterdam, tel. 020-223101. Air Lin- gus, Heiligenweg 14, Amsterdam, tel. 020-2-39589. BBI Shamrock Tours, Vismarkt 30, Groningen, tel. 050- 128318). tel. 01184-84000 (toestellen 217 en 218 Middelburg: Markt 51 ■1331 LK Middelburg Wl. 01180-81000 Vlissingen: 1381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel- 01184-84000 Goes: Grote Markt 2 1161 AJ Goes tel. 01100-31800 I Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. Terneuzen: Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Hulst: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 Zierikzee: Oude Havenweg 41 4301 JK Zierikzee tel. 01110-15380 VRIJDAG 15 JANUARI 1988

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 7