Ie weinig geld van ministerie Raad Jeugdbeleid wil meer rechten voor minderjarige I- 50 \l/ imit Kroes wil geld an gemeenten voor >lan opheffen files enezuela laat schip gaan Topsalarissen rijk raken verder achter ipopogo Ontsnapte gevangene aangehouden CDA-voorzitter eist maximale inspanning tegen werkloosheid oorkoreaanse kent aandeel inslag vliegtuig WIL OUDERS AAN RECHTER VOORLEGGEN PZC/binnen-buitenland ALLE ROKKEN ALLE JACKS DAG 15 JANUARI 1988 k ;iet om financiële en technische redenen geen kans de nen. ECHT (ANP) - Een achttal reizigers- en consumenten- inisaties, waaronder de Gehandicaptenraad en de ou- mbonden, is boos op de Nederlandse Spoorwegen van- het afwijzen van voorstellen voor lage vloeren in de we stoptreinen SM'90. vloeren lager te maken. Volgens de organisaties staat dit besluit haaks op het stimuleren van het openbaar vervoer en wordt de mobiliteit van ouderen en gehandicapten daar door bemoeilijkt. De organisaties zullen ook bij minister Smit van verkeer en de Tweede Kamer aandringen op herziening van de plan- omputer bezorgt cholen problemen IN HAAG (ANP) - Honderden bijzondere basisscholen zijn ld december door een verrekeningsmaatregel van het minis- |e van onderwijs in grote financiële moeilijkheden geraakt. gemeenten, als bevoegd gezag voor het openbaar onder- Is, zijn hiermee geconfronteerd. ens de organisaties van schoolbe- en in het bijzonder basisonderwijs Je Vereniging van Nederlands Ge nten (VNG) zijn de moeilijkheden gevolg van het falen van het com- rsysteem waarmee het ministerie onderwijs maandelijkse voor- jtten aan de school- en gemeente nen betaalt. organisaties hebben volgende k woensdag over de problemen een erhoud met minister Deetman (on- vijs). Die was met „de meeste »d" om dit overleg gevraagd. In di- ie gevallen konden vorige maand )UL (REUTER/AFP) - Een Noord- eaanse vrouw heeft bekend dat zij rokken was bij een aanslag op een dkoreaans verkeersvliegtuig dat ig jaar november op een vlucht Ir Bangkok boven Burma ver leen. Dit heeft de Zuidkoreaanse atstelevisie donderdag gemeld. Igens de televisie heeft de vrouw, geïdentificeerd werd als Kim Yu- Ibekend dat zij voor de Noordkore- jse geheime dienst werkte en be kken was bij de aanslafmp het toe van de Zuidkoreaanse luchtvaat- |atschappij KAL, dat 115 mensen i boord had. Zuidkoreaanse regeringsgezinde Int Shinmun meldde dat de vrouw dochter van een hoge Noordkore- ïse regeringsfunctionaris is. Zij ld in december door Bahrayn uitge- |erd nadat zij was gearresteerd sa- met een oudere man met wie zij 1de. De twee waren in Baghdad aan brd gegaan, maar stapten in Abu laby uit. Haar metgezel pleegde kort |zijn arrestatie zelfmoord. Advertentie de salarissen van het personeel niet meer worden betaald. Dit loste het mi nisterie op door bankgaranties af te geven. De betrokken school- en gemeentebe sturen krijgen sinds augustus 1985 van. het het ministerie van onderwijs via een computersysteem maandelijkse voorschotten voor de exploitatie van de basisscholen. Maar het systeem heeft volgens de organisaties al vanaf het begin niet goed gewerkt. Een „noodgreep" van het ministerie was vorige maand de druppel die de em mer deed overlopen, aldus donderdag een woordvoerder van de besturen bond voor het katholiek basisonder wijs (KBO). Het departement verre kende toen volgens hem de voorschot ten van de afgelopen drie jaar met de gewone maandelijkse salarisbetalin gen voor het schoolpersoneel. Hij zei dat de meeste basisscholen daarbij met tien- tot twintigduizend gulden werden gekort, die de besturen voorlo pig zelf moeten opvangen. Alleen in „krepeergevallen" werden bankgaran ties afgegeven. Het ministerie van onderwijs zegt in een reactie dat de exploitatievoor schotten voorlopig worden vastge steld en in de loop van het jaar gecorri geerd. Voor het eind van het jaar die nen de voorschotten te zijn verrekend om de rijkskas te laten kloppen. Dit maakte het volgens een woordvoerster nodig in december vorig jaar de voor schotten eenmalig te verrekenen. Dat was van tevoren bij de besturen aange kondigd. De inhouding op het personeelsbud get van december was inmiddels weer gecompenseerd in het voorschot van januari. De woordvoerster zei dat er dus in feite geen sprake is van kor ting op de personeelsbudgetten. Pro blemen die waren ontstaan door de kortingen in december waren zoveel mogelijk opgevangen. MAASTRICHT (ANP) - Premier Lubbers en gouver neur Kremers van Limburg temidden van kinderen die door de minister-president gestempelde museumpas poorten omhoog houden. Lubbers gaf donderdag in het provinciehuis in Maastricht het startsein voor de ma nifestatie „Nederland-Museumland". Hij zei dat geen land ter wereld zo'n museumdichtheid kent als Neder land. Het gaat om één museum per 40.000 inwoners. Het aantal bezoekers is bovendien in enkele jaren ge stegen van vijf tot meer dan veertien miljoen per jaar. Restauratie van museumbezit blijft volgens hem „bik kelhard nodig". Het ministerie van WVC heeft daarom ondanks de bezuinigingen, toch extra geld beschikbaar gesteld. In dit verband vroeg Lubbers zich af of de verza melwoede van sommige musea niet wat al te ver gaat. Hij acht in het belang van het behoud van de hoge mu seumkwaliteit waarom Nederland in het buitenland be kend staat, een strengere selectie nodig. Samen met de gouverneur Kremers reikte hij leerlingen van enkele basisscholen de eerste museumpaspoorten uit. In de paspoorten, die 2,50 gulden kosten, kunnen de kinderen maximaal tien stempels van deelnemende musea verzamelen. De eerste vijfhonderd inzenders van volledig afgéstempelde paspoorten ontvangen het ge- zelschapspel „Uit de Kunst". DEN HAAG (GPD) - De inkomens van de hogere ambtenaren liggen stukken lager dan van mensen met vergelijk bare funkties in het bedrijfsleven. Bij de topinkomens lopen die verschillen op tot ruim 100 procent, op een iets la ger tot 20 procent. Dit blijkt uit een inkomensvergelij kend onderzoek dat het ministerie van binnenlandse zaken heeft laten uit voeren door het bureau Hay. De resul taten van dit onderzoek zullen op 20 ja nuari met de ambtenarenbonden wor den besproken. Al eerder heeft minister Van Dijk van binnenlandse zaken de bonden mon deling op de hoogte gesteld van de uit komsten. De bonden weigerden toen met de minister te praten, omdat zij niet de beschikking hadden over het rapport. Uit het onderzoek van het bureau Hay naar inkomens in het bedrijfsleven die boven de cao-schalen uitgaan, blijkt dat de in de voorgaande jaren gecon stateerde trend tot verkleining van de salarisverschillen zich niet heeft voort gezet. Uit het rapport blijkt dat de top inkomens in het bedrijfsleven van juli 1986 tot juli 1987 met ongeveer 4 pro cent zijn gestegen. Bij de overheid zijn de inkomens blijven staan op het ni veau van 1985/1986. Het onderzoek geeft aan dat op het laagste bij het onderzoek betrokken salaris bij de rijksoverheid (77.000 gul den) al ongeveer 20 procent lager ligt dan in het bedrijfsleven (91.000 gul den). Ton de Jong, de voorzitter van de christelijke ambtenarencentrale zegt dat de politici zich nu moeten afvragen wat men wil met de overheid als be drijf. De vrees van De Jong en zijn collega's van de andere ambtenarencentrales is dat minister Van Dijk van binnen landse zaken nu een beleid voert dat is gebaseerd op het regeerakkoord, maar dat dat na zijn vertrek in 1990 weer helemaal open ligt. DEN HAAG (GPD) Het moet moge lijk worden gemaakt dat minderjari gen rechten krijgen die nu alleen meerderjarigen hebben. Dat zegt de Raad voor het Jeugdbeleid in een ad vies aan de regering. De Raad wil dat jongeren onder de 18 kunnen beschik ken over een zogenaamde „kleine meerderjarigheid", zodat ze zelf juri dische handelingen als het huren van een kamer kunnen verrichten. Er be staat in de huidige wet een dergelijke bepaling, de zogenaamde handlich- Vanafvandaag: overige art. /-10-40 bij BOES V Lange Vorststr./b (IDOELBURG W Nieuwe Burg!' DEN HAAG (ANP) - De echtgenote van minister Van den Broek van buitenlandse zaken en mevrouw Chizuko Mat- suda, echtgenote van de voorzitter van de raad van be stuur van hetNagasaki Holland Village" hebben donder dag in Amsterdam de „Kanko Maru" gedoopt. Het door Verolme Shipyards in Heusden gebouwde schip is een ko pie van een vaartuig dat Koning Willem III in 1855 aan Ja pan schonk. De boot vertrekt woensdag naar het Verre Oosten. Het vaartuig krijgt een plaats bij Holland Village, een openluchtexpositie bij de Japanse stad Nagasaki. AMSTERDAM (ANP) - De politie Am sterdam en de Rijkspolitie hebben in een woning aan de Jacob Catskade in de hoofdstad de 30-jarige J. van D. aangehouden. Naar de man werd al gezocht sinds hij op 2 september 1985 op spectaculaire wijze uit de Bijlmer bajes ontsnapte. De politie van Am sterdam heeft dit meegedeeld. De man - die bekend staat als vuurwa pengevaarlijk - zit een gevangenisstraf van negen j aar uit wegens de moord op een man uit Amstelveen in 1983. Daar van moet hij nu nog zes jaar volmaken. De man klom in 1985 samen met een medegevangene op de gevangenis muur. Via een klaarstaande ladder en een op de Weespervaart klaarliggende speedboot zag het tweetal kans te ont komen. ting. Die is echter vooral bedoeld voor minderjarigen die zelfstandig een on derneming runnen. De Raad vindt dat die bepaling niet ver genoeg gaat. Jongeren moeten ook zelf een arts kunnen kiezen, of bepalen naar welke school zij gaan. Minderjarigen zouden die rechten ook moeten krijgen als hun ouders het er niet mee eens zijn. Het adviesorgaan wil verder dat min derjarigen in de toekomst zelfstandig naar de rechter kunnen stappen. Min derjarigen zouden het standpunt van hun ouders door een kinderrechter kunnen laten toetsen op „redelijkheid en billijkheid". Nu moet iemand die jonger is dan 18 jaar zijn ouders nog ge hoorzamen. Het moet mogelijk wor den, vindt de Raad, dat een minderja rige het standpunt van zijn ouders voorlegt aan een kinderrechter. Als die van mening is dat dat standpunt niet redelijk of billijk is, moet de minderja rige toestemming krijgen om van de wil van de ouders af te wijken. In het advies staat ook dat andere vol wassenen als een soort peetouders bij de opvoeding van de kinderen betrok ken moeten kunnen worden. Dat pee touderschap moet dan worden vastge legd bij de burgerlijke stand. Als er binnen een gezin ernstige conflicten zijn, moeten jongeren naar een om budsman kunnen gaan, die hen met raad en daad bijstaat. De Raad komt met deze voorstellen, omdat jongeren volgens haar veel zelfstandiger en mondiger zijn gewor den. DEN HAAG (GPD) CDA-voorzitter W. van Velzen eist van het kabinet en de CDA-factie in de Tweede Kamer een maximale inspanning om de werkloosheid in 1990 tot een half mil joen te verminderen. Van Velzen keert zich daarbij tegen vice-premier De Korte (VVD) die onlangs zei dat het wel tot 1992 kan gaan duren voor de werkloosheid op 500.000 uitkomt. „We moeten ons niet in de put laten pra ten", aldus Van Velzen in een inter view met het partijblad CD-Aktueel. Het sociaal-economisch beleid van het kabinet dreigt te worden doorkruist door de val van de dollar en de tegen vallende groei van de economie. Daar door zijn ook nieuwe bezuinigingen aan de orde. Van Velzen meent dat die bezuinigingen gehaald kunnen wor den uit de subsidies, met name de in vesteringspremie WIR en de subsidies op het terrein van de huisvesting. Advertentie |N HAAG (GPD) - Minister Smrt- toes van verkeer en waterstaat wil |t de gemeenten 50 miljoen gulden |dragen in de kosten voor het ophef- 1 van de files in de Randstad. Alle neenten moeten volgens de minis- f meebetalen, omdat ze anders geen jns ziet het benodigde geld bijeen te Wen. Met het verbeteren van het fgennet en het openbaar vervoer, zogeheten mobiliteitsscenario, is t bedrag van 200 miljoen gulden ge- peid. Vereniging van Nederlandse Ge- pnten (VNG) voelt niets voor het Borstel van de bewindsvrouw, •minister wil het totaalbedrag van 0 miljoen gulden storten in een spe- pl fonds, dat door provincies en ge- FyVen wordt beheerd. Volgende lek vrijdag wordt het overleg tussen minister, de VNG, de drie provin cies in de Randstad en de vier grote steden voortgezet. Smit-Kroes is voor de uitvoering van haar mobiliteitsscenario in financiële problemen geraakt, omdat het kabi net haar voorstel heeft afgewezen om de wegenbelasting met 40 gulden per jaar te verhogen. Daarmee zou 200 mil joen gulden worden binnengehaald. Nu de verhoging is beperkt tot 25 gul den voor personenauto's en 50 gulden voor vrachtauto's wordt een extra be drag van slechts 150 miljoen gulden bereikt. t Van de 200 miljoen gulden is een be drag van 100 miljoen bestemd voor de verbetering van het openbaar vervoer. Een te gering bedrag, volgens de VNG, omdat een groot deel van dat geld ver dwijnt aan bezuinigingen. In werkelijkheid houden we dus niet meer dan 15 miljoen gulden over, aldus VNG-woord voerder Vossers. (1TERDAM (ANP) - Het onder Nederlandse vlag varende onderzoeksschip ena Mayo" is de afgelopen nacht door de Venezolaanse autoriteiten vrijge ven. De „Stena Mayo" heeft sinds afgelopen vrijdag aan de ketting gelegen de haven van Las Piedras, nadat het door de Venezolaanse marine was opge- ac"t in verband met vermeende werkzaamheden binnen de territoriale wa- "en. jgens woordvoerder H.F.M. Siegers van de Rotterdamse rederij Nedifco is derdaad gebleken dat het opbrengen van het schip op een misverstand be- stte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5