Bonn trekt vergunning van nucleair bedrijf Nukem in Verdachten Oude Pekeia vrijgelaten NATUURLIJKE CHARME MAG GELUKKIG WEER Mist rond Sint-Maarten GEN STAATSSECRETARIS |oszkowich krijgt klappen in is van bewaring Roermond en in europa Belgie dreigt met uitwijzen 3 diplomaten Zuid-Afrika SCHANDAAL NEEMT GROTE VORMEN AAN PZC/binnen-buitenland Hoog water Nautisch bericht loruitzichten Laag water Vooruitzichten Justitie onderzoekt mogelijkheid twee gevangenen per cel Ultimatum ROHÊ staat voor meubelen uit natuurlijke grondstof licht en sterk rotan. Door topontwerpers vormgegeven, door ambachtslieden met de hand vervaardigd ROHÊ de natuurlijke charme ROHE meubelen zijn permanent tentoongesteld bij llJpAG 15 JANUARI 1988 eding om eigen ijdrage specialist ECHT (ANP) - Vier organisaties gaan de Staat der Neder- ;n dagvaarden in verband met de eigen bijdrage van 25 ;n die ziekenfondsverzekerden vanaf 1 februari moeten betalen voor een verwijskaart naar de specialist. Het zijn ^tionale Ziekenhuisraad, de Landelijke Specialisten Ver- ng, de Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstver en de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der heelkunde. ten dat de regeling van staatsse- •js Dees (volksgezondheid) die disten of ziekenhuizen verplicht jdrage te innen, buiten werking gesteld. Met de eigen bijdrage jes 100 miljoen gulden besparen kosten van de ziekenfondsen, n dagvaarding stellen de organi- dat specialisten op grond van de Ziekenfondswet niet kunnen worden verplicht om voor de inning te zorgen. Ze moeten hulp verlenen, maar ze heb ben geen financiële relatie met de zie kenfondsverzekerden. Als er eigen bij dragen moeten worden betaald is dat een zaak tussen de ziekenfondsen en de verzekerden, zo menen zij. De zie kenhuizen en de specialisten noemen MOND (GPD) het Roermondse van bewaring ver- jnde ex-advocaat iaruch Moszkowicz jr een medegedeti- le mishandeld. Hij |daarbij een kneu- aan het gelaat en |loedneus op. De ge- ;sarts heeft hem tideld. Röntgenfo- inoeten nog duide- :id geven over de van de kneuzing, 'detineerde die de uitdeelde, liep een ilinaire straf op. "Directeur Gorissen van de strafinrichting is er van op de hoogte dat meerdere gedetineerden uit een vroegere relatie met mr. Moszkowicz wraakgevoelens hebben overgehouden. Maar van de man die Moszkowicz heeft toegetakeld, was niet bekend dat hij nog een appeltje met hem te schillen had. Het hand gemeen vond plaats toen de twee onder toe zicht van een bewaarder naar het toilet gingen. Toen de bewaarder ziel) even omdraaide, sloeg de mede-gedetineerde Moszkowicz met volle kracht in het gezicht. „De verschijning van een advocaat als gedeti neerde in een strafinrich ting zorgt voor spannin gen" zegt Gorissen. „Juist daarom waren we op onze hoede. Maar zo'n incident is niet te voor komen omdat met de huidige bezetting aan bewaarders een continu 24-uurs toezicht niet mo gelijk is". eren brak aan het eind van de och- het zwerk open en stond er onver - lts een stralende middag op het ramma. Weinig wind en zon de- denken aan het voorjaar. Deze mller werd teweeggebracht door |(oc/i nog naar het noord-oosten rekkende storing, waarvan aan- xlijk werd verwacht dat deze bo- ie regio zou blijven liggen, ontale zone wd'tïr de storing langs ligt echter nog steeds in de nabij- en de afgelopen nacht is een vol le storing vanuit Frankrijk naar worden getrokken. We hebben op to te maken met veel bewolking en ichtend en vanmiddag zal het 'uit regenen. Met een klein beetje blijft het systeem oostelijk van 1 maar daar durven we niet op te tn. Dus laten we maar rekening pen met regen. De enige meevaller ttan nog over blijft is de tempera- I alweer een graad of 7. regen. Overwegend matige wind. Mid- dagtemperatuur omstreeks 5 graden. Voor maandag en dinsdag: aanhou dend zacht. Voor de actuele waterstands- en weersver wachtingen kunt u bellen naar het Hydro Meteo Centrum Zeeland, telefoon 01110- 17056. oostelijk 2 tot 4 Bft. Zicht: slecht latig. Temperatuur kustwater: 7 'en Celcius. Afwijking waterstan- geen afwijking van betekenis, imum golfhoogte monding Schel- vrijwel geen. ZON EN MAAN |nuari op 0841 onder 1659 op 0636 onder 1312 het weekeinde: aanhoudend met wolkenvelden en af en toe uur cm uur cm Vrijdag 15 januari 1988 Vlissingen 10.19 148 22.58 162 Terneuzen 10.40 168 23.18 183 Bath 11.32 206 Roompot buiten 10.25 114 23.05 129 Zierikzee 11.25 117 Yerseke 11.45 138 Philipsdam West 11.35 130 uur cm uur cm Zaterdag 16 januari 1988 Vlissingen 11.27 165 Terneuzen 11.47 187 Bath 0.11 221 12.42 225 Roompot buiten 11.30 127 Zierikzee 0.15 131 12.45 127 Yerseke 0.25 155 12.55 152 Philipsdam West 0.15 145 12.45 142 uur cm uur cm Vrijdag 15 januari 1988 Vlissingen 3.55 125 16.40 149 Terneuzen 4.13 134 17.01 157 Bath 5.10 156 17.59 178 Roompot buiten 4.10 100 16.50 121 Zierikzee 5.05 108 17.40 129 Yerseke 5.15 125 17.55 145 Philipsdam West 5.10 116 17.45 137 uur cm uur cm Zaterdag 16 januari 1988 Vlissingen 5.10 135 17.47 157 Terneuzen 5.33 144 18.11 166 Bath 6.30 165 19.10 187 Roompot buiten 5.15 108 17.50 125 Zierikzee 6.15 11518.50 130 Yerseke 6.30 133 19.05 149 Philipsdam West 6.25 123 19.00 141 id-Scandinavië: Af en toe zon en zondag aan de Noorse kust mo- fijk regen. Aan de Noorse kust nperaturen rond 2 graden, elders de nacht lichte of matige vorst, [erdag temperaturen rond het 'espunt. 'itse Eilanden: Wolkenvelden en Schotland en Ierland af en toe re- li- Middagtemperatuur rond 6 ■den. nelux: Half tot zwaar bewolkt en c de meeste plaatsen droog. Mid- I gtemperatuur rond 5 graden. I ankrijk: Veel bewolking en in het 4 iden af en toe regen. Middagtem- tk aturen van 6 graden in het ic irdwesten tot 12 graden aan de I ddellandse Zee. 1 itsland: Veel bewolking en voor- I zondag mogelijk wat regen. Mid- I gtemperatuur van 2 graden in het I orden tot 6 graden in het zuiden. 1 Penlanden: Overwegend veel be- I J'king en vooral in de nacht van terdag op zondag enige neerslag, iven circa 1000 meter als sneeuw. 'ddagtemperatuur in de dalen nd 5 graden. Nul-gradenniveau 's I 'ddags ongeveer 1500 meter. •anje, Portugal: Veel bewolking Ibuien, mogelijk met onweer. I 'ddagtemperatuur van 8 graden het binnenland tot 15 graden aan II zuidelijke kusten. Italië, Joegoslavische kusten: In noord-Italië veel bewolking en af en toe regen, elders af en toe zon en overwegend droog. Middagtempe ratuur van 5 graden op de Po-vlakte tot 16 graden in zuid-Italië. Aan de Joegoslavische kust middagtempe- raturen rond 13 graden. W m/s °C Amsterdam onbewolkt z 4 10 Aberdeen half bew. zzo 3 7 Barcelona zwaar bew. wzw 4 - Berlijn licht bew. z 3 3 Budapest mist ozo 2 -1 Bordeaux mist ozo 1 8 Dublin half bew. zzw 5 9 Frankfurt zwaar bew. nno 1 3 Genève zwaar bew. windst 5 Helsinki zwaar bew. zw 5 3 Innsbruck zwaar bew. ono 6 11 Klagenfurt zwaar bew. nnw 1 -3 Kopenhagen zwaar bew. z 6 3 Lissabon regen windst 12 Locarno regen o 2 2 Londen onbewolkt Z 4 10 Luxemburg mist O 1 6 Madrid zwaar bew. windst 7 Malaga regen zo 2 16 Mallorca licht bew. wzw 3 13 Moskou zwaar bew. wzw 1 -1 München onbewolkt nnw 1 2 Nice regen nno 3 11 Oslo zwaar bew. zo 2 5 Parijs zwaar bew. windst 8 Rome half bew. zo 5 16 Split onbewolkt windst 11 Stockholm zwaar bew. zzo 4 3 Warschau onbewolkt ozo 4 2 Wenen zwaar bew. zo 10 0 Zürich zwaar bew. nnw 2 3 het in strijd met hun verantwoorde lijkheid, de feitelijke hulp aan patiën ten te laten afhangen van de betaling van een eigen bijdrage. Ze vrezen grote organisatorische, ad ministratieve en financiële proble men. Als in alle ziekenhuizen iedere dag van grote aantallen mensen een ei gen bijdrage moet worden geïnd, is ex tra personeel nodig voor de organisa tie en administratieve verwerking. Bo vendien kan de inning op moeilijkhe den stuiten, bij voorbeeld doordat mensen niet genoeg geld bij zich heb ben of niet willen betalen. NZR, LSV, LAD en NMT schatten dat als gevolg daarvan nauwelijks de helft van de be- hoogde 100 miljoen zal worden ge haald en dat zij zelf voor de kosten en verliezen moeten opdraaien. Ze hebben tot het geding besloten om dat Dees niet is ingegaan op een uit voerige brief die ze hem eind 1987 heb ben gestuurd. Daarin zetten ze hun be zwaren uiteen en drongen ze aan op een gesprek. De woordvoerder van de staatssecre taris zei in een reactie dat de specialis ten en ziekenhuizen volgens Dees op grond van de wet en op grond van hun overeenkomsten met de ziekenfond sen wel degelijk verplicht zijn om de 25 gulden te innen. De datum voor het kort geding is nog niet vastgesteld. DEN HAAG (ANP) - Justitie gaat se rieus de mogelijkheden bekijken om twee gedetineerden in één cel onder te brengen. Dit heeft topambtenaar Gre- ven donderdag tijdens overleg van de commissie jeugd en delinquentenzorg van justitie meegedeeld aan de amb tenarenbonden CFO en AbvaKabo. Dat zei een CFO-woordvoerder na af loop van het overleg. Een woordvoerder van het ministerie van justitie wilde dondagavond de uit spraken ontkennen noch bevestigen. Wel deelde hij mee dat minister Kort hals Altes van justitie begin volgende week een brief aan de Tweede Kamer zal sturen over deze kwestie. De woordvoerder van de ambtenaren bond CFO deelde mee dat de bonden verder overleg met justitie hebben op geschort, omdat er sprake is van een patstelling. Het idee van twee gedeti neerden in één cel, waar nu de Tweede Kamerfracties van VVD en CDA voor stander van zijn, is'eerder door de ambtenarenbonden fel afgewezen. De bonden gaan zullen minister van justi tie Korthals Altes om spoedoverleg vragen. Bedreigd De Costaricaanse presi dent Oscar Arias is de afgelopen dagen twee keer met de dood bedreigd. Arias is het brein achter de Middenameri- kaanse vredesplannen, waarvoor hij vorig jaar de Nobelprijs voor de vrede kreeg uitgereikt. De uitvoering van die vredesplannen zal vandaag in de Cos taricaanse hoofdstad San José worden geëvalueerd. AMSTERDAM (ANP) - De onder Liberiaanse vlag va rende olietanker Petrobulk Pioneer arriveerde don derdagmiddag op de rede van Dubayy nadat zij eerder op de dag Iraanse gunboats was aangevallen in het zuiden van de Perzische golf. Het schip moet minstens dertig dagen voor reparatie het dok in. Vier bemanningsleden van het 20.446 ton me tende schip zijn donderdag werden in een ziekenhuis be handeld wegens lichte verwondingen, maar keerden la-, ter op de dag terug aan boord. De Iraanse aanval heeft in ieder geval een vleugeltank, de radiokamer en een elektrisch paneel beschadigd. De preciese omvang van de schade was donderdag nog niet bekend. Volgens welingelichte maritieme kringen vond de aanval om 01.00 uur donderdagmorgen plaats voor de rede van Sharj ah. De tanker was leeg op weg naar een Arabische haven in de Golf. De brand die aan boord van de Petrobulk ontstond, kon door de bemanning worden geblust. De technische activiteiten van de Petrobulk Pioneer worden behartigd door de Amsterdamse onder neming Naess Shipping BV, de commerciële door het Noorse Petro Bulk Carriers. (Van onze correspondenten) BRUSSEL/JOHANNESBURG Bel gië zal drie Zuidafrikaanse diploma ten uitwijzen als niet spoedig een op lossing wordt gevonden voor de zaak- Passtoors. Dat heeft de Belgische re gering aan Pretoria meegedeeld. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken wil de gisteravond echter geen commen taar geven op de bekendmaking door de Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Botha. „België blijft op discrete wijze werken aan de vrijla ting van mevrouw Passtoors", was het enige wat men in Brussel kwijt wilde. Hélène Passtoors is de Belgische/Ne derlandse ex-vrouw van de Nederlan der Klaas de Jonge. Beiden werden twee jaar geleden door Zuidafrika gearresteerd omdat zij werden ver dacht van terreurdaden voor de verbo den zwarte verzetsbeweging ANC. Volgens het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken zouden drie diplomaten voor 1 februari België moeten verlaten, tenzij voor die tijd een oplossing voor de zaak-Passtoors is gevonden. De Zuidafrikaanse am bassadeur in Brussel, D. Grobler, zei gisteravond dat België wil dat drie la gere diplomaten het land verlaten. De Zuidafrikanen zouden die diplomaten zelf mogen aanwijzen. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken. Botha heeft inmid dels aangekondigd dat Zuidafrika zich het recht voorbehoud om gepaste te genmaatregelen te nemen. Van onze correspondent BONN - Het schandaal rond de illegale praktijken van de Westduitse bedrijven Trans- nuklear en Nukem neemt on gehoorde vormen aan. Minister Topfer (milieu) heeft donder dag de vergunning van Nukem inge trokken, nadat aan het licht kwam dat Nukem het non-proliferatie verdrag dat de verspreiding van kernwapens moet tegengaan, zou hebben geschorf"- den. Bonn zou verschillende tips hebben gekregen dat Pakistan en Libië via Nukem en het Belgische kernonder zoekscentrum Mol materiaal in han den hebben gekregen waarmee kern wapens vervaardigd kunnen worden. Bovendien werd gister bekend dat Nu kem al in de zomer van 1987 op de hoogte was van de illegale praktijken van haar dochteronderneming Trans- nuklear op het gebied van het trans port van radio-actief afval. De vergun ning van Transnuklear is-al in decem ber ingetrokken. GRONINGEN (ANP) - De twee mannen die dinsdag zijn aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de on- tuchtzaak met kinderen in Oude Pekela zijn donderdag vrijgelaten. Dit is gebeurd na overleg tussen politie en jus titie. Na verhoor is gebleken is dat beide mannen niet als daders kunnen worden beschouwd. De rijkspolitie Gro ningen heeft dit meegedeeld. „Uit het verhoor is op grond van de door de verdachten ge noemde, en in het politieonderzoek geverifieerde feiten ge bleken, dat beiden niet als daders kunnen worden be schouwd", luidt de verklaring van de politie. In de loop van volgende week wordt voor de ouders in Oude Pekela een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. De twee mannen, wier identiteit justitie niet bekend wil maken, waren de eerste verdachten die in het ontucht- schandaal zijn aangehouden. De zaak, waarbij zo'n 40 tot 50 kinderen uit Oude Pekela door enkele volwassenen sek sueel zouden zijn misbruikt, kwam in het voorjaar van 1987 aan het rollen. SCHIPHOL (ANP) - Onafhankelijk heid voor Sint Maarten zal zeker nog een aantal jaren uitblijven. De voorbereidingsfase zal niet in 1989 voltooid zijn, zoals de politieke lei der van het Antilliaanse eiland, Claude Wathey, heeft gesugge reerd. Deze verwachting heeft minister De Koning, belast met Antilliaanse aangelegenheden, donderdag op Schiphol uitgesproken na zijn te rugkeer van het Antilliaanse eiland. Hij nam woensdag afscheid van Wa they (foto rechts"). De laatste verras te begin deze maand vriend en vij and met zijn verklaring dat hij streeft naar een volledige onafhan kelijkheid van Sint Maarten binnen een jaar. Een zeer voorzichtige mi nister De Koning vermeed op Schiphol nadrukkelijk zijn visie op de plannen van Wathey uit te spre ken. Hij herhaalde zijn standpunt dat Sint Maarten op basis van het koninkrijksstatuut het recht op on afhankelijkheid heeft. Eerst moet de bevolking van Sint Maarten zich echter uitspreken over de plannen van Wathey, aldus De Koning. Advertentie Enkele uren eerder had Topfers voor ganger, de huidige minister-president van Hessen, Walter Wallmann, Nukem een ultimatum gesteld om de top van het bedrijf binnen 36 uur te ontslaan. De beschuldiging dat Nukem het non proliferatieverdrag heeft geschonden is onder andere afkomstig van de Groene parlementariër Otto Schily. Hij baseerde zich op informatie waar uit blijkt dat in 50 vaten, die bij Nukem zijn gevonden, hoog verrijkt uranium 235 is aangetroffen. Twee van die va ten zijn verdwenen. Wallmann verklaarde dat het onder zoek zich richt op de zaken die vast staan: „Het vermengen van radio-ac tief afval en het opsporen van kobalt en cesium. Verder onderzoeken wij of er ook plutonium in het spel is. Ook trekken we na waar de twee vermiste vaten zijn. Op verdergaande berichten kan ik nu nog niet in gaan". Intussen is de officier van justitie in het Hessische Hanau, waar Nukem en Transnuklear zijn gevestigd, met een vooronderzoek begonnen. ZONNEMAIRE Zuidweg 20A. Zonnemaire. 01112 -1318 WASHINGTON (ANP) - Minister Ru- ding van financiën vindt dat de Ver enigde Staten de rente moeten verho gen teneinde een verdere daling van de dollarkoers tegen te gaan. „De Amerikanen moeten eraan wennen dat zij een schuldenland zijn gewor den en zij moeten hun rentebeleid dienstbaar moeten maken aan over wegingen van buitenlandse aard", zei de minister donderdag na beraad met minister van financiën Baker, presi dent Greenspan van het Amerikaanse centrale-bankenstelsel Fed. De Amerikanen leven volgens Ruding boven hun stand. Zij zitten aan de grens van hun industriële produktie- capaciteit, zodat een groeiende con sumptie tot grotere import leidt. Het grote handelstekort is één van de be langrijkste destabiliserende factoren op de internationale financiële mark ten. Europa heeft volgens Ruding al een bijdrage geleverd aan stabiliteit. Zij hebben le rente verlaagd, Neder land zelfs tot vier maal toe. Het is nu de beurt aan de VS een duit in het zakje te doen. Dat betekent rente verhoging om de dollaraantrekkelij- ker te maken voor de kapitaalmark ten. Ruding vindt een koers onder de twee gulden structureel te laag. In Amerika wordt vaak het argument aangevoerd dat een renteverhoging een recessie tot gevolg zal hebben. Maar Ruding deelt die vrees niet. Hij verwacht geen recessie, misschien wel een vertraging van de groei. Maar zelfs als er een lichte recessie zou komen, dan heeft dat volgens minister Ruding niet direct nadelige gevolgen voor de wereldeconomie, omdat Amerika niet langer een overwegende positie in neemt. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2,4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6,4561 AS Hulst Tel. 01140-14058. Zlerikzee: Oude Haven 41 4301 JKZierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren: maandag t'm vrijdag van 8.00tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren doorde klacht in te spreken op de band of de verwijzing opte volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t/m vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur en zondagavondvan 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 7G,GG; franco per post 85,00; per maand 24,35; jaarabonnement 270,00; jaarabonnementfranco per post 330,00; losse nummers 1,25 (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 137 cent per mm; minimumprijs per advertentie 20,55; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 3