almanak Het Keizersbolwerk geeft tegels prijs ...er gaat nu ontzettend veel geld om in de vogelasiels f EGATIE WARM ONTVANGEN Gewonde bij Dow Chemical ama Gent: ibbele moord zelfmoord HULPACTIE Proefgebied zeilvliegen bij Domburg Bende bekent 88 inbraken in Zeeuwsch- Vlaanderen Onderzoek naar kosten hulpverlening ZEEUWSE EEN ZEER WAARDEVOL wewerking I beslissende factor was de mede- ling, die we kregen van gemeen te, provinciale en landelijke au- Jeiten. De positieve houding van lertegenwoordigers van het ha- pap, de gemeente Terneuzen en >esprek WESTDUIN - PARTY - SERVICE Waardevol 2C ZEELAND L—I— l_ PAGINA 15 ngelhard vil nog dit aar start ;NEUZEN - De katalysatorenfabriek van het Amerikaanse :ern Engelhard aan de Verlengde Zevenaarhaven in Ter- ;en moet in juni 1989 klaar zijn. Met de produktie wordt, dies volgens plan verloopt, overigens al in het laatste rtaal van dit jaar begonnen. Met de bouw van de fabriek I researchlaboratorium) is een bedrag van bijna 100 mil- gulden gemoeid. In de beginfase zal Engelhard werk bie- aan iets meer dan 100 mensen. Maar er wordt rekening ge ien met een groei - binnen vijf jaar - tot iets meer dan 200 iidsplaatsen. fabriek, die wordt gebouwd op lestien hectare groot terrein, gaat llhard 'fluid cracking catalysts' produceren, een katalysator die olie-industrie wordt gebruikt. In erenigde Staten is Engelhard de iste leverancier van katalysato- oor die industrietak en op een na ■ootste ter wereld. De afgelopen jaar steeg ook de Europese vraag de katalysatoren enorm. Rafflna- :n maken gebruik van FCC's om ne en andere produkten uit ruwe emaken. De katalysatoren bevor- Ji het splitsen of 'kraken' van zwa- Dinplexe ruwe oliemoleculen in :re, meer vluchtige produkten. lie manier kan een raffinaderij ne produceren met onder meer oger octaangehalte, e nieuwe fabriek zal ons in staat n om aan de behoeften van onze len op de Europese markt, zowel ïologisch als dienstverlenend, :r en effectiever te voldoen", zei teur Frederic M. Guist van Engel- s Specialty Chemicals Division erdagmiddag, tijdens een ont- st in de burgerzaal van het stad- van Terneuzen. Een uitgebreide ;atie van Engelhard maakte don- nader kennis met Zeeland en name met de nieuwe vestigings- Terneuzen. In de ochtenduren Ir een ontvangst op het provincie- I 's Middags werd het gezelschap pus rondgeleid door het Terneu- havengebied. Na een kort be- |aan het bouwterrein, waar op 1 nber werd begonnen met het li van tientallen palen, volgde een langst in het stadhuis. Daar vertel- jirecteur Guist nogeens precies lom de keuze uiteindelijk op Ter- Ten viel. ook van het ministerie van economi sche zaken maakt Terneuzen tot een bijzonder aantrekkelijke plaats om te investeren." De Engelhard-directeur zag tal van overeenkomsten tussen Terneuzen en zijn concern. Een van de belangrijkste: zoals de haven van Terneuzen een be langrijke rol speelt in de aan- en afvoer van produkten voor de Europese en zelfs wereldmarkt, zo probeert Engel hard door een strategische spreiding van haar activiteiten de hele wereld markt efficiënt te kunnen 'bedienen'. Frederic Guist verzekerde dat Engel hard er alles aan zal doen om met Ter neuzen (en de Terneuzense gemeen schap) 'verweven' te raken. Gedeputeerde drs R.C.E. Barbé (eco nomische zaken) schetste in grote lij nen de industriële ontwikkelingen, die de Kanaalzone sinds de tweede helft van de vorige eeuw heeft doorge maakt. In de derde 'industriegolf ves tigden zich achtereenvolgens Philips, Dow Chemical, Elopak, Broomche- f Slot zie pagina 20 kolom 4), TERNEUZEN - Bij reinigingswerk zaamheden op de Aromatenfabriek I van Dow Chemical is donderdagoch tend de 27-jarige Terneuzenaar F. van 't W. gewond geraakt. De man heeft waarschijnlijk een kop peling van een bluswaterslang losge draaid toen er nog druk op stond. Hij werd met een zware hersenschudding overgebracht naar het Julianazieken- huis in Terneuzen. J Van onze correspondent) TEen 35-jarige man heeft in de t van woensdag op donderdag in de vader en een zuster van het je dat hem twee jaar geleden had vezen vermoord. De dader pleeg- imiddellijk daarna zelfmoord. Irama speelde zich af in een kleine derswoning. De onderzoekers wellicht nooit achterhalen lom de man naar de ouderlijke wo- |trok van de jonge vrouw die niet op zijn voorstel met hem te Len. Hij belde aan en toen de va tte deur opende, schoot hij deze len met een jachtgeweer dood. jolgens drong de man de woning p en schoot in een der slaapka- het 19-jarige meisje dood. De ter en drie andere kinderen kon- ian de dodende ontkomen, ader, afkomstig uit de Gentse ka- lemeente Wondelgem, maakte op rottoir voor de woning een einde ijn leven door zich een kogel door ond te schieten. In zijn woning in telgem vonden de gerechtelijke ten de verpakking van het dwapen. Daaruit leidden zij af te man het wapen recent kocht, de hand van getuigenissen kon achterhalen dat hij zich voor de i bedronk en zich door vrienden fle auto naar plaats van het drama oeren. [looi gesprekje, opgevangen P de borstwering bij de Camp- eerse Toren in Veere, waar enpaar oude kanonnen staat Vgesteld. van een jaar of vier: boen die het nog pap?" oder: „Uh, ik denk van niet", undvan een jaar of zes: „Na- 'f-rlijk niet. De batterijen zijn lang op". MIDDELBURG - „Er gaat op het ogenblik ontzettend veel geld om in de asiels. Ze putten nu al uit hun noodreserves. Reken maar uit: per dag is ongeveer vier gulden per vo gel nodig. Ik denk dat er in totaal meer dan vijftigduizend gulden moet komen om het werk te kunnen blijven doen. En het möèt lukken om dat geld bij elkaar te krijgen. An ders raken de asiels in grote finan ciële moeilijkheden. Als dat geld er niet komt, ben ik zelfs bang dat ze straks niet verder meer kunnen draaien. En dat zou rampzalig zijn." Maar diep in zijn hart twijfelt provin ciaal coördinator H. S. Zandstra van Natuur-, Milieu- en Faunabeheer er niet aan: die halve ton komt er wel. Donderdag is de PZC een actie be gonnen om geld in te zamelen voor de centra waar de slachtoffers van de olieramp op de Noordzee worden op gevangen. De heer Zandstra maakt deel uit van de werkgroep die de ac tie begeleidt. Zandstra is zeer opti mistisch over de kans van slagen van de inzamelingsactie. Want, zegt hij, het is overduidelijk gebleken dat veel mensen zich het lot van de met olie besmeurde vogels zeer aantrek ken. Tevreden over het verloop van de reddingsoperatie? „Zeker. Het is tot dusver allemaal goed verlopen. En dat is voor een be langrijk deel te danken aan al die vrijwilligers die zich hebben ingezet. Zij verdienen beslist een pluim. Want zonder hen hadden we het niet gered. Ik ben de afgelopen dagen overstelpt met telefoontjes. Uit alle delen van het land werd hulp aangeboden. Mensen uit Friesland belden op van: we komen zo en zo laat met de trein aan, kunnen jullie ons ophalen? We kregen een telefoontje van de mare chaussee uit Harderwijk dat ze met een heel peloton wilden helpen. Een automobilistenclub wilde met twin tig jeeps komen, we zijn gebeld door firma's die schoonmaakmiddelen be schikbaar wilden stellen. Je kunt aan alles merken dat het leeft; het leeft veel meer dan ik ooit verwacht had." DOMBURG - Bij Domburg is met ingang van vandaag, vrij dag, een proeflokatie voor zoge naamde deltavliegers in gebruik genomen. Er zijn twee lokaties waar vandaan de zeilvliegers kunnen opstarten. De eerste is recht tegenover het dorp, de tweede bij de golfbaan. De vlieg- gebieden overlappen elkaar enigszins. Drie weken geleden gaf de ge meente Domburg reeds toestem ming voor de proeflokaties maar door enkele organisatorische moeilijkheden kan volgens sti mulator Ko Boeije uit Middel burg pas vandaag met vliegen begonnen worden. De voorschrif ten in Domburg zijn dezelfde als voor de zeilvliegers in Zoutelan- de. In Domburg moet de Delta vliegers zich eerst melden bij de rijkspolitie in Serooskerke. Ver dere informatie kan ingewonnen worden bij de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Lucht vaart, afdeling zeilvliegen, of bij Boeije. TERNEUZEN - De rijkspolitie West- Zeeuwsch-Vlaanderen en de gemeen tepolitie in Terneuzen hebben nieuwe arrestaties verricht in verband met de grote reeks inbraken in Zeeuwsch- Vlaanderen. In totaal zijn er nu zes mannen aangehouden. Ze hebben 88 inbraken in de Kanaalzone en in West- Zeeuwsch-Vlaanderen bekend. Bij de inbraken is voor enkele tonnen buit gemaakt. Ze zijn gepleegd tussen half oktober en 2 januari, toen de eerste verdachten werden gearresteerd. De zes zijn al eerder met justitie in aan raking geweest. Het gaat om E. v.d. V. (22), R. v.d. S. (21), C.V. (19), L. de V. (21), R.D. (23) - allen uit Terneuzen - en J.K. (22) uit Koewacht. Volgens adju dant G. Doosje van de West-Zeeuws- Vlaamse politie gaat het om cocaïne gebruikers. Eén van wordt ook ver volgd wegens handel in cocaïne. D. zal worden uitgewezen naar België, waar hij nog een straf moet uitzitten. ZIERIKZEE Het ministerie van landbouw zal in overleg met de vogel wacht een onderzoek instellen naar de kosten van de hulpverlening bij de vogelramp. De instanties zullen het bedrag als schadeclaim indienen bij de vervuiler, wanneer die achter haald wordt. Vogelcoördinator H. S. Zandstra kan nu al zeggen dat met de hulpverlening grote bedragen zijn gemoeid. De op vang van één vogel kost bijvoorbeeld vier gulden per dag. De meeste vogels zullen volgens hem drie maanden in een waterbasin moeten blijven, „dus rekent u maar". Donderdag hebben vrijwilligers 30 le vende- en 33 dode vogels gebracht bij dierenarts M. K. Buth in Burgh-Haafn- stede. Door onderkoeling en vermin dering van de vetreserves is de condi tie van de nog levende vogels, volgens coördinator Zandstra, erg slecht. Al leen voor de vervuilde eidereenden be staat nog een redelijke overlevings kans, omdat dit een sterk soort vogel is. Vandaag (vrijdag) is er weer een ge coördineerde zoekactie op de Schouw- se stranden. Zandstra meent, dat de si tuatie op Walcheren zodanig is dat de gecoördineerde zoektocht de moeite niet meer waard is. De bende was tijdens de inbraken voornamelijk uit op geld. Kleurentele visies, video-recorders en camera's zijn ook in grote getale ontvreemd. Een voorkeur voor bepaalde panden hadden de inbrekers niet. Ze drongen binnen in woningen, tal van winkels en horecagelegenheden en bedrijven. Sommige panden kregen meerdere be zoeken, zoals de RCPZ en de CAI in Terneuzen. De inbraken werden ge pleegd in Terneuzen, Axel, Philippine, Aardenburg, Sluis en het Noordbra bantse Geertruidenberg. Ze zijn in ok tober begonnen in Terneuzen en heb ben hun werkgebied in december naar West-Zeeuwsch-Vlaanderen ver plaatst. Het aantal inbraken in decem ber nam toe, omdat de bende in de ver onderstelling verkeerde dat de politie in West-Zeeuwsch-Vlaanderen ook nauw betrokken was bij de moordzaak in Terneuzen. „Dat is dus een onjuiste inschatting geweest", aldus Doosje. De Oostburgse adjudant verwacht dat er de komende tijd nog meer aanhou dingen verricht worden. (Advertentie) bezorgt luxe koude buffetten en bitter garnituren vanaf 2 personen bij u thuis, evt. met servies, bestek en glaswerk. info WESTDUIN HOTEL**** 01185-2510 VLISSINGEN De actie van de PZC voor vogels in nood is donderdag al aardig op gang gekomen. Een aantal bedrijven en instellingen meldde dat ze een bedrag naar de speciale bank rekening hebben overgemaakt. Het totale bedrag aan giften totnutoe is nog niet bekend, omdat het enkele da gen duurt - en via de giro zelfs een week - voordat de overboekingen zijn verwerkt. Hoechst-Holland nv en de bv Zeeuws Service Bedrijf te Middelburg stelden elk een bedrag van 500 gulden beschik baar. Een derde bedrijf dat aan de ac tie wil deelnemen beraadt zich nog over de som die het zal overmaken. Bankrek.nr.: 49.91.06.822 gironummer 5002 Amrobank Middelburg onder vermelding 'Vogels in noord'. PZC-lezers die een bedrag voor de ac tie willen overmaken kunnen hun gift storten op bankrekening 49.91.06.822 van de Amrobank in Middelburg on der de vermelding Vogels in nood. Het gironummer van de bank is 5002. VLISSINGEN - Een Saraceen tegel. De ondeskundige buitenstaander haalt zijn schouders op, maar echte tegelliefhebbers begaan er mis schien wel een zwaar misdrijf voor. In de loop van donderdag was het daarom spannend rondom de oprit van het Keizersbolwerk in Vlissin- gen. Tijdens graafwerkzaamheden waren op die plaats de restanten van oude huizen gevonden en in kel ders van die woningen bevond zich naast allerlei alledaagse tegels een Saraceen tegel. Het Stedelijk Mu seum Vlissingen heeft zich erover kunnen ontfermen dankzij de mede werking van drie amateur-archeolo gen. De directeur van het Vlissings Stede lijk Museum, W. Weber, had al een donkerbruin vermoeden dat zich in- Medewerker Harrie van Woelder bij een van de tegels die zijn gevonden bij graafwerkzaamheden ter hoogte van het Keizersbolwerk in Vlissin gen. teressant materiaal in de oprit van het Keizersbolwerk zou kunnen be vinden. Hij deelde dit aan de aanne mer Sagro mee en vroeg ook bij een vondst hem op de hoogte te stellen. De oprit bij de Koopmanshaven die naar de Boulevard De Ruyter leidt, is tenslotte het eigendom van de ge meente Vlissingen. Alle gevonden voorwerpen behoren rechtens aan die eigenaresse. Weber wist bovendien dat op de plaats van de oprit tot 1812 huizen hadden gestaan, onder meer het Oos- ter Huis van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie (VOC) uit 1577 en het wijnwerkershtiis. Het Keizersbol werk is aangelegd gedurende het be wind van de Franse keizer Napoleon. Hij had een steviger vesting nodig om de Engelsen die in 1809 Vlissin gen vanuit zee bombardeerden en Walcheren bezetten, van het lijf te houden. De dubbele rij eind zestien de en begin zeventiende eeuwse pan den moest hiervoor wijken. Afgelopen dinsdag kwamen de res tanten voor het eerst sinds 1812 weer bloot. Een drietal amateur-archeolo gen onder wie Hans Hoek uit Middel burg, was op de graafwerkzaamhe den afgekomen. Niet de aannemer Sagro, maar zij lichtten dinsdag het Stedelijk Museum in. Samen met twee medewerkers van het museum hebben zij hierna de belangrijkste vondsten gedaan. Schatgravers had den inmiddels lont geroken en pro beerden ook het een en ander van hun gading mee te nemen. Dit is maar tot op zekere hoogte gelukt, al dus de directeur Weber. „Wij konden er dankzij de uitbreiding van het per soneelsbestand, enkele jaren gele den, vrijwel constant bij zijn. Dat was voor ons heel belangrijk". W. P. Jacobs, schrijver van het boek je 'De tegelcollectie van het Stedelijk Museum Vlissingen', is met name on der de indruk van de vondst van een 'gaaf Saraceen tegel uit de eerste helft van de zeventiende eeuw. De zeer waardevolle tegel is gemaakt naar een gravure van Hendrik Golt- zius (1558-1616) en toont een Turkse krijger. Al eerder zijn dergelijke te- S lot zie pagina 19 kolom 1 Deze gravure toont het Beursplein in Vlissingen voor de aanleg van het Keizersbolwerk. Helemaal links de woningen waarvan de restanten zijn gevonden. Op de voorgrond bevindt zich de oude Koopmanshaven en rechts het beursgebouw. Minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat vindt het niet nodig om de controle op il legale lozingen te versterken. Hoe denkt u daar over? „Het is wèl nodig. Zeker.in het najaar en de winterperiode, wanneer de zee vogels eigenlijk allemaal op zee ver blijven, kan een oliecalamiteit of een illegale lozing voor bepaalde soorten vergaande gevolgen hebben. Met na me voor de alken. Er zijn over de hele wereld nog maar zo'n 200.000 alken. Zeventig procent daarvan zit 's win ters voor de noordkust van noord- Engeland en Schotland. Ze zijn pas geslachtsrijp na vijfjaar, en ze leggen maar een of twee eieren. De jonge die ren kunnen nog niet vliegen en zwemmen naar voedselgebieden rond Noorwegen. Ze moeten het drukke Kanaal over, waar ontzet tend veel scheepvaart doorheen gaat. In de scheepvaart spelen de economische belangen een grote rol; de schepen moeten zo kort mogelijk in de havens liggen dus worden er op zee wel eens werkzaamheden ver richt die daar niet mogen gebeuren, zoals het spoelen van olieruimen. En dat kan desastreuze gevolgen heb ben voor deze vogelsoort." Enig idee wat de uiteindelijke consequenties van de ramp voor de vogelstand zullen zijn? „Dat is heel moeilijk te zeggen. Het is een flinke calamiteit geweest, dat staat vast. We hebben maar een klein deel binnen gekregen van het totale aantal vogels dat omgekomen is. Maar we moeten wel reëel zijn: als je dat aantal afzet tegen de totale vo gelpopulatie is het relatief toch vrij gering geweest. Alleen, het is het zo veelste signaal dat er iets helemaal verkeerd zit." Willem J. van Dam Halverwege vorige week kwa men de eerste signalen binnen dat er iets mis was. Rijkswater staat is pas in het weekeinde be gonnen met het schoonmaken van de stranden. Als rijkswa terstaat eerder in actie was ge komen, zouden er dan meer vo gels gespaard zijn gebleven? „Misschien dat nog een heel kleine percentage gered had kunnen wor den. Maar dat is te verwaarlozen. De olie is met de storm binnengekomen. En de vogels hebben van de olie die op het strand lag weinig last gehad. De besmetting is al voor die tijd ge beurd. Het is moeilijk te zeggen of rijkswaterstaat te laat is geweest. Hoe eerder een olievlek bestreden wordt, des te beter het is. Dat is lo gisch. Maar het stormde flink. En ik weet niet of een vliegtuig onder der gelijke omstandigheden de lucht in kan om een juist beeld te krijgen. Bo vendien: met zo'n storm wordt de olie snel uit elkaar geslagen en is dan moeilijk te vinden. De Noordzee is onnoemelijk groot en een kleine olie vlek kan gemakkelijk over het hoofd gezien worden." Coördinator H. S. Zandstrti:....vijftigduizend gulden, dat moet lukken... I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 35