„We rijden tot we net niet dood zijn" MZ-spelers favoriet Zeeuwse titelstrijd Veel animo voor 16e Delta-cross Connors trekpleister Rotterdam-toernooi HET VERRAAD VAN HARMSEN BONDSCOACH IN HOL VAN DE LEEUW RECONSTRUCTIE VAN HET DRAMA CR0ISET PZC/ sport ;ker vertrekt FC VVV "eplaats »r Muller Inzeil Koch trainer bij Meeuwen NIEUWE REVU KLAPBAND VERSTOORT ILLUSIES [fenduels Doek definitief gevallen voor Johan le Conté 23 IEB HET SPEL EERLIJK GESPEELD whuldiging Definitief Staande ovatie Luieren Twee Geusjes KAMPIOENSCHAP TAFELTENNIS IAG 15 JANUARI 1988 an 't Oever ast handen onschuld IgSBERG ANP/GPD) - Egbert van 't Oever heeft zich don- Jag- in Kongsberg uitgesproken over de heisa rond de npische kwalificatie van Ria Visser. „Dat gedoe is erger het damesschaatsen dan voor mij", meende de bonds- |h aan de vooravond van het Europees kampioenschap. de zwarte piet in handen in |jel dat ik van mijn kant eerlijk ■espeeld. Ik heb altijd beweerd Fa Visser de derde Nederlandse is 3000 meter. Zij heeft alle kansen dit te bewijzen. Van Marieke zijn we om verschillende rede- )t nu toe niet te weten gekomen, oe zij op die afstand in staat is. gaat hoe dan ook naar Calgary, daar de 3000 meter zal rijden worden afgewacht." isser beschuldigde Van 't Oever ctische manoeuvres door Stam, vos, weg te houden uit wedstrij- net Visser. De Haagse rijdster na de zoveelste botsing met Van ?er, persoonlijk contact op met ederiands Olympisch Comité om tansen in stand te houden. Op 25 ri valt de beslissing. „Ik speel Lo (ANP) - In overleg met bestuur iJan Reker besloten per 1 juli ere- |eclub VVV uit Venlo de rug toe te i. De populaire oefenmeester, die wee clubs in onderhandeling is, is ijn tweede seizoen bezig bij de urgse vereniging. De spelers en chnische staf zijn donderdag na lining op de hoogte gebracht van slissing van Reker. geen spelletjes", stelde Van 't Oever donderdag met klem. „Dat kan ik ook niet, want niet ik, maar de BCK (Bege leidingscommissie Kernploegen) be slist over de afvaardiging naar toer nooien, behalve de Olympische Spe len" Slecht samengestelde motiveringen bij de aanwijzing van verschillende ploegen voor Europese kampioen schappen en wereldbekerwedstrijden leidden, volgens Van 't Oever, tot mis verstanden. „De communiqués waren niet allemaal even duidelijk. Dat kwam ons imago niet te goede." Pas vandaag wordt definitief zeker of het Europees Kampioenschap voor dames het komende weekeinde in Kongsberg kan worden afgewerkt. Door de voor Noorse begrippen hoge temperatuur in deze tijd van het jaar gisteren vier graden boven nul - en het miezerige weer is de (natuur)ijslaag van het, op een ondergespoten voet balveld gelegen, baantje de laatste da gen gaan smelten. De organisatoren hebben goede hoop dat de wedstrijden gewoon doorgang kunnen vinden. Zij baseren hun opti misme op het feit, dat de weersver wachtingen vanaf vanavond lichte vorst voorspellen. Mocht de ijscondi- tie niet verbeteren, dan moet men uit wijken naar Skiën, dat 80 kilometer verderop ligt. In deze plaats gaat, in tegenstelling tot eerdere berichten, het WK dames over twee maanden ge woon door. Yvonne van Gennip rechts) en Marie ke Stam konden op de door dooi aan getaste ijsbaan in Kongsberg nog glimlachen. Guus Barhorst en Arnold Polderman in de beginfase van hun uurrecordpoging in actie in Ahoy. Door Frits Bakker) ROTTERDAM - Het was bedoeld als een stunt tijdens de Zesdaagse van Rotterdam, maar met tegenzin werd de race uiteindelijk verzet naar een doordeweekse avond. Voor slechts een paar honderd toeschouwers en af en toe onder een doodse stilte. Donderdagavond, half tien, op de snelle piste van het sportpaleis Ahoy. Guus Barhorst (27) en de visueel gehandi capte Arnold Polderman (35) doen een aanval op het uurrecord per tan dem. De twee Zeeuwse renners hebben op voorhand alles nagetrokken om de beste prestatie ter wereld te weten te komen. „Het schijnt", zo vertelt Guus Barhorst een paar uur voor de start, „dat er eens twee Zwitsers 47 kilometer in een uur hebben gereden." Daar haalden we rond de 45,46 kilo meter in het uur. Je zou zeggen: zon der wind, op een lichte baan, moet dat minstens vijftig worden, maar zo is het niet. Daar zijn we wel achter gekomen in die paar dagen dat we hier hebben gereden." „Deze baan", vult Arnold Polder man zijn 'voorrijder' aan, „is twee honderd meter en twee centimeter lang, dus eigenlijk veel te kort. Je kan niet te hard door een bocht, want dan vliegje naar boven. Zo'n 45 per uur kunnen we bij wijze van spre ken haast fluitend halen. We willen natuurlijk meer. Ik heb tegen Guus gezegd: we rijden ons gewoon leeg, tot we net niet dood zijn." 's Avonds om half elf, aan de eind streep van het stijle ovaal, staat de teller na een uur fietsen op 42 kilo meter, 453 meter en 42 centimeter. Kenners, zoals de bekende wed strijdleider Wim Jeremiasse, verze keren dat het een schitterend re cord had kunnen worden. Maar iets meer dan zestig ronden na het ver trek klapt de achterband van de tandem en gaat er min of meer een illusie verloren. Guus Barhorst, van top tot teen onder het bloed, en Arnold Polderman krijgen niette min een staande ovatie van de sup porters die zijn meegereisd. „Het had zo veel mooier kunnen zijn", stamelt Arnold Polderman na afloop, hangend over het stuur van de kostbare tandem. „Ze hadden nog gezegd tegen ons: dat komt zel den voor, lek rijden. Dat het dan net vanavond moet gebeuren." Door de valpartij na die lekke band en het verwisselen van wiel lag de re cordrace precies drie minuten en ze ven seceonden stil. „Het duurde daarna zeker nog tien kilometer voordat we weer op volle snelheid la gen. Arnold kon niet meer na die val. Ik heb het rondenlang alleen moe ten doen", vertelde Guus Barhorst. „Ik zelf', zei hij, „kon eerst geen adem meer halen, omdat er bloed in m'n keel liep. Ik had ook steeds last van m'n ribben." Teleurgesteld? „Ja, dit moeten we nog een keer over doen." Een paar uur eerder, op een twee persoons kamer in het Zuiderpark hotel in Rotterdam, zijn de twee tandem-rijders nog vol goede moed. Ze leggen de laatste hand aan de voorbereiding: beetje masseren, te levisie kijken en vooral veel luie ren. „Dit is het moment dat de zenu wen toeslaan", grinnikt Guus Bar horst, terwijl hij zijn koppelgenoot op het andere bed een droge kren tenbol toesteekt. „We hebben ge traind, getraind en nog eens ge traind. Maanden aan een stuk, maar nu, in de laatste uren, komt alles in eens op ons af." „Zal het allemaal goed gaan onder weg, denk je dan. Moeten we heel snel van start gaan, hoe hard kun nen we. Want hier, in Ahoy, hebben we eigenlijk nog te weinig kunnen trainen. We weten nog niet eens met welk verzet we het best kunnen rij den. We denken en we gokken op 55x15, maar zeker weten we niets. Dat hebben we niet uit kunnen tes ten" Zoals er van tevoren ook vrijwel niets bekend is in wielerkringen over de records op de tandem. Guus Bar horst: „Dat is weer eens een bewijs dat we nog altijd niet voor vol wor den aangezien. We lopen dikwijls te gen een muur van onwil op. Met trai nen, bijvoorbeeld, als we ergens op een baan willen rijden. Dan zie je ze denken: tsjonge, het is toch zonde van die gehandicapte. Maar als ze ons zien rijden, dan weten ze ineens dat het topsport is. Ja, zo durf ik het best te noemen, hoor." „Het is bijna niet te geloven wat die jongens allemaal hebben gedaan", kan ook Adrie Bakker beamen. De Terneuzenaar, die als begeleider et telijke uren werk in de recordpoging heeft gestoken, somt op dat hij om alles te regelen ongeveer tiendui zend kilometer heeft afgelegd. „Maar dat is nog niets vergeleken bij wat ze zelf hebben gereden. Het was soms te zot om los te lopen. Zelfs op een dag als 1 januari stapten ze doodgewoon in de auto en reden 550 kilometer naar Alkmaar heen en te rug om een uurtje te kunnen trainen. Toen heb ik wel eens gedacht: jullie zijn echt gek." Guus Barhorst legt uit: „We doen het in de eerste plaats om de sport voor gehandicapten te promoten. Maar vanzelfsprekend is het ook een grote uitdaging. Je weet niet waar de gren zen liggen, dat willen we uitvindèn. Misschien lijkt het makkelijk: zo'n uurtje op een tandem. Ze zullen ook wel denken dat je dan sneller zou kunnen gaan dan alleen. Dat is een misverstand. Je moet maar eens twee Mosers op een tandem zetten, dan zullen ze de 50 kilometer per uur niet halen." Twee uur voor de recordrace is het in de cabine van de twee renners nog een gezellige drukte. Ze praten in de schijnwerpers van de televisie (die avond is er zelfs een rechtstreekse uitzending) de spanning weg. „Zet voor mij maar twee Geusjes klaar", roept Guus Barhorst. „Ik heb twee maanden geleefd als een monnik. Vanavond mag het weer." „Voor mij een plat water", reageert Arnold Polderman koeltjes. „Ik zou wel neervallen als ik bier moest drinken." En tegen zijn voorrijder in de laatste momenten voor de start: „Kom op, maatje, daar gaan we. Je weet wat ik gezegd heb, hè. Als het niet gaat, dan ga ik halver wege wel van voren zitten." Twaalf kilometer verder geeft de speaker in Ahoy nog aan dat de gemiddelde snelheid rond 47 kilometer per uur ligt. Nog geen ronde later slaat het noodlot keihard toe. Maar een officiéél record op de tan dem blijkt er niet te bestaan en zal waarschijnlijk ook nog niet erkend worden. Dat zijn ze inmiddels op het bondsbureau van de KNWU wel aan de weet gekomen. Toch zijn Guus Barhorst uit Biervliet en de Arnold Polderman uit Vogelwaarde vanaf november vorig jaar bijna als gek ken gaan trainen. „We willen laten zien dat we niet zo maar een paar zie lige jongetjes zijn. Dit is topsport, wat wij doen, en geen aardigheidje." Ze weten ongeveer wel wat ze kun nen in zo'n uur tandem-fietsen, maar in de laatste dagen is de onzekerheid binnen geslopen. Guus Barhorst: „We kenden de baan in Ahoy hele maal niet. Vanaf december zijn we drie, vier keer in de week in Alkmaar op een buitenbaan gaan trainen. |US (AFP) - De Nederlanders Kees |ieke Tijsterman zijn na de veer- e etappe van de rally Parijs - Da- weggevallen uit de kop van het lement. Ari Vatanen, leider in het Klassement, gaf tijdens de eerste pe over Malinees grondgebied en- I minuten op zijn achtervolgers De etappe werd gewonnen door jansen Bouchet en Villepique. Passement: 1. Vatanen (Fin-Peugeot) f 31 minuten en 54 seconden, 2. Kank- n (Fin-Peugeot) op 1.02.10, 3. Lartigue Mitsubishi) op 2.42.36, 4. Shinozuka Mitsubishi) op 3.35.29, 5. Cowan (GBr- Ibishi) op 5.15.51. 6. Smith (VSt-Rover) 18.21. Rinus Michels: sportpers een noodzakelijk kwaad |S1NGEN - Behalve de reeds be- oefenduels (zie sportagenda) pn morgen ook de volgende Jidschappelijke wedstrijden ge- l'd: Jong-Ambon-Oostkapelle uur) en Bevelanders-Kloetinge P uur). pLL - Cor Muller uit Burgh- ptstede is tijdens de zogenaamde Iwtriathlon in het Zuidduitse In- p's tweede gëeindigd bij de vete- *1, Muller moest het in Inzeil af- Ln tegen de Westduitser Gunter Ib. fiutertriathlon in Inzeil omvatte l'ometer langlaufen, 18,5 kilome- FrgHopen en 40 kilometer schaat- |De overwinning ging naar lang- F Ruben Krouwel, die specialis es Axel Koenders en Goof Schep I bleef. DEN HAAG (GPD) Rinus Michels heeft misschien wel een van de moei lijkste weken uit zijn carrière achter de rug. De bondscoach van het Neder lands elftal heeft er een hartgrondige hekel aan om met journalisten over voetbal te praten („Het zijn en blijven nu eenmaal leken"), maar moest door een samenloop van omstandigheden de afgelopen week bijna dagelijks het 'gevecht' aan met „mensen, die eigen lijk alleen maar geïnteresseerd zijn in het randgebeuren en niet in het spel letje zelf'. De martelgang begon voor Michels op maandag, toen bekend werd dat zijn onderhandelingen met PSV stuk wa ren gelopen op de duur van het con tract, zette zich een dag later voort met de loting voor het Europees kam pioenschap in West-Duitsland, en be reikte gistermiddag een hoogtepunt in het hol van de leeuw, het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag, waar de Amsterdammer zich tegenover de le den van het Genootschap van Hoofd redacteuren nestelde voor het houden van een lezing over zijn vak. De ope ning was fel: „In de drift om voor de krant te scoren wordt het nieuws door gaans gekleurd en aangedikt overge bracht, vandaar mijn aversie om met de journalisten te praten". De mono loog was vervolgens boeiend. „Ik ben nu eenmaal Happel niet". „Happel", verduidelijkte de opvallend goed gemutste bondscoach zijn verge lijking, „praat niet met zijn spelers, maar nog minder met de pers. Dat is een keuze. Vakbroeders zijn voor hem de enige gesprekspartners wanneet, het over voetbal gaat. Als je in m'n hart kijkt ben ik dat volledig met hem eens, maar ik zie ook wel in datje er als trainer gewoon niet aan ontkomt met de pers te communiceren. We hebben elkaar nodig, dus praat ik. Maar alleen wanneer dat met wederzijds respect «jJil n. Rinus Michels gebeurt. Merk ik dat die basis er niet is, dan is het over met die verslaggever of krant. Er zijn grenzen, ik moet ook nog met mezelf kunnen leven". Michels verraste met een nogal op zienbare terugblik op het WK van 1974 in West-Duitsland, waar Oranje in de finale met 2-1 ten onder ging te gen het gastland. „Als Cruijff toen niet zoveel privé-problemen aan zijn hoofd had gehad, hadden we die finale gewonnen", luidt de conclusie na bij na veertien jaar stilzwijgen. Rinus Michels: „In het voetbal draait alles om het detail. Dat was vroeger zo en dat zal altijd zo blijven. Het detail is de vedette, de ster, de speler die het elf tal moet dragen, moet inspireren. Hij is, wanneer alle andere kwaliteiten binnen het elftal uiteraard goed ver zorgd zijn, de doorslaggevende factor, de man die voor dat ene beslissende moment kan zorgen en een wedstrijd kan beslissen. Toen, in '74. waren dat bij Duitsland Beckenbauer en Müller, bij ons was dat Johan Cruijff. Zij waren de cruciale mensen in de wedstrijd, en zie wat er gebeurt. Müller scoort een goal, die niemand ter wereld op dat moment had kunnen maken. Onze man, Johan Cruijff dus, gaf niet thuis, hij was mentaal niet in de juiste condi tie. Dat kon ook niet anders, hij wilde wel, maar privé had hij zoveel aan zijn hoofd dat juist dat beetje extra ont brak. En dat heeft Nederland de kop gekost". „Afgezien daarvan", vervolgde Mi chels, „hebben we die finale een per fecte wedstrijd afgewerkt, weinig fi nales worden op dat niveau gespeeld. Alleen viel het resultaat tegen. Het mooiste en voor mij meest legendari sche moment van '74 was de speelwij ze van West-Duitsland. Puur negatief, puur verdedigend, wachtend op wat wij als favoriet gingen ondernemen. West-Duitsland speelde een thuis wedstrijd met 70.000 mensen in het stadion achter zich, maar wachtte af! Dat was eigenlijk het mooiste dat we konden bereiken. Het was alleen jam merlijk dat de Duitsers profiteerden van onze favorieten-rol". Voor het EK van dit jaar, waar Michels eenzelfde rol voor Ruud Gullit ziet weggelegd als Cruijff in '74 - uitgezon derd de finale dan - en Maradona tij dens de WK van '86, toonde de bonds coach zich tevreden met het indelen van landen als Spanje, Italië en West- Duitsland in een andere groep dan het Nederlands elftal. „Die drie landen", aldus de Amsterdammer wederom in hakend op de details die van cruciaal belang voor Oranje kunnen zijn, „staan er om bekend te groeien in een toernooi. Ze komen om te winnen, niet om een lekkere pot voetbal op de mat te leggen". TERNEUZEN - Ondanks het ontbre ken van Jan Henk Bomhof (hij liep de ze week tijdens een zaalvoetbalwed strijd een polsblessure op) moet het wel erg vreemd lopen, wil het Zeeuws tafeltenniskampioenschap zondag in Terneuzen niet bij één van de heren van MZ terecht komen. De hoofdste delijke vereniging is bijvoorbeeld uitstekend vertegenwoordigd in de categorie A/B. Peter Roeland uit Ter- neuzen, maar uitkomend voor MZ, is eerste geplaatst. Bij de dames is ook al een MZ-speelster favoriet. Ingrid van Osselaer staat het beste geno teerd. Voor de Terneuzense tafeltennis-ver- eniging Effect is de organisatie van de ze titelstrijd weer een hele klus. Op de twee dagen, dat er om de kampioen schappen wordt gestreden (zaterdag komt de jeugd in actie, terwijl de senio ren zondag achter de tafels verschij nen), dienen er in totaal zo'n 700 partij en te worden gespeeld. Wedstrijdleider Paul de Buck is de laatste weken dan ook constant in touw geweest om de wedstrijd-schema's (er wordt beide da gen op dertig verschillende tafels ge speeld) rond te krijgen. Bij de heren lijken vooral MZ-spelers de touwtjes in handen te hebben. Wil- no-speler Michiel Heeren staat voor de opdracht de sterspelers van MZ (waar voor verder onder meer Eric Roeland, Pascal Neve en Koen de Vries zullen uitkomen) te verrassen. De dames-strijd lijkt zich, zoals dat overigens al jaren het geval is, los te gaan branden rond het duo Ingrid van ZOUTELANDE - Leo Koch is met in gang van het komend seizoen trainer van zaterdag vierdeklasser Meeuwen. De in Zoutelande woonachtige Koch volgt Piet van de Broek uit Middel burg op. Van de Broek was vier jaar aan Meeuwen verbonden, waarvan twee jaar als hoofdtrainer. Osselaer van MZ en Vivian Blanckaert van Aloy. En zoals in de competitie wedstrijden in de eredivisie (beide Zeeuwse teams acteerden in de afgelo pen najaars-competitie op het hoogste landelijke niveau) al bleek, gaat Van Osselaer als dé favoriete van start. De Buck verwacht dat zondag deze twee dames de eindstrijd zullen spelen. De jeugd komt reeds morgen, zater dag, in actie om te strijden om de ver schillende provinciale titels. Om 09.00 uur worden de eerste partijen van een lange reeks gespeeld. Bij de hoofdgroep bij de jongens lijken Wil- bert ten Broek van Westerzicht en Henny Rouw van het organiserende Effect de beste kansen te hebben; dit duo staat in ieder geval op de twee eerste plaatsen genoteerd. VLISSINGEN - Voor Vlissingen- voetballer Johan le Conté is het doek definitief gevallen. De 29- jarige middenvelder kreeg tij dens een onderhoud met dokter De Baere in Breda te horen dat zijn geblesseerde knie onherstel baar beschadigd is. „Voetballen is op niveau is er niet meer bij", aldus Le Conté. Le Conté, vorig jaar nog winnaar van het PZC-klassement Zeeuws voetballer van het jaar, had zich enkele weken geleden overigens al neergelegd bij de gedachte dat hij nooit meer zijn rentree zou maken in het eerste elftal van Vlissingen. In Breda werd hij ech ter onaangenaam verrast door de medeling van dokter De Baere dat hij ook op zoek moet naar an der werk. Le Conté deed tot voor kort „zwaar werk" in de haven van Vlissingen. „Maar ik denk dat ik nu maar een administra tieve baan zoek". ZIERIKZEE - Atletiekvereniging Delta Sport kan zich zaterdag weer voorbereiden op een grote deelname aan de 16de Delta cross in het bos- en duingebied van Westenschouwen, vlakbij Burgh-Haamstede. Deze cross telt mee als vijfde wedstrijd voor de Zeeuwse crosscompetitie. Riet Jansen van de organiserende ver eniging meldt al ruim 450 voorinschrij vingen, waarvan velen van buiten de provincie Zeeland. Vooral Jan Zethof uit Amsterdam (AAC) moet gezien worden als één van de favorieten bij der seniorenloop. Ook Robert Boer (AVR),' Henk Cijsouw (SPRINT), Ed Troost (PAC), Leon van der Velden, Peter Wielaard en Simon Blom hebben inge schreven. Waarschijnlijk zullen de ge bruikelijke na-inschrijvingen voor een record aantal deelnemers zorgen. Si mon Blom (DS), die op honderd meter van zijn woning een thuiswedstrijd loopt, en in de vorige edities een sterke indruk achterliet, is nu niet gerustge steld op een hoge klassering: „Het par koers met vele klimmetjes ligt mij niet zo, ik mis de kracht om daadwerkelijk een stempel op de wedstrijd te kunnen drukken." Voorzitter Wim Schot van Delta Sport is verheugd over de grote deelname: „Het is niet alleen een uniek gebied maar het ligt ook vrij cen traal. Met die nieuwe dammenroute is het aantrekkelijk geworden voor vele deelnemers om te lopen in het domei- nengebied. Ik weet dat er al vele atle ten deze weken het parkoers aan het verkennen zijn, ik verwacht dan ook een spannende strijd." ROTTERDAM (GPD) Met drie spelers uit de mondiale top-zes, onder wie Jimmy Connors als belangrijkste trekpleis ter, viert het ABN-ten- nistoernooi in Rotter dam dit jaar zijn derde lustrum. Hoewel Stefan Edberg, de winnaar van '87 en tweede op de we reldranglijst, ditmaal weer de grote favoriet is en ook Miloslav Mecir (derde geplaatst) waar schijnlijk meer in zijn mars heeft, gaat de aan dacht van 8 tot en met 14 februari ongetwijfeld vooral uit naar de 35-ja- rige Connors. Het toernooi in Rotter dam, meestal half maart op het programma, valt dit jaar vroeg (8-14 fe bruari) en is het eerste Europese Grand-Prix- evenement. Als belang rijk nadeel geldt dat het in totaal met liefst 452.500 dollar gedoteer de Super Series-toernooi (tegen 325.000 vorig jaar) meteen na het eerste Da- viscup-weekeinde valt. Met als risico afmeldin gen op het laatste mo ment en spelers, die aan spraak maken op één of twee vrije dagen dan wel helemaal niet komen op dagen. Michiel Schapers, wat afgezakt in het ATP- klassement (57e), is voor alsnog de enige (direct toegelaten) Nederlander in het schema. Of hij nog gezelschap krijgt van een landgenoot, valt nog te bezien. „Het probleem is dat we een groot aan tal kandidaten hebben voor onze „wild cards". Moeten we dan de Ne derlanders een kans ge ven of sterke jongens als Casal, Hooper en Fibak voorrang verlenen", al dus organisator Wim Buitendijk. De tot nu toe vastgeleg de spelers zijn: de Zwe den Edberg, Nyström, Svensson, Gunnarsson, Gustafsson en Bergs- tröm, de Tsjechoslowa- ken Mecir, Smid, Vajda, Srejber, Novacek, Ci- hak, Navratil en Stan- kovic, de Amerikanen' Connors en Goldie, de Zwitsers Hlasek en Mez- zadri, de Westduitsers Kuhnen en Saceanu, de Spanjaard Sanchez, de Fransman Leconte, de Braziliaan Mattar, de Australiër Cahill en de Nederlander Schapers. I Advertentie) Hoe de Ajax-voorzitter Cruijff wegwerkte Door Frits Barend Henk van Dorp Hoe het echt ging, lees je in Revu 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 25