Twee weken wegens inrijden op agent Vlissingen verklaart bezwaren bewoners Tuinstad ongegrond De Vliedberg krijgt tuinkas voor MDGO Engelhard: nog dit jaar van start Als het slecht gaat komt men weer terug in de kerk Uren popelen om rol over te nemen PZC/ streek T afeltennis voor bedrijven in Middelburg POLITIERECHTER MIDDELBURGER SLOOP WAS NOODZAKELIJK NIEUWE ONDERWUSMOGELIJKHEID JUBILEUM EMERITUS PREDIKANT OOSTHOEK Westkapelle Computerclub voor kinderen Vergadering KMTP regio Walcheren ARNEMUIDEN GRIJPSKERKE OOST-SOUBURG NIEUW- EN SINT JOOS- LAND MIDDELBURG SINT-LA URE NS VLISSINGEN VRIJDAG 15 JANUARI 1988 NCVB De NCVB-afdeling Arne- muiden houdt dinsdag een avond over kraaltjes breien. Spreekster is me vrouw Manneke. Er worden artikelen verkocht ten bate van het ontwikke lingsproject van de NCVB. De bijeen komst is om 20.00 uur in verenigings gebouw De Arne. MIDDELBURG - Het had op die dag in december van 1986 maar weinig ge scheeld of hoofdagent P. M. P. van de Middelburgse politie had het door het rijgedrag van de 19-jarige J. A. S. uit Wemeldinge niet overleefd. Donder dag moest S. zich voor de politierech ter in Middelburg verantwoorden voor het negeren van een stopteken en het opzettelijk toebrengen van licha melijk letsel. S. reed met zijn bromfiets over de Sta- tionsbrug in Middelburg en sloeg linksaf de Kanaalweg op. Dat gebeur de nogal roekeloos en omdat het bo vendien nog met een hoge snelheid ge paard ging besloot de agent om S. ach terna te gaan om hem daarover te on derhouden. Door de verkeersdrukte slaagde hij daar niet direct in. maar op de Nieuwlandse weg lukte het de agent toch om met zijn auto iets achter S. te blijven rijden. De snelheid waarmee S. op dat moment over het fietspad raas de bedroeg toen 95 kilometer per uur. Nabij de Eendrachtsweg stelde de agent zich op bij de berm van het fiets pad en gaf S. een teken om te stoppen. S. minderde daarop snelheid. Circa vijf meter van de agent gaf hij weer gas en reed met volle snelheid op de agent in. Deze werd door het voorwiel vol in de lies geraakt, vloog door de lucht en be landde met zijn hoofd op de rijweg, waar op dat moment het nodige ver keer voorbij raasde. De agent slaagde er desondanks in om weer in zijn auto te stappen en na een wilde achtervolging S. klem te rijden tussen een heg en zijn dienstwagen. Op de zitting hield S. vol dat hij geen moment op de agent was ingereden. „Hij heeft mij van de brommer af ge trokken". zo zei hij. Als reden waarom hij niet op het stopteken had gerea- WEEKENDDIENSTEN WALCHEREN 16 en 17 januari CENTRAAL ALARMNUMMER 01184-14444 Artsen Vlissingen: zat. 0.00-24.00 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandystraat 6, tel. 65498 Zon. 0.00-24.00 uur: R. M. Thiadens, Zuiderbaan 23, tel. 64633. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Middelburg: vrij. 18.00-zat. 24.00 uur: J. de la Hayze, Bellinkplein 3, tel. 28574. zon. 0.00-24.00 uur: G. J. H. Meyjer, De Krammen 14. tel. 14664. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Middelburg-Zuid: patiënten van de artsen Visser, Ponten, Kodde en Heere zie dienst onder Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arnemuiden: zat. 0.00-24.00 uur: N. Kapteyn, Lek straat 6, Oost-Souburg, tel. 01184- 61630. Zon. 0.00-24.00 uur: M. M. L. Pennings, Amstelstraat 55, Oost-Souburg, tel. 01184-61630. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: zat. 8.00-zon. 23.00 uur: M. Mol en W. Rullens, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Westkapelle, Zoutelande, Köudeker- ke, Domburg, Aagtekerke, Biggeker- ke en Meliskerke: voor de praktijken van de artsen Van Eede, Vaandrager, Noorlander en Van der Male, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: P. K. Noorlander, Middelburgsestraat 94, Koudekerke, tel. 01185-1231. Voor de praktijken van de artsen Bou- wense en Stutterheim (ook voor Grijpskerke). Vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Big- gekerke, tel. 01185-2190. Tandarts: Spreekuur zat. en zon. van 11.00-12.00 uur: H. Steunenberg, Westerbaan 18, West-Souburg, tel. 01184-60104. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. 01180- 33803, visites aanvragen van 8-9 uur. Kleine huisdieren: E. F. M. v. d. Akker, Oost-Souburg, tel. 01184-60860. Consult alleen na telefonische af spraak. Dierenartsenpraktijk 'Oostkapelle', Oude Domburgseweg 33a te Oostka pelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Apotheken: De dienst van elke apotheek vangt aan om 17.30 uur en eindigt de vrijdagmor gen daaropvolgend. Middelburg: L. v. d. Boogert, Vrijland straat 79, tel. 27471. Vlissingen: Apotheek Singel, Singel 9, tel. 12730. Wijkverpleegkundigen: Middelburg en Arnemuiden: tel. 14366. Vlissingen (alle wijken): tel. 13769. Platteland Walcheren: tel. 01187-2333. Verloskundige Vlissingen: vrij. 18.00-ma. 8.00 uur: mevr. De Gaay, tel. 71768. Middelburg: vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: mevr. C. S. M. de Crom, tel. 27325. geerd verklaarde hij niet met zijn op gevoerde brommer gecontroleerd te willen worden. Officier van justitie mr C. Nijmeijer had weinig goede woorden over voor S. „Een ronduit schandalig rijgedrag en bovendien een politieman zó toetake len, die alleen maar zijn werk staat te doen". Hij eiste dan ook een gevange nisstraf van vijf weken waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, een boete van 300 gulden en verbeurd verklaring van de bromfiets. „Schandalig rijgedrag", hield ook poli tierechter mr G. H. Nomes hem voor en vonniste conform. VLISSINGEN De gemeente Vlissin gen heeft de bezwaarschriften van de Vlissingers J. Lubbers en F. Hofman ongegrond verklaard. Zij hebben als bewoners van Tuinstad bezwaar ge maakt tegen de procedure die is ge volgd rond de nieuwbouwplannen voor de wijk Tuinstad. Deze buurt wordt zoals bekend momenteel ge sloopt. Er komen 157 nieuwe huurwo ningen en 23 koophuizen. De afwijzing van de bezwaarschriften van de twee inwoners van Tuinstad ligt, volgens de gemeente Vlissingen, in het verlengde van eerder genomen besluiten. De eigenaresse van Tuin stad, de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting (VW), had al toestemming voor de bouw van 151 huurwoningen. Dat aantal is in okto ber bij een planwijziging verhoogd met, geeft Vlissingen aan, slechts ze ven huizen. Lubbers en Hofman heb ben het daar vooral moeilijk mee, om dat er meer gestapelde woningen in de buurt komen. Hofman kan hierdoor niet op de plaats waar hij woonde te rugkeren. VW had alle bewoners toe gezegd dat dat wel mogelijk zou zijn. Lubbers en Hofman die de Vlissingse advocaat mr C. J. de Wit in de arm heb ben genomen, keren zich tegen de snel heid waarmee de procedure is afgewik keld. De gemeente Vlissingen kan zich daar niet in vinden. Zij stelt dat de steeds verder voortwoekerende ver paupering van de wijk noopt tot een snelle afwikkeling van de noodzakelij ke procedure. 'Een herhaling van de verpaupering met alle negatieve ne venverschijnselen, zoals zich in de buurt van Het Fort heeft voorgedaan, moest worden voorkomen'. De ge meente verwijt de raadsman van de bezwaarden, De Wit, zich niet goed op de hoogte te hebben gesteld. Hij is te veel op de mondelinge mededelingen van zijn klanten afgegaan, vindt de ge meente. Het bezwaarschrift bevatte vele feitelijke onjuistheden, zo bleek dinsdag 5 januari tijdens de hoorzit ting over de AROB-procedure in het Vlissingse gemeentehuis. De heer Lubbers ziet geen reden in het ongegrond verklaren van de gemeen te Vlissingen om de zaak op haar be loop te laten. „Ophouden doen we nooit". De bezwaarden kunnen bij de Raad van State in Den Haag in beroep tegen de door de gemeente Vlissingen genomen beslissing. CBTB - De afdeling Walcheren- Noord van de CBTB houdt dinsdag 19 januari een bijeenkomst in de zaal van het dorpshuis in Grijpskerke. Kring voorzitter W. J. Sanderse zal een inlei ding houden over landbouw in de EG- landen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. NCVB - De afdeling Grijpskerke van de NCVB houdt dinsdag een huishou delijke vergadering in de vergaderzaal van de gereformeerde kerk. J. van Leerdam uit Serooskerke spreekt over „de schepping". De bijeenkomst is om 19.45 uur. PCOB De Protestants Christelij ke Ouderenbond (PCOB), afdeling Oost-Souburg en Ritthem, houdt dins dag in het dienstencentrum Bachten Poorte in Oost-Souburg de eerste le denvergadering van het nieuwe jaar. J. Tange uit Biggekerke vertoont dia's tijdens de bijeenkomst die om 14.00 uur begint. Schelpen - De afdeling Nieuw- en Sint Joosland van de NCVB houdt woensdag 20 januari een ledenverga dering in het dorpshuis aan de Veer- straat. Mevrouw Texer uit Meliskerke houdt een inleiding over creatief zijn met schelpen. De bijeenkomst begynt om 19.45 uur. De leerlingen van klas AenB 2 van De Vliedberg bezongen verkleed als bloempjes de nieuwe tuinkas. MIDDELBURG - De afdeling middel baar dienstverlenings- en gezond heidszorgonderwijs (MDGO) van de christelijke scholengemeenschap voor beroepsonderwijs De Waayen- burgh, ondergebracht in de dépen- (Slot van pagina 15) mie, Elocoat en nu dus Engelhard in het gebied. Die zes nemen samen meer dan 50 procent van de werkgelegen heid in de Kanaalzone voor hun reke- WESTKAPELLE - De hervormde kerk van Westkapelle staat zondag morgen stil bij het 55-jarig jubi leum van de emeritus predikant W. Oosthoek. Hij was vanaf 1933 domi nee in Zoutelande en verruilde deze gemeente vijftien jaar later voor Westkapelle. In 1975 ging Oosthoek met emeritaat. Willem Oosthoek werd in 1909 gebo ren te Vrijenban i thans Delft). Hij bezocht het gymnasium te Schie dam en studeerde aan de Rijksuni versiteit in Utrecht. Deze studie vol tooide hij in vier jaar, waarna hij hulppredikant in Rotterdam werd. Een baan die hem niet beviel en die hij slechts drie maanden zou volhou den. „Ik was werkzaam in een wijk met hoge huizen en veel niet-kerke- lijken. Soms moest ik naar mensen die zo stonken dat ik bijna van mijn stokje ging. Toen Zoutelande in zicht kwam en ik beroepen werd, ben ik ogenblikkelijk gegaan. Het was de bedoeling dat ik een jaar in Rotterdam zou blijven, maar zodra ik de zee en de duinen hier zag was ik verkocht", zegt Oosthoek. Hij praat moeizaam sinds hij twaalf jaar gele den getroffen werd door een hersen bloeding. Op een winterse dag in 1933 reed de jonge Oosthoek (hij was pas 23 jaar oud) per tram Walcheren in. Hij werd in St. Janskerke opgehaald met de enige auto die Zoutelande rijk was in die dagen. De predikant herinnert zich die rit nog goed. „De wagen had een kapot raam en daardoor zat ik de omgeving te bewonderen. Op een gegeven moment verbaasde ik me erover dat ik een aantal vrouwen zag touwtje springen. Later bleken dat gewoon schoolmeisjes te zijn ge weest, die ik door hun klederdracht voor volwassenen had aangezien". Oosthoek vond alles prachtig in het begin. De afgeladen kerk met de vrouwen in het wit in het midden schip en de mannen in het zwart ge kleed aan de zijkanten. Zelf moest hij ook helemaal in het zwart „en een soort Charlie Chaplinhoed op". Drie dagen na zijn intrede diende de eer ste begrafenis zich aan. De Zeeuwse gewoonten waren anders dan hij in Rotterdam gewend was. Eerst moest hij met de nabestaanden eten en daarna een half uur preken totdat de kerkklokken in het dorp gingen luiden. Vervolgens liep hij met de be grafenisstoet mee; een tocht die vijf kwartier duurde. Oosthoek zegt het er nooit moeilijk mee te hebben ge had. „Nee, waarom zou ik? Ik was predikant om de mensen blij te ma ken, om een grote blijdschap te ver kondigen". De kerkgangers vond hij nogal bedrukt. „Ze zaten zielig en angstig in die kerkbanken, maar vonden die blijdschap toch wel mooi. Misschien dat ik daarom zo snel aangenomen ben". Zijn lijfspreuk in Zoutelande was: „Gij zijt het zout der aarde". Hier mee hield hij zijn gemeenteleden voor dat zij een zegen voor elkaar moesten zijn. Deze boodschap bleef hij ook tijdens de oorlogsjaren uit dragen, wat hem weieens in conflict met de bezetters bracht. Oosthoek: „De pastorie stond onderaan de dijk tussen twee cafés ingeklemd. Beide gelegenheden werden voorzien van het bordje 'Voor joden verboden', waarop ik een bordje maakte met daarop 'Alle rassen welkom'. Daar voor ben ik opgepakt. Ik stond zelfs op de nominatie naar Vught getransporteerd te worden, maar dat is niet doorgegaan. Jonge man nen die in Middelburg wel op trans port gezet werden, gaf ik een briefje met daarop een bijbeltekst mee. Voor beide daden moest ik voor ko men bij het Gerechtshof en de Hoge Raad in Den Haag. Zij lieten me kie zen tussen drie maanden concentra tiekamp of een boete van 350. Ik weigerde te betalen, maar de kerke- raad was zo verstandig dat wel te doen". Drie jaar na de bevrijding stapte Oosthoek van Zoutelande over naar Westkapelle. Andere predikanten weigerden dit dorp, dat zwaar geha vend uit de strijd kwam, als stand plaats. Samen met dorpsbewoners en buitenstaanders hielp hij mee aan de wederopbouw van Westka pelle. Eerst werd een noodkerk neergezet. De inventaris was echter zo ontoereikend dat de mensen hun eigen stoel meenamen naar de kerk. Later verrees een nieuwe kerk, die dominee Oosthoek de 'Moriakerk' doopte. Geëmotioneerd vertelt hij zijn be weegredenen. „Moria was de berg waar Abraham zijn zoon Izaak moest offeren. Pas toen de jongen al op het altaar lag, zorgde God voor een lam. Op diezelfde plaats is later de stad Jeruzalem gebouwd. Moria is eigenlijk het allereerste begin van de Kerk geweest". In twee glas-in- lood-ramen in de Westkapelse her vormde kerk is dit verhaal uitge beeld. Oosthoek kwam geregeld in conflict met de kerkeraad, omdat hij de randkerkelijken overal bij wilde be trekken. Hij wilde dat ook zij aanza ten tijdens het Avondmaal en dat kerkklokken voor iedere begrafenis zouden luiden. De meerderheid van de trouwe kerkbezoekers en de ker keraad was het daarmee oneens. „Maar iedereen is toch geroepen door Christus", zegt de predikant nog steeds met volle overtuiging. Hij was ook degene die interkerkelijke activiteiten op touw zette, zoals een gezamenlijke dienst op kerstavond met de gereformeerde kerk. De eme ritus predikant is daarom blij dat het 'samen op weg-zijn' in Westka pelle steeds beter verloopt. Ook de leegloop van de kerken stemt hem niet treurig. „Het gaat nu te goed. Wanneer het slecht gaat. komt men wel weer terug in de kerk. Men kan nu in feite alleen maar dankbaar zijn; bidden en smeken gaat de meesten veel beter af'. Zondagmorgen zal er tijdens de kerkdienst aandacht worden be steed aan het ambtsjubileum van dominee W. Oosthoek. Hij zal zelf proberen ook een woord tot de ge meente te richten. Het ontmoe tingskerkkoor Moria zal de dienst opluisteren. Dominee W. Oosthoek viert zijn vijfenvijftigjarig jubileum als predikant. ning. „We zijn een internationaal, rela tief jong industriegebied, waarin de chemische industrie een uiterst be langrijke plaats inneemt", stelde Bar- bé vast. Vooral het feit dat, waar ande re havengebieden in ons land met een overschot aan braakliggende indus trieterreinen worden geconfronteerd, in Terneuzen nu nieuwe industrieter reinen moeten worden ontwikkeld, stemde hem uiterst tevreden. Burgemeester C. Ockeloen toonde zich al net zo gelukkig met de komst van Engelhard. In de Kanaalzone staan technologisch zeer moderne be drijven, stelde hij vast. De produktie stijgt, maar door de nieuwe technolo gieën daalt het aantal werknemers. „Als gemeentebestuur hebben we niet de ambitie van onze stad een zeer gro te stad te maken. Maar we vinden wel dat er werk moet zijn voor ieder, die wil en kan werken. Daarom heten we Engelhard als nieuwe groeikern hier recht hartelijk welkom", aldus Ter- neuzens burgemeester. Hij onderstreepte de prima contacten tussen de lokale overheid en de bedrij ven. „Deze goeie relaties zijn niet ge groeid omdat we de bedrijven geld ol goederen te bieden hebben en ook niet omdat we een toegevend beleid voeren op het gebied van veiligheid of milieu. Integendeel. Veiligheid voor onze bur gers en voor de werknemers heeft bij ons de hoogste prioriteit. Gelukkig denken de bedrijven er net zo over. Ik denk dat tot de goede onderlinge ver houdingen heeft bij gedragen dat we el- kaars verantwoordelijkheden respec teren. Dat we proberen de bedrijfscul tuur van ieder bedrijf te aanvaarden zoals zij is. Dat wij onze diensten niet opdringen, maar proberen er te zijn als het gevraagd wordt." Diaserie In de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg is vrijdag 22 ja nuari een diaserie over „etherische we zens" te zien, gebaseerd op boeken van G. Hodson (Kingdom of the gods), H. Challoner (Regents of the seven sphe res en C. Leadbeater De chakra's). De diaserie begint om 20 uur. Film Baptisten - De Baptistenge meente Middelburg draait vanavond (vrijdag) op het adres Bree 8 de film Joni" over het leven van een gehandi capt meisje. De voorstelling is om 20.00 uur. Bezinningsavond Het Confes sioneel Gereformeerd Beraad in Zee land houdt dinsdag een bezinnings avond in de gereformeerde kerk in Sint Laurens. Spreker op deze avond is ds A. S. Rienstra, gereformeerd predi kant te Scheveningen. Het thema waarover hij zal spreken is 'Houdt moed'. Na afloop is er gelegenheid tot het stel len van vragen, die ook buiten het the ma kunnen liggen. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. VLISSINGEN De speeltuinvereni ging Vlissingen-oost begint 23 januari met een computerclub voor kinderen van 8 tot 14 jaar. Op de eerste zaterdag is er om 15.00 uur een kennismakings middag. In het clubhuis aan de Iris laan wordt verteld wat er de komende maanden gedaan wordt. Tevens is dan de mogelijkheid zich aan te melden. De kosten bedragen één gulden per keer en er is plaats voor maximaal vijf tien kinderen. Het bezit van eigen computer is niet noodzakelijk. Ontspanningsmiddag - De Stichting Vlissingse Vrouwenraad houdt op donderdag 21 januari om 14.00 uur in het Scheldekwartier in Vlissingen een ontspanningsmiddag. Deze middag, die getekend wordt door spel, toneel, zang en dans, wordt door de leden zelf verzorgd. dance De Vliedberg aan de Koude- kerkseweg in Middelburg, heeft er een onderwijsmogelijkheid bij. Don derdagmorgen werd een tuinkas inge- bruik genomen. De nieuwe kas, be langrijk voor het onderwijs aan de leerlingen activiteitenbegeleiding, werd officieel geopend door de Mid delburgse wethouder van onderwijs, mevrouw S. Boersma-Smitskamp. Mevrouw Boersma noemde de nieuwe aanwinst 'een belangrijke voortgang. MIDDELBURG - In de eerste klas van de Walcherse Bedrijfstafeltennis Ver eniging (WBTV) zorgde CBBZ I voor een verrassing. De ploeg won met 7-3 van het favoriete Gieterij I. Mogelijk hebben de nieuwe tenues bijgedragen aan de zege van CBBZ I. Door deze overwinning heeft CBBZ I zich ook in de middenmoot genesteld. Leider Van Dijck-Petit zegevierde met 8-2 over VT Poone. CBBZ II was kennelijk minder geïn spireerd door de nieuwe shirts. De tweede keus van CBBZ liep een 7-3 ne derlaag op tegen Vlissingen. De ande re partij in de tweede klas werd een overwinning voor Amor; zij klopten PZC met 6-4. In de derde klas bleef TZS met 6-4 de baas over Onze Vloot en in de vierde klas deelden Hogeschool Zeeland en Gieterij II de punten, 5-5. De stand, eersteklas: 1 Van Dijck-Petit7-13, 2 Boogaard 5-9,3 Occasie Centre 5-7,4 Giete rij I 5-6, 5 CBBZ 16-5, 6 VT Poppe 7-3, 7 Mid delburg 16-2,8 PNL15-1; tweede klas: 1 Pro vincie 6-11,2 Amor 7-8,3 CBBZ II6-6,4 ALN 5-5, 5 Vlissingen 5-5, 6 Basco 6-3, 7 PZC 5-2; derde klas: 1 Middelburg II5-10,2 PNL II5-9, 3 Havenschap 6-7, 4 TZS 5-5, 5 Meulenberg 4-2,6 Madi 4-1,7 Onze Vloot 5-0; vierde klas: 1 Hogeschool Zeeland 6-10,2 Gieterij II5-9,3 Meppers 15-6,4 Geschiere Wattel 5-5,5 Mid delburg III 5-3, 6 Meppers II 4-2, 7 Middel burg IV 6-1. in het MDGO' en 'een goede zaak j de mensen die ermee moeten werj Adjunct-directeur W. A. de Regtpl ste tijdens de openingsbijeenkof enkele kritische kanttekeningen) was uiteraard blij met de tuinf maar de onderwijskas laat veel te J sen over, vond hij. „Nieuwe activl ten worden gemakkelijker verstrT dan dat de bestaande faciliteiten! den aangepast aan de opleiding stelde de schooldirecteur. Hij noel het werkklimaat zowel voor de leel gen als voor de leerkrachten 'ziel verwekkend' met als gevolg 'bloef moede'. „Enkele staalpillen - in dit) val een tuinkas - kan de zaak nietl zond maken, hooguit onderdruk!) vond de heer De Regt. In de nieuwe tuinkas, een bouwsel| negen bij zes meter, krijgen del gen activiteitenbegeleidingsonderj in het verpotten, verspenen en i van voornamelijk één-jarige planl De opgedane kennis wordt doorï activiteitenbegeleider in praktijk! bracht bij het werk in bijvoorbl psychiatrische instellingen, socl werkvoorzieningen en verpleegtel zen voor geestelijk gehandicapten) De leerlingen van de activiteiten!» leidingsgroep zorgden voor een lui intermezzo tijdens de bijeenkol door in een cabaretachtig geheef nieuwe tuinkas te bezingen. De nieuwe kas heeft een plaatsje! kregen in de tuin op het binnenp| van de school. Na de openingshandeling maaktel genodigden een rondgang door I schoolgebouw waar gisteren to| een 'open dag' werd gehouden. MIDDELBURG - Voor de afdel Walcheren van de Koninklijke Ml schappij voor Tuinbouw en Plantkf de houdt Z. Savic maandag een lei met dia's over Joegoslavië. Dezel eenkomst is om 19.30 uur in hotel f Blanker in Middelburg. MIDDELBURG, SCHOUWBURG 'De moed om te doden', van Lars Norén, gspeeld door het Brialmont-theater uit Brussel, met Dries Wieme als de vader, Leslie De Gruyter als de zoon Erik en Bien de Moor als het meisje Radka. Regie Karst Woudstra. Decor en costuums Mare Cnops. Plaats van handeling: een ka mer, één uit een groot huis, maar in sfeer een zolderkamer. Daarin: de zoon, van beroep kelner (als voorheen zijn vader), maar met de sfeer van een kunstenaar om zich heen. Op bezoek: de vader, schijnbaar sympathiek, maar een vreselijke dwingeland, een "kleineur". Vanaf het eerste ogen blik is de spanning tussen hen te snijden. Even is de zoon niet op het toneel, en dat lucht geweldig op. Maar dan begint de spannings-op- bouw alweer, als de vader het meis je van zijn zoon probeert te "pakken". Zelfs als toeschouwer krijg je het er benauwd van. Geen wonder dus dat de zoon onder die persoonlijkheids-druk van de vader bezweken is en in al zijn harde en norse uitspraken eigenlijk een willoze figuur is. Het spel van bui gen onder gesputter zou eindeloos gespeeld zijn, als niet de vader ten slotte te ver was gegaan. Niet door zich aan Eriks meisje te willen ver grijpen, maar door de volgende och tend te beweren en te "bewijzen" dat zijn zoon niet eens durft toe te ste ken met dat mes... Dan pas breekt er iets en volgt het onvermijdelijke. De toeschouwers werden op bekwa me wijze naar dat punt gebracht door het spel van vooral Dries Wie me, die een multi-complexe, aalgladde, schijnbaar sympathieke, verpletterende vader wist neer te zetten. Vooral in de slot-scène bood Leslie De Gruyter gelijkwaardig t genspel: het mes nog verborgen| voor de vader achter de tafel, het» nuwachtig ronddraaiend. De woorj den die nog een gesprek leken, maai al een besluit waren. Het dreigende! gebaar, waarvan je voelde dat het| nog loos was... Niet weinig werd aan de beklem! mende sfeer bijgedragen door het! decor, dat de kamer in een "zuigend) perspectief had weergegeven: linkerhoek sterk verkleind en verl laagd. Daardoor ontstond een! trechter-achtig toneelbeeld, waarin! de zoon meestal op het achten/lak! speelde en de vader -meer op del voorgrond- vertekend sterk bover.l hem uit torende. Een uitstekende| vondst. Wat betreft het thema blijf ik metl een vraag achter. Ongetwijfeld! komt het vaak voor dat kinderen! door hun ouders "verpletterd' wor-l den, en volgt een verbeten strijd oni zich daaraan te ontworstelen. Zel f den zal de afloop zo dramatisch zijn I maar dat kan ik "symbolisch" inpas) sen. Wat me echter moeilijk a was het meegaan in de verhaal lijn Voor mijn gevoel waren er talloze! momenten, waarop het spel van de l ze levens anders had kunnen gaan! lopen. Op het ene moment had del zoon toch dit kunnen zeggen, ophetl andere moment had de vader toch! dat kunnen doen. Bijna doorlopend! zat ik -figuurlijk- op het puntje vaal mijn stoel om in te stappen en eenl andere, "volwassenere" draai te gel ven aan het lot. Is het niet toch alle I maal een tikkeltje té Scandinal visch-zwaar? I Zonder twijfel is het goed toneel I dat de toeschouwer zover krijgt om! zo actief mee te gaan in wat heffi oil haar op het toneel wordt voorgel houden. Maar het valt waarachusl niet mee om uren te zitten popelen om de rol over te gaan nemen, tenslotte machteloos te moeten toe I zien hoe het onheil zich voltrekt, f Verdraaid, het lijkt Erik wel. D;el keek toch ook lamgeslagen toe hoei een jongetje dreigde te verdrinken I Willem NijssM I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 22