t eizers- ölwerk Beheer Veer se Meer wordt doorgelicht in milieurapportage Van der Doef wil uitwerking akkoord schippers-verladers KOR TE FILM Opgeven zelfstandigheid boeren doodssteek belangenbehartiging PZC/ provincie \LIEUFEDERATIE MIST KEUZES N :reatie MINISTER GEEFT RICHTLIJNEN Ligplaatsen UITNODIGING VOOR DONDERDAG Britse ere-burger Zierikzee overleden Wolk SECRETARIS LANDBOUWSCHAP OP STUDIEDAG: Kwaliteit 19 3r! I van pagina 15) Rl [AG 15 JANUARI 1988 )ntwerp-streekplan laat log te veel onduidelijk -flS - Het ontwerp-streekplan Zeeland is te globaal, maakt geen duidelijke keuzes en voldoet m niet als toetssteen voor onder meer gemeentelijke bestemmingsplannen. Als belangen ecreatie, landbouw en industrie vrij baan krijgen komt bovendien weinig terecht van het ing geven aan gewenste ontwikkelingen, terwijl natuurwaarden onder druk van deze schappelijke krachten er ongetwijfeld verder op achteruit gaan. Deze kritiek uit de |wse Milieu Federatie (ZMF) in een bezwaarschrijft aan provinciale staten van Zeeland het ontwerp-streekplan. Is het plan er nu uitziet, valt volg- Ie ZMF moeilijk vast te stellen of - i (gemeentelijke) plannen in het IjHplan passen. Ook schort het aan luidelijk omschreven inspraak- Kure bij uitwerkingen en afwij- 1 van het streekplan, gr bezwaarschrift wijst de Zeeuw- leu Federatie een nieuw zeeha- lein ten noordwesten van Ter- Bi, ter hoogte van het Paulina- 'J pertinent af. De ZMF stelt ver- fcte vraagtekens bij de groeimo- lieden van de verblijfsrecreatie. jst daarbij op een onderzoek van jneente Oostburg, waaruit naar komt dat de spoeling wel erg ireigt te worden in de verhuursec- Irwijl er mogelijk verpaupering Ireden. |tbreekt volgens de ZMF aan on- wing voor uitbreidingsmoge- en in de kustgebieden, zoals bij ^ns en Cadzand. De Milieufede- zonder meer' tegen verdere uit- g van verblijfsrecreatie in de Jan Schouwen. Ook in Vrouwen- I verdragen dergelijke activitei- Rij Ih niet met de grote natuurwaar- loorts vindt de ZMF dat de na- fcaarden van de duinen en wet- moeten worden opgenomen als chermen elementen, rj itreekplan is op enkele punten in met het beleidsplan Ooster- le, aldus het bezwaarschrift. Dat Ivoor de recreatie in de Paarde nbij Colijnsplaat en bij Ouwer- be ZMF heeft voorts onoverko- e bezwaren tegen het op voor- weggeven van ligplaatsen voor Ifziervaart. „Reserveringen op 'termijn zijn uit den boze en wek- In onrechte verwachtingen", al- I brief aan provinciale staten, sr wordt te weinig rekening ge- n met de consequenties van de ;e landbouwoverschotten, aldus F, die erop wijst dat oplossingen jjhet braakleggen, houtteelt en t produktie nemen van land rand duidelijke ruimtelijke ge- hebben. Snel verzoeten van het eer is volgens de ZMF niet |iodig, nu het ernaar uitziet dat er pig geen zoet water komt op wen-Duiveland. F meent dat aan het rijtje 'land- |tingsprojecten', waar in het bij- r aan natuur en landschap aan- wordt geschonken, ook Aarden- |en Zuidzande-Breskens moet n toegevoegd. De wallen van inburg moeten bovendien als na- bied worden erkend vanwege iwezige - zeldzame - boomkik- mlatie. lieufederatie vindt dat voor re- |e op Neeltje Jans in elke geval Izoek moet worden gedaan naar lecten voor het milieu. De ZMF net oneens met realisering van Westerschelde Oeververbinding, ammenweg op Walcheren en de e ijkheid die wordt opengehouden fêe vestiging van een nieuwe kern- Ie bij Borssele. xeatie-ondernemers in Zeeland zich in hun bedrijfsuitoefe- ibeknot door de al te gedetailleer- imulering van de voorwaarden, n het ontwerp-streekplan Zee- i ivorden gesteld rond de inrich- jvan bestemmingsplannen. Dat [1 uit een rapportage, die alge secretaris van de Recron, F. J. |e, heeft toegestuurd aan provin- Ie aten van Zeeland, fens deze organisatie is meer flexi- |t nodig voor de bedrijven. Ook b er meer globale bestemmings- len te zijn zonder normen of bij- prmen voor inrichting, die uni- voor alle bedrijven moeten gel- pganisatie van recreatie-onderne- dringt voorts aan op duidelijk- Jvaar precies de 'harde grenzen' recreatie-concentraties in Zee komen te liggen, om te voorko- Jiat door de harde grens een kam- fe'rein niet meer kan uitbreiden, iel de Recron zich geen voorstan- vr.n gedetailleerde streekplannen f dl i Vlissingen gevonden, in de We- Istraat. Deze bevinden zich mo ld in het museum aan het Bella- Is noemt de andere vondsten 'vrij Ptn Zij stammen voornamelijk zeventiende eeuw en bevatten n van Bijbelse gebeurtenissen, 'en van tulpen en gekleurde vo- lacobs: „De Saraceen tegel is n mooi, elke tegelhart gaat er oor open". ma Sagro die in opdracht van aterstaat de oprit van het Kei- lwerk afgraaft, heeft donder- et terrein geheel met ijzeren n afgesloten. De Vlissingse poli jst al sinds dinsdag een oogje in „Niet dat er nog veel te vin- verduidelijkt museumdirec- r Weber, „Er bestaat altijd de mo- Bheid dat mensen verder willen l*n. De kans dat de boel instort, is pet gering". toont, vindt men dat er op het gebied van het kamperen bij de boer te weinig voorwaarden in het ontwerp-streek plan zijn opgenomen. Kenmerk van die verblijfsvariatievorm is dat er spra ke moet zijn van een 'echt' boerenbe- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft de richtlijnen vastgesteld voor het mi lieu-effectrapport, dat moet worden opgesteld ten behoeve van een beter waterbeheer in het Veerse Meer. Het rapport moet halverwege 1989 klaar zijn. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat bekend gemaakt. In het huidige interimbeheer van het in 1961 als gevolg van de sluiting van de Veer se Dam ontstane Veerse Meer doen zich problemen voor met de waterkwa liteit en de pleziervaart. Het gaat daar bij vooral om stankoverlast en knel punten in de bevaarbaarheid. Het milieu-efïectrapport maakt het mogelijk op grond van een grondige analyse het waterbeheer in het meer zo nauwkeurig mogelijk vast te stellen. In het rapport zal worden beschreven hoe rekening moet worden gehouden met de uiteenlopende belangen van het waterbeheer. Volgens het ministe rie moet 'zo concreet mogelijk' worden aangegeven welke eisen aan vaste of wisselende waterpeilen en aan de wa terkwaliteit gesteld moeten worden. Het huidige interimbeheer is geba seerd op een zomerpeil van NAP en een winterpeil van NAP -0,70 meter. De aanleg van eventuele doorlaatmid- delen en de afleiding van polderwater lozingen moeten in ogenschouw wor den genomen. Wegens de milieuaspecten dient het onderzoek zich uit te strekken tot aan grenzend binnendijks gebied en delen van de Oosterschelde en de Noordzee, aldus minister Smit-Kroes. drijf, waar gedurende het seizoen niet meer dan vijf toeristische kampeer middelen kunnen worden gebruikt. Onderzoek heeft echter aangetoond, dat het 'kamperen bij de boer' in tien tallen procenten van de gevallen niet plaats vond bij een 'echte' boer, maar bij een eigenaar van agrarische grond. Aangezien gemeentelijke verordenin gen niet hebben bepaald, dat het om 'echte' boeren moet gaan, verzoekt de Recron deze voorwaarde in het streek plan op te nemen. Er moet nu al rekening worden gehou den met een toenemende behoefte aan vaste ligplaatsen rond de Oosterschel de na 1990. Het Koninklijk Nederlands Watersport verbond maakt deze kant tekening bij het ontwerp streekplan Zeeland. De problemen bij de Kram- mersluis en de beperking van de uit breidingsmogelijkheden voor ligplaat sen rond het Veerse Meer worden ge noemd als veroorzakers van die te ver wachten toename. Het Watersportver- bond stelt dat zonder onderzoek al is aan te geven, dat er nog steeds behoef te is aan betaalbare ligplaatsen aan de grotere wateren. Voorts wordt gewezen op de proble men die vorig jaar ontstonden bij de Krammersluis. Als gevolg van het op onthoud, waarmee watersporters bij de Krammersluizen worden gecon fronteerd, is een 'weekendje Greve- lingen' voor watersporters, die hun ligplaats in Brabant of Zuid-Holland hebben, haast niet meer te doen. Bra bantse en Zuid-Hollandse waterspor ters, die de Grevelingen of de Ooster schelde als hun eigenlijke vaargebied beschouwen, zullen door die omstan digheid eerder geneigd zijn daar een vaste ligplaats te zoeken, zo verwacht het Verbond. OUDELANDE Een bloeiende boom in 't hartje van de winter op het dorpsplein van Oudelande. Het milde weer van de laatste weken brengt de natuur danig in de war en gedraagt zich alsof de lente al is aangebroken en koning winter al is verslagen. Toch zullen de nu overal ontluikende bloesems het nog zwaar te verduren krijgen wanneer de vorst op zijn schreden terugkeert en alsnog besluit het land zijn ijzige wil op te leggen. De dag dat de lente officieel begint is immers nog ruim twee maanden te gaan. VLISSINGEN De Vlissingse burge meester J. C. Th. van der Doef heeft de verladers en de binnenvaartschip pers uitgenodigd donderdag te begin nen met de uitwerking van het princi pe-akkoord. Beide partijen, die al maanden in conflict zijn, hebben deze week de principe-overeenkomst on derschreven, maar verbonden daar aan wel een voorwaarde. Van der Doef wil daar niet teveel gewicht aan hechten. „Van de gespierde taal van betrokken partijen heb ik geen slape loze nachten", zei hij gisteren. De schippersbonden ONS en ASV stel den als ontbindende voorwaarde dat het ministerie van verkeer en water staat het Rotterdamse graanbedrijf Granaria de vergunning om 24 eigen duwbakken in de vaart te nemen moet weigeren. Wanneer dat niet gebeurt, willen de bonden het akkoord niet ver der uitwerken. De verladersorganisatie EVO liet ZIERIKZEE - In het Engelse Hatfield is zondag 10 januari Leslie Asquith overleden. Asquith was sinds 4 mei 1971 ere-bur ger van de gemeente Zierikzee. Deze onderscheiding werd hem toegekend wegens zijn grote verdiensten in het kader van de uitwisseling tussen Hat field en Zierikzee. Asquith was als ge meentesecretaris verbonden aan de Hatfield Rural District Council, later de Welwyn Hatfield District Council. daarentegen eerder deze week weten dat dit standpunt onacceptabel is. „Als de schippersorganisaties vast houden aan hun standpunt dat er eerst een beslissing moet zijn over Granaria, is er geen sprake van over leg", zei H. Plasse, algemeen directeur van de EVO. Een schipperswoordvoerder liet don derdag weten dat de bonden bereid zijn volgende week donderdag te pra ten, mits Granaria dan toestemming is geweigerd. P. Romijn, hoofd externe zaken van de EVO, wist nog niet of de uitnodiging van Van der Doef zal wor den geaccepteerd. en de bemanning ervan in dienst te ne men, is er volgens de schippers sprake van oneigenlijk vervoer. Granaria is één van de grootste klanten op de schippersbeurs. Regisseuse Barbara den Uyl: „Ver zet tegen de gevestigde orde wordt steeds moeilijker. Ik ben altijd een optimistische pessimist geweest. Twintig jaar gele den wilde ik de wereld veranderen en ik wist precies wat ik mopst dóen. Die verandering wil ik nog steeds, maar de vraag is hoe. In de jaren zestig zat ik in de kraak-, vrouwen- en studentenbeweging. Liep mee in Vietnamdemonstraties en was tegen een aangepast leven. Dat ben ik trou wens nog. Maar veel mensen van vroeger doen niet meer mee. Ze lachen erom. Zijn getrouwd, hebben een gezin. Verzet tegen de gevestigde orde wordt steeds moeilijker. Ik begon me af te vragen of actievoeren nog wel zin heeft. En die twijfel komt tot uitdrukking in mijn film". den ze ons maar rare mensen, maar dat ging over. Op den duur kwamen ze ons zelfs bier brengen en zelfge bakken taart". „Of het geholpen heeft? Je houdt met je verblijf daar niet de kernwa pens tegen (hoewel ze dan nu toch niet komen), maar het zet de mensen wel aan het denken. Door ons zijn ze zich bewust geworden van het ge vaar dat die dingen met zich mee brengen". Wat vindt ze van de film? „Dat is moeilijk te zeggen, omdat ik Barbara den Uyl ('ja, een dochter'), is 38, woont in Amsterdam en is filmre gisseuse. Haar meest recente werk is de documentaire 'Onder het plavei sel'. Deze film wordt dinsdag ge draaid in het Middelburgse Schut tershoftheater (aanvang 20.30 uur). Hij maakt deel uit van het Circuit van de Korte Nederlandse Films, dat tot en met 7 maart door het land gaat. Van Groningen tot Maastricht wordt 'Onder het plaveisel' ver toond, samen met 'De stem van de Vermisten' van regisseur Erik van Zuylen. De Amsterdamse is een beetje actie moe. „Er is niks creatiefs meer aan. De ME bijvoorbeeld is zó goed bewa pend, datje van tevoren weet, datje verliest". Ze maakte het zelf mee. „Drie, vier jaar geleden kwam ik op het idee voor deze film. Het ging niet zo goed meer met het actievoeren, maar er bleven mensen in verzet. Naar hen heb ik gezocht, het was niet eenvoudig ze te vinden. In 'De Groene Amsterdammer' las ik een verhaal over Rob, een jongen die in El Salvador had meegevochten met de guerilla's. Ik vond dat het einde, ik vroeg hem voor de film en hij zei 'ja'. In een ander blad vond Barbara den Uyl een advertentie waarin vrouwen werden opgeroepen mee te helpen bij de verdediging van een kraak pand. Eén van die vrouwen was Co- rinne de Graaf uit Middelburg. Die had net twee jaar Woensdrecht ach ter de rug. Ze woonde daar in een tent in het actiekamp in '83 en '84. Inmiddels is de 26-jarige Middel burgse naar Amsterdam verhuisd en eigenlijk wil ze niet in de krant. „Ach, nee. Als je meedoet aan een documentaire over strijd, dan doe je dat met én voor anderen. Dan hoef ik niet op de voorgrond". Uiteindelijk stemt ze toe in een kort gesprekje. Ze heeft een hekel aan militaire macht, die ook haar persoonlij ke leven beïnvloedde. Ze had eens een vriendje, een totaalweigeraar, die een jaar de gevangenis in moest. Over de Woensdrecht-periode zegt ze: „Het eerste jaar woonden we in een legaal kamp, maar dat werd ontruimd. Een groep van een man of twintig bleef over en we hebben toen hele kleine kampjes opgezet, maar steeds werden we weer ver jaagd. Toch beviel het leven daar goed. We 'woonden' inmiddels in hutjes van plastic, we kookten op houtvuur en we gingen regelmatig Hoogerheide in. In het begin von- er zelf in voorkom. Van anderen heb ik gehoord dat ze 'm wel goed von den". Nu volgt Corinne de cursus Vrouw en Techniek op de Amster damse Streekschool en ze werkt bij een vrouwendrukkerij. In 'Onder het plaveisel', heeft Bar bara den Uyl veel gebruik gemaakt van archiefbeelden. Ook Corinne is niet gefilmd toen ze in Woensdrecht woonde, maar wel tijdens de maan delijkse blokkades die tot voor kort werden gehouden. In de film zijn ver der te zien: Fabiola, die zich als le vend kunstwerk, tentoonstelt; Paul, een Rotterdamse havenarbeider die van het goede leven houdt maar be seft dat hij dat nooit zal bereiken wanneer hij niet tegen zijn bazen in opstand komt; Jenneke, een afge studeerd psychologe die door haar werk in de Derde Wereld tot de con clusie kwam dat ze full time actie voerster moest worden en Frits die mede door de dood van Hans Kok en de afbraakbuurt waarin hij woont, steeds weer tot heftige confrontaties met de overheid komt. Barabara den Uyl regisseerde de film niet alleen, ze schreef ook het scenario. Dit is haar vierde zelf standige produkt. Haar vorige film 'Waar de ratten koning zijn', ging over de Staatsliedenbuurt in Am sterdam en gaf veel stof tot discus sie. Die film werd ook op televisie uitgezonden. Tien jaar geleden be gon ze met reportagewerk bij het Stadsjournaal. Ze gaf ook Neder lands op een middelbare school. „Daar wilde ik ook van alles veran deren, maar dat leverde conflicten op". 'Onder het plaveisel', heeft als on dertitel 'ligt het strand'. „Die leus komt eigenlijk uit Parijs en ik zag 'm eens op een schutting in de Haar lemmerhouttuinen staan. Het bete kent eigenlijk dat onder de straat stenen de mooie wereld verborgen ligt. Dat is in ieder geval iets waar naar je moet streven". De documen taire duurt vijftig minuten, is een produktie van YUCA Film en wordt gedistribueerd door het Nederlands Filminstituut. De kosten bedroegen anderhalve ton. Wanneer het Circuit Korte Nederlandse Films is afgelo pen, is de film te huur bij het NFI. Barbara vindt dat haar rolprent ook op tv vertoond moet worden. „Mis schien is het iets voor de NOS. Aan de andere kant denk ik dat het niet zo gauw zal lukken, want actievoe ren is niet meer zo in...". IngridRussel Corinne de Graaf: hekel naan militaire macht. „De EVO had vrijdag al aan het over leg willen beginnen, omdat beide par tijen zich inmiddels akkoord hebben verklaard met de overeenkomst. Daarbij is afgesproken dat de accep tatie zonder voorwaarden zou ge schieden. Wij zien dus geen enkele re den om het een week uit te stellen. Voor ondernemers kan een week lang duren. De zaak Granaria hangt dan wel als een donkere wolk boven het akkoord, maar staat er formeel bui ten", aldus Romijn. Vandaag (vrijdag) valt binnen de EVO de beslissing over het al dan niet ac cepteren van de uitnodiging. Burgemeester Van der Doef zei aan wij - zingen te hebben dat de overheid vóór 21 januari beslist heeft over de aan vraag van Granaria. Dit graanbedrijf wil zijn lading laten vervoeren in duw bakken die zouden moeten worden voortgebracht door ingehuurde sche pen en bemanning. Aangezien Grana ria niet bereid is de duwboten te kopen OOSTBURG - Het agrarisch bedrijf moet een zelfstandig bedrijf blijven. Boeren mogen geen veredelde werk nemers worden van de voedings- en genotmiddelenindustrie. Als dit uit gangspunt aanvaard wordt, is een ef fectieve belangenbehartiging van de landbouw mogelijk. Dit stelde secre taris J. Egberink van het Landbouw schap donderdag tijdens een studie dag van de Kommissie Top-Kader- vorming Zuidwesten in Oostburg. Alle sectoren in de land- en tuinbouw moeten met één stem blijven spreken, aldus Egberink. Dat is nodig om in vloed uit te kunnen oefenen op de overheid. Die eenheid is echter nog meer noodzakelijk wanneer de land bouw zich in de komende jaren in toe nemende mate op de markt gaat rich ten. Het gevaar is dan groot dat de landbouw opgedeeld wordt in pro- duktsectoren, waarin de industrieën bepalen wat en hoeveel er geprodu ceerd wordt. De landbouw wordt dan volkomen afhankelijk van de indus trie. Bij een belangenbehartiging per pro- duktsector is de boer niet goed af, zo hield Egberink zijn gehoor voor. Daar om moet land- en tuinbouw als één man blijven opereren. Verdeeldheid leidt er toe, dat boeren tegen elkaar uitgespeeld worden. Behalve een geza menlijke behartiging van belangen, is ook verbetering van de kwaliteit ervan dringend gewenst. Bestuursfuncties in coöperaties en standsorganisaties be horen vergoed te worden. „Het idee van vervangende bedrijfshulp en ver goedingen op dit niveau is alleszins re delijk." Tegelijkertijd kan met vergoe dingen bereikt worden, dat boeren zelf die bestuurstaken op zich nemen. Belangenbehartiging voor de gehele land- en tuinbouw, die bovendien van goed niveau is, kan de schade de ko mende jaren beperkt houden voor de boeren. Want het is onvermijdelijk dat boeren meer en meer met vraag en aanbod op de markt te maken krijgen. Dat zal hen er toe dwingen zich meer met technologische ontwikkelingen bezig te houden. Nederland zal zich vooral op specifieke en zeer moeilijk te telen produkties moeten richten. Daar waar supervakmanschap voor nodig is." De techniek kan ook bijdragen aan de zo noodzakelijke verbetering van de kwaliteit van de produkten. In de ko mende concurrentieslag speelt die kwaliteit een doorslaggevende rol. De consument, die kwaliteit wil, zal ook verlangen dat er zorgvuldig met het milieu wordt omgesprongen, zo waar schuwde Egberink. „Als belangenbe hartigers zijn we ons daarvan bewust... (Maar) men kan niet vragen van de land- en tuinbouw van het ene op het andere jaar effectieve bedrijfsmidde len aan de kant te zetten, wanneer er nog geen of onvoldoende vervangende mogelijkheden zijn." Dat het Landbouwschap zich goed be wust is van de ontwikkelingen, mag volgens Egberink blijken uit de in stelling van een commissie van des kundigen. Deze commissie gaat on derzoeken wat de gevolgen zijn voor de boeren van de ontwikkelingen op de markt, in de technologie en van de eisen op milieugebied. Daarbij wor den ook de toeleverings- en verwer- kingsdindustrie bij betrokken. Op ba sis van de bevindingen van de com missie wil het Landbouwschap haar eigen beleid gaan ontwikkelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 21