Guyt cel uit Fondspatiënt betaalt maximaal 125 gulden Zilveren Camera 1987 Fokker beperkt aantal ontslagen tot 390 vandaag M-BEROEP OP ISRAEL Schade van Tsjernobyl 27 miljard VERLIES 1700 ARBEIDSPLAATSEN Schandaal Rentepeil Fabriek Tekort Onschuld vrijdagkrant olkenvelden 1e jaargang no. 12 jjdag 15 januari 1988 SHINGTON De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties eft een beroep gedaan op Israel om „de onmiddellijke en vei- e" terugkeer van vier gedeporteerde Palestijnen te verzeke- i, en van verdere uitwijzingen af te zien. UTRECHT (GPD) - De Ne derlandse Spoorwegen voert in 1988 geen algeme ne prijsverhoging in. Wel worden per 1 april een aantal prijzen gewijzigd, waarbij de NS erop mikt dat het vervoer per trein gemiddeld in prijs gelijk blijft. enzijdig Stemverklaring Fonds Toonaangevend in eiken. DEES OVER IJKPRIJZEN: Bij Meubelfabriek Oisterwijk vindt u een uitgekiend assortiment wand- meubelen, waarmee u naar eigen smaak en behoefte kunt variëren. Kom nu naar de toonzaal en u vindt de kast, die past bij uw interieur. PZC Het schandaal rond de illegale praktijken van de Westduitse bedrijven Transnuklear en Ne- kum neemt ongehoorde vor men aan. PAGINA 3 Minister Ruding van financiën vindt dat de VS de rente moe ten verhogen teneinde een ver dere daling van de dollar tegen te gaan. PAGINA 3 Minister Smit Kroes wil dat de gemeenten 50 miljoen gulden bijdragen in de kosten voor het opheffen van de files in de Randstad. PAGINA 5 Alsof het sheikdom Dubayy in de Verenigde Arabische Emi raten nog niet genoeg heeft aan zijn bijna 4.000 kubieke ki lometer zand, gaat het zand uit benemarken invoeren. PAGINA 6 be katalysatorenfabriek van het Amerikaanse concern En gelhard in Terneuzen moet in juni 1989 klaar zijn. PAGINA 15 be algemene ziekenhuizen in Zeeland krijgen na 1990 te ma ken met een tekort aan verple gend personeel. PAGINA 17 Egbert van't Oever wast zijn handen in onschuld, hij is de heisa rond de Olympische kwalificatie van Ria Visser meer dan beu. PAGINA 23 7,8, 9,11,12 en 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buiten!.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 6 Provincie: 15, 17, 19, 20 en 21 Sport: 22 en 23 Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond (nnwrwMMwi voor wie van echt design houdt... ewolkt en perioden met regen en mot sen. Zwakke, later matige wind uit ostelijke richtingen. Middagtempe- atuur omstreeks 7 graden. eportaties alestijnen eroordeeld (Vdn onze correspondent) UTRECHT (GPD) - Een van de foto's waarmee de freelance fotograaf Leo Vogelenzang de Zilveren Camera 1987 heeft gewonnen. Het gaat om opna men van de rellen die zich 1 maart 1987 voordeden tijdens de voetbalwed strijd Den Haag-Ajax. Peter Martens, ook freelancer, is verkozen tot foto journalist van het jaar. Dat is donderdag bekendgemaakt tijdens een persconferentie van de Neder landse Vereniging van Fotojournalisten in Utrecht. Aan de strijd om de Zil veren Camera deed het recordaantal van meer dan 270 fotografen mee. Volgens juryvoorzitter Annelien Goote getuigt het werk van Vogelenzang van visie en is het technisch uitstekend verzorgd. De winnende serie omvat beelden van rellen in een wedstrijd tussen FC Den Haag en Ajax. Vogelen zang legde het optreden van de ME en het gedrag van supporters op ingrij pende wijze vast. Overigens was hij tijdens de presentatie niet aanwezig, we gens werk in Australië. Sinds enige jaren wordt ook de fotojournalist van het jaar gekozen. Hierbij wordt gelet op het totale oeuvre van de deelnemers. Winnaar Martens stak volgens juryvoorzitter Wil de Jong uit boven de andere inzendingen. Zijn werk bevat vooral foto's van arme, misdeelde, gehandicapte en verminkte mensen in alle delen van de wereld. Volgens de jurywaardering is het werk van Peter Martens van een constante kwaliteit. „Hij maakt geen mooie plaatjes of composities maar laat de werkelijkheid en de ellende in de maat schappij zien", aldus het juryrapport. Zo worden alle kortingspercenta ges gelijkgetrokken tot veertig procent. Dat betekent voor een enkeltje een prijsdaling van vijf procent, terwijl een abonnement tien procent duurder wordt. Dit maakte president-directeur van de NS, drs. L. F. Ploeger, gisteren bekend op de nieuwjaarsconfe rentie in Utrecht. Omdat de NS wil stimuleren dat er meer mensen in de daluren gaan reizen, komt er een Jonge- renkaart. Deze kaart kost 78 gul den en geeft jongeren tot en met 25 jaar veertig procent korting op enkele reizen en retours op maandag tot en met vrijdag van af negen uur en in het weekend. De NS verwacht dat deze kaart circa 100.000 nieuwe klanten op levert. De gewone dalurenkaart wordt goedkoper, terwijl retour tjes en alle andere kaarten, die korting geven, duurder worden. De Nederlandse Spoorwegen heeft het afgelopen jaar een re cord aantal reizigerskilometers geboekt. Het aantal kilometers steeg ten opzicht van 1986 met bijna vijf procent tot 9,3 miljard. (Zie verder pagina 6) (Van onze correspon dent) LONDEN Een siga ret en een heet bad. Dat waren de eerste wen sen van de Nederland se milieuactivist van Greenpeace Hans Guyt toen hij gisteren na een verblijf van zes weken uit de Pentonville Pri son werd ontslagen. Wegens 'goed gedrag' hoefde hij niet de volle drie maanden uit te zit ten. Bleek en vermagerd schuifelde hij naar bui ten, maar hij was ook opgelucht want het verblijf in een van Lon- jBens oudste en meest primitieve gevangenis sen is hem tegengeval len. Toen hij zich er eind meldde voor het uitzitten van zijn straf, wegens het afsluiten van een lozingspijp van de kerncentrale Sella- field, had hij nog ande re gedachten. „Ik legde Nederlandse maatsta ven aan en had geen juiste voorstelling van een oude Victoriaanse gevangenis. Daarom was de eerste dag met een een grote schok. Ik trof een vervuild en ver vallen gebouw aan, dat vrijwel overal in slechte staat verkeerde en bo vendien overvol was" aldus Guyt. Hij heeft nog steeds moeite met de opgeleg de straf. „Enerzijds is er een wet die toestaat dat Sellafield van de Ierse Zee de meest radioactief besmette ter wereld maakt. An derzijds zorgt de wet er voor dat mensen die proberen daar iets te gen te doen, in de ge vangenis komen. Hier klopt iets niet". ide 15 lidstaten van de Veiligheids ei stemden er 14 voor de resolutie. Verenigde Staten onthielden zich i stemming. Binnen een uur na de mming zei de Israëlische ambassa- ir bij de VN, Benjamin Netanyahu, zijn land de oproep naast zich neer t. Het was de derde keer binnen een and dat de Veiligheidsraad zich uit- ak over de Israëlische politiek met rekking tot de onlusten in de Gaza- ook en op de West-bank. Op 22 de- nber werd Israel veroordeeld van- ge het gewelddadige optreden in de lieden. ibassadeur Netanyahu zei gisteren I de drie resoluties van de Veilig- dsraad „eenzijdige aanvallen op ael zijn die geenszins zullen leiden het herstel van de rust" in de be te gebieden. uitgewezen Palestijnen zijn „aan- chters van de rellen" geweest en zijn len van „terroristische organisaties een lange misdadige geschiedenis liter de rug hebben". Israel had de ir uitgewezen mannen met goed :ht kunnen executeren „maar in lats daarvan werd besloten tot de ipassing van minimaal geweld", al- s Netanyahu. ambassadeur had verder geen goed woord over voor de suggestie van de Russische ambassadeur bij de VN, Aleksander Belonogov, om naar een versterkte rol van de VN in de bezette gebieden te streven. Van 1957 tot 1967 was er een VN-vredeskorps in Gaza dat „faalde in het handhaven van de vrede", zo zei Netanyahu. Opvallend was gisteren het stemgedrag van de Verenigde Staten. Op 5 januari stemde Amerika nog voor de resolutie waarin van Israel gevraagd werd om van de deportaties af te zien, maar nu werd voor een stemonthouding gekozen. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Vernon Walters, zei gisteren dat voor onthouding werd gekozen „om dat we niet geloven dat voortdurende uitspraken van de Veiligheidsraad hel pen bij het herstel van de rust in de be trokken gebieden". Maar, aldus Wal ters, dat neemt niet weg dat Amerika tegen de deportaties is en dat ook blijft. „We betreuren de uitwijzingen diep, en we doen een beroep op Israel om meer deportaties te vermijden", zo zei hij. Israel heeft gisteren opnieuw tien vooraanstaande Palestijnen gearres teerd. UTRECHT (ANP) - Als het ijkprijzen- systeem voor geneesmiddelen wordt ingevoerd, waarbij ziekenfondsverze kerden het verschil tussen de ijkprijs en de prijs van een duurder middel zelf moeten betalen, wil staatssecre taris Dees (volksgezondheid) die bij betalingen binden aan een maximum van 125 gulden per jaar. Dat is even- AMSTERDAM (GPD) Bij de vlieg tuigfabrikant Fokker verdwijnen als gevolg van een reorganisatie dit en volgend jaar in totaal 1700 banen. Door natuurlijk verloop en herplaat sing binnen het bedrijf kan het aantal gedwongen ontslagen worden be perkt tot 390. De ontslagen vallen in de administratieve sector, de pro- duktieafdelingen blijven gespaard. Bonden en de directie van Fokker heb- MOSKOU (AFP) - De totale schade van de ramp met de kernreactor in Tsjernobyl wordt geraamd op 8 mil jard roebel, omgerekend bijna 27 mil jard gulden. Hierbij is rekening ge houden met produktieverlies doordat enige tijd geen en later minder elek triciteit kon worden geleverd. De 'di recte kosten', waarmee de uitgaven voor het verzachten van de gevolgen van de ramp worden bedoeld, belopen naar schatting vier miljard roebel. Dit staat in een donderdag in Moskou gepubliceerd verslag van een bijeen komst van het Politburo. In september 1986, vijf maanden na de ramp, vermeldde een officiële schat ting van de totale schade nog twee mil jard roebel, maar partijleider Gorbats- jov zei later dat deze raming 'aanzien lijk' zou worden overschreden. ben tot gisteravond laat vergaderd over een kostenbesparingsprogram ma dat vanaf 1990 een bezuiniging van 200 miljoen gulden op jaarbasis moet opleveren. Fokker raakte in financiële moeilijkheden bij het maken van twee nieuwe vliegtuigtypen: de F 50 en de F 100. Het bedrijf klopte bij de overheid aan om steun, dat werd toegezegd op voorwaarde dat Fokker een reorgani satie zou doorvoeren om de kosten te drukken. Na afloop van het meer dan twaalf uur durend overleg deelde directeur sociale zaken van Fokker Aircraft, C. Biersma, mee dat de 390 ontslagen binnen een termijn van zes maanden zullen vallen op het hoofdkantoor in Amsterdam-Zuidoost en op de vesti ging Schiphol, uitgezonderd de pro- duktieafdeling. „Met deze maatregelen, en in samen hang met onze kwaliteitsprodukten Fokker 50 en Fokker 100", aldus direc teur Biersma, „is de continuiteit van Fokker Aircraft, en daarmee de werk gelegenheid voor 8350 werknemers voor de langere termijn zeker gesteld". De werknemers die worden ontslagen, krijgen een aanvulling op hun uitke ring. Daarvoor wordt een stichting in het leven geroepen, die zal worden be heerd door de vakbonden. Werkne mers ouder dan 56 jaar die worden ont slagen, krijgen uit dat fonds een uitke ring ineens. Woordvoerder H. Bij- vanck van de Industriebond FNV: „Die uitkering geeft een inkomens garantie tot hun pensioen van 87,5 pro cent van het laatst genoten salaris. (Advertentie) t Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43.01640-65641. Werknemers onder die leeftijd krijgen een uitkering ineens die is gebaseerd op leeftijd en diensttijd". veel als de verzekerden nu maximaal kwijt zijn aan de eigen bijdragen van 2,50 gulden -de medicijnenknaken- die dan zou worden afgeschaft. Dit blijkt uit brieven van Dees aan de Tweede Kamer over het geneesmidde- lenbeleid. Daarin houdt hij vast aan het door de Ziekenfondsraad unaniem afgewezen ijkprijzensysteem en ver werpt hij een alternatief van de farma ceutische industrie (Nefarma) en de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) waaraan een meerder heid van de raad de voorkeur gaf. De bezwaren van de Ziekenfondsraad tegen ijkprijzen betroffen de mogelijk heid van ongelimiteerde bijbetalingen door de verzekerden (die Dees dus nu wel wil beperken) en de „onderhande lingen" die de patiënt met arts en/of apotheker zou moeten voeren als hij geneesmiddelen krijgt voorgeschre ven of afgeleverd waarvan de prijs bo ven de ijkprijs ligt. De raad vindt het systeem patiëntonvriendelijk. Maar volgens Dees is het patiënton vriendelijk om niets te doen aan de kostenstijgingen van de geneesmid delen die een gevolg zijn van het prijs- gedrag van de fabrikanten en het slechte functioneren van de genees middelenmarkt. De patiënt krijgt daarvan -via de premie- de rekening gepresenteerd. De staatssecretaris wil met zijn maatregelen op het ge bied van de geneesmiddelenvoorzie ning een structurele ombuiging berei ken van 535 miljoen gulden in 1990. De financiële middelen voor de stich ting worden opgebracht door Fokker en de werknemers. „Wij zullen de me dewerkers van Fokker voorstellen een bijdrage te leveren", aldus Bijvanck. Volgens de bonden is nu een construc tie gevonden die binnen de grenzen blijft, die het ministerie van economi sche zaken heeft aangegeven. Daar naast is ook geregeld dat alle werkne mers van Fokker per 1 januari hun pro motie en periodieke uitkeringen krij gen uitbetaald en alsnog de uitkering van f 150 die voor kerst en nieuwjaar geldt. „Wij zijn zeer tevreden over deze overeenkomst die wij met Fokker hebben afgesloten", aldus Bijvanck. Staatssecretaris Dees

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1