Vogelkampioen rnemuiden groeit en Ibouwt gestaag door. In voorjaar 1989 eerste stoomloc op Brouwersdam IN ALGEMENE ZIEKENHUIZEN DAIHATSU PZC/ provincie 17 LENING 10BB STAAT DER NEDERLANDEN Ter Schorre krijgt klachtencommissie Twee auto's beschadigd bij aanrijding bij Nieuwerkerk Infocentrum automatisering akkerbouw komt in Schoondijke 'OPULAIRE WOONGEMEENTE Brakenburgers PLAN RIJDEND TRAM MUSEUM: Hellevoetsluis Inbraak in kantine voetbalclub Biervliet Op termijn tekort verpleegpersoneel Advertentie MIDDELBURG - De algemene ziekenhuizen in Zeeland krijgen na 1990 te maken met een tekort aan verplegend personeel. Om dat aan te vullen zullen ze steeds vaker een beroep moeten doen op gediplomeerden van de dagopleidingen. De werkgele genheid in psychiatrische ziekenhuizen en zwakzinnigenin richtingen blijft de komende drie jaar op peil. In de verpleeg huizen is tot en met 1991 sprake van een overschot. Geen ramp, doordat ziekenverzorgenden ook elders terechtkunnen. Dit staat in de Regionale Personeels planning voor de Provincie Zeeland, een momentopname van de te ver wachten ontwikkelingen in ziekenhui zen en andere instellingen voor de pe riode 1988 tot en met 1991. Onderzoe kers drs J. Th. Kedzierski van de Na tionale Ziekenhuisraad en ir M. C. Vlemmix van het Nationaal Zieken huisinstituut nemen aan, dat de alge mene ziekenhuizen volgend jaar wor den geconfronteerd met een overschot aan verpleegkundigen doordat het aantal bedden met circa 200 terug loopt als gevolg van fusies en dergelij ke. Of er daarbij werkelijk 156 perso neelsleden teveel zullen zijn, valt nu nog niet te overzien. Bij ziekenhuisfu sies plegen namelijk nogal wat men sen versneld te vertrekken. Ook de ziekenhuizen en instellingen in Zeeland ontkomen niet aan landelijke ontwikkelingen, die het aantrekken van geschoold personeel moeilijker zullen maken dan voorheen, schrijven de onderzoekers. Niet alleen neemt het aantal ouderen de komende twintig jaar toe, ze worden gemiddeld ook ou der en hebben meer dienstverlening in de gezondheidszorg nodig. Doordat te gelijkertijd het aantal jongeren terug loopt, zullen de instellingen minder vaak een beroep kunnen doen op jeug dig personeel. Het aantrekken van de economie betekent, dat ook andere be drijfstakken actief zijn op de arbeids markt en de gezondheidszorg beter moet kunnen concurreren. Een nieuw verschijnsel is de thuiszorg door parti culiere bedrijven, waar ziekenhuisper soneel „in drommen voor de deur" zou staan, al zijn er geen cijfers te geven. Dat geldt ook voor „pools" met op- roep- of uitzendkrachten in Zeeland. Uit de Regionale Personeelsplanning blijkt dat het personeelsverloop in de gezondheidszorg na 1985 sterk is toe- TERNEUZEN - Verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen, onderdeel van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, krijgt een onafhankelijke klachtencommissie. Daarin zit een vertegenwoordiger van de ouderen bonden, van de familieraad en van de directie van het verpleeghuis. Daar naast heeft de directie van Ter Schor re zelf een klachtenbemiddelaar aan gewezen. De commissie wordt dins dag officieel geïnstalleerd. De onafhankelijke klachtencommis sie is overigens zeker niet uit nood ge boren. Tot nu toe konden bewoners/ patiënten of hun familie altijd terecht bij het personeel of de directie. Deson danks is toch besloten tot het instellen van de klachtencommissie. Voorzitter wordt J. Hamelink (benoemd op voor dracht van de ouderenbonden), lid wordt mr J. Dieleman (op voordracht van de directie) en lid/contactpersoon wordt mevrouw T. Samijn-Van Tiel. Zij zal geregeld in het verpleeghuis aanwezig zijn. Klachtenbemiddelaar G. van Kessel van Ter Schorre zeifis er doorgaans van maandag tot en met vrijdag. Mevrouw Samijn en de hper Van Kessel zullen in eerste instantie op dezelfde manier met een klacht om gaan: de klacht bespreken en trachten via bemiddeling tot een oplossing te komen. Levert dat geen resultaat op dan kan de indiener van de klacht naar de nieuwe commissie stappen. Die stelt vervolgens een onderzoek in en brengt advies uit aan de directie. genomen, vooral in verpleeg- en zie kenhuizen. Van degenen, die een nieu we baan namen, doet de helft dat in de gezondheidszorg in Zeeland. Afhanke lijk van de opleiding zijn er opvallende verschillen. Zo stapt van de verpleeg kundigen met een B-diploma slechts 15 procent uit het arbeidsproces. B- en Z-verpleegkundigen wisselen wél van werkgeefster maar blijven in 80 pro cent van de gevallen hun sector trouw. Voor A-verpleegkundigen ligt dat per centage op 55 en bij de ziekenverzor genden verdwijnt niet minder dan 60 procent haar de algemene zieken- of verzorgingshuizen. Om de binding met het personeel te versterken, krijgen de instellingen het advies om meer te investeren in het ontwikkelen van verpleegkundig management en zo het aandeel van de verpleegkunde in het beleid beter herkenbaar te maken. Kedzierski en Vlemmix waarschuwen om, ook nu de druk op de arbeidsmarkt toeneemt, kwaliteitseisen te blijven stellen aan sollicitanten. In de loop van dit jaar verschijnt het vierde rapport. De Pro vinciale Ziekenhuisraad Zeeland, die al eerder een werkgroep „manpower- planning" instelde om de personeels- bewegingen te volgen en beleidsvoor stellen te doen, wil via een speciaal meldpunt inspelen op actuele ontwik kelingen. NIEUWERKERK - Bij een aanrijding op de rijksweg 18 bij Nieuwerkerk zijn woensdagmiddag om 12.10 uur twee auto's behoorlijk beschadigd. A. J. P. uit Klundert reed richting Bruinisse en wilde een vóór hem rij dende auto, bestuurd door J. L. uit Goes, inhalen. Toen een tegenligger naderde, voegde P. snel in naar rechts en sneed daarbij de auto die hij aan het passeren was. Een botsing volgde, waarop beide auto's in de berm te rechtkwamen. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. KLOOSTERZANDE/OUDELANDE Tijdens het Neder lands kampioenschap voor tropische vogels in Het Turf schip te Breda behaalde de heer A. Goud uit Oudelande de kampioensprijs met een van zijn rijstvogels. De heer Goud, die sinds vorig jaar januari lid is van de vo gelvereniging Zang en Kleur in Kloosterzande, nam met zes rijstvogels deel aan het kampioenschap. Alle tentoon gestelde vogels zijn nog tot en met zondag te bezichtigen in Het Turfschip. Die dag zal Goud daar uit handen van de heer Mulder, voorzitter van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers, de kampioensbeker in ontvangst mogen ne- OFFICIËLE DEALER industrieweg 37, Terneuzen 4538 AG, tel. 01150-81125. GOES/SCHOONDIJKE - De Tak- organisatie Akkerbouw Zeeland (TAZ) gaat in samenwerking met de Landbouwpraktijk- school in Schoondijke een infor matiecentrum voor automatise ring in de akkerbouw op poten zetten. Het centrum, dat wordt gevestigd op de terreinen van de Zeeuws-Vlaamse school, infor meert over de verschillende mo gelijkheden van automatise ring. Een nog aan te trekken pro jectmanager en een medewerker geven daar voorlichting over het toepassen van de computer op het akkerbouwbedrijf en de ver dere ontwikkelingen op dit ge bied. Wanneer het informatie centrum opengaat is nog niet be kend. Een en ander hangt af van het aannemen van het personeel en het rondkrijgen van de finan ciering. Het project is mogelijk geworden door inpassing in het landelijk automatiseringsbeleid van de Stichting Informatieverzorging Akkerbouw, waardoor een sti muleringssubsidie verkregen kon worden van het ministerie van landbouw. Doel van het in formatiecentrum is om de moge lijkheden van automatisering zo volledig mogelijk te benutten en te bevorderen. Het infocentrum krijgt onder meer een expositie-, een voorlichtings-, een demon stratie- en een scholingsfunctie. In het centrum zullen een aantal bedrijfscomputers worden opge steld, waarop de verschillende akkerbouwprogramma's kunnen worden gedraaid. In een afzonderlijke ruimte krij gen leveranciers de mogelijkheid hun eigen produkten te expose ren. In die ruimte komen tevens informatiebulletins, wandbor den en videobanden. Daarnaast zullen diverse verwante zaken een plaatsje krijgen, waarbij on der meer wordt gedacht aan het bedrijfsregistratiesysteem van de accountantsunie ZLM. De twee medewerkers van het infor matiecentrum zullen in groeps verband demonstraties geven. Ook zal er scholing en instructie worden verzorgd voor leerlingen van de Praktijkschool, land- bouwmedewerkers, voorlichters en andere belangstellenden. De TAZ en de Praktijkschool verwachten dat het infocentrum bezoekers krijgt vanuit de ak kerbouw in Zuid-Nederland. Het is de bedoeling om in die re gio verschillende groepen op te zetten, zoals gebruikersgroepen. Op korte termijn gaan de initia tiefnemers het project verder in vullen. Op de Praktijkschool is al het een en ander aanwezig op het gebied van procesbesturing. Het benodigde materiaal voor expositie en voorlichting zal eveneens op korte termijn wor den gekocht. JDAG 15 JANUARI 1988 Burgemeester M. Markusse bij nieuwbouw in Brakenburg II:...groeien moetje gestaag doen.. JtRNEMUIDEN - De beschikbare bouwgrond voor 1988 in Arnemui- Hen is al bijna uitverkocht. De eer- Ite paar weken van dit jaar ging on geveer 80 procent van de kavels in Brakenburg Il-Oost - waar dertig Ivoningen gebouwd kunnen worden lvan de hand. In nog geen maand is er voor ongeveer een miljoen gul pen grond verkocht. De Arnemuid- fce burgemeester M. Markusse, legt lirots een grote kaart op tafel van gen deel van de nieuwbouwwijk Brakenburg. „Die stukken grond net een kruisje erop zijn nog niet |\veg", zegt hij. Het is zoeken naar Teen kruisje. (Arnemuiden groeit en bouwt in een lijd waarin andere Zeeuwse gemeen- p.en piekeren over onverkoopbare percelen en leegstaande woningen. Terwijl een stad als Vlissingen vorig laar te kampen kreeg met een nega- Ttieve vestigingsbalans van 575 inwo ners telde Arnemuiden er 61 mensen bij. Het geboorte-overschot in het Jdorp was bijna gelijk aan het vesti gingsoverschot. Bij elkaar beteken de dat een groei van 121 zielen tot 14.457 inwoners. Buurgemeente Mid delburg groeide slechts met 104 Imensen. Alleen Goes overtreft Arne- Imuiden in het Zeeuwse met 227 in woners extra. (Eenvoudigweg gezegd komt het de llaatste jaren steeds op hetzelfde (neer. Arnemuiden zet een bord neer ('bouwgrond te koop" en even daar- |na komt het eerste telefoontje van |een belangstellende al binnen. Waar |heeft het plaatsje die plotselinge po pulariteit aan te danken? |Burgemeester Markusse denkt het |wel te weten. Het is goed wonen in (Arnemuiden. Zonder lang nadenken |somt hij een hele lijst oorzaken voor (de groei op. Arnemuiden ligt voorde- ten opzichte van de grote werk- (concentraties in het Sloe en de Wal- |cherse steden terwijl het dorp ook op |een steenworp afstand van recrea tiegebieden als het Veerse Meer ligt. |De bouwgrond in Arnemuiden is |veel goedkoper dan in de nabijgele gen steden en ook zijn er geen stren- beperkingen. Variatie in kavel- |groote is mogelijk en vestigingsei- hen zijn er niet. Alleen bij premie-A |woningen gaan Arnemuidenaren voor. Maar ook voor huurwoningen |in de sociale sector gelden géén ei- hen zoals bijvoorbeeld in de nabijge legen plattelandsgemeenten Veere en Domburg, waar eigen inwoners voorrang hebben, wat er toe kan lei den dat buitenstaanders nooit aan de bak komen. Veel nieuwkomers terkt Arnemuiden zo van buiten Zeeland en ook de eigen jongeren hebben er over het algemeen een voorkeur om in het dorp te blijven of er naar terug te komen. Een groot deel van de groei wordt veroorzaakt door de vele geboortes in het dorp. Dat is overigens van oudsher al zo. Arnemuiden heeft veel orthodox-christelijke bewo ners en dat betekent grote gezinnen. Tel daarbij de gezinnen van de vaak jonge nieuwkomers op en dan wordt het duidelijker waarom Ar nemuiden naast huizen ook scholen bouwt, terwijl andere gemeenten bedenken wat ze met hun lege loka len moeten doen. „Arnemuiden heeft een erg gunstige bevolkingsopbouw", zegt Markusse. „We hebben veel jonge gezinnen in de gemeente en daardoor ook een groot geboorte-overschot. Daarbij komt nog het gegeven dat vrij grote gezinnen van vier, vijf kinderen hier niet buitengewoon zijn. Ik heb alle cijfers van vorig jaar eens op een rij tje laten zetten. De leeftijdscatego rie van 0 tot 14 jaar maakte toen 26 procent van onze bevolking uit, 47 procent bestond uit mensen van 15 tot 44, de categorie 45 tot 64 jaar maakte 18 procent van de bevolking uit en 9 procent van onze mensen was boven de 65." De sterke groei van Arnemuiden is visueel te zien aan de ontwikkeling van de nieuwbouwwijk Brakenburg. De spoorlijn deelt het dorp nu al bij na in tweeën. Aan de ene kant Bra kenburg aan de andere kant het ou de dorp. Momenteel heeft Arnemui den zo'n 1500 woningen. De verhou ding Brakenburg/oud dorp is onge veer 40 staat tot 60. De tijd lijkt niet ver meer dat Brakenburg groter of even groot wordt als het oude dorp. De wijk ontwikkelt zich in een snel treinvaart. Midden jaren zeventig werd de eerste paal geslagen in Bra kenburg I. Midden jaren tachtig werd begonnen aan Brakenburg II. Gaat de groei zo verder dan is die wijk eveneens over een jaar of vijf volgebouwd. De gemeente is mo menteel al druk in onderhandeling over de aankoop van gronden voor Brakenburg III, dat tussen het eer ste deel en de Singel moet komen te liggen. Hoewel de overheid zich meer en meer terugtrekt uit de wo ningbouw ziet Arnemuiden geen grote stagnaties van nieuwbouw voor zich. In Arnemuiden werden toch altijd al meer koopwoningen gebouwd. Er zijn mensen in het dorp, die de Brakenburgers eigenlijk geen echte Arnemuidenarep vinden, "t Zijn die uit Brakenburg weer", werd wel eens met een veelbetekenend knikje ge mompeld toen de schoolvereniging' die twee christelijke scholen beheert zich splitste in een vereniging die de meer orthodoxe bijbelinterpretatie aanhing en één die voornamelijk be stond uit ouders van wat "lichtere" stromen in kerkelijk Nederland. Tot de laatste vereniging hoorden veel ouders uit Brakenburg. Wat blijft er over van een dorpska rakter wanneer er veel nieuwbouw wordt gepleegd? Nog heel wat, denkt burgemeester Markusse. Hij heeft het idee dat het allemaal best harmonieus samengaat, 'oud-Arne- muiden' en de 'import'.„Mensen oriënteren zich natuurlijk ook van tevoren voor ze ergens gaan wonen. Ze weten dat ze hier in Arnemuiden bepaalde zaken kunnen verwach ten. Daar passen ze zich bij aan. De ontwikkelingen staan natuurlijk ook niet stil. Arnemuiden is evenals andeCe dorpen veel opener gewor den. Het is niet meer zo als vroeger, toen mensen hun dorp haast niet uitkwamen. Nu gaan de kinderen naar school in Middelburg. Men werkt buiten het dorp enzovoorts." Zal Arnemuiden dan ook, zelfs wan neer er nog meer mensen van bui tenaf komen, vol kunnen blijven houden aan bijvoorbeeld het ver bieden van georganiseerde sport op zondag? Op die vraag weet de bur gemeester geen antwoord. „Je weet niet hoe zich dat ontwikkelt." En over groei: „Groeien moet je ge staag doen. Zo gaat het hier ook al jaren, steeds met een paar procent. Regelmaat is beter voor een dorp dan ineens een extreme uitbreiding en daarna niéts meer." bedrag koers rente aflossing inschrijving storting leningvoorwaarden open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 19 januari vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks per 15 februari op 15 februari 1994 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld 19 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 februari 1988 kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs JIDDELBURG - Het architectenbu- lau Lafour en Wijk uit Amsterdam lelt definitief de opdracht gekregen for het uitwerken van de eerste fase F1 het plan Maïsbaai in Middelburg. P streven van de Walcherse Bouw J"e en Bouwbedrijf De Delta - die sa- Pen de Bouwcombinatie Maïsbaai Innen - is om uiterlijk 1 maart een (hetsontwerp vóór circa 120 wonin- |n te presenteren. Burgemeester en T'houders van Middelburg willen voor juni woningbouwplannen indie nen bij de provinciale directie volks huisvesting. Zoals bekend heeft ge meente 34 premiehuurwoningen toe gewezen gekregen, het volledige con tingent voor Zeeland. Aan de Maïsbaai - het vroegere Vitrite- terrein - zijn 375 woningen geprojec teerd, hoofdzakelijk ondergebracht in appartementengebouwen en twee woontorens. Het project, waarvoor het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds 'in de markt' is als belangrijkste beleg ger, zou moeten worden uitgevoerd in vier fasen, afhankelijk van de belang stelling van toekomstige bewoners en toewijzing van woningcontingenten. Als alles volgens plan verloopt, wordt omstreeks oktober begonnen met de bouw. v Supervisor is de architect Aldo van Eyk uit Amsterdam. Lafour en Wijk maakten indertijd ook het presenta tieplan voor het gebied. GOEDEREEDE - De stichting Rij dend Tram Museum (RTM) wil in het vroege voorjaar van 1989 de eerste historische stoomlocomotief en wa gens laten rijden op een nieuw lijntje over de Brouwersdam. Er wordt al aan gedacht die lijn door te trekken naar Schouwen-Duiveland maar als dat er van komt, gebeurt het pas over een reeks van jaren. Dat zal dan onder meer afhangen van het enthousiasme van Schouwse gemeenten om deze toeristische voorziening binnen de grenzen te halen. Het bestuur van de stichting RTM pre senteerde donderdagmiddag tijdens een persconferentie in het gemeente huis van Goedereede de plannen voor de aanleg van de lijn, een museum en een remise waar de voertuigen gestald en gerepareerd kunnen worden. De eerste fase bestaat uit de aanleg van de halte op de zogenaamde Punt aan het begin van de Brouwersdam. Daar moet ongeveerl,5 kilometer rail aan worden gekoppeld. Bij die halte ko men verder de remise en het spoorweg museum. Met dit werk is een investe ring van 9 ton gemoeid. De tweede fase bestaat uit het verlen gen van de rail met enkele kilometers, over de Brouwersdam. Het tracé gaat naast de parallelweg lopen. De aanleg van de tweede fase zal 0,8 tot 1,8 mil joen gulden kosten. Afhankelijk van de vorderingen van de bouw van het recreatiedorp Port Zélande wordt daarna de derde fase aangelegd. Die derde fase voorziet in de bouw van een stationnetje in het vakantiedorp. De totale lengte van het baanvak, enkel- spoor, zal 5 kilometer bedragen. De exploitatie van de stoomtram moet kostendekkend zijn, maar voor de aan leg van allerlei voorzieningen wordt een beroep op subsidies van overhe den en donoren gedaan. Verder steekt de stichting veel zelfwerkzaamheid in het project. Het zijn dan ook de vrijwil ligers van de stichting die de trein la ten rijden en voor het onderhoud zor gen. Momenteel is het Rijdend Tram Mu seum nog in Hellevoetsluis gevestigd. Maar omdat het 1,5 kilometer lange lijntje daar niet zo aantrekkelijk is, zocht de stichting naar een andere lo- katie. Die is aan de Brouwersdam ge vonden. De stichting heeft bewust voor de afkorting RTM gekozen. Die letters stonden vroeger voor Rotter- damsche Tramweg Maatschappij, de voorganger van het streekvervoer Zuid-West Nederland (ZWN) in Zie- rikzee. In 1966 werd de RTM opgeheven en de stichting heeft toen een aanzienlijke hoeveelheid rollend materieel over kunnen nemen. Het gaat om stoomlo comotieven, motorwagens, rijtuigen en goederenwagens. Die dateren alle uit het begin van deze eeuw. De stichting RTM heeft de beschik king over 5 locomotieven (3 stoom en 2 diesel), 2 motorrijtuigen (diesel) en eni ge tientallen rijtuigen en goederenwa gens. Dit materieel heeft tot 1966 het personen en goederenvervoer op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden verzorgd. Deze voertuigen rijden over een rail met een breedte van 1067 mili- meter. Op de persconferentie bleek donder dag dat het bestuur van de stichting veel verwacht van de enorme aantal len toeristen die nu en in de toekomst de Brouwersdam zullen aandoen. Zo wordt bijvoorbeeld ingehaakt op de hoeveelheden surfers op het Grevelin- genmeer. Speciaal ten behoeve van die watersporters worden op enkele goe derenwagens rekken voor surfplanken gemaakt. Surfers die van de ene kant naar de andere kant gezeild zijn, kun nen met hun plank op de trein stappen en weer naar hun vertrekpunt reizen. Verder zijn contacten aangeknoopt met touroperators die een rit met de stoomtram aan kunnen bieden in het kader van een dagtrip. Verder heeft de ervaring in Hellevoetsluis geleerd dat het stoommuseum een goede slecht-weer accommodatie is. Het is nog maar de vraag of de tram ook op zondag zal rijden. In de gemeente Goedereede wordt streng de hand ge houden aan de zondagsrust. De ge meente heeft overigens wel een subsi die van 100.000 gulden voor de stoom tram in het verschiet gesteld. (Advertentie) De heer Goud met één van zijn rijstvogel. Het kampioensexemplaar is nog in Het Turfschip te bezichtigen. BIERVLIET - In de kantine van de voetbalvereniging Biervliet is tussen dinsdagavond en woensdagmiddag ingebroken. Een ruit werd vernield. Ontvreemd zijn onder meer een microfoon, vijftig broodjes, twee sloffen sigaretten en een sporttas. De bedrading van de mu ziekinstallatie werd kapotgetrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 19