-t^B- ^«sfitóSSp-® W realiteit en variëteit SIGNALEMENT BELLAMY 19 EN ZEEUWSE BIBLIOTHEEK O Plü N s,/ mmunicatie uX Qèicf AAA h -ST-fr- r IijDAG 15 JANUARI 1988 joop dam (1922) fiï vSsStt&r- -«r -«Pr anning ironie kunst soif esprit haas polynero etcetera lunchcafé prins van oranje stadsschuur van sparrentak r o overs trouvaille antoine mes fotogroep kuiperspoort symmetry 88 tien zeeuwen glas in lood la strada bekenes balans 17 heiligen veerboot wim bakker arthouse roggeveen vaarzon morel cor knops zkc „WWj. -tmmË&arnÊfÊSi&tir ."- srSmjEF:'..,- ££gsP5*C **-" 7®^*^SiSK* I^SS^^^SS»*- SfcA'^S "-- 5». "ifeJ!S5«>»Js: btlijnX', houtsnede van Mike R. Werkhove. woont sinds 1966 in Zeeland. Nieuwendijk 19 4424 BH Wemeldinge Hij werkt met voorkeur in recente en fossiele getijgebieden en, realiseerde in Zeeland en daarbuiten een aantal tentoonstellin gen en projekten over zaken die voor het merendeel de verhou ding van mens en milieu in kritische zin raken. Hij werkte mee aan de Gouden Delta en Nieuw Zeeland en schreef in 1974/75 het Ge tijdenboek. De zeepok speelde in de periode 1960-1970 een bescheiden rol in de vloedlijncomposities en geniet ook nu weer zijn aandacht. Dam toont (met echtgenote Ans van Herwaarden) in Balans 17 de resultaten van een expeditie naar de kalkmassienen van Noord- Jutland en de oostkust van Sjealland. De verzamelde versteende sponzen en de zee-egels geven te za- men met foto's en tekeningen een beeld van de bodemfauna van de Krijtzee die zich gedurende langere tijd over grote delen van Europa en de randzeeën uitstrekte. Het is tevens de eindfase van een twaalfjarig onderzoek naar ori gine en habitus van de vaak omstreden vuursteen-concreties uit de sedimenten van Noord-en Oostzee. Misschien ook een rehabi litatievan de vuursteenknol én de verzoening van kunst en weten schap. 9 januari t/m 6 februari 1988, Limfjorden '86. 'l'\ "oen van Sparrentak is een Lschilder die qua thematiek rerkwijze midden in de rkelijkheid van de jaren '80 at. Zijn realiteit omvat «nlopende zaken als Jhetterende transistors, pizaners, tuingereedschap, ■kse auto-cultuur, ïtreclames, raffia ierzetters' en nog veel meer, Ishij zelf schrijft in de alogus 'Zes jonge ïstenaars', die de ijknamige toonstellingsreeks in de ssingse galerie 'Bellamy 19' eleidt. t Sparrentak - 29 j aar ïdenin Westkapelle geboren Dontin Amsterdam. Hij eeftde cosmopolitische tuur zoals die daar zichtbaar iet kennelijk genoegen. De lalfwerken die momenteel in ssingen te zien zijn, |chrijven die realiteit niet, r is er een interpretatie van fin eigenzinnige vormentaal, etschilderij 'TV' oorbeeld, plaatst Van rrentak een vorm die lijkt op schild, voor een beeldbuis, letschild is een opening laakt waardoor een lbetekenend niets te zien is. ide bovenkant van het schild ten twee hoorns uit, wat voor associaties biedt met het schijnsel 'Heilige Koe'. JiSparrentak gebruikt (lelijk afgebakende vormen lijken te verwijzen naar kenbare voorwerpen. Maar 'ormen zijn door hun kleur ilaatsing op het vlak dijkertijd een hecht patroon ''orden. Die spanning dwingt oog steeds tot een nieuwe ffltatie binnen het werk en akt het uitermate boeiend, arterwijl je als beschouwer '«rassingen, die vorm en ar op je af sturen, bemerkt, cd je tevens geprikkeld om thema dat Van Sparrentak deorde stelt te 'Wonden. ijn ook soberder werken te i,zoals 'Serre', dat wil frtuigen met slechts een pal zwarte verticalen en ole gekleurde bloemachtige men. Alhoewel Van wentak ook hier gevoel voor /positie toont, is er in dit ktoch te weinig te beleven, hor is te vinden in 'Bril'- stift op doek - waarin de dder op groot formaat een toont, omgeven door een -ipatroon. In de glazen atten vakjes de woorden °d' en 'Bad', verwijzend naar (waen oordelen. Onderwerp izateriaal relativeren naar /idee niet alleen gevestigde attingen over kunst, maar mi ook aan /dpuntbepaling in het ®een. sterkste stuk op de expositie «petitie': een vijfluik van e staande rechthoeken met '&e kleurcontrasten. J'ankelijk overweldigt de eid van kleuren en izinnige vormen. Verder eh betekent ontdekken dat Sparrentak de doeken eerst h andere volgorde hilderd heeft en ze daarna ers naast elkaar heeft angen. Die indruk wordt dan /ontkracht doordat de 'appingen op een aantal tsen ontbreken. Zo blijft het j5 steeds nieuwe impulsen mi aan het kijken. De ,te schilderijen van deze e schilder maken Wsgierig naar zijn verdere akkelingen. Het Zeeuws Kunstenaarscentrum toont in zijn ruimte aan de Kousteensedijk te Middelburg schilderijen, grafiek, keramiek en fotografie van drie zeer verschillende makers. Mike R. Werkhoven is geïnspireerd door de meedogenloze kracht van de zee. Zijn vroegere baan in de offshore-sector is daaraan niet vreemd. Werkhoven maakt vooral landschappelijk werk met door golven geteisterde kusten. De golven hebben dezelfde stofuitdrukking als de rotsen, wat hun kracht nog versterkt. Met het rood en paars van de kustformaties wil de schilder hun kwetsbaarheid benadrukken en de dramatiek van de strijd onderstrepen. Onherroepelijk lijkt de zee het land weer in bezit te nemen. Dit hoofdthema krijgt in de houtsneden een boeiender uitwerking dan in de schilderijen. De zich herhalende penseelstreken in de acryls zijn minder expressief dan de sporen die de guts in Werkhovens' grafiek achterlaat. Ook het over elkaar drukken van de verschillende door de kunstenaar gebruikte kleuren leidt tot een afwisselend oppervlak. 'Kustlijn III', een kartongravure, paart een eveneens rijke structuur aan een heldere compositie. In dit werk is van Werkhovens thematiek samengebald, terwijl er een poëzie uit spreekt, die niet in al het geëxposeerde te vinden is. Rob Brandt maakt keramiek die ironie uitstraalt. Speels relativeren van het theedrinken leidt tot het maken van een 'Monument voor een traditie': een bibberige tweedimensionaal ogende theepot op een rijzige sokkel. Eenzelfde houding is in het palet van keramiek terug te vinden. De titel 'I believe Jesus was a painter', het portret met gekleurde glazuren en de echte kaarsjes aan de rand zijn vondsten, maar ook niet meer dan dat. Als Brandt kitsch wil ontmaskeren lukt hem dat wel, echter zonder dat hij er zelf echt boeiend werk voor in de plaats maakt. Technisch lijkt Brandt goed onderlegd, iets meer spiritualiteit zou zijn vondsten een grotere meerwaarde geven. De fotografie van Roel Kimpe.op de eerste verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek te zien, combineert een knappe techniek met visie en gevoel voor compositie. In acht foto's - prachtig blauw van kleur- laat Kimpe meestal door water omfloerste vrouwengestalten zien. De negatieven daarvan drukt hij af over negatieven van watermassa's in zwembaden. Elke compositie - met titels als 'Blue Mermaid' en 'In a drop ready to take off1 - biedt naast schoonheid een wereld van verbeelding. NICO ou 7 Koen van Sparrentak, Bellamy 19 Vlissingen. Te zien tot en met 20 januari, dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, zaterdag van 13 tot 17 uur. Mike R. van Werkhoven, Rob Brandt en Roel Kimpe, Zeeuws Kunstenaars Centrum, Kousteensedijk Middelburg. Te zien tot 4 februari, maandagavond van 18 tot 21 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 13 uur. vitf ui. Ar Vi. EVERYTHING 'Repetitie', vijfluik van Koen van Sparrentak. Vandaag de tweeënveertigste aflevering van het Projekt Kunst Kommunicatie van de Middelburgse kunstenaar Ko de Jonge. De achtste kolom als kunstkolom: een strikt persoonlijke invulling van die ruimte door een Zeeuwse kunstenaar. Deze week is dat Joop Dam. (Kunst en Kommunicatie: elke week in de PZC-Vrijdagkrant. Corres pondentie: Ko de Jonge, Postbus 7082, 4330 GD Middelburg). In café Soif aan het Vlissingse Bellamypark is tot zondag 7 fe bruari een expositie ingericht van lyrisch abstracte schilde rijen van Rijnhard Schregar- dus. Hij verwerkt als een alche mist kleuren en materialen wat bijzondere effecten oplevert. In zijn werk staat de natuur, zo wel in het verleden als het he den, centraal. In de vitrinegalerie Art-titude (Singel 14,Vlissingen) expo seert Jan Haas sculpturen en tekeningen op de thema's Ica rus, De droom van de tuinman, Over hoofden. Tot 15 februari: kijkje in de kamer. Dertien Zeeuwse kunstenaars tonen in Galerie Esprit in Clin- ge hun werk tijdens de exposi tie 'Zicht op Zeeland'. De ten toonstelling omvat werken van elf schilders en twee beeldhou wers: Willem van Anraad, Wim Bakker, Guido Eckhardt, Willy de Houck, Ernest Joachim, Hans Lücken, Wim de Maat, Nelly van Nieuwenhuijzen, Marcel Robbe, Hans de Ruij- ter, Ferdinand Slock, Cees de Valk en Jan Verschoore. De opening wordt vandaag, vrij dag, om 20.00 uur verricht. De directeur van de Zeeuwse Cul turele Raad, H. W. A. Koch, zal een inleiding houden. Ope ningstijden zijn: woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur. Te zien tot en met 21 februari. 'Beeldend verder' is de titel van een expositie die bestaat uit werken van zestien oud leerlingen van Roncalli, die al len in een of andere vorm de beeldende kunst zijn ingegaan. De tentoonstelling is tot en met 24 januari te zien in de Et- cetera-zaal van het Markiezen hof in Bergen op Zoom. De ex posanten hebben een kunst school of -academie voor een groot deel doorlopen of zijn reeds afgestudeerd, zij zijn niet ouder dan dertig jaar. Ope ningstijden van 14 tot 17 uur. In het Lunchcafé in het Goese Stadhuis is tot en met 30 j anua- ri een expositie ingericht van Toos de Visser-Tramper uit Brouwershaven. Zij toont aquarellen met als hoofdon derwerpen zeezicht, land schappen uit de Zak van Zuid- Beveland en stillevens. In de foyer van de Goese schouwburg Prins van Oranje is tot en met 28 februari een ex positie te zien van werken van mevrouw G. J. Heerebout-Van Hoorn. Zij toont aquarellen. De hoofdthema's in haar werk zijn bosgezichten en boerderijen. De tentoonstelling is te bezich tigen tijdens de openingstijden van de schouwburg. In de Stadsschuur aan het Schuttershof in Goes is tot en met 13 februari een expositie ingericht van olieverven van Bernard van Rijthoven. Hoofd thema's in zijn werk zijn land schappen, dieren, bloemen en folklore. De tentoonstelling is dagelijks te bëkichtigen. In de ruimte van Nieuwe Mu ziek aan de Kloveniersdoelen in Middelburg is tot en met 20 februari de overzichtstentoon stelling 'In vertrouwen' te zien, waarin een beeld wordt gege ven van drie jaar Galerie Poly nero in Antwerpen. Tijdens de ze drie jaar stelde de galerie 28 exposities samen. Uit deze reeks zijn negen kunstenaars geselecteerd die hun werken tonen in Middelburg. Ope ningstijden dagelijks van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. In galerie Bellamy 19 (gemeen temuseum Vlissingen) is een tentoonstelling van recente werken van Koen van Sparren tak te zien. Deze expositie, in Schilderijen en gouaches van Kees Roovers over geome- trisch-optische meerzinnig heid zijn tot en met 26 februari te zien in de Ahrend-showroom aan de President Roosevelt- laan in Vlissingen. De tentoon stelling is te zien tijdens kan tooruren. In de Terneuzense galerie Trouvaille is gedurende de maanden december en januari een expositie ingericht van pastels van Theo Steyaert. De galerie is dinsdag tot en met za terdag geopend van 9 tot 18 uur en vrijdagavond ook tot 21.00 uur. De Middelburgse kunstenaar Antoine Mes exposeert tot 1 maart schilderijen in restau rant Katseveer in Wilhelmina- dorp. Zowel in het restaurant als in de bovenzaal is het werk van Mes te bezichtigen. The ma's van zijn schilderijen zijn Walcherse boerenschuren en koeien. Katseveer is dagelijks het kader van de reeks Zes jon ge kunstenaars, loopt tot 21 ja nuari en is te zien: dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zater dagen van 13 tot 17 uur. geopend met uitzondering van zondag. In de AMRO-bank aan de Vrij landstraat in Middelburg is tot en met 31 januari een foto-ex positie te zien van de foto groep 'De sluwe sluiter'. Ope ningstijden op werkdagen van 9 tot 16 uur en vrijdagavond ook tussen 19 en 20 uur. In de vitrines van de Stichting Beeldende Kunst in de Middel burgse Kuiperspoort is een ex positie ingericht, met als the ma 'Poëzie, Natur Gestal- tung. De tentoonstalling bevat sieraden van Tina Gehlen en originele illustraties uit boek werken van Albert Verburg. De verbindende schakel zijn de sieraden waarin gedichten zijn verwerkt. Te zien tot en met eind maart. In de Sint Pieterstraat in Mid delburg vindt van januari tot en met maart het etalagepro ject 'Symmetry '88' plaats. Hieraan wordt deelgenomen door een groot aantal buiten landse kunstenaars, die op uit nodiging van de Middelburgse kunstenaar Ko de Jonge, ieder een week de gelegenheid krij gen een werk te presenteren waarin het begrip symmetrie gestalte krijgt. De Westduitser Klaus Groh presenteert tot 22 januari zijn werk. Tn Vi oh 7 qoi ITT re A/Ti icon w-> XTn In de Goese galerie La Strada aan de St, Jacobstraat is tot en met 22 januari de expositie 'Het oertuig' te zien. Reynier de Muynck en Gerard Verker- ke tonen onder dit thema schil derijen en objecten. Openings tijden: maandag tot en met za terdag van 11 tot 20 uur en zon dag van 16 tot 20 uur. In het Zeeuws Museum Na- tuurhistorie in Oostkapelle is de expositie 'Tien Zeeuwen zien de natuur' ingericht. De exposanten zijn Miems van Citters, Johanna Klein, Henny Huser, Hansje den Hollander, Jacqueline van Trirum, Adri Vogelaar, Han van den Broec- ke, Adrie Karman, Jacques Willem en Johan van Trirum. De tentoonstelling is te bezich tigen tijdens de openingstijden van het museum, dagelijks van 10 tot 17 uur. Te zien tot en met 31 januari. In Galerie Bekenes in Katten- dijke is tot en met 14 februari een expositie te zien van hout snijwerk van Rien Quist. Hij laat met deze tentoonstelling zien wat er met de verschillen de bomen gedaap kan worden. Zo leent het "hout van eiken, beuken en notenbomen zich, volgens Quist, door de grillige vormen ervan goed voor ver werking. De galerie is zaterdag en zondag geopend van 14 tot 17 uur. Joop Dam exposeert tot en met 6 februari in Balans 17 in Middelburg. Dam zoekt zijn in spiratie in natuurverschijnse len. De expositie toont de re sultaten van een expeditie naar Noord Jutland 'Limfjord '86' aan de hand van tekenin gen, foto's, documentatie en fossiele vuurstenen. Openings tijden woensdag, donderdag en vrijdag van 12 tot 17 uur, za terdag van 11 tot 16 uur. Het Zeeuws Museum laat tot en met 28 februari de tentoon stelling Heiligen uit de Modder te zien. Het gaat om pelgrim stekens die werden gevonden op het Verdronken Land van Zuid-Beveland. Eerder was een groot deel van de indrukwek kende en zeer bijzondere col lecties te zien in het Markiezen hof in Bergen op Zoom. In de insignes herleeft de geschiede nis van de middeleeuwse bede vaartstochten, niet alleen in Zeeuws, maar vooral ook in Eu ropees verband. In de afgelo pen tien jaar werd een vijfhon derdtal pelgrimstekens gevon den. Daarvan worden de be langrijkste getoond op het adres Abdij 3, Middelburg. Dinsdag tot en met vrijdag van 11 tot 17 uur en zaterdag tot en met 17 uur. De Walburgpers (Zutphen) laat bij deze tentoonstelling het boek Heiligen uit de Modder verschijnen 25,-). Op de veerboot 'Prinses Julia na' (Vlissingen-Breskens) han gen gedurende de maanden ja nuari en februari werken van Wim Bakker. Bakker houdt zich bezig met schilderen en grafische-, gemengde- en ruim telijke technieken. Op de 'Prin ses Juliana' zijn vier werken te zien in gemengde technieken die Bakker speciaal voor de veerboot gemaakt heeft. In de hal van de Rabo-bank aan de Lange Geere in Middel burg zijn gedurende de maan den december en januari acryl- schilderijen te zien van Wim Bakker. De schilderijen zijn een selectie uit de serie 'aan vallen/aangevallen worden'. Maandag tot en met vrijdag zijn de werken te zien tussen 9 en 16 uur en donderdag ook tussen 19 en 20 uur. In galerie Bellemans aan de Oosterstraat in Axel is tot 5 maart een expositie van glas in lood te zien, ontworpen door de Terneuzense glazenier Peter Clijsen, die daarmee een beeld wil geven van de brede toepas singsmogelijkheden van glas in lood. De galerie is dagelijks, behalve op zondag, geopend van 10.00 tot 18.00 uur. In het Middelburgse Jacob Roggeveenhuis aan de Noord singel is tot eind januari een ge zamenlijke expositie te pien van Corry Blaas, Tine Visser en Anneke van der Vossen. De ex posanten tonen etsen, aquarel len en gouaches. Dagelijks te zien van 10 tot 17 uur. In de Vlissingse kunsthandel De Hom aan het Bellamypark is een tentoonstelling ingericht met werken van Wim Vaarzon Morel. De exposant toont aquarellen en olieverven. Vaar zon Morel heeft een grote affini teit met de scheepvaart getui ge het grote aantal werken dat schepen als onderwerp heeft. Andere gebruikte thema's zijn water en luchten. De tentoon stelling is vandaag .vrijdag, en morgen te bezichtigen tussen 14.30 en 18 uur. Omdat de kunsthandel heeft besloten de expositie te verlengen zijn de werken van Vaarzon Morel ook vandaag, vrijdag, en morgen te bekijken tussen 14.30 en 18 uur zaterdag tot 17 uur). De streekfotograaf Peter Nico- lai uit Breskens exposeert tot en met 7 februari fotografieën in galerie/atelier Arthouse in Biervliet. Nicolai toont het spe cifieke Zeeuwsvlaamse land schap en de zee zowel in zwart wit als in kleur. De fotografieën zijn op werkdagen te bekijken tussen 9 en 12 uur. Op zaterdag tussen 9 en 12 en tussen 13 en 16 uur, zondags gesloten. In de expositieruimte van de kunstuitleen in de Middelburg se Kuiperspoort is tot en met 13 februari een tentoonstelling van Cor Knops te zien. Knops exposeert schilderijen. Zijn schilderijen worden beheerst door de driehoek, 'het symbool van tijdloze geometrie' zoals Knops het omschrijft. De ten toonstelling is dinsdag tot en met zaterdag te zien van 13 tot 17 uur en donderdagavond ook van 19 tot 21 uur. In het Zeeuws Kunstenaars Centrum in de Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middel burg is tot 4 februari een ten toonstelling ingericht van drie kunstenaars: Roel Kimpe, Mi ke Werkhoven en Rob Brandt. De exposanten tonen respec tievelijk fotografie, grafiek en keramiek. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingstij den van de bibliotheek, maan dagavond van 18 tot 21 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 13 uur. De Zeeuwse Museumstich ting heeft voor haar beide ves tigingen vanaf 1 januari hieu- we openingstijden vastgesteld. Dit houdt in dat zowel het Zeeuws Museum Abdij 3 in Middelburg en het Zeeuws Mu seum! natuur historie aan de Duinvlietweg in Oostkapelle alle dagen gedurende het hele jaar geopend zijn. De nieuwe tijden zijn dinsdag tot en met vrijdag van 11 tot 17 uur en za terdag tot en met maandag van 13.30 tot 17 uur. *54,- V lA •/*v. 4 Q£Rl, u n w> *1 1 T. i. V .1 i'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 15