sombere toekomst voor tafelwijn de opmars van la cuisine plastic INDER RAAG «•a f de beste zeeuwse bolus kaart GEURFILTER PUNCHGLAZEN A resultaat grondlegger tultuur van Nijenhof demonstreert het vacumeren Wordt vacuüm-koken na de nouvelle cuisine de nieuwe rage in de restaurantwereld? Met angst en beven zien ver schillende topkoks dat spook beeld al hangen. La Cuisine Plastic, wordt er al spottend ge zegd. Een nieuwe kooktechniek is vooral voor zwakkere broe ders in de horeca vaak een kans om zich van collega's te onder scheiden. Met argusogen volgt de Keuringsdienst van Waren de nieuwste ontwikkelingen in de horeca-keuken. Naast alle voordelen van het vacuüm-ko ken is er een niet te onderschat ten verhaal; de hygiëne. Een ge vaar dat voor alle conserve ringsmethoden geldt. Vacuum koken, of het koken sous vide, zoals de Franse bena ming is, dreigt een grote vlucht te nemen in de horeca-wereld. Op een symposium in Amster dam tijdens de Horecava waren de lofuitingen niet van de lucht. In Frankrijk wordt het al op gro te schaal toegepast en in Neder land zijn er ook al restaurantke tens die deze nieuwe manier van koken op grote schaal toepas sen. Maar bij alle lofuitingen over de nieuwe kooktechniek waren er ook al genoeg waar schuwende woorden. De tech niek werkt alleen als de kok over groot vakmanschap beschikt. Vacuum-koken is niet in Lour- des uitgevonden. Wonderen blij ven uit. „Als je rotzooi in de zak stopt, komt er ook rotzooi uit" aldus een van de sprekers op het symposium. Wat is vacuüm-koken? Simpel uitgelegd is het een kooktech niek, waarbij de ingrediënten voor een gerecht in een plastic zak vacuüm getrokken wordt. In water of onder druk in stoom wordt het gerecht in dat plastic op een nauwkeurig te regelen minimum temperatuur gegaard. Veelal zal die temperatuur ver onder het kookpunt liggen. Door deze manier van koken blijven alle vitamines en mineralen in de ingrediënten bewaard en is er ook geen sprake van vochtver lies. Het belangrijkste effect voor de consument is de verster king van de smaak en, als het goed gebeurt, de malsheid. Ook als het gerecht dagen eerder al bereid is. Voor de kok is het voor deel dat hij de gerechten ver van tevoren kan bereiden en mits weer volgens voorschrift ge koeld, tien tot veertien dagen kan bewaren. Cas Spijkers, topkok van het twee sterrenrestaurant De Swaen in Oisterwijk, werkt al drie jaar met de techniek van vacuüm koken. „Ik heb twee ge rechten op mijn kaart die ik zo bereid heb. Bij enkele andere heb ik deze techniek als aanvul lende techniek gebruikt. Voor mij is het vacuüm koken dan ook niet meer dan een vijftiende keukentechniek. Niet meer en niet minder. Ik pas het niet toe uit economische motieven, maar omdat ik vind dat het voor sommige gerechten het beste re sultaat oplevert." Directeur G. Cremers van hotel restaurant Goderie in Roosen daal werkt ook al enige tijd met deze kooktechniek. Hij is er en thousiast over. Ziet vooral de economische voordelen. Spits uur in de keuken is bij een goede organisatie uit den boze. De ge rechten kunnen tot dagen tevo ren klaargemaakt worden. Is er volop aanvoer van tong en ligt de prijs laag, dan kan het restau rant daarvan profiteren door op grotere schaal in te kopen dan gebruikelijk, omdat die tong eenmaal bereid probleemloos bewaard kan blijven voor zeker veertien dagen. Financieel aan trekkelijk dus. De consument, de gast in het res taurant, hoeft er geen wonderen van te verwachten. Voorlopig niet tenminste. Toch kan die nieuwe techniek tot een kleine horeca-revolutie leiden. Nu al zijn er enkele bedrijven die op grote schaal, zeg maar indus trieel, gerechten op de markt brengen die sous vide bereid zijn. Het is niet onmogelijk dat kleinere restaurants die gerech ten inkopen en op de kaart zet ten als zijnde een eigen gerecht. Dat zal dan weer tot een perso- neelsbesparing in de keuken kunnen leiden en dus niet bevor derlijk zijn voor de werkgelegen heid. Grondlegger van het vacuüm koken is de Franse meesterkok George Pralus. Jaren heeft deze leerling van Escoffier geëxperi menteerd met deze technieken. In tal van landen heeft hij inmid dels scholen geopend, waar hij beroepskoks bijschoolt op het gebied van het vacuüm koken. Belangrijk, want er kan nogal wat misgaan met het vacuüm koken. Zo is een uiterste hygiëne van groot belang. Vooral omdat de gerechten nu veel langer be waard kunnen worden. De kwa liteit en versheid van het pro- dukt zijn van eminent belang. Net als de kennis van voedsel- technologie. Net als Cas Spijkers vreest ook Pralus dat als iedere kok uit trendy overwegingen aan het vacuüm koken gaat, deze tech niek binnen de kortste keren een slechte naam gaat krijgen. Er is nauwelijks receptuur voorhanden en dus moet er veel tijd gestoken worden in het ex perimenteren. Dat is ook een van de redenen van Pralus om die cursussen te gaan geven. In ons land zal dat waarschijnlijk gaan gebeuren door het onder wijscentrum Horeca. Nog een keer de Fransman Pra lus: „Vakmanschap en vooral hygiëne, een groot doorzettings vermogen en een berg talent. Als dat er niet is, dan vrees ik dat de investering van alle ap paratuur voor het sous vide be reiden van gerechten een fiasco wordt." 15 JANUARI 1988 kwaliteitswijnen te noemen. Van 46 miljoen naar 95 miljoen liter. De toetreding van Spanje tot de EG heeft het probleem van de wijnoverschotten er niet simpeler op gemaakt. Spanje mag dan in de totale wijnproduktie iets meer dan de helft produceren van de twee koplopers Italië en Frankrijk, het aandeel tafelwijnen daarentegen is bij de Spanjaarden groter dan dat van de Fransen. Vraag is natuurlijk wat de Europese Gemeenschap met zo'n wijnpias aanmoet. Het kan er allemaal nog wel bij, na de boterberg, de vlees- en melkoverschotten. Vorige maand is in Brussel afgesproken dat ruim een kwart van de produktie aan tafelwijnen uit de handel genomen moet worden. Voor de wijnboeren niet zo'n aardige maatregel, want de prijs die ze voor de in beslag genomen wijn vangen ligt op ongeveer 50 procent van de gangbare prijs. De maatregel is niet nieuw. Ook in voorgaande jaren werd al een goed deel van de tafelwijn omgezet in pure alcohol. Die wijnoverschotten uit de Cognac vormden geen probleem. De alcohol daarvan wordt naar Duitsland geëxporteerd waar er de bekende weinbrandt (de Duitse vieux) van gemaakt wordt. Maar de prijs van de overige alcohol ligt toch hoger dan de kunstmatige alcoholen. Die alcohol uit tafelwijn werd dan weer aangeboden aan bijvoorbeeld energiecentrales als brandstof, maar ondanks extreem lage prijzen die daarvoor gerekend werden, is dat nog altijd geen doorslaand succes en nemen de voorraadschuren, waarin de alcohol bewaard wordt, toe. Daarom worden er nu structurele maatregelen aangekondigd vanuit Brussel. Zo zal, als de voorstellen van Andriessen doorgang vinden, de uitbreiding van wijngaarden nog sterker beperkt worden. Ook het herplanten van bestaande wijngaarden zal vermoedelijk strenger gereglementeerd worden. En er komt geld vrij voor subsidies om de wijnboeren de kans te geven met andere, hoogwaardige, druiverassen te experimenteren. Kwaliteitsverbetering die zou leiden tot een kwalificatie als VDQS of zelfs Appellation d'Origine Controlée AOC betekent meteen een beperking van de opbrengst per hectare. HUUB KLOMPHOUWER goedkoopste categorie ijn, de tafelwijn, gaat een ere toekomst tegemoet, weren die zich op deze :n richten, kampen met een tische overproduktie. de vraag naar tafel wijn is afgenomen, terwijl Ifde boeren er wel in den steeds meer te iceren. Alleen al het jpen jaar was er een chot van meer dan 40 en hectoliter alcohol, tilleerd uit het surplus ifelwijn. De Europese :enschap zit dan ook adeld met een gigantische lias. felwijn is uit de gratie, voor het goede begrip: we n nog steeds volop wijn en aan tafel. Alleen, het ;eeds betere wijnen die, atis opvallend vaak voor s goedkopere prijzen ^rd worden. mu Frankrijk. Goed voor i9miljoen hectoliter ol gedestilleerd uit rijn per jaar. Een stijging jie miljoen hectoliter, eproduceerde met 10,6 sn hectoliter zelfs ruim vier 'en hectoliter meer dan in tn Italië is met 14,7 miljoen iliter onbetwist koploper, tzelfde Frankrijk is de Ie jaren een ontwikkeling ïg gekomen waarbij de ijn steeds meer uit de lsverdwijnt. In 1950 pen die Fransen nog 120 fijn per jaar per hoofd van folking. Daarvan was maar kwaliteitswijn illation d'Origine 'olée).Inl986was het uikvande Fransen gelopen tot 71 liter per jaar woner, maar steeg het :el van die kwaliteitswijn liter. is gek genoeg het aandeel |e iets hoger gewaardeerde ijnen in de periode van explosief. En dat heeft ook weer een effect op de drankgewoontes van de Fransen. In de Franse winkels zijn vandaag de dag kwaliteitswijnen te vinden die zelfs goedkoper zijn dan sommige tafelwijnen. Of, omgekeerd, er zijn tafelwijnen die duurder zij n dan de kwaliteitswijnen. En alleen met lot nu met bijna 4 procent Jen. Hoe dat dan weer te In is, moet volgens de ka, het Nederlandse lotiebureau voor Franse louwprodukten, ■schreven worden aan het Iderende gedrag van de len. Net als in zoveel re landen is ook Frankrijk kmenleving geworden in de vrije tijd steeds meer laai komt te staan. Tegelijk Rn toenemend aantal Ven.in het arbeidsproces, pe zo geroemde eetcultuur Ids minder tijd; de groei jant en klaar maaltijden is een bekend imago kunnen die beter tafelwijnen zich daarom handhaven. Er is ook een ontwikkeling gaande om de tafelwijn niet langer in literflessen, maar in de voor de AO.C.-wijnen bekende 75 cl. flessen aan te bieden. Ook in eigen land wordt de laatste tien jaar steeds minder tafelwijn gedronken. In 1981 bedroeg de totale invoer aan tafelwijnen nog 67 miljoen liter. Daarna is het gestaag bergafwaarts gegaan. Vorigjaar was het nog slechts 54 miljoen liter. Spectaculair is de stijging in diezelfde jaren van de Wie bakt de beste bolus? Op die vraag zal een onpar tijdige journalistenjury onder aanvoering van Albert Mol en bijgestaan door een deskundi ge van de permanente wed strijdcommissie van wed- strijdbakkend Nederland pro beren een antwoord te geven. Gemakkelijk zal het niet zijn. Tientallen bakkers, de crème de la crème van de Zeeuwse ''akkerswereld, dingen dins dag in Veere mee naar de titel. Eindelijk zal dan het antwoord komen op de vraag die elke rechtgeaarde en eetlustige Zeeuw zich van tijd tot tijd stelt: welke bakker creëert de smeuigste en smakelijkste bo lus. Of iedereen het met de be slissing eens zal zijn, valt bij voorbaat te betwijfelen, want de meningen van het publiek lopen sterk uiteen. Dat blijkt steeds weer tijdens de soms fel oplaaiende discussies over de kwaliteit van ons bekendste provinciale baksel. De bolus, die in Zeeuwsch- Vlaanderen zo sappig met "drol" wordt aangeduid, neemt in het bestaan van ons Zeeuwen kennelijk een bijzon dere plaats in. Het is door deze bolus dat de Zeeuwse bakker zich onderscheidt van zijn vak broeders. Een bakker kan nog zulk heerlijk brood bakken, als zijn bolussen de toets der kri tiek niet kunnen doorstaan dan is het met zijn reputatie ge daan. Voor een goede bolus rij je graag een paar dorpen om. Vreemdelingen (officiële bena ming voor niet-Zeeuwen) die zich voornemen onze provincie te bezoeken, verkneukelen zich voorshands bij de gedach te aan de verrukkelijke bolus sen die zij naar binnen zullen werken. Want de bolus is streekgebonden en buiten Zee land zo goed als onbekend. Dat wil zeggen, de échte Zeeuwse bolus want er is natuurlijk na maak. In de gastronomische li teratuur komt het fenomeen nauwelijks voor, hooguit is er sprake van de 'amandelbolus' en de 'gemberbolus' die met de echte Zeeuwse bolus alleen de gedraaide vorm gemeen heb ben. En dan wil ik het helemaal niet hebben over de zogenaam de 'Haagse bolus', een magere, sliertige krakeling zonder sjeu, echt de 'kouwe kak' van de bo lusfamilie. Zelfs het 'Practisch handboek voor de brood- en banketbak ker', vierde herziene druk uit 1954 van Buisman en Scholten, laat de Zeeuwse bolus onbe sproken. Ook de culinaire en cyclopedieën geven geen uit sluitsel. In het boekje 'Van mossel.soep en kaneelpap' kwam ik het enige recept tegen dat ik hier weergeef met, ter vergelijking, een recept voor de gemberbolus. ZEEUWSE BOLUSSEN. Ingrediënten: 500 gram bloem, 1 mespunt zout, 3 1/2 dl melk, 50 gram gist, 75 gram boter, 1 ei, 250 gram bruine basterdsui ker, 2 eetlepels kaneel. Berei ding; zeef de bloem boven een kom en voeg wat zout toe. Ver warm de melk tot lauwwarm. Los de gist met de boter op in wat lauwe melk. Maak een kuiltje in de bloem en giet daar de gistoplossing in. Klop het ei los en doe dit bij de gistoplos sing in het kuiltje. Giet dan - scheutje voor scheutje - de rest van de lauwe melk bij de bloem en kneed alls vanuit het mid den tot een soepel deeg. Laat het deeg - afgedekt met een sen in 20 minuten bruin. Haal ze daarna uit de oven en laat ze omgekeerd op een rooster uit wasemen. Voor het opdienen de onderkant besmeren met boerenboter. GEMBERBOLUS Ingrediënten: 500 gram bloem, 40 gram gist, 10 gram zout, 2 dl lauwe melk, 2 eidooiers, 100 gram boter. Voor de vulling: 200 gram boter, 100 gram sui ker, 5 eetlepels gemberstroop, 200 gram fijngehakte stem- gember. Bereiding: maak van bloem, in de melk opgeloste gist, ei, zout en boter een gist deeg zoals in het vorige recept. Goed kneden door het deeg met de vingers naar u toe te trekken, om te vouwen en dan met de muis van de hand terug te drukken, een kwartslag te draaien, opnieuw met de vin gers naar u toe te trekken, te vouwen enzovoort. Goed kne den gedurende minstens een kwartier is belangrijk voor de luchtigheid van het gebak. Door het zout niet direct door vochtige doek - 1 uur op een warm plekje rijzen. Meng intussen de bruine bas terdsuiker met de kaneel. Na het rijzen het deeg nogmaals goed kneden. Rol het deeg ver volgens goed uit op een met wat bloem bestrooide aanrecht tot een lap met een dikte van 2 cm. Snijd uit de deeglap stuk jes van 3 bij 10 centimeter. Rol deze uit tot rollen van circa 35 cm lang, die aan de uiteinden iets toelopen. Haal deze rollen goed door het suiker-kaneel- mengsel. Rol de rollen op als een slakkenhuis. Het makke lijkst gaat dat op het bebloem de aanrecht. Druk één uiteinde met duim en wijsvinger op het aanrecht en draai de rest van de rol er omheen. Druk het laatste stukje van de rol aan de onderkant van de bolus vast. Leg de bolussen op een bebo terde bakplaat en laat ze nog 20 minuten narijzen. Schuif de bakplaat tenslotte in een voor verwarmde zeer warme oven (250 graden C.en bak de bolus- de bloem te mengen, maar pas na het mengen van blotm en gist is het mogelijk wat minder gist te gebruiken, bijvoorbeeld de helft. Daarmee wordt het ge vaar van een te nadrukkelijke gistsmaak vermeden. Na het rijzen het deeg verdelen in bol len van ongeveer 50 gram, die wat opbollen en weer even la ten rijzen. De bollen in een ova le vorm trekken, met de rug van de hand inkepen en vullen met het mengsel van boter, sui ker, gember en gembernat, de ovalen dichtvouwen en tot een rol vormen, zodat de vulling wordt ingepakt. De rollen in een beboterde en met wat bas terdsuiker bestrooide vorm leggen, beginnend bij het mid den en naar buiten toe werkend. Er bestaan speciale ■bolusvormen maar lage blikjes zijn ook bruikbaar. De bolus sen na het bakken gedurende drie kwartier tot een uur in een op 250 graden C voorverwarm de oven direct uit de vorm ha len. RIEN VAN REEMS Na de feestdagen zult u het wel weer ontdekt hebben: een koelkast is een handig apparaat zo lang je de geurtjes buiten de deur weet te hou den. Na dat restje zalmsalade van Oudjaar ging de melk toch opeens ook wat vissig smaken en dat is nou niet direct wat we verstaan onder het goed houden van etenswaren. Voor een deel zijn deze problemen te ondervan gen door alles stevig in folie te verpakken, maar dan nog zijn er bepaalde geurtjes die 'overslaan'. Door een geurfllter in de koelkast te hangen, kunnen een oplossing bieden. In de loop der tijd zijn er diverse ontwikkeld en een van de jongste is de Filtech-verfrisser die door de Tilburgse fir ma Filtertechniek Nederland op de markt wordt gebracht. Het filter, een plat doosje dat u met het haakje aan de draadrekken kunt hangen, dankt zijn werking aan het absorptievermogen van houtskool. Opgehangen in de koelkast werkt het filter drie maanden. De verfrisser, die 3,95 kost, is in diverse zaken voor huishoudelijke artikelen te koop. Mochten we een echte winter krijgen dan is daarmee het ex cuus in huis om eens een stevi ge kwast te maken, een pittige punch of een hartverwarmen de Glühwein. Hartverwar mende drankjes, jammer is al leen dat het serveren vaak een afknapper is. Giet je de hete drank in een wijnglas, dan is de kans groot dat het barst en wordt het in een theekopje ge serveerd, voel je je net zo'n stille pimpelaar die voor de buren niet wil weten wat hij drinkt. Vandaar dat u, wanneer u van plan bent vaker punch te ma ken of plannen hebt voor Irish coffee, misschien beter specia le punchglazen kunt kopen. De firma Wegter in Hengelo im porteert van het merk Durobor een setje van twee. Het is stevig hittebestendig glas dat van een heet drankje niet koud of warm wordt. Dankzij het oortje is het glas ook goed te hante ren. De glazen kosten ƒ10 per twee. Op de verpakking staan een paar recepten. «SS Hittebestendig glas De geurfllter in de koelkast

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11