kleintjes r ie PZC Strafklacht dierenbescherming tegen dader van olievervuiling Oranje treft het bij EK-loting Israël weigert functionaris VN toegang tot Palestijns kamp Kaping op vlucht Schiphol-Edmonton Vissers dreigen met acties op Waterweg Eenmalige uitkering 1987 vandaag VOOR INSTALLATIE PRESIDENT Receptie president Waldheim [ongerstaking kwijtraken ind toerist Winst Philips in 1987 lager dan verwacht wewolkt ^3 e jaargang no. 10 ensdag 13 januari 1988 rrestaties 7okker louw Joodsluiting 'egen lijbels PARAMARIBO VHP-leider Jagernath Lachmon toonde zich gisteren zeer verheugd met de komst van oud-minister De Gaay Fortman naar Suriname ter gelegenheid van de installa tie van de president en de vice-president. „Hij was een promi nente figuur bij de onafhankelijkheid en het is een wijze man. Van onze kant gaan we positief aan de onderhandelingen be ginnen", aldus Lachmon. President tvie Blond van de Haagse hoteleigenaar IKoewe is donderdag kwijtgeraakt Fis een binnenlandse vlucht van Jas naar Los Angeles. Bij vertrek ^Dallas zat het dier in een speciale Bj- Maar bij aankomst in Los Ange- B k hij niet meer aan boord te Veel bewolking en in de middag Tms op wat lichte neerslag. Middag- Imperatuur omstreeks 6 graden. \er het algemeen vrij krachtige [idenwind. PROVINCIALE In Groningen zijn dinsdagmor gen twee mannen aangehou den die ervan verdacht wor den betrokken te zijn geweest li/ de ontucht-affaire in Oude p ekela. PAGINA 3 lokker en de Amerikaanse Vliegtuigbouwer Lockheed laan praten over een mogelij ke samenwerking. PAGINA 5 \)e bouwproduktie zal dit jaar net ongeveer een procent da- jeri en de werkgelegenheid met \wee procent. PAGINA 7 pe stormvloedkering in de nonding van dè Oosterschelde laat vandaag bij wijze van Yroef geheel dicht, alle schui len van de pijlerdam zullen fven worden gesloten. PAGINA 9 üe wegen die naar de WO V lei- üen moeten de natuurgebieden pp Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen ont- iien, aldus de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten. PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren zal een strafklacht wegens dierenmishandeling indienen tegen de nog onbekende kapitein die vori ge week olie uit zijn schip heeft ge loosd voor de Nederlandse kust. Se cretaris Van Zuuren van de Dieren bescherming heeft dit dinsdag avond desgevraagd bevestigd. Volgens Van Zuuren is er dierenleed toegebracht aan individuele vogels en is het daarom wel degelijk moge lijk een strafklacht in te dienen. De Dierenbescherming is mede tot haar besluit gekomen omdat zij bang is dat, mocht de dader van de lozing worden gevonden, deze alleen „ge pakt" zal worden voor de illegale lo zing en de daardoor aangerichte schade aan het milieu. De Dierenbescherming heeft inmid dels besloten in soortgelijke voorko mende gevallen altijd een strafklacht te zullen indienen. „Of het nu gaat om olielozingen of che mische lozingen, we zullen één lijn volgen", aldus secretaris Van Zuu ren. Daarbij speelt voor de vereni ging nadrukkelijk mee dat het niet alleen gaat om het individuele leed dat vogels wordt aangedaan, maar dat ook andere dieren, onder andere vissen, van die lozingen schade on dervinden. (zie ook pagina 9) Ruud Gullit DUSSELDORF Het Nederlands elftal heeft het niet slecht getroffen bij de loting voor het Europees Kampioenschap voetbal in West- Duitsland. Oranje werd ingedeeld in een poule met Engeland, de Sov jetunie en Ierland. Bondscoach Ri- nus Michels toonde zich net als de meeste spelers tevreden over de lo ting. Aanvoerder Ruud Gullit stel de zelfs dat Nederland met deze lo ting Europees kampioen kan wor den. Oranje speelt zijn eerste wedstrijd in West-Duitsland op 12 juni tegen de Sovjetunie in Keulen. Daarna vol gen de ontmoetingen met Engeland (15 juni, Düsseldorf), en Ierland (18 juni in Gelsenkirchen). De tweede poule wordt gevormd door de ploegen van West-Duits land, Italië, Spanje en Denemarken. Het Europees kampioenschap vindt plaats van 10 tot en met 25 juni. (Zie ook pagina 17) De Gaay Fortman naar Suriname (Van onze correspondent) als legerman niet reageren op het be middelingsvoorstel. „De nieuwe rege ring kan in principe alle besluiten ne men die op het vlak van regeren liggen. De strijdkrachten zijn ondergeschikt aan de regering. Maar ik neem wel aan dat het leger bij een beslissing over de nationale veiligheid wordt betrok ken". Steeds meer protestantse ker ken in Nederland gaan er toe over de kanselbijbel achter plof en grendel te bewaren uit angst voor diefstal ofbeschadi- ping. PAGINA 13 tTomislav Ivic, met twee land stitels op zak in 1978 uit de Weer vertrokken, heeft nog p/eecis het beste met Ajax voor. PAGINA 16 iadio, tv en kunst: 2 binnen- en buitenland: 3 M5 Ipinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 9, II, 13,14 en 15 Sport: 16 en 17 ANGELES (AFP) - Een Neder- Pse toerist is op het vliegveld van j Angeles in hongerstaking gegaan fat zijn hond zoek is geraakt tij- Is de reis. „Ik eet niet meer zolang alles is gedaan om hem terug te fen", aldus de bedroefde hondebe- (er. woordvoerder van de luchtvaart- tschappij waarmee hond en baas on, bevestigde dat de hond 'Jt is. Hij vermoedde dat er iets Is gegaan tijdens een tussenlan- 'n Saint-Louis. Daar had men een Pende hond gezien op de bagage- 'mg van het vliegveld. Ook het bemiddelingsaanbod dat de Nederlandse regering heeft gedaan in de kwestie Brunswijk is postief ont vangen. „Een sympathiek idee". Lach- EINDHOVEN (ANP) - Als gevolg van de sterk gedaalde dollarkoers zal de nettowinst van Philips over 1987 la ger uitkomen dan in 1986. Deze teleur stellende mededeling heeft Philips- president C. J. van der Klugt dinsdag gedaan in de nieuwjaarsbijeenkomst met directieleden van de onderne ming. Eind oktober, bij de presentatie van de cijfers over het derde kwar taal, werd nog uitgegaan van een ver dere winstverbetering. Dat de nettowinst niet verbeterde, schreef Van der Klugt vooral toe aan de daling van de dollarkoers. Hij signa leerde dat in de laatste maanden van 1987 de dollarkoersdaling tot een zo danige wijziging van de concurrentie verhoudingen begon te leiden dat het niet mogelijk was verkoopprijzen te verhogen. De ongunstige invloed hiervan op de rentabiliteit van Philips werd nog ver sterkt doordat de onderneming onge veer 40 procent van haar omzet reali seert in dollargebonden valuta's, ter wijl zij slechts 25 procent van haar kos ten - met inbegrip van inkopen - maakt in dollargebonden valuta's. Van der Klugt zei een geleidelijke ver dere verplaatsing van produktie naar dollargebieden onvermijdelijk te ach ten en kondigde aan dat Philips overal drastische maatregelen zal nemen om de marges te verbeteren. Zie ook pagina 7 mon: „Elk voorstel dat nuttig en nodig is om de verhoudingen in Suriname te normaliseren is welkom". Het voorstel van Lubbers moet nog binnen het Front besproken worden en eerst moet er een regering gevormd zijn, aldus Lachmon. Ook de voorzitter van de Ja vaanse KTPI, Willy Soemita zei „geen moeite te hebben met Nederland als intermediair". Chas Mijnals, lid van het vijfkoppige militair gezag, wilde Het Surinaamse parlement, de natio nale assemblee, heeft dinsdag de 50-ja- rige landbouweconoom Ramsewak Shankar eensgezind gekozen tot de nieuwe president van Suriname. Henck Arron, leider van de Nationale Partij Suriname, werd gekozen tot vi ce-president. Alle aanwezige parle mentsleden stemden voor Shankar en Arron. Er waren geen andere kandida ten. In een buitengewone vergadering brachten 48 assembleeleden in twee ronden hun stem uit voor president en vice-president. Op de stembiljetten stond slechts één naam vermeld. Geen van de aanwezige assembleele den onthield zich van stemming. JER UZALEM - Sheharazade Al Kheiri en haar zoontje tijdens een persconferentie in Jeruzalem. Zij protesteerden daar tegen de dreigende uitzetting van negen Palestijnen, waaronder Sheharazades echtgenoot Bashir Ahmed Al Kheiri. De Gaay Fortman JERUZALEM/GAZA (RTR/UPI/DPA) - De Israëlische autoriteiten hebben in de Gaza-strook de afgezant van de Verenigde Naties Marrack Goulding toestemming geweigerd Palestijnse vluchtelingenkampen te bezoeken. In het kamp Jabalya, dat Goulding dins dag wilde bezoeken, liepen bij ongere geldheden twee vluchtelingen ver wondingen op. Elders in hetzelfde ge bied werd een Palestijn doodgescho ten door Israëlische militairen. Zeven van de acht vluchtelingenkam pen in de Gaza-strook zijn ontoegan kelijk, omdat er een uitgaansverbod van kracht is of omdat zij tot militair gebied zijn verklaard. VN-vertegen- woordiger Goulding mocht alleen naar het open kamp, maar toen hij zag dat bewoners daar wegversperringen oprichtten, besloot hij om te keren om geen ongeregeldheden te veroorzaken. Goulding heeft minister van defensie Yitzhak Rabin dinsdagavond gewezen op de bezorgheid van de VN over de verslechtering van de situatie in de be zette gebieden. Hij heeft tevens gepro testeerd tegen de weigering van de au toriteiten om hem toe te laten tot Pale stijnse vluchtelingenkampen in de Gaza-strook. Veiligheidsfunctionarisen hebben meegedeeld dat de deportatie van vier Palestijnse activisten ophanden is. De vier hebben hun protest tegen de uit wijzing ingetrokken omdat zij onder de huidige omstandigheden geen ver trouwen hebben in de rechtvaardig heid van Israëls juridische systeem, zo maakten hun advocaten bekend. Het viertal zal vermoedelijk van de weste lijke Jordaanoever wordeh gedepor teerd naar de „veiligheidszone" in Zuid-Libanon, omdat Egypte, Jorda nië en Syrië hebben geweigerd uitge wezen Palestijnen op te nemen. In Jeruzalem heeft minister van bui tenlandse zaken Shimon Peres tijdens een bijeenkomst van een parlementai re commissie gezegd dat Jordanië zich bereid heeft verklaard in het kader van autonomie voor de bezette gebieden de verantwoordelijkheid voor de Ga za-strook op zich te nemen. Het gebied viel van 1948 tot aan de Israëlische be zetting in 1967 onder Egypte. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zal in Israël alleen nog militiare doelen aanvallen en die aanvallen zul len uitsluitend vanuit Libanon worden uitgevoerd. Dit heeft PLO-leider Yasir Arafat dinsdag in een interview met de Egyptische krant al-Akhbar ver klaard. Arafat zei dat op de jongste vergade ring van de Palestijnse militaire raad een verbod is uitgevaardigd voor het gebruik van wapens op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook. De PLO wil vootkomen dat „Israël een excuus krijgt voor een massa moord", aldus Arafat. WENEN - De Nederlandse ambassadeur in Wenen, dhr. J.B. van Gorkom (rechts) en de Oostenrijkse president Waldheim tijdens de nieuw jaarsreceptie voor het Corps Diplomatique. EDMONTON (AP) - Een Canadees lijntoestel met 280 mensen aan boord, dat van Schiphol was vertrokken als vlucht 43, is dinsdag veilig op het Internatio nale Vliegveld van Edmonton geland nadat het toestel was gekaapt. Dit is door de Canadese radio gemeld. De radio berichtte dat er geen gewonden of doden waren gevallen. Een woord voerder van het ministerie van verkeer, Norman Pascoe in Ottawa, zei dat ieder een was uitgestapt en dat alles „okee" leek. De passagiers worden thans door de politie aan de tand gevoeld", aldus Pascoe. (Advertentie) IJMUIDEN (GPD) - Onder de kottervissers is onrust ontstaan na de aanvoer van grote hoeveelheden kabeljauw door Westduitse vissers. In de nacht van maandag op dinsdag kwamen twaalf kotters uit Cuxhaven en Bremerhaven in IJmuiden aan, volgeladen met kabeljauw. De Nederlandse vissers mogen we kelijks niet meer dan 75 kisten kabeljauw per schip aanvoeren. Door de grote Duitse aanvoer is de kabeljauw-prijs inmiddels gezakt. De Nederlandse vissers spreken van oneerlijke concurrentie, aangedaan door hun Westduitse collega's die sinds begin van dit jaar vlak voor de Nederlandse kust vissen. De Westduitse vissers kunnen, in tegenstelling tot de Nederlandse, onbeperkt kabeljauw vangen. „Wij mogen maar 3000 kilo kabeljauw per week aan de wal brengen, de Duitsers kennen geen beperking", aldus een boze Urker visser. De prijs van een kist kabeljauw is volgens voorzitter J. Tuyp van de zgn. rond- vis-groep inmiddels gekelderd. „Vorige week kregen we nog 300 gulden voor een kist, gisteren nog maar 120 gulden. Wij kunnen zo niet verder, minister Braks moet er rekening houden dat er weer acties komen". De zgn. 75-kistenregeling voor de Nederlandse kabeljauwvissers is volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij opgesteld na uitvoe rig overleg met het visserijbedrijfsleven. De regeling is bedoeld om de vangst (en aanvoer) van kabeljauw het hele jaar door mogelijk te maken. De eenmalige uitkering is er deze keer voor het laatst. Wie in 1986 een eenmalige uitkering kreeg - of wie'm in 1986 vergat aan te vragen maar die van 1985 wel kreeg-en in 1987 nog steeds een minimuminkomen had, zal in veel gevallen weer in aanmerking komen. Bijna iedereen die in aanmerking komt, heeft op dit moment al bericht gehad van de gemeente. Hebt u geen bericht gehad en denkt u toch recht te hebben op de uitkering, neemt u dan even contact op met de sociale dienst of afd. sociale zaken van uw gemeente. Op 31 januari 1988 sluit de aanvraagtermijn. Dit is een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1