Gesprek Arabische ambassadeurs met Van den Broek Wereldrecord simultaanschaken SPRUITEN EN VARKENSSCHNITZEL 1.25 MIRO 06-0199 ie PZC vandaag 'aude voor miljoen iet computer KALMERENDE REDE REAGAN Vergoeding olieramp Amoco Cadiz 150 miljoen Werd ook u de afgelopen week geconfronteerd met een J forse premieverhoging? Replica raderschip Van den Broek roept op tot wapenstilstand in Suriname Zorgeloos verzekerd bij VGZ. Milieu: vooral een kwestie van mentaliteit 'aus Ipen kanaal mei Ixtra uitkering )eoul WASHINGTON - Een door velen gevreesde verdere val van de aandelenkoersen op Wall Street is gisteren uitgebleven. De Dow Jones Index, met daarin de aandelen van 30 toonaange vende bedrijven, steeg juist met 33,82 punten naar 1945. OVER SITUATIE ISRAEL WIJK AAN ZEE (ANP) - Hans Böhm heeft maandag in Wijk aan Zee het wereldrecord si multaanschaken op 560 partij en gebracht. Spruiten, 1 OCT net± 750 gram Varkensschnitzel, gepaneerd, 1 VI rv wo g Nooit meer s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. SPRUITEN Net 750 g GEHAKT HALF-OM- HALF, Kilo Dan is het nu tijd de VGZ te bellen voor meer informatie over uw ziektekostenverzekering. Gratis van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 20.00 uur. Winderig Vluchtelingen - Het aantal vlucn- telingen in de wereld, dat momenteel wordt geschat op elf miljoen, zal in 1988 groeien wegens de gedwongen emigratie van Afghanen en Afrikanen. 12 januari 1988 D' IrLEM (GPD) De omvang van het recherche-bij lsteam dat zich bezig houdt met de ontvoeringszaak blijft voorlopig op volle sterkte doorwerken. Dit irocureur-generaal De Ruiter, de hoogste autoriteit ft opsporingsonderzoek naar de vermiste Ahold-top- let verzoek van de korpschef van de gemeentepolitie [dam om rechercheurs uit het bijstandsteam te mogen 'trekken, zal hij dan ook niet ingaan. De korpschef .'opdracht deze mankracht aan het rechercheteam te flem te leveren en zo lang deze opdracht geldt, kan de and niet eenzijdig worden verminderd of worden te le trokken. Minister Korthals Altes (Justitie) was verontwaardigd over het voornemen van hoofdcommissaris Van Es om het mee- rendeel van de rechercheurs en het hoofd van het recher chebijstandsteam, Henk Munting op korte termijn terug te, trekken uit de zaak-Heijn. De bewindsman zei vooral ver baasd te zijn, dat Van Es de plannen daartoe via de media openbaar heeft gemaakt. Hoofdcommissaris Van Es verklaarde dit weekeinde, dat hij de werkzaamheden in de gemeente Zaanstad niet meer aan kan. De Zaanse hoofdcommissaris vindt, dat nu de Ahold-topman Gerrit Jan Heijn vier maanden slachtoffer is van een ontvoering, de prioriteiten weer gelegd moeten worden bij de normale recherchewerkzaamheden in Zaan stad. Paus Johannes Paulus II heeft de Nederlandse bisschoppen beprezen dat ze door hun be leid vooruitgang hebben ge boekt op weg naar meer een- fleid binnen de kerken. PAGINA 3 Je Zeeuwse staten accepteren fde prijs' die de provincie aan het rijk moet betalen voor het handhaven van het Kanaal door Walcheren als een open Scheepvaartverbinding. PAGINA 9 'Je Federatie Nederlandse Vakbeweging vindt dat spoe dig met de bouw van de Wester- Schelde Oeververbinding moet Dorden begonnen. PAGINA 11 Jedeputeerde drs R.C.E. Bar- be heeft het ministerie van eco nomische zaken een extra uit kering gevraagd voor werkne- ners van de KMS die binnen kort worden ontslagen. PAGINA 12 Je Sovjetunie zal een ploeg af vaardigen naar de Olympische Zomerspelen die in september n Seoul worden gehouden. PAGINA 15 [Radio, tv en kunst: 2 ■Binnen- en buitenland: 3 len 5 ■Opinie en achtergrond: 4 ■Financiën en economie: 7 ■Provincie: 9,11,12,13 en 14 ISport: 15 'TERDAM (ANP) - De Amster- se politie heeft vorige week drie nen aangehouden, die worden acht van poging tot oplichting een niet nader genoemde bank in oofdstad ter waarde van 15,1 mil- dollar (bijna dertig miljoen gul- Een van de arrestanten is de 27- e bankemployé F.N. Hij boekte s voor kerstmis 1987 vanuit Am- dam 8,4 en 6,7 miljoen dollar over r twee banken in het Zwitserse |ich. ankemployé maakte gebruik van omputergestuurde overboekings- |aratuur van zijn baas. Financiële sacties met die apparatuur kun- normaal niet door een persoon en uitgevoerd; twee - verschillen- personen moeten onafhankelijk elkaar toestemming geven en een :ime codenaam (password) in de puter invoeren. leschikte in zijn functie slechts over jea password, maar slaagde er in de ■ede code te bemachtigen. Wall Street houdt stand (Van onze correspondent) Het voorzichtige herstel kwam nadat vrijdag de koersen totaal onverwacht kelderden. De Dow Jones Index zakte toen met ruim 140 punten, wat wil zeg gen dat de aandelen 6,85 procent in waarde daalden. President Reagan probeerde gisteren tijdens een rede in Cleveland de ge moederen te kalmeren door de onrust op de beurs met name die tijdens de krach van 19 oktober te verklaren vanuit „interne markt-mechanis- men", en dus niet vanuit problemen in de Amerikaanse economie. „Niets buiten de markt zelf had ook maar iets met de krach te maken", al dus Reagan, die erop wees dat dat ook de conclusie is van de commissie die de afgelopen weken in zijn opdracht de spectaculaire koersval heeft onder zocht. De Amerikaanse president zei niet te verwachten dat het de komende tijd tot een recessie komt „tenzij de on heilsprofeten de mensen zo bang we ten te maken dat die niets meer ko pen", aldus Reagan. Over het grote tekort op de Ameri kaanse handelsbalans en de grote toe vloed van buitenlands kapitaal merk te Reagan op dat „die niet noodzake lijkerwijs wijzen op een zwakke econo mie". In de eerste 100 jaar van zijn be staan had Amerika ook een handelste kort, aldus Reagan. „We leiden nu een mondiale overgang van het industriële naar het informatie-tijdperk en dat trekt nu eenmaal investeringen uit de hele wereld aan". „Sommige mensen noemen dat schuld. Maar historisch gezien lopen snelgroeiende econo mieën vaak verliezen op bij de handel in goederen en diensten. Dit voorspel bare proces wordt nog versterkt door langzame groei in Europa en de nood zaak voor Derde-Wereld landen om handelsoverschotten op te bouwen", aldus Reagan. De Amerikaanse president zei dat het Amerikaanse handelstekort zal dalen als de economische partners „zich meer zoals ons gedragen, als ze een op economische groei gebaseerd beleid volgen met lage belastingen". De waardedaling van vrijdag riep bij veel aandeelhouders de angst wak ker, dat zich wel eens een herhaling van de krach van 19 oktober zou kun nen voordoen. De enorme val van die 'Zwarte Maandag' werd ook vooraf gegaan door een stevige daling op vrijdag. Maar zondagavond Ameri kaanse tijd waren er al indicaties dat de schade zou kunnen meevallen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft maandag de situatie in de door Israël bezette gebieden besproken met de ambassadeurs van Algerije, Kuwayt en Iraq. Het initiatief voor dit gesprek was uitgegaan van de Arabische di plomaten. De afgelopen weken heb ben Israëlische militairen in de Gaza- strook en op de westelijke Jordaanoe- ver tientallen Palestijnse demon stranten doodgeschoten. De ambassadeurs hadden de wens te kennen gegeven om tegenover de mi nister hun bezorgdheid uit te spreken over de situatie. Ook minister Van den Broek heeft blijk gegeven van zijn gro te bezorgdheid, aldus een woordvoer der van het ministerie. Minister Van den Broek verklaarde te genover de ambassadeurs dat naar zijn gevoel de diepere oorzaak van de ontwikkelingen is gelegen in het uit blijven van vooruitzichten op een op lossing van het Arabisch-Israëlische conflict. De huidige ontwikkelingen onderstrepen eens te meer de nood zaak van een internationale vredes conferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties. Twee Israëlische kolonisten hebben maandag in het dorp Beitin op de be zette westelijke oever van de Jordaan een 16-jarige Palestijn doodgeschoten. De twee kolonisten verklaarden dat zij zich bedreigd voelden door een dertig tal Palestijnen die hun zouden hebben aangevallen met stokken en stenen. In de bezette gebieden heeft maandag een meerderheid van de Palestijnen gehoor gegeven aan een oproep van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO tot een algemene staking van drie dagen. Op verscheidene plaatsen kwam het tot bostingen tussen beto gers en Israëlische militairen. Moe maar voldaan verlaat Hans Böhm aan de hand van zijn vriendin de schaakarena. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Het oude record stond sinds 1978 in Reykjavik met 550 partijen op naam van Vlastimil Hort, die toen nog de Tsjechoslowaakse nationaliteit had, maar inmiddels tot Westduitser is ge naturaliseerd. Böhm won 509 partijen, verloor er der tien en speelde 38 keer remise. Dat is een percentage van 94,3 procent. Hij deed over zijn geslaagde recordpo ging, die zondagochtend om elf uur be gon, in totaal ruim 25 uur. Böhm, die na elke twee uur tien minu ten rust mocht nemen en zich veelvul dig liet masseren, speelde telkens aan twaalf borden tegelijk. Hort had het destijds op IJsland tegen tweehon derd opponenten opgenomen. voor aangepaste dieet- en trainings schema's, waardoor Böhm vijf kilo zou moeten afvallen. PARIJS De bevolking van de Bre tonse kust is ontevreden over de toe kenning van een schadevergoeding van 85,2 miljoen dollar (f.150 miljoen) door een rechter in Chicago aan de slachtoffers van de milieuramp na het ■vergaan van de supertanker Amoco Cadiz bij Portsall. De advocaten van Amoco gaan tegen de uitspraak van gisteren in beroep. Op 18 maart 1978 was de 'Amoco Ca diz', die onder Liberiaanse vlag voer, in een vliegende storm stuurloos voor het Bretonse Portsall op de rotsen gelo pen. Het schip brak in stukken en ver loor 220.000 ton stookolie, die zich ver spreidde over 300 kilometer langs de Bretonse kust. Advertentie En wat dacht u hiervan? i Met een overwinning op IOC-lid Anton Geesink zette Hans Böhm maandag rond het middaguur, na 25 uur en 4 mi nuten in touw te zijn geweest, een punt achter zijn geslaagde poging het we reldrecord simultaanschaken te ver beteren. „Eens, maar nooit meer", ver zuchtte de radio- en televisiecommen tator uit het diepst van zijn hart. Ruim anderhalve maand geleden be gon Böhm de voorbereiding op zijn re cordpoging. Specialisten van het NSF-centrum op Papendal zorgden Gildeweg 6, Vlissingen. Aanbiedingen gelden t/m woensdag 13 januari a.s. Graag ontvang ik meer informatie over de VGZ ziektekostenverzekering. Naamleeftijd manleeftijd vrouw AdresAantal kinderen Postcode -F plaats Beroep TelefoonnummerGewenste klasse U kunt deze antwoordcoupon zonder postzegel opsturen naar: Volksgezondheids- zorg-VGZ, Antwoordnummer 292,6500 VC NIJMEGEN. Minister Van den Broek LEERDAM (ANP) - Minister Van den Broek van buitenlandse za ken roept de Surinaamse rege ring en de groep-Brunswijk op te komen tot een wapenstilstand. Een wapenstilstand is nodig om tussen het centraal gezag en de bosnegers in Suriname weer een klimaat van vertrouwen te krij gen. De bewindsman zei dit maandag op een CDA-partijbij- eenkomst in Leerdam. Volgens de bewindsman hebben de bosnegers niet altijd de aan dacht gekregen die zij verdienen. Hoewel met de gehouden verkie zingen en de nieuw gekozen rege ring vertrouwen is gewekt op te rugkeer van de democratie, zijn er ook nog grote schaduwvlek ken, aldus Van den Broek. In dit verband verwees hij naar berich ten dat er rond oudejaarsdag weer bosnegers zijn gedood. De minister zei de Surinaamse uitnodiging aan Nederland aan wezig te zijn bij de installatie van de nieuwe regering, te aanvaar den. i en dan zon en droog. Middagtem- tratuur 6 graden. Een krachtige, 'ngs de kust naar hard toenemende lidenwind. Advertentie ROTTERDAM (GPD) - De werf Ver- olme Heusden heeft de afgelopen maanden in alle stilte voor Japanse rekening een negentiende eeuws ra der-zeilschip nagebouwd. Het gaat om een kopie van de Kanko Maru, een marineschip dat in 1850 op sta pel werd gezet bij de Rijkswerf in Amsterdam. De Kanko Maru is be stemd voor het Japanse openlucht museum Oranda Mura. Dit museum is al in het bezit van het eerder na gebouwde VOC-schip Willem I, dat daar in de Holland Village ligt afge meerd. Met de Kanko Maru, Japans voor 'Vuurschip', zullen tochtjes worden gemaakt. In tegenstelling tot de Wil lem I dat in een zwaar ladingschip naar Japan is gebracht, zal de Kan ko Maru op eigen kracht naar het Oosten varen. Zowel de Japanners als de directie van de Brabantse scheepwerf willen nog niet veel kwijt over het project. Vanuit Numansdorp zijn de afgelo pen week enkele proefvaarten ge maakt. Het schip vaart later deze week naar Amsterdam om daar aanstaande donderdag officieel te worden over gedragen. e jaargang no. 9 ie collectieve veront- 'waardiging van het Ne derlandse volk over de ille gale lozing van olie op de Noordzee, met rampzalige gevolgen voor de vogelpopulatie, is een begrijpelijke menselijke reactie bij het zien van zoveel leed. De foto's en de bewegende beelden liegen er niet om; onherkenbaar besmeurde vogels in al lerlei soorten en maten zijn de ten do de opgeschreven getuigen van wat één van de ergste milieurampen op de Noordzee dreigt te worden. Geldge win, gemakzucht, nonchalance, boze opzet, of een combinatie van deze fac toren, moet ten grondslag liggen aan de daad van een of meer onverant woordelijk handelende perSonen. Zeer waarschijnlijk een op volle zee olie-lo zend schip, is de veronderstelling, maar zekerheid is er pas als de dader is achterhaald. Aan een ongeval kan niet worden gedacht, want in dat geval zou de veroorzaker van zoveel onheil - naar redelijkerwijs mag worden aan genomen - onmiddellijk hulp hebben ingeroepen. Nu gingen er meer dan vie rentwintig uur voorbij voordat de om vang van de ramp kon worden vastge steld. Op dat moment lagen al tiental len dode en ten dode opgeschreven vo gels op de Zeeuwse en Zuidhollandse stranden. Het is niet de eerste milieuramp op de Noordzee, toch al een van de meest vervuilde zeearmen, en het zal ook niet de laatste zijn. In 1986 kwam gemiddeld elke dag één melding van vervuiling op zee binnen bij de contro lerende instantie rijkswaterstaat. In de overgrote meerderheid van die ge vallen bleek bestrijding niet nodig. Driemaal moesten de oliebestrijdings- vaartuigen in actie komen. Wie regel matig de stranden bezoekt wordt - ze ker na een periode van storm en harde wind - geconfronteerd met grote hoe veelheden rommel, die aanspoelen. De mens op zee, maar ook op het land springt uitermate slordig met moeder natuur om. Natuur- en milieubescher mers voeren een schier eindeloze strijd tegen de vervuilers. In heel veel geval len zijn wijzelf die vervuilers. Hoe vaak komt het niet voor dat automobilisten hun volle asbakken op parkeerterrei nen ledigen, of dat flessen en blikjes achteloos worden weggeworpen, om maar eens twee kleine vergrijpen te noemen. Voorbeelden, die moeiteloos met tientallen andere zijn aan te vul len. Goed met het milieu omgaan is een kwestie van mentaliteit. Het lezen en horen over ellende prikkelt de nieuwsgierigheid van de mensen, zo kon het afgelopen week end weer eens worden vastgesteld. Op de stranden was het drukker dan ooit in deze tijd van het jaar. Rampspoed werkt nu eenmaal als een magneet. Het is nooit anders geweest. Thuis, te gen je vrienden en op je werk kunnen zeggen datje 'er geweest' bent, is ken nelijk iets waaraan geen weerstand kan worden geboden. Al te vaak blij ken hulpverleners er door in moeilijk heden te komen. Verder hebben we het ook kunnen lezen; hondenliefhebbers en trimmers hadden nauwelijks oog voor het dierenleed dat zich op enkele tientallen meters afstand van hen af speelde. Loslopende honden vormden op sommige plaatsen een bedreiging voor de zwaar getroffen vogels. Hier is zonder meer sprake van een slechte mentaliteit. We verbazen ons collectief dat een milieuramp als die van afgelo pen weekend zo gemakkelijk kan ge beuren. Heeft zo'n man dan helemaal geen gevoel, is een veel gehoorde op merking aan het adres van de onbe kende dader. Ondanks alle voorschrif ten, ondanks voorlichting en ondanks herhaalde beroepen op de edele motie ven in de mens gebeuren dit soort din gen toch altijd weer. Strenge bestraf fing is op zijn plaats, maar daarmee is het probleem van het ontbreken van de juiste mentaliteit nog niet opgelost. Daarmee hebben we allen te maken. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1