ü§i1 Afspraken nodig over vervolging vervuilers n 98 Israël versterkt leger in bezette Gazastrook Spanning op beurs >A pleit lor twee :detineerden één cel vandaag n EVEN NAAR JAC. HERMANS SPEKLAPJES DEL MONTE BANANEN kilo pklaringen 1e jaargang no. 8 andag 11 januari 1988 Ie riiS. iernafval WAWU.i.imi.i.uu.i.i.i.m.i.m.i 'ilver hdlit lentree MINISTER SMIT-KROES: Dader TWEE PALESTIJNEN GEDOOD RENESSE - De illegale olielozing voor de kust van Zeeland en Zuid-Holland eist het leven van duizenden vogels. Op Schou- wen-Duiveland, waar de vogelramp zich concentreert, en Wal cheren zijn het afgelopen weekeinde een kleine achthonderd zeekoeten, futen, zee-eenden en alken van het strand gehaald en naar regionale opvangcentra gebracht. Ongeveer negentig procent van de dieren moet worden afgemaakt. MAGERE MINI-prus&MAXI-KEUS ar het oosten wegtrekkende regen, er in de ochtend gevolgd door op- ringen. Middagtemperatuur 7 gra- Een vrij krachtige westenwind. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIAL AAG (GPD) - De CDA-fractie in i—,eede Kamer wil ter opheffing flet cellentekort opnieuw een dis- ■S over het plaatsen van twee ge- IjMecrden in één cel. CDA-woord- J^ter Laning-Boersema wil het on- terp binnenkort aan de orde stel- Sijdens een mondeling overleg ■staatssecretaris Korte-van He- pustitie). Dat heeft zij zondag ge el oor de radio. ns Laning dient het kabinet te |:e uit twee kwaden: het wegzen- an gedetineerden wegens celte- Jrf het plaatsen van twee gedeti- :en in één cel. „Zolang er een ern- :ellentekort bestaat, kiest het voor de laatste oplossing", aldus ig, die in haar opvatting wordt und door de fractie van de VVD. ter Korthals Altes en staatsse- •is Korte-van Hemel verzetten .1 jaren tegen het standpunt van veede Kamer om meer dan één ineerde in een cel te plaatsen, ns de bewindslieden zijn de cel- Nederland daarvoor niet ge- t. Na een intensieve renovatie, foor overigens geen geld is, zou- iet meer dan 300 van de ruim 5000 in aanmerking komen vopr het sen van meer gedetineerden, ig erkent dat met renovatie veel i geld gemoeid is. „Wellicht moet zeggen: we winnen er niets mee, 'unnen veel beter heel gericht fbouw plegen. Misschien moeten i die nieuwbouw kijken of daar ilijkheden moeten komen voor gedetineerden in één cel", swindslieden zijn bovendien van ng dat ook gedetineerden recht n op privacy, die bij het plaatsen eer gevangenen in één cel wordt .onden. Laning wijst dat argu- van de hand. „In de gezondheids- is ook een tekort aan financiële elen. Ernstig zieken en gehandi- bn hebben ook nauwelijks priva- PZC >e Vlaamse Europarlementa ir Paul Staes vermoedt dat ernafval via een netwerk van edrijven wordt gedumpt op le- ale en illegale stortplaatsen, ij eist een onderzoek. PAGINA 3 jlarion van Dorssen heeft haar nationale judotitel alle catego rieën niet kunnen prolongeren. I aterdag verloor de judoka uit las van Gent in de finale van wereldkampioene Irene de fok, die ze vorig jaar verras- fnd de baas bleef. PAGINA 9 Ruud Gullit lijkt vleugels te nebben gekregen na zijn uit verkiezing tot Europees voet baller van het jaar. Dit week- Iinde scoorde hij de enige en pinnende treffer voor zijn club JlC Milan in het competitieduel I egen Juventus. PAGINA 10 pe Middelburgse atleet Kim feynierse heeft tijdens de hal ve marathon van Egmond aan pee een succesvolle rentree ge naakt na een afwezigheid we- een knieblessure. PAGINA 11 ïadio, tv en kunst: 2 binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en Nabij de Brouwersdam, waar de olievervuiling zeer ernstig is, zijn de afgelopen dagen veel vrijwilligers in touw geweest om vogels te helpen. SCHIPHOL (ANP) - Er moeten in ternationaal afspraken worden ge maakt inzake de bestraffing en ver volging van degenen die zich schul dig maken aan illegale lozingen op de Noordzee. Dit heeft minister drs N. Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat zondagmorgen op Schiphol gezegd in een reactie op de milieu ramp die zich vrijdag en zaterdag voor de kust van Zuid-Holland en Zeeland heeft voltrokken. De ramp is naar alle waarschijnlijkheid het gevolg van een illegale lozing door een nog onbekend schip. Volgens de minister zullen illegale lozingen in het vervolg nog zwaarder moeten worden gestraft. Nog duide lijker zal, zo zei de bewindsvrouw, moeten worden gemaakt dat deze handelwijze van kapiteins en reders niet kan worden getoleerd. De officier van justitie in Rotterdam die is belast met maritieme zaken, mr. W. Hendriks, zal vandaag een justitieel onderzoek instellen naar de veroorzaker van de olievervuiling voor de Nederlandse kust. Het on derzoek richt zich op de plaats waar de stookolie aan boord is genomen. Dit heeft de Rotterdamse persoffi cier van justitie, mr. H.A.C. Smid, zondag meegedeeld. Bij het onder zoek worden alle Nederlandse zee havens en de havens van Antwerpen en Zeebrugge betrokken. Ondanks de milieuramp noemde minister Smit-Kroes de controle maatregelen op de Noordzee „uit stekend". Zij zag in de ramp geen aanleiding over een versterking daarvan te denken. Smit zei niet uit te sluiten dat de da der van de jongste milieuramp, die al tot de dood van duizenden zeevo gels heeft geleid, kan worden achter haald. Aan de hand van de bepaling van de oliesoort zal worden gepro beerd het schip waaruit illegaal ge loosd is te traceren. Een eventuele vervolging van de gezagvoerder of reder moet geschieden via het land waar het schip is geregistreerd. De minister vond het nog te vroeg om te praten over financiële vergoe dingen voor gemeenten waarvan het strand door de olie is besmeurd. „Het is zo vast als een huis dat de troep opgeruimd moet worden. Daarvoor moet eerst een plan wor den gemaakt. Dan gaan we over de rekening praten". Zij sprak haar waardering uit voor het werk dat ve le vrijwilliggers doen. Olielozing catastrofe voor vogels Het gros van de olieslachtoffers be vindt zich nog op zee en zal of verdrin ken of in reddeloze toestand aanspoe len. De kustwacht en de rijkspolitie te water zijn nog op zoek naar de tanker, die naar schatting zeventig a honderd ton hoogwaardige stookolie heeft ge loosd. De kust van Zuid-Holland wordt bedreigd door een tweede olie vlek van ongeveer veertig kilometer lang. Het bestrijdingsvaartuig Smal Agt, dat is uitgerust met mechanische veegarmen, is ingezet om zoveel moge lijk op te zuigen voordat de olie op de stranden aanspoelt. De verwachting is dat dit vandaag gebeurt. Bij de rijkspolitie te water is een aantal tips omtrent de tanker die mogelijk verantwoordelijk is voor de vervuiling binnengekomen. In welke richting die wijzen wil men nog niet kwijt. Duide lijk is wel dat het schip de tanks op zee heeft schoongemaakt en de restantla ding gedumpt. De lozing moet vrij dicht onder de kust zijn gebeurd, om dat de op de vogels aangetroffen olie zeer vers was. Met analyses van mon sters moet in het laboratorium worden uitgezocht welke type en kwaliteit olie Advertentie met zwoerd, zonder zwoerd, kilo kilo tF2 Aanbiedingen geldig t/m woensdag 13 januari 1988 en alléén in filialen met versafdeling. het betreft. Een woordvoerder van rijkswaterstaat zei zondag dat de olie vermoedelijk afkomstig is uit Rus land. Dat hoeft echter niet te beteke nen dat de olie ook door een Russische tanker is vervoerd, aldus de woord voerder. De meeste slachtoffers vallen onder de drieteen-meeuw, een meeuwensoort die op open zee leeft. De dode vogels worden zo snel mogelijk naar het Ne derlands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel gebracht. Omdat ze plot seling gestorven zijn, kunnen ze vrij veel informatie verschaffen over hun herkomst en levenswijze. De stranden voor de Brouwersdam en van Goeree-Overflakkee zijn het sterkst vervuild. De vervuiling op de Zeeuws-Vlaamse en Belgische kust blijkt minder ernstig te zijn. Rijkswaterstaat die overigens geen aanleiding heeft gezien om de pijler- dam te sluiten om zo het Oosterschel- degebied te beschermen—begint van daag met een schoonmaakbeurt op de Brouwersdam. De stookolie kan door Slot zie pagina 5 kolom 7) GAZA (RTR/DPA/AFP) - Zaterdag en zondag zijn in de voortdurende onlus ten in de door Israël bezette Strook van Gaza twee Palestijnen om het le ven gekomen en nieuwe Israëlische versterkingen aan manschappen en gepantserd materieel aangekomen. Bij het ingaan van de tweede maand van de ongeregeldheden en een onoffi cieel dodental van 31 Palestijnen, steunde het Israëlische kabinet zon dag de politiek van de minister van de fensie, Yitzhak Rabin, van de 'ijzeren vuist', die tot internationale veroorde ling heeft geleid. Artsen deelden mee dat de 35-jarige Toukan Musabbah in het ziekenhuis Shifa van Gaza overleed nadat hij in zijn winkel in de wijk Shaja'iye was gegtroffen door een kogel. Het Israëli sche leger schoot toen betogers ban den verbrandden en met stenen gooi den naar Israëlische militairen en .voertuigen. Tevoren had het leger bekendge maakt dat de 53-jarige Ismail Halil Abu Louli, die vier weken geleden in Rahaf aan de Egyptische grens door kogels was getroffen, zaterdag was overleden. Uit het officiële register van het zie kenhuis Shifa bleek dat zondag 39 Pa lestijnen met kogelwonden waren op genomen. Volgens werkers van de Ver enigde Naties bedroeg het aantal ge- Een vrijwilliger vangt een met oliebe- smeurde fuut nabij de Brouwersdam. DEN HAAG (ANP) - Een 34-jarige Hagenaar is zondag ernstig verbrand door dat zijn schoonzuster een pan met kokende olie over hem leeggoot. In een woning in de De Kockstraat in Den Haag hielden de twee met vier andere familieleden een beraad óver hun onderlinge problemen. De gemoederen raak ten zo verhit dat de 37-jarige D.P. naar de keuken ging om de pan te halen en die over haar zwager heen gooide. De politie heeft dit meegedeeld. De man liep derdegraads verbrandingen over 40 procent van zijn lichaam op. Zijn hoofd bleef onbeschadigd. Hij is overgebracht naar het brandwondencen trum van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. De vrouw, die zelf de handen brandde, is na behandeling in een ziekenhuis in een politiebureau opgesloten. wonden in de stad Gaza en ten noor den van de Strook van Gaza zondag minstens vijftig. In niet-militaire bussen en in gepant serde legervoertuigen werden grote Israëlische troepenversterkingen aangevoerd. Volgens militaire krin gen is een tweede infanteriebrigade in de strook aangekomen. Hier wonen 650.000 Palestijnen, overwegend be rooide vluchtelingen. Minister Rabin bezocht in gezelschap van de chef van de generale staf, Dan Shomron, het gebied per helikopter en hij zei tegen verslaggevers: „Wij heb ben tijd en geduld nodig om onze strijdkrachten en onze manier van op treden af te stemmen op de omstan digheden. Dat is geen kwestie van een dag of twee, dus hou er geen stopwatch bij". Familieleden vertelden dat een 35-jari- ge vrouw uit Khan Yunis die op het punt stond een kind te krijgen, zater dagavond stikte toen bij haar huis traangascontainers ontploften. Het le ger zegt dat zij de zaak onderzoekt. De Israëlische bezettingsautoriteiten hebben op de Strook van Gaza uit gaansverboden ingesteld voor twee vluchtelingenkampen en twee dorpen. Op de bezette Westoever gebeurde dat met één vluchtelingenkamp. WILLEMSTAD (ANP) -De Venezolaanse marine heeft afgelopen vrijdag het onder Nederlandse vlag varende schip 'Stena Mayo' opgebracht. Dat heeft de kapitein van het schip D.C. Vendelbosch, zondagmiddag meegedeeld. De Stena Mayo ligt sinds vrijdagavond aan een pier in de Venezolaanse marine basis Las Piedras. Aan boord zijn 31 personen van 15 verschillende nationalitei ten, onder wie Nederlanders, Britten, Amerikanen en Noren. Volgens kapitein Vendelbosch berust de aanhouding op „een misverstand", omdat zijn schip werd opgebracht terwijl het in internationale wateren bezig was met „geografisch onderzoek voor een Amerikaans bedrijf'. Volgens de ka pitein van het Venezolaanse marineschip, de PC-12, was de Stena Mayo echter binnen de territoriale wateren van Venezuela. De vernielde DAF 95x2 Turbotwin en navigator Kees van Loevezijn (inzet). ARLIT (ANPIAFP/SID) - Het voortbestaan van de rally Parijs-Dakar staat ter discussie nadat dit weekeinde twee deelnemers het leven verloren. Zaterdag kwam de Nederlandse navigator Kees van Loevezijn (31) van de DAF-vrachtwagen om het leven en werden chauffeur Theo van de Rijt en monteur Schot Chris Ross gewond en zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Eindhoven. Zondag verongelukte de Fransman Patrick Canado. In de tienjarige historie heeft de woestijnrally twintig men selevens geëist hebben. DAF heeft na het ongeval de an dere wagens teruggetrokken en vandaag zal worden gesproken over de vraag of volgend jaar nog wel moet worden deelgenomen. Zie ook pagina 9 en 16. AMSTERDAM (RTR/ANP) - De finan ciële markten in de wereld houden de adem in na de kolossale koersval op Wall Street vrijdag. Nadat handela ren en beleggers dit weekeinde de tijd hebben gehad de op twee na grootste daling van de Dow Jones-index uit de geschiedenis van de Newyorkse effec tenbeurs te verwerken, wordt met spanning uitgekeken naar de opening van de nieuwe week. Van de grote beurzen bijt die van Tokyo vandaag de spits af. Deskundigen schrijven de koers van de Amerikaanse dollar een cruciale rol toe. Het lijkt bijna onvermijdelijk dat de ef fectenbeurzen in het Verre Oosten, ge volgd door die in Europa, de weerslag zullen hebben van de dramatische ont wikkelingen op Wall Street. Een func tionaris van een Japans effectenhuis zei zondag dat hij verwachtte dat de beurs van Tokyo vandaag zwakker zal zijn. Hij voegde er echter aan toe dat de teruggang des te groter zal zijn in dien de dollarkoers verzwakt. De dollar heeft vorige week een opmer kelijk koersherstel laten zien op be richten dat de zeven grote industrie landen eind vorig jaar geheime afspra ken hebben gemaakt over een streefni veau voor de Amerikaanse munteen heid. Centrale banken intervenieer den massaal, waardoor de dollarkoers met tien cent omhoog schoot. Vrijdag deed zich een lichte teruggang voor op pessimistische berichten over het Amerikaanse handels- en begrotings tekort, die overigens ook mede verant woordelijk waren voor de koersval op Wall Street. Zondag heeft de Westduitse minister van economische zaken, Martin Ban- gemann, ontkend dat er een geheim akkoord bestaat tussen zijn land, de VS en Japan om de dollarkoers te stut ten tot naar een bepaald streefniveau. Wel gaf hij toe dat er een duidelijke be reidheid is alles in het werk te stellen om „al te grote koersschommelingen te voorkomen met gebruik van pas sende maatregelen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1