anDijke 1/EEK-UIT NEEK-IN Politie mag eerder fouilleren Nog onduidelijkheid over aantal ontslagen Fokker Front staat positief tegenover bemiddelingspoging Nederland an daag electra TEGENVALLENDE ECONOMIE Op de kentering van de tijd Le Matin dreigt te verdwijnen Dl n lachter jaargang no. 7 rdag 9 januari 1988 3 NIEUWJAARSHOW m advocatuur Ziektekosten Visserij Dorpsscholen VOORSTEL STUIT OP VERZET NEW YORK (UCN/ANP) - De aandelenkoersen op de effecten beurs van New York zijn vrijdag fors onderuit gegaan. De Dow Jones-index van dertig toonaangevende fondsen kelderde 140,59 punten tot 1911,31. Het betreft de op twee na grootste koersdaling uit de geschiedenis van Wall Street. Alleen op 19 oktober („Black Monday") en 26 oktober vorig jaar leed de in dex grotere verliezen, respectievelijk met ruim 508 en 156 pun ten. Rente VERDER OVERLEG MET BONDEN Voorbarig Nieuwe tarieven geneesmiddelen Zie advertentie op pagina 12 TUSSEN JUNGLECOMMANDO EN REGERING Wolkenvelden en af en toe motregen. Maximum temperatuur rond 12 gra pt. Meest krachtige zuid-zuidwesten Ind. ïelijl ikhï f Als ston lijk: sleei en; laps ellin Ireij et ïerr.; lagi Mi. iimfl paai] Ik In wett Jij# elit sn.I nu .dat atjei he:( teti oudi WZ. JAK A I 1/1X1 12 janL AKANT/ELAND '<1159 t/m 12 januari 1988 f— IfM HVt *3eQi Presentatie nieuwe 1988-modellen. Hoek Rijksweg - Ringbaan West GOES 01100 - 1 14 40 PZC Ie sociale advocatuur treedt lp tegen 'Haags' gedrag. PAGINA 4 Meel oudere particulier verze kerden komen in problemen Hoor de forse stijgingen van de fektekostenpremies. De Con- mentenbond maakt zich zor- Wen PAGINA 7 Ie Nederlandse vissers kun- I en het niet eens worden over :n vereveningsregelingdus e kortingen op de quota blij- tii van kracht. PAGINA 9 Ie pro vincie is somber over de lekomst van veel kleine frpsscholen. Dit schooljaar is een flink leerlingverlies. PAGINA 13 en ial tar :t1 ML neb age en: ds irry Hulshoff begint zijn ïeuwe taak bij Ajax na het \rtrek van Johan Cruijff met pn behoudende taktiek. PAGINA 35 ladio en tv: 2 linnen- en buitenland: 3, 5 17 Ipinie en achtergrond: 4 Inanciën, economie: 6 Vovincie: 9,11,13,15 en 17 $iort: 34 en 35 I Terreur per telefoon: hij gers en bedreigers actief via de geduldige lijnen Letters fl 'tteren: Hans Warren over '1 ultatulianen en Couperia- ii< -i, een 20-e eeuwse Socrates. M lorts: Spinoza, de radicale nnker; Taal als open werk- n aats; TaalWijzer; Toekomst t| 'or het audio-boek %Marcel n Dam sleept de Vara uit het 12ige dal Martine Bijl op ernee. PAGINA 19, 20, 21 en 23 Loopbaan: Floris Maljersl M Unilever en het Tempo van Verandering Husum, de od in de modder. De verge- te geschiedenis van een klein sj afkamp Feest van de Re- lutie: gramschap over mpspoed Zorg van en na- rg voor de brandweerman De snelle afgang van de Burgerwacht Sport: Cees Biem, de fiets in de wilgen. C| nzien en vooruitblikken. PAGINA 27, 29, 31 en 33 vc ra zo Advertentie) s Lange Vorststraat 89, 01100-16070. j'feee. Dam 23. tel. 01110-12119 De bevolkingscijfers trek- i Korthals Altes DEN HAAG (GPD) De politiekorpsen in ons land hebben verheugd gereageerd op het voorstel van minister Korthals Altes (Justitie) de politie de be voegdheid te geven om verdachten te fouilleren, voordat vaststaat dat een strafbaar feit is ge pleegd. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de minister dat de verruiming van de bevoegdheid tot fouillering voortvloeit uit de behoefte om poli tiemensen beter te beschermen. Hij wil daarvoor wijzigingen aanbrengen in de Politiewet. De Coornhertliga, een vereniging van rechters en advocaten die streeft naar hervormingen in het strafrecht, heeft de voorstellen van de minister on middellijk van de hand gewezen. De Liga meent dat met het plan van Korthals Altes de grenzen van de bevoegdheden van de politie worden overschreden. Volgens mevrouw Van Hes, voorzitter van de Liga, doet het plan „afbreuk aan de rechtstaat". Zij vreest dat de politie sneller dan voorheen zal overgaan tot fouillering. De voorstellen van de bewindsman sluiten aan op de praktijk, waarin de politie reeds met regelmaat verdachten fouilleert. Dat is in strijd met de wet, die fouillering pas toestaat als is aangetoond dat de ver dachte een strafbaar feit heeft begaan. Bij risicovol le wedstrijden in het betaald voetbal worden de sup porters al enige tijd gefouilleerd op het bezit van wa pens, fletskettingen, rookbommen en vuurwerk. „Met de wijziging van de Politiewet krijgt het optre den van de politie een wettelijke basis", aldus de mi nister. Korthals Altes vindt dat de politie personen mag fouilleren, als zij vermoedt dat een verdachte „iets gevaarlijks", zoals een wapen, bij zich heeft. Naast het fouilleren van voetbalsupporters wordt ook ge dacht aan visitatie van bezoekers van andere (sport evenementen en van winkelend publiek in waren huizen. Over de plannen van de minister zal pas over enige maanden in de Tweede Kamer worden gedebat teerd. Plotselinge koersval in i New York Het koersverlies volgt op vier dagen van herstel, waarbij de Dow Jones in het nog verse jaar een winst van 113 punten wist te boeken. Deskundigen schrijven de plotselinge val toe aan ongunstige berichten aan gaande de Amerikaanse economie, die ook de dollarkoers en de obligatie- koersen aantastten, alsmede winstne mingen. In het laatste uur van de han del drukten verkoopprogramma's de Dow Jones in sneltreinvaart naar be neden. Op Wall Street circuleerden geruchten dat het Amerikaanse handelstekort over november, dat volgende week zal worden bekendgemaakt, fors is tegen gevallen. Er werd zelfs een bedrag van twintig miljard dollar genoemd, sub stantieel meer dan het handelstekort PARIJS (RTR/AFP) Journalisten van de linkse Franse krant Le Matin, die al maanden in ernstige financiële problemen verkeert, hebben vrijdag laten weten dat hun dagblad voor on bepaalde tijd niet zal verschijnen. De ondergang van de krant, die geldt als een belangrijke spreekbuis voor de socialistische partij van president Francois Mitterrand, lijkt onafwend baar. Sinds december krijgen de journalis ten van Le Matin geen loon uitbetaald. van ruim zeventien miljard dollar over oktober. Aan de optimistische ver wachtingen van vice-president John son van de Fed, het centrale-banken- stelsel in de VS, hierover op donderdag werd blijkbaar weinig waarde meer ge hecht. Tegelijktijd doken berichten op dat het Amerikaanse begrotingstekort in 1989 waarschijnlijk 31 miljard hoger zal uitvallen dan het wettelijk vastge stelde plafond van 136 miljard dollar. Het nieuws kwam van functionarissen van het Witte Huis, die hun voorspel lingen baseerden op de huidige prog noses inzake het functioneren van de Amerikaanse economie. SCHEVENINGEN (ANP) Door olie vervuilde vogels moesten vrijdag op het strand van Scheveningen even op hulp wachten toen de bestuurder van deze dierenam bulance met zijn voertuig door opkomend water werd verrast. De brandweer trok de wagen later op het droge. Ook aan de Zeeuwse kust zijn in de afgelopen dagen tal rijke vogels het slachtoffer geworden van de olievervui ling. (Zie ook pagina 11) ken weer meer dan ooit de belangstelling in Zeeland, want na de spectaculaire groei van de jaren zestig en zeventig, zijn sinds 1984 de magere ja ren aangebroken. Een kwart eeuw groei werd dat jaar voor het eerst om gebogen naar een afname van de be volking. Sinds 1984 schommelt het aantal Zeeuwen enkele honderden bo ven het getal van 355.000. Alarmerend zijn de cijfers (nog) niet, maar wel ge ven zij aan dat Zeeland op de verkeer de weg is. Het gaat bij de bevolkings cijfers overigens om meer dan alleen maar het kale eindcijfer. Een indicatie dat het niet goed gaat geven de vesti- gings- en vertrekcijfers in relatie tot het geboorte-overschot, het aantal ge boorten minus het aantal sterfgeval len. Zolang meer kinderen worden ge boren dan er mensen overlijden - dat is in Zeeland nog steeds het geval - neemt de bevolking toe. Daar tegen over staat echter, dat wanneer bedui dend meer mensen Zeeland verlaten dan zich er van elders vestigen het ge boorte-overschot teniet wordt gedaan. In die situatie zit Zeeland nu: het aan tal inwoners neemt af. Er is dus alle reden tot bezorgdheid. Bij een afne mende bevolking komen minder mid delen ter beschikking en bestaat gere de kans dat het voorzieningenpakket daaronder zal lijden. Geen perspectief vol vooruitzicht derhalve. Bovendien werd de bekendmaking van gunstig economisch nieuws, na melijk de daling van de Amerikaanse werkloosheid van 5,9 tot 5,8 procent in december, in het algemeen negatief opgevat. Hierdoor is een rentedaling op korte termijn niet te verwachten, zo werd geredeneerd, hetgeen juist nodig wordt geacht om de economie te sti muleren. Het gevolg was dat de obliga- tiekoersen sterk kelderden, hetgeen ook een forse weerslag had op de aan delenmarkt. In reactie op de pessimistische gelui den over de Amerikaanse economie moest de dollarkoers, die op de Euro pese wisselmarkten iets was aange trokken, in New York weer terrein prijsgeven. Tegen het slot van de han del werd voor de dollar een koers geno teerd van 1,8435 gulden. AMSTERDAM (GPD) Het is nog steeds niet zeker hoeveel mensen bij Fokker hun baan zullen verliezen. Het bestuur van Fokker heeft hier gister middag geen duidelijkheid over kun nen verschaffen. Er moet 200 miljoen gulden op jaarbasis worden bezui nigd. Fokker zal pas donderdag de bonden een compleet beeld geven van de gevolgen van de afslanking voor het personeel. LONDEN (AP) Bij haar aankomst in de Noordnige- riaanse stad Kano werd de Britse pre mier Margaret Thatcher gisteren opgewacht door demonstranten. Eén van hen draagt een bord met het opschrift 'Weg met Thatcher, laat Nelson Man dela vrij'. Vooral het Engelse verzet tegen economische strafmaatregelen die het apartheids bewind in Zuidafri- ka moeten treffen, veroorzaakt protesten. De Brit se premier maakt momenteel een rondreis door een aantal Afrikaanse landen, het twee daagse bezoek aan Nigeria maakt daar deel van uit. Ondertussen is het personeel van de eindlijn van de Fokker 100 gevraagd de weekeinden over te werken. Eind deze maand moet het eerste toestel aan Swissair worden afgeleverd. Ver dere vertraging ondermijnt de geloof waardigheid van Fokker, zo zegt de di rectie van de vliegtuigfabriek. In een gezamenlijke verklaring zeggen Fokker en de bonden „in een construc tieve sfeer gesproken te hebben". Er is niet over aantallen gesproken. Alleen de manier waarop Fokker 200 miljoen gulden aan voortbrengingskosten denkt te bezuinigen is ter sprake geko men. Over de inhoud van de bespre kingen wilden Fokker noch de bonden iets loslaten. De onderhandelaars van de bonden benadrukken dat zij er alles aan zul len doen het aantal gedwongen ont slagen te beperken. Aantallen die eer der werden genoemd zijn, noemden zij „voorbarig en niet op feiten geba seerd". Henri Popelier van de Unie BLHP gaat er echter net als zijn collega's vanuit dat gedwongen ontslagen onvermijde lijk zijn. Binnen Fokker gaat men er vanuit dat de meeste ontslagen zullen vallen bij de afdelingen verkoop en ontwikkeling. De bonden willen alvorens met ge dwongen ontslagen akkoord te gaan een sociaal plan op tafel hebben. De reorganisatie moet zo goed mogelijk begeleid worden. Maar Fokker heeft tot nu toe geen enkele toezegging ge daan dat er voor ontslagen werkne mers iets extra's wordt gedaan. In de overeenkomst tussen Fokker en de overheid omtrent de steunverlening is juist afgesproken dat dat niet mag. (Advertentie) e gisteren gepubliceerde cijfers geven opmerkelijke verschillen aan tussen de gebieden onderling. Zee land boven de Westerschelde, Walche ren uitgezonderd, groeit met 640 inwo ners, éénderde procent, Walcheren loopt met 78 inwoners terug (min 0,07%), terwijl de grootste klap in Zeeuwsch-Vlaanderen valt, waar per 31 december 1987 precies 475 min 0,44%) inwoners minder werden geteld dan het jaar daarvoor. Alleen al voor het Westen met nauwelijks vijfentwin tigduizend inwoners is sprake van een afname met 0,8%. Opvallend in het ge heel van verliezers zijn Vlissingen (min 435, dat is bijna 1% van de bevolking) en Terneuzen (min 243 of 0,7%). Inder daad opvallend want het gaat hier om de beide meest industrialiseerde ste den in Zeeland, zeg maar de trekpaar den van de Zeeuwse economie. Verlies daar spreekt dus meer aan en vertelt toch min of meer het verhaal dat het minder goed gaat met de economie. Overigens spreekt voor deze steden ongetwijfeld mee dat het omringende platteland een zekere aantrekkings kracht uitoefent. Dat geldt meer voor Vlissingen dan voor Terneuzen. De rest van Walcheren groeit vrij aanzien lijk - Mariekerke met min 8 inwoners valt uit de boot - namelijk met 365 mensen of 0,6%, maar van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten groeien er slechts twee in bescheiden mate: Axel plus 36 en Hulst plus 48. De rest staat op redelijk tot fors verlies, zoals bijvoorbeeld het industriestadje Sas van Gent (min 88 of 1%). Cijfers moeten in hun verband wor den gezien, geanalyseerd en gewo gen. Bevolkingsaanwas en voorzienin- genpeil, zo heeft het verleden aange toond, hebben veel, zo niet alles, met elkaar te maken. In het recente verle den was de industrialisatie de motor achter de 'bevolkingsexplosie'. Van menskracht (de besten gingen weg, heette het) exporterende provincie werd Zeeland importeur. De welvaart nam toe, het welzijn bleef niet achter. Nog altijd is Zeeland één van de dun- bevolkste gebieden van ons land. Met een goed afgestemd beleid - Zeeland heeft, zoals wel eens is gezegd een 'deli cate' schaal; dat vereist een zorgvuldi ge afweging van belangen - moeten mogelijkheden voor aanwas van de be volking worden aangeboord. Juist om dat de (somberste) prognoses van de Provinciale Planologische Dienst uit gaan van een bevolkingsafname, is het meer dan ooit de tijd dat nieuwe wegen worden ingeslagen. Zo zal Zeeland over een vaste oeververbinding over de Westerschelde moeten beschikken wil het de uitdagingen van de toe komst aankunnen. Het vasthouden van de welvaart en daaraan gekoppeld het welzijn van de inwoners van deze provincie vragen daar om. Minder in woners betekent onvermijdelijk min der voorzieningen op alle terreinen. Zeeland zit weer eens op de kentering van de tijd: terug naar de schrale jaren tussen 1850 en 1950, toen van leegloop sprake was, of toch weer een beschei den groei? Als er al een keus is, kan alleen maar met de laatste genoegen worden genomen. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP/GPD) - Een poging van Nederland tussen de Surinaamse regering en het jungle commando van Ronnie Brunswijk te bemiddelen, zal door het Front voor Democratie en Ontwikkeling (FDO), dat bestaat uit de drie oude partijen VHP NPS en KTPI, naar verwachting welwillend worden ontvangen. Dit is vrij dag in Paramaribo vernomen in kringen van de leiding van het Front, dat de meerderheid heeft in de Nationale Assemblee. Premier Lubbers maakte vrijdag in Den Haag bekend dat het Nederlands kabinet bereid is te bemiddelen tussen de Surinaamse regering en de opstandelingen, als ten minste een van beide partijen daarom vraagt. Hij voegde daaraan toe dat als slechts een van de beide partijen om bemidde ling verzoekt, het kabinet daarop „in beginsel" positief zal reageren. Maar dan is op zijn minst ook de passieve mede werking van de andere partij nodig, aldus Lubbers. De mensenrechtenactivist Stanley Rensch is door de mili taire politie vrijgelaten na een verhoor van zeven uur we gens een verdenking van 'opruiing'. Tijdens het verhoor in Fort Zeelandia werd hij na eigen zeggen correct behandeld. De militairen ondervroegen hem over uitlatingen in een in terview met Trouw. Rensch maakte onlangs bekend dat op oudejaarsdag zes bosnegers door militairen om het leven waren gebracht bij het dorpje Pokigron. In het interview zei hij geen vertrou wen te hebben in het onderzoek van de militaire leiding naar de gebeurtenissen. Hij betwijfelde verder of de daders op de juiste wijze bestraft zullen worden. Rensch zei gisteren dat hij tijdens het verhoor alleen een telexbericht te zien kreeg waarin een aantal uitspraken van hem voorkwamen. Maar omdat hij niet het interview zelf onder ogen kreeg kon hij niet ingaan op de verdachtma kingen van de militaire politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1