PROSCIUTTO hammen van eigen bodem mooie pan op tafel zelf ijs maken pompoenen groeien in vele soorten koken tussen de seheldes IJSSHOWS strij d om het publiek PZC/ vrijdagkrant „c 9 familiebedrijf pitjes recepten fud'. salaris 8 JANUARI 1988 staal ham en ham. Voor gemak noemen we het indevarkensbilofde er vah dit dier maar AU ham Maar de llen tussen de orteil die van deze delen gem; ikt zijn zeer groot, r; :n|ij(|bedoeltmenmet t vleas van de achterham 3d varHen. Het wordt niu:| gepikeld en gerookt of itiejd of He ham wordt lr P't of gèbraden. Ieder land iedeik streek heeft zo een j^'ereidiings wijze. In je landen maakt men n wild zwijn of zelfs van a iif :efs^^Fese landen hebben rere^M®m verworven met vjoeofg droogde rauwe 'roui defleatessewinkels ligt necgMun uitgesneden ittode Parma, de jambon fj^BifuitNormandiëen de indrukwekkende ïJpMien aan de balken plafènd. Overigens zijn ddMijen vaak van ge achterhammen tt. dujiderbekend is dat men «fland ook heel goed in Hauwe, gerookte of Hammen te maken, niet zo'n naam t Franse, Italiaanse soortgenoten komt ■l ons klimaat tot op pecialiteitenmet jesmaat konden maken. In Italië hangen ze te drogen in de lucht en wie dat hier probeert ziet zijn ham langzaam (of snel) verdwijnen. Boeren lieten vroeger hun hameien. nadat het varken voor de winter was geslacht, drogen in jute zakken op zolder of naast toevoegingen aan de bereiding van de hammen te pas komen. Onder de namen Coburger, Schwarzwalder Schincken en Kempische ham komen ze in de winkel terecht. Deze namen hebben echter ten opzichte van de schouw in de keuken, nadat ze eerst waren gepekeld. Momenteel zijn er enkele vleeswarenfabrikanten die in staat zijn die ambachtelijke principe op grotere schaal uit te voeren. In het plaatsje Wourt, onder de rook van Nijmegen, bevindt zich het familiebedrijf Henri van de Bilt, dat rauwe gedroogde en gerookte hammen produceert die kunnen wedijveren met de dure buitenlandse soorten. In speciale klimaatkasten rijpen daar de hammen onder omstandigheden die de natuurlijke evenaren. In samenwerking met deskundigen van de Landbouwuniversiteit in Wageningen heeft men een proces ontwikkeld waardoor nauwelijks nog chemische ïr.c' en mogen dan gereedschap zijn, maar dat kent nog niet dat ze er niet mooi mogen Vooral met een open keuken wil je best ■er decor vertonen en mag het er op z'n ..■Beetje huiselijk uitzien. Een voordeel t meer 'versierde' pannen is ook dat je het :t hoeft over te hevelen naar dekschalen en eelt toch altijd weer in de afwas. pn;M an tier e en tijd dat zoiets als 'niet gepast' werd iwd maar met de huidige pannen is het ge ïnde nis je die alleen in de keuken gebruikt. Een nieuwe trend op het gebied van gedécoreerde pannen is dat de fabrikant aansluiting zoekt bij de •decors van serviezen. Asta, een merk uit de Fisslerstal, heeft zijn décors voor de staalemaillen pannen aangepast aan de serviezen van Villeroy Boch. U kunt kiezen uit vier bloemdécors: Wildrose, Albertina, Amapola en Alt-Dresden. Afhankelijk van het decor moet u voor een 20 cm lage kookpan rekenen op 99 tot 123. Voor een 20 cm hoge pan komt u uit tussen de 109 en 129. SJOERD VAN DER MEULEN de beschermde buitenlandse nog een lange tijd te gaan eer ze zijn ingeburgerd. „Bovendien", zegt directeur J an van de Bilt, „kun je aan een aangesneden ham niet meer zien wat voor een ham het is geweest en uit welk land ze kwam". Ham is, na worst, in ons land de populairste onder de vleeswaren met een een aandeel van bijna twintig procent. Schouderham wordtmede door de populairdere prijs het meest gekocht (7,8 procent), terwijl rauwe ham en andere hamsoorten ruim vijf procent innemen. De Nederlander is meer rauwe vleeswaren gaan eten. „Ons eigen produkt", zegt voorzitter E. J. Mink van de Vereniging voor de Nederlandse Vleeswarenindustrie, „is anders dan de traditionele soorten uit het buitenland, maar kwalitatief gezien zeker niet minder" PIETER HARCKSEN Met een niet al te ingewikkel de machine is het heel een voudig zelf ijs te maken. Voor de machine van Philips bijvoor beeld moet een koelelement, dat vooraf in de diepvriezer of het diepvriesvak is gelegd, onderin de ijsmachine worden gedaan. Daarop worden de ingrediënten gelegd, de roerder wordt vervol gens in werking gesteld en klaar is het ijs. Deze machine kost f 249, inclu sief een receptenboek. MAR GROEN Zelf ijs maken kan eenvoudig zijn, wanneer een niet al te in gewikkelde machine wordt ge bruikt. I niet alleen gebruiksvoorwerpen, maar kunnen ook mooi zijn en de tafel sieren Pompoenen zijn vaak heel spectaculaire vruchten. Mensen die een moestuin heb ben, houden soms wedstrijden wie de grootste kan telen, en daarbij schijnt een exemplaar van 100 kilo zelfs wel eens voor te komen. De pompoen maakt deel uit van de familie der kom- kommerachtigen en is dus ver want aan augurken, courgettes en natuurlijk komkommers. Sommige planten gedijen vrij wel uitsluitend in streken met een warm klimaat. Dat zijn voor al de soorten die in de Ameri kaanse, Engelse en Japanse keu ken tot groentegerechten wor den bereid. In de Engelse taal he ten ze wel 'winter squash'. Al die soorten hebben van zichzelf een tamelijk neutrale smaak, met uitzondering misschien van de Japanse 'Hokkaido-pompoen'. De vulkanische bodem van dat eiland verleent de vruchtgroen te een heel karakteristieke smaak. Pompoenen zien er van binnen ongeveer net zo uit als meloe nen: in een draderig weefsel zit ten vele pitjes. Die worden ver wijderd en het gladde, egale vruchtvlees snijdt men in blok jes of plakken ter verdere ver werking. Maar er is ook een pom poen die anders is. Dat is de 'spaghettipompoen'. Die heeft heel draderig vruchtvlees dat na het koken precies op Italiaanse deegwaren lijkt. Net als de patis- son groeit hij vooral in streken met een gematigd klimaat. In de pitjes zit vrij veel olie. Ze komen gedroogd en ook geroos terd in de handel, met of zonder het harde omhulsel. Erg lekker om op te knabbelen of om in ge bak te verwerken, net als nootjes. Bij reform- en natuur voedingswinkels zijn ze te koop. Onze groentehandel kan het he le jaar door pompoenen leveren. Ze worden uit wel 15 landen in gevoerd, afhankelijk van het sei zoen en de soort, en worden (op kleine schaal) ook in eigen land door beroepstuinders geteeld. Maar echt populair zijn ze nooit geworden in de Nederlandse keuken, dus wie ze wil proberen zal wel even moeten zoeken. De meestal vrij dikke schil gaat er af, het vruchtvlees wordt in blokjes gesneden. Het kan wor den gekookt, gestoofd of gebak ken. Als groentegarnituur bij vlees of vis zien we ze wel eens in restaurants. In stoofschotels worden ze, samen met andere in grediënten, langzaam gaar ge maakt. Kwekers zitten niet stil. In Nieuw-Zeeland is kort geleden iets niews ontwikkeld: de 'kiwa- no'. Een soort fruit eigenlijk, en geen groente. Een gestekelde, oranje pompoensoort die wat smaak betreft lijkt op de banaan of de citroen, maar ook op de passievrucht. Pompoensoep: kook de blokjes pompoen met ui en knoflook gaar in kippe lbouillon en pureer alles, voeg zout en peper toe. Zo'n soepje kan zowel heet als koud worden gegeten, en de smaak kan op vele verschillende manieren worden gevarieerd. Pompoentaart: in principe net als een appeltaart, maar dan pi kant en hartig. In Amerika zijn ze er dol op. Pompoensalade: kook de blok jes pompoen in water met zout beetgaar en laat ze een uurtje af koelen en goed intrekken in een saladedressing. Pompoenjam: kook en pureer, combineer met geraspte gem berwortel en citroenschil, sui ker. Pompoenzoetzuur: blokjes pom poen ingelegd in azijn met gem berwortel, kruidnagel, inmaak- kruiden en wat suiker. MARTIN VAN HUIJSTEE ml Deel 2d col md vid qJ ih| uur iel •oif 3 f '1C..I aoor r' Irant voor icie yffigt- ■ken ïdi To. avfat 91 het tzij V;.at en ter ogste nl 1' isies >nds ad piart erde list voor het verstrij- van hun jubileumjaar gehuwd en 25 jaar in :a - verscheen het lang- kookboek van Maar hees Boudeling, het dat Zeeland interna- pulinaire faam bezorg- le gasten van hun res- Inter Scaldes het bes- :e zetten wat deze pro- an eetbaars voort- ussen de Seheldes is in de reeks "heerlijke ken" van uitgeverij ts in Haarlem en het n keur aan recepten [epertoire van Maartje g van wie bekend is literst kritisch te werk [van wie we weten dat lie van haar gasten de kwaliteit eist, zowel medewerkers als van eranciers. Geen con- aar het materialen en ffen betreft onder- linair publiciste Fon !ie de receptuur redi- len "vertaalde" voor huiselijk gebruik. Toen zij Maartje voorzichtig voorstelde een moeilijk verkrijgbaar pro dukt door een gemakkelijker ingrediënt te vervangen werd dat idee resoluut afgewezen. Dat zou funest zijn voor de smaak. In die prachtige witte keuken in Kruiningen worden gerechten gecreëerd die niet al leen ogen maar ook smaken. Elk recept in het kookboek van Maartje Boudeling wordt gevi sualiseerd door middel van een foto van de hand van Kees Ha- geman. Alleen de nagerechten en patisserie, waarop Maartje Boudeling zich recentelijk spe ciaal heeft toegelegd, kregen geen aparte illustraties. Vruch tentaartjes en gateaux figure ren op een verzamelplaat over twee pagina's tegen de groene achtergrond van de zomerse restauranttuin. Het hoeft geen betoog dat Zeeuwse produkten bij Inter Scaldes de hoofdrol spelen. Oesters en kreeften uit Yerse- ke, Zeeuws lam, Bevelands fruit, Vlissingse vis, versgepel- de en aan de wal gekookte gar nalen en zeekraal en lamsoren van de Oosterscheldeschorren, al die eersteklas zaken waar Kees Boudeling zich zo lyrisch over kan uitlaten. Voor de wij nadviezen tekent met Kees Boudeling Inter Scaldes-som- melier Paul Huntjens wiens fij ne neus al heel wat restaurant- gasten op het goede spoor boter, 1 eetlepel gesnipperde bieslook. Voor de dressing: 1 theelepel mosterd, 1/2 eetlepel frambozenazijn, 1/2 eetlepel wijnazijn, 3 eetlepels noteolie. Bereiding: spreid de zalmplak- ken uit op een plank, bestrooi ze met zout en peper en be sprenkel ze met citroensap. Steek de oesterschelpen open Hik heeft gezet. Een paar recepten, salade Witlof met in rauwe zalm ver pakte oesters. Ingrediënten: 16 dunne plak jes rauwe zalm van elk 25 gram, zout, versgemalen peper en ci troensap, 16 middelgrote oes ters, 4 struikjes witlof, 2 sneetjes bruin brood, 25 gram en leg op elke plak zalm een oester. Wikkel de zalm om de oesters en leg op elk bord vier zalmpakketjes met de "slui ting" naar onderen. Zet de bor den koel weg. Vermeng de in grediënten voor de dressing in een kommetje. Haal van het witlof 12 mooie blaadjes los, haal ze door de dressing en leg ze tussen de zalmpakketjes, zo danig dat een stervorm ont staat. Snijd de bittere kern uit de lofstruikjes en snijd het wit lof in smalle reepjes, vermeng deze met de dressing en leg de salade in een bergje op het mid den van de borden. Snijd het brood, na de korstjes te hebben verwijderd, in dobbelsteentjes en bak deze goudbruin en knapperig in de hete boter. Strooi de croutons over de wit lofsalade en de bieslook over de zalmpakketjes. Serveer di rect. appeltaart Ingrediënten: 45 gram boter. 125 gram suiker, 5 appels, ca 150 gram bladerdeeg, kaneel. Bereiding: laat de boter smel ten in een ronde vuurvaste schaal of taartvorm, voeg de suiker toe en roer tot deze is ge smolten: blijf roeren tot het mengsel licht gekaramellis- seerd is. Draai het vuur uit en laat afkoelen. Schil intussen de appelssnijd ze doormidden en verwijder het klokhuis. Leg de appels met de bolle kant naar onderen in de schaal, zo dicht mogelijk tegen elkaar. Dek de schaal of vorm af met alumi niumfolie en zet hem ca 30 mi nuten in de op 175 graden C. voorverwarmde oven. Haal de vorm uit de oven, verwijder de folie en laat de appels afkoelen. Rol intussen het bladerdeeg uit tot een ronde lap die iets groter is dan de omtrek van de schaal of vorm. Leg de deeglap in de koelkast tot u hem nodig hebt. Bedek de vorm met de deeglap, druk de rand van het deeg stevig tegen de vorm en zet het geheel nog een kwar tiertje in de koelkast. Bak de taart 15 tot 20 minuten bij 175 graden C. tot het deeg mooi bruin en krokant is. Laat de taart daarna volledig afkoelen, keer hem om op een serveer- schaal en bestuif de appels met kaneel. Serveer op kamertem peratuur. Koken tussen de Seheldes. Recep ten van Maartje Boudeling. Redac tie Fon Zwart. Uitgeverij De Toorts, Haarlem ISBN 90 6020 526 X. Prijs f39'90 RIEN VAN REEMS De stripwereld van Walt Disney is tot leven geko men en reist momenteel door Europa. Met een internatio nale, wervelende ijsshow hoopt Disney het succes van Holiday on Ice te verslaan. Ongeveer zestig Amerikaan se en Canadese jongeren tus sen de 18 en 20 jaar trekken nu als Donald Duck, Mickey Mouse en alle andere stri phelden langs de Europese hoofdsteden met de ijsrevue 'Walt Disney's World on Ice'. Maar ook de Nederlandse jeugd maakt een kans om vol gend jaar deel uit te maken van het gezelschap. In februari is de sprankelende show in het Rotterdamse Ahoy te zien. In de maanden daarna worden in Heereveen, Amsterdam en Rotterdam audities gehouden voor jon gens en meisjes vanaf 17 jaar. Disney zoekt geen nationale kampioenen, maar jongeren die gewoon goed kunnen schaatsen en bereid zijn in ie der ge val een j aar mee op toer- nee te gaan. De audities wor den beoordeeld door twee Amerikaanse trainers en een afgezant van Kenneth Field die de shows voor Walt Disney produceert. Volgens Paul Koster van het bureau Holland Sportief, die de promotie voor de Europese toer doet, is Disney van plan om een jaarlijkse traditie te maken van de ijsshows. „In Amerika zijn de shows al ja ren een traditie en zijn ze ook waanzinnig populair. Produ cer Kenneth Field dacht dat Europa nu ook wel klaar is voor een dergelijk spektakel. We moeten natuurlijk concu- reren tegen de traditie van Holiday on Ice, maar dat moet eigenlijk geen probleem zijn. Disney's World on Ice is echt Amerikaans. Flitsend, enorm afwisselend en leuk voor kinderen en volwasse nen. De kracht van de show is natuurlijk de herkenning van de beroemde stripfiguren die je anders alleen tot leven ziet komen als je naar Disney- world in Florida afreist en dat is niet voor iedereen wegge legd. Voor kinderen is het een sprookje dat werkelijkheid wordt en voor ouders is het een feest van herkenning en sentiment." Volgens Koster is het de be doeling dat, net als in de Ver enigde Staten, Europa voor taan ook ieder jaar een nieu we ijsshow krijgt te zien. „Momenteel schaatsen er al leen Amerikaanse en Cana dese jongens en meisjes mee, en een aantal grote sterren zoals het Duitse duo Lehman en Wiesinger dat meerdere keren de Duits Kampioen kunstschaatsen werd. I- et is natuurlijk veel leuker om met Europese jongeren te werken als je ook in Europa blijft toeren. In Amerika heb ben ze dan hun eigen bezet ting. Daarom zoekt Kenneth Field ook Nederlandse jongens en meisjes die een jaar willen mee doen. Er staat geen gi gantisch salaris tegenover, maar het wordt meer gezien als een betaalde stage. Na tuurlijk worden alle onkosten zoals hotels en vervoer gedekt en daarnaast krijgt iedereen een behoorlijk zakgeld. Deze jongens en meisjes krijgen wel heel wat van de wereld te zien en dat is ook wat waard." De Walt Disney on Ice show is van 17 tot en met 21 februari in het Rotterdamse Ahoy sportpaleis te zien. In princi pe worden er twee shows per dag gegeven en op de laatste zaterdag zijn er drie shows te zien. Kaarten zijn verkrijg baar via de VVV's en bij Ahoy. Maar ook Holiday on Ice laat zich dit jaar niet onbetuigd in de strijd om de gunsten van het publiek. De bekende car tooncreatie Snoopy van Charles M. Schulz. De hond zal, tijdelijk ontsnappen uit zijn Peanuts-strip, en loopt als een rode draad door de ijs show. Hij zal samen met de schaatsers de verschillende scènes tot één geheel verbin den. De ijsshow, 'Snoopy en de we reldtopschaatsers' moet een familiespektakel worden. Voor de kinderen bijvoor beeld zal een scène waarin wilde dieren hun ontsnapping uit een dierentuin op humo ristische wijze vieren tot de verbeelding spreken, evenals de Chinese dans van leeuwen en een exotische dans van panda's en vlinders. De show wordt afgesloten met een exo tische finale, geënsceneerd in het drukke Zuid-Amerikaan- se leven van rumba's, cha- cha-cha's en samba's met een blik naar de altijd heer sende opwinding in Hernan do's bar. De première van de show is 19 januari in Keulen. Aan de show werken schaat sers mee uit meer dan twintig landen. De show zal van 9 tot 14 fe bruari te zien zijn in het Sportpaleis in Antwerpen. Op dinsdag, donderdag en vrijdag om 20 uur en woens dag, zaterdag en zondag om 15 uur. Het Frans-Amerikaanse komische schaatsduo Tom Brackney en Alain Legal. Rauwe en gedroogde vleeswaren genieten een toenemende interesse van de Nederlandse consument

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9