Trainer voor de rechter na ontucht met jongens r» Hogere opbrengst Actie Kerkbalans NATUURLIJKE CHARME MAG GELUKKIG WEER Gezondheidstoestand loopt in de grote steden snel achteruit PZC/ binnen-buiten land 9 Heropening in onderzoek van moord in 1974 Voedselhulp EG ook voor ij aarden D O Actie voor redden zwarte neushoorn Of DRACHT ONDERNEMINGSKAMER Westduin Hotel Opheffing dreigt voor Politiekapel 'i/RIJIAG 8 JANUARI 1988 5 DEnIhaaG (anp) - De boter en het rundvlees ter waarde van 4,7 miljoen guide i die in het kader van de gratis voedselhulp van de EG in ons land zal worden verstrekt, komt evenals vorig jaar ïen goede aan thuis- en daklozen, maar ^ordt deze keer ook verstrekt aan X''aar<f en. Het betreft zelfstandig wonende bejaarden die deelnemen aan zogenoemde tafeltje dekje-pro- jecter de jonge hoek van duke TERUGLOOP AANTAL KERKLEDEN HOOFD GGD IN ROTTERDAM: Onderklasse Door topontwerpers vormgegeven, door ambachtslieden met de hand vervaardigd. ROHË de natuurlijke charme ROHE meubelen zijn permanent tentoongesteld bij ZONNEMAIRE ^KgEN (GPD) Ratten die bij de Katholieke Univer siteit iijmegen (KUN) voor wetenschappelijk onderzoek sebrjkt zijn, blijven de rest van hun proefdierleven in het laboratorium van de universiteit. Een poging van de Werkgroep Psychologie en Proefdiergebruik (WPP) om de rattel een ander onderkomen te bieden, is mislukt. De wlrkgroep, studenten en psychologen die dierproeven met «n kritisch oog bekij ken, had gezorgd voor een onder- üfcomei voor de minstens 90 ratten, die half december bij een practicum voor eerstejaars psychologiestudenten wa ren gebruikt. ïi,Iie vakgroep vergelijkende en fysiologische psychologie, rjtJjie he practicum organiseerde, weigerde echter medewer- fslc»ia een oproep aan studenten om, volgens de regels, ratten van het practicum mee te nemen konden 31 ratten als huisdier worden geplaatst. Volgens de werkgroep is de rest van de ratten afgemaakt, terwijl er nog zo'n 60 opvangadressen beschikbaar waren. Professor dr. J. Vossen van de vakgroep wil zijn reden om geen ratten te willen afgeven aan de werkgroep wel toelich ten: „Ten eerste worden ze vaak ook nog voor andere on derzoeken gebruikt. Ten tweede was het onvoldoende dui delijk wat voor soort opvangadressen er gevonden waren. Ook speelt nog mee, dat als wij de ratten zomaar weg zou den doen, we problemen krijgen met de normale dieren handel". Hoeveel ratten afgemaakt zijn, kon prof. Vossen niet vertel len. ir nderzoek naar eleid Bredero AMSTERDAM (ANP) - De Ondernemingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam heeft op- icdracl t gegeven tot een onderzoek naar het beleid en de gang van zaken bij zowel Bredero Vast stre (Breevast) als bij Bredero Verenigde Bedrijven uit Utrecht. Het onderzoek zal zich uit- |ken over de periode vanaf 1 januari 1979. Het \lerzoek tot een enquête was af komstig van de Stichting Administra- Be stich Bre< bevu hng- door Zom ,.door kosl trok! /.zulle .'.Mr.;, cmet onde itoor van Aandelen Verenigde ven Bredero en de gelijksoortige ing voor Breevast. Iro is intussen failliet. Breevast fit zich in surséance van beta- let onderzoek zal worden geleid professor mr. W. C. L. van der :n. die zal worden bijgestaan C. J. Louw en G. A. Timmer. De zijn voor rekening van de be- :n bedrijven, die ieder 125.000 moeten betalen. Voute, curator bij BVB, ver- Ie in een reactie gelukkig te zijn [e uitspraak van de rechter. Een soek kan de taak van de curato- vrij lang zeer tevreden toonde over de leiding van het concern. Over de sterf- huiscontructie, waarbij de gezonde be drijven werden ondergebracht in de Geldens-groep, zei Voute dat deze ac tie strikt noodzakelijk was en een goe de zaak voor de boedel. De Ondernemingskamer stelde zowel voor VBB als Breevast vast dat er in derdaad gegronde redenen zijn om aan een juist beleid van bestuurderen te Jien verlichten. Zo komt er duidelijk heid eer de vraag in hoeverre de oud- bestu irders aansprakelijk zijn voor de ondflgang van Bredero en wellicht eer klaarheid over de rol van de baHn. Ovel sens zullen curatoren en be twind oerders niet het onderzoek af- /in-wael Sen wat betreft de extra zekerhe- ie de banken zich redelijk kort iet naar buiten komen van de fi- ële problemen hebben ver- Het gaat daarbij om de Amro (Breevast) en een ABN-banken- rtium (VBB). ogelijkheid bestaat dat curato- n bewindvoerders zich tot de t zullen wenden voor vernieti- an deze zekerheden op grond aulianeus gedrag. Dit betekent n crediteur zich op grond van be- kennis beveiligt ten koste van e crediteuren. üte bleef vraagtekens zetten bij ptreden van het Administratie- or van Bredero, dat zich immers 15-j »l Het 1974 jes ai H t Ml! Belg, nu nis i met ger lui Zit St het Leger des Heils. twijfelen. Het onderzoek zal ook een erg breed terrein bestrijken. Zo zal bij VBB worden bekeken of in het pros pectus van de eind 1985 uitgegeven 7,5 procent obligatielening wel de juiste en volledige gegevens zijn opgenomen. De vermogenstoestand van het con cern verslechterde na uitgifte van de lening snel. Gevolg was dat september vorig jaar bleek dat er geen geld voor rente en aflossing beschikbaar was. Advertentie 82 eefste klas kamers met alle faciliteiten en 8 kanalen tele-video ser vice, 5 comfortabele zalen met alle denkbare vergaderapparatuur. Een nieuw en uitstekend restaurant, binnenzwembad, solarium, sau na en tennisbaan, be- en verzorgen van hors-d'oeuvres en alle feesten op lokatie dus ook voor u. Belt u gerust voor alle informatie. Koudekerke-Dishoek aan Zee tel. 01185-2510, telex 30186 telefax 01185-2776 DEN HAAG (ANP) „Het was knuffe len, spontane spelerij. Ik ging met de kinderen om zoals ze met elkaar zou den omgaan zonder een volwassene erbij, in zo'n situatie doen ze ook wei eens iets seksueels. Ik heb nooit dwang toegepast of dingen gedaan die ze zelf niet wilden. Ik zou het vreselijk vinden als ze er een trauma aan over hielden. Maar dat laatste betwijfel ik." 'ERDAM (ANP) Het Openbaar |terie in Rotterdam heeft het on- k inzake de moord in 1974 op de |ige Wil Vervat heropend. Dat Ie Rotterdamse persofficier mr. in-Geerlings donderdag meege- ieisje werd zondag 8 september ;ewurgd aangetroffen in de bos- gs de Zuiderparkweg in Rotter- Destijds is het gerechtelijk on- ■k zonder resultaat gebleven, nderzoek is heropend omdat een lie is gedetineerd in de gevange- Gent, tegenover medegevange- r blijk van zou hebben gegeven |s te dragen van saillante details letrekking tot deze destijds zeer tmakende moordzaak. De man af uit wegens gewapende over- i Advertentie), vall< Dit hf eft een woordvoerder van het Le ger des Heils donderdag in Amster dam verklaard. Overkoepelende organisaties van te- huizei van daklozen kunnen bij het VMelvoorzienings In- en Verkoop bureau (VIP) van het ministerie van landbouw aanvragen indienen voor boten en rundvlees. Wel moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Z° nijet de betreffende organisatie on der nleer wekelijks minimaal vijfhon- ?erd Imaaltijden gratis of tegen de kostp js verstrekken. Daarnaast moetlde organisatie door de overheid wordln gesubsidieerd. Het ifeger des Heils verzorgt de distri- butielvanuit twee magazijnen die zij tijdelijk onder beheer heeft. In die koelilagazijnen is inmiddels tien ton boter en vijftien ton rundvlees gearri veerd om verder te worden gedistri bueerd, aldus de woordvoerder f/'// f fWSi WfYi£ft Originele kopieën van kasten uit de 17e eeuw staan bij: Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 Vrijdagavond koopavond. EU O Dat zei een 46-jarige Haagse voetbal trainer donderdag voor de rechtbank in Den Haag, waar hij wegens ontucht met vijftien jongens van omstreeks tien jaar een celstraf van twaalf maan den (waarvan vijf voorwaardelijk) te gen zich hoorde eisen. Verder zou hij zich moeten laten behandelen en con tact moeten houden met de reclasse ring. In zeven gevallen pleegde hij ontucht als voetbaltrainer in Wijchen, waar hij regelmatig met zijn pupillen onder de douche ging. Dat was in 1987. De overi ge gevallen hadden tussen 1984 en 1987 plaats in Alphen aan den Rijn, De Lier, Schipluiden en Amersfoort. In deze plaatsen ontmoette hij de jon gens meestal in zwembaden. Rechtbank-presidente mr. P. Ko ningsveld twijfelde er niet aan of er was in bepaalde gevallen wel schade door de verdachte aangericht. „Als je de stukken leest denk je toch af en toe: verdikkie. Zo'n kind dat 's nachts huil- dend uit bed komt en alles aan zijn ou ders vertelt." Koningsveld nam de ver dachte zijn pedofiele geaardheid niet kwalijk, maar verweet hem wel dat hij zich „altijd weer in een sfeer begaf waarvan hij wist dat het daarin fout moest lopen". De verdachte heeft al lang contacten met reclassering en psychiaters. Hij slikt al geruime tijd een middel dat „chemische castratie" moet veroorza ken. Hij doet dus erg zijn best om met zijn probleem om te gaan, zo betoogde zijn raadsvrouwe, mr. M. de Loos. Ze stelde dat een aantal zaken te oud voor behandeling was en dat haar cliënt met een gevangenisstraf niets zou op schieten. Uitspraak 21 januari. ZEIST (ANP) De Nederlandse tak van het Wereld Natuur Fonds (WNF) is donderdag een actie gestart die tot doel heeft het uitsterven van de zwarte neus hoorn in Afrikaanse landen te voorkomen. Volgens directeur C. Halbertsma is die actie hard nodig, om dat het aantal zwarte neushoorns in die landen is te ruglopen van 100.000 in 1960 tot nog maar 4.000 nu. Die schrikbarende achteruitgang is het gevolg van stroperij. Bij de kolossale dieren, die een gewicht kun nen bereiken van twee tot drie ton, gaat het alleen om de hoorn. Die levert bij verkoop zo'n 24.000 gulden per kilo op. In het Verre Oosten wordt die hoorn verwerkt in geneesmiddelen, zoals verkoudheidsmiddelen en potentieverhogers, maar dat heeft volgens Halberts ma te maken met een hardnekkig bijgeloof. In Noord- jemen worden de hoorns gebruikt voor heften van dol ken die in de Arabische wereld als statussymbool gel den, aldus Halbertsma. Als er nu niets gebeurt, zijn de zwarte neushoorns bin nen enkele jaren van de aardbodem verdwenen. Vorig jaar is er 3.000 kilo hoorn verhandeld en daarvoor zijn er 2.000 zwarte neushoorns afgeslacht, zo heeft WNF berekend. Het WNF is begonnen met kleine versprei de groepjes neushoorns via verdoving over te brengen van onveilige naar veilige gebieden. Rondom die ge bieden komen geëlektrificeerde hekken te staan die moeten voorkomen dat dieren er uitgaan en stropers er binnen kunnen komen. Ook komen er speciale een heden parkwachters die de gebieden met een helikop ter bewaken, aldus Halbertsma. Dat zijn maatregelen op korte termijn. Op langere ter mijn is het ook van belang de politiek in de betreffen de landen te beïnvloeden en hen te wijzen op het eco nomisch belang dat zij bij het voortbestaan van de zwarte neushoorns hebben. Hun wildparken trekken immers veel toeristen die geld meebrengen, zo zei de WNF-directeur. Foto boven: Een neushoorn in de natuur. Onder: een van zijn hoorn beroofde neushoorn. De rest van het dode dier wordt aan de gieren overgelaten. President Frangois Mitterrand van Frankrijk linksen de Oostduitse par tijleider Erich Honecker inspecteren de erewacht op de luchthaven Orly. PARIJS (UPI/DPA/'AFP) De Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker is donderdag begonnen aan een driedaags bezoek aan Frank rijk. Het is voor het eerst dat een leider uit de DDR een bezoek brengt aan een van de drie westerse mogendheden die officieel West-Berlijn bestu ren. President Frangois Mitterrand heette zijn Oostduitse gast welkom op de luchthaven Orly. In een verwijzing naar het INF-akkoord over de afschaf fing van de middellange-afstandsraketten zei het Franse staatshoofd dat „we getuige zijn van een nieuwe periode in de geschiedenis van Europa". Ook Honecker doelde op de INF-overeenkomst met zijn opmerking dat „spanning en wantrouwen plaats beginnen te maken voor ontspanning en vertrouwen". Van dit nieuwe klimaat moet gebruik worden gemaakt om ook akkoorden te sluiten over een drastische vermindering van de strate gische kernwapens, een verbod op de chemische bewapening en een re ductie van de conventionele strijdkrachten en wapens. In Parijs wordt niet verwacht dat het bezoek veel verandering zal brengen in de betrekkingen tussen Frankrijk en de DDR. De twee landen verschil len van oudsher van mening over de status van Berlijn en over de nood zaak van herstelbetalingen in verband met de Tweede Wereldoorlog. Vol gens een Westduitse krant hoopt Honecker dit Franse bezoek te gebrui ken als springplank voor een toekomstige trip naar de Verenigde Staten. UTRECHT (ANP) Het aantal kerk leden neemt af, maar de mensen die over blijven zijn bereid dieper in hun buidel te tasten voor de kerk. Toch moeten de kerken inkrimpen, omdat ze vooral in de steden zijn toegerust voor veel meer leden dan ze in werkelijkheid hebben. Op plaatselijk en regionaal niveau zijn ingrijpende maatregelen noodzakelijk. Dit blijkt uit de cijfers die de interkerkelijke commissie geldwerving donderdag bekendmaakte bij de presentatie van de zestiende Actie Kerkbalans. Met de opbrengst van de actie voor zien de parochies en gemeenten van de belangrijkste Nederlandse kerken voor een groot deel in hun onderhoud. De actie zorgt jaarlijks voor zeventig procent van de inkomsten van de kerk. „Geloven kost wat" is het motto van de actie van dit jaar die van 10 tot en met 24 januari wordt gehouden. De zeven deelnemende kerken - behal ve de drie grote de Evangelisch-Lu- therse Kerk, de Algemene Doopsge zinde Sociëteit, de Remonstrantse Broederschap en de Oud-Katholieke Kerk - verloren in 1986 en 1987 90.000 leden, 0,5 procent van het totaal aan tal. Dit tegen een bevolkingsgroei van eveneens een half procent. In de hervormde kerk lag de daling van het ledental op 1,5 en in de gerefor meerde kerken op 1 procent. Vooral jongeren zijn steeds minder te zien in de kerk. Het aantal kinderen dat wordt gedoopt, blijft dalen. Van de ne gen miljoen leden bezoekt ongeveer 18 procent regelmatig de diensten. De ze ven kerken bieden naar schatting aan 10.000 mensen werk, onder wie bijna 7000 priesters, pastorale werk(st)ers en predikanten. Ongeveer zes procent van het aantal leden doet vrijwilligers werk in de kerk. Zowel in de Nederlandse Hervormde Kerk als de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft Kerkbalans in 1987 meer geld opgebracht: ruim drie po- cent voor de hervormden en bijna twee procent voor de gereformeerden. De inkomsten van de Rooms-Katholieke Kerk bleven nagenoeg gelijk. Meer in nieuwbouwwijken en minder in bin nensteden. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse poli tiekapel, de enige volle dig professionele poli tiekapel in ons land, wordt met opheffing be dreigd. De 39 leden pro beren het muzikale ge zelschap nog te redden door de beleidsmakers er op te wijzen dat daar mee een „unieke muzi kale instelling" in de hoofdstad verdwijnt. Zij vrezen echter het ergste. Het college van b en w vindt in deze tijd van be zuinigingen de 2,3 mil joen gulden die jaarlijks op het politiebudget drukt ten behoeve van de politiekapel niet lan ger verantwoord. Ophef fing is volgens het Am sterdamse bestuurscol lege „onontkoombaar". De leden van de Amster damse politiekapel zijn full-time muzikanten. Hoewel ze officieel deel uitmaken van het Am sterdamse korps, heb ben ze zich nog nooit be ziggehouden met het echte politiewerk. De Amsterdamse kapel be staat al sinds 1946. De politiekapel geeft op 14 januari een groots concert in het concerge- bouw. Hieraan hebben onder andere Vera Beths, Daniël Wayen- berg, Marga de Boer, Herman Emmink, het Amsterdams Operakoor en het Rotterdams Ope- rakoordie hun medewer king toegezegd. (Advertentie) M. A VV A A^ X—^A A A. 1 A A A. A JLX A AA^X Xi VA. ROTTERDAM (GPD) Dat de fifrotc stad betrekke- Vnlupns "R.nspnm Ahhino' is in RnttprHam vprcrplc»- tip van Hp nnHprpn Om nipt in Hp cnhnlr van Bouwsubsidies Het rapport van de parlementaire enquêtecommissie bouwsubsidies zal niet eind van deze maana maar halverwege februari ver- schjjBen. Een medewerkster van de commissie heeft dit donderdag ge zegd. De reden is van technische aard. De Staatsuitgeverij heeft meer tijd no dig oiii het rapport te drukken. ROTTERDAM (GPD) Dat de grote stad betrekke lijk onveilig is, wisten we al. Maar nu is het leven er de afgelopen jaren ook nog ongezonder op gewor den. Prof. drs. E. W. Roscam Abbing, hoofd van de Rotterdamse Gemeentelijke Gezondheidsdenst (GGD), heeft hierover in een nieuwjaarstoespraak zijn ongerustheid uitgesproken. Niet dat de gemiddelde bewoner van een grotere stad, nu meer dan vroeger met een onverklaarbare hoofdpijn rondloopt of vaker dan een inwoner van een naburig dorp verkouden is. „Maar", zo voegt Roscam Abbing er onmiddellijk aan toe, „Er zijn toch wel dingen aan de gang waarover je je zorgen moet maken. Zo is er in Rotterdam voor 't eerst sinds jaren weer kleerluis geconstateerd, die vlekty- fus kan overdragen. Veel mensen zijn hieraan des tijds in de concentratiekampen overleden. Nu heeft de kleerluis dankzij de verbeterde algemene hygië ne waarschijnlijk geen kans meer op verspreiding. Dat hij toch de kop op kon steken, heeft alles te ma ken met verwaarlozing van de persoonlijke hygie ne". Volgens Roscam Abbing is in Rotterdam, vergele ken met tien jaar geleden, het aantal problemen fors gestegen. „Die houden verband met minstens drie onderling samenhangende kernverschijnselen: iso lement, relatieve armoede en verslaving. Gezond heidsproblemen, die daaruit voortvloeien zijn de pressies, onder- of overvoeding, bewegingsarmoede, aandoeningen veroorzaakt door het gebruik van al cohol, harddrugs, medicamenten en infecties zoals hepatitis b, aids en andere geslachtsziekten". Vooral onder ouderen is de nood hoog. Rotterdam telt ongeveer 100.000 ouderen en huisvest daarnaast in verhouding veel migranten, werklozen en uitke ringsgerechtigden. Directeur Laman van de Ge meentelijke Sociale Dienste wees vorig jaar al op het ontstaan van een tweedeling onder Rotterdam mers in een boven- en een onderklasse. Hij vroeg de afgelopen week aandacht voor de posi tie van de ouderen. „Om niet in de schulden te ra ken, zijn zij geneigd zich wezenlijke zaken te ontzeg gen. Zo is bijvoorbeeld bezuinigen op voedsel een veelgebruikte strategie", aldus Laman. Roscam Abbing ziet daarvan de gevolgen. „We tref fen vereenzaamde mensen aan: de zogenaamde pseudo-dementen. Zij zijn sterk versuft omdat ze geen of nauwelijks prikkels van buitenaf krijgen. De wachtlijsten voor opname in een verpleegtehuis worden voor deze lichamelijk zwakkeren alsmaar langer. Ook urgente gevallen moeten soms meer dan een half jaar wachten. De wachtlijst voor geestelijk gestoorde bejaarden was al lang en blijft dat ook". Andere signalen over de verslechterende gezond heidsgraad zijn volgens Roscam Abbing: de stijging van het methadon-gebruik onder drugs-verslaaf den, het aantal mensen dat overlijdt of in een zie kenhuis moet worden opgenomen, de groei in het aantal huisvervuilers en het uitzonderlijk hoge ver- huispercentage. ROHê stootvoor meubelen uit natuurlijke grondstof Licht en sterk rotan. Zuidweg 20A. Zonnemaire, 01112-1318

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5