de buitenkant van de binnenkant SIGNALEMENT [«XpMltfofj mmunicatie VAARZON MOREL I'S* annelies planteydt (1956) O 1» lü X vissersschepen ochtendzon landschappen m kunst esprit r o overs antoine mes tien zeeuwen glas in lood polynero galerie 47 veerboot kuiperspoort stadsschuur bekenes heiligen symmetry '88 soif vaarzon morel la strada wim bakker mar ia burgs trouvaille etcetera roggeveen van geyt van sparrentak arthouse cor knops zkc haas IJDAI 8 JANUARI 1988 m II Zicht op de Vlissingse boulevard, olieverf van Vaarzon Morel Kunsthandel De Horn, Vlissingen) Bnd kunstenaar zijn ;entdat je iets te hebt en daarvoor de ^'ormen kiest. Iedere ar gebruikt die taal op n eigl i manier. Wim Vaarzon irel noemt zich een pressionist en plaatst zich een traditie van nstenfcars die de vele, steeds sselende gezichten van de jjggX willen vastleggen, pressionistisch schilderen tekentj direct en raak srzetten wat het netvlies van kü^jnaar raakt. Vaarzon 6f)rel doet dat met een grote ardigleid op basis van intensief kij ken en ,^3n. In de open lucht ur'efthetflicht vrij spel. Het is n ook miet verbazingwekkend ?alt Vaa&on Morel daar, ter •31;kke, zijn schildersezel op- ;lt. jzoekivaak de 'rs|jrdeiBnarkt op, maar is ook boeid jloor de weidsheid van t kustgebied en de rven die jeer vindt, ïwse jeugdjaren aar zonder twijfel mee Vanuit Amsterdam, bijna een opleiding te Parijs is en, trekt hij er op uit. Wieringen - hij en boerderij - heeft de n Veere ingenomen, dt hij de visserschepen geboorteplaats bug Verdwenen zijn. kU^Biandel De Hom in zijn zo'n twintig Jsn en drie olieverven Izon Morel te zien. De _en zijn met veel gevoel Ipecifieke Tappen van de lante waterverf Tere kleurvlakken lamen, over elkaar }gde kleuren versterken \ett elkaar en het uitgespaarde wit houdt het licht vast. Samen zijn de aquarellen van Vaarzon Morel een staalkaart van de expressiemogelijkheden van de techniek, alhoewel niet alle getoonde werkstukken van dezelfde kwaliteit zijn. Een enkele aquarel is te doorwerkt en verliest daarmee zijn open karakter. Ook hindert mij in een zeegezicht de te zwaar neergezette bruine voorgrond, waarvan de penseelstreken te harde contouren hebben. Maar als ik dan zie hoe Vaarzon Morel in een fraaie compositie van een vissersboot op ruwe zee de suggestie wekt van een uiteen spattende golf, is er voor mij veel goedgemaakt. Prachtig is de sfeer in de aquarel waarin de ochtendzon voorzichtig de nevel doet verdwijnen. Het wegwassen van de verf waarmee, Vaarzon Morel links op de voorgrond een aan de steiger liggend schip heeft aangeduid, maakt dit werkstuk tot een gave eenheid. De olieverven hebben het vluchtige van de aquarellen, maar zijn daarmee vergeleken armer in het gebruik van de eigenschappen van het materiaal. „Het gezicht op de rede van Vlissingen" bijvoorbeeld, mist de levendigheid van veel waterverven en blijft wat vlak. De tentoonstelling die morgen, zaterdag, afgelopen zou zijn wordt nog verlengd met vrijdag 15 en zaterdag 16 januari. De werken zijn vrijdag te zien van 14.30 tot 18 uur en zaterdag tot 17 uur. Op werkdagen is de kunsthandel volgende week gesloten. Er zijn plannen om komende zomer een nieuwe expositie te brengen met uitsluitend Zeeuws werk van Vaarzon Morel. NICO OUT wfl lttifl )1R de titel 'De buitenkant van Ie binnenkant' begint (vrijdag) een expositie de Zeeuwse Bibliotheek in iddelbi g. De tentoonstelling staatlit vier onderdelen en is t eind januari te zien tijdens openingsuren van de biblio- "nrifn- de vr; )gl I iberdi wing van de weg, het iderqleel, toont hoe de ij het ouder worden iders aankijkt tegen de ien sprekend voorbeeld :htwagen, een reusach tig voor een klein kind, Is fascinerend voor de n echter ook kan worden boeid |door andere auto's en wassenen alleen een vrachten te transpor- idere onderwerpen zijn de overheid, de kinde- weg. |de onderdeel is 'over de een fotoserie gemaakt tuws Vlaamse IJzergie- ls van Gent van gesmol- dat wordt gegoten in et tv de met de hand gevormde zandmal- len, met als contrast de vormen van een moderne typemachine. Het onderdeel 'van buiten naar binnen' toont onder meer boom stammen van Harald Huijser en Lucy de Graaf en vijf manieren waarop het landschap in beeld is gebracht, door K. Klooster man en Barbara Jean, A. Blewa- nus, F. Bellemans, H. v. Veenen- dael en H. de Ruyter. Het vierde onderdeel 'gezellig heid in beeld' is een groeiende tentoonstelling, waarbij bezoe kers een hoek gezellig kunnen inrichten met behulp van ver schillende aanwezige attribu ten. Van het resultaat wordt een foto gemaakt, die naast de ande re wordt geplakt. De Zeeuwse Bibliotheek is op maandag geopend van 18 tot 21 uur, van dinsdag tot en met vrij dag van 10 tot 21 uur en op zater dag van 10 tot 13. re.?! gefl seumjaar wordt zaterdag in Zeeland officieel geopend met laatsen van een museumvlag in een standaard. De commis- koningin dr C. Boertien krijgt deze vlag aangeboden uit •an de museumconsulent tijdens de nieuwjaarsreceptie van nciebestuur in het provinciehuis te Middelburg '988 is uitgeroepen tot het jaar van de Nederlandse musea, and staat een provincie extra in de belangstelling. Zeeland stus aan de beurt. Dit betekent onder meer, dat het maan- levisie-programma Nederland Museumland op 7 augustus aan de Zeeuwse musea. ngsspektakel wordt in augustus een fietstocht gehouden, 'werking van de Zeeuwse Ren- en Tourclub Theo Middel- n met name het toeristisch publiek kennis te laten maken euwse museale collecties wordt de expositie 'Zeeuwse Mu- ongesteld' ingericht, die van mei tot september op drie lo ipes m eeland is te zien. President drs R. Lubbers opent het museumjaar 1988 offi- jei op I 4 januari. 1 het fris inden 't pn ■et etiaar dere dl" i i 'Hjkse ei-s ope, et m< imp 'We SIERADEN/OBJECTEN Vakschool Schoonhoven 1974-1977 Rietveld Akademie Amsterdam 1978/ 1983 Giampaolo Babetto, Padova, Italië 1981 Werk bij Galerie Marzee, Nijmegen Galerie Ra, Amsterdam Galerie Nouvelles Images, Den Haag TENTOONSTELLINGEN Vanaf 1979 diverse tentoonstellingen (groeps-) 1986 Galerie Jetzt! - Salzburg Van Reekummuseum - Apeldoorn Fodormuseum - Amsterdam Galerie Marzee - Nijmegen Galerie Nouvelles Images - Den Haag 10 jaar Galerie Ra - Amsterdam Trits - Delft 1987 Prospectiva - Barcelona (catalo gus) Marzee - Nijmegen V V - Wenen VO-Galerie - Washington Espai Positura- Barcelona Concerts, Comments, Process - To ronto/Montreal (cat.) Ontwerp Frangoise v. d. Boschprijs - Amersfoort Holland in vorm - Arnhem (cat.) Aankoop Provincie Zeeland Publikatie bijvoorbeeld 4e kwartaal - Ans van Berkum Marktplein 18 4421 JP Biezelinge aS vup tor j VP EVERYTHING In galerie Esprit in Clinge is een groepstentoonstelling te zien van schilderijen en beeld houwwerken van negen kun stenaars. De exposanten zijn Frédéric Bootz, Evangelis Co- trotsos, Joz. de Loose, Lambert Oostrum, Mado Schoolmees ters, Hendrik van Veenendaal, Kees Vet, Paul de Vilder en Boetje Pattirane. Openingstij den woensdag tot en met zon dag van 13.30 tot 17.30 uur. Te zien tot en met 10 januari. Schilderijen en gouaches van Kees Roovers over geome- trisch-optische meerzinnig heid zijn tot en met 26 februari te zien in de Ahrend-showroom aan de President Roosevelt- laan in Vlissingen. De tentoon stelling is te zien tijdens kan tooruren. De Middelburgse kunstenaar Antoine Mes exposeert tot 1 maart schilderijen in restau rant Katseveer in Wilhelmina- dorp. Zowel in het restaurant als in de bovenzaal is het werk van Mes te bezichtigen. The ma's van zijn schilderijen zijn Walcherse boerenschuren en koeien. Katseveer is dagelijks geopend met uitzondering van zondag. In het Zeeuws Museum Na- tuurhistorie in Oostkapelle is de expositie 'Tien Zeeuwen zien de natuur' ingericht. De exposanten zijn Miems van Citters, Johanna Klein, Henny Huser, Hansje den Hollander, Jacqueline van Trirum, Adri Vogelaar, Han van den Broec- ke, Adrie Karman, Jacques Willem en Johan van Trirum. De tentoonstelling is te bezich tigen tijdens de openingstijden van het museum, dagelijks van 10 tot 17 uur. Te zien tot en met 31 januari. Ilona Lénard exposeert vanaf morgen, zaterdag, in Galerie 47 aan de Dubbelstraat in Bergen op Zoom. Zij toont Metawell objecten. De expositie is van donderdagh tot en met zater dag te bezichtigen van 13 tot 17 In galerie Bellemans aan de Oosterstraat in Axel is tot 5 maart een expositie van glas in lood te zien, ontworpen door de Terneuzense glazenier Peter Clijsen, die daarmee een beeld wil geven van de brede toepas singsmogelijkheden van glas in lood. De galerie is dagelijks, behalve op zondag, geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Op de veerboot 'Prinses Julia na' (Vlissingen-Breskens) han gen gedurende de maanden ja nuari en februari werken van Wim Bakker. Bakker houdt zich bezig met schilderen en grafische-, gemengde- en ruim telijke technieken. Op de 'Prin ses Juliana' zijn vier werken te zien in gemengde technieken die Bakker speciaal voor de veerboot gemaakt heeft. In galerie Bekenes in Katten- dijke is een expositie ingericht van olieverven van Frans Haak en Alie Bekenes, beiden uit Kattendijke. Daarnaast toont mevrouw Manneke uit Wemel- dinge ouderwets kralenbrei- werk en mevrouw Van Schaik uit Goes papierknipkunst. De galerie is zaterdag en zondag geopend van 14 tot 17 uur. Te zien tot 11 januari. Het Zeeuws Museum laat tot 27 februari de tentoonstelling Heiligen uit de Modder te zien. Het gaat om pelgrimstekens die werden gevonden op het Verdronken Land van Zuid- Beveland. Eerder was een groot deel van de indrukwek kende en zeer bijzondere col lecties te zien in het Markiezen hof in Bergen op Zoom. In de insignes herleeft de geschiede nis van de middeleeuwse bede vaartstochten, niet alleen in Zeeuws, maar vooral ook in Eu ropees verband. In de afgelo pen tien jaar werd een vijfhon derdtal pelgrimstekens gevon den. Daarvan worden de be langrijkste getoond op het adres Abdij 3, Middelburg. Werkdagen 10 tot 17 uur. De Walburgpers (Zutphen) laat bij deze tentoonstelling het boek Heiligen uit de Modder verschijnen 25.-). In de vitrines van de Stichting Beeldende Kunst in de Middel burgse Kuiperspoort is een ex positie ingericht, met als the ma 'Poëzie, Natur Gestal- tung. De tentoonstalling bevat sieraden van Tina Gehlen en originele illustraties uit boek werken van Albert Verburg. De verbindende schakel zijn de sieraden waarin gedichten zijn verwerkt. Te zien tot en met eind maart. In de Sint Pieterstraat in Mid delburg vindt van januari tot en met maart het etalagepro ject 'Symmetry '88' plaats. Hieraan wordt deelgenomen door een groot aantal buiten landse kunstenaars, die op uit nodiging van de Middelburgse kunstenaar Ko de Jonge, ieder een week de gelegenheid krij gen een werk te presenteren waarin het begrip symmetrie gestalte krijgt. De Westduitser Klaus Groh presenteert tot 22 januari zijn werk. In de Stadsschuur aan het Schuttershof in Goes is vanaf morgen, zaterdag, tot en met 13 februari een expositie inge richt van olieverven van Ber nard van Rijthoven. Hoofdthe ma's in zijn werk zijn land schappen, dieren, bloemen en folklore. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen. In de Vlissingse kunsthandel De Horn aan het Bellamypark is een tentoonstelling ingericht met werken van Wim Vaarzon Morel. De exposant toont aquarellen en olieverven. Vaar zon Morel heeft een grote affini teit met de scheepvaart getui ge het grote aantal werken dat schepen als onderwerp heeft. Andere gebruikte thema's zijn water en luchten. De tentoon stelling is vandaag .vrijdag, en morgen te bezichtigen tussen 14.30 en 18 uur. Omdat de kunsthandel heeft besloten de expositie te verlengen zijn de werken van Vaarzon Morel ook vrijdag 15 en zaterdag 16 ja nuari ook te bekijken tussen 14.30 en 18 uur zaterdag tot 17 uur). In café Soif aan het Vlissingse Bellamypark is vanaf vandaag, vrijdag, tot zondag 7 februari een expositie ingericht van ly risch abstracte schilderijen van Rijnhard Schregardus. Hij verwerkt als een alchemist kleuren en materialen wat bij zondere effecten oplevert. In zijn werk staat de natuur, zo wel in het verleden als het he den, centraal. In de ruimte van Nieuwe Mu ziek aan de Kloveniersdoelen in Middelburg is tot en met 20 februari de overzichtstentoon stelling 'In vertrouwen' te zien, waarin een beeld wordt gege ven van drie jaar Galerie Poly nero in Antwerpen. Tijdens de ze drie jaar stelde de galerie 28 exposities samen. Uit deze reeks zijn negen kunstenaars geselecteerd die hun werken tonen in Middelburg. Ope ningstijden dagelijks van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. In de hal van de Rabo-bank aan de Lange Geere in Middel burg zijn gedurende de maan den december en januari acryl- schilderijen te zien van Wim Bakker. De schilderijen zijn een selectie uit de serie 'aan vallen/aangevallen worden'. Maandag tot en met vrijdag zijn de werken te zien tussen 9 en 16 uur en donderdag ook tussen 19 en 20 uur. In restaurant Milano aan de Noteneeweg in Terneuzen ex poseert Maria Burgs aquarel len. De expositie is te bezichti gen tot 12 januari tijdens de openingstijden van het restau rant. In de Terneuzense galerie Trouvaille is gedurende de maanden december en januari een expositie ingericht van pastels van Theo Steyaert. De galerie is dinsdag tot en met za terdag geopend van 9 tot 18 uur en vrijdagavond ook tot 21.00 uur. In Etcetera in het Markiezen hof in Bergen op Zoom zijn schilderijen en tekeningen te zien van Joop Liesker. Zijn werken hebben de mens in al zijn facetten als thema. De ope ningstijden zijn dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. Te zien tot en met 10 januari. In het Middelburgse Jacob Roggeveenhuis aan de Noord singel is tot eind januari een ge zamenlijke expositie te zien van Corry Blaas, Tine Visser en Anneke van der Vossen. De ex posanten tonen etsen, aquarel len en gouaches. Dagelijks te zien van 10 tot 17 uur. In de boekhandel/galerie van Michel Geyt in Hulst is tot 12 januari een tentoonstelling te zien met als thema 'Het feest der kleine formaatjes'. De ex positie omvat werken van zo'n dertig kunstenaars. De galerie is op werkdagen en zaterdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur, op zondag van 14 tot 18 uur, dinsdags gesloten. In galerie Bellamy 19 (gemeen temuseum Vlissingen) is een tentoonstelling van recente werken van Koen van Sparren- tak te zien. Deze expositie, in het kader van de reeks Zes jon ge kunstenaars, loopt tot 21 ja nuari en is te zien: dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zater dagen van 13 tot 17 uur. De streekfotograaf Peter Nico- lai uit Breskens exposeert van af morgen, zaterdag, tot en met 7 februari fotografieën in gale rie/atelier Arthouse in Bier vliet. Nicolai toont het specifie ke Zeeuwsvlaamse landschap en de zee zowel in zwart-wit als in kleur. De expositie wordt vanavond, vrijdag, om 20.00 uur geopend door Gerard van Grieken. Piet Brakman zorgt voor een muzikale omlijsting. De fotografieën zijn op werkda gen te bekijken tussen 9 en 12 uur. Op zaterdag tussen 9 en 12 en tussen 13 en 16 uur, zondags gesloten. In de expositieruimte van de kunstuitleen in de Middelburg se Kuiperspoort is tot en met 13 februari een tentoonstelling van Cor Knops te zien. Knops exposeert schilderijen. Zijn schilderijen worden beheerst door de driehoek, 'het symbool van tijdloze geometrie' zoals Knops het omschrijft. De ten toonstelling is dinsdag tot en met zaterdag te zien van 13 tot 17 uur en donderdagavond ook van 19 tot 21 uur. In de Goese galerie La Strada aan de St, Jacobstraat is tot en met 22 januari de expositie 'Het oeriuig' te zien. Reynier de Muynck en Gerard Verker- ke tonen onder dit thema schil derijen en objecten. Openings tijden: maandag tot en met za terdag van 11 tot 20 uur en zon dag van 16 tot 20 uur. In de vitrinegalerie Art-titude (Singel 14,Vlissingen) expo seert Jan Haas sculpturen en tekeningen op de thema's Ica rus, De droom van de tuinman, Over hoofden. Tot 15 februari: kijkje in de kamer. In het Zeeuws Kunstenaars Centrum in de Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middel burg is tot 4 februari een ten toonstelling ingericht van drie kunstenaars: Roel Kimpe, Mi ke Werkhoven en Rob Brandt. De exposanten tonen respec tievelijk fotografie, grafiek en keramiek. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingstij den van de bibliotheek, maan dagavond van 18 tot 21 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 13 uur. Vandaag de éénenveertigste aflevering van het Projekt Kunst Kom- municatie van de Middelburgse kunstenaar Ko de Jonge. De achtste kolom als kunstkolom: een strikt persoonlijke invulling van die ruimte door een Zeeuwse kunstenaar. Deze week is dat Annelies Planteydt. (Kunst en Kommunicatie: elke week in de PZC-Vrijdagkrant. Corres pondentie: Ko de Jonge, Postbus 7082, 4330 GD Middelburg). Vissershaven, aquarel van Vaarzon Morel Kunsthandel De Horn, Vlissingen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 13