Praag hervormt in eigen tempo Chemische wapens blijven een twistpunt tussen oost en west VAN F.5.950,- NU VOOR F.3.450, Croiset, komediant die zijn eigen verzinsels niet kon bijhouden DE IMAGECARRIER VAN MULTIFAX. 5 PZC/ °P'n'e en achtergrond Weer op toneel Verdiensten Binaire wapens DONDERDAG 7 JANUARI 1988 (Van onze correspondent Henk Dam in Washington) Eén dag duurt in de politiek al lang, laat staan een kleine 14 jaar. Zo lang geleden is het al weer dat Ri chard Nixon zich door de Watergate- affaire gedwongen zag om af te tre den, als de eerste president in de Ame rikaanse geschiedenis. Zelden werd over iemand zo luid „schande!" geroe pen als over Nixon. De onthullingen in de Washington Post en vooral ook de lange reeks hoorzittingen van het Congres sloopten de man die tot dan toe als een indrukwekkend president had gegolden. Alles kwam naar bui ten in die woelige jaren '73 en '74. Op het Witte Huis bleek een liegende, zie kelijk wantrouwige, zich aan God noch Gebod storende, complotteren de machtswellusteling te zitten, een door en door slecht mens. Nixon had nog maar heel weinig vrien den en bewonderaars over, toen hij op 8 augustus 1974 zwaaiend, v-tekens makend en lachend in de helicopter stapte die hem definitief uit de tuin van het Witte Huis vloog. Alleen aan zijn opvolger Gerald Ford had Nixon het te danken dat hij niet de ultieme schande van een gevangenisstraf hoef de te ondergaan. Deze schonk hem gratie. Zo gehaat was Nixon, dat dit pardon Ford in 1976 de presidentsver kiezingen kostte. Maar nu zijn we dus bijna 14 jaar ver der. Aanstaande zaterdag (9 januari) wordt Nixon 75 jaar, en de oud-presi dent zal die verjaardag vieren in de ge ruststellende zekerheid een opmerke lijke „come back" te hebben gemaakt. Want Nixon geldt nu als eigenlijk de enige echte staatsman waarover de Republikeinse partij de beschikking heeft. Hij is een grijze eminentie ge worden, wiens mening over alle moge lijke uiteenlopende onderwerpen werkelijk gewicht heeft. Meer en meer wordt Nixon niet langer als de man van Watergate gezien, maar als een opmerkelijke histori sche figuur die recht heeft op breed respect, bewondering zelfs. Dat blijkt uit allerlei gegevens. Zo hield de Hof- stra Universiteit in de staat New York eind vorig jaar een drie-daagse confe rentie die geheel aan Nixons presi dentschap was gewijd. Kissinger en de van Watergate bekende John Ehr- lichman en Bob Haldeman waren daarbij als gastsprekers aanwezig. Oktober vorig jaar ging de opera „Ni xon in China" van de componist John Adams in première, en wat belang rijker is spoedig zal worden begon nen aan de bouw van de Richard M. Ni xon Bibliotheek, die helemaal gewijd zal zijn aan zijn leven en werken. Van Reagan is bekend, dat hij de afge lopen jaren Nixon geregeld heeft ge raadpleegd. In 1985 bijvoorbeeld, voor Reagan aan zijn eerste top met Gor- batsjov begon, liet de huidige presi dent zich door zijn illustere voorgan ger uitvoerig voorlichten over de ma nier waarop hij met de Sovjets moest omgaan. In juli van het afgelopen jaar sprak Ni xon in Moskou gedurende 1 uur en 45 minuten met Gorbatsjov, en ook van de indrukken die Nixon daarbij op deed, werd door Reagan later toen hij zijn derde top met de Russische partijleider had dankbaar gebruik gemaakt. Kortom, Nixon staat weer op het to neel, en telt weer mee. Een ingezon den brief die hij en zijn oud-minister Kissinger vorig jaar naar de Washing ton Post stuurden over het INF-ak- koord (ze zijn daar tegen) haalde de wereldpers. Alle Amerikaanse kran ten hebben verder in de afgelopen herfst Nixons voorspelling over de komende presidentsverkiezingen (de oud-president denkt dat de strijd zal gaan tussen Bush en Cuomo) in de ko lommen gehad. (Van onze correspondent in Oost-Europa, Hans Geleijnse) De woede-uitval van de Tsjecho- slowaakse partijkrant Rude Pravo aan het adres van de "rechtse opportunist" Alexander Dubcek heeft een ritueel karakter. Sinds het aan de kant schuiven van Dubcek, in april 1969, presenteerde de partij herhaaldelijk zo'n afrekening met het verleden. De tijden zijn echter veranderd. Pe restrojka en glasnost hebben op de partijtop in Praag een andere uitwer king dan de Russische tanks die twintig jaar geleden een einde maak ten aan Alexander Dubceks gesleu- tel aan een socialisme met een men selijk gezicht. Het is de invloed van Gorbatsjovs politiek die de jongste verklaring vooral tot een illustratie van onzekerheid maakt. In het verleden kon worden volstaan met juichende verwijzingen naar de juiste politiek die de partij onder lei ding van Gustav Husak sinds april 1969 heeft gevoerd. Nu moest er de fensief aan worden toegevoegd, dat de hervormingen die de partij sinds een jaar op de dagorde heeft staan, niets van doen hebben met de Praag se Lente van twintig jaar terug. De huidige partijtop is, op een tweetal personen na, in het kielzog van de Russische tanks aan de macht geko men. Twintig j aar lang werd door hen een "normalisatie-politiek" gevoerd, die weliswaar vier op de tien families een auto opleverde, volle winkels en andere consumptieve genoegens, maar de broodnodige modernisering van de economische bedrijvigheid daaraan opofferde. Voor de partij-elite staat, op een en keling na, het propageren van her vormingen na zoveel jaar van "succes" dankzij die juiste politiek, gelijk aan het doorzagen van de ei gen stoelpoten. De nieuwe partijlei der Milos Jakes, die drie weken terug de met zijn gezondheid sukkelende en bejaarde Gustav Husak opvolgde, was voordien als secretaris van het centraal comité verantwoordelijk voor de economie. Het was ook Jakes die in 1969 en 1970 de leiding had over de massale zuivering van de partij, waarbij een half miljoen leden, onder wie Alexander Dubcek, werd ge royeerd of uit hun baan gezet. De Tsjechische discipelen van Breznjev hebben in het Gorbatsjov- tijdperk echter geen keus. Er was al de noodzaak tot modernisering van de verouderde industrie (voor de oorlog de trots van Midden-Europa). Nu ligt er het ook dwangbevel van het Kremlin overigens niet alleen aan Praag tot politieke en econo mische herstructurering. De vrijheid die hen wordt gelaten schuilt in het tempo van de hervor mingen. Begin vorig jaar kondigde premier Strougall aan dat ook in Tsjecho-Slowakije bedrijven een gro-, tere zelfstandigheid zouden krijgen, meer loonverschillen zouden worden toegestaan evenals een kleine privé- sector. De uitvoering van deze her vormingen is echter voor het over grote deel verschoven naar het einde van het lopende vijfjarenplan, in 1990. Ook is sprake van zekere demo- cratiseringsmaatregelen, zoals het kiezen van managers door de werk nemers. Maar in geen geval mag de geest van 1968 weer uit de fles. Daar om wenst de oude garde behoed zaam en vooral langzaam te opere ren, onder het motto een beetje pere strojka, maar zo min mogelijk glas nost. Zelfs wordt er binnen de Republikein se partij openlijk over gesproken om Nixon in de zomer, tijdens de grote conventie van de partij waarbij de Re publikeinse presidentskandidaat zal worden aangewezen, te laten spreken. Je vraagt je af hoe het mogelijk is dat iemand die ooit zo verguisd werd, nu weer zo algemeen gerespecteerd wordt. En dat, terwijl Nixon nooit heeft laten doorschemeren ook maar enige spijt te hebben van Watergate. In interviews heeft hij de Watergate-af faire steeds afgedaan als „een inbraak die niet goed werd uitgevoerd en die op het Witte Huis gevolgd werd door knoeiwerk". En toen hem eens werd gevraagd wat voor hem de belangrijk ste les van Watergate is, zei hij: „Altijd al je tapes vernietigen". Dat neemt niet weg dat de oud-presi dent nu goeddeels gerehabiliteerd is. Daarvoor zijn oorzaken aan te geven. Nixon bofte om te beginnen met zijn opvolgers. Ford en Carter waren geen van beiden sterke presidenten. Wat men Nixon ook kan verwijten, een te kort aan daadkracht zeker niet. De twee presidenten na hem staken daar bij nogal schriel af. Reagan heeft wel lang als een sterke president gegolden. Maar dat heeft niet nadelig voor Nixons reputatie ge werkt. Integendeel. Want ook in Rea- gans regering hebben echte boeven ge zeten, en ook tijdens Reagans bewind werden er leugens verteld en complot ten gesmeed bij het leven. De Iran-Contra's-affaire heeft wat dat betreft het afgelopen jaar voldoende stof opgeleverd. Nooit is bewezen dat Reagan zelf heeft gelogen (daarin zit het verschil met Nixons Watergate-af faire), maar de rol van de president was op z'n minst niet fraai. Reagans misstappen maken die van Nixon achteraf alsnog minder erg. En zo is het gekomen dat de aandacht van de historici zich nu steeds meer richt op Nixons verdiensten. En die zijn niet klein. Het was Nixon die een eind maakte aan de Vietnam-oorlog. Het was Nixon die zorgde voor ontspan ning in de relatie met de Sovjetunie. Het was en dat boven alles Nixon onder wiens bewind de opening naar China werd gemaakt. Dat alles begint nu tot de publieke opi nie door te dringen, niet in de laatste plaats dankzij Nixon zelf, die eigenlijk al vanaf het moment dat hij president- af was, doelbewust is gaan werken aan zijn „come back". Om de twee jaar laat hij een lijvig boek het licht zien, waarin hij, puttend uit zijn fabelachtige kennis op het gebied van de internationale verhoudingen, zijn visie op de allermodernste ge schiedenis geeft. Nu en dan geeft hij interviews waarin hij steevast goed naar voren komt. In 1986 sprak Nixon de jaarvergadering van de Vereniging van Amerikaanse Krantenuitgevers (ooit zijn natuurlij ke vijanden) toe. Dat deed hij zo be kwaam dat hij ook in dat gezelschap nu geen kwaad meer kan doen. Zorgen dat je zo nu en dan gezien wordt, eens een ingezonden stuk schrijven in toonaangevende bladen en nu en dan de juiste mensen opbel len, op die methodische wijze heeft Ni xon zelf de grootste bijdrage geleverd aan het herstel van zijn reputatie. Hij is bovendien in het nieuws geble ven, en dat zal ook nog wel een tijdje voortduren dit jaar komt er bij voorbeeld weer een boek van hem uit. In de belangstelling blijven ziet hij zo ongeveer als zijn roeping, want, in zijn eigen woorden: „Het ergste dat een politicus kan overkomen is dat het publiek hem saai vindt. Ik ben in ieder geval interessant". (Van onze redacteur defensiezaken Louis Burgers) Met het nodige trompetgeschal werd eind vorig jaar de zoveelste onderhandelingssessie over een ver bod op produktie en opslag van che mische wapens verdaagd. Met Kerst mis in het zicht voelden de onderhan delaars van oost en west zich uiterst voldaan: voor het eerst in twintig jaar leek er enige vooruitgang te zijn ge boekt bij de onderhandelingen over een verbod op chemische wapens. Maar ook niet meer dan dat. De over eenkomst leek binnen handbereik, maar nog in augustus was erop gere kend dat het verdrag eind van het jaar gereed was voor ondertekening. Nieu we problemen doken op, nieuwe voor waarden werden gesteld en -als klap op de vuurpijl- ondertussen maakte Washington bekend nieuwe strijdgas sen te zullen produceren. Onder die omstandigheden leek het optimisme toch wat overdreven. De Geneefse onderhandelingen zullen binnenkort op een heel wat minder po sitieve toon weer van start gaan. Dat komt vooral door de hervatting van de produktie van zenuwgas door Was hington. Die is bij de Sovjetunie duide lijk verkeerd gevallen. Moskou heeft dit besluit een 'ondermijning' ge noemd van de gemeenschappelijke pogingen om deze wapens geheel te verbieden. Ook is het een slecht begin van de 'vertrouwenwekkende maatre gelen' waartoe president Reagan en partijleider Gorbatsjov op hun top in Een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties onderzoekt in Iran een niet geëxplodeerde chemische bom die door een Iraaks vliegtuig werd afgeworpen. Washington hebben besloten, aldus de leiders in het Kremlin. Maar ook sommige bondgenoten van de VS zijn weinig gelukkig met de Amerikaanse opstelling. De Duitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, heeft zich de i afgelopen dagen opgeworpen als spreekbuis van deze verontruste Euro peanen. Nederland, België en Italië lij ken zich zonder meer bij zijn woorden te kunnen aansluiten. Volgens Genscher is het juist de Navo, die een akkoord over de chemische wa pens blokkeert. En daarbij verwees hij niet alleen naar de VS, maar ook naar sommige Europese bondgenoten, die door hun bezwaren de totstandko ming van het akkoord vertragen. Ook al noemde Genscher geen namen, het is duidelijk dat hij vooral doelde op Groot-Brittannië en Frankrijk. Juist in deze landen valt, net als in de VS, te beluisteren dat een akkoord over strijdgassen te moeilijk te controleren zal zijn. Dat geldt zeker voor de nieuwste ge neratie strijdgassen, de zogenaamde binaire wapens. Dit zijn gassen, die uit twee relatief ongevaarlijke stof fen bestaan. Deze worden pas na het afschieten gemengd, waarbij het do delijke gas ontstaat. In de Amerikaanse staat Arkansas produceert het leger nu op deze wijze zenuwgas dat ontstaat door de ver menging van een vergif dat werkt op de zenuwen en alcohol. Het is voor het eerst sinds 1968 dat de VS strijdgassen produceren. Zij werden nog in 1968 door president Nixon omschreven als 'weerzinwekkend'. Controle op deze wapens is inderdaad heel ingewikkeld, omdat elke chemi sche fabriek de bestanddelen ervan kan fabriceren. De inspecties zouden dan ook vooral gericht moeten worden op de opslagfaciliteiten, de produktie van de granaathulzen en de munitiefa brieken waar deze geassembleerd wor den. De Sovjetunie, het land dat de meeste strijdgassen bezit, heeft onlangs juist ingestemd met de strenge Amerikaan se eisen op het punt van de controle. Nieuwe westerse eisen zijn volgens Genscher dan ook uit den boze. De reactie van Genscher kan overi gens nauwelijks als een verrassing ko men. Net zoals dat geldt voor de nog resterende nucleaire korte-dracht wa pens, zijn vrijwel alle Amerikaanse strijdgassen opgeslagen op het gebied van de Bondsrepubliek. Zij vormen daarmee een militair doel. De mogelijke inzet van de wapens bij een conventionele aanval houdt ver der in dat de wapens vrijwel uitslui tend gebruikt zullen worden op het grondgebied van Oost- en West-Duits- land. Dat betekent dat gerekend moet worden op veel slachtoffers onder de Duitse bevolking. Het Amerikaanse besluit is volgens het Pentagon bedoeld om de achter stand op dit terrein tegenover de Sov jetunie weg te werken en tevens om verouderde wapens te vervangen. Op Westduits verzoek zal Washington be ginjaren negentig de voorraden verou derde wapens uit de Bondsrepubliek verwijderen. Dat leidt tot een derde reden voor Genscher's kritiek op de bondgeno ten. Hij vreest dat de VS de Bondsre publiek zullen vragen de nieuwe wa pens op Duits grondgebied te mogen opslaan. Wanneer er geen akkoord over de chemische wapens wordt be reikt, zal het Bonn moeilijk vallen een dergelijk verzoek af te wijzen. 'i IJMUIDEN (ANP) - Het aanplakbiljet op een van de deuren van de sfija schouwburg van IJmuiden voor de voorstelling die Jules Croiset gij? avond zou geven. Door de ontknoping van de 'ontvoering' van de acl werd de voorstelling afgelast. (Van onze verslaggever Ko van Leeuwen) Jules Croiset zocht de publiciteit en hij had daar zo zijn eigen meth) voor. En wel zulk een methode, dat iedereen denkt: wie is die m zijn eigen ontvoering bedenkt, in scène zet en zelfs dreigbrieven aanP vrienden schrijft. Je hoeft geen psychiatrie gestudeerd te hebben om ic| geval te kunnen begrijpen dat deze gerenommeerde acteur heel wattj nodig heeft, nu hij zelf het grootste drama van zijn leven heeft bedact. Croiset is een begenadigd toneelspe ler met een groot talent en een glan zende carrière. Hij heeft een stem als een orgel en met zijn barokke speel stijl heeft hij een lange lijst van rollen en acteerprestaties laten zien. Eerst bij gezelschappen, later vooral heel veel als solo-acteur. Hij werkt altijd keihard en hij is voortdurend in de weer met het bedenken van weer nieuwe boeiende toneelprodukties. Een van de eerste solo-produkties was De zangen van Maldordor, de memoires van een krankzinnige, ge schreven door De Lautreamont. De voorstelling, die tweemaal een ver volg kreeg, baarde opzien door de ge dreven speelstijl, waarmee Jules Croiset een krankzinnige graaf in al z'n groteske kwellingen uitbeeldde. Maar de grote verrassing was dat hij z'n voorstellingen speelde met alleen een uitgekiende belichting op een kaal toneel. Dat was wat, in die be ginjaren zestig. Eigenlijk was het weer even verras send dat Croiset na het grote succes van deze gestileerde Maldoror-voor- stellingen weer snel terug was bij zijn naturalistische speelstijl. Hij is ty pisch een acteur die niet meer zich zelf is op het moment dat hij een an der uitbeeldt. Toen hij repeteerde voor zijn soloprogramma over de Russische schrijver Anton Tsjechov, wandelde hij voor de foto bij een in terview door de zondoorstraalde! sen van 't Gooi - hij mocht daa:j theatertje van de Larense amal toneelgroep De Plankeniers gel* ken - en toen hij daar zo liep, ziT neelkleding aan, toen was hij 1 chov en geen ander. De laatste keer dat ik hem zag opflj den, had hij weer zo'n brilletje| Multatuli. Weer totaal anders i weer die diepe gedrevenheid. Merkwaardig, merkwaardig, dramatische capriolen nu, die| mensen angstgevoelens opwekij Dreigbrieven naar vrienden van een man die altijd alles vooil deren over heeft en voor iede.i klaarstaat. Want dat is Jules Crcf ook, een bourgondisch type metl grote hang naar warmte en g je v heid. Lekker eten en drinken enH ziermaken met elkaar. Nu de: ep was het alleen maar plezier? Zcfl hij er op een gegeven moment jolJ? mee dat hij zo dik was en hij lielj iedereen weten in zijn voorstel De martelgang van lamme difcP" waarin hij zichzelf met een speel kostuum nog dikker maakte dal al was. Want alleen door te overM ven kun je soms de waarheid V Misschien is dat wel de tragiek jr een komediespeler, die zijn eigenl zinsels niet meer heeft kunnen! houden. >an(- Vanaf vandaag is de ImageCarrier van Multifax in heel Nederland te koop. Op maar liefst dertig verkooppunten. Om dat te vieren krijgt u van ons maar liefst f 500,- korting op de meest volmaakte personal fax die er is: Voor het adres van het dichtstbijzijnde verkooppunt bij u in de buurt kunt u bellen met Cleo Trading Nederland in Strijen, telefoon 01854-1544. Cleo Trading Nederland is importeur Benelux van Multifax ImageMaster, ImageMate, ImageCarrier. Multilaser en Multifold. Q Cleo Trading Nederland B.V., Nijverheidsstraat 11-13, 3291 CH Strijen. Telefoon 01854-1544. Fax 01854-2434. mu/ttfax WIE MEER KAN MAG HEI ZEGGEN arie en, lond )eric lew losb lenc jOS ïuldi 3e h >pde iep] n de ,'eldi Richard Nixon: eerst verguisd, nu bewonderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 4