Deportatie Palestij nen gaat door Advertentie ministeries over medicijnen wekt woede artsen KONSUMENTENBLAD: KOOPKRACHT JAC. HERMANS BESTE SUPERMARKTSLAGER Mogelijk celstraf Croiset Miro staat weer in de krant. vandaag ONDANKS OPROEP V-RAAD MINI-PRIJS MAXI-KWALITEIT Klaas de Jonge niet vervolgd in Nederland Israël maakt het nu echt te bont' Weer wegloper uit Antillen? Later opklaringen 231e jaargang no. 5 Donderdag 7 januari 1988 DE BOEKEN MET DE RODE PIJL ome-back isserijplan fensenrechten bejaard paard 'ruijff weg JERUZALEM (RTR/AFP/DPA/UPI) - Israël heeft woensdag zijn teleurstelling uitgesproken over de resolutie van de Vei ligheidsraad, die dinsdagavond de joodse staat opriep niet over te gaan tot uitwijzing van Palestijnse activisten. Van den Broek GOEDKOPERE MIDDELEN DAN RECEPT VERMELDT MOTIEF IS NOG ONDUIDELIJK \anaf vandaag vindt u iedere week de Miro advertentie in deze krant. IMIIIRIOI Nieuwe tarieven geneesmiddelen. Zie advertentie op pagina 8 £i W I >rst nog harde stormachtige wind uit :st tot noordwest. In de ochtend nog enkele buien. Vanmiddag opklarin- I n. Temperatuur 6 graden. PROVINCIAL ON (UPIi - Mexicaanse artsen hebben woensdag be- gemaakt dat zij hersenweefsel van een foetus hebben i,lant in de hersenen van een man die aan de ziekte van inson lijdt. Het is de eerste openbaar gemaakte trans- atie van deze aard. De altsen deelden ook mee dat zij stukken van de adrenali- nekl eren van dezelfde foetus hadden ingebracht in de her- i van een vrouw met de ziekte van Parkinson. Beide volwassenen hebben sinds de verrichting van de ex- perimentale operaties op 12 september van het vorig jaar in aanzienlijke mate greep op hun lichaam teruggekregen, aldus de artsen. De patiënten, die binnen twee weken verbetering in hun toestand toonden, beefden in belangrijk mindere mate en leden minder aan stijfheid en konden weer schrijven, zich zelf aankleden en gemakkelijker lopen. k PZC Veertien jaar na Watergate telt lichard Nixon weer helemaal nee en wordt alom bewonderd. PAGINA 4 l hold \hold slaat toe en verdubbelt biet de aankoop van First Na tional Supermarkets de omzet |rc de Verenigde Staten. PAGINA 7 Iet visserijbedrijfsleven wil fust aan het quotafront en stelt voor, alle vissers dit jaar met fen schone lei te laten begin gen. PAGINA 13 Je Sovetunie wil meewerken jan wederzijdse controle op de naleving van mensenrechten. PAGINA 13 Je stichting Haram Bee be kommert zich om het oude p aard. PAGINA 15 Je bemiddeling faalde. Cruijff definitief weg bij Ajax. PAGINA 19 tadio, tv en kunst: 2 linnen- en buitenl.: 3 en 5 Jpinie en achtergrond: 4 financiën, economie: 9 tunst en cultuur: 11 Provincie: 13,15,16 en 17 Bport: 19 Terwijl de onrust in de bezette Gaza- strook en op de Westelijke Jordaanoe- ver weer oplaaide, verdedigde de mi nister van defensie Yitzhak Rabin de deportatie van Palestijnen als „een ge wettigd en doeltreffend middel in af zonderlijke, bijzondere zaken". Het stak de Israëlische leiders vooral dat de Verenigde Staten dinsdag avond in de Veiligheidsraad voor het eerst in zes jaar stemden voor een reso lutie die naar verluidt was voorbereid door Egypte en Jordanië. Daarin wordt Israël opgeroepen niet het plan uit te voeren negen Palestijnen uit te wijzen die volgens Israël aanstichters zijn van de onlusten die sinds ruim een maand woeden in de bezette gebieden. De woordvoerder van de Israëlische premier Shamir verklaarde dat zijn land ongelukkig is met de door Was hington ingenomen positie. Ook mi nister Peres van buitenlandse zaken uitte zijnn spijt over de houding van de VS. Ondanks de Amerikaanse kritiek op het Israëlische optreden zijn de, ui terst nauwe, betrekkingen tussen bei de landen niet gewijzigd. Een woord voerder van het State Department verklaarde dat geen sprake is van een crisis. Het Al-Qods (Jeruzalem)-comité van de Islamitische Conferentie Organisa tie (ICO) veroordeelde dinsdagavond in de Marokkaanse stad Ifrane het Is raëlische optreden in de bezette gebie den scherp. De conferentie riep op on der auspiciën van de Verenigde Naties een onderzoek naar de gebeurtenissen te beginnen en de Israëlische onder drukking een halt toe te roepen. Minister Van den Broek van buiten landse zaken heeft woensdag de Israë lische ambassadeur Zev Sufott op zijn ministerie ontboden in verband met de voorgenomen deportatie van Palestijnen en de onlusten in de sinds 1967 door Israël bezette gebieden. Minister Van den Broek heeft de zorg van de Nederlandse regering uitge- (Slot zie pagina 3 kolom. 7) BRISTOL APIAFP/RTR- Een Britse politieman pro beert zich in vliegend stormweer staande te houden naast een omgewaaide vrachtauto op de Severn Brug bij Bristol. Het waaide zo hard dat de brug - voor de derde keer in zijn ruim twintig jarig bestaan - voor het verkeer moest worden gesloten. Als gevolg van het noodweer zijn in het westen en zuiden van Engeland twee mensen omgeko men, kwam het tot overstromingen en werd aanzienlij ke schade aangericht. DEN HAAG (GPD/ANP) - Huisartsen en specialisten zijn kwaad over de tekst van een advertentie die van daag en zaterdag in een aantal dag bladen zal verschijnen. Via deze ad vertentie trachten de ministeries van volksgezondheid en economische za ken aan patiënten voorlichting te ge ven over het nieuwe tariefsysteem dat vanaf 1 januari geldt voor medi cijnen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stemde dinsdagavond unaniem voor een motie waarin Israël wordt opge roepen geen Palestijnen van de de bezette gebieden te deporteren. De artsenorganisaties schrijven aan hun leden dat de overheid onwettig handelt door patiënten te suggereren dat zij zonder tussenkomst van hun arts diens recept door de apotheker kunnen laten wijzigen. Bovendien loopt volgens de artsen de patient voor het bezuinigingskarretje van de over heid en loopt daardoor het gevaar een medicijn te krijgen dat in zijn geval vervelende bijverschijnselen kan ver oorzaken. In de advertentie wordt gezegd dat de patient aan de arts kan vragen om een goedkoper merkloos geneesmiddel voor te schrijven. Bovendien zeggen de ministeries in de advertentie dat op verzoek van de patient de apotheker zelf een duur merkprodukt door een goedkoper geneesmiddel kan vervan gen. In de advertentie wordt ook gezegd dat in bepaalde gevallen met toestem- DEN HAAG (ANP) Er is geen grond voor strafvervolging van Klaas de Jonge in Nederland wegens strafbare feiten die hij in Zuidafrika gepleegd zou hebben. Dit heeft minister Kort hals Altes van justitie woensdag in een brief aan de Tweede Kamer mee gedeeld. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld en is tot deze conclusie gekomen, aldus Korthals Altes in de brief. ming van de patient de apotheker klei nere hoeveelheden kan afleveren dan de arts op zijn recept heeft vermeld. De artsenorganisaties menen echter- dat een arts het beste weet wat zijn pa tient aan medicijnen nodig heeft en niet de apotheker. Vele artsen vinden het niet juist dat patiënten achter hun rug om met de apotheker iets regelen. De Nefarma, de organisatie van de ge neesmiddelenindustrie, liet woens dag weten dat merkloze geneesmid delen, hoewel ze uit dezelfde stoffen bestaan, niet altijd identiek zijn aan merkmedicijnen. Hoofddirecteur Gezondheidsbescher ming R. Samsom van het ministerie van WVC zei woensdag dat de apothe ker vaak wel degelijk ruimte heeft om patiënten goedkopere, identieke ge neesmiddelen mee naar huis te geven. In grote delen van het land hebben apothekers en artsen hierover afspra ken gemaakt. De vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) heeft de ziekenfond sen aangeraden, de apothekers voorlo pig alleen de werkelijke inkoopprijs van geneesmiddelen en de vaste toe slag van 10,65 gulden per recept (die in de plaats is gekomen van het abonne mentshonorarium) te vergoeden. De stimulans voor het afleveren van goed kope geneesmiddelen, een derde van het prijsverschil met duurdere medi cijnen, wil de VNZ nog niet betalen. De Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen vraagt zich overigens af of de ministeries wel conform de wet op de geneesmiddelenvoorziening hebben gehandeld door te stellen dat in overleg tussen patient en apothe ker het recept van de arts kan worden gewijzigd. (Advertentie) KWALITEITSOORDEEL VLEESEXPERTS goed, +=zeergoed Supermarkt sucadelap half om half gehakt schnitzel hamlap biefstuk rib karbonade totaal vak technisch Jac Hermans Bij 42 supermarkten en slagers is de verhouding tussen prijs en kwaliteit van vers vlees onderzocht door de konsumentenorganisatie "Konsumenten Kontakt" Uit dat onderzoek blijkt dat u prima vers vlees koopt bij de slager en de supermarkt. "Koopkracht" herkende^ bij Jac. Hermans de konstante zorg voor kwaliteit en j publiceerde letterlijk "We kochten uitstekend vlees bij Jac. Hermans". En dat vinden wij een extra pluim voor onze vakslagers. Maak kennis met deze kwaliteit! Ribkarbonade kilo 8.98 AMSTERDAM (GPD/ANP) - De acteur Jules Croiset loopt het risico te wor den veroordeeld tot een gevangenis straf van enkele jaren. De man, die zijn ontvoering in België verzonnen heeft, kan worden vervolgd wegens valse aangifte, valse bommelding en schriftelijke bedreiging. Het Open baar Ministerie wacht echter eerst op de toezending van de stukken van de Belgische autoriteiten, voordat tot vervolging wordt besloten. Dat heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. L. de Wit, meegedeeld. Op het doen van valse aangifte kan Croiset in ons land, ook al heeft het misdrijf in België plaatsgevonden, worden veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. Op een valse bommel ding staat een straf van ten hoogste twee weken. Voor de schriftelijke be dreigingen, geuit via anonieme brie ven aan joodse vrienden, kan een ge vangenisstraf van twee tot vier jaar worden opgelegd. De onderzoeksrechter uit Brugge heeft gisteren gezegd dat Croiset in zijn maag zat met zijn verzonnen ver haal. „Hij kwam meteen over de brug met zijn bekentenissen toen we hem hier gisteren voor verhoor naar het bu reau hadden gehaald". Croiset werd volgens de onderzoeks rechter op dinsdag naar het politiebu reau in Brugge overgebracht om „en kele onduidelijkheden in zijn eerdere verklaringen toe te lichten. Maar tot (Advertentie) 01-88 AMSTERDAM (ANP) - Jules Croiset betreurt het zeer dat hij met zijn in scène gezette ontvoering naar het verkeerde middel heeft gegrepen. Advo caat mr. L. D. H. Hamer van Croiset heeft dit woensdagavond namens de acteur verklaard. De acteur heeft de advocaat in de arm genomen met het oog op mogelijke strafrechtelijke consequenties van de in scène gezette ontvoering. In de verklaring zegt Croiset dat hij onbedoelde neveneffecten door zijn „dramatische eenmansactie" ten zeerste zou betreuren. Zijn handelwijze is uitsluitend ingegeven vanwege zijn diepe ongerustheid over het feit dat de Amsterdamse Theaterschool niet toegankelijk bleek voor de waarschu wing voor het gevaar dat klassieke antisemitische vooroordelen werden opgeroepen door het Fassbinder-project van de school. Die ongerustheid werd volgens Croiset nog versterkt door diverse ontvan gen bedreigingen in joodse kring. onze verbazing begon hij meteen met zijn bekentenissen." Volgens de rechter heeft Croiset toege geven dat hij dreigbrieven naar zich zelf en de Telegraaf heeft gestuurd. Van een aantal brieven en telefoontjes ontkent Croiset echter volgens de rechter dat hij ze heeft geschreven of gepleegd. Wel heeft hij toegegeven dat hij een valse bommelding heeft door gegeven bij de proefuitvoering van het Fassbinder-toneelstuk in Rotterdam. Wat Croiset bewogen heeft om de (Slot zie pagina 3 kolom 7) Wanneer de Amerikanen zich in de Veiligheids raad van de VN scharen ach ter een resolutie tegen Israël, is er iets grondig mis in de betrekkingen tussen beide landen. De manier waarop de Israëlische regering op het ogenblik afrekent met Pale stijnse relschoppers in de Gazastrook en op de westelijke Jordaanoever be gint in het buitenland steeds meer weerstand op te roepen. Ook bij de on afscheidelijke vrienden van Israël. Ze ker het doodschieten van rebellerende Palestijnse jongeren en het jongste voornemen om negen aanstichters van de onlusten in de bezette gebieden het land uit te zetten. Maatregelen, die volgens velen duidelijk te ver gaan. En dat wordt Jeruzalem de laatste dagen stevig aan het verstand gebracht. In Egypte, het enige Arabische land waarmee Israël een vredesverdrag heeft, groeit de onrust met het uur en wordt de regering opgeroepen om met dit buurland te breken. Washington begint zich ook meer en meer zorgen te maken over het optreden van de Israë lische militairen in de gekoloniseerde streken en over de beslissing om via deportatie van negen Palestijnen een voorbeeld te stellen aan de opstandige elementen. Onthielden de VS zich eind december nog van stemming in de Vei ligheidsraad over een andere resolutie, eergisteravond keerden de Ameri kanen zich op dit internationale forum tegen de halsstarrige Israëlische hou ding. Sinds 1981 was dat niet meer ge beurd. Woedend en laatdunkend is in Is raëlische regeringskringen op de beslissing van de Veiligheidsraad en de Amerikaanse instemming daarmee gereageerd. Het ziet er niet naar uit dat deze unaniem aanvaarde resolutie in de hitte van het ogenblik veel in druk zal maken op de vastberaden heid, waarmee de Israëliërs de onlus ten onder de Palestijnen de kop probe ren in te drukken. Toch kan het niet anders of het signaal uit Washington moet op termijn uitwerking hebben. Zonder directe steun van de Amerika nen manoeuvreert de door het rechtse Likoed-blok gedomineerde regering in Jeruzalem zich in een onmogelijke po sitie. Het is duidelijk dat het Palestijn se probleem in de bezette gebieden Is raël steeds zuurder begint op te bre ken. Maar dat probleem is de regel rechte wrange vrucht van een koloni satie-politiek, waarmee het van het be gin af (1967) om moeilijkheden vragen was. Protest en opstand tegen deze vorm van onderdrukking kon nu een maal niet uitblijven. De beslissing om het met bruut militair ingrijpen van ordetroepen af te straffen werkt inmid dels averechts. Het Palestijnse natio nale bewustzijn wordt er alleen maar mee aangewakkerd. En Israël is langs deze weg druk bezig om te zagen aan de poten van de eigen democratische joodse staat. Trouwens, het verontrus- tendste van dit hele drama is nog dat de Israëlische samenleving als geheel hopeloos verdeeld is over wat zich nu afspeelt in de bezette gebieden. Ge weld als demonstratie van machte loosheid. Tegen beter weten in. Elk jaar reizen de minister van Ko ninkrijkszaken en een parlemen taire delegatie de zes Nederlandse ei landen in het Caribisch gebied af om afspraken te maken over de besteding vap de ontwikkelingsgelden in dit laatste stukje erfenis van ons kolo niaal verleden. En steeds doen zich dan weer nieuwe verrassingen voor, die voornamelijk betrekking hebben op de moeizame onderlinge verhou dingen tussen de gemeenschappen van de Nederlandse Antillen. Jaren lang is er van alles aan de hand ge weest tussen Aruba en Curacao, met als tijdelijke oplossing een zogeheten 'status aparte' voor Aruba. Sinds enkele dagen is er het nodige rumoer rond een uitspraak van de politiek leider en zakelijk alleenheer ser van Sint-Maarten, Claude Wathey. Hij wil namelijk dat 'zijn' eiland in 1989 volledig onafhankelijk wordt. Op zijn eentje: los van Nederland en los van de andere Antilliaanse eilanden. Voor Wathey zelf is zo'n stap bijzonder aan trekkelijk. Sint-Maarten is een mon dain toeristeneiland, waar rijke Ame rikanen neerstrijken. Werkloosheid bestaat er niet. Het lijkt er in alle op zichten zonnig. Persoonlijk heeft hij de meeste touwtjes in handen. Wathey's enige probleem zijn de Nederlandse pottekijkers; daar wil hij nog liever vandaag dan morgen van verlost. Maar of hetzelfde geldt voor de 20.000 inwoners van Sint-Maarten is een heel andere vraag. Het merkwaardige is na melijk dat deze ongekroonde koning van het eiland nog bijna niemand in zijn jongste voornemen heeft gekend. Als het aan hem ligt is dat waarschijn lijk ook volstrekt overbodig. Nee, de aankondiging dat Sint-Maarten de volgende wegloper moet worden uit het verband van de Nederlandse Antil len is uit Wathey's mond niet vrij van zeer private motieven. En daar kan dit eiland maar beter niet aan overgele verd worden. vdM. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1