A L almanak Zeelandbrug minder gemeden dan voorzien Sovjetunie voor controle op naleving mensenrechten in beeld ...smakeloos aftreksel van het oorspronkelijke plan... Water fabriek PZEM zonder personeel in handen van DOW iNDAAG LANDELIJKE STEMMING STATENZAAL J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mogelijk snel akkoord terladers schippers nisterie trekt 2,$5 miljoen voor bo< iemsanering uit b ZEEUWSE PAGINA 13 eti )el Inlichtingen Godsdienst zc r ZEELAND DONDERDAG 7 JANUARI 1988 Tl isserijplan voor erevening quota yimslNGEN - Het georganiseerd visserijbedrijfsleven werkt aan een regeling die rust in de visserijsector moet brengen. Het heeft daartoe het voorstel gelanceerd de individuele quota vool dit jaar niet te verrekenen met te veel gevangen vis in 1987. Ongeveer veertig van de 600 Nederlandse kotters zouden anders dit jaar in de haven moeten blijven. Vandaag, donderdag, won t bekend of voldoende vissers instemmen met het voorstel. J. Siereveld, de woordvoerder van le Vlissingse en Arnemuidense vissers, maakte woensdag bekend dat negentig procent van i le Zeeuwse vissers akkoord is. Dat percentage moet over het hele land worden gehaald. Klfflter ir G. Braks van visserij heeft eind orig jaar aan de vissers meege- hoeveel zij in 1988 mogen van gen. Hij gaf in zijn brief ook aan dat de $Ülj&s het komend jaar zouden kun nen rekenen op een strengere controle, geij&iantal vissers, veertig, bleek in et geheel niet meer uit te kunnen va- e werden zo sterk gekort dat ze 988 niets over hadden. Anderen n een kleiner quotum toegewe- raks zette met deze maatregelen oorden om in daden. Vissers die jaar te veel hebben gevangen, moeten daarvoor boeten. Zij moeten fo.M de rekening daarvoor betalen. Visfli's die vorig jaar hun individuele quotum niet meer konden opvissen de vangstverboden, zouden schadeclaims kunnen indienen lega's. tie van het georganiseerd visse- rijfsleven richt zich erop dat te omen. Het vraagt de vissers die en claim willen komen, daarvan ;ien. Indien zij daarmee instem- kunnen de kortingen op indivi- vangsthoeveelheden van tafel n geveegd, zo is het idee. Minis- aks heeft een enkele keer meege niet een 'vereveningsregeling' akk&rd te willen gaan. De vissers moeten dan wel één lijn trekken. Voorzitter B. Daalder van het Visserij- wist woensdagavond nog niet of nste negentig procent van de s een verevening van de quota e uitslag van de stemming wordt ag, donderdag, bekend. Voor al- erheid heeft het visserijbedrijfs een fonds opgericht waaruit de s kunnen putten die alsnog een eclaim indienen. De Producen- rganisatie Oost (Urk) legt hier- 50.000 gulden opzij. De Produ- |n Organisatie-West (de rest van land) komt met 250.000 gulden over r e brug. Dev |aag is of minister Braks met de ^^eningsregeling kan en wil in- Csjemrieii. Het visserijbedrijfsleven hem daartoe aan mee te werken e sanering van de Nederlandse vissersvloot. Zoals bekend wil het mi- nistei e van visserij de capaciteit van 3e Bottervloot terugbrengen met 160.(0)0 pk, ongeveer een kwart van het totale motorvermogen. Hiervoor is zestig miljoen gulden beschikbaar. De vissers wilden daar aanvankelijk geen bijdrage aan leveren. Zij komen daar nu op terug, mits minister Braks de kortingen op de quota vernietigt. Het visserijbedrijfsleven is dan be reid 12,5 miljoen voor het sanerings fonds uit te trekken. De financiële deelname aan de sane ringsoperatie staat of valt voor het vis serijbedrijfsleven met een strengere controle op de visaanvoer. De situatie die zich in 1987 heeft voorgedaan, mag zich niet herhalen. Collectieve vangst verboden voor kabeljauw, schol en tong werden toen in de loop van het jaar afgekondigd, terwijl een aantal in dividuele vissers hun hoeveelheid nog niet had binnengehaald. De vissers die over kleine quota beschikten, konden hun gang blijven gaan. Zij worden, zo is de verwachting, bij een strenger toe- m een Ne 1 m HAAG Zeeland krijgt dit jaar ïiljoen gulden van het rijk voor ring van verontreinigde bodems. Ilijkt uit de verdeling van de bud- n over de provincies, die minister (Is (milieubeheer) heeft bekendge- :t. itale bedrag beloopt 54,3 miljoen 'n. Gezien het grote beroep dat de Incies volgend jaar zullen doen op |ksfinanciën in verband met om- rijke gevallen van bodemveront- ;ing, kan dit jaar niet meer geld ;n uitgetrokken, zo deelde Nij- linisterie woensdag mee. Het af- )en jaar was voor de provincies ïiljoen gulden begroot, iet budget van 54,3 miljoen gul- de rijksbijdrage sinds het begin [de bodemsaneringsoperatie in [opgelopen tot ruim een miljard ;n. tffi 4?-| Viet-Zeeuwen kunnen zich blij- Iend verbazen over het klein schalige karakter van de pro- 1 incie. Ons kent ons, zo is dat eenmaal. J>e uit Groningen afkomstige Ihirurg heeft al enkele jaren Irvaring in het Middelburgse opgedaan. Dat wildvreemden \em aanspreken over de kwa len van hun - voor hem even- lens onbekende - familieleden, laar staat hij niet meer van te [ijken. daar de opmerkingsgave van fe PTT deed hem deze week och weer even versteld staan. pmdat zijn Goese collega pas Ierhuisd was, vroeg hij het te lefoonnummer bij inlichtingen I an. BHc wil u dat nummer best ge- pn", antwoordde de mevrouw law 008, „maar uw collega is liet thuis. Hij is de hele week |p vakantie." Tn voordat de chirurg van zijn terbazing was bekomen voeg- ie ze er aan toe: „Ik snap ei- tenlijk niet dat u nu belt. Voor Iover ik weet zou u nu ook op 1 akantie moeten zijn." zicht het eerst gedwongen tot sane ring. Voorzitter Daalder van het Visserij schap ontkent ten stelligste dat de vis sers met de door hen gemaakte voor stellen een knieval maken voor minis ter Braks. Het tegendeel is in zijn visie het geval. „Een ieder moet dit jaar een faire kans krijgen", zegt Daalder. „Voor mensen zonder historische rech ten zal het een moeilijk jaar worden, maar die kunnen altijd visquota hu ren". De vissersvoorman wijst er ook op dat de visflleerderijen en de visver- werkende industrie bij de maatregelen zijn gebaat. Indien het quotum vol is, is het vol en moeten de schepen aan de wal blijven. Vissers krijgen hierdoor de kans en worden genoodzaakt de vang sten over het jaar te spreiden. Kotter- eigenaar Siereveld ziet dat voordeel ook: „We kunnen weer een beleid gaan voeren dat op de toekomst is gericht". MIDDELBURG - Provinciale waterstaat verwacht dat de verkeersdruk op de Zeelandbrug hooguit met 30 procent zal afnemen als gevolg van de ingebruik name van de weg over de stormvloedkering. Die prognose is gebaseerd op de verkeerscijfers van november vorig jaar, toen de route over de pijlerdam voor het eerst was opengesteld. Vooraf werd rekening gehouden met een halvering van het verkeersaanbod op de Zeelandbrug. Uit de november- tellingen blijkt dat die verwachting moet worden bijgesteld. In die periode nam het aantal voertuigen op de Zee landbrug slechts met 20 procent af. Provinciale waterstaat houdt in de voorspellingen een slag om de arm, omdat november een relatief 'stille' maand is. Toch wordt nu voor het eerst zwart op wit gesteld: „De verwachting is dat globaal slechts een kwart tot een derde van het verkeer over de Zeeland brug van de weg over de stormvloed kering gebruik zal gaan maken." Ver der is duidelijk geworden dat het aan tal voertuigen op de Brouwersdam met 45 procent is toegenomen. De rou te tussen Middelburg en de Veersedam kreeg een kwart meer auto's te verwer ken. Een beeld van de persconferentie in De Burght. Mevrouw Rosalyn Carter luistert aandachtig. Op haar schoot zit Timmy Walraven, die kennelijk ergens anders in was geïnteresseerd. BURGH-HAAMSTEDE - De Sovjet unie is bereid mee te werken aan het instellen van teams van waar nemers die in verschillende landen in de wereld na moeten gaan hoe het met de naleving van de mensen rechten gesteld is. Dergelijke teams zouden op een soortgelijke basis kunnen werken, als de waarnemers van militaire installaties en activi teiten, waarover de Sovjetunie en de Verenigde Staten onlangs over eenstemming hebben bereikt. Dat maakte woensdagmiddag Fe- dor M. Burlatski duidelijk aan het eind van een internationale confe rentie over mensenrechten. Burlats ki is voorzitter van de Sovjet-com missie voor mensenrechten. Hij houdt zich als publicist ook bezig met de vertaling van het regerings beleid naar de Sovjet-bevolking. De conferentie werd gehouden in 'De Burght' te Burgh-Haamstede. De woordvoerder voegde er verder aan toe dat ter gelegenheid van de viering van het 1000-jarig bestaan van het christelijk geloof in zijn land, dit jaar gedacht wordt aan een am nestie voor mensen die vanwege hun religieuze opvattingen gevangen zit ten. De Amerikaanse delegatie over handigde de Russen tijdens de con ferentie een lijst met 200 namen van mensen die om hun godsdienstige opvattingen gevangen zitten. De Russen hebben de lijst aangenomen met de mededeling dat de informa tie bestudeerd zal worden. De heer Burlatski merkte daarover op dat van mening verschild kan worden over de vraag wat een religieuze ge vangene is. Hij legde woensdagmiddag uit dat het in conferenties zoals die in Burgh-Haamstede zijn gehouden, niet gaat om de vraag hoeveel men sen amnestie moeten hebben, maar over de vraag hoe voorkomen kan worden dat mensen vanwege hun opvattingen gevangen worden ge zet. In dat kader kondigde hij dan ook wetswijzigingen aan op het ter rein van de godsdienstvrijheid. De huidige wetgeving op dat gebied in de Sovjetunie dateert van het eind van de jaren '20. En dat was - zo werd woensdag opgemerkt - niet bepaald een periode waarin tole rant over godsdienst in de Sovjetu nie werd gedacht. Ook maakte de heer Burlatski ge wag van de oprichting van een stich ting die zich in de Sovjetunie in moet gaan zetten voor het behoud en de restauratie van religieuze monu menten en markante gebouwen van verschillende godsdiensten. Hij vond, als leider van de Sovjet-de- legatie, de conferentie een zinvolle zaak. Het gaat er om dat wederzijds informatie wordt vergaard over schendingen van mensenrechten om zo gezamenlijk aan een verbete ring te kunnen werken, maakte Bur latski duidelijk. Overigens consta teerde hij dat de conferentie niet was afgewerkt in een sfeer van onderlin ge beschuldigingen. Problemen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn zijn aan de orde gekomen, aldus de Russische delegatie-leider. Een voorbeeld daarvan noemde de Amerikaanse dominee Theodore Hesburgh, voormalig voorzitter van de Amerikaanse mensenrechten commissie, de vele buitenlanders die volgens de Amerikaanse over heid illegaal in de Verenigde Staten verblijven. Ook aan de situatie van die mensen zou wat gedaan kunnen worden, aldus Hesburgh. Een van de resultaten van de confe rentie is de oprichting van een comi té, onder voorzitterschap van de Ne derlandse zakenman mr E. H. van Eeghen, dat een tweede bijeen komst eind van dit jaar zal voorbe reiden. Tevens zal het comité daar waar mogelijk activiteiten stimule ren die moeten bijdragen aan een verbetering van de mensenrechten in de wereld. VLISSINGEN/ROTTERDAM Bur gemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen zal de schippersbonden en de verladersorganisatie EVO aan staande vrijdag een principe-akkoord voorleggen waarmee het conflict tus sen schippers en verladers uit de we reld geholpen kan worden. Beide par tijen hebben woensdag al rond de ta fel gezeten met een tekst van Van der Doef, die als bemiddelaar optreedt, maar konden daarmee nog niet ak koord gaan. Hij zal zijn werkstuk de komende dagen herzien. Naar alle waarschijnlijkheid wordt za terdag een schippersvergadering be legd waarop het voorstel besproken zal worden. Wanneer het de goedkeu ring van zowel de schippers als de ver laders kan wegdragen, kan het conflict als beëindigd beschouwd worden. De Onafhankelijke Nederlandse Schip- persbond ONSheeft daar goede hoop op, maar volgens de bond heeft de EVO er meer moeite mee. P. Romijn, hoofd externe zaken van de EVO, wil eerst de herziene versie van het werkstuk afwachten. Inhoudelijke mededelingen over het voorstel wil hij volgens onderlinge afspraak niet ver strekken. Het struikelblok voor de schippersbonden was de vorm van ei gen vervoer. „Een kwestie van punten en komma's", zei een woordvoerder. De inhoud van het principe-akkoord zal zaterdag, wanneer beide partijen de tekst in hun bezit hebben, openbaar worden gemaakt. Uiterlijk volgende week woensdag zal Van der Doef het uiteindelijke oordeel te horen krijgen. De onderhandelaars hebben de Vlis singse burgemeester wel toegezegd de principe-overeenkomst tegenover hun achterban te verdedigen. Het conflict tussen de binnenvaart schippers en de verladers sleept al eni ge tijd, maar laaide op toen het Rotter damse graanbedrijf Granaria toestem ming kreeg lading in eigen duwbakken te vervoeren. De vergunning is inmid dels ingetrokken en wordt opnieuw be keken. De schippers krijgen al langere tijd minder werk aangeboden via de schippersbeurzen, omdat verladers steeds vaker lading zelf vervoeren. De particuliere schippers zijn volgens hen niet klantvriendelijk en de wettelijk vastgestelde Evenredige Vrachtverde ling op de beurzen zou tot prijsopdrij ving leiden. MIDDELBURG - Minister Brink man zal waarschijnlijk nog deze maand vergunning geven voor de verbouwing van de statenzaal in het Middelburgse abdijcomplex. Het versoberde ontwerp van architect Cees Dam is voor monumentenzorg in elk geval aanvaardbaar. Dus is de verwachting gerechtvaardigd dat de minister snel groen licht zal ge ven. De club Vrienden van de Abdij ont ketende vorig jaar een storm van pro test tegen het eerste, vérgaande ver bouwingsplan van de Amsterdamse architect. Een zeer succesvolle actie, die meer dan 1.400 steunbetuigingen opleverde. De afkeuring van minister Brinkman werd als een overwinning gevierd. Nu het afgeslankte ontwerp wel genade in Den Haag lijkt te vin den houden de Vrienden van de Ab dij zich stil. Dr. J. van der Zwan in Middelburg, die één van de twee ac tieve kernleden van de club is, heeft nog stille hoop dat de Zeeuwse ka merleden de minister tot een afwij zende beschikking kunnen brengen. U bent niet tevreden? „Ik ben gewoon bedrogen. Met de provincie hebben we vorige zomer de afspraak gemaakt dat we de zaak niet langer op de spits zouden drij ven. Op voorwaarde dat we het nieu we ontwerp tijdig mochten bekijken. Ik heb nog steeds niets gezien. En de ze week moest ik uit de krant lezen dat monumentenzorg het ontwerp heeft goedgekeurd." Waf mankeert er aan het verso berde verbouwingsplan? „Alles. We hadden op een nieuw ont werp gehoopt, waarin rekening werd gehouden met de historie van het ge bouw. Maar wat is er gebeurd? Het basisplan van Dam is gewoon ge handhaafd, er is alleen hier en daar wat weggestreept. Zodat er een abso luut smakeloos aftreksel van het oor spronkelijke plan is ontstaan. Van het oude ontwerp kon je nog zeggen dat er enkele speelse elementen in zaten. Die zijn er uitgehaald, het is al leen maar erger geworden. Natuur lijk zal dat ons verweten worden, wij moesten toch zonodig protesteren? Maar zo ligt het niet. De kwestie is dat de bouwcommissie van gedepu teerde Ventevogel weigert overstag te gaan. Men wil kennelijk niet op een andere gedachtengang overstap pen. Het eigentijdse als contrast te gen het oude, daar wordt per defini tie aan vastgehouden. Dus krijg je een glazen kippenhok tegen de sta tenzaal. Voor mij is het hetzelfde als een modern flatgebouw naast de Lange Jan. Ik geloof dat de fout in de opleiding van architecten en kunste naars zit, ze willen overal hun eigen stempel op drukken." De vorig jaar behaalde over winning smaakt niet meer zo zoet? „Er zijn zeker winstpunten. We we ten nu zeker dat vele burgers aan hun monumenten gehecht zijn. En wat de statenzaal betreft: de monumentale schouw mag blijven, en er komen minder doorbraken in de buiten- Van der Zwan, kernlid van de club Vrienden van de Abdij: „Ventevogel wil zien hoe ver hij zijn zin kan doordrukken." muur. Bovendien is dat lelijke amfi theater, dat in de vergaderzaal ge plaatst zou worden, van de baan. Het interieur doet er in feite niet zo toe, zolang het gebouw zelf maar niet wordt aangetast. Ach, de meeste mensen beseffen niet met hoeveel zorg de zaal na de oorlog is gerestau reerd. Weet je bijvoorbeeld dat de voorgevel speciaal scheef is gezet, omdat het gewicht van de schouw opgevangen moest worden? Die con structie stamt uit 1500..." Waarom niet opnieuw een fel protest? „Wat moeten we nog? De standpun ten zijn bekend. Ik vind het jammer dat er niet naar andere oplossingen is gezocht. Een goed bestuurder be hoort alternatieven aan te dragen. Wij hebben zelf gesuggereerd in de commissariswoning, die toch als ont vangstzaal in gebruik wordt geno men, zithoeken voor de statenleden te maken. Dan is de glazen aanbouw overbodig. Onze suggestie heeft niets geholpen, Ventevogel wil zien hoe ver hij zijn zin kan doordrukken. Ik zal niet meteen zeggen dat het nu een gelopen zaak is. Zeeuwse kamer leden hebben toegezegd dat ze willen proberen het plan tegen te houden. We vragen de minister nogmaals naar zijn eigen afwijzing van vorig jaar te kijken. Toen had hij het over een waardevol gebouw met een mid deleeuws karakter. Volgens ons heeft de geplande verbouwing nog altijd niets* met de middeleeuwen te ma ken. We hebben vernomen dat de mi nister heel principieel kan zijn. Voor ons is daarmee alle hoop nog niet ver loren." Treden de Vrienden van de Ab dij opnieuw in het strijdperk als er weer een monument in het geding is? „Niet in deze vorm. De club zou on derdeel moeten worden van een his torische vereniging. Of er zou een nieuwe club Vrienden van de stads kern Middelburg opgericht moeten worden. Want, zoveel is zeker, we zul len ons moeten bezinnen of we een monumentenstad willen blijven. Nu lijkt het nergens op. De laatste tien tallen jaren hebben architectonische ingrepen meer schade aangericht dan het bombardement in de oorlog. Er moet gekozen worden. Brugge heeft ons als monumentenstad al lang voorbij gestreefd. Daar kan het wél." Jan van Damme TERNEUZEN - De waterfabriek van de PZEM op het Dow-terrein in Ter- neuzen gaat zonder personeel over naar Dow Chemical. Sinds de bouw ervan in 1968 bood de fabriek werk aan veertig mensen. Het Zeeuwse energie-bedrijf heeft echter toegezegd dat alle vaste medewerkers her plaatst worden. Dow, die de fabriek per 1 januari 1989 van de PZEM koopt, hoeft voor het in bedrijf houden van de fabriek geen extra mensen in dienst te nemen. Het werk aan het omzetten van zout Westerscheldewater in zoet water voor industriële ketels wordt sterk vereen voudigd en gedeeltelijk ook geauto matiseerd. In de nieuwe opzet kan het 'erbij' worden gedaan door de huidige bezetting van de Dow-afdeling Po wer Utilities. Er werken op dit mo ment nog 35 mensen in de waterfa briek, van wie 24 in vaste dienst. Van die 24 weet inmiddels de helft waar hij of zij binnen de PZEM een andere werkkring zal vinden. Voor de anderen wordt nog naar werk gezocht. Sinds de verkoop van de waterfabriek ophanden is zijn er geen nieuwe perso neelsleden meer aangenomen. De va catures werden door tijdelijke krach ten vervuld. Dat zijn er nu zo'n tien tot twaalf. Zij zullen na de overdracht aan Dow en eventueel de overgangsperio de zonder werk komen te zitten. Wel krijgen ze van de PZEM de gelegen heid om mee te solliciteren naar intern vacant gestelde functies. Volgens OR-voorzitter P. Buijs en ka derlid van de AbvaKabo in het PZEM-bedrijf is er over dit verlies van arbeidsplaatsen in Terneuzen geen verontrusting. „Bij ons is daar nooit sprake van geweest, wij waren er van begin af aan van op de hoogte. Ik durf ook te beweren dat de PZEM hiervoor ook een heel goed sociaal plan heeft opgesteld. Wat overigens niet wegneemt dat het jammer is dat zoveel mensen uit die goede werk sfeer in Terneuzen moeten vertrek ken". Ook aan de tijdelijke krachten is, toen ze werden aangenomen, dui delijk verteld dat het voorbij zou zijn zodra Dow de fabriek in handen heeft. Dow Chemical voorziet na de overna me nog een overgangsperiode van een jaar waarin de huidige werkzaamhe den worden afgebouwd. De onderde len elektriciteitsopwekking en stoom- opwekking worden gesloten. De grote hoeveelheden stoom die nodig zijn om van het zoute water zoet water te ma ken worden voortaan door een reeds bestaande Dow-stoomketel geleverd. De aankoop van de fabriek kost Dow 4,5 miljoen gulden. De installatie werd destijds in de Nieuw-Neuzenpolder neergezet voor 35 miljoen gulden. Met steun van het ministerie van Economi sche Zaken kreeg de PZEM een twin tig jaar durend aardgascontract van slechts drie cent per kubieke meter. Het was de enige manier om het ener gieverslindende proces van water-ont- zilten rendabel te maken. De PZEM pompt het water op uit de Wester- schelde, zet het om in zoet water en verkoopt het door aan de WMZ. De WMZ op haar beurt verkoopt het wa ter aan de industrie, zoals Dow en de NSM in Sluiskil. Als het contract per 1 januari 1989 af loopt is er geen verantwoorde produk- tie van dit industriewater meer moge lijk. De kostprijs van een kubieke me ter schoon water zou dan van een gul den tot een rijksdaalder stijgen. Dow die grote hoeveelheden smette loos ketelwater nodig heeft stond daarom voor de keuze: gewoon drink water demineraliseren of de fabriek zelf voortzetten. Het plastic-concern koos voor het laatste maar dan wel met enkele ingrijpende aanpassingen in het produktieproces. GOES - In het Brabants Vaarwater midden op de Oosterschelde is woensdag avond de Belgische chemicaliëntanker René 17 vastgelopen. Het schip heeft 721 ton propileen-oxyde aan boord, een bij alle temperaturen zeer gemakkelijk ontvlambare stof. De René 17 voer ongeveer twee uur voor hoogwater omhoog. Daardoor ont stond weinig gevaar voor plooien van het schip bij afgaand water. Trouwens, door de bouw van een chemicaliëntanker (met afzonderlijke tanks binnen het schip) loopt zo'n vaartuig weinig gevaar lek te raken. De rijkspolitie te water, rijkswaterstaat en de sleepboot Bravo waren bij het schip. Woensdagavond laat werd verwacht dat de René vanochtend vroeg zou loskomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 13