Ruding botst met EG Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Johan Cruijff Ajax verlaat MIRO Verdachte ontvoering wellicht spoedig vrij Heroïne in soepblikken PREI EN ZUURKOOLSPEK K9.90 ie rii\ vandaag Gezinnen bespaarden 430 gulden op gas oorlopig geen lokkade meer ïWoensdrecht Werd ook u de afgelopen week geconfronteerd met een forse premieverhoging? I I I I I Bosnegers in Suriname vermoord KRITIEK CENTRALE RECHERCHE BEWIJSMATERIAAL NIET STERK Zorgeloos verzekerd bij VGZ. e jaargang no. 3 sdag 5 januari 1988 Ambtenaren D ales tij tien Moskou '88 legen en wind Terzake Studiebeurzen Reizen Werkloos Wintersport Kanaries DEN HAAG, AMSTERDAM (ANP) - De bestrijding van de han del in verdovende middelen in ons land concentreert zich op de hard drugs. De bestrijding van grootschalige hennephandel is teruggebracht tot een onverantwoord niveau. De politie kan op het ogenblik geen ander beleid voeren, omdat de middelen beperkt zijn en het aanbod aan hard drugs overstelpend. Dan is het nu tijd de VGZ te bellenvoor meer informatie over uw ziektekostenverzekering. Gratis 06-0199 van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 20.00 uur. Prei, kilo Zuurkoolspek, iU zonder zwoerd, vacuüm verpakt, 100 gram IrOf 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Kilo Huister Van Dijk presenteert Ie ambtenaren een nieuw verlegmodel. Het kabinet .oudt het laatste woord over 'e totale financiën. PAGINA 3 Je Israëlische premier Shamir ioemt deportatie het laatste edmiddel in de pogingen om le groeiende onlusten onder 3alestijnen te beteugelen. PAGINA 3 Voor de Russische partijleider Michail Gorbatsjov is 1988 het aar van de waarheid. PAGINA 4 Minister Ruding Van onze correspondent) BRUSSEL De Europese Com missie onderzoekt of minister Ruding (financiën) in strijd met de Europese regels heeft gehan deld door Belgische en Duitse banken te verbieden in Neder land te adverteren en klanten te werven. Er bestaan aanwijzin gen dat zo'n verbod in strijd is met de Europese concurrentie regels en het vrije verkeer van kapitaal in de Gemeenschap. Minister Ruding kondigde on langs een verbod af voor Belgi sche en Duitse banken om in Ne derlandse kranten met hun dien sten te adverteren. Dat is volgens de bewindsman voorbehouden aan instellingen die in ons land geregistreerd zijn, met andere woorden: een Nederlands kan toor hebben. Veel van die banken in de grens streek hebben dat niet. Zij probe ren klanten te lokken nu de Ne derlandse fiscus vanaf 1 januari makkelijker informatie bij de Ne derlandse banken kan opvragen over spaartegoeden en betaalde rentebedragen. Duizenden Ne derlanders zouden hun spaarcen tjes al naar België en Duitsland hebben overgeheveld. PAGINA 4: Banken negeren verbod GELDERMALSEN (ANP) Dankzij het zachte winterweer en een nieuwe speciale cultuur heeft aardbeienteler Roberti uit Tuil maandag de eerste aardbeien van dit jaar aan kunnen voeren. Op de fruitveiling van Geldermal- sen bracht het eerste kistje met daarin 12 doosjes van elk 200 gram 1332 gulden op. Per doosje dus 111 gulden. De opbrengst van dit eerste kistje aardbeien schenkt de teler aan de actie 'Afrika Nu'. ipnieuw trekt een depressie over En gland naar de Noordzee. Veel beivol- ing en. spoedig regen. Later harde Ilidenwind. Het blijft zacht met van middag 10 graden. AMSTERDAM (ANP) Johan Cruijff heeft maandag zijn ontslag aangeboden als technisch-directeur van Ajax en zijn werkzaamheden bij de Amsterdamse club met onmiddellijke ingang bëeindigd. De trainer-coach stelde de A-selec tie vlak voor het begin van de middagtraining op de hoogte en vertrok daarna. Cruijff was bij Ajax bezig aan zijn derde seizoen. Het ontslag van Cruijff is het directe gevolg van een onderhoud dat hij zondag middag had met het bestuur van Ajax. De technisch directeur van Ajax wenste tijdens dat gesprek bevestiging van een mondelinge overeenkomst, die hij met voorzitter Harmsen en penningmeester Bakker was aangegaan aan de voor avond van de eerste Europacup-ontmoeting met Hamburger SV. Dat akkoord behelsde een nieuwe verbintenis van twee jaar met ingang van het komend voetbalseizoen. Na de stroom publicaties van de afgelopen weken over de botsingen in de Ajax-top en de openlijke kritiek van Harmsen op de aanpak van de technisch directeur wenste Cruijff zondag duidelijkheid. „Harmsen en Bakker waren akkoord met die twee jaar extra. En nu niet meer. Dan is het voor mijn een afgedane zaak", aldus Cruijff, die zondagavond zijn conclusies trok en besloot met onmiddellijke ingang op te stappen. Zondagavond en maandagochtend ondernam het Ajax-bestuur diverse pogin gen de breuk te lijmen. Cruijff wenste in eerste instantie binnen een uur en later binnen 24 uur uitsluitsel over zijn toekomst bij Ajax, maar hij besloot tenslotte toch zijn functie neer te leggen. „Het bestuur betreurt dit onverwachte besluit, maar respecteert zijn beslissing", verklaarde directeur Arie van Eijden. Voorzitter Ton Harmsen reageerde lankmoedig op de beslissing van Cruijff: „Het is geen ramp. We hebben vaker voor dit soort situaties gestaan". Bij monde van aanvoerder John van 't Schip liet de Ajax-selectie weten vooral de verhalen, die de laatste weken in de media verschenen, over problemen tus sen Cruijff en de spelersgroep te betreuren. „Wij willen nogmaals benadruken dat we voor de volle honderd procent achter Johan Cruijff staan en graag op dezelfde voet waren doorgegaan. Waar wij wel problemen mee hebben zijn som mige figuren binnen de vereniging. Daarom zeggen wij hiermee ook het vertrou wen op in die personen in de club die dit hebben bewerkstelligd". PAGINA 15: Cruijff wilde blijven. Handel in Is mechanisatie in de land bouw een dommekracht? PAGINA 4 Minister Deetman stuurt een tien man sterk crisisteam naar Groningen om de malaise rond de studiefinanciering het hoofd te bieden. PAGINA 5 China opent het bamboegor dijn; Oostenrijk vraagt de toe rist ten dans. PAGINA 6 Het Gemeentelijk Administra- tiekanoor heeft een keihard oordeel over de nieuwe werk loosheidswet: 'onuitvoerbaar' PAGINA 7 Voor de ware skiërs is het een ramp. De reisbureaus zijn al volop in de slag om de zomer. PAGINA 9 De kweker zegt: „Kuif op kuif geeft kale kop". PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 soft drugs vrij spel Dat heeft de chef van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI), hoofdcommissaris J. van Straten, maandag gezegd op de nieuwsjaarsbij- eenkomst van zijn dienst in Den Haag. Volgens hem wordt er op dit moment door een beperkte groep Nederlanders zonder veel risico gemakkelijk geld verdiend in de handel in hasj en ma rihuana, die meer oplevert dan handel in hard drugs. Het vele geld dat met de handel in soft drugs wordt verdiend, wordt geïnvesteerd in andere sectoren van de misdaad. De heroinehandel stabiliseert zich, de cocaïnemarkt groeit. Ook de produktie van amfeta minen neemt nog steeds toe, aldus Van Straten. De in 1985 ingezette stijging van het aantal bankovervallen heeft zich on verminderd doorgezet. Tot eind de cember 1987 turfde de CRI 1251 over vallen (1986: 1153), waarvan 436 op banken en geldtransporten. Voorts werden 171 benzinestations overval len. De overvallen baren overheid en ban ken zoveel zorgen, dat een werkgroep Justitie-Banken is opgericht waarin vertegenwoordigers uit deze sectoren (Slot zie pagina 3 kolom 6) Gildeweg 6, Vlissingen. APELDOORN (ANP) - Gezin nen met een gemiddeld gas verbruik waren het afgelopen jaar 430 gulden goedkoper uit, ondanks het feit dat men ge middeld 100 kubieke meter meer verstookte dan in 1986. De gastarieven zijn in ander halfjaar tijd met 35 procent ge daald van 68,6 cent naar 44,7 cent per kubieke meter. Dit zei secretaris drs. G. G. Groenewe- gen van de Vereniging van Gasbedrijven Vegin maandag in Apeldoorn. Door de koude afgelopen jaar steeg het gasverbruik per gezin van 2.490 kuub in 1986 naar 2.590 vorig jaar. Vorig jaar was het volgens de Vegin 7 procent kouder dan normaal, het jaar ervoor 10 procent kouder dan normaal. Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 14 en 15 lENSDRECHT (ANP) Voor het st sinds 26 maanden hebben vre- «activisten op de eerste maandag de maand die ze „sirenemaan- X" plegen te noemen geen blokkade louden van de hoofdpoort van de sgbasis in Woensdrecht. Ze hebben politie gezegd dat ze voorlopig tot ratificatie van het INF-akkoord >r de Amerikaanse senaat afzien j hun maandelijke blokkade-ac- «ids in november 1985 besloten werd t op Woensdrecht inderdaad 48 lisvluchtwapens gestationeerd zou- i worden en de bouwwerkzaamhe- direct een aanvang namen, ver- :rden soms kleine, soms grotere iepen actievoerders iedere eerste andag van de maand van twaalf tot ^e uur de hoofdpoort van de basis en aa ian- en afvoerweg. SCHIPHOL (ANP) - De douane op Schiphol is 1988 met een forse heroinevangst begonnen. Maandagmorgen werd in de bagage van twee Nigeriaanse vrouwen, twee Nigeriaanse mannen en een Ghanees in totaal ongeveer vijftien kilogram zuivere heroïne aangetroffen. Volgens de woordvoerder van de douane zou de heroïne op de Nederlandse markt een straatwaarde van tien miljoen gulden hebben. De heroïne was af komstig uit Bombay en had naar alle waarschijnlijkheid Nigeria als bestem ming. De vondst werd gedaan tijdens een routinecontrole in de bagagekelder. De heroïne zat verborgen in soepblikken, lakensets, thermospannen, fotoal bums en in de dubbele bodem van een van de koffers. HAARLEM (GPD) De 31-jarige man die betrokken zou zijn geweest bij de beraming van de ontvoering van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn, heeft grote kans snel op vrije voeten te ko men. Uit een onverwachte manoeuvre van de Haarlemse officier van justitie Van der Veen gisteren wordt gecon cludeerd dat het bewijsmateriaal te gen de verdachte niet zo sterk is als de politie in eerste instantie deed voor komen. Gistermorgen liet politiewoordvoer der Geelof weten dat de officier van justitie vandaag bij de raadkamer van de Haarlemse rechtbank zou eisen dat de verdachte 30 dagen in voorarrest gaat. Van der Veen sloeg daarmee een fase in de juridische procedure over. Voor de hand liggend was dat hij woensdag aan de rechter-commissaris verlenging van de voorlopige hechte nis zou vragen voor de duur van zes da gen. Geelof moest in de loop van de middag bekendmaken dat de bijeenkomst bij de raadkamer niet doorging. De offi cier van justitie had zijn vordering in getrokken. 'Ontwikkelingen in het on derzoek geven nog onvoldoende grond om voorarrest te eisen', meldde Gee lof. Hij zei verder dat voor woensdag middag voldoende materiaal op tafel moet liggen om terug te vallen op het vragen van een verlenging van de voorlopige hechtenis van zes dagen. De politiewoordvoerder liet doorsche meren dat de verklaringen van giste ren gehoorde getuigen ontlastend zijn voor de verdachte. Hij voegde er enigs- Advertentie (Advertentie) En wat dacht u hiervan? Graag ontvang ik meer informatie over de VGZ ziektekostenverzekering. leeftijd manleeftijd vrouw Aantal kinderen Beroep Naam Adres Postcode plaats 'lèlefoonnummer Gewenste klasse Aanbiedingen gelden t/m woensdag 6 januari a.s. U kunt deze antwoordcoupon zonder postzegel opsturen naar: Volksgezondheids- zorg-VGZ, Antwoordnummer 292,6500 VC NIJMEGEN. Z-AJlgCHJUb VCIZCKCIU U1J VAJZv.\^Ti\ zins hoopvol aan toe dat nog andere getuigen worden gehoord. Hij wilde niet zeggen of de ontwikkelingen eert tegenvaller voor het recherchebij standsteam betekenen. De advocaat van de verdachte, mr H. Brander, had zaterdag al ontwikkelin gen ten gunste van zijn cliënt voor speld. Het herroepen van de eis tot voorarrest is volgens hem nog slechts een eerste aanzet. „Straks zal blijken dat mijn cliënt niet bij de zaak-Heijn is betrokken, en ook niet bij de voorbe reidingen" zegt Brander. Hij ver wacht dat de 31-jarige man snel in vrij heid zal worden gesteld. Politiewoordvoerder Geelof toonde zich niettemin optimistisch over de afloop van de ontvoeringszaak. Hij zei zeer goede hoop te hebben dat de daders worden gearresteerd. Geelof baseerde de voorspelling op de 'zeer waardevolle' tips die de politie na de opheffing van de informatiestop vori ge week heeft binnen gekregen. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Manschappen van het Surinaamse le ger hebben vorige week in de buurt van het dorp Pokigron zeven bosne gers van het leven beroofd. Dat heeft de Surinaamse mensenrechtenacti vist Stanley Rensch maandag gezegd. Volgens Rensch zijn sommige slacht offers met bajonetten en messen om het leven gebracht en werden ande ren doodgeschoten. Het drama voltrok zich volgens Rensch, die zijn informatie kreeg van ooggetuigen en familieleden, op oude jaarsdag. De mannen gingen, na in Pa ramaribo inkopen te hebben gedaan, terug naar het dorp Goejaba. Bij de aanlegsteiger van het bosnegerdorp Pokigron, waar een militaire controle post is ingericht, werden zij opgepakt. Twee mensen vonden ter plaatse de dood, vijf anderen zouden elders om het leven zijn gebracht. Familieleden vroegen bij het leger tevergeefs ophel dering over de zaak. De lijken zijn niet vrijgegeven, maar er zijn voldoende aanwijzingen om aan te nemen dat alle zeven dood zijn, aldus Rensch. Een dorpskapitein heeft tevergeefs gepro beerd de levens te redden door de mili tairen voor te houden dat de mannen niet behoren tot het Jungle Comman do. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. HAMBURGERS ONGEPANEERD PREI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1