ANUIJKE F 7FFIIW i/EEK-UIT ineek-in Opbrengst Afrika vijftig miljoen strategische raketten levens eist 9 Twee compositiefoto's van ontvoerders Heijn Hoop op akkoord over Botsing L LLLtJff 'OOR TWINTIG MILJOEN SCHADE Vingers kwijt door vuurwerk BIJLEVELD De motor hapert aan de start VROOM \3DREESM ANN REAGAN EN GORBATSJOV: Somber maar zacht 31e jaargang no. 1 iterdag 2 januari 1988 NIEUWJAARSHOW Economie Jaarwisseling Vermeule Schaatsen Let op onze advertentie elders in de krant 't Is nü CD-speler voor 299.- Ontploffingen RECHERCHEBIJSTANDSTEAM UITGEBREID gebruikelijke nieuwjaarsartikel in het Strafblad I SUPER-VOORDEEL- Veel bewolking en perioden met re- Ten. Later op de dag mogelijk een znkele opklaring. Harde wind uit luidioest. Middagtemperatuur om streeks 12 graden. /A K A I ia t/m \z janu t/m 12 januari 1988 AKANT/ELAND Presentatie nieuwe 1988-modellen. Hoek Rijksweg - Ringbaan West I 01100 - 1 14 40 l G0ES Het kabinet staat andermaal voor een grote krachtproef, de vooruitzichten voor 1988 zijn door de ineenstorting van de effectenbeurs en de lage dollar aanmerkelijk ongunstiger dan op Prinsjesdag werd geraamd. PAGINA 3 De jaarwisseling bleef in Zee land naar omstandigheden vrij rustig, wel sneuvelden op vele plaatsen ruiten en werden autós en autobanden in brand gestoken. PAGINA 7 John Vermeule uit Middelburg heeft zich in het afgelopen jaar bij de snelste honderd mara thonlopers ter wereld ge schaard. PAGINA 13 Henri Ruitenberg is terug van weggeweest, na dertien maan den zonder overwinning won hij de Nieuwjaarswedstrijd in Heerenveen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Provincie: 7, 8, en 9 Sport: 11,13, en 15 De wachtlopers van Soest- djjk. Zegen of straf? Gebedsgenezers ontmas kerd Letters Letteren: de Omgevallen Boekenkast van Hans van Straten; Frans de Rover en Harry Mulisch; een Brievenboek WVC ontruimt het Bureau Zeeland en roept zijn ambassadeurs terug De boer op: de champignonkwe ker De strijd om het Wol- merk Pim van Dord, de praatpaal van Ajax De Olympische Spelen, een kleur rijke geschiedenis. Advertentie Lange Delft 19 - 23 (Van onze correspondent WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov hebben in tv- boodschappen die gisteren in de we derzijdse landen zijn uitgezonden, beiden gezegd te hopen op een ak koord over strategische raketten. Reagan zei erover: „Misschien kunnen we zo'n verdrag al in de lente tekenen". En Gorbatsjov: „Wij zijn bereid om vruchtbaar te onderhandelen over de reductie van strategische raketten met de bedoeling om mogelijk al in de eerste helft van dit jaar een verdrag ge reed te hebben". Het was de tweede keer dat de twee wereldleiders via de tv hun wederzijd se volkeren een nieuwjaarsboodschap brachten. De eerste keer gebeurde dat in 1985, na de top van Geneve. Vorig jaar, na de mislukte top van Reykja vik, was van een dergelijke uitwisse ling geen sprake. Reagan gebruikte zijn van tevoren op genomen toespraak aan het Russische volk om een aantal verschillen van me ning tussen de supermachten te bena drukken. Hij wees daarbij onder meer op het belang dat hij aan ruimteverde diging hecht. „Zowel de Verenigde Staten als de Sovjetunie hebben de mogelijkheid om een schild tegen binnenkomende ballistische raketten te ontwikkelen, een defensief schild dat niemand be dreigt. Omwille van de vrede ben ik be- reid de mogelijkheden die de techniek ons biedt, te onderzoeken", zo zei de Amerikaanse president. Ook de kwestie van de mensenrechten werd door Reagan ter sprake ge bracht. Hierover zei hij: „Zoals u weet zijn wij Amerikanen bezorgd over mensenrechten zoals vrijheid van pers, godsdienst, en meningsuiting. Wij zullen ons altijd uitspreken ten be hoeve van de menselijke waardig heid". Gorbatsjov gebruikte zijn tv-rede on der meer om te zeggen dat er „diep gaande veranderingen" in de Sovjetu nie van vandaag te zien zijn, en dat de Sovjetunie klaar staat om mee te doen aan de oplossing van geschillen in de gehele wereld. Kerncentrale Oekraine - De eer ste reactor van een kernenergiecentra le van vier units in het westen van de Oekraine in de Sovjetunie is donder dag in bedrijf gesteld. Dit heeft het persagentschap TASS bericht. De reactor van de centrale Chmelnitski is watergekoeld, heeft een stoomturbine van 1 miljoen kilowatt en ligt op 320 ki lometer ten zuidwesten van die van Tsjernobyl, waar zich in april 1986 's werelds ergste nucleaire ongeluk voor deed. De reactor in Tsjernobyl die ex plodeerde was een grafletreactor. Schneider compact disc speler 7400. Programmeerbaar tot 36 nummers in willekeurige volgorde. Gemotoriseerd ladesysteem. 350x345x84 mm. Nu MM Uitstekend te combineren met Schneider muzieksysteem. Platenspeler, tuner, versterker met graphic equalizer, dubbel- CSC# cassettedeck. oede wensen en veel on- \JTzekerheden bepalen de sfeer op de eerste dagen van 1988. Want net zo min als we onze gezondheid in eigen hand hebben valt er een betrouwbare voorspelling te maken, hoe de we-' reldeconomie zich in het pas begonnen jaar zal ontwikkelen. Toch is juist de manier waarop Nederland zich door 1988 heen zal (kunnen) slaan sterk af hankelijk van wat er buiten onze gren zen gebeurt. Het bedrijfsleven begint aan een nieuw boekjaar op een mo ment dat de economische barometer tamelijk zwaar weer aankondigt. Werknemers weten nu al dat ze hun verwachtingen maar het best niet al te hoog moeten opschroeven. Langdurig werklozen hebben bepaald geen bete re vooruitzichten op een baan gekre gen dan vorig jaar. In 1987 is de koop kracht van de meeste Nederlanders er iets op vooruit gegaan. Of daarvoor in het nieuwe jaar ook rek aanwezig zal zijn, is zeer de vraag. Er zal al heel wat bereikt zijn wanneer de positie van het doorsnee-inkomen op hetzelfde peil kan blijven. Het kabinet is bezig Ne derland erop voor te bereiden dat de drie hoofddoelstellingen van het CDA/ VVD-regeerakkoord in de nog reste rende periode niet meer allemaal kun nen worden bereikt. Een rijtje minis ters (Lubbers, Ruding en De Koning) heeft in de stille laatste week van vorig jaar daarover in de publiciteit al enige voorzetten gegeven. Binnenkort zal de huidige regeerploeg zich intern bera den over wat er te doen staat. Dit alles bijeen typeert het waas van twijfels dat over het begin van het nieuwe jaar hangt. DEN HAAG (ANP) - De acht hulp- en ontwikkelingsorganisaties die sa men met de omroepen de actie „Afrika Nu" hebben gevoerd, ver wachten op basis van de huidige stand op bank en giro een eindop- brengst van 50 miljoen gulden. De organisatoren hebben dit meege deeld. De actie heeft tot nu toe 42 miljoen gulden opgeleverd. Naar schatting 1 miljoen mensen hebben een bijdrage geleverd door een gift over te maken op giro 555. Uit kijk en luisteronderzoek is geble ken dat 4 miljoen mensen in de week van 14 tot 20 december naar de Afri- ka-journaals hebben gekeken. In de journaals werd verslag gedaan van acties in Nederland en werd inge gaan op de oorzaken van de hongers nood in Afrika. Begin januari worden de gelden ver deeld onder de acht organisaties voor de aankoop van hulpgoederen. Er liggen honderden projectaanvra gen van Afrikaanse organisaties, die dankzij de actie snel kunnen worden afgewikkeld, aldus de organisato ren. Inmiddels zijn er al hulpzendin gen naar door honger getroffen ge bieden onderweg. „Afrika Nu" is een actie van Memisa/ Mensen in Nood, Novib/Gast aan Tafel, het Nederlandse Rode Kruis, de Stichting Oecumenische Hulp, Artsen zonder Grenzen, Tearfund, Terre des Hommes en Unicef. Grote branden in oudejaarsnacht PARIJS (DPA) - De wrakken van personenauto's die be trokken waren bij een kettingsbotsing op de snelweg Bor deaux-Parijs, waarbij oudejaarsavond negen mensen om het leven kwamen. Het ongeluk deed zich voor bij Chartres, ten zuidwesten van de Franse hoofdstad. Er vielen 18 ge wonden. De kettingbotsing werd veroorzaakt door dikke rookwol ken van een op de andere weghelft in brand geraakte auto. Een automobilist remde krachtig toen hij het rookgordijn binnenreed. Tien achterop komende voertuigen reden ver volgens op elkaar in. De meeste vlogen in brand. De motor hapert namelijk aan de start. En het blijkt nogal ingewik keld om hem zuiver af te stellen. Secre taris-generaal Rutten van het ministe rie van economische zaken heeft de in ternationale mankementen die de Ne- In het Noordhollandse Andijk brand de de gloednieuwe winterstalling van de jachthaven af. Zeventig kapitale jachten gingen in vlammen op. De to tale schade wordt geschat op tussen de 10 en 15 miljoen gulden. De brand werd veroorzaakt door een lichtkogel. Een 47-jarige Westduitser is aange houden. Hij bekende gisteravond te genover de politie dat hij vanaf zijn boot het nieuwe jaar had ingeluid met lichtpatronen. Een verdwaald projec tiel belandde op de loods. DEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige jon gen uit Den Haag is op Oudejaars avond vier vingers kwijtgeraakt toen door nog onbekende oorzaak een vuurwerkbom in een woning aan de Schenkkade in zijn woonplaats ont plofte. In IJlst raakte een jongen drie vingers kwijt toen een bakje kruit uit zoge naamde strijkers ontplofte. In Breukelen ging het zwembad 'het Kikkerfort' door brand verloren. Scha de: 2,3 miljoen. In Beverwijk werd de Oosterse markt, onderdeel van de zo genoemde zwarte markt, een prooi van de vlammen. Hier bedroeg de schade minimaal 1 miljoen gulden. In beide gevallen wordt vuurwerk als vermoe delijk brandoorzaak aangegeven. In een haven aan de Merwede bij Gorin- chem vloog een binnenschip met een lading papier en balen katoen in brand. De verwachting is dat de boot met de smeulende lading pas in de loop van vandaag geheel zal zijn leeg gehaald. Over de schade valt nog niets te zeggen. Een vuurpijl legde een boerderij in Wanneperveen in de as. Ook in En schede, IJsselstein en Alkmaar brand den woonhuizen af. Persoonlijke onge lukken deden zich nergens voor. De brand in de jachthaven van Andijk ging gepaard met talrijke ontploffin gen van gastanks aan boord van de boten. De grote hoeveelheid polyester en andere kunststoffen zorgde voor een gigantische vuurzee. Uit angst (Slot zie pagina 3 kolom 7/ ANDIJK Het botenhuis brandde totaal uit. Advertentie derlandse economie dreigen te ontre gelen nog eens op een rij gezet. Zijn blad Economisch Statistische Berich- DEN HAAG (GPD) - De politie be schikt over twee compositiefoto's van de mogelijke ontvoerders van Ahold- topman Gerrit Jan Heijn. Voor het verkrijgen van informatie van het pu bliek wordt het echter nog niet nodig gevonden om die foto's te publiceren. Uit ervaringen is gebleken dat zoiets veel werk, maar te weinig bruikbare informatie oplevert. Vandaar dat ge kozen is om eerst door het geven van andere informatie achter de schuil plaats van de ontvoerders te komen. Er wordt trouwens ook getwijfeld aan de betrouwbaarheid van de foto's die de politie heeft samengesteld aan de hand van getuigenverklaringen. Beide foto's zijn getoond tijdens het buurt onderzoek rond de woning van Gerrit Jan Heijn. Volgens politiewoordvoer der Folgerts heeft dat echter geen be trouwbaar resultaat gehad. Hij sluit evenwel niet uit dat de foto's in de loop van het opsporingsonderzoek toch worden getoond. Getuigen uit Bloemendaal hebben ook foto-albums van de politie gezien met portretten van criminelen. Dat heeft evenmin tot een goed spoor ge leid, hoewel de politie denkt dat de ontvoerders een criminele achter grond hebben. De 31-jarige Nederlander, die dinsdag door het recherchebijstandsteam is gearresteerd, heeft eveneens een strafblad. Dat heeft politiewoord voerder Folgerts meegedeeld. Vol gens hem mag er geen verband wor den gelegd met de dadersanalyse, waaruit blijkt dat de ontvoerders zich schuldig gemaakt kunnen heb ben aan inbraken en diefstallen. Over de verdachte wilde Folgerts ver der alleen nog zeggen dat de man geen buitenlandse achtergrond heeft. Justi tie vindt dat in het belang van het on derzoek geen gegevens over de man kunnen worden verstrekt. De rechter-commissaris oordeelde donderdagmiddag dat er voldoende grond is om de man, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid en uitlok king van de ontvoering, tot woensdag in voorlopige hechtenis te nemen. In tussentijd heeft het recherche-bij- standsteam gelegenheid om meer be wijsmateriaal tegen de verdachte te verzamelen. Folgerts zei gisteren dat de verdachte tot nu toe alle betrokkenheid bij de ontvoering ontkent. Gezien de feiten (Slot zie pagina 3 kolom 6) Advertentie I leder 'DOCK-side' met sterke profielzooi Maten 30 t/m 46 in de kleur zwart. I Maten 32 39 óók in blauw. Maten 40 - 46 óók grijs. Winkelpr. 59.95 Bristolpr. 45- Alléén vandaag slechts Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur WÊÊÊmÊmmmuÊÊmÊBÊmÊMmtmÊÊBÊBÊÊÊÊÊmmuumÊÊÊÊÊÊtÊmÊÊÊM ten (ESB) is doorgaans te beschouwen als een richtingwijzer voor de koers van het kabinet. Tenslotte is Rutten een van de belangrijkste adviseurs van de regering. Nederland moet volgens hem rekening houden met een vertra ging in de economische groei, die een zwaar wissel zal trekken op vooral de bestrijding van de nog altijd veel te hoge werkloosheid. Hij heeft grote zor gen over de 'bokkesprongen' van de Amerikaanse dollar. Want de koers vallen van de laatste tijd - gevolgd op de ineenstorting van de beurs - zullen bedrijfsleven en overheid in Nederland opschepen met forse tegenvallers. Zo hebben beide 'kampen' te rekenen met invloeden van buitenaf waar ze weinig greep op hebben, maar waar ze zich niettemin grondig op zullen moeten instellen. In Ruttens analyse wordt 1988 daarom het jaar van ongewishe den voor het bedrijfsleven en het jaar van een krachtproef voor het kabinet. Het zal er op neerkomen dat in het gisteren begonnen jaar extra in spanningen nodig zijn om Nederland economisch op het niveau te houden, waar het na de periode van herstel is beland. Want de rekening die ons land in 1988 gepresenteerd krijgt is fors. Er zal meer geld voor werkloosheidsuit keringen nodig zijn dan waarvan was uitgegaan. De lage dollar brengt heel wat minder inkomsten uit de export van het aardgas voor de schatkist van het rijk binnen dan waarop was gere kend. En ook naar de EG in Brussel zal meer geld moeten worden afgedragen dan aanvankelijk bedoeld. Hoe dat al les aan te harken? Het recept van Rut ten is even rechtlijnig als moeilijk. Breng tegelijk de belastingtarieven en de overheidsuitgaven omlaag, zegt hij. Beide maatregelen zijn goed voor de economische groei. Maar juist de laat ste jaren hebben aangetoond dat dit kabinet moe is geworden van het snoeien en kappen in de overheidsuit gaven. En ondanks de betrekkelijk be scheiden algemene belastingverla ging, die met ingang van nieuwjaars dag is doorgevoerd, lijkt het er eerder op dat de burger in de komende jaren rekening zal moeten houden met een verhoging van de lastendruk. De ene keer hier, de andere keer daar. Op zoek naar oplossingen buiten de eigen deur doet het kabinet daarom een steeds dringender beroep op loonmatiging, juist nu het moeilijker wordt. Maar wat werknemers en vakbeweging in die sfeer afspreken is evenmir^te voor spellen. Niet alleen een moeilijke start dus, in 1988. Ook de sporen verdwijnen in de mist. vdM. tAdvertentie DEN HAAG (GPD) 'Afgestoken vuurwerk is mogelijk de qor- zaak van drie grote branden in de oudejaarsnacht waarbij voor ongeveer twintig miljoen gulden schade is aangericht. Branden bepaalden het beeld tijdens deze jaarwisseling. Voor het overige beleefde ons land volgens de meeste politiekorp sen een tamelijk rustige overgang naar 1988.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1