Hontenisse moet ongeacht keus WOV-trace bereikbaar zijn dit instrument moet je horen als het echt stil is CL A VICHORD-BOUWER Aan dienstverlening Roompotsluis mag niet worden getornd PZC/Provincie 15 Eén jaar en tbr in zaak verkrachting Lagere straffen dan geëist schietpartij woning Goes MEESTE WEER IN ZEEUWSCH REACTIE GEMEENTE OP STREEKPLAN Vrouwenbond FNV verzoekt Terneuzen regeling minima Spreiding Politie Terneuzen houdt verdachte van autokraken aan SCHUTTEVAER SCHOUWEN-DUIVELAND: Veiligheid VLISSINGEN Het aantal verkeersdoden op de Zeeuwse wegen is dit jaar in vergelijking met 1986 duidelijk gedaald. Er verongelukten in Zeeland dit jaar 44 mensen tegen 55 vorig jaar. Daarmee is 1987 het jaar met het kleinste aantal verkeersdoden in dit decennium. In 1985 kwa men 45 mensen om in het verkeer, in 1984 waren dat er 58, in 1983 ging het om 51 dodelijk verongelukte verkeersdeelnemers en in 1982 en 1981 om respectievelijk 45 en 46 mensen. ZIERIKZEE - Op Schou- wen-Duiveland zijn trek kende fietsers's zomers een vertrouwd beeld. In de win ter is er niet veel animo voor een fietsvakantie. Maar Horst Zeberl uit het Westduitse Solingen vindt het juist lekker in de winter met zijn tweewieler over het eiland te rijden en de vo gels te bestuderen. De laatste jaren brengt de 54-jarige Zeberl vaak een korte winter- of voorjaars vakantie in Zeeland door. Hij vraagt onderdak bij boe ren, of neemt een eenvoudig pension. Juist in deze koude jaargetijden is het volgens hem interessant de vogels te bekijken. Komend vanuit Vrouwenpolder, is hij de stormvloedkering overge- fietst om daarna de Middel plaat aan te doen. Met een vogelboek in de hand slaat hij de natuur gade. Welis waar vindt hij vogels erg boeiend, de namen kent hij niet altijd uit zijn hoofd. Het boek leert de vogelliefheb ber, dat hij op de Middel plaat kloeten en een spe ciaal soort flamingo's heeft gezien. Een vantevoren uitgestip pelde fietsroute heeft de fiet ser, die al in Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Ame- De 54-jarige Horst Zeberl in Zierikzee. rika, Canada en de Verenig de Staten heeft rongetoerd, niet. Het liefst past hij zich aan de windrichting aan. Last van de wind heeft hij dan ook niet, want hij neemt de wind meestal in de rug. Veel erger vindt hij mist. Van het vogelkijken komt dan immers niks terecht. BRUINISSE - In de jaarlijkse leden vergadering van de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer, af deling Schouwen-Duiveland, is woensdagavond forse kritiek gele verd op plannen van rijkswaterstaat de dienstverlening op de Roompot- sluis - eiland Neeltje Jans - te beper ken. Ook gaf voorzitter H. Hoogerhei- de andermaal uiting aan het grote on genoegen van de binnenvaart en mos selvissers over de voortdurende lange schuttijden bij de Krammersluizen. „De langzaamste sluis van Neder land". Voorzitter Hoogerheide: „De binnen vaart moet voor de schade opdraaien. En de overheid laat achterwege die KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse vindt het onaanvaard baar dat het provinciebestuur van de aanleg van omleidingswegen om Terhole en Kuitaart af zal zien als de Westerschelde Oever Verbinding (WOV) nabij Terneuzen wordt aan gelegd. Dat schrijft het gemeentebe stuur aan het college van gedepu teerde staten in zijn reactie op het ontwerp-streekplan Zeeland. In de jongste WOV-plannen wordt geko zen voor een tracé nabij Terneuzen; de vaste oeververbinding via het tracé Kruiningen-Perkpolder is vrijwel geheel uit beeld. „Welk WOV-tracé ook gekozen wordt, gezien de economische poten ties en ontwikkelingsmogelijkshe- den die Hontenisse bezit, zijn een goede bereikbaarheid en een ver keersveiligheid onontbeerlijk. Bo vendien is het dringend noodzakelijk om op korte termijn maatregelen te nemen. Een herovergweging in af wachting van een uiteindelijke tracé keuze levert alleen al om deze reden een onverantwoorde vertraging op", schrijft Hontenisse aan Middelburg. Overigens is Hontenisse nog steeds teleurgesteld in de allerlaatste tracé keuze. Er wordt daarom bij gs erop aangedrongen de tracévariant Krui ningen-Perkpolder vooralsnog in de beschouwingen te betrekken. Het ontwerp-Streekplan kan ook op andere punten niet de goedkeuring van Hontenisse wegdragen. In het al gemeen stelt men in het gemeente huis te Kloosterzande dat het ont werp aanleiding kan geven tot mis verstanden en interprestatiever- schillen. „Deze onzekerheid wordt versterkt doordat nu reeds kan wor den geconstateerd dat het recente provinciale goedkeuringsbeleid op onderdelen niet strookt met de be schreven hoofdlijnen van het be leid", aldus de Hontenisser reactie. Als voorbeeld wordt de aanwijzing van natuurgebieden genoemd. De provincie geeft volgens Hontenisse slechts een beknopte beschrijving van de natuurwaarden in de diverse gebieden en gebruikt termen als 'na tuurwetenschappelijk', 'ecologisch' en 'ornithologisch' terwijl deze woor den niet zijn afgebakend. Zo is er de Zoute- en Hengstdijkpol der die door de provincie in het streekplan wordt aangeduid als or nithologisch en landschappelijk waardevol. „Dit houdt onder meer in dat voor dit gebied alle nieuwe agrarische vestigingen worden uit gesloten. Deze vergaande bepalin gen leggen een onevenredig groot accent op de natuurwaarde van dit gebied en gaan daarmee voorbij aan het agrarische karkter van het ge bied". DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 voor solospel. En daardoor ideaal als studie-instrument voor klavierspe lers." Theo Faber heeft zijn clavichord zo klein gebouwd dat het ge schikt is om te vervoeren. Van Wolf gang Amadeus Mozart is bekend dat tijdens zijn bezoek aan een Ita liaans klooster zijn clavichord voortdurend achter hem aangedra gen werd. Van hem en van Ludwig van Beethoven zijn reis-clavi- chords bewaard gebleven, (in col lecties in Wenen en Parijs). Net als voor muziek moetje 'feeling' hebben om een zeventiende eeuws instrument volgens de authentieke gegevens na te bouwen, betoogt Fa ber. „Het is bijzonder arbeidsinten sief werk en het vraagt veel tijd en geduld." Ondanks de vele inspan ningen met de bouw van het clavi chord is de Zierikzeese schrijnwer ker en musicus begonnen aan het na-bouwen van een nog ouder in strument: de virginaal (een soort clavecimbel), eenmaal met name aan het Engelse hof populair. Theo Faber bespeelde zijn instru ment - in overigens nog niet geheel voltooide staat - onlangs, tijdens een kerkconcert in Zierikzee, en voor be langstellende toeristen. Op nieuw jaarsdag, morgen, geeft hij zijn eer ste concert op zijn zelfgebouwde cla vichord, op uitnodiging van de stich ting Westerschouwen Cultureel, in cultureel centrum 'De Bewaerscho- le' in Burgh-Haamstede (aanvang 16.00 uur). Samen met zijn zoon Rei- mo Faber, dwarsfluit. De Fabers ver tolken zestiende-eeuwse Engelse muziek en Duitse werken, (barok en romantiek). „Mijn clavichord ver voer ik zelf. Want het instrument wordt niet zoals voor Mozart achter me aangedragen", lacht Theo Fa ber. Jan Jongschaap Dit j aar aanzienlij ke daling verkeersdoden sers, voetgangers - betrokken bij aan rijdingen met dodelijke afloop. Bij tien van de zesendertig ongelukken was dat het geval. De belangrijkste oorza ken bij dergelijke botsingen waren het niet geven van voorrang - acht auto ongelukken en acht ongelukken met langzaam verkeer - en het van de weg afraken en tegen een boom of in een sloot terechtkomen; in tien gevallen was dat de oorzaak. Verhoudingsgewijs kwamen - evenals voorgaande jaren - de meeste mensen in het Zeeuwse verkeer om in Zeeuwsch-Vlaanderen. Met 20 dode lijk verongelukte slachtoffers gaat het om bijna de helft van het totale aantal. Op Zuid-Beveland verongelukten 10 mensen dodelijk, op Schouwen-Duive land zeven, op Walcheren vijf en op Tholen twee. Bij acht verkeersongelukken op Zeeuwse wegen kwamen meerdere mensen om. Het ernstigste ongeluk - waarbij drie mensen werden gedood - gebeurde op vrijdag 11 december op de oude rijksweg bij Krabbendijke, toen bij een eenzijdig ongeluk een auto in de berm raakte en over de rijbaan heen aan de andere kant van de weg tegen een boom tot stilstand kwam. Van de vier ongelukken met twee doden in Zeeuwsch-Vlaanderen waren er drie het gevolg van het niet verlenen van voorrang door automobilisten op krui singen. Een eenzijdige botsing van een TERNEUZEN - De Vrouwenbond FNV, afdeling Terneuzen verzoekt de gemeente Terneuzen een regeling te treffen voor kwijtschelding van ge meentelijke belastingen voor alle mi nima in de gemeente. Dit schrijft de vrouwenbond in een brief aan het ge meentebestuur. De Vrouwenbond zegt te begrijpen dat dit geen structu rele oplossing is, maar meent dat het toch een enorme verlichting van de fi nanciële nood is waarin veel minima auto, na een slipmanoeuvre, tegen een boom kostte op schouwen-Duiveland twee mensen het leven en eveneens twee mensen kwamen om, toen een au tomobilist via de oprit van de Dam- menweg bij Scharendijke tegen het verkeer in reed en de autoin de flank werd gegrepen door een tegemoetko mende wagen. Minder dan in voorgaande jaren was langzaam verkeer - bromfietsers, fiet- ZWOLLE (ANP) De rechtbank in Zwolle heeft woensdag de 20-jarige W. C. H. uit Amsterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, conform de eis van de officier van justitie. De Amsterdammer werd ondermeer be recht voor medeplichtigheid aan de overval op de NMB te Oost-Souburg, afgelopen zomer. H. stond verder terecht wegens het medeplegen van een overval op een postagentschap in Zwolle en een ban koverval in Groningen. Bij de overval len werden zware wapens (ondermeer een Uzi) gebruikt. De buit bedroeg 479.000 gulden. In de overweging bij het vonnis houdt de rechtbank er rekening mee, dat de drie overvallen in twee maanden tijd De ongevallenstatistieken van de vier gemeentelijke politiekorpsen in Zee land - Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen - duiden erop, dat het to tale aantal ongelukken in de stedelij ke gebieden dit jaar iets lager uit zal komen dan in 1986, van bijna 2700 tot ongeveer 2600. In Goes werden over heel 1986 617 bot singen geregistreerd tegen 593 stuks tot de laatste week van december, met 81 lichtgewonden en 19 zwaargewon den (1986: 84 licht- en 25 zwaargewon den). In Goes vielen twee dodelijke verkeersslachtoffers, evenals in Ter neuzen. Daar werden tot de laatste week van december 630 ongelukken geregistreerd met 16 licht- en 47 ern stig gewonden (vorig jaar resp 28 licht en 68 ernstig gewonden). Middelburg boekte 608 aanrijdingen tot de laatste decemberweek, tegen 671 ongelukken over heel 1986. In Vlissingen regi streerde de politie tot en met novem ber 704 ongevallen, tegen 768 over heel 1986. Dit jaar was er sprake van 1 ern stig gewonde en 88 licht gewonden (vo rig jaar: 17 zwaar- en 93 lichtgewon den. zijn gepleegd. Op deze misdrijven staat per geval een maximumstraf van 12 jaar. De overvaller bekende zijn medeplich tigheid op 17 december jongstleden, voor de Zwolse rechtbank. De meeste van de bij de overvallen gebruikte wa pens, waaronder een 'olifantendoder' en een shotgun, waren van hem afkom stig. H. pleegde de overval in Oost-Souburg met een op dit moment voortvluchtige verdachte. De zaak tegen de derde me deverdachte R. R. S„ die alleen bij de overval in Zwolle was betrokken, is aangehouden tot 11 januari voor het uitbrengen van een reclasseringsrap- port. Als reden voor de roofovervallen gaf H. op, dat men de film The great robbery wilde naspelen. De verkeersongevallen met dodelijke afloop op de Zeeuwse wegen waren dit jaar als volgt gespreid: Zeeuwsch-Vlaanderen (20): Oostburg 1, Schoondijke 2; Breskens 1; Draai- breug 1; Eede 2;IJzendijke 2; Biervliet 1; Zaamslag 1; Zuidzande 2; Westdor- pe 2; Hulst 3; Kuitaart 1; Terhole 1; Zuid-Beveland (10): Goes 1Baarsdorp 1; Yerseke 2; Krabbendijke 3; 's Gra venpolder 1; Heinkenszand 1; 's Heer Abtskerke 1. Walcheren (5): Middelburg 3; Vlissin gen 1; Grijpskerke/Buttinge 1. Tholen (2): St. Maartensdijk 1; St. An- naland 1. Schouwen-Duiveland (7): Brouwers haven 2; Scharendijke 2; Serooskerke 1; Zierikzee 1; Sir Jansland 1. verkeren. De Vrouwenbond heeft eind 1987 in al le afdelingen het jaarlijkse scholings project gehouden. De Terneuzense af deling heeft het thema 'Solidariteit tussen Maxima en Minima' gekozen en daar met elkaar over gediscussieerd. De afdeling besloot de solidariteit ge stalte te geven door het op te nemen voor gezinnen en alleenstaanden die van een minimum uitkering of een mi nimum loon moeten zien rond te ko men. Volgens de Vrouwenbond ziet het ook in het komende jaar niet rooskleurig uit voor de minima. „Een uitzichtloze situatie voor velen in onze maatschap pij", schrijft de bond. De afdeling stelt vervolgens dat in diverse gemeenten in Nederland een regeling getroffen is, waarin mensen die in aanmerking ko men voor een eenmalige uitkering, de gemeentelijke belastingen worden kwijtgescholden. Daarnaast zijn er ook gemeenten waarin gewerkt wordt aan een regeling waaronder alle mini ma vallen. De afdeling spreekt haar hoop uit dat het gemeentebestuur bij zijn overpeinzingen aan het einde van het jaar en zijn voornemens voor het nieuwe jaar, ook de minima in de ge meente Terneuzen niet zal vergeten. Theo Faber bespeelt zijn eigenhandig gebouwd clavichord. Jaren heeft hij er over geacht voordat hij het aandurfde. Nu staat er in het souterrain van huize Faber aan de Nieuwe Haven in Zierikzee, na precies negen maanden 'draagtijd', een fonkelnieuw muziekinstrument: gebouwd naar gegevens uit 1770. Theo Faber werkt op een tiende millime ter nauwkeurig. En hij weet alles van 'zingend hout'. Jammer, filosofeert hij. „De tijd van stilte zijn velen vergeten. Toch kun je niet zonder, zo nu en dan." „Een clavichord moet je 's nachts horen. Als het werkelijk stil is." Theo Faber weet zijn muzikale ga- bepaalde plaats de snaar kan raken. ven en vakmanschap op het gebied van houtbewerking in opmerkelijke harmonie tot klinken te brengen. Want als kerkorganist, pianist en koordirigent geeft hij gestalte aan muziek. En als ambachtelijk tim merman - 'ik ben 'n schrijnwerker van de oude stempel' - bouwt hij ei genhandig een instrument met 120 snaren in een zachtglanzende noten houten ombouw. Een 'clavichord', naar authentieke gegevens van het 'Germanisch Nationaal Museum' in Neurenberg. „De bestudering van de gegevens duurde langer dan het ma ken." De snaren zijn op een klankkast ge spannen, tussen aanhangstift en 'stempen', en draagt zijn trillingen over door een kam of brug op een vrij klein zangblad. Dit zangblad be vindt zich rechts van het klavier. Aan het linkereind wordt de snaar blijvend gedempt gehouden, door ingevlochten of opliggend vilt, maakt Fabers technische uitleg dui delijk. En hij demonstreert: „De sna- TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen heett de 19-jarige C. J. M. aangehouden op verdenking van verschillende autokraken. Deze werden onder meer gepleegd in Breskens, Axel, Sint Jansteen en en kele andere plaatsen in het zuiden van Nederland. Inmiddels is de jongeman overgedragen aan de politie van het Belgische Asten omdat ook daar ver denkingen tegen hem worden gekoes terd. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft de 20-jarige Terneu- zenaar M. H. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar en terbe schikkingstelling van de regering (tbr) voor het verkrachten van een achttienjarig meisje in zijn woon plaats. Hij sprong bij haar achter op de fiets en dwong haar onder bedrei ging met een dolkmes naar een stille plaats te fietsen waar hij haar ver krachtte. Hij was welbewust met het mes op zak de straat opgegaan om een verkrachting te plegen. Volgens het psychiatrisch rapport was H. op het moment van zijn daad ver minderd toerekeningsvatbaar, be staat er groot gevaar voor herhaling en is een intensieve psychiatrische be handeling noodzakelijk. Hij had zich al eerder schuldig gemaakt aan sexue- le misdrijven. De officier had anderhalf jaar en tbr tegen hem geëist. S. de V. (38) uit Kapelle werd voor in cest met zijn dochter veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 1700 gulden. Hij begon het meisje sexueel te bena deren toen het twaalf jaar was. Er was zes maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk tegen hem geëist. De recht bank volgde de suggestie van De V.'s advocaat mr D. J. Olie, die de recht bank gevraagd had hem niet naar de gevangenis te verwijzen omdat zijn le ven daardoor totaal ontwricht zou ra ken. Het clavichord heeft een evolutie van ruim 350 jaar doorgemaakt. Fabers instrument herinnert met name aan het zogenaamde vrije cla vichord, waar Carl Philipp Emanuel Bach een voorkeur voor had en waarvoor hij zijn 'Abschied von mei- nem Clavichorde' schreef. Het door de Zierikzeese musicus gebouwde clavichord heeft een omvang van vijf octaven en op elke toets zijn twee snaren aangebracht. Deze worden van onderen aangeslagen. Heel an ders dus dan een clavecymbel die niet zo zeer aangeslagen maar in fei te 'getokkeld' wordt, vertelt Theo Faber. Een clavichord is het oudste snaar instrument met toetsen. Het mecha nisme is betrekkelijk eenvoudig. Achterop de toets staat een tangent: een metalen - in de oudste vorm waarschijnlijk houten - staafje ge monteerd, dat op een nauwkeurig ren kunnen pas trillen wanneer zij in contact zijn met de tangent." Naarmate Theo Faber de toetsen harder of zachter beroert klinken de zangerige tonen in het souterrain aan de Zierikzeese haven sterker of zwakker. Door wisselende druk op de toetsen variëren de toonhoogten na de aanslagen. „Dit vibrato wordt 'Bebung' genoemd." Faber laat de tonen met een hardere aanslag wat hoger klinken. En voor de meeste bespelers stelt dit een grens aan de grootte van het klank volume, maakt hij musicerend dui delijk. „Clavichords zijn naar hun aard zacht klinkende instrumenten. In de eerste plaats zijn ze bedoeld schade nog enigszins te beperken door er een bedieningsman bij te zetten om gedurende de nacht met twee sluizen te kunnen schutten. De Krammerslui zen tonen Nederland op zijn smalst. Want er is ook te weinig afmeergele- genheid, de remmingswerken zijn te kort en de verlichting is er volstrekt onvoldoende." Tijdens de ledenbijeenkomst van Schuttevaer Schouwen-Duiveland in hotel Storm te Bruinisse gaf Hooger heide voorts te verstaan het niet eens te zijn met de plannen van rijkswater staat, in verband met bezuinigingen, het aantal sluismeesters van de Room potsluis van vijf naar vier terug te brengen. Dat zou, zoals gemeld, bete kenen dat de sluis per week 38 uur ge sloten zou moeten worden. Hij onder streepte mede het belang van een on beperkte openstelling van de Room potsluis voor de mosselsector - vooral in de zomermaanden - en vanuit het oogpunt van de veiligheid van de scheepvaart in de Oosterscheldemon- ding. Overigens gewaagde Hoogerhei de van besprekingen 'in goede sfeer' hierover, met de directie Zeeland van rijkswaterstaat. Desgevraagd verklaarde hoofd-sluis- meester J. Huizer van de Roompot- sluis tegenover de PZC het eveneens 'niet verantwoord' te achten de Room potsluis in Neeltje Jans, gelet op de nautische veiligheid rond de storm vloedkering, 's nachts onbemand te la ten. „Bij de kering zijn gevaarlijke stromingen. Zeventig procent van de alarmmeldingen van de reddingboot Koningin Beatrix komen vanaf de sluis. En gelet daarop biedt de directie Zeeland wel wat weinig weerstand aan de bezuinigingen van Den Haag" meende Huizer. Schuttevaer-woordvoerder Hooger heide vermeldde in zijn jaarrede goe de bedrijfsresultaten van de mossel kwekerijen. Overigens stelde hij vast dat die goede resultaten met name te danken zijn 'de wet van vraag en aan bod' en zeker niet aan de natuurlijke omstandigheden. Want de prijzen lie pen hoog op door een tekort aan con sumptiemosselen als gevolg van stormschade aan de Waddenzee-per- celen. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft de 25-jarige Dordte- naar E. A. tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld voor overtre ding van de vuurwapenwet. Zijn broer R. A. (24) kreeg voor hetzelfde feit zes weken gevangenisstraf waar van drie weken voorwaardelijk. De broers schoten op 17 mei een aantal kogels door de ruiten van de flatwo ning in Goes waar hun zus A. A. sa menwoonde met R. W. Het paar had kort daarvoor een poging gedaan om zijn kind uit Dordrecht te ontvoeren, waar het door de kinderbescherming bij de ouders van de vrouw was onder gebracht. Na deze mislukte ontvoe ring bleef W. de oude mensen dreigen dat zij met een knokploeg terug zou den komen. De broers reden toen sa men met hun vader en gewapend met een revolver en een jachtgeweer met afgezaagde loop naar Goes om een eind aan deze terreur te maken. Het openbaar ministerie had tegen beiden vijftien maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk geëist we gens poging tot doodslag. De recht bank achtte echter niet bewezen dat zij W. om het leven wilden brengen. De straf voor E. A. viel zwaarder uit dan die van zijn broer, daar hij al meerma len voor het ongeoorloofd bezit van vuurwapens werd veroordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 55