B griezelig science fiction 9 overleven PZC ®mn Krasajw DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 voor het vrijen naar het lab JTTrij veilig!', roept de zorgza- V me overheid tegenwoordig de onzorgvuldige burger toe. En daarbij heeft vader staat niet bepaald de bedoeling het aantal geboorten te beperken. De voor lichtingscampagnes over aids hebben het verhaaltje over de bloemetjes en de bij het afgelo pen jaar een wrange ondertoon gegeven. Wie zich al te lichtzin nig over het liefdespad beweegt kan ooit wel eens voor het ban ge besluit, zo niet dure plicht, komen te staan zich aan een aids-test te onderwerpen. In de jaren tachtig is al te spon taan geslachtelijk verkeer be smet geraakt met het risico dat men zich een (dodelijk) virus op de hals haalt. Er zijn zelfs al wel mensen die, alvorens een duur zame sexuele relatie met elkaar aan te gaan, zich op een eventue le aids-besmetting laten onder zoeken. Tegelijkertijd is er een geheel andere ontwikkeling gaande die de vraag of het niet verstandig is om voor het vrijen bij de dokter of het laborato rium langs te gaan steeds actue ler maakt: de snel toenemende kennis in de medische wereld over de overdracht van erfelij ke ziekten en aangeboren afwij kingen. Genetisch, ofwel recombinant dna-onderzoek kan steeds nauwkeuriger aan het licht bren gen of partners een verhoogd ri sico lopen een ernstig gehandi capt kind te verwekken. En som mige echtparen, waarbij zo'n verhoogd risico wordt vastge steld, kunnen tegenwoordig be sluiten het er toch maar op te wagen. Want steeds gedetail leerder kan ook in een vroegtij dig stadium van een zwanger schap worden nagegaan of er in derdaad iets ernstig mis is met de vrucht. In dat geval kan over wogen worden de zwangerschap af te breken. Het is een ontwik keling die door sommige echtpa ren als een geschenk uit de he mel wordt gezien. Maar niet in alle geledingen van de maat schappij staat men erover te jui chen. Integendeel, vooral in kringen van de anti-abortus-be- weging verklaren mensen zich er radicaal tegen. Er is nog een keerzijde. Via dna- onderzoek kan komen vast te staan of iemand een meer dan gemiddelde kans heeft om vroeg te sterven of arbeidsongeschikt te raken. Zo de betrokkene met een dergelijke wetenschap al is geholpen - er zijn strikt medi sche redenen denkbaar waarbij dat wel degelijk het geval is - kan die informatie ook tegen hem of haar worden gebruikt. Eén ver keerd gen en de mogelijkheid van een hypotheek, een levens verzekering of een baan kan zijn verkeken, zo waarschuwen som mige wetenschappers. WVC-mi- nister Brinkman acht het in ie der geval niet uitgesloten dat ziektekostenverzekeraars gene tisch onderzoek in sommige ge vallen wel eens als voorwaarde zouden kunnen gaan stellen voor het verstrekken van een po lis. In kringen van verzekeraars wordt zulks afgedaan als een puur theoretische aangelegen heid. Maar afgelopen voorjaar baarde de VPRO-televisie op zien met een serie programma's waarin zelfs gespeculeerd werd over de mogelijkheid om men sen van een genetische kaart te voorzien. Daarvan zou dan kun nen worden afgelezen hoe het met de gezondheidsrisico's van betrokkene is gesteld. Het pro gramma had de titel 'Beter dan God', want de genetica komt niet alleen steeds meer aan de weet over het opsporen van (erfelijke) ziekteverwekkers en aangeboren afwijkingen, maar verdiept zich ook in de moge lijkheden van genetische mani pulatie: herstel van wat wel on eerbiedig de 'foutjes van de schepper' worden genoemd. De Staatkundig Gereformeerde Partij in Zeeland zag daar een onderwerp in voor de campagne rond de statenverkiezingen die dit jaar gehouden zijn. „Eén van de griezeligste ontwikkelingen die de mens overkomen kan", zo waarschuwde het statenlid G. R. J. Heukelom tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Arnemui- den, „is nabij: de controle over het menselijk leven door de ma nipulatie van onze erfelijke ei genschappen. Dan wordt werkelijkheid wat ruim veertig jaar geleden een nazi-droom was: de verbetering van het menselijk ras door de zwakste schakels te elimineren. Niet meer in een concentratiekamp, maar in een reageerbuis". Mevrouw M. van de Vooren (66), gepensioneerd kinderarts van het Middelburgse ziekenhuis, beschouwt veel van deze specu laties vooralsnog als 'pure science fiction'. Sinds acht jaar geleden in Rotterdam de Stich ting Klinische Genetica werd opgericht, een organisatie die verbonden is aan het Dijkzigt- ziekenhuis en de Erasmus Uni versiteit, is ze in Zeeland actief als adviseuze op het terrein van het erfelijkheidsonderzoek. Ze Mevrouw M. van de Vooren. is de enige in de provincie die zich daarmee bezig houdt. Tij dens het spreekuur ontvangt ze Zeeuwen die bang zijn dat hun eventuele nakomelingen een verhoogde kans hebben op een erfelijke ziekte of een aangebo ren afwijking. Per 1 januari houdt ze daar mee op. Men zal zich met ingang van het nieuwe jaar moeten wenden tot de afde ling Klinische Genetica van het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis, die in Zeeland zelf nog slechts één keer per maand (af wisselend in Vlissingen en •Goes) spreekuur houdt. Want erfelijkheidsadvisering wordt steeds meer nabij de universi teiten geconcentreerd. Dokter Van de Vooren erkent: de genetica maakt snelle vorderin gen. Maar ze stelt voorop dat er desondanks nog maar heel wei nig bekend is. „Er zijn een paar duizend erfelijke aandoeningen bekend. Daarvan kunnen we er nu met erfelijkheidsonderzoek. een paar honderd aantonen". In het begin hadden we alleen de mogelijkheid van chromoso men-onderzoek. De laatste jaren is daar het recombinant dna-on derzoek bijgekomen. De chro mosomen zijn de dragers van het erfelijk materiaal. In een mense lijke cel zijn er normaal 46 van aanwezig. 23 van de vader en 23 van de moeder. Grove afwijkin gen aan één of meerdere chromo somen kunnen nog wel onder de microscoop worden waargeno men. Maar een chromosoom be vat naar schatting wel zo'n 50.000 genen. Eén afwijkend gen kan al verantwoordelijk zijn voor een ernstige ziekte. Het dna-onderzoek houdt zich met die miniscule deeltjes bezig. Dat lichaamscellen lichaamscellen Cf vader, ziek geslachtscellen Izaadcellen X dochter, gezond, draagster dochter, gezond, draagster Cf zoon. gezond zoon, gezond lichaamscellen De overerving van een geslachtsgebonden erfelijke ziekte. De vrouw heeft twee normale genen op de X-chromosomen. De man heeft het afwijkende gen op één X-chromosoom en heeft de ziekte. Hij geeft het afwijkende gen aan al zijn dochters door. Zij zijn gezond, maar draagster. De zoons heb ben het normale van de moeder gekregen. Zij zijn gezond. A. Schematische tekening sterk ver groot) van een chromosoom. B. Het materiaal waaruit een chromo soom is opgebouwd wordt DNA desoxy- rubonucleïnezuur) genoemd. Dit DNA is gerangschikt in een spiraalvorm. C. De spiraal is opgebouwd uit een aan tal kleinere eenheden (nucleïnezuren), die onderling met elkaar zijn verbon den, een soort wenteltrap. D. Een aantal van de kleinere eenhe den vormen een gen; door zijn rang schikking vormt dit gen een code voor een bepaalde eigenschap. Bij een veran dering in'éen zo'n eenheid kan er al sprake zijn van een erfelijkeafwijking. msmm foto wim riemens is niet meer een kwestie van mi croscopen, maar van scheikun de". „We kennen nog maar een be perkt aantal ziekten die kunnen worden opgespoord door te zoe ken naar een verkeerd gen. Het onderzoek richt zich voorname lijk op afwijkingen met ernstige gevolgen. Een verhoogde kans op een ernstige ziekte is tenslot te heel wat anders dan een ver hoogde kans op een hazelip. Bo vendien: er kan alleen maar ge richt worden gezocht. Je kunt niet categoriseren. Het moet eerst duidelijk zijn naar welke ziekte je zoekt. Er worden nu vooral diagnoses gesteld over bepaalde spierziekten, hemofilie (bloederziekte) en pancreasfi- brose (slijmziekte). Dat zijn aan doeningen die kunnen worden opgespoord. Natuurlijk, als er maar genoeg mensen over de he le wereld naar zoeken, dan zullen steeds meer verschillende ziek ten gediagnostiseerd kunnen worden. Zo lijkt het nu ook mo gelijk te worden om via gene tisch onderzoek bepaalde afwij kingen op de sporen die op latere leeftijd tot een hartinfarct kun nen leiden". De mogelijkheden op het gebied van erfelijkheidsonderzoek mo gen steeds groter worden, het aantal Zeeuwen dat bij dokter Van de Vooren op het spreekuur komt is door de jaren heen con stant gebleven. „Ik krijg hier on geveer zestig families per jaar. Dat was zeven jaar geleden ook al zo. Wel is in de eerste jaren na tuurlijk van een inhaaleffect sprake geweest. In het algemeen worden de mensen naar mij doorverwezen door de huisarts of de behandelend specialist. Vaak is er in de familie een be paalde afwijking, soms zijn de partners familie van elkaar en soms heeft iemand een afwijking die hij of zij niet op eventuele •kinderen wil overbrengen. Ruim de helft van de mensen die hier komen kan ik geruststellen. Daarvan blijkt dat ze niet meer risico lopen dan ieder ander echtpaar. Voor de anderen kun je een kansberekening maken. Het grootste deel van het erfelijkheidsonderzoek is nog steeds gebaseerd op stambo men, waarvoor je gegevens van familieleden en uit de litaratuur nodig hebt. Ik schat dat voor zo'n tien procent van de mensen die hier komen ook dna-onder zoek wordt verricht". Zeven jaar geleden, aldus dokter Van de Vooren, bestond die mo gelijkheid nog niet. Maar ze waarschuwt meteen voor alte- veel optimisme -of zo men wil pessimisme- over de mogelijkhe den van de genetica om de geestelijke of lichamelijke ge zondheid van de mensheid te beïnvloeden. Om over geneti sche manipulatie nog maar niet te spreken. „Het zou natuurlijk ontzettend prettig zijn wanneer we in staat zouden zijn een afwij kend gen door een normaal gen te vervangen. Maar het is nu nog niet eens mogelijk om, wanneer men dat zou willen, bij de be vruchting te kiezen voor een jon gen of een meisje. En dat is dan nog maar een kwestie van chro mosomenscheiding. Als je alleen al ziet wat er allemaal komt kij ken bij een reageerbuisbaby. Je zou een bepaalde ei- of zaadcel na kunnen kijken. Maar die is dan meteen verwoest, zodat een bevruchting al niet eens meer mogelijk is". Toch wordt er in de dieren en de plantenwereld al wel volop geëxperimenteerd met het vere delen van rassen? Dokter Van de Vooren knikt. „Ja, we hebben daar al heel wat van geleerd. Neem de agrarische sector waar ze al lang met dit soort dingen bezig zijn. Daar hebben we bij voorbeeld van geleerd dat vere delde soorten heel kwetsbaar zijn. Daardoor mislukken soms hele oogsten. Als je erg ver door- kweekt krijg je planten die alle maal dezelfde erfelijke eigen schappen hebben. Dan komt er op een gegeven moment een vi rus waar die planten niet tegen bestand zijn en dan is het hele ras in één keer weg. Een ras zal langer overleven naarmate de individuen een grotere variatie aan genetische eigenschappen vertonen. Dus het zou bijvoor beeld heel gevaarlijk zijn wan neer je mensen zou gaan kwe ken met allemaal een superieu re intelligentie". Terug daarom naar het 'gewone' genetisch onderzoek en de sug gesties dat levensverzekeringen, ziektekostenverzekeraars, ban ken of werkgevers wel eens een 'ongezonde' belangstelling aan de dag zouden kunnen gaan leg gen voor de persoonlijke medi sche gegevens die zulk onder zoek oplevert. Het kan voor hen in ieder geval van belang zijn te weten of iemand een meer dan gemiddelde kans heeft om vroeg te sterven, dan wel arbeidsonge schikt té raken. Zoals aan de an dere kant de betrokkene wel eens zou kunnen proberen om nog gauw een verzekering of bij voorbeeld een hypotheek te ne men. Die problemen worden ook door dokter Van de Vooren onder kend, al merkt ze op dat bij het afsluiten van verzekeringen of bij sollicitaties sowieso ge vraagd kan worden of er familie leden bekend zijn die aan be paalde ziektes lijden. Er kan dan, ook zonder dat genetisch onderzoek heeft plaatsgevon den, worden vastgesteld of spra ke is van verhoogde risico's. Ze is daar kort over: „Als je dan zo'n formulier niet juist invult, kun nen ze je later alsnog uitsluiten. Ik denk daarom dat er een wette lijk verbod moet komen om vra gen te stellen over erfelijke ziek tes, anders dan voor strikt medi sche doeleinden". Dokter Van de Vooren gelooft niet dat het publiek erg geïnte resseerd is in genetische infor matie over de eigen gezondheid: „Ik denk, en dat is ook mijn er varing, dat de mensen zich al leen laten onderzoeken uit ver- anwoordelijkheid voor het kind dat men wil verwekken. Want het kan, als je zeg maar 20 jaar oud bent, een enorme belasting zijn, wanneer je al van tevoren weet dat je tussen je 30ste of je 40ste jaar, of bijvoorbeeld tus sen je 40ste en je 50ste, een ern stige ziekte krijgt. Ik denk dat de meeste mensen zoiets liever niet willen weten". Wijst u daar de mensen ook op? „De meeste mensen die hier komen zijn zich daar al heel goed van bewust. Maar het komt voor dat ik over genetisch onderzoek moet zeg gen: zou je dat nu wel doen. Ik heb verder niet te oordelen over de vraag of de mensen een goede of een foute keuze maken. Ik heb alleen te beoordelen of ze de in formatie goed hebben begrepen die ik hen heb verstrekt". HENK POSTMA l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 43