het nieuwe jaar in met nieuwe muziek en westvlaams orkest horowitz en michelangeli filmwijzer VERWACHT nieuwe muziek theatersprookje westvlaams orkest benjamin PZC/ extra klusjesman piano/cello de herenflikken collage orkestmuziek cinem'actueel alhambra electro schuttershof bigfoot luxor zuidland de koning grand theater roxy DONDERDAG VRIJDAG Op nieuwjaarsdag staat in het Vestzaktheater in Vlissingen een concert op het programma, dat 16.00 begint. Zaterdag 2 januari geven Geoffrey Madge (pinao) en Mifune Tsuji (viool) een concert in de Kloveniersdoelen in Middelburg, aanvang 20.30 uur. Ditzelfde concert is woensdag 6 januari in de IJsbreker in Amsterdam te beluisteren, aanvang 21.00 uur. Het omvangrijke repertoire van Geoffrey Madge strekt zich uit tot en met de meest recente avant garde. Zaterdag treedt hij samen op met de Japanse Mifune Tsuji. Zij spelen vioolsonates van Roslawetz. Tsu ji studeerde af aan de Tokio Universiteit van de Kunsten. In 1977 won zij de Reina Sofia prijs in Madrid. Spoedig daarna vestigde zij zich in Nederland en werd concertmeester van het Caecilia Consort. ZATERDAG Het sprookje 'De liefde voor de drie sinaasappelen' is zaterdag 2 januari te zien in het Zuidlandtheater in Terneuzen. De voorstel ling begint 15.00 uur. Het feesteüjke theatersprookje speelt zich af in het Koninkrijk Kaas. De kroonprins, prins Taart, is ernstig ziek. De koning stelt alles in het werk om zijn zoon te laten genezen. Maar kamerheer Soep en prinses Mortadella proberen dat te verhinderen. Zij worden geholpen door de zeeheks Lotte Langoestine. Prins Taart vindt de tovenaar Selde rie aan zijn kant. De prins wordt beter maar tegelijkertijd wordt hij hevig verliefd op drie sinaasappelen. Hij moet en zal ze vinden....? Het Westvlaams Orkest onder leiding van Patrick Peire geeft zater dag 2 januari een nieuwjaarsconcert in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Op het programma staat 'In de steppen van Midden-Azië' van Ale xander Borodin; 'Masquerade' van Aram Khatchaturian; 'Concerto nr 1 voor pinao en orkest in Des, opus 10' van Sergei Prokoviev; 'Feestelijke Ouverture, opus 96' en 'Polka uit Gouden Tijdperk, opus 22' van Dimitri Shostakowitch; 'Suite nr 2 voor klein orkest' van Igor Stravinsky en 'Capriccio Italiano voor orkest, opus 45' van peter Tsjaikovsky. Het orkest staat onder leiding van Robert Groslot. Hij is docent aan het Conservatorium van Utrecht en aan dat van Antwerpen. Mare Matthijs (piano) verleent solistische medewerking. Hij studeerde aan het Koninklijk Muziekconservatorium in Gent. Momenteel is hij als docent kamermuziek/jazz werkzaam aan datzelfde conservatorium. Sinds 1986 is hij directeur van het Stedelijk Muziekconservatorium in Kortrijk. NIEUWE MUZIEK, zie vrijdag MAANDAG In de Schouwburg in Middelburg is maandag 4 januari het blijspel 'Benjamin in het leger' van Neil Simon te zien. De voorstelling be gint 20.00 uur. In een groot aantal scènes, die elkaar als in een show met veel vaart opvolgen, maken we het wel en wee mee van zes Amerikaanse jon gens, die in een legerkamp worden klaargestoomd voor deelname aan de tweede wereldoorlog in Europa. Dit gebeurt onder de hard handige ijzervreter van een sergeant (John Leddy). Eén van de recru- ten is Benjamin (Paul Röttger). De regie is in handen van de 73-jarige Karl Guttman, die hiermee zijn 50-jarig toneeljubileum viert. Veel en gevarieerde muziek aan het begin van het nieu we jaar in Middelburg en Vlis singen. Nieuwe Muziek Zee land houdt de traditionele nieuwjaarsinstuif in het Vlis- singse Vestzaktheater, vrijdag om 16 uur met het trio Scoop. Op 2 januari zijn muzikaal ge sproken de Russen aan bod: Geoffrey Madge, piano en vio liste Mifune Tsuji spelen werk van Roslawetz en Shostako- vitsj in de Middelburgse Klo veniersdoelen (20.30 uur). In de Middelburgse Concertzaal brengt diezelfde avond - 20 uur - het Westvlaams Orkest een programma met kleurrijke or kestmuziek van eveneens Rus sische componisten. In afwijking van vorige jaren omvat het Nieuwjaarsconcert in het Vestzaktheater niet een middag- en avondvullend pro gramma, maar beperkt het zich tot de middaguren, tussen 16 en ongeveer 18 uur. Scoop komt met improviserend mu ziektheater. Het trio bestaat uit de befaamde cellist Tristan Honsinger(ook zang) de violist Alex Kolkowski (ook zang) en de pianist Alex Maguire (ook zang). Zij presenteren onder de titel 'Man bites Dog' een burleske collage van theater, geïmpro viseerde en gecomponeerde muziek rond de belevenissen van een journalist, op speur tocht naar het verhaal van zijn leven met als uitgangspunt een serie foto's van branden. De uitvoerenden hebben inter nationale bekendheid als im provisatoren. Honsinger was regelmatig te gast bij Nieuwe Muziek Zeeland, Kolkowski en Maguire vormen al lang een theaterduo, dat sinds 1980 ver schillende toernees door En geland ondernam. Op het programma van Madge en Tsuji staat zaterdag de eer ste uitvoering in Nederland van Roslawetz' twee vioolso nates. Voorts voeren zij drie van zijn dansen uit en speelt Madge de tweede pianosonate van Shostakovitsj. Roslawetz (1881-1944) leerde van zijn oom viool spelen en studeerde aan het conservato rium in Moskou. Hij was in het begin van de jaren twintig di recteur van het conservato rium in Charkov. Hij was com ponist en muziekpublicist. Roslawetz verdedigde de op vatting, dat ook na de revolutie de 'burgerlijke muziekperiode' in Rusland nog niet ten einde was. Hij werd aangevallen als een 'exponent van de zich met burgerlijke frasen bescher mende reaktie'. De officiële muziekcultuur was erop uit Roslawetz te isoleren; vanaf de jaren dertig wordt zijn naam niet meer genoemd en kwam zijn werk niet meer in de open baarheid. Hij werkte als bouw vakker. Muziek van Russische compo nisten, die in hun werk soms dissidente trekken vertoor den, staat ook op het progran ma van het Westvlaams Oi kest, dat op 2 januari in Middelburgse Concertzaal op treedt. Een concert met g( kend werk, zoals Tsjaikofsky' Capriccio Italiën, Borodin Steppenschets uit Midder Azië, de Festival-ouverture ei de poka Golden Age van Shoi takovitsj, de tweede suit voor klein orkest van Stn winsky en de Masquerade-sui te van Katsjaturian. Een overwegend feestelijk ge tint programma derhalve, da wordt gedirigeerd door Rob bert Groslot met solistisch medewerking van Marc Mat thijs. Hij spoeelt het kortf eerste pianoconcert van Serg Prokofieff. Met dit werk woi de jonge Prokofieff de Ruben stein-prijs tijdens het laatst jaar van zijn conservatorium studie, waarover werd meld: 'Sommige juryleden ren ontstemd over de muziek maar allemaal waren ze vei baasd over de enorme tecb niek van de pianist.' Het is ee uiting van jeugdige uitbun digheid, waarbij Prokofieff e voor koos de drie delen va het 'klassieke' concert te con primeren tot een geheel, waai in een driedeling rudimentai terug te vinden is. Met nam het beginthema blijft hangel lang nadat het concert vei klonken is - ongeveer zoals da het geval is bij Tsjaikofsky' eerste pianoconcert. In de muziek was 1987 een beetje het jaar van Vladimir Horowitz. Hij sloeg niet alleen bij live-optredens na jaren van stilte weer golven van bij val los, de bejaarde, maar o zo kwieke maestro verscheen ook weer eens in de opname studio. In Milaan, waar hij sa men met het orkest van de Scala onder leiding van Carlo Maria Giulini Mozarts piano concert nummer 23, kv 488 vastlegde en er solo een opna me van de Mozart-sonate kv 333 aan toevoegde. Het is geen uitgave voor puris ten geworden. Maar niettemin legde DGG een fascinerende kijk op Mozart vast. Een eigen gereide kijk ook, maar niet zon der meer eigenzinnig. Men kan de benadering van Horowitz in concert zowel als in sonate aanduiden als romantisch, maar ze blijft daar niet in ste ken. Meer dan in andere opna men van het concert klinkt de persoonlijkheid van de compo nist Mozart door, niet zoetelijk, maar vitaal. Horowitz stem pelt de componist niettemin zelf: hij kiest voor tempi, die in het eerste en het langzame deel van het concert beduidend sneller zijn dan gebruikelijk, het adagio krijgt onder zijn handen het karakter van een andante en hij speelt de finale sprankelend. Die levendigheid en vitaliteit klinkt ook door in zijn aanpak van de sonate op deze cd van DGG 423 287-2, di gitaal (50 minuten). DGG bracht tegen het eind van het jaar nog een opname op cd uit van een eigengereide pianist: Arthuro Benedetti Mi chelangeli. Ook een vertolker, die de concertzaal en de opna- mestudios jarenlang heeft ge meden, ook een pianist rond wie nog bij zijn leven de waas van een legende hangt. Hij nam voor DGG in 1971 Beethovens vierde sonate opus 7 op en in 1980 legde men een tv-optreden van hem vast, bij welke gelegenheid hij met Giu lini en het Weens Symfonie Or kest het eerste pianoconce van Beethoven speelde, name de vertolking van concert leidde tot gemengt reacties: de visie op het wei van dirigent en pianist slo niet naadloos aan. Globaal g zegd: Giulini en het orkest bo stelden Beethoven breed, K chelangeli penseelde de pian partij, speelde - kortom - fii zinniger dan hij werd begelei Niettemin ontstond zo een fa cinerende vertolking van Bee hovens eerste pianoconce Alleen al de - uitvoerige - c dens aan het slot van het eers deel is de opname waard. sonate klinkt jeugdig, zond onstuimig te worden - et merkwaardig verschil met hier kortgeleden gesignaleeri opname van hetzelfde we door Claudio Arrau. Die spef de het eerste deel sneller di Michelangeli doet, maar ni« temin doet de Arrau-uitvo ring stroever aan. DGG brac beide werken - aanvankeli op twee aparte platen uitg bracht - nu samen op één ri gevulde CD, 419 248-2, (70 n nuten). KEES CIJSOV dag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'Innerspace'. Nieuwjaarsdag en zondag 14.00,16.30,19.00 en 21.30 uur; zaterdag 14.00, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dins dag, woensdag 20.00 uur. BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'Donna Donna'. Nieuwjaars dag en zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; zaterdag 14.00,19.00 en 21.30 uur; maan dag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'Hektor'. Vandaag en zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; zaterdag 14.00, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dionsd ag, woensdag 20.00 uur. 'Taran en de toverketel'. Nieuwjaarsdag en zondag 14.00 en 16.30 uur; zaterdag 14.00 uur. 'The witches of Eastwick'. Nieuwjaarsdag, zaterdag, zon dag 19.00 en 21.30 uur; maan dag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. VLISSINGEN (01184-12260) 'Peter Pan'. Nieuwjaarsdag, za terdag, zondag 14.00 uur. 'Donna Donna'. Nieuwjaars dag, zaterdag, zondag 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'Masters of the universe'. Nieuwjaarsdag, zaterdag, zon dag 14.00 uur. 'Bigfoot and the Hendersons'. Nieuwjaarsdag, zaterdag, zon dag 19.00 uur. 'Full metal jacket'. Nieuw jaarsdag, zaterdag, zondag 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. MIDDELBURG (01180-38900) 'Hektor'. Nieuwjaarsdag, za terdag, zondag 14.00 en 19.00 uur; woensdag 14.00 uur. 'The untouchables'. Nieuw jaarsdag, zaterdag, zondag 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 20.30 uur. MIDDELBURG (01180-13482) 'Kroniek van een aangekon digde dood'. Nieuwjaarsdag en zaterdag 20.00 uur; zondag, maandag, dinsdag, woensdag 20.30 uur. 'Angel Haert'. Nieuwjaarsdag en zaterdag 22.30 uur. 'Bambi'. zaterdag, zondag, woensdag 14.00 uur. Bigfoot en het gezin Henderson. (Alhambra, Vlissingen) Op de terugweg van een kam- peervakantie in de wouden van de Rocky Mountains komt het gezin Hendersons in aan rijding met iets, dat verdacht veel op een 'Bigfoot', een soort verschrikkelijke sneeuwman lijkt. Ze nemen hem mee naar huis en laten hem op het dak van de auto in de garage lig gen, in de waan dat hij dood is. In de waan, want als hij 's nachts honger krijgt en in het huis van de Hendersons op zoek gaat naar eten, maakt hij zoveel lawaai, dat hij het hele gezin wakker maakt. Zij bele ven enkele dolle nachtelijke uren en ondanks de schade aan de inboedel groeit er van beide kanten een warm gevoel voor elkaar, de hendersons ontdekken dat Bigfoot er welis waar uitziet als een beest maar toch ook veel menselijke trek jes heeft. Daarom wordt hij Harry gedoopt Ondanks of juist omdat ze om Harry geven, wordt er besloten hem terug te brengen naar waar hij thuishoort. Dit gaat echter niet zomaar. Harry ont snapt en jaagt enkele mensen de stuipen op het lijf, de pers wordt gealarmeerd en binnen de kortste keren is heel Seattle in rep en roer. Ook een be roepsjager LaFleur, die al 25 jaar jacht maakt op een Big foot komt Harry op het spoor. Met behulp van Dr. Wright- wood, een Bigfoot-kenner bij uitstek, brengt de familie Hen derson Harry naar een verla ten plek in het woud terug. Een laatste poging van LaFleur om Harry te overmeesteren mis lukt en uiteindelijkt bezwijkt zelfs hij voor de charmes van Harry. Na een bewogen af scheid, gaat Harry op zoek naar zijn soortgenoten Alhambra (Vlissingen) Tristan Honsinger, cello TERNEUZEN (01150-20505) 'Een avontuur met een staar tje'. Nieuwjaarsdag, zaterdag, zondag 13.45 uur; maandag, dinsdag, woensdag 14.30 uur. 'Who's that girl'. Nieuwjaars dag, zaterdag, zondag 13.45, 16.15 uur; maandag, dinsdag, woensdag 14.30 uur. 'The secret of my succes'. Nieuwjaarsdag, zaterdag en zondag 16.15 en 19.00 uur. 'Donna Donna'. Dagelijks 19.00 en 21.30 uur. 'Beverly Hills Cop 2'. Dage lijks 21.30 uur. TERNEUZEN (01150-95555) 'Mona Lisa'. Donderdag 20.00 uur. HULST (01140-12030) 'Bambi'. Nieuwjaarsdag, zater dag, zondag 13.45 uur; maan dag, dinsdag, woensdag 14.30 uur. 'Donna Donna'. Nieuwjaars dag, zaterdag, zondag 13.45, 16.15,19.00 en 21.30 uur; maan dag, dinsdag, woensdag 14.30 uur. 'Hektor'. Nieuwjaarsdag, za terdag, zondag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 14.30 en 19.00 uur. 'Masters of the universe'. Nieuwjaarsdag, zaterdag, zon dag 13.45 en 16.15 uur; maan dag, dinsdag, woensdag 14.30 uur. 'Angel Heart'. Nieuwjaarsdag, zaterdag, zondag 16.15 en 19.00 uur; maandag, dinsdag, woens dag 19.00 en 21.30 uur. 'The witches of Eastwick'. da gelijks 19.00 en 21.30 uur. 'The untouchables'. Dagelijks 21.30 uur. GOES (01100-15165) 'Taran en de toverketel'. Nieuwjaarsdag, zondag 14.00 uur. 'Donna Donna'. Nieuwjaars dag, zaterdag, zondag 19.00 uur; maandag, dinsdag, woens dag 20.00 uur. 'The secret of my success'. Nieuwjaarsdag, zaterdag, zon- dag 21.30 uur. BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'Dirty Dancing'. Nieuwjaars dag en zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; zaterdag 14.00, 19.00 en 21.30 uur; maan- 'Kroniek van een aangekondigde dood' (Schuttershof, Middelburg) DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 Donderdag 7 januari vindt in De Stoelemat in Bergen op Zoom de voorstelling van De Klusjesman van Richard Harris plaats. Het to neelstuk begint 20.15 uur. De klusjesman (André van den Heuvel) in deze toneelproduktie is iemand die, wat hij eenmaal begonnen is, ook af wil maken, wat er ook gebeurt. En dat er wat gebeurt, daar kun je op rekenen. Hij is bij vrouw en kinderen weggelopen en ingetrokken bij een vriending die hij op een feestje heeft ontmoet. Toevallig? Wat is toeval. Ze vertelde hem dat ook haar man was weggelopen en haar had laten zitten met een niet afgemaakt bureautje voor haar dochtertje. Deze klusjesman zou geen klusjesman zijn als hij dat niet even voor haar kwam op knappen, ondanks het feit dat de bokenkast voor zijn eigen kinderen óók nog niet af is. Hij rent dus van de een naaar de ander. Dat is vragen om moeilijkheden. Met medewerking van André van den Heuvel, Kitty Janssen en Ma- riëlle Fiolet. Ronald Brautigem en Harro Ruijsenaars geven donderdag 7 janua ri een concert in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Brautigem op piano en Ruijsenaars op cello vertolken 'Twaalf varia ties over een thema van W.A. Mozart' van Ludwig van Beethoven; 'Clamavi (1980) voor cello solo' van Arne Holdheim; 'Sonate in C opus 65 (1961) van Benjamin Britten en 'Sonate opus 69 in A gr.t.' van Lud wig van Beethoven. Donderdag 7 januari treden Mon Cherie en de Herenflikken op in de Prins van Oranje in Goes. De cabaretvoorstelling begint 20.00 uur. De boomlange Mon Cherie (Mariëtte van der Ploeg) en haar twee keu rige een aanzienlijk kleinere Herenflikken (Ruud Heere en Raoul Kurstjens) zijn specialisten in het verfijnde levenslied - a capella ge zongen. Voor hun programma 'Ik houd van zingen' gebruiken ze overbekende melodieën van onder andere Edith Piaff, the Seperds en Abba. Kees van Kooten treedt vrijdag 8 januari op in De Meulvliet in Tholen met zijn programma 'Koot leest zich af, aanvang 20.15 uur. In de Concertzaal in Zierikzee is vrijdag 8 januari het blijspel 'Mijn zuster en ik' van Jos Brink te zien, aanvang 20.00 uur. 'The stuffed puppet Theatre' speelt vrijdag 8 januari 'De Zeven Hoofdzonden' in het vestzaktheater in Vlissingen, aanvang 20.30 uur. De Zeeuwse Komedie zet zaterdag 9 januari de voorstelling De Vofcsejacht van Hugo Claus op de planken van het Vestzaktheater in Vlissingen, aanvang 20.30 uur. Mini en Maxi geven zaterdag 9 januari in De Stenge in Heinkens- zand een voorstelling van hun programma 'Sprakeloos', aanvang 20.15 uur. In Lunchcafé in Goes geeft doctorandus P. zondag 10 januari een koffieconcert, dat 12.00 uur begint. In De Stoelemat in Bergen op Zoom staat zondag 10 januari het nieuwjaarsconcert 'Wien bleibt Wien' op het programma, aan vang 14.30 uur. In de Kloveniersdoelen in Middelburg geeft het Electric Voices Theatre VOCEM een concert, dat zondag 10 januari om 16.00 uur begint. Dinsdag 12 januari zijn John Kraaykamp sr. en Donald Jones in de Schouwburg in Middelburg te zien in het toneelstuk De Fan tast van Herb Gardner, aanvang 20.00 uur. Het Brialmont-Theater zet donderdag 14 januari 'De moed om te doden' van Lars Norén op de planken van de Middelburgse Schouwburg, aanvang 20.00 uur. Donderdag 14 januari is in 't Beest in Goes de vporstelling 'The meeting' van Jeff Stetson in regie van John van Leerdam te zien, aanvang 21.00 uur. In het Zuidland theater in Terneuzen staat zaterdag 9 januari de Dansgroep Krisztina de Chatel met 'Staunch' op het toneel, aan vang 20.00 uur. Woensdag 13 januari geven Anner Bijlsma (cello), Gerard van Blerk (piano) en George Pieterson (klarinet) een concert in het Zuidland theater in Terneuzen, aanvang 14.00 uur. Paul Röttger in 'Benjamin in het leger' Ronald Brautigam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 30